n.u.v.: het W.K. MARIA'S BOEKEN Cattani Wilfreddo in Torino! Papa Luigi Italia hitparade De Iglo van Mario Merz Tourismo Mode Italian Style RADIO RIJNMOND REPORTER, april 1990 Sen van de aardigste voetbalboeken van het ogenblik is De Schaduwen van San Siro van David Endt. In Italië zeggen ze 'calcio' als ze het over voetbal hebben. Zowel binnen als buiten de lijnen is het calcio een manier van leven. In het jaar dat de wereldkampioenschappen voetbal plaats vindt in Italië zal er, ook door de Nederlandse invloed op het Italiaanse voetbal, grote nieuwsgierigheid zijn naar de achtergronden, legendes en eigenaardigheden van het calcio. David Endt, journalist en persvoorlichter van Ajax, vertelt op een hartstochtelijke manier over zijn liefde voor het Italiaanse voetbal. Uitgever: Thomas Rap. Prijs: f 23.50. Er is een nieuw blad op de Nederlandse markt verschenen: The Best of Seasons. Het is een glossy magazine dat geheel gewijd is aan Italië. In het voorjaarsnummer is er o.a. een verhaal te vinden over Silvio Berlusconi, de media tycoon en AC Milan qigenaar, Erwin Olaf fotografeerde Italiaanse kindermode, de fiat 500 wordt in het zonnetje gezet, Paola Conti praat over zijn nieuwe musical Razmataz en de Italiaanse keuken in Lombar- dijen wordt onder de loep genomen. De sportliefhebbers komen aan hun trekken met twee prachtige fotoreportages; een over de fameuze wielerronde de Giro en de andere geheel gewijd aan 'onze jongens' in Milaan: Gullit, Rijkaard en Van Basten. Voor <Je dames prijkt de acteur Michele Placido, commissaris Cattani Uit de serie 'De Octopus', op de voorpagina. Best of Seasons is een initiatief van een groep Nederlanders Wiens harten vol zijn van Italië. Het blad verschijnt 3 keer per jaar en hopelijk wordt bij het najaarsnummer weer het handige Jjoekje Waar Koop Je Italiaanse Waar' gevoegd. e hoffotograaf Salco Occhi- pinto had ik over het Italiaanse Tref- i gehoord. Zijn vader, de oude Occhipinto, komt daar vaak, als hij niet thuis in Rotterdam naar RAI UNO of DUE zit te kijken, bijgestaan door zijn vrouw die de satellietschotel moet 'richten'. Het begon gelijk al goed toen ik het centrum aan de C.P. Tielestraat bel de. Ik kreeg de barman Pietro aan de lijn. Of het gelegen kwam vroeg ik. ,De cappuccino staat klaar!", riep hij, nadat hij me omslachtig had uit gelegd waar ik hem en de cappuccino kon vinden. Het bleek twee straten mijn eigen huis te zijn. Maar zodra ik mijn fiets tegen de fris wit gekalkte pui van het poortje heb gezet, waan ik me in Italië. Op de zijn rood en groene blokken geschilderd en ik hoor gejuich en dan luid gepraat in het Italiaans. Binnen zitten een stuk of 10 man- n. De meesten zijn van middelba- leeftijd. Pietro staat achter de bar. Wat wilt u drinken?", vraagt hij en ik kijk naar de flessen sambuca, grappa en camparie die tussen de pakken pasta achter hem op de plank staan. Ik bestel een espresso realiseer me bij de eerste slok dat het trefcentrum waarschijnlijk een ste prik wordt, op weg naar huis, lekker is de koffie. Een paar man- n zitten te kaarten en kijken niet op of om. De spelletjesshow op de televisie schuin boven hen kan ze boeien, ondanks de druktema- ran een showmaster en de fabu- mooie vrouwen die om onduide lijke reden steeds maar door het beeld lopen. Ik vraag aan Pietro hoe RAI DUE aan zo veel mooie vrou- komt. Hij haalt zijn schouders n lacht. „Waarom zijn hier ei genlijk geen vrouwen?", terwijl ik het vraag weet ik het antwoord: in Italië doen ze dat ook niet en dit is puur Italië in hartje Rotterdam. Schouwburgplein mannen komen hier samen om koffie te drinken, te kaarten, t.v. te kijken en heel veel te praten, over