Feenstra: 'Nieuw motief om RW 19 niet aan te leggen' r üi Open Dag waterrecreatie maar matig bezocht 'Niet alle Randstadbestuurders zijn voor aanleg van tunnels' Scheidend PvdA-raadslid wil nieuwbouw school Faassenplein Schiedams Nieuwsblad Tegenstanders hebben andere plannen met zandlichaam P|gj Cardiologen werken samen Paul van Mansum vertrekt p APR,L Meidenfestival besluit campagne '1990 maatregel' Wethouder geeft startsein voor actie tankslag Beurs Jeugdfilm in de Teerstoof Jazz en blues in de Tender Schiedamse politie werft reservisten DE HAVENLOODS DINSDAG 24 APRIL 1990 17-494 VERREK, Ik huurkoop m'n auto bij Van der Spek! (zie voorpag.adv.) SCHIED AM/VLAARDIN - GEN „De wegen zijn vol, maar nog niet overvol. Zolang er nog restcapaci- teit is, is het niet nodig deze weg aan te leggen." PvdA-kamerlid Jaap-Jelle Feenstra was één van de tegenstanders van de aan leg van rijksweg 19 die af gelopen zaterdag op Earth Day de manifestatie op het zandlichaam tussen Vlaar- dingen en Schiedam bij woonde. Feenstra had ook een nieuwtje. „Berekenin gen hebben uitgewezen dat er meer dan honderddui zend voertuigen per dag over dit toch al omstreden traject rijden. Dat betekent dat de geluidsoverlast in woonwijken en stiltegebie- den nog groter zal zijn dan tot nu toe werd aangeno men en dat is een nieuw motief om de weg niet aan te leggen." Het talud bood zaterdag een geheel andere aanblik dan an ders. Het dijklichaam dat reeds jaren geleden werd neergelegd in de verwachting dat rijksweg 19 er spoedig overheen zou komen te liggen, had veel weg van een cam ping. Her en der stonden grote en kleine tenten opgesteld. Kinderen schepten naar har telust in de aarde en ook vol wassenen lieten zich niet on betuigd. Aan de posters die aan de vele kramen hingen en aan de spandoeken was echter duide lijk te zien dat de honderden aanwezigen niet zomaar een dagje uit waren. Een auto met de neus in het zandlichaam accentueerde de reden van het samenzijn. Vele sprekers droegen argu menten aan waarom de rege ring zou moeten afzien van het voornemen om —waar schijnlijk nog dit jaar te be ginnen met de voltooiing van de rijksweg. Gewezen werd op het feit dat de weg dwars door Midden-Delfland komt te lig gen en ook de overlast voor de bewoners van Holy en de Woudhoek die pal naast de snelweg komen te wonen kwam naar voren. Kamerleden De kamerleden Feenstra (PvdA) en Wolffensperger (D66) namen beiden een zak met zand van het dijklichaam in ontvangst. Omdat in Den Haag op dat moment het kabi net vergaderde moest minister Alders (milieu) verstek laten gaan. Zowel Feenstra als Wolffensperger maakte van de gelegenheid gebruik zich - niet voor het eerst - uit te spreken tegen de aanleg van rijksweg 19 en andere wegen en tunnels in de Randstad. Feenstra: „Het verkeer is op zeer agressieve wijze in de aanval; wij moeten een tegen aanval inzetten. Het vorige kabinet wilde vijf tunnels aanleggen in de randstad. Wij (PvdA) wensen daar niet aan mee te werken. Wat ons be treft geldt hier nog steeds: hoe minder hoe beter. Wij hebben andere plannen met het dijkli chaam. Hier moet niet nog meer asfalt komen met nog meer files, maar een blinken de rails voor een trambaan". Het idee om de omstreden rijksweg te vervangen door een sneltramverbinding met Delft/Den Haag te realiseren is afkomstig van de Schie- damse wethouder Zijdeveld en enkele milieu-organisaties. Wolffensperger: „Ook als je doorgaat met het aanleggen van wegen, worden de plek ken die we bereikbaar willen houden nog altijd niet bereik baar. Het g etuigt niet van ge zond verstand om eerst tun- lÉPlJ ÉÉT SP? De