Tips voorhet verkrijgen van een bouwvergunning 10-daagse RONDREIS EGYPTE huis en bezit CE» Aanvragen bouwvergunning soms doolhof LUGgener huLs-aan-huLsbLadGn DE HAVENLOODS - DONDERDAG 26 APRIL 1990 SIE&. Plannen voor een verbouwing van uw huis? Wilt u een eigen huis bouwen? Dan heeft u vóór alles een bouwver gunning nodig, zelfs voor een kleine verbouwing. „Maar die bouwvergunning krijgt u niet van de ene op de andere dag," zegt de heer Alers, hoofd juridische dienst van de Vereniging Eigen Huis. „Het kan soms wel een jaar duren, voordat iemand een bouwvergunning krijgt. Allerlei instanties, zoals de gemeente, de gemeentelijk welstandscommissie en Ge deputeerde Staten willen mee beslissen over die bouwvergun ning." Zijn advies is dan ook: laat u vantevoren goed informeren over het aanvragen van een bouwvergunning. den wachten met het nemen van een besluit. Alleen op twee gron den mag de gemeente weigeren: wanneer uw plannen in strijd zijn met het bestemmingsplan of met de geldende bouw- of monu mentenverordening. Mocht dit slechts in geringe mate het geval zijn, dan kan de gemeente u een aangepaste vergunning verstrek ken. U mag dan alleen verbou wen, volgens de in de vergunning omschreven voorwaarden en voorschriften. Het kan ook anders: u krijgt vrijstelling. Hoort u na de wachttijd nog niets van het ge meentehuis, dan kunt u dit op vatten als „fictieve weigering". Geen nieuws is in dit geval dus slecht nieuws. WETTIG Ondanks alle haken en ogen bij de aanvraag van een bouw vergunning, is het toch beter de legale weg te bewandelen. Het is namelijk strafbaar, zonder ver gunning te (ver)bouwen. De maximumstraf voor deze over treding is zes maanden hechtenis en 6000 gulden boete. De ge meente kan uiteindelijk een an der, nog vervelender middel ge bruiken: het afbreken van een gebouw. De kosten van de af braak moet de eigenaar van het huis betalen. Er zijn verschillende situaties, waarvoor vrijstelling kan wor den verleend, bijvoorbeeld wan neer uw bouwplan met het toe komstige bestemmingsplan overeenkomt. Verder kan de ge meente ook vrijstelling verlenen, wanneer het bouwwerk er voor een korte periode staat. Nood- winkels zijn hier een voorbeeld van. Verder krijgt u voor agrari sche kassen ook vaak vrijstel ling. De gemeente grijpt hierbij vooruit op een niet rechtsgeldige wijziging. Het college van B en W mag dit alleen, wanneer Gede puteerde Staten, de provinciale overheid, geen bezwaar heeft. Dit wordt de „artikel 19-procu- dure" genoemd. Binnen twee maanden moet B en W of soms de gemeenteraad beslissen of ze met deze procudure beginnen. U kunt beroep aantekenen, wan neer B en W geen procudure wil len beginnen. Na de aanvraag beslissen GS beslissen binnen twee maanden over de vrijstelling. Hoort u niets, dan is dat weer een „fictie ve weigering". Nemen GS een positief besluit, dan bepaalt het college van B en W binnen veer tien dagen of de vrijstelling in derdaad word1! verleend. Voor bepaalde, zogenaamde planologische kruimelgevallen kan de gemeente ook vrijstelling verlenen. Kruimelgevallen zijn kleine bouwwerken zoals voliè res en schuurtjes, die niet meer dan de helft van het erf beslaan. Of schuttingen tot twee meter hoog en afdakjes. Maar een vrij stelling betekent niet dat u geen bouwvergunning nodig heeft. Die is nog verplicht! Hoe vraagt u een vrijstelling aan? U dient een schriftelijk ver zoek bij het college van Burge meester en Wethouders in. Bij uw aanvraag voegt u een situa- den hierover bericht. Wanneer één van deze partijen zich met het besluit niet kunnen vereni gen, kunnen ze in beroep gaan bij B en W. BEROEP Wanneer u geen vergunning of vrijstelling krijgt, dan heeft u al tijd de mogelijkheid daartegen in beroep te gaan. Er zijn in de wet een aantal beroepsmogelijk heden geregeld. De procudure gaat als volgt: eerst kunt u een beroepsschrift tegen de gemeen te indienen. Wordt die ook afge- '(■v Vf-7, 0 Het