voetbal vooral. In Italië is het de gewoonste zaak van de wereld dat de t samenkomen als de avond valt. Op de pleinen, bij de fonteinen, op bankjes of zomaar midden op at staan ze te keuvelen. Ze groe- elkaar, geven elkaar de hand, wisselen het laatste nieuws uit en lopen 10 stappen verder om het hele ritueel weer van voren af aan te herhalen. In het trefcentrum doen de Italiaanse mannen dat nog steeds. Je kunt moeiijk van ze verwachten dat midden op het Schouwburgplein gaan flaneren, of rond het Hofplein. Toch was dat vroeger anders. Toen ste Italianen in Rotterdam yer- schenen. Voor Pietro was dat in '67: ,Ik had in Palermo mooie verhalen gehoord. Eerst naar Duitsland en ia een vriend kwam ik in Rot terdam terecht. Ik was 16 jaar!". Nino Marino, een donkere man van jaar of 50 schuift aan. „Vroeger het allemaal veel makkelijker. Wij hielden van leuk uitgaan. Ik was 21 toen ik hier kwam. Overdag werkte ik als pijpfitter in Alblasser- :n 's avonds gingen we met de Nederlandse meisjes uit. We liepen de Lijnbaan en spraken af met de meisjes van de parfumeriewinkels te gaan dansen. In Bristol aan het Hofplein, daar zat iedere 15 da- en ander orkest. Het was toen veel makkelijker. De meisjes von- ins leuk. Wij betaalden alles, (aren de cavalero's!" Hij laat zijn oude verblijfsvergunning zien. Een prachtige foto van hem als jon geman, een bloem in het knoopsgat, een weemoedige blik in de ogen. „U lijkt daar wel een filmster", zeg ik. Hij lacht verlegen en zegt: „Toen alles makkelijker...", van de dames op het t.v.scherm trekt even zijn aandacht. Ik vraag hem naar het Nederlandse sterretje Monique die in een onbegrijpelijke erotische gameshow, Colpo Grosso, iedere avond heel t.v.-kijkend Italië aan haar voeten heeft liggen. „Mijn zoon is er gek op!", zegt hij terwijl hij naar een jongere versie van hem zelf wijst. De tot leven gekomen pasfoto van zo even, alleen de bloem in het knoopsgat ontbreekt en het nette colbert heeft plaats gemaakt voor een snel pistachiokleurig jack met capuchon. Dit is Natalino Fabio Marino, 18 jaar en kind van een Siciliaanse vader en Nederlandse if - Nog even en we raken in de ban van Italië. Het wereldkampioenschap voetbal begint op 8 juni van dit jaar. Hoe is het om voetbal met de Italianen te zien? Mieke van der Linden toogde naar het Italiaanse trefcentrum in Rotterdam en maakte de volgende impressie. letti. Hij ontvangt me met een rood zwart-groene leren voetbal onder zijn arm. Er zijn aanzienlijk meer mensen dan gisteren. Het is Goede Vrijdag en de beide televisies staan op RAI Due. AC Milan tegen Samp- doria. Er wordt geschreeuwd en fel gediscussieerd. Een van de mannen loopt luid. scheldend weg. „Is hij .Vroeger zat ik bij de „pupillen voor Milan of Sampdorja?", vraag Excelsior en later ook bij Sparta, ik. ,Jk denk dat de meesten voor-,, ir nu niet meer...". Milan zijn", zegt Carletti en vertelt me dat hij en Pietro lid geworden zijn van de Nederlandse AC Milan Club, een initiatief uit Capelle. Hij probeert niet naar de wedstrijd moeder. Hij spreekt een stuk beter Nederlands dan zijn vader. Toch voelt hij zich helemaal Italiaans. „Ik heb een Italiaans en een Nederlands paspoort, maar Italië is beter. Ik zoek een baantje hier, ik heb wel op terrassen gewerkt maar nu niet". Hij wil als tweede generatie Italiaan een Italiaans voetbal-Jeam öpiich- Hoe zit het eigenlijk met het voet bal? Als kind kan ik me de wedstrij den tussen de Spanjaarden en Italia nen op het Schuttersveld in Croos- wijk nog wel herinneren. Op warme zomeravonden kwamen de teams en hun aanhang samen, schuin voor ons ouderlijke huis. Zouden die gemoe delijke huisvaders die nu een kaartje