Ongekend sterk veld in jubileumeditie marathon Parcours loopt op Zuid langs De Kuip en Ahoy' Aantal stadsdelen weer afgesloten voor verkeer Wheelers voelen zich achtergesteld ro\terdam -< Bus, tram en metro Record-aantal deelnemers, drie man van 2.07 uur Radio en tv Recreatieloop over 15 km 'Stapelen' in Weena ijshal OöSIerflank, V. V X PRINSALEXANÖ^Ry Kralingse Plas KRALINGEN. Kral/ngse- •Kateriörech; Artördi)kerysjjl' X -!L. jfs0rêbTiï Het wordt zondag weer druk als op de Coolsingel duizenden lopers van start gaan voor de tiende Rotterdam marathon Robert Marti ten Kate heeft aangekondigd Acht doorgewinterde marathonlopers doen voor de tiende keer mee rechts Jan Everse, CorKelderen WimKloos. Achter: Cees Vingerhoed de Maasstad. Vooraan van links ROTTERDAM - De tien de marathon van Rotter dam gaat, als de voorte kenen niet bedriegen, opnieuw records breken. Zeker is al dat zondag 22 april om 13.00 uur de grootste mensenmassa vertrekt die ooit op de Coolsingel aan de klas sieke afstand begon. Ook langs het opnieuw geperfectioneerde stra- tenparcours verwacht de organisatie een onge kende toeloop, terwijl een uniek deelnemers veld garant staat voor een snelle winnaar en mogelijk voor de derde keer een wereldrecord. door Emile Hilgers Voor de volksloop zijn inmid dels circa 10.300 mensen inge schreven, onder wie tweedui zend buitenlanders uit ruim veertig verschillende landen. Voor het eerst zijn aanmeldin gen binnengekomen uit de DDR; de Britten zijn het best vertegenwoordigd. Er doen in totaal zo'n 575 vrouwen mee, terwijl ruim dertig procent van de deelnemers lid is van een atletiekvereniging. Acht man lopen voor de tiende maal de Rotterdam marathon. Het zijn Cor Kelder (47), Wim Kloos (61), Chris Schreuder .-(57) en Cees Vingerhoed (49) uit Rotterdam, Jan Everse (47) en Hans Stoop (42) uit Capelle aan den IJssel,T3ert Smits (53) uit Oud-Beijerland, en Piet Bijl (41) uit Heenvliet. Zij krijgen aan de finish een bij zondere herinnering. Topatleten Voor het aantrekken van to patleten had Jos Hermens dit jaar ruim één miljoen gulden tot zijn beschikking, mede dankzij het nieuwe contract met sponsor Van Nelle ('Pic kwick' op de rugnummers). Vorig jaar was zes ton voor de atleten beschikbaar. Hermens heeft dan ook zeker niet te klagen. 'Alles is prefect voor deze tiende marathon. Alleen het weer kan fout gaan', aldus de besnorde •sportmakelaar. ROTTERDAM - De RET geeft voor 22 april een speciale dagkaart uit, tegen sterk gereduceerd tarief. Voor f 5,00 (jeugd en Pas 65-houders f 2,50) kan men de hele dag gebruik maken van tram, bus, metro en trein tot maximaal drie zo nes aansluitend op zone 5300. In bussen en trams en op metro-stations is een spe ciale folder verkrijgbaar over het openbaar vervoer op de dag van de marathon. Men kan ook bellen: 010- 4546890. DE HAVENLOODS HET ZUIDEN HOLLAND SILHOUET DINSDAG 17 APRIL 1990 16-450 zondagmiddag om 18.00 uur in Tropicana. Benodigdheden Dat er weer een hoop komt kijken bij de marathon, blijkt uit de enorme aantallen vrij willigers en materialen. Zon dag zullen op en rond het par cours ongeveer 1300 mensen in touw zijn. Alleen de medi sche dienst telt al 740 helpers. Verder worden aangerukt: 80.000 flesjes Isostar, 85.000 flesjes Vittel mineraalwater, 30.000 bananen, evenzovele sinaasappels en sponzen, en 1470 liter thee. Burgemeester Peper lost het startschot. Voor