De slijtageslag kan weer beginnen Koninklijk Ballet van Vlaanderen brengt aardse West Side Story Drie mannen in omgekeerde Pygmalion Raymond van het Groenewoud als derde opgesteld in Rotterdamse cabaretmarathon b«kencMiet aiou* Klassiek verhaal in modem jasje Met korting naar musical HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - VRIJDAG 25 MEI 1990 21-550 Raymond van het Groenewoud: „We durven wel eens sceptisch zijn over Hollands eten" (foto.Peter de Kievith) geworden om alles wat op de tv geweest is om een handte- kenening te vragen. Met die media zit ik niet zo, maar ik zou wel graag meer in Neder land willen spelen. Alhoe wel... Nou zit ik mezelf geloof ik weer eens tegen te spreken. Als ik denk aan 500 kilometer etteren in die bestelwagen van me...! Linkshalf Tobben over de last van het leven brengt Raymond spon taan op optreden in de gevan genis. „Dóér schaam ik me over waar ik een probleem van maak", legt hij ongege neerd uit. „Ik vind heus niet dat ze iedereen los moeten la ten. Maar als ik me realiseer wat een relatie al in een mens los kan maken... Wat daarin kan gebeuren is vaak ook maar een millimeter van doodslag verwijderd. Dat jou of mij dat nou net niet over komt scheelt, denk ik, maar een komma. Iets heel anders is wat ik op de voetbalvelden zie. Als ik naar die voetbal hooligans kijk! Bij FC Brugge bij voorbeeld. (RVHG woont in Brugge.) Daar heb ik trou wens laatst een voorwedstrijd mogen voetballen. Dat was erg! Zenuwachtig dat ik me was. Ik durfde eens niet een handtekening aan de spelers te vragen. Wat voor plaats ik stond? Linkshalf. Je weet wel, die voetballers die niet kun nen scoren en in de verdedi ging de bal kwijt raken. Maar door me ongelukkig te lopen heb ik me toch ontroerend nuttig weten te maken." Over eten blijken we het ook nog te kunnen hebben. „Ik eet alles. Als het maar warm is", legt hij uit met een broodje filet Americain in zijn hand. Zeer te spreken is hij in dit verband over zijn manager die overal waar hij optreedt een eenvoudige warme - maaltijd bedingt. „Soms zijn die maaltijden werkelijk verbijsterend een voudig ".vertelt hij verder. „Soms ook heel chic. We voe len ons vaak net controleurs van de Michelin gids. We dur ven wel eens sceptisch zijn over Hollands eten. Tien jaar geleden waren broodjes al moeilijk in Nederland. Een optreden mocht tien miljoen kosten. Maar dat gezaag aan die broodjes...! Eetverhalen zijn bij ops hoogtepunten in de groepsgesprekken. Zo heb ben we het nog vaak over Ker- krade. Die plaats staat bij ons nummer een. Daar hebben ze een etablissement! Wat we daar gegeten hebben? Dat we ten we nou nög niet. Ik geloof dat het woord schnitzel geval len is. Teveel deeg en te weinig vlees? Nou, er was wel iets..." Voor wie het weten wil en het in geen enkel ander blad kan vinden: Raymond heeft een vriendin. En, met haar samen twee zoons. Jasper van zes en Leander van vier. Jasper dreigt hetzelfde gevoel voor humor te krijgen als zijn va der. Onlangs vroeg hij zijn ouders of kleuterscholen daar zit hij zelf ook nèt nog op speciaal voor kinderen gebouwd werden. Toen hij daar een bevestigend ant woord op kreeg wilde hij ver volgens weten of daar de be doeling van was dat de kinde ren het leuk vonden. Toen ook daar een ja op volgde, consta teerde hij zuchtend dat dat dan mislukt was. Els Neijts Aan de Rotterdamse Cabret- marathon doen maar Uefst 41 'grappenmakers' mee.Een groot aantal van hen werd in deze krant reeds eerder uit gebreid aan het woord gela ten. Om er een paar te hoe- men: Mark van der Veer donk, Montezuma's Reven ge, Jack SpijkermanVin cent Bijlo, Jetty Terborg (ook heel goed als ze niet leuk is), De Berini's en Karin Bloemen. Voor de vele ande re namen kan men bij het Luxor terecht. Ook kunnen daar telefonisch kaarten be steld worden via tel 010- 4138326. Dit reserveren kan uitslui tend van maandag tot en met zaterdag van 12.00 lot 16.00 De marathon gaat op zater dag 26 mei om 16.00 uur van start en duurt tot zondag 27 mei om 16:00 uur. Passepar touts kosten f75,-. Radio Rijnmond zal de marathon direct de