Educatief ijzertijdproject is 'uit hand gelopen grap' 't Caribische gebied ligt even tussen de Roulettetafels en de Jackpotclub. Informatie DE HAVENLOODS Swingen met Cheat the Beat Laatste concert Hoogste punt Kantorenhuis Oproep aan sportclubs Scholieren bereiden reis naar Somoto voor Fietsen naar dijklichaam DONDERDAG 19 APRIL 1990 16-581 Voorbereidingen in volle gang SCHIEDAM '2000 Stappen terug' is de titel van het ambitieuze pro ject dat het Stedelijk Museum Schiedam in nauwe samenwerking met het bureau Gemeen telijk Onderwijs Consu lent, in juni 1990 zal or ganiseren. Daartoe wordt momenteel in co ördinatie met de afde ling Plantsoenen van de Dienst Gemeentewer ken, in het Prinses Beatrix Park druk ge bouwd aan een heuse ij zertijdnederzetting, 'Harg' genaamd. Het project is bestemd voor leerlingen van de boven bouw van het openbaar en bijzonder basisonderwijs, het speciaal basisonder wijs, en de brugklassen van het voortgezet onderwijs. De bedoeling van het pro ject is de kinderen een in zicht te geven in het dage lijks leven van mensen die rond het begin van onze jaartelling in deze streek leefden. Een dertiental scholen heeft zich voor het project ingeschreven. De twee enthousiaste krach ten achter het gehele project zijn Pim Schenkelaars van het Stedelijk Museum, en Roel van Raaij van de Dienst Na- tuur en Milieu Educatie. Na een voorbereidingsperiode van anderhalf jaar zien zij hun 'uit de hand gelopen grap' realiteit worden. Aan de hand van een door hen samenge stelde handleiding, zullen de kinderen op de scholen voor bereid worden op hun verblijf in het oerdorp. Er zal in de klas ondermeer aandacht be steed worden aan aardrijks kundige en geschiedkundige aspecten van de ijzertijd, maar ook aan praktische za ken als de verzorging van het vee, potten bakken, spinnen en weven, brood bakken, kruiden zoeken en vuur ma ken. Om alles in de praktijk uit te vóeren, brengen de kin deren ter afsluiting van het schooljaar, groepsgewijs een dag (en eventueel een nacht) in het dorp door. Spelenderwijs „Het is de beste methode om kinderen spelenderwijs te la ten ervaren hoe het leven in die tijd was", aldus Pim Schenkelaars. Binnen de handvaardigheidslessen zul len de kinderen zelf prehisto rische jute kleding maken om alles zo echt mogelijk te laten lijken. Voor de leerkrachten en de begeleiders van het dorp (eventueel ook enige ouders), is een rol weggelegd als 'op perhoofd' of 'raad van wijzen'. In totaal zullen in vier weken tijd zo'n 450 kinderen zich verplaatsen in de prehistorie. Als extra mogelijkheid om de leerlingen al eerder te laten kennismaken met de tastbare overblijfselen van de oertijd, zal in het Stedelijk Museum in het kader van de tentoonstell- ling 'Stedelijk Museum Schie dam 90 jaar', een aantal voor werpen uit de ijzertijd uit de eigen collectie worden ten toongesteld. Deze attributen zijn voornamelijk afkomstig uit opgravingen die plaats vonden tijdens de aanleg van Rijksweg 20, in het begin van de jaren zestig. Onder de titel 'Op het Spoor van de Mens' werd al in april 1961 in het Stedelijk Museum een exposi tie gehouden rond deze vond sten. Destijds zijn in de gebie den rond Nieuwland en Ke- thel elf prehistorische Fries- Bataafse boerderijen gelocali- seerd, die uiteindelijk ruwweg hebben gediend als voorbeeld voor het ijzertijddorp in het Cheat the Beat Wegener huls-aan+tuLsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010 - 4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010-4.346.711. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: W. Anderiessen (tel.pri- vé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: A.v. Meeteren (tel. privé 01831-2082) SCHIEDAM: Weinand W SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899 - 17787) Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doorn. