Vriietiidshistorici duiken in Schiedams oorlogsverleden 'Schepen uit verre landen' in het zicht van de haven T\ Informatie DE HAVENLOODS 'Deze periode mag men nooit vergeten' Reiki-cursus Psychometrie Drijvend museum in de Wijnhaven Harpe Davids musiceert St. Jacobuskerk jubileert The Accused DONDERDAG 3 MEI 1990 18-581 kerk HERV. KERK Grote Kerk: 10 u. ds. J.D Wuister. 17.00 uur ds. K.Groenendijk, Som- Bethel-Kapel: 10 u. ds. Chr Brakema Huize Thomas 10 u. dhr. G.A. Bruin, Rijswijk. HERV. GEMEENTE KETHEL: Dorpskerk: 10 u. dhr. E.H. Zoomers, Zoetermeer. St. Martinuskerk: 9.30 u. drs. A C. Kooijman. den Haag. NEDERLANDSE PROTESTANTEN BOND: Kerkgebouw Westvest 92. zaterdag 4 mei 19 u. dodenherdenkingsdienst met Mw. M.E. Scheijgrond. doopsg. uit Gouda 6 mei ds. J. Spijker, 's- Gravenhage. JOHAN MAASBACH WERELDZENDING: Vrijdag 4 mei 19.30 u. voorganger E.R. Holder. Zaterdag 5 mei 19 u. dhr. Rens van Reenen, jeugddienst. Zondag 6 mei 10 u. voorganger E.R. Holder. HERV. EVANGELISATIE OP GEREF. GRONDSLAG: 10 u. Aula scholengemeenschap De Burcht ds. L.J. Geluk, Rotterdam 17 u. in de grote kerk ds. K. Groenendijk, Sommelsdijk. Doop door onderdompeling SCHIEDAM Evangelist Jo- han Maasbach leidt op zondag 27 mei een speciale dienst in de Havenkerk aan de Lange Haven 70. Er vindt dan een doop plaats door middel van onderdompeling. Belangstellenden zijn wel kom. De dienst begint om 15 SCHIEDAM Wie meer wil weten over Universele Le vensenergie, oftewel het Ja panse Reiki, kan deelnemen aan een cursus in Schiedam. Reiki'-master Willemien Mol, die is opgeleid in de traditie van het Usui-systeem of natu rel healing, geeft op 5 en 6 mei a.s. lessen daarin. Deze natuurgeneeswijze werd tegen het einde van de negen tiende eeuw ontdekt te Kyoto, Japan, Reiki zou harmonie en heling brengen op het fysieke, mentale, emotionele en spiri tuele vlak, door middel van handoplegging. De cursus leidster benadrukt dat Reiki geen religie, sekte of organisa tie is. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie bellen via tel.nr. 4700353 (na 18.00 uur). SCHIEDAM Vijftig jaar na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog gaat ook in Schiedam een werk groep van Historische Ver eniging zich met deze pe riode bezighouden. Het reeds een jaar in de luwte van de publiciteit werken de gezelschap telt inmid dels elf leden. Doel zal zijn in 1993 tot de publicatie van een boekwerk, dat voorlopig de werktitel 'Schiedam en de Schie dammers in de Tweede Wereldoorlog' meegekre gen heeft, te komen. Overi gens wordt deze streefda tum met de nodige slagen om de arm gehanteerd: „Kwaliteit en zorgvuldig heid wegen zwaarder dan snelheid", aldus de voor zitter van de werkgroep, Herman Noordegraaf. De voornaamste taak waar voor de vrijetijdshistorici zich gesteld zien is het verzamelen van zoveel mogelijk materiaal uit de jaren 40-45. Tal van bronnen zullen gedurende dit tijdrovende proces verzameld en uitgeplozen worden. Hoofdbestanddeel van de werkzaamheden zal zijn het afnemen van interviews, in de geschiedkunde ook wel be kend onder de therm 'oral his tory'. Uiterst zorgvuldig Bij deze vorm van informatie vergadering kunnen vanzelf sprekend, zeker na het ver strijken van vijftig jaar, grote moeilijkheden optreden. De tand des tijds heeft veel herin neringen aangetast-en het ge vaar van 'vermeend helden dom' is dan ook niet van de lucht. Om risico's zoals het abusievelijk verkeerd weerge ven van de feiten of het opbla zen van persoonlijke rollen zoveel mogelijk uit te bannen worden alle gegevens uiterst zorgvuldig geverifieerd. Noordergraaf: „De werkgroep is hiertoe met Piet Drenth en Luc Buist, twee gerenom meerde vertegenwoordigers van het ex-verzet, uitstekend uitgerust". Naast de 'oral history' dient ook het Gemeente Archief Schiedam als een uiterst be langrijke informatiebron. Aan de hand van de vele aldaar bewaarde documenten en fo to's zal, met de inmiddels