Filmliga zingt veelzijdige zwanenzang fïïï 'Ik voel me buitenstaander op een prettige manier' in t kor De ruimte in voor een tientje Bi KUNST CULTUUR AMUSEMENT Gitaarvernieuwer in Thelonius - Een week lang juweeltjes uit haar historie Programma Tumba en Calypso Henri van Zanten speelt knorrige oude man HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 31 MEI 1990 De beroemde gitarist James 'Blood' Ulmer treedt met zijn groep The James 'Blood' Ulmer Experience tweemaal op in jazzcentrum Thelonius aan de Lijnbaan in Rotter dam. Op vrijdag 8 en zaterdag 9 juni treedt Ulmer op met bassist Amin Ali en drum mer Cornell Rochester. James 'Blood' Ulmer is een van de belangrijkste gitaar vernieuwers sinds Jimi Hen- drix. Hij kreeg grote bekend heid door optredens met Ar thur Blythe en Ornette Cole man. Zijn 'no-wave' jazz zorgde in het begin van de jaren tachtig voor een door braak, waarbij hij aanhan gers verwierf onder zowel jazzliefhebbers als rockfans. In de muziek van James 'Blood' Ulmer is er een con stante wisselwerking tussen ritme en melodie. De traditi- nele rolverdeling tussen so listen en begeleiders komt daardoor op de helling. Mo menteel zijn er in de muziek van Ulmer ook veel blues invloeden te bespeuren, van daar de naam van zijn groep: de James 'Blood' Ulmer Blues Experience. Zijn zeer emtionele rauwe stem en de blueslicks die hij aan zijn gi taar weet te ontlokken zor gen voor een authentieke bluesy sfeer. Het concert in Thelonius aan de Lijnbaan (in de Berekuil, bij Ter Meulen) begint op vrijdag 21.00 uur. Het zater dagconcert is een nachtcon cert. Dat begint om 24.00 uur. Kaarten kosten f 17.50. Voorverkoop bij IT records aan de Lijnbaan 150, in Don- I James 'Blood' Ulmer. Uitgerekend een toch commercieel draaiend bio scoopbedrijf als Cannon biedt de Rotterdame Filmliga gastvrij de ge legenheid tot het hebben van een fraaie begrafe nis. Met koffietafel in de vorm van een 22-tal films tellend programma dat van 1 tot en met 7 juni te zien zal zijn in Calypso 3. Nadat de Liga 62 jaar alle moge lijke soorten filmlief hebbers op diverse ma nieren van dienst is ge weest, is de Rotterdamse Kunststichting van me ning dat het de hoogste tijd is voor nieuwe (film- )initiatieven. Met het programma-aanbod wil de Liga, nog een laatste maal rustend op de schouders van Martin van Lier, Pieter vallen. Kersten en Christiaan van Schermbeek, twee zaken on der de aandacht brengen. Om als de Liga", vinden van Lier, Kersten en Schermbeek. Daarnaast moet iedereen dui delijk worden dat er buiten het commerciële circuit, het Filmfestival en Lantaren- /Venster er in Rotterdam zeer binnenkort geen sprake meer is van een gunstig alternatief filmklimaat. Er zullen gaten te beginnen mooie en/of inte ressante films; klassiekers, nieuw werk en films die nooit de roem en tijd van leven kre gen die ze verdienden. „Een dwarsdoorsnede dus van wat representatief is, was en zou moeten zijn voor een initiatief Treinkaartjes „En daar gaan we weer", zegt Pieter Kersten. „Persoonlijk ben ik van mening dat er in een grote stad als Rotterdam op kunstgebied van iedere vorm een minimaal aanbod moet zijn. Dat daar altijd geld bij moet is een gegeven dat ook geldt voor andere uiting en als dans en theater. Je moet voor film, dans of theater niet naar Amsterdam moeten. Als dat er van moet komen kan het kunstbudget wel in trein kaartjes worden omgezet". Na 62 jaar trouwe dienst