boodschap is duidelijk: de i ontzien moet worden. nels aan te leggen en vervol gens pas te gaan kijken of er wellicht maatregelen te ne men zijn die het verkeersaan bod kunnen terugdringen. Je moet de voornemens eerst kri tisch bekijken. Is het dan echt zo moeilijk om af en toe te anticiperen?". Het is genoeg Het thema van de verkeersac- tiedag ('Schep nieuwe wegen weg, bouw aan openbaar ver voer') werd door velen in da den omgezet. Over een lengte van enkele honderden meters is het zandlichaam symbo lisch afgegraven waardoor auto is niet langer de heilige koe die een begin is gemaakt met de aanleg van de trambaan. „De opkomst vandaag maakt dui delijk dat veel mensen het eens zijn met het motto van deze dag. Er zijn genoeg we gen die de natuur aantasten en groengebieden doorsnijden en we hebben genoeg van de verhalen dat de mensen dit willen en dat het economische noodzaak is. Meer wegen en tunnels bouwen helpt hele maal niets. Er worden alleen knelpunten verschoven. Dit moet heel anders en het kan ook heel anders. Het kabinet heeft aangekondigd een aan gescherpt milieubeleid te wil len gaan voeren en daar willen wij ze aan gaan houden." SCHIED AM/VLAARDIN - GEN - De cardiologen van het Schieland Ziekenhuis en het Holy Ziekenhuis gaan per 1 mei samenwerken. De samen werking is al jaren een wens van de specialisten, huisart sen en ziekenhuizen. Dankzij de samenwerking kunnen cardiologische pa tiënten (mensen met hartpro blemen) voortaan rechtstreeks naar cardiologen worden doorverwezen en kunnen acu te problemen direct door car diologen worden behandeld. De lang gewenste samenwer king is nu mogelijk dankzij de komst van een derde cadio- loog in het Schieland Zieken huis en de realisatie van een 24 uurs dienstregeling in het zelfde ziekenhuis. In het Holy Ziekenhuis bestond een der gelijke dienstregeling al lan ger. Door het aantal van zes car diologen is tevens een onder linge afstemming van de di verse aandachtsgebieden voor de behandeling en diagnose van patiënten met hartklach ten mogelijk. Directeur Pa tiëntenzorg H.F.P. Terpstra van het Schieland Ziekenhuis noemt de samenwerking een 'markante stap in de kwalita tieve ontwikkeling van de pa tiëntenzorg in beide zieken huizen'. SCHIEDAM Paul van Mansum gaat per 1 mei de stichting Gecoördineerd Ou derenwerk verlaten. Van Mansum wordt landelijk be leidsmedewerker voor de pro testants-christelijke verzor gingstehuizen. Hij werkte ruim vijftien jaar voor de stichting, eerst als leider van het dienstencentrum De Vier Molens en later als projectlei der/directeur. HARMONIE De spirituele vereniging Harmonia heeft Gerard Pompe uit Zevenhui zen bereid gevonden om don derdag 26 april een lezing te verzorgen. Het onderwerp is zielsbeschrijving. Er zal ge bruik worden gemaakt van fo to's. De lezing vindt plaats in wijkcentrum Nieuwland, Wi- bautplein 165. De aanvang is om 20.00 uur en de toegang bedraagt voor niet-leden f 7,50. Dankzij het zonnige weergaven de jachthavens een kleurrijk aanzien. PEN DAG tRRECREATIE specialist in telecommunicatie Wegener huLs-aanhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010-4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: W. Anderiesen (tel.privé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- ACCOUNTMANAGER: A.v.Meeteren (tel. privé 01831-2082) REDACTIE: Marianne Ames en Su san de Ligt. CORRESPONDENTEN: Schiedam: Wijnand Meijboom en Bram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 Op het dijklichaam was afgelopen zaterdag vanalles te doen. SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld heeft het ka binet afgelopen