ver kregen toestemming van Bur gemeester en Wethouders, het onderzoek van de werkgroep vorm krijgen. Op dit moment zijn er al enige manuscripten, o.a. van Paul Mak, Comm- mandant van het VI bataljon N.B.S. (Strijdend Gedeelte) en over de Schiedamse en Rotter damse razzia's van 10 en 11 november 1944, in het bezit van de Schiedamse onderzoe kers. Behalve het verzet en de raz zia's passeren onderwerpen als de NSB, de volksgezond heid, voedselvoorziening, dis tributie en het gemeentebe stuur de revue. Ook de bom bardementen zullen niet ver geten worden; bij veel Schie dammers staat o.a. het bombardement op de B.K.- laan van 28 maart 1943 nog in het geheugen gegrift. Kopieën van allerlei krante- berichten vullen het reeds ter beschikking staande mate riaal nog eens aan. Met name op de activiteiten van de N.S.N. in Schiedam geduren de de jaren dertig en het Tri bunaal na de Tweede Wereld oorlog werpen deze artikelen een bijzonder helder licht. Tij dens het interpreteren van het bronnenmateriaal en de inter views zal de werkgroep zich overigens voor tal van ingrij pende dilemma's geplaatst 'Fout' Piet Drenth, tijdens de bezet tingsjaren bij de gemeente Schiedam werkzaam en al- De werkgroep Tweede Wereldoorlog. daar een belangrijke rol in het verzet vervullend: „In 1941 werd burgemeester van Haar- en vervangen door burge meester Draayer, die door de Duitsers was benoemd. Draayer was natuurlijk 'fout' in die zin dat hij door de Duit sers was geïnstalleerd en hun gezag daarmee erkende. Aan de andere durf ik te zeggen dat Schiedam met deze man geboft heeft". Kernachtig for muleert Drenth het dilemma nog eens: „Hij was fout, maar toch..." Meer in het algemeen geeft de werkgroep de garantie dat er met de belangen van iedereen, ook van de mensen die tijdens de oorlogsjaren de kant van de bezetter kozen en hun familie leden, met de grootste om zichtigheid zal worden omge sprongen. Persoonlijke bewogenheid en interesse is altijd een belang rijke drijfveer om aan een werkgroep mee toe doen. Toch kan het voor personen die de Tweede Wereldoorlog niet be wust hebben meegemaakt, zeer moeilijk zijn zich een voorstelling te maken van de erbarmelijke en extreme om standigheden waaronder mensen in die donkere periode moesten leven. Herman Noor degraaf onderkent dit, maar In mei verschijnt er een the manummer van 'Scyedam', het blad van de Historische Vereniging Schiedam, dat geheel aan de Tweede We reldoorlog gewijd is. Bijdra gen van o.a. Bas van Bocho- ve, Ser Louis en Luc Buist belichten zulke uiteenlopen de onderwerpen als de ge schiedenis van neutrale or ganisatie, de verzetsgroep in Kethel, de bevrijding van het concentratiekamp Dachau en het I.K.B. en de 'uitzen ding' van kinderen. Het ge heel is aangevuld met uniek Schiedams fotomateriaal uit de donkere jaren 1940-1945. Het in extra bijlage versche nen boekje kost f4,- en is verkrijgbaar in de boekhan del. zegt tegelijkertijd gedreven: „Dat is natuurlijk nog geen reden om maar over de oor logsjaren te zwijgen". De initiatiefnemer van het project vervolgt: „Onze taak is het via het op zorgvuldige wijze levendhouden van oor logherinneringen te voorko men dat het fascisme ooit nog zal herleven. Waakzaamheid is wat dit betreft altijd gebo den!" Ser Louis, secretaris van de werkgroep W.O. II, is het roe rend met hem eens en vult aan: „Ik had al eens contacten met Herman (Noordergraaf), maar blijkbaar was nu de tijd pas rijp voor een dergelijk ini tiatief". Zelf was dhr. Louis negen jaar toen hij via het In- terKerkelijkBureau (1KB), 'uitgezonden' werd om elders in het land 'aan te sterken'. „De herkenning van de oor logsherinneringen kwam voor mij met het lezen van allerlei informatie over de oorlog, en gaandeweg is de interesse voor met name het Schiedam se oorlogsverleden gegroeid. Ik denkt toch dat mensen het meest aangegrepen worden door gebeurtenissen uit hun directe, plaatselijke omge ving." De