niet meer nodig zijn. Wie bepaalt dat en op welke gronden? Kersten:„Volgens de Kunst stichting zouden we inmiddels Pieter Kersten;,Maarom particulier initiatief de nek omdraaien?" (foto:Peter de Kievith) te oubollig zijn omdat we al tijd op een vaste plaats en tijd film draaien. Hoewel we toch ook daarvoor een vaste klan tenkring hebben, hebben we ons vanaf de tijd dat de nood zakelijke vernieuwing ons duidelijk werd bezig gehou den met verandering in ons aanbod. Naast onze 'museale' functie- klassiekers komen bij ons regelmatig aan bod- ma- nouvreerden we de laatste ja ren als onafhankelijk insti tuut tussen de andere circuits door met een projectmatig Een scene uit De Witte Waan Het programma van de liga- week in Calypso 3 is zo uit gebreid dat het op deze plek niet helemaal uit de doeken kan worden gedaan. Enkele smaakmakers zijn: Splendor van Ettore Scola, Easy Rider van Dennis Hopper, Love- streams van John Cassave- tes, A Streetcar named Desi re van Elia Kazan, Death in Venice van Luchino Viscon ti. Bij diverse films zullen inleidingen worden gehou den. Bij De Witte Waan van Adriaan Ditvoorst door Thom Hofmann. De entree voor de voorstel lingen in het Calypso theater is f9,- per film. Voor de pink sterdagen zijn kaarten voor f25,- te koop waar men vier voorstellingen voor kan gaan zien. aanbod. Ivens was in dit kader een groot succes, evenals de projecten rond Berlijn, en de documentaire. Dat leek ons een goede ontwikkeling waar mee we een bepaald gat op vulden. Lantaren/Venster zou onze taken moeten overne men. Maar, zolang het nog geen vast en duidelijk geveven is hoe en wanneer ze dat ook daadwerkelijk gaan doen is het toch waanzin iets be staands de nek om te draai en?" Afkoopsom Het idee van de kunstbeleids makers inzake film dat het tijd wordt dat de Liga wordt opgedoekt, leeft al zo' n 1 1/2 a 2 jaar. Zoals gezegd zouden plannen tot vernieuwing deze beslissing rechtvaardigen. Fi nancieel resulteerde dat in eerste instantie tot halvering van de subsidie.In 1986 was dat nog f20.000 per jaar, een jaar later de helft en uiteinde lijk is nu een laatste eenmali ge ondersteuning van flO.OOO toegekend om de komende filmweek te realiseren. „Een» afkoopsom", noemt Kersten het. Hoewel zowel hij als van Lier en Schermbeek ook door mid del van een notitie de subsi diegever te kennen hebben ge geven vernieuwend mee te willen denken en in dat kader projecten rond de Russische Film, de Spaanse Film, 150 jaar fotografie en de Franse Revolutie hebben aangebo den, blijft de Kunststichting van mening dat de komende filmweek een defintief af scheid van de Liga moet bete kenen. KerstenDe nieuwe projectmatieg formule maakte ons flexibeler. We waren niet perse meer aan een vaste plek of tijd gebonden. Dat was wat men van ons wilde. Dat wij daarnaast onze vaste verto ningsavond graag hadden wil len handhaven deed daaraan niets op of af. Het een hoeft het ander toch niet uit te slui ten. Dachten wij... Men heeft anders beslist. Ik blijf het een vreemde manier vinden om zo met particulier initiatief om te gaan waar je het toch zeker vandaag de dag weer van moet hebben Els Neijts Het Zomercarnaval Rotter dam bestaat dit jaar uit drie onderdelen. De straatparade is inmiddels iedereen wel be kend,uiteindelijk haalde de optocht zelfs de journaal beelden. Maar, wat minder ingewijden niet weten is dat er om te beginnen op zondag 3 juni een Tumba d Calypso Festival