LIESBETH VAN DER KRUIT INTERVIEW VAN DE MAAND Jukebox top 100 RADIO RIJNMOND REPORTER, juni 1990 23-491 r uit. n economie n brief schrijven... in de serie het mannetje/vrouwtje van de radio Foto: Salco Occhipinto Eigenlijk wil ik perfect zijn en dat ben ik niet Waar kom jij vandaan? Ik ben in 1955 geboren in de Indi sche wijk van Vlaardingen. Dat was vroeger de SHELL-buurt. Wat me opvalt van Vlaardingen is dat voor malige schoolgenoten allemaal weer, of nog steeds daar zitten. Dat is meer dan in andere steden het geval, vol gens mij. Vlaardingen heeft altijd een vrij hechte culturele en politieke voorhoede gehad. De PSP was er in de jaren '70 heel sterk, de SP zat daar met Remie Poppe, de actie groepen tegen de milieuvervuiling. Er was ook een actieve kunstenaars sociëteit, Vlaardingen '65, dat was een echte scene en de meesten ervan zitten er nog gewoon. Ik zelf was er eigenlijk net iets te jong voor in die tijd en daarna ben ik weggegaan. Waarheen? Na de Prof. Kazimir Scholenge meenschap ben ik naar Groningen gegaan om economie te studeren. Indertijd waren er zo'n 25 beurzen beschikbaar voor de kinderen van het personeel van de SHELL. (Va der v/d Kruit was destijds werkzaam bij de SHELL. red.). Je moest dan voor een commissie verschijnen en je studiemotivatie geven. Was dat eng, trouwens? Ja, als je 18 jaar bent en vol idealen zit en je komt voor zo'n commissie die overigens niet uit mensen van SHELL zelf bestond, maar van bui tenaf waren aangezocht, omdat ze het zo onafhankelijk mogelijk wil den laten verlopen, die selectie, ja dat was wel eng. Je moest ook één of twee keer in het jaar een brief aan ze schrijven over je vorderingen. Te genwoordig doen ze het volgens het Philips systeem. Nu krijgt iedereen een soort toelage bovenop wat je al krijgt van het Rijk. Dat hele selectie Ik wilde ontwikkelingseconomie gaan doen, want ik was actief in de Wereldwinkel in Vlaardingen en ik dacht dan ga ik naar de ontwikke lingslanden. Het was verschrikkelijk toen ik Groningen kwam. Het eerste jaar economie bestond uit vier vak ken: algemene economie, bedrijfs economie, statistiek en wiskunde. Dat was hartstikke moeilijk. Gronin gen stond er om bekend een erg zwaar wiskunde gericht eerste jaar te hebben. Dat leek me zo moeilijk dat toen dat jaar bijna voorbij was ik eens aan die wiskunde begon! De commissie van Shell vond dat niet erg, je mocht wel eens zakken, als je maar je best deed. Ja, en elk jaar moest je weer voor die commissie verschijnen, de beurs werd niet automatisch verlengd. Voor die tweede keer heb ik die wiskunde wel gehaald en toen kwam ik op een gegeven moment in de faculteitsraad terecht eri dat vonden - ze bij de commissie prachtig. Be- stuurswerk en ervaring op doen, dat was allemaal heel erg nuttig! Ze hiel- f;den niet van studenten die alleen maar studeerden en 9's haalden, je moest ook maatschappelijke erva ring opdoen. En dingen waarvan je dacht die willen ze niet horen, die vertelde je niet. Dus dat ik actief was 'in de linkse studentenbeweging zei ik Nee joh, dat was helemaal nog niet... Het was alleen maar vergade ren over niks. Toen ben ik als stu dent terecht gekomen in de redactie van de universiteitskrant. Ik ben toen stukjes gaan schrijven en dat werd betaald en de aanwezigheid op vergaderingen ook. Toen ben ik eens gaan rekenen en dacht ik als ik nou één of twee keer per maand een stukje schrijf en