aanvragen van een bouwvergunning kan soms leiden tot juridisch touwtrekken. De rechter moet in zulke gevallen de beslissing nemen. (Illustratie uit: 'Sta op uw recht', Ver. Eigen Huis.) wezen, dan kunt u als laatste mogelijkheid in beroep gaan bij de Raad van State op grond van de Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB). INFORMATIE Binnen twee maanden beslissen B en W of ze een vrijstellingspro cedure beginnen. Stemmen B en W in met de vrijstelling, dan wordt binnen veertien dagen uw aanvraag twee weken op het ge meentehuis ter inzake gelegd. Alle belangstellenden kunnen tijdens die twee weken een be zwaarschrift indienen. Hierna beslist het college van Burge meester en Wethouders binnen een maand over de vrijstelling. De aanvrager en de mensen die bezwaar hebben ingediend, wor- Voor meer informatie over hel aanvragen van een bouwvergun ning kunt u terecht bij uw ge meente, de provincie en bij het ministerie van VROM, tel. 070 - 264201. De brochures „Verstandig bouwen" en „Sta op uw recht" van de Vereniging Eigen Huis kunnen u nog meer achterinfor matie geven over het aanvragen van een bouwvergunning. De heer Alers: „Niet alleen de bekende instanties, maar ook be drijven en mensen kunnen be zwaren tegen uw bouwplannen indienen. Een lange juridische strijd is soms het gevolg. In het ergste geval kan een rechter ver bieden dat er verder wordt ge bouwd. En dan zit u met de pro blemen," aldus de heer Alers. „Nog een obstakel waar u re kening mee dient te houden, is de welstandcommissie, beter be kend als de schoonheidscommis sie. Deze beoordeelt „de schoon heid" van uw bouwwerk. Ze kij ken bijvoorbeeld of uw bouw werk niet bijzonder uit de toon valt met de rest van de bouwwer ken in de omgeving. Maar schoonheid is natuurlijk heel subjectief. De een vindt een blauwe gevel mooi, de ander een rode," aldus Alers. BESPREKING Alers: „Voorkom al deze moei lijkheden en bespreek vóór de verbouwing met 'een ambtenaar van de gemeente-afdeling Bouw en Woningtoezicht uw situatie, yanzelfsprekend betrekt u de aannemer bij uw aanvraag. Hij kan u veilig door het juridische doolhof leiden. Door deze oriën terende gesprekken kunt u de obstakels omzeilen. Zo kunt u bijvoorbeeld tijdens dit gesprek horen, dat de grond waar u een schuurtje wilt neer zetten een andere bestemming heeft. De kans dat u een bouw vergunning wordt verstrekt, is in zo'n geval wel heel erg klein. Maar in de toekomst wordt het bestemmingsplan misschien aangepast en kunt u wel een ver gunning krijgen. U kunt daarom beter met een nieuw plan komen: een vrijstelling aanvragen. Wie een bouwvergunning aan vraagt," vervolgt de heer Alers, „moet eigenlijk altijd een duide lijk antwoord op de twee volgen de vragen hebben: „Wat wil ik?" en „Kan dat?". WONINGWET Alle regels rond het bouwen en wonen in Nederland worden be schreven in de Woningwet. Arti kel 47 uit deze wet verbiedt het bouwen zonder vergunning. Ook is het verboden afwijkend van een bouwvergunning een bouw werk te verbouwen of neer te zetten. De bouwvergunning is de officiële, schriftelijke toestem ming van het College van Burge meester en Wethouders voor een verbouwing. Wat houdt de term „bouwen" precies in? Volgens de Woning wet is bouwen: „Het plaatsen, geheel of gedeeltelijk oprichten, vernieuwen, veranderen en het vergroten van een bouwwerk". Bouwen is dus meer dan alleen maar een muurtje metselen. De definitie van „bouwwerk" in de veelgebruikte modelverordening van de Vereniging van Neder landse Gemeenten is net zo ruim: „Elke constructie van hout, steen of ander materiaal, welke op de plaats van bestemming met de grond is verbonden of steun vindt in de grond." Hierdoor valt bijna iedere bouwactiviteit on der de wet en is bijna elke ver bouwing zonder bouwvergun ning illegaal. Er zijn enkele uit zonderingen. Bij kleine verande ringen en vernieuwingen en voor bouwwerken met zeer geringe afmetingen hoeft u geen