UI DE HAVENLOODS Raad bespreekt aanzet tot Bedrijvenpark Vijfsluizen PUsi 4»5 192s Schiedams Nieuwsblad Q95 PÉR», A I Jjy 'NELLY' r TER MEULEN Actie Tankslag' succesvol Prinsenhoek nabij BK-laan Schrijversavond met vijf talenten Cr* Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Boek over illegale stokerijen ff, V* Exploitatie is verantwoord ;v - CD-SHOP 25.- Voor écht lage pinjzen. EDITIE P, DONDERDAG 19 APRIL 1990, 39e JAARGANG Nr. 16 Wegener huisaan-huLSblacien KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM— Tijdens de crisisjaren hebben talloze werklozen o.a. in Schiedam zwart bijverdiend door ille gaal alcohol te stoken. In april 1935 bijvoorbeeld werd hier ook een illegaalstokerij- tje opgedoekt. Dit blijkt uit 'Tappen uit een geheim vaatje', een boek waarin voor het eerst de geschiede nis van illegale alcoholsto kerijen in Nederland is be schreven. Deze uitgave wordt vrijdag a.s. in het li keurmuseum te Hilvaren- beek ten doop gehouden. De geschiedenis van het ille gaal stoken van alcohol be gint al in 1504 toen in Am sterdam accijns werd gehe ven op brandewijn. In het boek wordt echter met name aandacht besteed aan de cri sisjaren, toen deze clandes tiene activiteit druk werd beoefend in de westelij ke en noordelijke provincies. Het waren kleine stokerijtjes met een capaciteit van hoog uit een paar honderd liter alcohol per week. Het was tijdens dé crisisjaren een manier om aan extra geld te komen. De afzet was gega randeerd omdat nogal wat werklozen de ellende pro beerden te verdrinken. De stokerijtjes waren door gaans zeer primitief ge maakt van melkbussen, was ketels en zelfs conserven blikken. In de jaren zestig en zeventig nam het illegaal stoken een hoge vlucht met branderijen waarin met gemak vijf- tot zevenduizend liter per week werd gestookt. In 1968 werd in Brabant de eerste groot schalige stokerij ontdekt, die was ontstaan uit contacten tussen voormalige smokke laars en Belgen die de belas ting wilden ontduiken. In het boek wordt aan de hand van gesprekken met betrokkenen dieper inge gaan op onder andere de or ganisatie, de verdiensten en de vraag waarom stokerijen 0 De kuiperswerkplaats in het Gedistilleerd Museum te Schiedam, waarin de legale stokerijen aanbod komen. Het boek 'Tappen uit een geheim vaatje' behandelt de illegale stokerijen de publicist Piet Horsten. Het boek bevat tevens ruim 150 veelal niet eerder gepu bliceerde foto's. De uitgave is van De Kempen Pers te Hapert. 'Tappen uit een geheim vaatje' is geschreven door de journalist Paul Spapens en SCHIEDAM De actie 'Tankslag' is een succes ge worden, zo meent de dienst gemeentewerken. Eind vorig jaar is een intensieve voor lichtingscampagne van start gegaan om eigenaren van oude, ondergrondse olietanks ertoe te bewegen zich aan te melden. Sindsdien hebben 265 Schiedammers laten weten een tank in de tuin te hebben. Met het onschadelijk maken vam de olietanks is gisteren een begin gemaakt. Op basis van een raming wist de gemeente dat er nog tussen de 200 en 400 tanks onder de Schiedamse grond zouden moeten liggen. Deze tanks kunnen gaan roesten en lekra- ken, waardoor de vaak nog aanwezige olieresten in het milieu terechtkomen. Dank zij de actie 'Tankslag' kunnen nu 265 potentiële vervuilings bronnen worden aangepakt. Wethouder Zijdeveld heeft gisteren in een tuin aan de Julianalaan laten zien hoe een en ander in zijn werk zal gaan. In deze straat woont namelijk de familie Timmer die zich als één van de eersten hebben aangemeld. 