zitten te leggen ooit nog een slidin- gover het kolengruis gemaakt heb ben? Terwijl barman Pietro een rondlei ding geeft wijst hij naar de foto's aan de muur: „Voor die kleedjes hebben we veel moeite gedaan". Ik zie een vrolijk gezelschap gezeten aan groen-wit-rood beklede tafeltjes. „Die zijn nu op", zucht hij. We krui sen de wit betegelde vloer naar een andere serie foto's. „Ik ben timmer man van beroep, we hebben het cen trum op eigen kracht gemaakt". Tus sen de Italiaanse vlaggen en een reusachtige Europese hangen de kiekjes van het Sinterklaasfeest, maar ook die van zijn Italiaanse col lega, de heks Befana die op 6 januari cadeautjes uitdeelt. En dan eindelijk de voetbalfoto's! Nino Marino in trainingspak. Naast hem een 11-jari- ge Natalino en de rest van het team van Garibaldina. „Morgen is Carletti hier, hij weet alles van voetbal en hij is president van het centrum". AC Miïan- Sampdoria kijken als hij zegt dat de grote 7.000 gulden heeft gekost. De scho tel heeft ze 3900 gulden armer ge maakt. Eerst hebben de Italianen gestreden om de RAI net als MTV, Eurosport en Sky op de Rotterdam se kabel te krijgen, maar toen dat ondanks de vele handtekeningen niet lukte hebben ze van de Ge meente een garantie gekregen dat de RAI pertinent niet op de kabel zou komen. Ze hebben het geld voor de schotel zelf voorgeschoten en nu kij ken ze naar niets anders meer. 'Soms is het hier heel druk met voetbal. Toen Napoli tegen Sporting Lissa bon moest heb ik folders gemaakt in het Nederlands en het Portugees. Ik leg die dan bij het Portugese cen trum en 's avonds hebben we 50 Por tugezen in huis!' Maar de mooiste herinneringen houdt Carletti over aan de wedstrijd AC Milan-Rode Ster in november '88.' Die wedstrijd werd door de mist gestaakt. De vol gende dag moest hij over gespeeld worden. We hebben toen in 2 dagen 1.000 Joegoslaven binnen gehad om die wedstrijden te zien!' Over zijn ervaringen met 4 andere Joegoslaven wil Carletti wel wat kwijt. Het tref centrum speelde al vanaf 1960 in de Rotterdamse competitie. 'We waren een sterk team. Maar in 1975 zijn we uit de competitie gegooid. We kwa men een keer met 8 spelers en een keer met 7 spelers opdagen. Onze 5 Joegoslavische spelers waren op kerstvakantie gegaan.' Hij laat me foto's zien van het team. Garibaldina ging gekleed in de kleuren van Inter, blauw zwart dus.' Het is moeilijk om weer in de competitie te komen. Je hebt nu 3 clubs nodig en de nieuwe generatie willen alleen maar in Hol landse teams spelen. Ze willen alle maal pyof voetballer woyjen'. Dat was thzijn tijd wel anders .Hij train- .de de Spaanse voetbalploegen in Rotterdam en toen hij na tanks voor Pakhoed op de Maasvlakte te heb ben gebouwd, in Noorwegen ging werken als pijpfitter voor Chicago Bridge, zat hij in hun voetbalteam met een Ier, een Fransman, een Duitser, twee Turken, een Portu gees, een Surinamer, een Argentijn en een Joegoslaaf. En een Ghanees stond reserve... Wie het WK gaat winnen durven ze in het Italiaanse trefcentrum niet te zeggen. Carletti: 'Italië maakt niet zoveel kans, Nederland trouwens ook niet door het kabaal wat er ge beurd is. Nederland is specialist in het maken van problemen! De hoge Pieters willen de dingen hier beïn vloeden. Libregts is geen speciale trainer maar hij doet zijn werk. Toch wordt hij getorpedeerd, dat begrijp ik niet'. Nee dan het WK in 1982! 'Toen we tegen Argentinië uitkwa men voelde ik al dat het zou lukken. Ik heb gelijk toestemming bij de Gemeente aangevraagd voor een op tocht, met veel vlaggen en kinderen. Toen we wereldkampioen werden zijn we nog in de fontein van het Hofplein gesprongen'. Bij het afscheid overhandigt hij me een T-shirt waarop over een blauw Nederland de groen wit rode laars van Italië gedrukt is. 