werkgroep kan mensen ge bruiken die op enigerlei wijze aktief willen meewerken aan het verzamelen van materiaal of het verwerken daarvan (bijv. uittypen van inter views). Een ieder die gegevens heeft en/of wil meehelpen, kan zich melden bij de secre taris van de werkgroep. Schriftelijk: S.Ph. Louis, Bart Verhallenplein 117, 3122 TG Schiedam, telefonisch na 19.00 uur: 010-4703579. SCHIEDAM De Spirituele vereniging Harmonia belegt vanavond weer een bijeen komst in wijkcentrum Nieuw- land. Mevrouw Svati zal pra ten over psychometrie/foto's. Aanvang is 20.00 uur. De toe gangsprijs voor belangstellen den die geen lid zijn van Har monia bedraagt f 7,50. Adres: dr. Wibautplein 165. ujegener hU&aanhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.346.711. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. vé 079-413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: A.v. Meeteren (tel. privé 01831-2082) SCHIEDAM: Weinand Meiboom. SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899 -17787) s Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. ROTTERDAM '"We hebben de haven in zicht' en kunnen nu we reldkundig maken dat de Waterstad-attractie 'Schepen uit verre lan den' echt door gaat." Een verheugd stich tingsbestuur kon dit deze week mededelen nadat het college van burgemeester en wet houders zich garant had gesteld voor de nog ont brekende gelden. 'Schepen uit verre landen' is een initiatief dat tien jaar ge leden in De Havenloods en Het Zuiden naar voren werd gebracht en meteen aansloeg. „Overal in de wereld verdwij nen oude cultuurpatronen en daarmee ook de traditionele vervoermiddelen op het wa ter. Om deze scheepsvormen voor het nageslacht te bewa ren hebben we het initiatief genomen in 's werelds groot ste havenstad een collectie bijeen te brengen." Met dat doel voor ogen werd een stich ting opgericht, zijn er fraaie plannen ontwikkeld en is er SCHIEDAM Voor de twee de keer in haar bestaan ver zorgt de Chr. Muziekvereni ging 'Harpe Davids' een op treden met de bekende tenor Willy Caron. Dit optreden zal plaatsvinden in het kader van een Bevrijdingsmanifestatie welke gehouden zal worden van 13.45 uur tot 17.15 uur in het Multifunctioneelcentrum Boomgaardshoek te Hoog vliet. Willy Caron en Harpe Davids zullen o.a. ten gehore brengen Tm Prater' en 'Gern hab'ich die Frauen gekusst'. Het con cert van 'Harpe Davids' zal om ongeveer 15.00 uur begin nen. Tijdens deze bevrijdingsmani festatie te Hoogvliet zullen ook andere afdelingen van 'Harpe Davids' te zien en te horen zijn. De majoretten, mi- niretten en de drumfanfare zullen de bevrijdingsmanifes tatie namelijk om 13.45 uur muzikaal openen. Kaarten f 6,- per stuk zijn verkrijgbaar aan het Multi functioneelcentrum Boom gaardshoek te Hoogvliet of eventueel telefonisch bij het secretariaat van 'Harpe Da vids' 010-4711719/4705393. 's Avonds zal de harmonie van 'Harpe Davids' te horen zijn tijdens de Orkestrale 1990, welke ook in het teken zal staan van de 45 jaar bevrij ding. De Orkestrale 1990 zal gehouden worden in Sporthal Margriet te Schiedam. Kaar ten zijn verkrijgbaar aan de zaal of bij de deelnemende verenigingen. De prijs van een kaart is f 5,-. Aanvang van de avond is om 20.00 uur en de zaal is om 19.30 uur open. een berekening gemaakt van de kosten. Het gehele project gaat zo'n 2,6 miljoen gulden kosten. Omdat het plan uitstekend paste in de Rotterdamse plan nen voor de ontwikkeling van de toeristiche trekpleister Waterstad, bleek de overheid bereid flink bij te dragen. De gemeente kwam met 7 ton over de brug naast een rijks bijdrage in het kader van de toersiche ontwikkeling van 8 ton. Voor het resterende mil joen is een groot sponsorplan opgezet dat uiteindelijk, mede dankzij de persoonlijke inzet van wethouder Jan Laan, nog eens 7,5 ton opleverde. Het ontbrekende bedrag stel de het bestuur echter voor bij na onoverkomenlijke proble men. Problemen die er bijna toe