0 Wethouder ZAjdeveld die in november '89 een start maakte met de actie 'Tankslag' was gisteren ook aanwezig bij het schoonmaken van de eerste olietank. Net zoals de olietank op dit adres zullen de andere 264 binnenkort onschadelijk wor den gemaakt. De tank wordt nadat deze is uitgegraven, leeg gepompt en schoonge maakt om vervolgens te wor den gevuld met zand. 175 occasions op 5000 m2 In samenwerking met Target Leasing realiseert Van der Spek d.m.v. huurkoop, autbplezier voor iedereen. En: maak kans op gratis Rolls Roys rondrit met chauffeur en weekend Parijs info Van der Spek, 010-4855728, Merwehal 078-166909 SCHIEDAM Op het braakliggend terrein van scheepswerf Wilton Fij- enoord zal over circa vier jaar het Bedrijvenpark Vijfsluizen verrijzen. Het is de bedoeling dat zich op deze locatie hoogwaardige bedrijven vestigen waar door voldoende werkgele genheid wordt geboden ter compensatie van de terug val in de scheepsbouwsec tor. De gemeenteraad moet zich dinsdag a.s. uitspre ken over een krediet van ongeveer zeven miljoen gulden waardoor het ter rein bouwrijp kan worden gemaakt. Het terrein is sinds de afslan king van Wilton niet meer in gebruik. Het gaat om 25 hec tare bruto oppervlakte, nabij gelegen aan de Waterweg en aan een belangrijke verkeers ader. De bijzondere ligging biedt voldoende mogelijkhe den om hier een gevarieerd bedrijvenpark te realiseren dat kan bijdragen aan het be houd of zelfs uitbreiding van de werkgelegenheid in Schie- JÜ85BÈA - Spv - ;si ,»■- I; I J t -S 1 II §®S 1 1 0 Rechtsonder het voormalige terrein van scheepswerf WF waar dam. Een nader onderzoek grond van Wilton Feijen VF waar het Bedrijvenpark Vijfsluizen zal verrijzen WÊÊmmmmmm 0 Rechtsonder dam. Een nader onderzoek heeft uitgewezen dat het in exploitatie nemen van dit ge bied in ieder geval verant woord is Miljoenen guldens Voordat het zover is, zal de grond van Wilton Feijenoord moeten worden overgenomen. Ook is een perceel nog eigen dom van de Staat der Neder landen. Inmiddels is met beide partijen overeenstemming be reikt over de overdracht er- 10% KORTING OP ELKE CD! CD Singels 14.95 NU op "t water een dynamische lokatie voor uw bruiloften, recepties,vergade ringen, bedrijfspresentaties etc. sunrise partyboot Postbus 2041, 2980 CA Ridderkerk Info 06 - 52732749 Daarnaast moet het terrein worden aangelegd, evenals rioleringen en verder moeten er wegen van en naar het ter rein komen. Hiervoor is het krediet van zeven miljoen gul den nodig. „Dat is de eerste aanzet; dan ontstaat niet het meest lu xueuze plaatje voor dit ter rein," beweert L. van Huijge- voort, hoofd bureau economi sche aangelegenheden. Vol gens hem zullen de totale in vesteringen enkele tientallen miljoenen guldens bedragen. „En wil je een hoogwaardig bedrijvenpark creëren, dan is een aanvullende subsidie noodzakelijk. Wil je het ter- Subsidie-aanvraag Om een en ander te kunnen bewerkstelligen zal een be roep werden gedaan op de zo genaamde Renaval-subsidie- regeling van de Europese Ge meenschap. De gemeente Schiedam zal deze week nog een aanvraag hiervoor de deur uitdoen. Een exact bedrag kan Van Huijgevoort nog niet noe men, maar ook deze subsidie betreft enkele miljoenen gul dens. Het gemeentebestuur heeft er goede hoop op dat de subsidie zal worden toege kend. Dit EG-programma is namelijk bestemd voor gebie den waar veel scheepsbou- wactiviteiten verloren zijn ge gaan en projecten van start gaan ter bevordering van de werkgelegenheid Met het realiseren van het al dan niet hoogwaardige-Be- drijvenpark Vijfsluizen zal geschikt worden gemaakt voor vestiging van bedrijven: een kademuur moet onder handen worden genomen, er moeten nutsvoorzieningen nog deze zomer, een begin worden gemaakt. Over 4.5 jaar moet het gehele terrein worden opgeleverd. Over belangstellenden heeft Schiedam nog niet te klagen. Van Huijgevoort: „Wekelijks melden zich wel enkele geïn teresseerden. Er zijn nu vier serieuze kandidaten en wan- ee gaan, is de helft van het terrein al uitgegeven." 0 SCHIEDAM— Het college van B W wil de locatie van de voormalige Julianakerk de naam Prinsenhoek geven. Het gaat om het gedeelte aan de Burgemeester KnappertlaanOp deze hoek nabij het Schieland Ziekenhuis worden momenteel koopappartementen gebouwd (foto). Dit complex draagt de naam StolbergstaeteDe gemeenteraad moet overigens nog zijn goedkeuring geven aan de naamgeving. SCHIEDAM Vijf plaatselij ke talenten staan centraal tij dens de regionale schrijversa vond die het Filmhuis zater dag a.s. organiseert. Achter eenvolgens zullen Willy Ciere- mans, Aad Onderdelinden jr, Nans Wolters, Cor Brouwer en Leo Kroon een