donderdag een open brief geschreven over de bouw van nieuwe tun nels voor het wegverkeer in de Randstad. Zijdeveld reageerde met zijn brief op berichten in de krant dat minister May-Weggen van Verkeer en Waterstaat en de Randstadbestuurders het eens zijn over de bouw van de om streden tunnels. „Ik acht het mijn plicht u er op te wijzen dat zeker niet dé of alle Rand stadbestuurders in onze regio het eens zijn met de tunnel plannen en de daarbij beho rende plannen voor wegaan leg", schrijft Zijdeveld het ka binet. „Er zijn ook Randstad bestuurders die andere moge lijkheden willen benutten. Die bestuurders bevinden zich ook nog in het goede gezel schap van de milieubewe ging". Samen met de milieubewe ging heeft Zijdeveld een plan voor een tramverbinding over het tracé van rijksweg 19 op gesteld als alternatief voor de auto. „Het is niet nodig ons neer te leggen bij een voor spelde sterfte van 80 procent van onze bossen. Het is even min nodig om eerst voor de automobilist nieuwe wegen en andere weginfrastructurele werken aan te leggen en die zelfde automobilist daar later weer af te pesten (of autorij den weer alleen voor de rijken mogelijk te maken)", schrijft de wethouder aan Lubbers. Er zijn volgens Zijdeveld an dere mogelijkheden om de mobiliteit te handhaven. „Ik doe daaom een dringend be roep op u om u breder te oriënteren voor u instemt met de bouw van tunnels voor het wegverkeer. Het klinkt onbe scheiden maar we zijn graag behulpzaam bij deze oriënta tie, dat kan misschien dubbel werk voorkomen", aldus Zij develd. Overigens is de beslissing van het kabinet over de tunnels, waaronder de Blankenburg tunnel bij Vlaardingen en de Tweede Beneluxtunnel bij Schiedam, vrijdag opnieuw uitgesteld. SCHIEDAM— Wethouder Chris Zijdeveld heeft vorige week woensdag het startsein gegeven voer de uitvoering van de actie tankslag. Bij de familie Timmer aan de Julianalaan werd een voormalige olietank onschadelijk gemaakt door de olieresten uit te pompen en de tank vervolgens te vallen met zand. Op deze wijze wordt voorkomen dat na het doorroesten van de tank, olieresten in het grondwater kamen. De gemeente wü met de actie meer dan 265 potentiële vervuihngsbronnen aanpakken. SCHIEDAM Met een groots Meidenfestival wordt vrijdag 27 april de voorlichtingscam pagne over de 1990-maatregel voor meisjes afgesloten. Op het festival in het Passagethe ater kunnen meisjes zich oriënteren op opleidingen en werk. De voorlichtingscampagne werd 9 februari geopend door mevrouw Scheerees, de echt genote van de burgemeester. Tijdens de campagne werden meisjes geinformeerd over de zogenaamde 1990-maatregel. Als gevolg van de nieuwe wet moeten meisjes in het vervolg economisch zelfstandig zijn. Met slogans als 'bemoei je met je eigen (geld)zaken' en 'wer keloos is waardeloos' werd in formatie verstrekt over scho ling, werk, werkloosheid en vrije tijd. De publiciteitscampagne wordt vrijdag afgesloten in het Passagetheater met een meidenfestival. Het festival begint om 12.30 uur. Er is on dermeer een grote informatie markt over opleidingen en werk en er zijn optredens van de theatergroep Coosje A en Elkie Deadman. Ook is er een modeshow van zelfgemaakte kleding door het leer/werk project No Problem. Het meidenfestival is vooral bedoeld voor meisjes die op de middelbare school zitten. SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland houdt woensdag 25 april een beurs voor kin derkleding en speelgoed. Bruikbare en schone spullen kunnen 's ochtends van 8.45 tot 9.45 uur worden ingele verd, voorzien van een prijs. De verkoop vindt plaats tus sen 10.00 en 12.00 uur. Na 