gehouden wordt in de Glazenzaal van het Ahoy- complex. Vanaf s middag: 14.00 uur treden 25 zangers en zangeressen, begeleid door 15 bands aan op een Carïbisch songfestival dat zijn weerga niet kent.Zang gaat niet zonder dans. Er is dan ook bal na. Kaarten voor dit festival zijn de voorverkoop voor twintig gulden verkrijgbaar bij de VW en bij de Stich ting Zomer Carnaval Rotter dam, Coolsingel 6, 6e etage, kamer 633.Tel.010- 44173591.Kinderen kosten f7,50 tot en met 13 jaar.Aan de zaal bij Ahoy liggen de prijzen voor volwassenen vijf gulden hoger. Herr Herrenstein zit in een rolstoel. Hij is tachtig, zijn leven loopt ten einde. De toestand van de wereld baart hem grote zorg. Hij kankert aan één stuk door over de misstanden om zich heen. Herrenstein bereidt zich voor op een privé-uitvoe- ring van Thomas Bernhards 'Heldenplatz', het laatste stuk dat de Oostenrijkse schrijver voortbracht, en da volgens de bepalingen in zijn testament nooit zou mogen worden uit gevoerd, omdat het te beledi gend zou zijn voor het Oosten rijkse volk. De Rotterdamse acteur en theatermaker Henri van Zan ten is gefascineerd door de persoon Thomas Bernhard en zijn werk. In zijn nieuwe pro- duktie 'Thomas Bernhard op de Heldenplatz' heeft Van Zanten teksten van Bernhard Thomas Bernhard op de Hel denplatz van Henri van Zan ten, een produktie van No- body's Business en Stichting de Kist (van de Rotterdamse Schouwburg), is te zien van 6 tot en met 9 juni in de kleine zaal vpn de Rotter damse Schouwburg. Op woensdag 6 en donderdag 7 juni zijn de voorstellingen openbare try-outs, vrijdag 8 juni is de première en zater dag 9 juni is het een gewone voorstelling. De aanvangs tijd is steeds 20.30 uur. samengebracht die op vlijm scherpe wijze analyseren wat er mis is met de maatschappij. „Herrenstein is gebaseerd op de figuren die in de stukken van Thomas Bernhard voor komen. De rol zou eerst door een oudere acteur gespeeld worden,maar die vond het toch teveel gekanker. Ik speel Herrenstein nu zelf. Dat is fy siek wel moeilijk, omdat het een heel afgebakende rol is, in die rolstoel. Toch is het me een Improviseren „Bij Thomas Bernhard gaat het om de tekst", aldus Van Zanten. „Hij gebruikt de taal als muziek, vol herhalingen, ritmische variaties, muzikale beweging. Hij zei zelf dat hij schreef zoals een pianist kan improviseren. Het is eigenlijk theater als muziek". Het nieuwste IMAX-pro- gramma brengt bezoekers van de reuze-bioscoop van de realiteit van de Leuve- haven naar de droom van een ruimtereis. Vijfhon derd kilometer boven de aarde ziet de wereld er be toverend uit. Gewichtloosheid, een ruimte wandeling en een spannende reparatie aan een op drift ge raakte satelliet, alles is moge lijk vanuit de comfortabele ULJ f] n er huLs-aan-hulsbLaden MM tueqener hi_ stoelen van de IMAX-bios- coop. De sensatie wordt ge wekt door het enorme scherm waarop de IMAX-films zijn geprojecteerd. De toeschou wer vliegt mee, de ruimte in, doordat het totale beeld van het netvlies is gevuld: het scherm is 23 meter breed en 17 meter (zes verdiepingen) hoog, het geluid komt uit 6 kanalen en 15 luidsprekerboxen in su- perstereo. Je zit er middenin. Bil IMAX heeft nog twee films in WÊm petto: lllll To Fly geeft een beeld van de lm lichtvaartgeschiedenis van Sii Amerika, en tegelijk een fan- llll tastisch uitzicht over de weid- gnn - - a. fri se natuur van dat land. Naam MMMilBIIMMtt Een ander natuurwonder