Memisa al 65 jaar actief in Derde Wereld- landen 'Schiedammers zeven generaties terug in de tijd met 'n Brandende Kwestie' Een kleurig festijn Verkeerstuin Plaswijckpark krijgt aanmoedigingsprijs DE HAVENLOODS Alledaagse voorwerpen Hoofd-informatrice VW twintig jaar actief Kabinetsval ongunstig voor WD Feest in centrum Toename AIDS zorgenkind medische hulporganisatie Rotterdamse historie op televisie DONDERDAG 3 MEI 1990 18-584 VISITECLUB De visiteclub voor ouderen in de wijkpost Zuid, Oude Maasstraat 22, zoekt belangstellenden. Ten einde ouderen in contact te brengen met leeftijdgenoten worden elke maandag bijeen komsten georganiseerd. Van 9.30 uur tot 15.30 uur staan dan spelletjes, een brood maaltijd maar vooral veel on derlinge gezelligheid op het programma. Mensen die ge woon eens een keer willen langskomen kunnen contact opnemen met Ellen van den Bergh, medewerkster van wijkpost Zuid, telefoon 4735764 of 4731976. De kos ten van deelname bedragen f 1,50 en voor de broodmaal tijd dient hetzelfde bedrag be taald te worden. ROTTERDAM- Beteke nis en zeggingskracht van alledaagse voorwerpen: dat is de uitdaging in het werk van Robert Gober. Op zaterdag 12 mei wordt in Museum Boymans - van Beuningen een ten toonstelling van zijn werk geopend. Gober (1954)' is Ameri kaan. Zijn expositie om vat zoh 25 werken uit de periode 1984-1990, als mede een reconstructie van zijn installatie in de Paula Cooper Gallery in New York. Bij de tentoonstelling verschijnt een compleet geïllustreerde oeuvreca- talogus met teksten van Trevor Fairbrother, Ul- rich Loock en Karei Schampers, waarin voor werpen als wastafels, aanrechten, hondeman den en kinderboxen mini- teus nagbouwd dan wel op absurde wijze ver vormd te zien zijn. De tentoonstelling duurt tot 1 juli. SCHIEDAMRene van der Most, een van de woordvoerders van het SCHAT omschrijft 'n Brandende Kwestie' als een meeslepend historisch toneelstuk met een knip oog naar moderne tijden. „Wij bieden Schiedammers met dit stuk de mogelijk heid zeven generaties terug te gaan in de tijd, naar de bloeiperiode van de fami lies Nolet, Doom en Pi- chot". De muziek bij dit spektakel stuk werd speciaal gecompo- neer door Auke Pol en wordt tijdens de voorstelling uitge voerd door een 16 man sterk orkest. Pol heeft in overleg met de regisseur juist die mu ziekstijlen gebruikt, dit het toneelstuk in een breed tijd sperspectief plaatsen. „De muziek geeft commentaar en intensiveert de handelingen op het toneel", zegt hij. „Doordat ik zelf meespeel in het orkest kon ik tijdens het compositieproces rekening houden met de specifieke mo gelijkheden van dit ensem ble". Decor Kunstenaar Michel Snoep was verantwoordelijk voor het de corontwerp. „Iedere lokatie biedt uitgelezen mogelijkhe den, maar kent tevens haar beperkingen", stelt hij nuch ter. „Bomen die niet verwij derd kunnen worden krijgen een plaats in het debor. Door het decor de kleur te geven Het speciaal gehuurde licht- plafond, met een capaciteit van 250.000 watt (ruim vijf maal het totaalvermogen van het Passage Theater, red.) kan daardoor niet mooi recht bo ven het toneel worden opge hangen. Aanvankelijk speel den wij met het idee om een aantal lampen op te offeren en het lichtplafond om die be wuste boom heen te bouwen. Na diep beraad kozen we ech ter voor een andere oplossing. Het wordt nu in z'n gheel be vestigd, maar komt met een punt naar voren te hangen. Voor het publiek krijgt het lichtplafond daardoor de vorm van een ruit. Dat zijn moeilijkheden waarop je plot seling stuit bij deze open- luchtproduktie". Verlangen Regisseur Bernard Bredero geeft tekst en uitleg. van een markant aanwezig dere vormgevers", pand wordt het authentieke Dat wordt onderstreept door