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 vanavond deelnemen aan een jamsessie in café Podium. De toegang tot het pand aan de Lange Haven 20 is gratis. Voor vrijdag 20 april staat wederom een Radio Razor's Dancing Party geprogram meerd. Dit maal wordt de mu ziek verzorgd door d.j. Jeroen Huyskamp van deze omroep te Rotterdam. Vervolgens staat zaterdag 21 april een live-optreden ge pland van Cheat the Beat, een swingende zevenmansforma tie uit Rotterdam. Kernwoor den bij deze band zijn: krach tige, leadzang, hechte blazers sectie en een solide ritme. Het zelf geschreven materiaal va rieert van reggae tot funk en rhythm blues. Podium is telkens toeganke lijk vanaf 22.30, toegangsprijs is gratis. SCHIEDAM Organist Arie Metaal verzorgt vrijdag 20 april de laatste orgelbespeling in de serie 1990 in de Dorps kerk te Kethel. Aanvang is 19.30 uur, toegang is gratis. Aan dit concert verlenen Ellen en Irma Metaal hun medewer king. Zij spelen respectieve lijk fluit en hobo. Mede danzij hun muzikale bijdrage heeft Arie Metaal een zeer afwisse lend programma kunnen sa menstellen dat ongeveer drie kwartier zal duren. Er worden composities ten ge hore gebracht van o.a. John Bennet, Johann Seb. Bach, Franz Benda, Johann Pachel- bel en van de Nederlandse or ganist en componist Jan Zwart. Programma's worden bij de ingang van de kerk ver strekt. 9 In het Beatrixpark wordt druk gewerkt aan een ijzertijdnederzetting. snoeimateriaal voor bouwac tiviteiten in het dorp. In sa menwerking met de kinder- boerdeij zal verder gezorgd worden voor een 'veestapel', bestaande uit een koe, scha pen, geiten, kippen en honden. Prinses Beatrix Park. De afdeling Plantsoenen van de Dienst Gemeentewerken heeft circa drie hectare grond beschikbaar gesteld nabij de oude heemtuin, in het zuide lijke gedeelte van het park. Verder zal zij zorgdragen voor het omheinen van het dorp, alsmede het leveren van Tijdens de duur van het pro- wanen. ject zal het betreffende ge deelte van het park voor het publiek worden afgesloten. Er bestaan daarentegen plannen om de nederzetting in de weekeinden of na het project open te stellen voor het Schie- damse publiek, zodat iedereen zich even in de prehistorie kan SCHIEDAM Van het kan torenhuis Schieburg aan de Overschieseweg zal morgen avond het hoogste punt wor den bereikt. Directeur J. Stra- ting van Protech International B.V., de huurder van het ge bouw, zal omstreeks 16 uur dit officiële gebeuren inlei- den. Medio september vorig jaar werd de eerste steen voor deze kantorenreus geplaatst. Het gebouw telt tien bouwlagen en een omvang van 5500 vier kante meter oppervlakte. De bedoeling is 'Schieburg' voor het einde van dit jaar op te leveren. Wel zal halverwege dit jaar nog gestart worden met de bouw van een tweede kantorenhuis, genaamd Schiehove, waarna de laatste fase zal volgen met het bou wen van kantorenhuis Schie- poort. Het project is een initiatief van Kantorenhuis N.V., een ontwikkelingsmaatschappij VERREK, Ik huurkoop m'ri auto bij Van Der Spek die al verscheidene kantoor- o.a. Apeldoorn, Houten, Lei panden l|eeft gerealiseerd in den, Amstelveen en Gouda. SCHIEDAM De Bewoners vereniging Schiedam-Oost nodigt alle sportgroepen in die wijk uit voor een bespre king over het gebrek aan zaal- VERREK, Ik huurkoop m'n auto bij Van Der Spek (zie voorpag.adv) ruimte. De bijeenkomst wordt vanavond gehouflen in het on derkomen aan de Franklin- straat 11a. Aanvang is 21 uur. Van diverse kanten heeft de bewonersvereniging klachten gehoord over het ontbreken van ruimte voor sportclubs in