Jazzdansers en musici samen op toneelpodium Kunstenaars maken ontwerpen voor Schiedamse plantsoenen Liften voor flats aan Damlaan Presentatie bouwplan Stadserf in juni Schiedams Nieuwsblad CDA: gemeente moet oud papieracties subsidiëren Harga Hoeve mist vangkooien voor katten Dockyard V vaart weer 'Ik hoop dat het plezier overkomt bij het publiek' Tuinbouwmuseum maakt op voor lustrumviering IMMMHl DE HAVENLOODS DINSDAG 29 MEI 1990 22-494 Milieu voor ondernemers SCHIEDAM Door de ver anderde wetten èn door de veranderde wensen en eisen yan consumenten krijgt elke ondernemer in toenemende mate te maken met milieupro blematiek. In samenwerking met enkele milieuorganisaties organiseert de AMRO-bank qp 14 juni een themadag voor Ondernemers over de vraag hoe milieu in het onderne mingsbeleid kan worden geïn tegreerd. Als voorzitter zal de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld optreden. Zijdeveld ^al tijdens de themamiddag Zelf ook het een en ander ver tellen. De bijeenkomst, die is be stemd voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, zal plaatsvinden in het Novo- tel in Schiedam. Man gewond bij aanrijding SCHIEDAM Een 52-jarige Schiedammer is zondagavond licht gewond geraakt bij een aanrijding op de Broersvest. De man stak volgens de politie onvoorzichtig over. Hierdoor jron een automobilist hem niet pieer ontwijken. De onfor tuinlijke voetganger is per ambulance overgebracht naar het Schielandziekenhuis waar een zwaar gekneusd linker been werd geconstateerd. Gemeenteraad vergadert SCHIEDAM De nieuwe ge meenteraad komt morgen middag bijeen om de raads commissies samen te stellen. In totaal zullen er zes raad- commissies worden samenge steld. Ook staan er benoemin gen van raadsleden en wet houders in besturen van orga nisaties waarbij de gemeente belang heeft op het program ma. De vergadering van de ge meenteraad begint om 17.30 uur en vindt plaats in het Stadskantoor aan de Emma- straat. Nieuwe zinker in Noordvest SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven zijn gisteren begonnen met het aanleggen van een nieuwe zinker voor de aardgasdistributie in Noordvestgracht. Bij het kar wei wordt gebruik gemaakt van een nieuwe techniek: het horizontaal gestuurde boren. De aanleg van de nieuwe zin ker is noodzakelijk door de uitbreiding van het kantoor Van het Gemeentelijk Wo ningbeheer aan de Noordvest. Hierdoor moet de zinker die ter hoogte van het kantoor ligt worden vervangen. Omdat de werkzaamheden aan het kan toor van het Gemeentelijk Woningbeheer begin juni v start moet gaan, is haast gebo den met de verplaatsing van de zinker. Vandaar dat is ge kozen voor een betrekkelijk nieuwe techniek. Volgens de ONS maakt deze techniek het mogelijk met een geringe overlast voor de om geving de zinker in korte tijdsduur aan te leggen. Wegener huLs-aarvhUsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010 - 4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: W. Anderiesen (tel.privé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- REDACT1E: Marianne Ames en Su san de Ligt. CORRESPONDENT: Schiedam: Bram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 Rommelmarkt voor SCHIEDAM Kunstenaars worden ingeschakeld bij de inrichting van drie plantsoe nen. Op initiatief van de dienst plantsoenen van de ge meente maken een zestal kunstenaars ontwerpen van kunstwerken met levend ma teriaal. De totale kosten zul len naar verwachting meer dan een ton bedragen. De gemeente heeft voor 6000 gulden zes ontwerpen van de kunstenaars Ive Brunier, Rien Monschouwer, Jan