hebben geleid dat het hele plan niet door kon gaan. „We zaten in een vicieuze cirkel", legt voorzitter Victor Doorn uit. „Omdat je nog niets kunt laten zien, zijn de sponsors te rughoudend. We konden dat niet doorbreken. Nu het colle ge zich garant stelt voor het ontbrekende bedrag kunnen we echt aan de slag en als ze zien wat we voor mooie din gen gaan doen, komen ze wel." Die 'mooie dingen' zullen naar verwachting vanaf het voor jaar van 1991 te zien zijn in de Wijnhaven en bestaan uit een vijftal zogenaamde lash-bak- ken en een ponton als entree. De bakken worden volgens een ontwerk van architect Klunder met elkaar verbon den, van een opbouw voorzien en fungeren als ruimte waar de schepen uit verre landen tentoongesteld worden in hun natuurlijke omgeving. Met be hulp van tekst en video wordt het 'verhaal' van elk schip vertelt. Het drijvende museum vormt ....w.- V-- Het drijvende museum, dat naast het restaurantschip Andrea Doria komt te liggen, wordt ruim 110 meter lang en beschikt over 1000 m2 tentoonstellingsruimte een belangrijk element in de opzet van Waterstad, de drie hoek tussen de Spido, Tropi- cana en het Maritiemmuseum met als belangrijke andere at tracties het IMAX-theater met het Econocenter, de Oude Haven, het Maritieme Buiten museum en de Boompjes-pro menade. Langs de route van de Oude Haven naar Het Ma ritiemmuseum is echter niets te beleven en juist daar zal nu het museum 'Schepen uit ver re landen' gaan komen. In afwachting van de beno digde financiële middelen heeft de stichting overigens lang niet stil gezeten. Met de inzet van tientallen vrijwilli gers beschikt men inmiddels over ruim veertig -vaak unie ke- schepen uit vele windstre ken, zoals bijvoorbeeld een papyrusboot uit Bolivia, een gondel uit Italië, een Vietna mese vluchtelingenboot en een Javaanse driemaster. De schepen zijn in 1986 enige tijd te zien geweest in Europoint, maar liggen nu opgeslagen bij de RDM. In tegenstelling tot het ver krijgen van de benodigde gel den, leverde het bijeenbren gen van de schepen geen enke le probleem op. Men heeft zelfs moeten besluiten de col lectie voorlopig niet verder aan te vullen in afwachting van een vast onderkomen. En dat gaat er nu komen met be hulp van vele sponsors, zoals de rederij Stolt Nielsen, Bal last Nedam, KPMG Accoun- tency, de produent van isloa- tiemateriaal Isover Laroch, het Sociaal Bedrijfspensioen fonds Bouwnijverheid, ECT, het architectenbureau Klun der en Wegenere Huis-aan- huisbladen BV. Na de opening, die voor de zomer 1991 moet plaatsvin den, rekent met op jaarlijks zo'n 30 tot 40 duizend bezoe kers die waarschijnlijk f. 2,50 voor de toegang gaan betalen. Medische dienst ARTSEN: Telefonische boodschap pendienst, tel. 420.66.11 KRUISWERK NIEUWE WATER WEG-NOORD: Kantoor: Van Swin- densingel 40. tel. nr. 4739900. Be reikbaar ma. t/m vr. van 09.00-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn Van Swindensingel 40, ma. t/m vr van 15.00-18.00 uur; magazijn Bachplein 588, tel. nr. 4706177, ma. t/m vr. van 09.00-13.00 uur Ver pleegkundig telefonisch spreekuur van ma. t/m vr. van 12.00-13.00 uur: Schiedam-Noord: tel nr. 4706177. Schiedam-Oost, Centrum en Nieuw land: tel. nr. 4739900 Schiedam-Zuid: tel. nr 4263129. Schiedam-West: tel. nr. 4261915. informatie: tel. nr. TANDARTSEN: Per 1 jan. tandarts- spoedgeval spreekuren voor in het weekend van vrij. 17 uur tot ma.morg. 8.00 ui baar via telefoonnummer 010- E.H.B.O. Elk weekenddienst Schie- land Ziekenhuis, gebouw Stadhou derslaan 98, tel.: 4733733. STICHTING KRAAMCENTRUM MAASSTEDEN INTERKRUIS: 2e en 4e woensdag v.d. maand van 2-3 uur van Swindensingel 40. Groenoord en Kethel: elke 1e en 3e donderdag v.d. maand van 2-3 uur wijkgebouw Bach plein. IN VERWACHTING? Kraamcentrum Maassteden, Schie- damseweg 99. 