vergun ning aan te vragen. Maar vergis u niet: zelfs een duivenhok bou wen zonder vergunning is on wettig. Twijfelt u of u voor uw bouwwerk een vergunnning no dig heeft, ga dan voor informatie naar het gemeentehuis. AANVRAGEN De vereiste bouwvergunning kunt u aanvragen bij Burge meester en Wethouders. Nadat het college van B en W dit ver zoek heeft ontvangen, moet zij hierover binnen twee maanden een beslissing nemen. Hierna Voordat u gaat verbouwen, moet u eerst een bouwvergunning aanvragen. Zonder bouwvergun- kan het college nog twee maan- nin9 bouwt u illegaal en bent u strafbaar. n Wethouders Amersfoort, 29 februari li Geacht College, Hierbij i Mijn bezwaren luiden als volgt Het bestemmingsplan staat herplaatsen van een carport in mijn tuin toe. De technische constructie voldoet aan de regels in de bouwverordening. Ook elders in de straat staan dergelijke bouwwerken. De overweging van uw welstandscommissie dat de carport met past in het straatbeeld komt mij dan ook onbegrijpelijk en ongeloofwaardig voor. Bij de bouwvergunning heb ik ook verklaringen gevoegd van buurtbewo ners. waaruit duidelijk blijkt dat zij geen enkel bezwaar hebben tegen het A. Mobiel Stalstraat 5 6666 SS Amersfoort 0 Een voorbeeld hoe u bezwaar kunt aantekenen tegen het weigeren van uw bouwvergunning. (Uit: Sta op uw recht, Ver. Eigen Huis.) Cairo-Assoean-Luxor-Hurghada- Cairo ^jC/IC Vertrekdatum: vrijdag 15 juni 1990 v.a. I wHr3« l.s.m. reisorganisatie K-Tours (lid ANVR): 10-daagse reis door Egypte, land van de Nijl, eens het rijk van machtige farao's die ons imposante bouwwerken en adembenemende kunstschatten nalieten uit een eeuwenoud en nog altijd mysterieus en ondoorgrondelijk verleden. Tijdens deze boeiende reis kunt u veel van de rijke geschiedenis van Egypte met eigen ogen aanschouwen. Bovendien is juni een aantrekkelijke vakantiemaand: het is rustig en ondanks de hoge temperaturen (28 (Cairo)-35 (zuidelijk Egypte) aangenaam om te reizen dankzij de zeer lage vochtigheidsgraad. do.Vertrek uit Luxor. Na een bijzonder afwisselende en indrukwekkende tocht per comfortabele aircondi tioned bus door de Oostelijke Woestijn aankomst in Hurghada. Diner en overnachting in hotel, vr.: Een heerlijke stranddag voor een welverdiende rust: zwemmen, zonnebaden, snorkelen, duiken, surfen, zeilen, waterskieën, bootje huren, vissen. Uw reisbegeleider is u graag behulpzaam bij het maken van een keuze uit de vele mogelijkheden. Diner en overnachting in hotel, za.: Via kustroute (uitzicht op de Rode Zee) per bus noordwaarts via Ras Gharib (het enige plaatsje van enige betekenis) naar Suez aan de zuidpunt van het Suezkanaal. Prachtig uitzicht op de soms hoge bergruggen. Vervolgens via beroemde Ah med Hamdy Tunnel naar Cairo. Diner en over nachting in hotel, zo.: Na vroeg ontbijt transfer naar luchthaven Cairo. Terugvlucht naar Amsterdam. Reisprogramma vr.: Vliegreis Schiphol-Cairo. Assistentie bij douane- en bagageformaliteiten. Transfer naar hotel. Diner en overnachting. za 's Ochtends bezoek aan Egyptisch Museum (40 eeuwen Egyptische kunst, o.a. de schatten van Toetanchamon). 's Middags bezoek aan Oud Cai ro (synagoge) en islamitisch Cairo (moskeeën) en de beroemde Chan el Chalili Bazaar (na een wandeling door de grootste stad van Afrika met haar wirwar van straatjes). Terug naar hotel. Diner en overnachting. zo.: Na ontbijt naar Sakkara: bezichtiging van masta- ba's (eeuwenoude graven) en de piramide van koning Djoser, één der oudste stenen bouwwer ken ter wereld. Vervolgens bezoek aan Memfis, eens de hoofdstad van Egypte, met het reusachti ge standbeeld van Ramses II. Tenslotte naar Gi- zeh: bezichtiging van een der wereldwonderen: de piramide van Cheops (ruim 4000 jaar oud) en de beroemde Sfinx. Oog in oog met deze leeuw met het koningshoofd (mogelijk gebouwd als be schermer van de graftomben) kunt u zich zjjn Arabische naam "Vader der Afschrikking" zeer goed