Ziekenhuizen onderzoeken samenwerking in toekomst Nieuw coüege Oppositie: 'College zit niet hele periode uit' Zesde Orkestrale in teken van bevrijding heu Muze #Mtmobe Lintjesregen treft twaalf Schiedammers DE HAVENLOODS PERMANENT all-in t.w.v. 93.- Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Herdenking gevallenen CDA weigert brugfunctie in conflictsituaties 'Fusie behoort tot de mogelijkheden' wil in de toekomst de twee ziekenhuizen samen in een 24-uurs dienst. Hier door is er gegarandeerd op elk tijdstip van de dag een hart specialist beschikbaar. Ook kunnen de cardiologen zich meer richten op een eigen spe cialisatie waardoor de kwali teit van de geboden zorg zal stijgen, zo verwachten de bei de ziekenhuis-directies. In de toekomst zal er één maat schap van cardiologen ont staan. Directeur patiënten zorg dr. H.F.P. Terpstra van het Schieland-Ziekenhuis denkt dat dit binnen uiterlijk twee jaar bereikt zal zijn. De bundeling van de cardiolo gen is volgens zijn collega Rutgers weer een opstapje naar intensievere samenwer king tussen de ziekenhuizen. "Op andere terreinen wordt ook gesproken over samen werking. De keel-, neus- en oorartsen zijn er ook al mee bezig. Ook wordt er gekeken hoe de laboratoria meer kun nen samenwerken", zegt Rut gers. SCHIEDAM"De lintjesre gen die elk jaar rond Konin ginnedag over het land wordt uitgestrooid, is ook niet aan Schiedam voorbij gegaan. Twaalf Schiedammers hebben afgelopen vrijdag een konink lijke onderscheiding ontvan gen. De ere-medaille in brons ver bonden aan de orde van Oran- je-Nassau was er voor T.J. Rietveld in verband met zijn veertigjarig jubileum bij Wil- ton-Fijenoord, en Th.J. Zand- stra, in verband met zijn veer tigjarig jubileum bij Kuwait Petroleum. De ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau is verleend aan W.A. Filius voor zijn werk voor de Nederlands Hervorm de Kerk, C. van der Gaag in verband met zijn veertig jarig bedrijfsjubileum bij Wilton- Fijenoord en de RDM, en aan K. van der Waal, ook voor zijn veertigjarig jubileum bij Wü- ton-Fijenoord en tevens voor zijn werk als reserve-agent. De ere-medaille in zilver was er ook voor M. Noordijk, voor zijn veertigjarig dienstver band bij Wilton-Fijenoord, N. Fillekes, voor het feit dat hij al vijftig jaar als zelfstandig ondernemer een vishandel drijft en N.G. de Kruif, die al SCHIEDAM Muziek ver broedert en wanneer kun je dat nu het beste laten zien? Op Bevrijdingsdag natuurlijk. Zo'n 175 muzikanten spelen zaterdag 5 mei dan ook samen tijdens de zesde Orkestrale die dit jaar geheel in het teken van de bevrijding staat. Net als in de vorige afleverin gen van het Orkestrale pre senteren de vier Schiedamse harmonie-orkesten Harpe Da vids, St. Radboud, Wilton vijftig jaar het kappersvak uitoefent. De eremedaille in goud ver bonden aan de orde van Oran je Nassau is toegekend aan J.B. van Oosterhout omdat hij veertig jaar in overheidsdienst is geweest. De Schiedammer J. van Woensel directeur bij Alfa Schoenen is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het in Schiedam wo nende Eerste Kamerlid J.H.B. van der Meer is benoemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. De ere-me daille in zilver met de woor den verbonden aan de orde van Oranje Nassau is tenslotte toegekend aan M.T.E. den Doop voor haar werk bij de Koninklijke Luchtmacht. Feijenoord en Ambrosius zich voor de pauze afzondelrijk. Ook het mandoline-orkest ONI is van de partij. Alle or kesten hebben gekozen voor muziek met als thema de oor log en de bevrijding. Glenn Miller-klanken zullen dan ook niet ontbreken. Het hoogtepunt is echter na de pauze als de 175 blazers en slagwerkers van de vier har- moniën een mammoetorkest zullen vormen. Gezamenlijk worden dan onder andere de filmmuziek van Soldaat van Oranje en de mars Holland Jubelt, een medley van beken de Nederlandse liedjes, ten gehore gebracht. Volgens Hans Loendersloot van de commissie harmonie orkesten is doelbewust geko zen voor een programma met herkenbare melodieën. „Deze Orkestrale is toegesneden op een breed publiek. Iedereen moet dit leuk vinden en zeker de mensen die de bevrijding mee