degenen die bij start en finish de marathon willen volgen, wordt een enorm videoscherm opgetrok ken (van 8 bij 6 meter). De tiende marathon moet vanzelfsprekend extra feeste lijk worden. Het evenement valt en staat natuurlijk met goed weer. Prettig voor het publiek is dat in het centrum veel winkels open zijn. De or ganisatie zorgt voor honderd vlaggen op de Coolsingel en heeft 'loop-orkesten' besteld uit Brabant, die onder meer op de Oude Haven, het Chur- chillplein, Stieltjesplein, IJs- selmondseplein, Adriaan Vol- kerweg en het keerpunt bij de Olympiaweg de vaart erin zul len houden. Bij de Bijenkorf komen de Mariniers Steelband en een accordeon-orkest te staan. Op het Binnenwegplein vinden extra activiteiten plaats voor de jeugd. Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de Rotter dam Marathon vindt aan de vooravond - vanaf 18 april - een wereldcongres plaats van marathon-organisaties. ROTTERDAM - Radio en televisie besteden als altijd uitgebreid aandacht aan de marathon van Rotterdam. Radio Rijnmond is al begon nen met de 'warming-up' en zendt zaterdagavond van 19.00 tot 22.00 uur een extra sportprogramma uit over het evenement. Zondag is op de regionale ra diozender vanaf 10.00 uur een marathon-uitzending te be luisteren waarin tevens aan dacht wordt geschonken aan de marathon van Londen. AVRO en TROS-televisie ver zorgen zondag een live-repor tage via Nederland 2 en ook Stads TV blijft niet achter: zondag van 20.30 tot 22.30 uur is op de lokale zender eeiyex- tra uitzending te zien over de marathon, met veel aandacht voor Rotterdamse deelnemers en het randgebeuren. In totaal veertig landen zullen beelden uitzenden van de Rot terdam marathon, waaronder Japan en Griekenland (live). ROTTERDAM - De negen de Recreatieloop Rotter dam kent zondag net als de marathon een internatio naal deelnemersveld. De start is om 13.20 uur aan beide zijden van de Cool singel. Het maximum-aantal deelne mers is gesteld op 4000. De Recreatieloop, georganiseerd door de Stichting Rotterdam Marathon in samenwerking met de Verenigde Spaarbank, gaat over 15 kilometer. De fi nish wordt om 15.05 uur ge sloten om vrij baan te maken voor de snelste marathon man. Zondag kan men tussen 11.00 en 13.00 uur in het WTC-ge- bouw inschrijven voor de Re creatieloop tegen betaling van f 12,50. Elke gefinishte loper ontvangt een legpenning met afbeelding van de paalwonin gen. De opbrengst is bestemd voor het familiehuis van de Daniël den Hoed kliniek. ROTTERDAM - Voor het 'sta pelen' van koolhydraten kun nen marathonlopers vrijdaga vond 20 april terecht in het restaurant van ijshal Weena aan de Schaatsbaan in Rotter dam! Centrum. Kilometervre ters kunnen er tegen betaling van 10 gulden per persoon on beperkt spaghetti eten. 'Zowel Marti ten Kate als Carla Beurskens kunnen een aanval doen op het Neder lands record. Marti heeft al aangekondigd met de eerste groep mee te zullen gaan. Ik verwacht dat Carla vertrekt op 2.25, een tijd die zal aan spreken, óók in het buiten land. We hebben verder Iris Biba, een jonge Duitse atlete; liep vorig jaar 2.33, zal nu denk ik onder 2.30 uur lopen.' 