'Tweede gene ratie grafisch ontwerper', licht Car letti toe. Bij de uitgang staat een oude man van een jaar of 75. 'You guess how old am I?! vraagt hij in zee Engels. 'Een jaar of 50', zeg ik. 'Doe er maar 25 bij!, kraait hij en maakt een paar parmantige danspasjes op de witte tegel vloer. In het cultuur uur van Rijnmond's Diep van 20 mei a.s. doet Wilfried de Jong verslag van een trip naar de autostad Torino in Noord Italië. De veelzijdige radioman volgt de Rotterdamse theater groep De Zwarte Hand (Mano Nero?), tijdens het internationale jeugd theater festival dat daar half mei gehouden wordt. De leden van De Zwarte Hand zullen het stuk Ridder Unkenstein voor het Italiaanse publiek opvoeren. 'Turijn heeft wel wat weg van Rotterdam, ook al zo'n werkstad met al die Fiats die er gemaakt worden', aldus Wilfried die zich zeer verheugd op zijn bliksembezoek aan de stad dat ongetwijfeld een mooi programma op zal leveren. Aan de muziek zal het in ieder geval niet liggen, want er worden uitsluitend nummers gedraaid uit de speciale Italia Musica Top 20 van Pieter Leen en Frans van Dun. Sophia Loren Lago Maggiore Ventilatore Amore, amore (Uit Amore, amore... Waardenberg en de Jong in Jool hul) Napolitaanse schoonvaders zijn in Nederland best wel sporadisch, maar kookgrage Napolitaanse schoonvaders zijn een lot uit de loterij. Laat ik nou net een uit de laaste categorie gescoord hebben. Zijn naam is papa Luigi en hij is een rasechte Napolitaan die de kneepjes uit de Italiaanse keuken geheel onder de knie heeft. Helaas heeft papa Luigi één nadeel, en wel deze; Het afslaan van een van culinaire lekkernijen duldt hij onder geen beding. Desnoods gebruikt papa Luigi grof geweld maar naar binnen zal het gaan. Hier twee van zijn lekkerste recepten: Tiramisu 250 gr. mascarpone (of monchou) 1 pak lange vingers 1 glas espresso (of hele sterke koffie) 2 scheppen suiker cacaopoeder. Eieren scheiden en het eiwit tot een luchtige massa kloppen. Het eigeel vermengen met de suiker en het eitwit en de mascarpone (of monchou) eraan toevoegen. Het geheel door elkaar mengen en vervolgens de bodem van een schaal (slede) ermee bedekken. De lange vingers in de espresso dopen en netjes naast elkaar over de pudding heenleggen. Wederom de pudding over de lange vingers doen en daarna weer netjes naast elkaar de lange vingers. Dit herhalen tot de pudding op is, cacaopoeder erover heen strooien en 1 uur in de koelkast laten opstijven. La Claudia Iedere zomer is er wel een Italiaanse hit op de Nederlandse radio te horen. De muzieksamenstellers van Radio Rijnmond, die ook verantwoordelijk zijn voor de Rijnmond 30, hebben de mooiste 20 Italia n rijtje gezet. 1. Volare - Domenico Modugno 2. Marina - Rocco Granata 3. No ho l'eta - Gigliola Cinquetti 4. Una lacrima sul viso - Bobby Solo 5. Roberta - Peppino di Capri 6. Cuore - Rita Pavone 7. Pazza Idea - Patty Pravo 8. Cogli la prima mela - Angelo Branduardi 9. Azzuro - Adriano Celentano 10. Gente di mare - Tozzi Raff 11. Ti sento - Matia Bazar 12. Agua plano - Paolo Conté 13. I treni dijozeur - Alice e Battiato 14. Musica - Eros Ramazzotti - x t 15. Liberta - Al Bano Romina Power 16. I Maschi - Gianna Nannini 17. A far l'amore comincia tu - Rafaella Carra 18. Sincerita - Riccardo Cocciante 19. Emozioni- Toto Cutugno 20. Diamante - Zucchero 'Sugar' Fornaciari. De lijst begint in de jaren 50 en eindigt in 1990. In Vicenza hebben een aantal hoogwaardigheidsbekleders van de Rooms Katholieke Kerk besloten dat het imago van de priesters wel een facelift kan gebruiken. Het gaat de