ook mijn kinderbij slag nog krijg, dan kan ik daar van leven. Toen heb ik die studiebeurs opgezegd. Ik had er toen al zo'n 3V4 jaar opzitten en ik heb daarna alleen nog maar stukken geschreven, ik deed ook wel wat freelance klussen. Nee, dat is helemaal niet meer zo. Ik heb eigenlijk nooit voor de keuze radio of schrijven gestaan. Het schrijven daar ben ik echt ingerold. Tóen ik dat een paar jaar had gedaan toen was er een vacature bij de Win- schoter Courant, die zochten een so ciaal economisch redacteur en daar heb ik op gesolliciteerd. Ik werd aan genomen en ik heb daar twee jaar gewerkt. Toen zat ik ondertussen al 9 jaar in Groningen en ik wilde wel weer eens weg. Toen ben ik weer gaan solliciteren. Mijn eerste sollici tatiebrief was gericht aan de Volks krant. Ik kreeg toen een briefje te rug dat begon met 'Geachte heer'. De tweede vacature die ik zag was bij Radio Rijnmond. Ik had ergens gelezen dat Nico Haasbroek daar hoofdredacteur was geworden. Ik dacht daar kom ik vandaan, daar heb ik wel iets over te melden en het is economisch gezien een interessant gebied. Dus heb ik me aangemeld als economisch sociaal verslaggever, dat leek me wel leuk. Hoe was het eigenlijk toen? Het was heel erg leuk. Ik ben er wat later bijgekomen dan de rest vanwe ge mijn opzegtermijn bij de Win- schoter Courant. Ik kwam er pas in begin december 1983 bij en toen was de hele club al een paar weken aan het oefenen. Het was wel raar, want iedereen kende elkaar al zo'n beetje. besloten worden wie de presentatie ging doen. Het middagprogramma was duidelijk, dat zou Henk van Hoorn gaan doen, die was daar spe ciaal voor aangetrokken. Maar er moest nog een presentator voor het ochtendprogramma komen en dat moest een vrouw zijn vond Nico Haasbroek. Het hele personeel was op fifty/fifty basis opgebouwd. Toen zei Nico gezien de ervaring, zijn in druk en de adviezen van de mensen die de cursus gegeven hadden dat Liesbeth de ochtend maar moest gaan doen. Ik dacht dat kan ik wel. Joh schei uit! De allereerste uitzen ding was op 21 december van 2 uur 's middags tot in de avond. Henk van Hoorn en ik zouden dat samen presenteren. Moet je je voorstellen als je dat nog nooit gedaan hebt en dan naast je iemand als Henk! Ik kon aanvankelijk geen woord uit brengen van de zenuwen, ik vond het zo griezelig... De festiviteiten waren in de Doelen maar Henk en ik zaten in de studio. Het was heel leuk allemaal en ik heb er mooie herinne ringen aan maar oh wat was ik ze nuwachtig. De volgende morgen zou ik voor het eerst het ochtendpro gramma doen. We komen om 6 uur 's morgens in het pand om om 7 uur de eerste uitzending te doen, blijkt dat de mengtafel in de controleka mer kapot is. Toen konden we dus niet uitzenden. Erik Post was erbij en die is vreselijk handig technisch en toen hebben we met een Nagra, dat is een professionele bandrecor der direct ingeprikt op het bord in de controlekamer. We zaten toen echt op onze knietjes met de microfoon in de hand: „U luistert naar Radio Rijnmond...". Ondertussen werd de reportagewagen ergens vandaan ge haald zodat we vanuit de wagen kon den uitzenden. Ik vergeet het nooit Via de economische faculteit van Groningen en de Winschoter Courant kwam zij na 9 jaar terug naar het Rijnmond gebied. Als kind van 13 deed ze in Vlaardingen mee aan schoolstakingen tegen de smog en op de radio schiet zij soms uit haar slof tegen