hebben gemaakt zullen bekende dingen horen",zegt Loendersloot overtuigd. „Niet alleen liefhebbers van harmo- niemuziek zullen dus aan hun trekken komen". Loendersloot hoopt dan ook veel nieuwe gezichten te kun nen zien bij het publiek. „Ik weet zeker dat er een hoop Schiedammers zijn die nog nooit een Orkestrale heben bezocht. Juist die mensen moeten komen, vind ik", aldus Loendersloot. De zesde Orkestrale vindt plaats op zaterdag 5 mei in de sporthal Margriet. De aanvang is om 20.00 uur. Kaarten kosten vijf gulden en zijn verkrijgbaar bij de afdeling CSJ op het Stadskantoor, bij de VW en bij de deelnemende orkes ten. Tevens zijn de kaarten op de avond van het concert verkrijg baar aan de zaal. DE PRIJS VAN APRIL IS BESCHIKBAAR GESTELD DOOR 's Gravelandseweg 561, 010-4 73 54 69 De prijs bestaat uit een 'Hannie Schaft' bij Filmhuis SCHIEDAM— De verzets strijdster Hannie Schaft staat centraal in de film 'Het meisje met het rode haar' die zater dag 5 mei wordt vertoond bij het Filmhuis. Ben Verbong's verfilming van het gelijkna mige boek van Theun de Vries dateert van 1981. Verbong heeft geprobeerd de menselij ke kanten van de moedige ver zetsstrijdster te laten zien. In de film ontwikkelt Hannie Schaft zich van verlegen meisje tot een harde, nergens voor terugdeinzende verzets- vrouw. De aanvang van de voorstelling is om 21.30 uur. Toegang kost vier gulden. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat 12. Lunchconcert SCHIEDAM De sopraan Ada Waalboer zingt woensdag 2 mei liederen van de compo nisten Mozart, Brahms en Britten tijdens een lunchcon cert in de kerk van de Neder landse Protestantenbond aan de Westvest. Waalboer wordt begeleid door de pianist Nel Delfos. De aanvang van het concert is om 12.30 uur. De toegang is gratis. A Promotiekansen voor Ursus A Atleten brengen bevrijdingsvlam naar Schiedam 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week AFSLANKEN? SCHIEDAM— Vanavond wordt de nieuwe gemeente raad geïnstalleerd. De raadsleden die om 20.00 uur in het Stadskantoor worden beëdigd, zullen uit gaan ma ken wat er de komende vier jaar in Schiedam gaat ge beuren. Bij de 33 politici die vanaf vanavond de gemeen teraad vormen, zijn 12 nieuwkomers. Tijdens de speciale vergadering van de gemeenteraad worden ook de nieuwe wethouders be noemd. Voor het Schiedams Nieuwsblad poseerden de vijf wethouders gebroeder lijk bijeen. Van links naar rechts zijn dit Adri Reijn- hout (D66), Hans van Kleef (PvdA), Bart de Leede (Groen Links), Chris Zijde veld (PvdA) en Aad Wieg man (PvdA). EDITIE 9, DINSDAG 1 MEI 1990, 39e JAARGANG, Nr. 18 Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM— Ook dit jaar worden op 4 mei bij het oor logsmonument aan de Planta ge de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog her dacht. Bij het monument zal een korte plechtigheid plaats vinden waarna bloemen en kransen zullen worden gelegd. Leerlingen van de Christelijke scholengemeenschap De Burcht, die het monument hebben geadopteerd, zullen bij de herdenking aanwezig zijn. Het harmonie-orkest Harpe Davids verzorgt de mu zikale omlijsting. De aanvang van de plechtig heid is om 19.45 uur. Voor een goede gang van zaken wordt iedereen verzocht uiterlijk 19.40 uur aanwezig te zijn. Na de plechtigheid bij het mo nument is er om 20.30 uur in de Grote of St. Janskerk een herdenkingsbijeenkomst. Tij dens deze bijeenkomst zal de herdenkingscantate van J.F. Pala en L. Giphart worden uitgevoerd. Medewerking ver lenen de harmonie Wilton Fij- enoord onder leiding vn Jean Gruter en het gemengd koor Excelsior en het Nederlands hervormd koor Heyplaat on der leiding van Eric van Da lem. Solisten zijn de sopraan Mariët Kaasschieter en de ba riton Jan Mulder. Zowel bur gemeester Reinier Scheeres als P. Nieuwstraten van de vereniging van ex-politieke gevangenen Expoge zullen tij dens de bijeenkomst het woord voeren. De aanvang is 20.30 uur. kenhuizen gediscussieerd over de vraag hoe er intensiever sa mengewerkt kan worden. Vol gens directeur dr. M.J. Rut gers van het Holy-Ziekenhuis zijn er een aantal voordelen wanneer de ziekenhuizen de krachten bundelen. "Het be