bloemlezing uit eigen werk voordragen. De manifestatie in gebouw de Teerstoof begint circa 20 uur. De schrijversavond wordt ge opend door Cieremans die al eerder te gast was in het Film huis. Zij schrijft al jaren ver halen, zowel fictie als non-fic tie waarvan diverse werden gepubliceerd. Geen onbeken de is ook Aad Onderdelinden (pseudoniem Kosmo Sylves ter) die sinds 1984 schrijft. Korte verhalen, gedichten en een hoorspel zijn sindsdien uit persoonlijk advies scherpberekende prijs desgewenst vakkundig gemonteerd MAÉÉHÉBV holland-norm uitbreiding specialist KEUKENADVIESCENTRUM STAM ZOON BV ROTTERDAM: Giessenweg 20 (in Praxis) vrijdag koopavond. SCHIEDAM: Parkweg 361 donderdag koopavond. zijn pen gevloeid. De laatste schrijver voor de pauze plaatsvindt, is Nans Wolters die al bekendheid ge noot als beeldend kunstena res. Haar verhalen worden re gelmatig geplaatst in o.a. Viva, Margriet. Gedurende de pauze is onder meer een drieluik te bekijken met informatie over de schrij versavonden die het Filmhuis organiseert, alsmede een klei ne fototentoonstelling. Om circa 22.15 uur wordt de draad weer opgepakt met een voordracht van Cor Brouwer, meervoudig winnaar van de Schiedamse verhalenwed- strijd. Waarschijnlijk wordt in de loop van dit jaar een boek van zijn hand gepubli ceerd. De schrijversavond wordt af gesloten met een lezing door Leo Kroon. Hij won dit jaar met 'De Klapstoeltjes' even eens een prijs in de verhalen - wedstrijd. Hij schrijft poëzie en korte verhalen over mensen die op zoek zijn naar verloren dingen, waarden en elkaar. De toegangsprijs tot de Teer stoof, aan de Nieuwstraat 12, is vijf gulden. Iedereen is wel kom. A SVDPW viert feest en zet streep onder onrustig jubileumjaar Scholieren maken kennis met ijzer tijd A Bloemlezing vijf Schiedamse schrijvers A Indiaanse wendt zich tot kerken: „We willen een beter leven" 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 RUILBEURS In dienstencen trum de Vier Molens zal zondag 22 april een ruilbeurs plaatsvin den. Vanaf 13.30 uur kunnen munten, postzegels, prentbrief kaarten en eerstedag-enveloppen van eigenaar verwisselen. Ook zijn verzamelaars van stripboe ken en sigarenbanden welkom. Toegang en taxatie zijn beide gra tis. Adres: Nieuwe Damlaan. Schiedam onthaalt partnersteden SCHIEDAM De gemeente Schiedam treedt dit najaar op als gastvrouw voor verte genwoordigers van de zes plaatsen in Europa waarmee een stedenband wordt on derhouden. Begin november zal een Partnerstedenconfe- rentie in de Brandersstad plaatsvinden, een expositie met kunst uit de verschillen de steden alsmede diverse excursies. De partnersteden zijn Ess- lingen (West-Duitsland), Vienne (Frankrijk), Udine (Italië), Neath (Wales), Nörr- köping (Zweden) en Velenje (Joegoslavië). is de bedoeling dat de gemeenten beurtelings de jaarlijkse conferentie orga niseren. Door diverse om standigheden is Schiedam voor het laatst in 1975 aan de beurt geweest. „Vroeger sudderde het een beetje door, maar de contacten worden de laatste jaren weer nauwer aangehaald, klaart de heer Brouwer van kabinetszaken. Daarbij heeft de burgemeester van Neath vorig jaar afscheid van zijn gemeente genomen, zodat de conferentie in '89 op zijn verzoek in Wales heeft plaatsgevonden. Van 1 tot en met 4 november a.s. zullen de buitenlandse gasten dan hier worden ont haald. Behalve de conferen tie, waarbij de plannen vooi de komende jaren worden besproken, zal de gasten een uitgebreid programma wor den voorgeschoteld. De eer ste voorbereidingen daartoe zijn reeds getroffen. De kos ten van dit evenement wor den geraamd op f 35.000,-. r^. te a Fresh-up scheer schuim 2 bussen, samen: V\\ 6.58 VOOK i 1 Tergalin Vitrage Wit, met ingeweven glansstieep en loodveter, 260 cm hoog p/m. V 25.95 VOOK Spaghett ihemd je Wit, 100% katoen. Moten 38 t/m 46. VAN 19.95 VOOK Personen weegschaal "Hanson". In wit. VAN 29.95 VOOK Badpakken Alle badpakken von Nickey Nobel, maten 36 t/m 44, van 89.-, 69.- en 59, nu Geldig t/m 25 opril of zolang voorradig.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1