'Zweet belangrijker dan schoonheid' 'Stroomopwaarts bezorgt je lachstuipen én kippevel' I Mutua Amicitia brengt Oost en West samen Naïeve kunst in Henkespand KUNST CULTUUR AMUSEMENT Israëlisch danspaar brengt eerbetoon aan werkers VARA's tele-theater in het Zuidplein Zeven gulden korting HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 3 MEI 1990 In het Bibliotheektheater in Rotterdam speelt toneelver eniging Mutua Amicitia drie dagen lang de voorstelling Zomer van de Engelse au teur Edward Bond. Van don derdag 10 tot en met zater dag 12 mei is te zien hoe alledaagse mensen in Oost- Europa met zichzelf in con flict komen als de politieke en culturele breuk tussen Oost en West zich op lijkt te lossen. Ouders en kinderen zoeken hun eigen oplossing voor de verwarrende situatie. Bot sende overtuigingen, twijfels en verandering in ideologie noodzaken de jongeren zich los te maken van het verle den, de ouders hebben daar beduidend meer moeite mee. Edward Bond zet hier als tegenpool een Duitser tegen over zonder twijfels, die zich vasthoudt aan zijn overtui ging. Diezelfde overtuiging hield hem overeind in de oorlog. Zijn verantwoording legt hij altijd ergens anders, nooit bij zichzelf. De spelers van Mutua Ami citia hebben bewust voor deze voorstelling gekozen, in het licht van de gebeurtenis sen in Oost-Europa. De regie van de voorstelling is van Cor Dirksen. Spelers zijn Jopie de Zwart, Thea Maes, Bea Moore, Aad Hage naars en Peter van Leeuwen. De voorstelling van de Maasstadspelers begint steeds om 20.30 uur. Kaar ten kosten f 12,50 en f 10,- met kortingpas. Zomer van Edward Bond Mutua Amicitia De wereld van Liat Dror en Nir Ben- Gal is de kleurrij ke, rumoerige, bruisende en energieke wereld van Israël, waar spanning en vrees deel uitmaken van het dagelijks leven. Liat en Nir zijn danspaar èn echtpaar. Ze laten in hun danscomposities as pecten zien van hun eigen leven, maar ze tonen ook dat overal de zelfde krachten een rol spelen in wat mensen beweegt. In twee avond vullende voorstellingen, Two Room Appartment en Equus Asinus, zijn Liat Dror en Nir Ben- Gal binnenkort te zien in de Rotterdamse Schouwburg. Het Israëlisch dansechtpaar heeft in korte tijd veel be kendheid opgebouwd in Israël en in Europa. Ze wonnen ver schillende prijzen op festivals en kregen enthousiaste kritie ken. Bij de Groningse dans groep Reflex studeerden ze een van hun choreografieën in. De voorstellingen in de Rotterdamse Schouwburg maken deel uit van een Euro pese toernee, een van de vele die ze sinds 1987 ondernamen. Zweet In kritieken wordt vooral de zeggingskracht van het dans paar geroemd. Eerder dan voor 'het mooi' dansen Nir en Liat omdat ze iets te vertellen hebben. Nir: „Schoonheid is niet in de eerste plaats ons streven. Energie, zweet en kracht ma ken wezenlijk deel uit van de beweging. Dat heeft te maken met onze achtergrond. Het le ven in Israël is niet zo kalm, niet zo beleefd als in Europa. Het is er warm, alles is er veel directer, er is meer voelbare spanning, meer aggressie. We willen met de dans ook onze politieke overtuiging uitdra gen, maar het gaat verder dan dat alleen." Liat: „In het algemeen zijn het de dingen die de mensen in de hele wereld bewegen, die we willen laten zien. Beweging is heel elementair, het is de basis van alles, altijd herkenbaar." In Two Room Appartment gaan Liat en Nir op zoek naar him grenzen. De dansvloer is gemarkeerd, maar er zijn ook denkbeeldige grenzen, waar binnen zij hun beweging her halen en herhalen. Nir: „Het is de formule van onze levens. De beslotenheid van de kibboets, waar we alle bei in opgroeiden, de regels van het leger, waar we beiden in hebben gediend, en de grenzen van de familie we zijn uiteindelijk ook een echt paar laten we in deze dans zien. We tonen dat de grenzen niet altijd zichtbaar zijn, maar voornamelijk bestaan in je hoofd. Soms kun je erdoor heen breken, je eigen grenzen stellen. Het is ook het verhaal van relaties. De relatie tussen landen, tussen buren, tussen geliefden." Werkritme Liat en Nir zijn pas met hun dansopleiding begonnen na dat zij hun tijd in het Israëli- De voorstelling Two Room Appartment is te zien op zondag 6 mei, Equus Asinus op maandag 7 mei, beide in de kleine zaal van