van de Verenigde Staten, de Postcode 4- MM. H Grand Canyon, is het onder- werP van de derde IMAX- Aanta! personen: den is het IMAX bereikbaar onder nummer 010-4048844. Op dit nummer kunnen ook reserveringen worden ge maakt. Lezers van De Havenloods en Het Zuiden kunnen de voor stellingen in het IMAX-thea- ter (mèt voorfilm) bezoeken met een korting van drie gul den. Tegen inlevering van on derstaande bon betaalt men geen 13, maar 10 gulden per plaatsbewijs. Met korting naar IMAX Plaatsbewijzen voor het ÏMAX-theater kosten bij inle vering van deze bon geen 13, maar 10 gulden per persoon. Geldig voor maximaal vier personen. De actie loopt tot en met 10 juni 1990. film. De voorstellingen zijn van dinsdag tot en met zondag. In de vakanties en op feestdagen (dus ook tweede pinksterdag) zijn er ook voorstellingen op maandag. Voor de juiste tij- Die tweestrijd tussen muziek en theater is essentieel bij Bernhard, vindt Van Zanten. Muziek speelt dan ook een grote rol in de voorstellingen. „Beethoven komt hier in voor, ook een echte Germaan, net als Bernhard. Het einde van de Negende Symfonie met die platte tekst: Alle Menschen werden Brüder. Dat is een goed tegenwicht voor het sub tiele woordenspel van Bern hard". Hoewel Bernhard het vooral op Oostenrijk en de Oostenrij kers heeft gemunt, ziet Van Zanten een veel universeler bereik van de teksten. „Hij is extreem in zijn maatschappij kritiek. Hij doet geen water bij de wijn en zegt wat meest al vermeden worden. Dat gaat zóver dat het op de lachspie ren gaat werken. Het wordt bevrijdend dat er iets gezegd wordt, dat eigenlijk niet ge zegd mag worden". Zoals Bernhard zijn hele leven tegen de zere benen van Oos tenrijk en het Oostenrijkse volk heeft geschopt, zo heeft Henri van Zanten het vaak aan de stok met de bezoekers van zijn voorstellingen. „Ik wil iets losmaken, iets teweeg brengen. Laten zien dat er be weging is, dat er beweging mogelijk is, ook alwil de maatschappelijke orde - wie dat dan ook is - ons graag la ten geloven dat het goed is zoals het is. Ik voldoe vaak niet aan de theatrale ver wachtingen, zet de mensen graag op het verkeerde been. n Zanten: „Ik wil iets teweeg brengen", (foto: Robert Vos) in de Oude Haven van 1 t/m 4 juni elke avond tot 23.00 maandag tot 20.00 Versierfunctie „De laatste jaren heeft de kunst steeds meer een versier functie gekregen. Kunst mag niet verontrusten. Brinkman had het over topkunst, die zichzelf moest kunnen bedrui pen, d'Ancona praat over kwaliteit, maar bedoelt res tauratie van bestaande waar den. De maatschappelijke re levantie van kunst wordt steeds verder naar achteren geschoven. Kunst wordt een facade in een tijd waarin er steeds grotere verschillen ko men tussen rijk en arm. Het winkeltje wordt steeds prach tiger, als de buitenkant er maar goed uitziet. „De machthebbers investeren alleen in zichzelf, ze vergeten de afwikkeling van het verle den, de bejaarden, ze hebben steeds minder over voor de geestelijk zwakken, en in dt toekomst, de opleidingen, ste ken ze ook al steeds minder geld. En het ergste is dat ze net doen alsof het niet zo is. Die Lubbers bijvoorbeeld, die is de redelijkheid zelve. Er is toch niets aan de hand?" Kluizenaar „Ik wil laten zien dat er wel degelijk een tegenbeweging is. Dat is noozakelijk voor mezelf om te doen, een manier van leven. Theater maken heeft twee kanten: aan de ene kant is het een sociaal proces. Je bent met honderd