stadsbeeld er automatisch in- technicus Fred Hoogsteder. opgenomen. Een goede reali- „Midden in het decor staat satie is slechts mogelijk door namelijk een boom dié ons be- voortdurend overleg met an- hoorlijke problemen oplevert. Van der Most tot slot: „Maar nogmaals, 'n Brandende Kwestie' geeftmensen de kans hun eigen geschiedenis te be kijken. De tijd waarin het stookt en borrelt in Schiedam. Regenten, vrijcorporisten, oranjegespuis en de lokale burgerij zetten de toon. Het is de nationale patriottentijd, met op de achtergrond de Amerikaanse Onafhankelijks- oorlog en de Franse Revolutie. Het stuk is een samenspel van maatschappelijke strijd, laai ende achterdocht en brandend verlangen". De voorstellingen beginnen op 10, 11,12 en 13 mei om 22.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Passage Theater én de VW en kosten f 7,50. (CJP/Pas 65 f 5,-). SCHIEDAM Toepasselij ker kan het niet: op de Dag van de Arbeid vierde Marty Schuitman-Kerpels het twin tig jarig dienstverband met de VW Schiedam. Zij startte destijds als mede werkster van de Stichting Schiedamse Gemeenschap in het VW-onderkomen aan de Plantage. Daama verhuisde zij met de VVV mee naar het Proveniershuis tot een brand in '81 een einde maakte aan deze behuizing in het cen trum. Alweer acht jaar nu werkt Marty met haar informatieve dienst op locatie aan de Bui tenhavenweg. De hoofd-infor matrice heeft behalve diverse verhuizingen ook de ontwik- SCHIEDAM Dat nationa le beslissingen verstrekken de lokale gevolgen kunnen hebben, wordt aangegeven door het WD-mededelin- genblad van de maand mei. Daarin becijfert de redactie onder de kop 'ledenbestand' dat zich over het afgelopen jaar per saldo een verlies van 12 leden voordeed. Dit blijkt hoofdzakelijk te wijten aan het feit dat 28 leden hun lid maatschap opzegden, wat „een belangrijke oorzaak vindt in de val van het kabi net in mei en de rol die de WD daarin gespeeld heeft", aldus de redactie. Overigens blijven de gevol gen niet tot. Schiedam be perkt. Uit onderzoek van de politicoloog R. Koole is ko men vast te staan dat de WD te kampen heeft met ernstige financiële proble men. Terwijl de (landelijke) PvdA en CDA nog kunnen beschikken over aanzienlij ke reserves, verkeren de libe ralen in geldnood. Zo werd het boekjaar 1988 afgesloten met een exploitatietekort van ruim een half miljoen gulden. Volgens de onder zoeker hebben de slechte verkiezingsresultaten van de laatste jaren de financiële problémen vergroot. keling meegemaakt van een 'afwachtende VW' naar een actieve, professionele VW. Het jubileum werd dinsdag j.l. met collega's en bestuurders, gevoerd. In Schiedam werd vijf jaar geleden hel Bevrijdingsvuur ook ontstoken. SCHIEDAM De winke liersverenigingen Hoogstraat, Broersveld en Broersvest heb ben een gezamenlijk program ma samengesteld voor Bevrij dingsdag, 5 mei. Het resultaat van deze samenwerking is een 'feest dat klinkt als een klok', aldus de organisatie. Burgemeester Scheeres zal om 11.15 uur het programma ope nen met het ontsteken van een vreugdevuur op de Koemarkt. Daarna zal het publiek in het centrum o.a. een geranium- markt (Hemaplein) kunnen bezoeken maar ook de kermis op het Emmaplein en de vrij markt nabij Appelmarkt/Mu seumplein waar schooljeugd en verenigingen hun waren zullen aanbieden. Daarnaast zal er op de Grote Markt een rad van avontuur draaien, gratis haring worden verstrekt, evenals Oranjebit ter, ballonnen, Wilhelminape- permuntjes en chocolaatjes. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Jeugd Rijn mond Boerenkapel en Ambro- sius. Verder zijn straatmuzi kanten op diverse locaties te beluisteren. De organisatie nodigt overi gens alle kinderen uit deel te nemen aan de vrijmarkt. Zij kunnen zaterdag om 10.00 uur gewoon met een kleedje en hun waren naar de Appel markt/Museumplein komen. Vooraf aanmelden is dus niet nodig. Wie zich als straatmuzikant wil presenteren, kan zich wel telefonisch aanmeldén vili nummer 426 83 83. ROTTERDAM-De me dische hulporganisatie Memisa viert dit jaar haar 65-jarig bestaan. Verbetering van de ge zondheidszorg voor de allerarmsten in de Derde Wereld is het doel van de organisatie, waarvoor artsen en para-medisch personeel worden uitge zonden. Zij hebben nog immer handenvol werk aan de bestrijding van ziekten als malaria, ma zelen, t.b.c., terwijl de toename van AIDS in Afrika catastrofale af metingen aanneemt. Geen feestgedruis in het kan toor van Memisa aan de Een- drachtsweg, waar de admini stratieve kern gehuisvest is in een oud klooster. Of het moest het geluid van gehamer en ge klop zijn dat de mensen van de organisatie als muziek in de oren moet klinken. Want pal naast het oude gebouw verrijst een geheel nieuw pand, waarin alle diensten van Memisa onder één dak ge bracht zullen worden.Als er al wat gevierd wordt is het in het kader van herdenken. De stichting Memisa werd in 1925 door Rotterdamse artsen opgericht, aanvankelijk om de missionarissen die toen naar de missie trokken enige ken nis van de gezondheidszorg bij te brengen. Uit die tijd stamt het katholieke imago, dat volgens Memisa-arts Peter van der Tas niet meer de wer kelijkheid vertegenwoordigt, want de hulp is voor en door alle gezindten. Peter van der Tas is op de Eendrachtsweg werkzaam als medisch advi seur voor AIDS-zaken. De eerste keer dat hij met AIDS werd geconfronteerd was in Tanzania, eind 1985, waar hij in een provincieziekenhuis werkte voor Memisa. Landrover „Op een morgen kwam er een landrover met mensen van het Ministerie van Gezondheid met berichten over AIDS in Afrika", herinnert hij zich nog Het nieuwe onderkomen-in-wording goed, die een drastische bij stelling vergde van zijn stand punt, dat aan AIDS niet méér aandacht geschonken moest worden dan aan de andere ziekten. Hij kreeg vijf mensen met dé verschijnselen: diar ree, koorts, gewichtsverlies. Al vrij snel overleden drie van de vijf aan AIDS. Naar aanleiding van de in middels bekende cijfers over de snelle toename in Afrika binnen tien jaar 5 a 10 miljoen besmette personen, onder wie vrouwen, mannen en kinde ren) wil Van der Tas het graag opnemen voor de Afrikanen, die er volgens vele Europea nen maar op los leven. Van der Tas: „Ik wil nadruk kelijk ontkennen dat ze maar dóen. Ze waren juist gewend om geen gemeenschap met hun vrouwen te hebben tij dens zwangerschap en zoog- tijd van de baby's. Als ze dan uitweken voor hun sexuele behoeften was dat altijd bin nen een bepaald, geaccepteerd circuit. Maar dat werd door broken door het westen. Hun normen en waarden verander den met het kolonialisme". Een duidelijk voorbeeld daar van geeft hij aan de hand van het ronselen van mannen voor werk in de kopermijnen in Zambia. „Ze moesten hun woonplaatsen verlaten en dan werd een aantal vrouwen in hun buurt gedropt, waarover ze konden beschikken tijdens hun afwezigheid van huis. Ook de prostituees, vrouwen die het platteland ontvlucht ten om te overleven, kan hij niet hard vallen. „Wat moet je Toneel Het lijkt bijna ondoenlijk om preventieve maatregelen te bedenken, maar Peter van der Tas, juist terug van een be zoek aan Zambia, heeft wel iets te melden over een crea tieve methode, ook wel ge noemd roeien met de riemen die je hebt. Hij vertelt hoe in gespeeld wordt op wat dicht bij de mensen staat: zang en dans. Toneelgroepjes worden opgericht, men gaat langs de dorpen en kinderen worden erop uitgestuurd met de bood schap: er is iets aan de hand. Het werk wordt dan onder