bleekwatergebruikers. Dag in dag uit te horen in het middag magazine van Radio Rijnmond: Liesbeth van der Kruit. meer. Rianne v/d Giessen las het nieuws en die is altijd heel koel, die begon het nieuwsbulletin van 8 uur met: „Het nieuws van vandaag komt letterlijk van de straat...". Ik heb toen een half uur achter elkaar moe ten praten omdat we ook niet bij de platen konden die dag. Dat is wel een rare vuurdoop geweest hoor! En toen? Toen gewoon iedere dag de ochtend doen en dat was heel zwaar. Je hebt geen ervaring, elke morgen om half 6 je bed uit. Er zat iedere dag een gast in de uitzending, maar niemand had ooit van Radio Rijnmond ge hoord, dus voordat je er eentje gere geld had... Overdag was ik gewoon sociaal economisch redacteur en het was de tijd van de stakingen bij Wil ton Feyenoord. Ik werkte van 's morgens 6 tot 's avonds 10 en dat werd uiteindelijk een beetje te veel. t de Soms wel. Nu ik al weer een tijd binnen zit wil ik wel eens een keer naar buiten. Ik zit nog wel een beetje in het economische wereldje, mede omdat ik met een econoom ge trouwd ben, maar qua deskundig heid ben ik er wel een beetje uit. Het heeft ook zo weinig met mensen te maken. Het leuke van de radio is, en zeker bij Radio Rijnmond, dat je heel veel met mensen te maken hebt en daar ben ik toch meer in geïnte resseerd. Economen en directeuren zijn natuurlijk ook wel mensen en in die zin vind ik het wel leuk om con- tact met ze te hebben, maar om nou alleen maar in die vorm van journa listiek te duiken? Nee, daar heb ik geen zin in. zwaardere verslaggeving doen, dus Den Haag en het Stadhuis. Het Stad huis vond ik heel leuk om te doen en de middelbare school zat, had je in Vlaardingen heel veel smog. Onze school lag in de Westwijk en dat was een zone waar het altijd stonk. Het was een keertje zo erg dat de lessen op school niet door gingen vanwege de smog. Dat was toen al 2 dagen zo. Op de 3e dag hadden we zoiets van kom op jongens we pikken het niet langer. We waren toen al in een milieu actiecommitee bezig en toen zijn we naar het stadhuis van Vlaar dingen gegaan. Met Hennie v/d Wind als actieleider ging de hele school om 12 uur mee. De rector meneer Vreeken riep nog 'Kom nou terug, kom nou terug'. We zijn toen naar de Groen van Prinsener Scho lengemeenschap gegaan, maar die waren al gewaarschuwd dus die deu ren daar waren dicht. Zo was de sfeer. We maakten ons druk om sexuele voorlichting op school, we hadden een schoolparlement enzo- Luisterde je toen al naar de radio? Mijn vader en moeder wel, de VARA vooral. Later kreeg je Z.I. en De Rode Haan. Naar Z.I. heb ik weten te houden als je wat weet. Dat heb ik wel meegemaakt toen ik de stadhuisverslaggeving deed. Ik kwam overal binnen en ik had altijd het nieuws, maar er waren ook wel eens dingen waar je je mond over hield. Men wist wel dat ze dat aan mij konden vertellen zonder dat ik er misbruik van maakte. Maar ik zat ze natuurlijk ook wel achter de vodden. Alleen als het over fatsoenlijke din gen ging hield ik mijn mond, dingen die echt niet kunnen ga je natuurlijk niet met de mantel der liefde bedek ken. Maar als journalist loop je na tuurlijk niet elke dag tegen de schan dalen op hè? Waarom wordt iemand eigenlijk jour nalist? Ik zelf vind journalisten vaak zo moralistisch... Ja, dat ben ik wel heel erg. Ik hoor mezelf vaak dingen zeggen op de radio en dan denk je moet dat nou?. Moet je nou