mensen in een theater, je neemt het initi atief, er gebeurt iets, aan de andere kant moet je je weken lang isoleren om een fictie driedimensionaal te laten worden. Dat bevalt me wel. Ik ben een soort kluizenaar. Ik voel me een buitenstaander op een prettige manier". Maria Neele Frans Haks, de directeur van het Groninger Museum opent vanavond, donderdag 31 mei,aan de Westersingel 10 de tentoonstelling 'Het vreemde Universum' van Carlo Mollino. Mollino was architect, ontwer per, constructeur en fotograaf en mag door zijn andere acti viteiten als skiër,auto-ontwer per, coureur, romanschrijver en erotomaan een gepassio neerd mens worden genoemd. De tentoonstelling in het Architectuurmuseum stélt het Nederlandse publiek in de ge legenheid kennis te maken met vele aspecten van deze Turijn- se architect.De toegang tot de tentoonstelling die van 1 juni tot en met 12 augustus loopt, is gratis. Het Nederlands Archi tectuurinstituut is geopend van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur en feestdagen van 11.00 tot 17.00 u Café Floor luidt aanstaande zaterdag 2 juni de zomer in met Bulgaarse liederen van Le Mystère des Voix Bulgares. Ze worden vertolkt door de drie Synopsisters die hun repertoi re afwisselen met engelstalige liedjes en a-capella-uitvoerin- gen. Een zinderende avond vol onverwachte vondsten.Ook de komende weken is het s za terdagsavonds feest in Floor. De optredens beginnen om 23.30 uur. Voordat op 7 en 9 juni op de Nieuwe Binnenweg bij Ro- town de tropische dagen be ginnen met optredens van res pectievelijk Nos Cos(Antilli- aans Kwintet) en Fatala(een van de grootste formaties uit zwart-Afrika, treedt op 2 juni nog eerst Blues Bianco voor het voetlicht. BB is niet zo maar een R B band maar een swingend gezelschap dat hevig onder invloed verkeert van roots, rock en soul. Opzwe pend door een maximum aam intensiteit en een uitgelezen gevoel voor entertainmen- t.Optredens bij Rotown begin nen om 22.00 uur. De toegang voor Blues Bianco is vijf gul den. Rotterdam Pas geldig. In Nighttown aan de West Kruiskade verwacht men het weekend eerst op vrijdag The Creeps en op de zaterdag daar na New Model Army. De Creeps komen uit Zweden waar ze ook soul blijken te kunnen maken. New Model Army hoeft niet dringend te lijden onder hun boycot in de VS. In Europa heeft de band een grote schare fans. Beide concerten in Nighttown beginnen om 21.00 uur en de toegang is voor beide avonden f 12,50 plus f2,50 lidmaat- Rotterdamse amateurthea tergroepen brengen in zes da gen 15 verschillende eenakters in het Bibliotheektheater.Va naf dinsdag 5 juni om 20.00 uur zullen er vrijwel iedere dag een of meer stukken wor den opgevoerd. De theater groep WEES! voert de rij aan met de eenakter:'En God gaf de schepping terug', een eigen productie onder regie van Maarten van Lenteren. De en- trée voor de voorstellingen be draagt steeds f7,50. Met kor tingspas f5,-. Stichting Cuartito Azul, promotoren van de ouderwetse tango, presenteert in Thelo- nious het meest theatrale tan go-ensemble van Nederland. Op 2 juni zal het ensemble Pi- ceni, bestaande uit drie man nelijke musici en de vrouw Nanette Curie een optreden verzorgen dat bestaat uit een mengeling van de klassieke Argentijnse tango en de mo derne tango nuevo. Nanette Curie zingt, danst en acteert daarbij.Het optreden begint om 21.00 uur en de toegang bedraagt een tientje.

De Havenloods | 1990 | | pagina 15