voorstellen! Terug naar hotel (Cairo). Diner en overnachting. ma.: Na ontbijt vliegreis naar Assoean. Bezoek aan de Hoge Dam en Philae (steengroeve met de onvol tooide obelisk), 's Middags per felucca een zeer ontspannen tochtje op de Nijl naar Elephantine- en Kitchener's Island (botanische tuin). Diner en overnachting in Hotel in Assoean. di.: Na ontbijt naar Luxor. Onderweg bezoek aan de tempel Kom Ombo, aan Edfoe (één der best bewaarde tempels) en aan Esna (tempel van Chnoem). Inchecken in hotel te Luxor. Diner en overnachting. wo.: 's Ochtends naar de oostoever van de Nijl met bezoek aan het tempelcomplex van Karnak en de tempel van Luxor. 's Middags oversteek naar de westoever en bezoek aan de Kolossen van Memnon en de tempel van Koningin Hatseps- joet (de enige vrouwelijke heerser over Egypte). Diner en overnachting in hotel (Luxor). inbegrepen: - groepscheck-in op Schiphol - retourvlucht Amsterdam-Cairo per ZAS - binnenlandse vlucht Cairo-Assoean - assistentie en opvang douane en bagage-afhandeling - alle transfers - vervoer per airconditioned bus zoals omschreven - alle entreegelden en diensten Engelstalige Egyptoloog bij monumenten volgens programma - Nederlandssprekende reisbegeleiding - verblijf in goede middenklasse hotels op basis van halfpension in 2-pers. kamer - gratis museumkaart - visumkosten - diensten Nederlandstalig K-Tours Service Centre in. Cairo. Prijs: - bij verblijf in 2-pers. kamer: f 1.645. - toeslag 1-pers. kamer: f 295. Verzekeringen: -annuleringsverzekering: 4% van de reissom - reisverzekering: f 1.50 f2.25 f5.25 p.p.p.d. BOEKINGSBON EGYPTE vertrek vrijdag 15 juni 1990 Naam: Adres. Postcode Woonplaats Medereizig(st)er(s): 1. Naam: 2 Naam: 3. Naam: Gewenste accommodatie: 0....2-pers.kamer(s) 0....l-pers.kamer(s) Gewenste verzekeringen: - ann.verzekering a 4% van de reissom ...M/V Geb.datum: Tel nr M/V Geb.datum: M/V Geb.datum; M/V Geb.datum: N.B. U ontvangt nadere informatie en bevestiging van uw boeking via K-Tours, Amsterdam. I Deze bon volledig ingevuld en ondertekend opsturen naar: Afdeling REIZEN Postbus 1980,3000 BZ Rotterdam DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN BON VOOR HET OPGEVEN VAN EEN APVERTENTIE. Naam Straat :l Postkode Plaats BEL VOOR INLICHTINGEN 010 - 4699444 Handtekening Verzoekt hierbij om plaatsingen van een advertentie in de dinsdagkrant (Oplage Groot Rotterdam) advertentie in de donderdagkrant (Oplage Groot Rotterdam en een groot gedeelte van Zuid-Holland (inkl. omg. Gouda, Gorinchem en Alphen a.d. Rijn) kombi advertentie in de dinsdag- en donderdagkrant (Oplage Groot Rotterdam (2x) en een groot gedeelte van Zuid-Holland (inkl. - omg. Gouda, Gorinchem en Alphen a.d. Rijn) Wij verzoeken u in het gedeelte waarop u de tekst van de advertentie vermeldt één letter per hokje te schrijven. Cijfers, leestekens en woordtussenruimten worden als een letter beschouwd. Minimaal 2 regels. Prijs plaatsing op dinsdag Prijs plaatsing op donder dag Prijs komb. plaatsing op dinsdag, woensdag en donderdag. 1. 2. 15.69 21.20 aktleprljs 27.56 3. 23.53 31.80 aktieprijs 41.34 4. 31.38 42.40 aktleprljs 55.12 5. 39.22 53.00 aktieprijs 68.90 6. 47.06 63.60 aktleprljs 82.68 7. 54.91 74.20 aktieprijs 96.46 8. 62.75 84.80 aktieprijs 110.24 9. 70.60 95.40 aktieprijs 124.02 10. 78.44 106.00 aktieprijs 137.80 De tarieven zijn inklusief 6% BTW, maar excl administratiekosten. Voor diverse rubrieken wordt kontante betaling verlangd, (o.a. kontakten, klubs, huwelijk, huisdieren enz.) Bij kontante betaling worden geen administratiekosten berekend. De advertenties kunnen worden opgegeven door middel van het opsturen van deze bon. Indien u hierbij gelijk een girobetaalkaart of bank- of eurocheque insluit voorkomt u berekening van administratiekosten. Brieven onder nummer incl. BTW 5,30. ijT DEZE BON IN EEN ENVELOPPE OPSTUREN NAAR DUO'S, POSTBUS 1980, 3000 BZ ROTTERDAM. ~A

De Havenloods | 1990 | | pagina 11