de Rotter damse Schouwburg. Kaar ten kosten 12,50 en 9,- met kortingpas. De muziek is gecomponeerd door Ori Vidislavski, het lichtontwerp is van de Belg Bert de Raaymaker en de to neelbeelden zijn van Ya'el Pardess. sche leger hadden uitgediend: Liat twee en een half jaar, Nir drie jaar. Liat: „De tijd in het leger heeft grote invloed ge had op ons. Het was een nare tijd. Je moet toch goede jaren van je leven geven voor een zaak waar je niet echt in ge looft. Dat heeft zijn weer slag." Het straffe werkritme van de kibboets en de discipline van het leger is voortgezet in het huidige werk van de twee, maar heeft een heel andere in vulling gekregen. „In de kib boets is het gewoon dat je tien uur per dag werkt, alles in dienst van de gemeenschap. Het is een manier van leven die we van jongs af aan ge wend zijn. We wonen nu in Tel Aviv, hebben de vrijheid om creatief te zijn, ons eigen werk te doen, maar de discipline en de wil om hard te werken is gebleven." Uniform Werk is dan ook het logische thema van de tweede avond vullende voorstelling van het danspaar. Equus Asinus, de Latijnse naam voor ezel, is de titel van de dans. Het woord ezel heeft in het Hebreeuws meerdere figuurlijke beteke nissen. Het staat voor alles en iedereen met een lage status: de onderdrukte tegenover de onderdrukker. Nir: „Daar kan je alles bij bedenken: de werk nemer tegenover werkgever, Palestijn tegenover Israëli, vrouw tegenover man." In Equus Asinus werken de dansers zich in het zweet, ter wijl ze op allerlei manieren zeulen, tillen en werken met een groot dekenpakket. Nir en Liat zijn daarbij gekleed in het 'uniform' van de vluchte ling, Nir in een hemd en een wijde broek, Liat in een een voudig hes en een rok. Nir: „Het was de kleding van de pioniers van Israël, maar op foto's zagen we dat ook de mensen in de Holocaust zo ge kleed waren, en vluchtelingen over de hele wereld. Hun pro blemen en hun bezittingen droegen ze op hun rug, zoals wij de dekens op onze rug dra gen. De dans is niet alleen een eerbetoon aan werk en wer kers, maar ook een gevecht voor de mogelijkheid om je zelf te kunnen uitdrukken, ook als onderdrukte." Liat: „Als je in contact blijft met jezelf en met hetgeen waarmee je werkt, hou je die mogelijkheid. We keren de rollen ook om, om te laten zien dat alles relatief is, dat alles kan veranderen." Demonstraties Die relativiteit kwam heel sterk tot uitdrukking in de verschillende demonstraties, die gehouden werden naar aanleiding van de voorstellin gen. Nir: „In Israël was er een demonstratie tegen ons, om dat we pro-Palestijns zouden zijn. In Duitsland werd gede monstreerd omdat we uit Is raël komen." In de muziek van Equus Asi nus is een Arabisch liefdeslied opgenomen. In Israël lokte die keuze hevige emoties uit. „Het was een logische keuze voor ons. In Europa zijn de reacties veel minder hevig dan in Is raël. Maar dat geldt voor alle voorstellingen. Bij ons lachen en huilen de mensen tijdens de voorstelling, ze roepen en rea geren direct. Hier hoor je de reacties pas na de voorstel ling. Dat is heel vreemd voor Maria Neele Ieder mens is laf. Het kan diep zitten maar onder zekere omstan digheden en hoge druk komt deze vorm van on vermogen bij vrijwel iedere sterveling boven. Aldus Alan Ayckbourn, de momenteel uiterst populaire productieve toneelschrijver. In zijn stuk 'Stroomopwaarts' laat hij twee echtparen letterlijk en figuurlijk tegen de stroom opva ren. Onderlinge strijd en bluf doen het vaartuig in het riet vastlo pen, waarop zich een redder in de nood aandient. Gaande weg de reddingsoperatie trekt deze alle macht naar zich toe en verandert de 'schipbreuke lingen' in willoze slachtoffers, zonder enige waardigheid. 