Neggers, Geer Pouls, Diet Wiegman en het kunstenaarscollectief Alu- met gekocht. De kunstenaars moesten bij hun ontwerpen gebruik maken van levende materialen. „Het project is gelanceerd door de afdeling plantsoenen die bij wijze van experiment kunstenaars willen inschake len bij het inrichten van plantsoenen", vertelt Maria Cleven namens de gemeente. „Het experiment moet een te genwicht bieden aan plant soenen met rozeperken zoals je die tegenwoordig veel vindt. Men wil het publiek op een andere manier naar plant soenen laten kijken". Volgens Cleven is het project vrij uniek te noemen. „Er zijn wel al kunstvoorwerpen in landschappen geplaatst maar het werken met levend mate riaal, zoals grassoorten, en wilgetakken, is in Nederland nog niet veel toegepast", aldus Cleven. De 'levende' kunstwerken worden begin volgend jaar ge plaatst op de Maasboulevard, op het Oude Kerkhof en in het park Kethel. „Het is de bedoe ling dat de mensen de kunst werken in de loop van de sei zoenen zien groeien", aldus Cleven. Het project wordt op de video vastgelegd en ook staat er een expositie in het Stedelijk Museum op het pro gramma. De totale kosten zullen meer dan 100.000 gulden bedragen, verwacht Cleven. De gemeen te denkt dit bedrag bijeen te krijgen met subsidie van het ministerie van WVC en spon soring door bedrijven. SCHIEDAM Het CDA vindt dat de gemeente het op halen van oud papier door scholen en verenigingen moet waarborgen door een mini mum kiloprijs te garanderen. De christen-democraten ho pen op deze manier te voorko men dat kranten door de lage prijzen niet meer worden op gehaald en weer gewoon bij het huisvuil verdwijnen. In een brief aan het college wijst het CDA-raadslid Ton Seis op de situatie rond de Goeman Borgesiusschool. De school heeft aan de buurtbe woners laten weten dat de kranten weer bij het huisvuil gezet kunnen worden omdat inzamelacties niet meer lonen. Om te voorkomen dat het oud papier inderdaad weer tussen het gewone afval belandt, wil Seis dat de gemeente oud pa pieracties gaat subsidiëren. „Het zou zeer spijtig zijn als door het instorten van de oud papiermarkt deze alom ge waardeerde initiatieven van vrijwilligers zouden worden stopgezet", aldus Seis. Zonder ondersteuning van de ge meente zal de afvalberg weer groeien, zo vreest Seis. I Een vangkooi voor katten. SCHIEDAM Het Dierente huis Harga Hoeve is op zoek naar verdwenen vangkooien voor katten. Het dierentehuis is jaren actief met het sterili seren en castreren van wilde katten in Schiedam om zo het aantal wilde katten enigszins in de hand te kunnen houden. Na de behandeling worden de dieren weer vrijgelaten. De katten worden gevangen in speciale kooien. Na een inventarisatie mist het dierentehuis echter een aantal kooien. „We vermoeden dat de kooien die we uitgeleend heb ben aan particulieren niet te ruggebracht zijn. Om ons werk voort te kunnen zetten, hebben we deze vangkooien echter hard nodig", aldus een woordvoerder van het dieren tehuis. Wie nog een kooi heeft staan, kan contact opnemen met het dierentehuis, telefoon 4714151. De Harga Hoeve is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Zaterdag is het die rentehuis bereikbaar van 10.00 tot 15.00 uur. zomerkamp SCHIEDAM Het Buurtcen trum Trefpunt Oost in de Cel- siusstraat houdt op zaterdag 9 juni een rommelmarkt. Voor deze rommelmarkt worden nog bruikbare spulletjes ge vraagd. Na een telefoontje naar nummer 4621066 worden de spulletjes thuis opgehaald. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor het zo merkamp dat van 7 tot 14 juli wordt gehouden. Trefpunt Oost gaat dit jaar met kinde ren van 6 tot 13 jaar naar de bosrijke omgeving van Some- renheide in Brabant. De kos ten bedragen honderd gulden per kind. Mensen met een uit kering kunnen beroep doen op een fonds. Voor het zomerkamp zijn nog enkele plaatsen vrij. Voor in- I lichtingen kan gebeld worden naar telefoonnummer 4621066. Beneluxtunnel open voor brandbare vloeistoffen SCHIEDAM/ VLAARDIN GEN De Beneluxtunnel zal nog dit jaar worden opengesteld voor het trans port van gevaarlijke stoffen. Rijkswaterstaat verwacht dat de vereiste technische aanpassingen in de tunnel in de loop van het jaar gereed zijn. Zodra de brandwerende voorzieningen zijn aange bracht, hoeven vervoerders van brandbare vloeistoffen geen gebruik meer te maken van omleidingsroutes. ROTTERDAM Het Buiten museum organiseert op vijf achtereenvolgende zondagen tussen 3 juni en 1 juli rond vaarten met de stoomsleep- boot Dockyard V vanaf de Leuvenhaven. Tussen 11.00 en 16.00 uur vaart dan elk vol uur een boot vanaf de kade bij het Maritiem Museum. Een tochtje duurt 45 minuten. De Dockyard V is in 1942 ge bouwd en stond te boek als één van de werkpaarden te water van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Zee schepen die voor reparatie naar deze werf moesten, wer den door dit soort slepers bin nengebracht. Ook brachten deze sleepboten werkers in de haven naar hun bestemming. De slepers werden in 1978 vervangen door boten met dieselmotoren. De bemanning van de boot, die nu eigendom is van het Buitenmuseum bestaat uit vrijwilligers. Daarom is een vaartochtje niet duur: drie gulden voor volwassenen en twee gulden voor kinderen. Per keer kunnen veertig per sonen mee. zo blijkt uit het relaas van Fleischmann. „Ik heb maar één man in de les. Er is een soort drempelvrees. Terwijl jazzdans toch heel geschikt is voor mannen. Ik denk dat ze bang zijn om uitgelachen te worden. Er staan wel eens vriendjes van meisjes die les hebben, te kijken en ik voel dat ze eigenlijk ook wel willen meedoen", stelt Fleischmann. Met het optreden in de Stads gehoorzaal wil ze het 'gewone publiek' bereiken. „De voor stelling is ook voor mensen die niet veel van jazzdans afweten heel leuk. Ik wil dat heel veel gewone mensen komen kijken want die vormen het aardigste publiek", zegt Fleischmann. „Ik hoop dat het plezier dat mijn leerlingen aan het dan sen beleven, overkomt bij die Het programma is zeer geva rieerd. Zowel jeugdige leerlin gen als een selectiegroep ge ven acte presence. „Er is voor elk wat wils", aldus Fleisc hmann. Het gezamenlijke optreden van de leerlingen van Barbara Fleischmann en de big band Nieuw Waterweg Noord be gint donderdag 31 mei om 20.15 uur. Toegangskaarten kosten vijf gulden en zijn ver krijgbaar aan de zaal. SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) ver wacht de volgende maand naar buiten te kunnen komen met de eerste concrete plan nen voor het Stadserf. „In juni komt het verhaal op straat", belooft Zijdeveld. Het gaat om het niet-gemeen- telijke deel van het plan. Vol gens Zijdeveld is een 'gere nommeerde ontwikkelaar' be reid om te investeren in wo ningbouw op het huidige Em- maplein. Hoe het gemeentelijke deel van het plan (ondermeer de bouw van een bibliotheek, een archief en een theater) gefi nancierd moet gaan worden is nog niet bekend maar Zijde veld is ook hier optimistisch over. „Dat komt wel rond", aldus de wethouder. De eerste bouwactiviteiten zijn volgens Zijdeveld over zo'n anderhalf jaar te ver wachten. „De bomen op het terrein kunnen dan verplaatst worden en dat lijkt me een aardige deadline." Het Tuinbouwmuseum te Naaldwijk maakt zich op voor de viering van zijn tweede lustrum. Op 6 juni bestaat het museum tien jaar. De nieuwe expositie die dan opengaat, besteedt aandacht aan een van de belangrijkste pijlers van de tuinbouw in het Westland, de geschiedenis van de druiventeelt. Op zaterdag 26 mei kan het publiek voor het laatste kennis nemen van de tentoonstelling. 