lucht in sturen. Het dansgezelschap Zuil van Volta danst van dinsdag 29 tot en met donderdag 31 mei de voorstelling Ze zeggen dat... in Lantaren/Venster aan de Rotterdamse Gouverne- straat. De choreografie is van Tamara Huilmand, de muziek is van saxofonist Alan Lauril- lard en stemkunstenares Greetje Bijma. De voorstellin gen beginnen om 20.30 uur. Bernard Haitink komt na de succesvolle samenwerking met het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest bij het herden kingsconcert op 14 mei terug in Rotterdam. Het orkest speelde onder leiding van Hai tink de Tweede Symfonie van Mahler. Het orkest en de diri gent kwamen tot overeenstem ming over een gastperiode in december 1992. Het is de be doeling dat de maestro daarna met enige regelmaat naar Rot terdam terugkeert. De theatergroep Nieuw- West brengt vrijdag 25 en zaterdag 26 mei de voorstel ling Pygmalion in de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Pygmalion is van oudsher het verhaal van de liefde voor een tot leven gewekt kunstwerk. In deze Pygma lion betreft het de liefde van twee mannen voor een jon gen. De twee mannen (Dik Boutkan en Marien Jonge- waard) zijn leraren van de twintig jaar jongere Frank Houtappels. Zij vatten een diepe genegenheid op voor de jongen. Hun streven hem iets bij te brengen van wat zij in hun leven te weten zijn gekomen wordt al snel over vleugeld door hun liefde. Al het andere moet daarvoor wijken. De twee ouderen worden door een niets ontziende be kentenisdrift bevangen en laten zien welke duistere krachten hen voortdrijven. Het Pygmalionverhaal draait zich om: het beeld dat zij gemaakt hebben wordt door hun liefde niet tot leven gewekt, maar de liefde wordt werkelijkheid wan neer de makers van het beeld hun schepping in het sterven zijn gevolgd. Het vertrouwde Nieuw- Westdecor: oude lappen en rommel, is de omgeving voor een geschiedenis van macht, onmacht en nooit te bevredi gen verlangens. Het stuk is opgebouwd uit verhalen en fragmenten van verhalen, uit flarden muziek, uit stukken poëzie en bewegingsscènes. Pygmalion van Nieuw-West is gemaakt door Dik Bout kan, Marien Jongewaard en Rob de Graaf. Het stuk is te zien in de Rot terdamse Schouwburg op vrijdag 25 en zaterdag 26 mei. Aanvang 20.30 uur. Frank Houtappels, Dik Boutkan en Marien Jongewaard in Pygma lion van Nieuw-West. (foto Ben van Duin) Het Nevenorkest presen teert zaterdag 26 mei hun pro gramma Vaudeville Jive in café Floor bij de Rotterdamse Schouwburg. De kleinkinde ren van Opa IJzer, die samen het orkest geformeerd hebben, ondervinden echter wat pro blemen met het afstemmen de repertoirekeuze. Neef Manshoog zweert bij het swin gende Amerikaanse muziekre pertoire, Neef Warengel is echter wars van elk amerika- isme en wil het publiek boei- n met poëzie en Nederlandse taal. Neef Stroef draad houdt het op tapdance. De negen ne ven brengen met elkaar eigen zinnig entertainment vanaf 23.30 uur. Toegang gratis. In zaal De Unie aan de Mau- ritsweg in Rotterdam vindt donderdag 31 mei een concert plaats met strijkkwartetten van Oosteuropese componis tes. De muziek wordt uitge voerd door het Dufy Kwartet, bestaande uit Janet Krause en Frank de Groot, viool, Esther n Straalen, altviool en Taco Kooistra, cello. Het kwartet spellt werken van Sofia Gu- baidulina, Grazyna Bacewitz, Myriam Marbé en Viera Janór- fiekové. Het concert begint om 20.30 uur. Victor Thieu is een brave, onderdanige boekhouder, die wordt achtervolgd door enkele compromitterende feiten uit zijn jeugd. Hij is daardoor ge dwongen zich te verschuilen in de grote stad. Daar is hij een gemakkelijke prooi voor op lichters. Uiteindelijk wordt hij gedwongen zelf het slechte pad op te gaan. Ex-frisse jon gen Bavo Galama speelt in De vrije val van Victor Thieu alle rollen, van handelaar in twee dehandse blindegeleidehon- den tot een zielig oud vrouw tje. Te zien in de Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal, op woensdag 30 en donderdag 31 Het Brusselse toneelgezel schap Needcompany treedt 31 mei, 1, 2, 3 en 4 juni op met de voorstelling Julius Caesar. De Rotterdamse Schouwburg be leeft met de voorstelling op 31 mei de première van dit stuk, dat als uitgangspunt de tekst van Shakespeare heeft, maar ook gebaseerd is op Bach's cantate 177, Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ. Ten derde ging regisseur Jan Lauwers uit van een marmeren vloer, waaruit een reeks figuren werd gesneden. Zeven Vlaam se en Nederlandse acteurs spe len het drama van Julius Cae- r. De aanvang is 20.15 uur. gaat zijn gang alsof hij uit sluitend zichzelf amuseert. Toch is de rode draad ook solo „de last van het leven". 