12.00 uur kan de niet-ver- kochte kleding en speelgoed weer worden opgehaald. Tien procent van de opbrengst komt ten goede aan de activi teiten van het buurthuis. Voor meer informatie: Christine Pauw, telefoon 473 86 71. WINKELDIEVEN— Vier win keldieven in de leeftijd van 15, 16 jaar zijn vrijdagmiddag door de politie aangehouden. De Ritter- dammertjes hadden hun slag ge slagen in de winkels Van Oss en Hij-herenmode aan de Hoog straat. Hij-herenmode was zater dagmiddag wederom het doelwit van een winkeldief, een onbeken de man liep met een herenkos tuum ter waarde van 450 gulden de winkel uit zonder te betalen. Pogingen van het personeel in te halen mislukten. DOORGEREDEN Een vracht wagen is vrijdagmiddag na een aanrijding op de A20 doorgere den. De vrachtwagen raakte bij het invoegen ter hoogte van het Kethelplein, richting Beneluxtun nel, een personenwagen. De poli tie denkt de vrachtwagenchauf feur te kunnen achterhalen. SCHIEDAM— In theater de Teerstoof wordt woensdag 25 april de jeugdfilm Koenak, de Trouwe Lynx vertoond. De film vertelt het verhaal van een oude boswachter die in het bos een lynx vindt. Hij neemt hem mee naar huis en verzorgt hem. Er ontstaat een hechte vriendschap tussen het dier en de boswachter. Enkele stropers gooien echter roet in het eten door de lynx te stelen en hem te verkopen aan een rondreizende dierentuin. De boswachter doet er alles aan om de lynx terug te krijgen. De voorstelling begint om 14.00 uur. Toegang kost f 3,75. SCHIEDAM Het PvdA-ge- meenteraadslid Ben Stuiven- berg laat op de valreep nog even van zich horen. Stuiven- berg, die niet in de nieuwe raad terugkeert, vraagt aan het college om aan het Faas senplein een nieuw schoolge bouw te bouwen om het ruim tegebrek van de basisschool de Woudhoek en peuterspeel zaal Pippeloentje op te lossen. Een aantal basisscholen in Noord begint langzaam over vol te worden. Dit probleem speelt vooral bij de scholen De Woudhoek, De Regenboog en De Klinker. Verwacht wordt dat de ruimtenood in de toe komst nog groter zal worden omdat er in de naburige Nieuwbouwwijk Spaland, waar veel jonge gezinnen zul len gaan wonen, geen school- voorzieningen zullen komen. Ook De Woudhoek worstelt met een ruimtegebrek. De school, die is ondergebracht in een semi-permanent onderko men, zal het komende leersei- zoen twee lokalen die nu nog in gebruik zijn bij de peuter speelzaal Pippeloentje, bij de school betrekken. De gemeen te wil Pippeloentje verhuizen naar het Bachplein. Stuivenberg, die zich in de campagne voor de raadsver kiezingen als 'pleitbezorger voor Noord' presenteerde, stelt vraagtekens bij de gang van zaken. Hij vraagt, ge steund door het eveneens scheidende PvdA-raadslid Ja cob Wiersma, het college of de gedwongen verhuizing van Pippeloentje te maken heeft met de instroom van kinderen uit Spaland bij De Woudhoek. Stuivenberg is van mening dat De Woudhoek recht heeft op een permanente huisvesting, zeker gezien de toeloop van leerlingen uit Spaland die verwacht mag mag worden. Hij hoopt dat BenW met hem van mening zijn dat er aan het Faassenplein een nieuw schoolgebouw moet verrijzen waarin ook ruimte is voor Pippeloentje. SCHIEDAM Liefhebbers van blues en jazz kunnen don derdag 26 april terecht in the atercafé de Tender. Stormy Weather verzorgt vanaf 21.30 uur een concert. Renie Bor- gers zingt de blues en een jazzy ballad als aperitief en Jan Kin swingt op de piano. De toegang tot het concert is gratis. SCHIEDAM— Ondanks het mooie weer afgelopen zater dag, is de Open Dag Waterre creatie in Schiedam maar ma tig bezocht. Toch spreekt mede-organisator Mari