'Dan hebben we drie mannen van 2.07: Achmed Saleh uit Djibouti, nu in Parijs bezig met de laatste voorbereidin gen; Abebe Mekonnen uit Ethiopië, persoonlijk ver wacht ik daar het meest van, en ook een hele snelle Japan ner (Hiromi Taniguchi, red.). Uit Japan hebben we een be hoorlijk grote groep sterke at leten; Rotterdam is daar door* de live-uitzending erg popu lair.' Jacht Leuk voor het Nederlandse publiek is natuurlijk de deel name van John Vermeule en Tonnie Dirks, die op jacht gaan naar een eindtijd onder 2.12 uur, limiet voor de EK in Split. Grote afwezige is wereldre cordhouder Belayneh Densi- mo, die voor Londen heeft ge kozen, waar hij - inclusief startgeld - een half miljoen krijgt als hij onder 2.06 uur loopt (Rotterdam heeft een bonus van 100.000 gulden voor een nieuw wereldrecord). De marathon in de Britse hoofdstad - met liefst 35.000 deelnemers! - wordt eveneens aanstaande zondag gehouden. De winnaar finisht daar ove rigens door het vroege vertrek (10.30 uur Nederlandse tijd) al vóórdat op de Coqlsingel het startschot klinkt. Business-trophy Dit jaar zullen liefst 65 bedrij ven (met in totaal 125 teams) lopen om de Business Trophy. De gemeente Rotterdam is vertegenwoordigd met liefst 160 ambtenaren, die allen in groen-witte tenues lopen met logo's van 'Het Nieuwe Rot terdam' en 'Rotterdam Schoon'. Op de voorzijde dra gen de Rotterdamse ambtena ren het logo van de eigen dienst. Overigens lopen de ambtena ren in Rotterdam ook om het eigen kampioenschap. Er wordt ook een klassement op gesteld van trimmende artsen (60 inschrijvingen), terwijl ook een snelste marinier uit het peloton tevoorschijn moet komen. Verkoop je loop Zeker duizend marathonlo pers doen mee aan de actie 'Verkoop je loop'. Vorig jaar bracht de actie liefst 170.000 gulden op voor vakantiekam pen voor kankerpatiënten. Dit - jaar is het goede doel het fa miliehuis van de Daniël den Hoed kliniek, waarin men voor zeker 200.000 gulden denkt te zullen bijdragen in de exploitatie. In tegenstelling tot in voor gaande jaren zal de opbrengst al op 28 april, tegelijk met de uitreiking van de Business Trophy, worden overhandigd. De officiële prijsuitreiking van de marathon is overigens Haas/Cor Vos). dit jaar met de eerste groep mee te gaan (archieffoto: Jacqueline de ROTTERDAM - De route van de Rotterdam mara thon is voor deze tiende editie ingrijpend veran derd. Op Zuid gaan de deelnemers nu via de Oranjeboomstraat langs het Feyenoord-stadion naar de Adriaan Volker laan. Op de Olympiaweg is een lus ingelast, waarna het oude parcours wordt vervolgd. Op de Slinge gaat het dan hele maal rechtdoor tot aan de Zuiderparkweg, vanwaar men rechtsaf de Oldegaarde op draait. Die loopt men uit tot de Vaanweg, waarna het link saf richting Ahoy' gaat. Na het rondje Zuiderpark moet men dan weer rechtsaf de Ol degaarde op, helemaal tot aan de Groene Kruisweg. Daarna is de route weer als vanouds. Het nieuwe parcours is nage meten en officieel goedge keurd. Met deze wijzigingen heeft de organisatie niet al leen een stukje 'dubbele rou te', maar ook twee klimmetjes (Strevelsweg en Stadionbrug) weggewerkt. Het halve mara thon-punt ligt nu precies bij De Kuip. Saillant detail: de Marathonweg - bij het stadion - ligt niet meer op de route. De voledige route is als volgt: (start) Coolsingel, Schiedam- sedijk, Boompjes, Maasboule vard, Abram van Rijckevor- selweg, Kralingse Zoom (5 km-punt, doorkomst eerste loper naar verwachting om 13.14 uur), Boszoom, Hoofd weg (10 km-punt, 13.30 uur), Bosdreef, Crooswijkseweg (15 km-punt, 13.45 uur), Goudse- rijweg, Vondelweg, Warande, Boezemweg, Van