zo'n schooljuffrouw Ik ben van huis uit inderdaad een wereldverbeteraar. Ik denk dat het er wel een beetje afgegaan is maar ik heb het bijvoorbeeld nog wel als het om het milieu gaat..., dat vind ik heel belangrijk. Bij Post aid Telefoon heb je een me vrouw een keertje boos toegesproken omdat ze bleekwater gebruikte. Ja nou, precies! Dat arme mens ge bruikt misschien maar een dopje bleekwater in haar emmertje. Dan ben ik veel te serieus. Ik krijg ook wel eens op mijn kop van collega's: 'Niet dat moralistische toontje er tussendoor!'. Ik heb een hekel aan de houding van een journalist die zegt kijk, ik regisseer alleen maar en verder heb ik nergens wat mee te maken. Alsof je als journalist geen mening hebt, geen mens bent, niet in de maatschappelij staat en geen me ning mag laten doorklinken. Je hebt wel degelijk een opvoedende taak, maar misschien moet je het woord 'opvoedend' niet gebruiken. Mensen leren wel iets van je, want ze luiste ren naar je. Het is natuurlijk geen les geven. Je luistert naar de radio en je leest de krant om geïnformeerd te raken en daar moet je je als journa list bewust van zijn, dat je in dat spel Vind jij het nou raar dat je leven zo gelopen is en dat je in de journalistiek terecht gekomen bent? Nee, helemaal niet, als ik terug denk dan weet ik dat dit precies was wat ik moest doen. In de film Broadcast News krijgt de mooie anchorman William Hurt al het nieuws ingefluisterd, door een ook radiootje als paar slimme journalisten. Ben jij een soort William Hurt tijdens het middag magazine of doen ze dat bij Radio Rijnmond anders? Nee, ik wilde als kind dokter wor den. Op de middelbare school had ik wel eens bedacht dat ik journalist wilde worden, maar aan de radio had ik nooit gedacht. Ik heb nog steeds een journalistieke neus. Maar niet ten koste van alles. Als ik iemand tegenover me heb zitten dan weet ik wel dat ik in een live uitzending, bijvoorbeeld bij de gast van de week, dat zo iemand helemaal voor het blok kan zetten. Dat doe ik niet want zo'n iemand is gast en daar moet je op een andere manier mee omgaan. Dan is je jour nalistieke neus een beetje dichtge knepen. Soms dan, maar niet altijd. Je moet je ook goed realiseren dat het korte termijn succes het langere termijn succes in de weg staan. Je moet ook wel eens een keer je mond Briefje van collega: „Aan de weekenddienst. Radio Rijn mond is zondag om negen uur welkom op de filmset van 'My Blue Heaven' (de grote Kerst- Film van 1990). Ruud de Wolff (ex-Blue Diamond) rijdt dan in de Catharine Beerstraat de ruit van Cafe Het Centrum aan diggelen. Belooft spectu te worden!" De geluidsman van My Blue Heaven werpt een blik vol medelijden op mijn Sony Walkman professional 998 gulden), mijn trouwe metgezel als ik reportage ga. OK, hij is klein. Hij gaat ongeveer tien keer in de indrukwekkende NAGRA-bandre- corder (20.000 gulden) waar Mister Soundman mee loopt. Maar mijn mini cassette-recordertje neemt goed op verdomme. Geen reden om minachtend naar mijn zelfbetaalde apparaatje te kijken. „Hoe vaak is ie al kapot geweest?" vraagt de geluids man glimlachend. „Eh..drie keer," moet ik naar waarheid toegeven. „Tjssaa, zo gauw kapot he, dat spul." Ik bevind me op de filmset in de wijk Bospolder waar regisseur Ronald Beer zijn eerste film My Blue Heaven opneemt. Op de eerste draaidagen werd Radio Rijnmond nog op de set geweigerd. „Teveel publiciteit zou