'Ik ben toch zo graag ontevreden' kenmerkt hem ook intiem. „Ik houd van mensen die dat van zichzelf durven zeggen", veert hij daarop aangesproken enthousiast op. „Dat zijn de beste mensen die er zijn. Na tuurlijk geniet ik het meest als ik veel kan doen op éen podi um, maar in die solo-optre dens ken ik toch zeker ook aangename momenten. Soms is het zelfs lekker te noemen. Zo alleen staan roept een an dere wereld op. Een woorden wereld waarin ik rustig de tijd neem voor de beelden die dat oproept. Privé ben ik ook heel rustig. Ik spaar al mijn schreeuwen op voor het podi um. Dat is wel eens curieus. Dan vind ik het jammer dat alles zo afgesproken is. Ik heb ook wel eens iets onverwacht gedaan. En toen was het ook heel welkom. Etteren „Als ik solo speel kan ik heel goed de schijn wekken dat ik er niks aan vind. Maar dat is ver gezocht hoor. Ze zeggen ook van me dat ik mezelf ka pot relativeer en dat ik een en al wanhoop ben. Dat valt best mee. Zo ben ik wel, op het podium ben ik mezelf wel, maar het is meer een kwestie van galgenhumor die me juist op de been houdt". RVHG draait al bijna twintig jaar mee in een vrij beperkt circuit. „Ik zing al tien jaar dat ik tien jaar in het vak zit", zegt hij razendsnel en onver wacht bij het inzetten van „Je veux 1' amour". Omstreeks 1976 stond hij al samen met Urbanus in de grote zaal van Lantaren/Venster. De laatste jaren tonen vooral de Neder landse media nog maar weinig belangstelling voor hem. Op het festival in Belgie worden we daarentegen zo'n tachtig keer onderbroken voor het ge ven van handtekeningen. „Ja hier", haalt Raymond zijn schouders op. „Hier ben ik een standbeeld dat nog leeft. Bo vendien is het met de komst van VTM (commerciële televi sie-red.) een nationale sport Daan van den Durpel en Pia Doi Side Story, (foto Robert Vos) Daan van den Durpel is met zijn 38 jaar een 'oude' Tony. „Ik had deze rol altijd al graag een keer willen spelen, en ik had eigenlijk de hoop al opge geven, omdat ik dacht te oud te zijn. Net op de valreep kan ik hem dan nu toch nog spe len." De rol van Tony is de zoveelste hoofdrol voor de Vlaamse musicalster. Jesus, in Jesus Christ Superstar, Mac- kie Messer in de Dreigrosche- noper en Freddy in My Fair Lady zijn maar enkele van de hoogtepunten uit een lange lijst successen. Van den Dur pel is docent aan de Kleinkun stacademie in Antwerpen en presenteert sinds drie weken een eigen talkshow op de Vlaamse televisie. Aardser Pia Douwes zegt over haar aandeel in de musical: „Het is ves: Tony en Maria in aardse West een gigantische rol. Maria maakt een ontwikkeling door, van heel luchtig tot uiterst dramatisch. Het is een hele uitdaging voor me. Maria is ook een zware rol, emotioneel vooral. In de musical Cats werd er fysiek meer van me gevraagd, hier is het zangge deelte veel zwaarder. Vooral de laatste scène eist veel kracht." Van den Durpel over het ef fect van 'zijn' West Side Sto ry: „Deze uitvoering is nog beter dan de Broadwayversie. We brengen een chemische re actie teweeg bij het publiek, omdat we zoveel energie uit stralen. Zoveel energie kom ik in Nederland nergens tegen. Onze uitvoering is veel aard ser dan de originele versie. Daar had de romantiek de overhand. De film is ook heel platonisch. Deze West Side Story is meer van deze tijd." „Ik zeg al tien jaar dat het tien jaar is dat ik in het vak zit"(foto:Peter de Kievith) wk doe wat ik voel, I ik voel wat ik doe. JL Jammer dat je daar tegenwoordig van die embetante (vlaams voor vervelend-red.) ziektes van