Oost. Er zijn wel twee sport zalen maar die worden per manent gebruikt door de gro tere sportverenigingen uit ge- Zonnepanelen voor tuinders SCHIEDAM— Nadat 33 tuinders hen waren voorge gaan, zullen 46 leden van de Volkstuindersvereniging Vijfsluizen alsnog een z nepaneel op hun tuinen in stalleren. De apparatuur is vanmiddag geleverd in bij zijn van de leverancier en wethouder Zijdeveld die dit project vanwege de post energiebesparing in zijn por tefeuille een warm hart toe draagt. Medio vorig jaar werden de eerste zonnepanelen op het complex geïnstalleerd. De appartuur zet zonne-energie om in gelijkstroom van twaalf volt. De stroom wordt gebruikt voor verlichting, radio en tv in de tuinhuisjes en voor pompjes voor het be sproeien van de tuin. Dat deze vorm van energie winning aanslaat bij de Volkstuindersvereniging, blijkt wel uit de 46 andere leden die nu overstag zijn gegaan. Gezien de bereid heid van de leden heeft het bestuur van 'Vijfsluizen' de overhandiging van de zonne panelen een feestelijk tintje heel Schiedam. „Wij vinden dit geen goede situatie en willen daarom be spreken op welke manier er gewerkt kan worden aan een geschikte zaalruimte", aldus de initiatiefnemers voor deze avond. Een ieder die zich aangespro ken voelt, kan contact open- men met dhr. Croone tel. 4737195. Van 18 april tot 4 mei verkeren de Holland Casino's in Caribische sferen. Aan de bar kunt u dan genieten van aantrekkelijk geprijsde tropische longdrinks en cocktails. Terwijl u in het restaurant een culinair reisje door het Caribische gebied kunt maken. Want daar hebben we een speciale menukaart Iedere dag vanaf 14.00 uur kunt u zich tussen de Roulette tafels en de Jackpotclub dus even in de Caribbean wanen. -j-JOLLAND (ASINO'S In de Holland Casino's kom je ogen tekort. Geld voor Gilde WATERWEG-NOORD— De Stichting Zomerzegel schenkt morgenmiddag een geldbe drag aan het Gilde Nieuwe Waterweg. Vertegenwoordi gers van het Gilde ontvangen het geld in diehstencentrum 's Maeslant in Maasland om 14.00 uur. Het Gilde is onge veer een half jaar geleden op gericht om de kennis en erva ringen van ouderen ter be schikking te kunnen stellen van anderen. Mijlpaal voor hondensport SCHIEDAM Hondensport verenigingen in ons land die officieel erkende examens willen organiseren op het ge bied van gedrag en gehoor zaamheid, kunnen dit slechts doen nadat de vereniging zelf is geslaagd voor haar proef- examen. 'De Brandersstad', de Schiedamse hondensportver eniging, moest deze proeve van bekwaamheid onlangs af leggen. Met een twaalftal combinaties traden de leden aan en nadat het hele programma van ge drag, gehoorzaamheid en be hendigheid was afgelegd werd door de keurmeester van de Koninklijke Nederlandse Kennelclub 'Cynophilia', de heer Van de Meulengraaf het eindoordeel 'geslaagd' bekend gemaakt. Dit mag als een mijlpaal wor den aangemerkt in het nog korte bestaan van de vereni ging die nog maar een jaar geleden de officiële erkenning van de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied te Am sterdam kreeg. Medische dienst ARTSEN: Telefonische boodschap pendienst, tel. 420.66.11. KRUISWERK NIEUWE WATER WEG-NOORD: Kantoor: Van Swin- densingel 40, tel. nr. 4739900. Be reikbaar ma. t/m vr. van 09.00-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn Van Swindensingel 40, ma. t/m vr. van 15.00-18.00 uur; magazijn Bachplein 588, tel. nr. 4706177, r - - "1" 'an 12.00-13.00 uur: Schiedam-Noord: tel. nr. 4706177. Schiedam-Oost, Centrum en Nieuwland: tel. nr. 4739900. Schiedam-Zuid: tel. nr. 4263129. Schiedam-West: tel. nr. 4261915. 