Din- genouts van de Openbare Nutsbedrijven van een rede lijk geslaagd evenement. De Schiedamse watersport verenigingen hadden zich in gespannen om de verschillen de jachthavens een kleurrijk aanzien te geven. Naar schat ting zo'n 1500 be:angstellen- den maakten van de mogelijk heid gebruik om een kijkje te nemen in de Schiedamse jachthavens. Volgens Dinge- nouts waren het vooral men- a die al geïnteresseerd wa ren inde waterrecreatie die de Open Dag bezochten. De belangstelling voor de ac tiviteiten in de Korenbeurs, waar ondermeer de VW, ge meente, de Scouting en mo delbouwvereniging De Viking zich presenteerden, niet over weldigend, maar toch is het initiatief volgens Dingenouts een succes. „Voor de eerste keer kun je zeker wel zeggen dat het ge slaagd is, aldus de mede-orga nisator. Wethouder Wiegman liet bij de opening 's morgens in de Korenbeurs weten dat de ge meente gaat onderzoeken of de mogelijkheden die Schie dam kan bieden voor passe rende waterrecreanten verbe terd kunnen worden. Een toe name van de waterrecreatie in Schiedam, is volgens de wet houder goed voor de plaatse lijke economie en de werkge- SCHIEDAM De gemeente politie Schiedam is op zoek naar nieuwe reserve-agenten. Van de ruim zestig vrijwilli gers die beginjaren vijftig het korps versterkten, zijn er nu nog maar zo'n negen over. Het Schiedamse korps wil dit aan tal aanvullen met vijftien nieuwe hulpagenten. De reservepolitie bestaat sinds 1948. De Nederlandse regering achtte het noodzake lijk om het politie-apparaat te verstevigen gezien de woelige tijden waarin men leefde. De vrijwilligerseenheid kreeg de taak om in tijden van oorlog en bij rampen de reguliere po litie bij te staan. Ook bij ern stige ordeverstoringen van boven-lokale omvang kon de reserve-agent worden ingezet. In de praktijk assisteert de re serve-agent heden ten dage het korps vooral bij voetbal wedstrijden, koopavonden en de talrijke festiviteiten die Schiedam telt. Reserve-agenten dienen van zelfsprekend kennis te hebben van het politievak. Om hen deze kennis bij te brengen or ganiseert het Schiedamse korps in september een spe ciale cursus. Iedere man en vrouw van 21 tot 40 jaar kan zich aanmel den voor reserve-agent. Wel dient men van 'onbesproken gedrag' te zijn en wordt men gekeurd door een aanstel lingscommissie. Voor de verdiensten hoeft men het niet te doen. Voor een oe fening ontvangt men drie gul den en voor inzet bij bepaalde festiviteiten achttien gulden per uur. „Belangstellenden moeten het reservist zijn dan ook niet zien als bijverdien ste", vindt adjudant Bob de Jong. „Reservisten zijn meest tijds hobbyisten die er het be lang van inzien de politie te ondersteunen bij bepaalde ta ken". Donderdag 26 april wordt er in het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat 55 een inormatieavond gehouden voor belangstellenden. Tij dens de avond, die begint om 19.30 uur, vertellen onder an dere reservisten over hun werk. Geïnteresseerden kun nen ook contact opnemen met Bob de Jong of Hans Meijer, telefoon 426 07 60, tst 305. Op diverse muppies is de wervingsfolder voor de reserve-politie te zien. legenheid. Vooral de midden stand kan volgend hem profi teren van meer bezoek van watersporters aan de stad. Om de aantrekkelijke kanten van Schiedam voor water sporters meer onder de aan dacht te brengen, brengt de gemeente binnenkort in sa menwerking met de VVV een speciale wervingsfolder uit onder het motto 'Schiedam, een leuke aanlegplaats'. Wethouder Aad Wiegman verrichtte samen met burgemeester ttetnier Scheeres de opening van de Open Dag.

De Havenloods | 1990 | | pagina 3