broken en onder de mango boom bij elkaar zittend, kijkt het dorp toe hoe op aanschou welijke wijze wordt verteld op welke manier je AIDS kunt krijgen. Als aan het eind van het stuk iemand opkomt, on dersteund, heel mager,en met kennelijke tekenen, weet heel het dorp waar het om gaat. Na afloop komt dan iemand van de gezondheidszorg met ge richte informatie. Memisa draagt met financiële particuliere en overheidssteun jaarlijks zo'n 30 miljoen gul den bij aan meerjarige ge zondheidsprogramma's in de Derde Wereld. Memisa-artsen hebben dringend geld nodig voor goede voorlichtingspro gramma's en het beveiligen van bloedbanken. Het adres is Eendrachtsweg 49, het giro nummer van de AIDS-cam- pagne is 5657, Memisa, Rot terdam. door Nelleke de Jong SCHIEDAM Oranjebitter, de nationale driekleur, kinderen mei oranje strikjes in het haar en talloze festiviteiten: Koninginnedag in Schiedam was, met de steun van het prachtige weer, een kleurig festijn. Menig Schiedammer bezocht een van de georganiseerde evenementen of slenterde op het gemakje door de stad. Ook de politie spreekt van een 'vrij rustig' verlopen dag. Afgezien van twee vechtpartijen (op de kermis en in Kethel), hoefde de sterke arm niet in het feestgedruis in te grijpen. \mt i&J wmmm ROTTERDAM —De Stich ting Verkeerstuin Plaswijc kpark heeft afgelopen woensdag één van de aan moedigingsprijzen gekregen die werden uitgereikt ter ge legenheid van de installatie van het Provinciaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid in Zuid-Holland. Het POV gaf de stichting een prijs van vijfduizend gulden voor de professionele manier waar op zij bezig is een verkeer stuin in Hillegersberg te rea liseren. Rodenrijs was er een aan moedigingsprijs. Hij ontving een bedrag van vijfhonderd gulden voor zijn tekening getiteld 'Door rood licht rij den: bloedlink'. Vijftienhon derd gulden was er wegge legd voor de Capelse Politie- Brandweerloop vanwege de inzet voor de veiligheid van joggers, een activiteit die volgens het POV te weinig aandacht krijgt. Een hele hoge prijs was er in deze regio voor Esso Neder land, met onder meer een vestiging in Rotterdam. Uit handen van hoofddirecteur Van Gurp van de hoofdafde ling Verkeersveiligheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat ontving het bedrijf tienduizend gulden. Dit vanwege de activiteiten van de afgelopen vijf jaar voor de verkeersveiligheid van het personeel, zoals slip- en rijvaardigheidscursussen. Daardoor bereikte het be drijf een daling van het aan tal verkeersongevallen van 70 procent. De prijzen werden woensdag uitgereikt in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Er werd in totaal voor 60.000 gulden aan aanmoe digingsprijzen uitgereikt. ROTTERDAM Het leven ging door'. Dat is de titel van een herdenkingsprogramma dat Veronique op maandag 14 mei uitzendt over de geschie denis van Rotterdam tussen 1930 en 1950. Het programma, dat gepresenteerd wordt door Koos Postema, duurt van 20.25 tot 22.10 uur. sterdam, indertijd het vlagge- schip van de Holland-Ameri- ka-Lijn. Ook komen de bouw en de opening in 1937 van het Feyenoord-stadion aan de orde in een gesprek met twee voetballers die uitkwamen in de eerste wedstrijd die in de Kuip werd gespeeldFeye- noord-Beerschot. Oorlogsherinneringen staan centraal in gesprekken die Postema voert met mariniers die betrokken waren bij de ge vechten rond de Maasbruggen en met getuigen van het bom bardement. Ook komen oud verzetslieden aan het woord. Tot slot is er een gesprek met oud-burgemeester Thomassen van Rotterdam. André van Duin, Gerard Cox, Joke Bruijs, Wim Koopmans en het RET-mannenkoor zin gen liedjes die dateren uit de dertiger en veertiger jaren.

De Havenloods | 1990 | | pagina 7