'Van schietraam tot kas'. Foto's en voorwerpen geven een beeld van het ontstaan van kassen en de ontwikkeling van de kassenbouw. SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN Voor de derde keer in successie staan de jazzdansers van Barbara Fleischmann en de Big Band Nieuwe Water weg Noord o.l.v. Cees Matla donderdag gezamenlijk op het podium van de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen. „Het wordt een gevarieerde en swingende avond", belooft Barbara Fleischmann. De samenwerking tussen de big band en de dansschool van Fleischmann kwam tot stand dankzij directeur Hans Mul der van de streekmuziek- school. „Hij kwam naar me toe en vroeg of ik iets met de big band wilde doen. Die uit daging heb ik aangenomen en toen is de relatie tussen mij en Cees Matla ontstaan", vertelt Fleischmann enthousiast. Het gebeurt regelmatig dat De selectiegroep aan het werk. SCHIEDAM Het succesvol le experiment om liften te plaatsen bij flats aan de Dr. Kuijperlaan en omgeving krijgt navolging. Het Gemeen telijk Woningbeheer laat nu ook liften bouwen bij vier flats aan de Damlaan. De bouw is mogelijk dankzij een forse subsidie van de overheid. Door de bouw van de liften aan de bestaande flats kunnen ouderen er blijven wonen. Veel ouderen willen vaak al leen maar verhuizen omdat het trappen lopen een be zwaar wordt. De bewoners van het complex Dr. Kuijper laan, waar in 1988 liften wer den aangelegd, zijn enthousi ast over het resultaat. Naar aanleiding van dit pro ject heeft het Gemeentelijk Woningbeheer, de eigenaar van de meeste woningen in Nieuwland, veel aanvragen voor een dergelijke liftvoor- ziening gekregen. Met de aanleg van een lift is echter veel geld gemoeid. Sub sidie van de overheid is dan ook onontbeerlijk. Alleen met subsidie kunnen de uiteinde lijke kosten voor bewoners binnen de perken blijven en zal de huurverhoging volgens Gemeentelijk Woningbeheer aanvaardbaar zijn. Voor het project aan de Dam laan is de gemeente er in ge slaagd voldoende financiën bij elkaar te krijgen. Sinds juni van het vorig jaar is aan het liftenplan gewerkt. In septem ber werd het plan gepresen teerd aan de bewoners. Het project zal naar verwachting begin volgend jaar voltooid zijn. Bij vier flats tussen de Nieuwe Damlaan en het Schuttersveld is men begonnen met de bouw van liften. als je met live-muziek op treedt. Het geeft een extra di mensie aan het optreden", zegt Fleischmann. Het gezamenlijke optreden van de jazzdansers en de mu zikanten van de big band is ook een waagstuk. „Wat we doen is eigenlijk waanzinnig. We repeteren maar één keer samen en dan moet het goed zijn", aldus Fleischmann. Ontworteld De leerlingen van Barbara Fleischmann bij elkaar dansgezelschappen uitvoerin- op muziek vanaf een cassette gen geven maar meestal is het bandje. „Het is heel bijzonder De jazzdanslerares kwam ruim twaalf jaar geleden van uit München naar Schiedam. „Ik ben hier langzaam met lesgeven begonnen. Ik was een beetje ontworteld", blikt ze terug. Al snel wisten echter vele meisjes de weg naar haar te vinden. Voor mannen en jongens rust er nog een taboe op jazzdans,

De Havenloods | 1990 | | pagina 3