3134 BE Vlaardingen, tel. 010-4342867, voor directe hulp dag en nacht. Voor het bespreken van kraamhulp of inforrhatie kunt u terecht op een van onze spreekuren, waarbij u recht streeks van een kraamzorgverpleeg- kundige adviezen en informatie kunt krijgen. Alle tijden zijn van 14.00- 15.00 uur. Schiedam: Van Swindensingel 99: elke 2e en 4e woensdag v.d. maand: Vlaardingen: Schiedamseweg 99: elke maandag. Wilt u of kunt u van deze spreekuren geen gebruik maken, dan kunt u tel. aanmelden elke maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 11,00 uur. tel.nr. 4358595. Op dezelfde dagen is er van 11.00 tot 12.00 uur een zwangerschaps-en kraamzorginformatielijn voor al uw vragen tel.nr. 4358595 HUISARTSENGROEP DE GORZEN- 'NIEUWLAND: Voor spoedgevallen, tel. 426.78 31. DIERENARTS: Dhr. De Kaper. Jan Steenstr. 39, tel. 426.82.34, Dhr. Vi- see. Schiedamseweg 41 d, tel. 470.40.22, Dhr. v. Eerd, Schoolstraat 7/Warande 99. tel. 473.48.19. Dhr. J. Veltenaar, tel. 010-471.07.15. De honderd-jarige St. Jacobuskerk SCHIEDAM KETHEL Het zal met name de inwoners van Schiedam-Noord niet zijn ontgaan: de St. Jacobuskerk bestaat 100 jaar. Nadat het karakteristieke gebouw de laatste weken al in de schijn werpers is gezet, zal de St. Jacobuskerk in het weekeinde van 5 en 6 mei helemaal het middelpunt van een groots opgezet jubileum zijn. Hiertoe heeft de kerk, samen met de Martinuskerk centrum van de parochie benoorden de spoorlijn, een interne reini- ginsbeurt ondergaan. In de periode 1993-1994 moet er voldoende geld ingezameld zijn om restauratie van het bouwwerk te bekostigen. Hoewel de kerk er namelijk voor een honderd-jarige nog patent uitziet, dient toch de niet te vermijden slijtage ge keerd te worden. 'Jubileren is vooruitzien', moeten ze daarom in Kethel hebben gedacht toen op 16 september 1986 de 'Commis sie Eeuwfeest' opgericht werd. Na ruim drie jaar is er een programma in elkaar ge zet, dat zich zowel in de jarige kerk als daarbuiten zal vol trekken. In de kerk begint het feest op 5 mei om 17.00 uur, met een feestmis voor gezin nen, voorgegaan door pastor Th. Kool. Zondag 6 mei zal om 10.30 uur de feestelijke eucha ristieviering plaatsvinden, waarin de bisschop van Rot terdam, mgr. Bar, samen met de pastores Th. Kool en C. G. M. Veltman zal voorgaan. De druk bezette bisschop werd reeds in december 1988 uitge nodigd en kon tot grote vreug de van de commissie de uitno diging aannemen. tiende eeuw, e seerde bezoekers getoond worden. Tevens wordt op die dertiende mei het door een speciale 'orgelcommissie' ge restaureerde orgel bespeeld. Achter het gebouw 'De Werf' zal een feesttent opgezet wor den die op 6 mei als centrum van het buitenkerkelijke festi viteitenprogramma zal die nen. Verscheidene koren zul len in de tent optreden en voorts zal een speciaal ter ge legenheid van het honderd-ja rig jubileum te verschijnen boek er het daglicht zien. Dit boek, dat door de 'Com missie Historie Jacobuskerk' is samengesteld, draagt de ti tel: "100 jaar Jacobuskerk, 1000 jaar parochieleven in Kethel". Het staat onder eind redacteurschap van de in Schiedamse historische krin gen niet onbekende R. W. Poels. Het kost f 15.- en is ver krijgbaar bij de Jacobuskerk en de Schiedamse boekhande laren. Open huis Een week later zal op zondag 13 mei open huis worden ge houden. In een door Paalman ingerichte tentoonstelling zul len dan de kerkschatten, waaronder doopboeken uit 1567 en boeken uit de zeven- SCHIEDAM— Jodie Foster en Kelly McGillis zijn vrijdag avond op het witte doek te zien in het Filmhuis, Nieuw- straat 12. Om 21.30 uur start namelijk de film The Accused. De film, die o.a. in Amerika veel stof deed opwaaien, gaat over de jonge Sarah die na ruzie met haar vriend alleen naar een café gaat en daar wordt verkracht. In het proces wat daarop volgt, moet zij zich tot haar verbazing gaan verdedigen omdat zij zich provocerend zou hebben ge- Toegangsprijs is vier gulden voor leden. Het donateur schap van het Filmhuis be draagt vijf gulden per seizoen.

De Havenloods | 1990 | | pagina 3