krijgt', zingt Ray mond van het Groene woud -in Belgie kortweg RVHG genoemd- als hij met zijn band De (Vlaamse) Mustapha' s het podium van het Apollo Rock Festival in Meerhout beklommen heeft. Later praten we over zijn car rière die sinds ruim een jaar ook beschaafde solo-optre dens onder de titel: „Raymond Intiem" kent. Wie met deze kant van Meneer van het Groenewoud kennis wil ma ken, kan dat doen tijdens de Rotterdamse Cabaretmara thon in het Luxortheater. Solo-optredens onder de noe mer Intiem. Is dat niet iets heel tegenstrijdigs voor een zanger/entertainer die bekend staat als een aan rock roll verslaafde absolute dwaas die en de Sharks, zijn hoog opge lopen. Ondanks die strijd ra ken Tony en Maria verliefd op elkaar. Him liefde is onmoge lijk. Pas als het noodlot heeft toegeslagen en er doden zijn gevallen, kunnen de jongeren begrip voor elkaar tonen. In de versie van het Konink lijk Ballet van Vlaanderen is -de musical helemaal in het Nederlands gesproken en ge zongen. Er ligt een sterke na druk op de dans, zodanig dat er in recensies gesproken wordt van 'een feest voor het oog'. Pia Douwes zingt en speelt de rol van Maria, Tony wordt vertolkt door Daan van den Durpel. Valreep Pia Douwes (25) speelde, voor ze de rol in de West Side Story kreeg, in de Weense versie van de musical Cats. Ze heeft zang en dans gestudeerd in Enge land, het Walhalla van de mu sical. Ze kijkt nu al uit naar het volgend seizoen, want dan krijgt ze een van de belangrij ke rollen in de geruchtmaken de musical Les Miserqbles. continu zichzelf afzeikt en eenmaal spelend niet meer van ophouden weet? „Ja", knikt de dwaas braaf- ,„heel anders is het wel. Er is bij voorbeeld geen drummer bij, dat voel ik direct. En de mensen zijn zeer beschaafd. En er zijn allemaal stoelen waar ze dan op zitten. Ja, het is allemaal heel beschaafd ter wijl ik een lastige jongen ben die helemaal niet dol is op be schaving en ook helemaal niet op die hooligans (oproerkraai ers-red.) zit te wachten die op de verkeerde momenten schreeuwen en lachen. „Toch voel ik me soms heel rock rollerig als ik naar huis ga. Ik heb ook regelmatig het gevoel dat de mensen genoten hebben. Ik moet na zo' n voor stelling altijd alleen nog wel een minivoetbalwedstrijd spe len om me lichamelijk lekker te voelen." de Romeo en Ju- Raymond Solo- niks 'Meisjes', 'Zij houdt van vrijen', of 'Je veux l'amour, maintenant, toute de suite, heute godverre- domme'. Geen gescheur op gi taar of ander gefreak. Hij staat en zit op het toneel, zich zelf begeleidend op gitaar en af en toe mondharmonica. Hij lia-gegeven, verplaatst naar het New York van de jaren vijftig. Jerome Robbins creëerde in de West Side Story de on mogelijke liefde tussen het Puertoricaanse meisje Maria en de Ame rikaanse jongen Tony, onmogelijk vanwege de vete tussen twee jeugd bendes, de Sharks en de Jets. De wereldberoem de muziek van Leonard Bernstein is door velen uitgevoerd, van Barbara Streisand tot grote ope rasterren als Kiri Te Ka- nawa en José Carreras. De Broadwaymusical werd uitgeroepen tot de beste musical van het jaar 1957, de film uit 1961 verwierf tien Oscars. De 'klassieker' West Side Sto ry wordt vandaag en morgen 25 en 26 mei, gespeeld in d Lezers van deze krant kunnen de voorstelling West Side Story in de Rotterdamse Schouwburg op vrijdag 25 en zaterdag 26 mei bezoeken met korting. Tegen inlevering van deze bon bij de kassa van de Schouwburg wordt 5 korting per plaats gegeven, op de rangen die 45,-, 35,- en 25,- kosten. Voor mensen met CJP of Pas 65 geldt een totale korting van tien gulden. De bon is geldig voor maximaal twee personen. Rotterdamse Schouwburg door het Koninklijke Ballet van Vlaanderen, dat al meer dan honderd succesvolle voorstellingen van deze musi cal heeft gebracht. Het verhaal van de West Side Story speelt zich af in de late zomer aan de Upper West Side van Manhattan. De span ningen en de rivaliteit tussen de twee jeugdbendes, de Jets Een ander 'stel' uit de West Side Story: James de Groot als Bernardo en galérie Ven als Anita. I

De Havenloods | 1990 | | pagina 15