heren vooral om de kleding die in de mis gedragen wordt en dus hebben ze een ontwerpwedstrijd uitgeschreven waar alle belangrijke modeontwerpers van Italië voor uitgenodigd zijn. De beroemdste, Giorgio Armani, heeft nog niet toegezegd mee te doen aan de competitie, maar andere groten uit de modewereld, zoals Laura Biagiotti en Krizia, wel. Wat de kerk wil is een traditioneel design dat de moderne spirit, smaak en kwaliteit uitstraalt. Op de vraag of de priesters en misdie naars met merken van de ontwerpers zouden gaan rondlopen zegt Monseig neur Don Giancarlo Santi: We gaan natuurlijk niet met het logo van Valentino op de borst lopen, maar als de kleding mooi en goed gemaakt is dan is dat een geschenk van God". Of er nog een modeshow van de winnende modellen komt is niet bekend. Bron: Observer In de Volkskrant van 14 april doet de Italië-correspondent Jan van de Putten verslag van de wanhopige pogingen van het Italiaanse VVV, het ENIT, om de Japanners en touristen uit het oost-blok naar Italië te lokken. Steeds meer West-Europeanen, waaronder vooral de Engelsen en Duitsers, houden Italië voor gezien. Ze vinden het te duur, in de zomer verzieken de algen, die volgens milieudeskundigen ongevaarlijk zijn, de stranden, en de afgelopen twee winters bleef de sneeuw ook al weg. De racistische incidenten in de cultuurstad Florence hebben volgens Van de Putten voor 30% minder buitenlandse toeristen gezorgd, afgelopen Pasen. Het Ministerie van Cultuur heeft American Express en de nationale lucht vaartmaatschappij Alitalia in de arm genomen. Zij hebben een alternatieve culturele rondreis door Italië georganiseerd, die nu eens wat anders laat zien dan de ge-eikte centra als Rome, Venetië en Florence. Verder wordt er ondanks de tegenvallende boekingen veel van het W.K. verwacht. De hoteliers hopen dat het voetbalfestijn voor een golf van positieve publiciteit over Italië zal zorgen. Vz kg. spaghetti 200 gr. Olijven, zwart (di Gaeta) 50 gr. Kappertjes uit zout 4 eetl. olijfolie 1 blik (1 kg) tomaten pelati zout, peper en peterselie 2 teentjes knoflook De Saus Olie in de pan, vervolgens de twee teentjes knoflook erin doen als de olie heet is. De knoflook laten bruinen en dan de olijven (zonder pit) en de gewassen kappertjes erbij doen. 3 min. laten bakken en de tomaten pelati erbij gooien. Zout, peter en wat perselie naar smaak toevoegen en de gehele saus minimaal Vz uur met de deksel erop op een laag vuurtje laten prutten. De Spaghetti 2 liter water met zout opzetten in een grote pan. Als het water kookt de spaghetti erin doen en laten koken tot de spaghetti al dente (gaar) is. Spaghetti in een vergiet goed laten uitlekken en vervolgens op de borden en de saus er overheen doen. Spaghetti alla Butanesca di papa Luigi. In de beeldenroute van Rotterdam '88 zaten twee interessante werken. Aan weerszijden van de Maas aan de Willemskade en Koninginnehoofd, had de ontwerper/kunstenaar Aldo Rossi twee prachtige houten vuurtorens laten bouwen. Bij Museum Boymans van Beuningen was de fameuze Mario Merz neergestreken. Uit zandsteen en glas bouwde bij een van zijn specialiteiten: de iglo. Dat de vuurtorens na verloop van tijd zouden verdwijnen was van tevoren afgesproken, maar dat de vreemde magischp jalava^de Turijnse Merz ook afgebroken zou worden niet. Volgens een, woordvoeraét 'van het museum was er gewoon geen geld om het kunstwerk aan te kopen. Het zandsteen uit Limburg dat Merz gebruikte was heel poreus en alleen al het conserveren daarvan zou meer dan een ton gekost hebben. Waar de iglo nu precies is was hem niet duidelijk: 'Misschien is hij wel terug in Italië'.

De Havenloods | 1990 | | pagina 13