'Stroomopwaarts' is een ko medie. „Het mooie daarvan is", zegt regisseur Peter de Baan, „dat je met een zucht van verlichting én lachend kunt zeggen dat zoiets jou nooit zou overkomen. Toch houd je bij dit verhaal af en toe je adem in. Omdat je je realiseert dat ook jij je mis schien onder grote druk wel degelijk vergaand zou aan passen aan je onderdrukker. Vrijwel ieder mens is soms laf. We zijn niet altijd wat en hoe we graag zouden willen. Naast dit gegeven dat je geen lach en een traan huilen doe je thuis maarmaar lachstuipen en kippevel be zorgt, is dit stuk een uiterst komisch, spannend, simpel en leuk verhaal". Onvermogen Het hele komisch drama speelt zich af op één locatie: de boot. In het theater wordt gewerkt met een draaibaar en wendbaar schip. De VARA vindt het gegeven ook filmisch interessant en gaat het op lo catie aan de Maas opnemen. Met dezelfde spelers. De Baan: „In het theater komt er geen water aan te pas. In Lon den hebben ze dat wel gepro beerd. Maar toen ze de schouwburg onder water had den gezet, kwam het plafond naar beneden. Dat doen we dus maar niet. Er wordt vol doende gesuggereerd. De sfeer zoals die aan het water is, is sterk voelbaar". Lafheid en machtsstrijd als onderwerpen van een komedie mag kenmerkend voor Ayck bourn genoemd worden die in al zijn stukken graag de schijnwerpers op menselijk onvermogen zet. Acteur Gees Linnebank: „Dat vind ik per soonlijk nou zo aardig aan Ayckbourn. In principe ben je natuurlijk allemaal gevoelig. Bijna iedereen denkt vaak: „laat ik nou maar eens mee doen" om er bij te horen. Het risico dat je daarbij loopt is dat je ongemerkt zoveel gren zen overschrijdt dat het tever is voor je er erg in hebt. Bij het kijken naar een komedie als deze denk je regelmatig: „Je zus Christus, zoiets doe je toch niet!Maar als je heel eerlijk bent, weet je dat je je ook vaak laat intimideren en om he huid te redden tot een verre gaande mate van onderdanig heid in staat bent. Zoals in alle goede komedies is het gegeven heel specifiek en blijft het verhaal in feite beperkt tot de tekst en de han delingen die je hoort en ziet. Conclusies mag je zelf trek ken. Als je je publiek teveel kant en klaar in de maag splitst, ben je te bevoogdend bezig. Dat is vaak een ken merk van een slecht stuk. Kwaadheid, vertaald tot hu mor is de beste soort humor die er is". Machtspositie De acteurs die het stuk spelen zouden zelf niet zo willen zijn als de personages die ze neer zetten. Toch hebben ze onder de regie van de Baan in zich zelf naar vervelende trekjes gezocht om die te transforme ren tot het 'belachelijke' ge drag van de personen op het toneel. Daardoor zijn de ka rakters scherp en sterk gewor den. In het verhaal wordt meer en meer duidelijk dat wanneer er ook maar iets mis gaat, er gigantische paniek uitbreekt en de onderlinge verhoudingen op scherp ko men te staan. Gees Linne bank: „Die mensen zijn voor hun plezier uit maar ze doen ontzettend kloterig tegen el kaar. Hun redder uit het riet wordt in eerste instantie als held binnen gehaald. Maar uiteindelijk drijft hij ze nog verder in de fuik waaruit geen ontsnappen mogelijk lijkt. Zijn machtspositie is hem bit tere ernst en hij past dan ook strafmaatregelen toe die er niet om liegen. Hoewel de on derliggende psychologische elementen heel interssant zijn blijft het verhaal puur prak tisch. Wie ooit op een zeil- school gezeten heeft, weet hoe het daar toe gaat. Je wordt flink afgeknepen en daar moet je maar tegen kunnen". Els Neijts i i i i i i i J Lezers van de Haven- j loods en Het Zuiden kun- I nen de voorstelingen van I VARA's Tele Theater op I vrijdag 11 en zaterdag 12 I mei in het Theater Zuid- I plein bezoeken met kor- j ting van maar liefst 7 gul- den per toegangskaartje. J Tegen inlevering van deze I bon kosten plaatsbewij- I zen niet 22,-, maar I ƒ15,-. Per bon zijn er j maximaal twee kaartjes I beschikbaar. I De voorstelling begint om I 20.15 uur in de grote zaal. Met een verzamel-tentoon- stelling van vijftig 'Naïe- ven' opende het documen tatiecentrum voor Naïeve Kunst in het Rotterdamse Delf shaven afgelopen vrij dag de deuren. Het documentatiecentrum moet worden opgevat als voorloper van het Museum, waarvoor eerst nog een ver bouwing van het huidige Hen kespand nodig is. Naar ver wachting kan over twee jaar Nederlands eerste echte Mu seum voor Naïeve Kunst klaar zijn. De Rotterdamse project wet houder drs. Jan Laan, een wèrm voorstander van het nieuwe museum, zei te hopen dat er van het documentatie centrum een impuls zou uit gaan. Een impuls, die een po sitieve draai moet geven aan alle Delfshavense galeries. Laan merkte op dat de locatie een omstreden plek was. „Bij Rotterdamse kunstenaars wa ren ideeën te over voor het Henkespand". De gemeente heeft uiteinde lijk gekozen