langrijkste pluspunt is de kwaliteitsverbetering", zegt Rutgers. Die wordt volgens hem bereikt als specialisten meer gaan samenwerken. Ook verwacht Rutgers dat de beide ziekenhuizen samen slagvaardiger kunnen optre den. "Er zijn meer mogelijk heden in onderhandelingen met bijvoorbeeld de overheid en er kan efficiënter gewerkt worden. Mochten het Schie- land Ziekenhuis en het Holy- Ziekenhuis samengaan dan ontstaat er een ziekenhuis met 650 bedden dat het gebied Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis zal bestrijken. Welke vorm de samenwerking zal krijgen is nog niet bekend. "Dat onderzoekt het bureau nu. Er zijn verschillende mo- gelijkeden. Het meest verre gaand is een fusie. Dat zal een proces zijn van jaren en er zal langzaam naar toegegroeid moeten worden", aldus Rut gers. Kwaliteit Op veel terreinen werken bei de ziekenhuizen al samen. Zo hebben onder andere de gy naecologen van het Schieland en het Holy de krachten ge bundeld. Sinds deze week werken ook de cardiologen in SCHIEDAM— 'Slecht voor Schiedam'. Siem Ros- man (CDA) windt er geen doekjes om. Van het nieu we college van PvdA- /D66/Groen Links is vol gens hem weinig positiefs te verwachten voor de ge meente. Rosman verwacht dan ook niet dat het college de volledige vier jaar uit zal zitten. Zoals bekend had het CDA graag zitting genomen in het college en Rosman zelf was kandidaat voor een wet houderszetel. Rosman had zo zijn politieke carrière af wil len sluiten. „Dat was een aar dige optie geweest", bekènt de politicus. Volgens Rosman is Bart de Leede (Groen Links) als over winnaar uit de college-onder handelingen gekomen doordat hij de post milieu van Zijde veld (PvdA) heeft afgepakt. „Maar ook als je de porte feuilles van Reijnhout en De Leede tegen elkaar afweegt moet je concluderen dat De Leede aan het langste eind heeft getrokken", stelt Ros man. Vechtcollege De kans dat het college vier jaar zal blijven zitten, acht Rosman klein. „Het is een vechtcollege". De christen democraat denkt er echter niet over om in conflictsitua ties de helpende hand toe te steken. „Als die liggen ïe rollebollen zullen we geen brugfunctie vervullen". Het CDA zal, zo zegt Rosman, de komende periode in de raad het progressieve college kritisch volgen. „We gaan za kelijk en constructief opposi tie voeren, net als in de afgelo pen periode maar de toonzet ting zal duidelijk anders zijn", zegt Rosman. Ook de liberaal Luub Haf kamp, sinds vandaag wethou der af en weer gewoon raads lid, heeft zijn twijfels over de overlevingskansen van het nieuwe college. „Er zijn aan merkelijk meer verschillen in dit college dan in het vorige. Ik weet niet of het de vier jaar haalt", aldus Hafkamp. Net als het CDA heeft de VVD zich voorgenomen om 'con structief' oppositie te gaan voeren. „Ik ben van plan het college kritisch te gaan volgen en dan vooral mijn voormalige beleidsterreinen". Hafkamp, die als wethouder veel kritiek heeft gekregen uit vooral de hoek van D66 en Groen Links is van plan deze partijen een spiegel voor te houden. Over zijn eigen toekomst is de ex-wethouder nog niet zeker. Dankzij de wachtregeling voor wethouders hoeft de li beraal nog niet direct op zoek naar een baan. Bekend is wel dat Hafkamp ambities heeft voor de post van burgemeester ergens in den lande. De naam van Hafkamp is de afgelopen jaren ook al regelmatig opge doken bij benoemingen van burgemeesters. „Ik heb inder daad al eens voorzichtig mijn voorbaat uitgestoken". Ande re mogelijkheden die Haf kamp ziet, zijn een terugkeer naar het ministerie of een baan als bestuurder bij een sportorganisatie. SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN - Het Schieland Zie kenhuis in Schiedam en het Vlaardingse Holy-Zie kenhuis hebben een onder zoeksbureau opdracht ge geven te onderzoeken in welke vorm de beide zie kenhuizen in de toekomst beter kunnen gaan samen werken. De uitslag van het onderzoek, dat vorige maand is gestart, wordt in juni verwacht. Een van de mogelijkheden die nader wordt bestudeerd is een fu sie van beide ziekenhuizen. Het Schieland-2 \er samenwerken met het Holy-Ziekenhuis

De Havenloods | 1990 | | pagina 1