Walsumweg, Blaak, Willemsbrug, Konin- ginnebrug, Nassaukade, Oranjeboomstraat (20 km- punt, 14.00 uur), Stadionweg (halve marathon), Adriaan Volkerlaan, Olympiaweg, Kreekhuizenlaan (25 km- punt, 14.15 uur), Spinozaweg, Slinge, Zuiderparkweg (30 km-punt, 14.31 uur), Olde gaarde, Vaanweg, Zuiderpar kweg, Oldegaarde, Groene Kruisweg (35 km-punt, 14.46 uur), Dorpsweg, Maastunnel plein, Brielselaan, Maasha ven, Hillelaan, Parallelweg, Stieltjesstraat, Koninginne- brug, Willemsbrug (40 km- punt, 15.01 uur), Blaak, Cool singel (finish). ROTTERDAM - De rol stoel-atleten starten dit jaar opnieuw een kwartier na de valide deelnemers aan de marathon. Dit tot grote teleurstelling van de Road Racers Club Neder land, die zich al jaren beij vert voor geïntegreerde sport. 'Overal in het land, en ook internationaal, rijden de wheelers mee in wegatletiek- wedstrijden', stelt men. 'De organisatoren van de Rotter dam marathon zijn blijkbaar uit op uitsluiting van de wheelers op basis van klach ten die dit jaar ongetwijfeld gaan komen. Tal van lopers zullen zich na afloop beklagen over de hinder die zij hebben ondervonden van de inhalen de wheelers.' Nadeel voor de rolstoelers is volgens RRCN dat er minder snelle tijden kunnen worden gerealiseerd en dat wheelers die lopers van achteren nade ren de kans lopen niet worden gehoord, hetgeen enorme risi co's met zich meebrengt. Ook vorig jaar heeft men al protesten laten horen over de gescheiden start. Volgens RRCN heeft de marathon-or ganisatie destijds laten weten, de wensen in de editie 1990 te honoreren. ROTTERDAM - Om een verkeerschaos te voorko men, adviseert de ver keerspolitie Rotterdam het publiek om zondag zoveel mogelijk gebruik te maken van het openbaar vervoer. Vooral op de Linker Maas oever, waar het parcours een grotere lus maakt dan in voorgaande jaren, gel den lange afsluit-tijden. De oeververbinding via de Koninginnebrug is van 12.00 tot 18.30 uur voor doorgaand verkeer afgesloten; het Noor dereiland zal uitsluitend be reikbaar zijn via de rechter Maasoever. Verder is de wijk Kralingen, die geheel door het marathonparcours wordt om sloten, zondagmiddag alleen via de Kralingseweg toegan kelijk voor het verkeer. Van 13.15 tot 13.40 uur is de weg afgesloten in verband met passage van de deelnemers. Het omsloten gebied in Rot terdam-Zuid is ongehinderd te bereiken via de ongelijk vloerse kruisingen bij de Var- kenoordsebrug/Vaanweg- /Maastunnelplein/Spinoza- weg en John F. Kennedyweg. Voor afgesloten wijken zoals Katendrecht worden voor be woners doorlaatposten ge creëerd. Folder De gemeentepolitie heeft over de verkeersmaatregelen rond de marathon een speciale fol der uitgegeven, waarop met name de bereikbaarheid van ziekenhuizen in de stad is aangegeven. De folder is ver krijgbaar bij districtsbureaus van de politie, de gemeentebi bliotheek, deelgemeentesecre tarieën, apotheken en zieken huizen. Voor telefonische inlichtingen kan men tot en me\ vrijdag tussen 8.00 en 16.00 uur bel len: 010-42433034 of 4243040. Zaterdag van 9.00 tot 22.00 uur en zondag tussen 10.00 en 19.00 uur is de verkeerspolitie bereikbaar via telefoon 010- 4243456. Abebe Mekonnen won in '86 de Rotterdam marathon met een eindtijd van 2.09.08 uur. Dit jaar verwacht Jos Hermens opnieuw een topprestatie van de Ethiopiër (archieffoto: John de Pater/C or Vos).

De Havenloods | 1990 | | pagina 3