voor déze opzet. Onder de aanwezigen behoor de de Rotterdamse prominen te kunstenaar Willem West broek. Ook zijn werk is inmid dels te bewonderen tijdens de tentoonstelling. „Het heeft ja renlang gehangen op de werk kamer van ex-wethouder Rie- zenkamp en later op die van wethouder Vermeulen", aldus Westbroek. Het documentatiecentrum verzamelt alles wat met naïe ve kunst te maken heeft zoals boeken, dia's, films en posters, maar ook ligt het in de bedoe ling om lezingen te houden of werken van 'Naïeven' te res taureren. „In een land met een schildertraditie als het onze mag een dergelijk museum niet ontbreken", merkte Naïe- ve-kunst-promotor en acteur Luc Lutz op: „En waar anders dan in Rotterdam zou zo'n museum komen? Hier wordt gewerkt niet gekletst". De openingstijden zijn van woensdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 16.30 uur. Het adres is Voorhaven 25, tele foon 010-476 66 11. De ten toonstelling loopt tot 30 sep tember. In veertig marktkramen stellen keramisten op zondag 6 mei hun werk tentoon tijdens de traditionele zondagsmarkt op Plein 1940 in Rotterdam. Van 11.00 tot 17.00 uur is te zien hoe de pottenbakkers werken en wat de uiteenlopen de resultaten van hun werk zijn. Het symfonisch drama Mer- lijn van Willem Pijper, een on voltooide opera, wordt vrijdag 11 mei als concert uitgevoerd door het Radio Philharmo- nisch Orkest in de grote zaal van De Doelen. Merlijn is sinds de première in Rotter dam niet meer in Nederland te horen geweest. De uitvoering is onderdeel van een herden kingsconcert (1940-1990), waar voorts werken van Ru- dolf Escher en Jan van Gilse gespeeld worden. Vooraf gaand aan het concert organi seert de Rotterdamse Kunst stichting op woensdag 9 mei in het Rotterdams Conservatori um een programma onder lei ding van Kees Hillen met dis cussies en muziek, waarin Merlijn centraal staat. Dat programma begint om 19.00 uur, het muzikale deel van de avond bejgint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Tenorsaxofonisten James Clay en David 'Fathead' New man, illustere blazers met een onvervalst Texas-geluid, ge ven zondagavond 6 mei een concert in Jazzcentrum Thelo- nious aan de Rotterdamse Lijnbaan. In de traditie van Buddy Tate, Illinois Jacquet en Arnett Cobb spelen zij 'the sound of the wide open spa ces', een zeer groot en harts tochtelijk saxofoongeluid. Vanaf 21.00 uur. Toegang 15,- De Marinierskapel en Ro- zenburgs Mannenkoor treden op in het bevrijdingsconcert in de Grote of St. Laurenskerk op zaterdag 5 mei. Organist Aad van der Hoeven verleent ook zijn medewerking. Het geheel staat onder leiding van majoor W. Buitenhuis. Aanvang 20.15 uur. Kaarten kosten 7,50. Parlando en Widow zijn de titels van de dansen die Dans- produktie uitvoert in de Rot terdamse Schouwburg. Par lando is van de hand van cho reografe Bianca van Dillen, die op de gelijknamige compo sitie van Henk van der Meulen een hommage aan John Cage en Merce Cunningham brengt. Beppie Blankert tekent voor Widow, gebaseerd op een tekst van Michael Matthews, met muziek van Louis Andriessen. Te zien op zaterdag 5 mei in de Rotterdamse Schouwburg in de kleine zaal, vanaf 20.30 uur. Het stille uur is een toneel stuk van Jan Schuurman Hess, onlosmakelijk verbonden met het Belgische dagblad De Mor gen. Hess werkte bij De Mor gen, de progressieve krant die ook als inspiratiebron diende bij het schrijven van Het stille uur. Het is het verhaal van de journalist die twijfelt aan het waarheidsgehalte van zijn schrijven. Figuren uit een krantebericht komen tot leven, intimideren hem, vervloeken hem en waarderen hem. Van dinsdag 8 tot en met zaterdag 12 mei in Lantaren/Venster in Rotterdam. Aanvang 20.30 Toneelgroep Amsterdam en dansgroep Het Concern spelen van donderdag 10 tot en met zaterdag 12 mei de voorstel ling Bal in de Rotterdamse Schouwburg. Het is een onder zoek naar het gedrag van een danser, die zich niet door een choreograaf, maar door een re gisseur laat leiden op het to neel. Regisseur Sam Bogaerts maakte Bal rond de danseres Pauline Daniels en elf andere toneelspelers en dansers. Aan vang 20.30 uur, kleine zaal. Nir Ben-Gal Regisseur Peter de Baan: ,Af en toe houd je je adem in bij dit verhaal."

De Havenloods | 1990 | | pagina 15