4602611 TANDARTSEN: Per 1 jan. tandarts spoedgeval spreekuren voor in het weekend van vrij. 17 uur tot ma.morg. 8.00 uur en in de avonduren bereik- land Ziekenhuis, gebouw Stadhou derslaan 98, tel.: 4733733. STICHTING KRAAMCENTRUM MAASSTEDEN INTERKRUIS: 2e en 1 14.00- in Swindensingel 40. Gfoenoord en sthel: elke 1e en 3e donderdag v.d. maand van 2-3 uur wijkgebouw Bach plein. IN VERWACHTING? Kraamcentrum Maassteden, Schie- damseweg 99, 3134 BE Vlaardingen. tel. 010-4342867, voor directe hulp dag en nacht. Voor het bespreken van kraamhulp of onze spreekuren, waarbij u recht streeks van een kraamzorgverpleeg- kundige advieze krijgen. Alle tijc 15.00 uur. Schiedam: Van Swindensingel 99: elke 2e en 4e woensdag v.d. maand; Vlaardingen: Schiedamseweg 99: elke maandag. Wilt u of kunt u van deze spreekuren geen gebruik maken, dan kunt u tel. aanmelden elke maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 11.00 uur, tel.nr. 4358595. Op dezelfde dagen is er van 11.00 tot 12.00 uur een zwangerschaps-en kraamzorginformatielijn voor al uw vragen tel.nr. 4358595. HUISARTSENGROEP DE GORZEN- /NIEUWLAND: Voor spoedgevallen, tel. 426.78.31 DIERENARTS: Dhr. De Kaper, Jan Steenstr. 39, tel. 426.82.34, Dhr. Vi- see. Schiedamseweg 41 d, tel. 470.40.22, Dhr. V. Eerd, Schoolstraat 7/Warande 99, tel. 473.48.19. Dhr. J. Veltenaar. tel. 010-471.07.15. SCHIEDAM— De Paasva kantie is voor vijf scholen van het Spieringshoeklyceum aangegrepen om voorberei dingen te treffen voor een werkreis naar Somoto, een plaatsje in het Noord-westen van Nicaragua. De Schiedamse jongeren zijn nu in Frankrijk om de reis met medescholieren in Fougeres te bespreken. Daar zullen zij ook leerlingen uit het Belgische Luik aantreffen. In totaal zul len vijftien jongeren uit drie landen gedurende de zomer vakantie als werkbrigade naar Somoto gaan. Het doel van de brigade is niet alleen het werk, dat zij daar Hulpverleners laten bewoners Heyermansflats in de kou staan SCHIEDAM Enige tijd ge legen verscheen in het Schie dams Nieuwsblad/De Haven loods een artikel waarin mel ding werd gemaakt van de zorgwekkende situatie in de Heyermansflats. Nog steeds komen reacties op het artikel binnen en ook J. Teeuw, advi seur van Bewonersvereniging Recht voor Ouderen klom in de pen. Teeuw is zelf bewoner van een woning aan het Hey- ermansplein. „Herhaaldelijk zijn de liften van de flat buiten gebruik, van het begin van de exploita tie van de woningen heeft er van alles aan deze liften ge mankeerd. De bewoners van de oneven etages ontvangen op 4 pril j.l. bericht dat van maandag 9 tot en met donder dag 12 april de lift buiten ge bruik is. Oorzaak: de onder de fabrieksgarantie vallende re paratie van de liftmotor. La ter bleek het trouwens om vervanging van de motor te gaan. Terloops wordt opge merkt dat sommige bewoners maar begrip moeten hebben voor de voor hen ongemakke lijke situatie. Volgns de man nen van Woningbeheer, is daar het hele probleem mee opgelost en kunnen zij over gaan tot de orde van de dag. Maar daar is deze zaak beslist niet mee opgelost. Op deze 10 oneven etages wonen een aan tal mensen die zich zeer moei lijk of in het geheel niet kun nen verplaatsen zonder rol stoel. Niemand van de hulp verleners neemt ook maar een minuut de tijd om aan die ge handicapten te vragen: 'Kun nen wij u ergens mee helpen want u zit een aantal dagen op uw etage opgesloten? Moet u soms in die tijd beslist naar ziekenhuis of specialist, als u hulp nodig heeft, belt u ons dan komen wij u helpen'. Herhaaldelijk heeft het be stuur van de bewonersvereni ging aan woningbeheer en aan de opzichter vezocht om in de trappenhuizen een tweede leuning aan te brengen. Dat is noodzakelijk want als de lif ten buiten gebruik zijn, dur ven gehandicapten de trappen met één leuning niet af. De kosten van deze voorzienin gen zijn te verwaarlozen te meer daar de Heyermansflat een service-flat is waardoor al deze voorzieningen betalad worden. De mannen van wo ningbeheer vinden de aanpas singen echter onnodig en vin den het beter de oude mensen maar aan him lot over te laten. Als men toegeeft staan ze vol gende week weer met andere verlangens op de stoep". Binnenkort wordt de lift voor de even etages wegens repara ties tijdelijk uit de roulatie ge nomen. Hans de Booy zingt live SCHIEDAM Het is al enige tijd geleden, maar de naam van Hans de Booy wordt nog steeds in verband gebracht met de hit 'Annabel'. De Booy is inmiddels een geheel andere richting ingeslagen en de in Vlaanderen wonende Neder lander toert momenteel langs theaters en schouwburgen met zijn tweede programma zullen verrichten aan een ka zerne die tot een basisschool zal worden verbouwd. Deze medewerking moet vooral worden gezien als een signaal van verbondenheid van jonge ren met mensen in een derde wereldland. Daarnaast biedt dit de jeugd de mogelijkheid geconfronteerd te worden met volstrekt andere levensom standigheden dan waarin zij worden opgevoed. Het ligt in het voornemen van de organi satie dat de jongeren bij thuis komst hun ervaringen over brengen aan anderen. Tekort Zowel het bezoek aan Fouge res als de werkbrigade vallen onder de verantwoordelijk heid van de vereniging Schie dam-Nicaragua. De organisa tie komt momenteel nog tien duizend gulden tekort om de werkbrigade te doen slagen. De totale kosten van het pro ject (uitgezonderd de werk- brigadé) 'zijn geraamd op f 280.000,-. Door middel van acties in Schiedam, Fougeres en Luik en subsidies van gemeenten- besturen (Schiedam stelde f 20.000,- ter beschikking) wordt dit bedrag bijeenge bracht. Het project omvat vier onder delen, waaronder het ombou wen van de voormalige kazer ne tot een school. Ook zullen nog vier kleine scholen rond Somoto worden gerealiseerd, evenals een moestuincomplex bij deze plattegrondschool tjes. Daarnaast is het de be doeling dat er een kleine vrachtwagen komt. Rond dit project is tevens een lesprogramma voor het basis- en voortgezet onderwijs in Schiedam opgezet. SCHIEDAM— Een boeren- kapel op een wagen zal de fietsers muzikaal begeleiden die zaterdag a.s. naar het zandlichaam van rijksweg 19 rijden. De Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Ver eniging ondersteunt de mani festatie die aldaar gehouden wordt met een fietstocht. Het startpunt is om 13.00 uur op het Emmaplein. Een iéder die tegen de aanleg van de weg in het natuurge bied is, wordt opgeroepen mee te fietsen. De wielrijders zul len worden aangespoord door de muzikanten van kapel 'De Pullekes' die o.a. bekend zijn van de diverse carnavalsfees ten. Op de Oostveensweg zal de Schiedamse fietsgroep gezel schap krijgen van fietsers uit Delft, waarna zij gezamenlijk naar het dijklichaam tussen de Laan van Bol'es en de Bre- deroweg zullen fietsen.. 'In vertrouwen'. Zaterdag 21 april treedt Hans de Booy op in de Teerstoof waar hij muzikaal wordt bij gestaan door Bert Meuldijk (gitaar en synthesizer) en Lené te Voortwis (synthesizer en basgitaar). Aanvang is 20.30 uur en de entree is f 12,50. 'We dwalen af in de Teerstoof SCHIEDAM In Theater de Teerstoof is vrijdag 20 april het stuk 'We dwalen af' van Nederland Vier te zien. Cen traal in de opvoering staan de twee medewerkers van de zender Nederland Vier die beiden barsten van de ambi ties. Het tweetal 'heeft bij voorbeeld -op eigen kosten- een satelliet de lucht inge stuurd, een onderneming waarbij zes doden te betreu ren waren. 'We dwalen af' is vrijdaga vond om 20.30 uur te zien in de Teerstoof en een kaartje kost f 12,50.

De Havenloods | 1990 | | pagina 5