schade op kunnen le veren." Eén van de acteurs is het Belgische sekssymbool Koen Wau- ters (daèar gaaaat ze) en de filmma kers waren vreselijk bang dat een horde verliefde meisjes zich om de Belgische megaster zou verdringen zodat het filmen onmogelijk werd. Waar maken die meiden zich druk' om, als het nou Mickey Rourke was. Afijn, vandaag is er een open dag voor de pers en straks wordt de meest belangrijke scène opgenomen. Knappe Koen is er niet. (Mmm, bij nader inzien toch wel jammer.) Het is erg vroeg voor de zondag. Met de persfotograaf nuttig ik een kopje leut om wakker te worden. Film ma ken is wachten. Ik ga op zoek naar geluidjes. Eerst neemt de filmploeg een minder belangrijke scène op. De hoofdrolspeler Ruud de Wolff speelt dat hij weg wil rijden in een jeep, die niet wil starten. Ik sta met mijn neus bovenop en neem alles op. '83 take 2', het klappen van het opnamebord je, 'Stilte' en 'Aktie' van de opname leider. Dan klinkt onder het snorren van de camera het geschreeuw van Ruud de Wolff: „Start nou kreng!". Tenslotte het verzuipgeluid van de jeep. Ik vind het elke keer weer een klein wondertje dat alle geluiden als origineel op de band komen. „This is radio men!" Morgenochtend is het voor de luisteraar alsof de scène in de huiskamer is opgenomen. Het be gint te regenen. Een dichtgetimmerd cafe is omgebouwd tot snackbar uit de jaren zestig. Ik naar binnen. Schrik. Daar zit Leen Jongewaard. Hij speelt de snackbar-eigenaar Van de Broek. Die moet ik hebben. Hoe pak ik dat aan? Hij heeft iets engs. Ja, kan ik het helpen, Leen blijft voor mij toch de gemene kabouter uit de jeugdserie „Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?". Ik drentel wat heen en weer. Hoe zal ik het vragen, hij heeft nu even pau ze. Straks moet ie weer een of ande re scène spelen. Hij draait zich om,' kijkt me aan. Nu moet ik toeslaan! Hij wil wat zeggen?? „Wil je even die deur dicht doen?" vraagt hij. „Shit!" denk ik, „Ja hoor." zeg ik. Ik sluit de deur, haal diep adem en vraag of ik hem mag interviewen. Leen is heel aardig. Zegt dat ie in de film „hemburkers" verkoopt. Zou hij als filmster alleen maar in dries terrenrestaurants eten, dat hij niet weet, dat zo'n platgeslagen koeiebil tussen een broodje in de volksmond gewoon 'hamburger' heet? Na Jon gewaard (wie denkt er nu nog aan Koen Wauters?) heb ik de smaak te pakken. In razend tempo interview ik de regisseur, de hoofdrolspeler en de producent Dick Maas. Het gaat goed. Iedereen maakt zich klaar voor de grote scène. De jeep moet door de ruit van de snackbar rijden. „Stilte jongens! We gaan opnemen, roept de opnameleider. Anjaü! Anjaü! „Wie is Anja? sis ik tegen de geluidsman. „De set dresser." Huh? denk ik. Anja komt er aan. Wat doet een set dresser nou voor belangrijks? Ze ziet er wel filmy uit met die regisseurspet op. Ze loopt naar de jeep en zeemt de regen van de voor ruit. Ik kijk de geluidsman niet be grijpend aan. Hij: „Een set drésser zorgt ervoor dat alle rekwisieten op de goede plaats staan. Verder heb ben we nog een assistent set dresser, een assistent set decorateur, een construction coordinator, iemand voor de grip, voor de stills en een clapper loader. Dat laatste weet je toch wel? Dat is het meisje dat roept: 85 take 6." „Opgelet!" buldert de opnameleider. „Als de auto door de ruit gaat wil ik geen reacties ho ren van het publiek. Pas als we ge stopt zijn, mag je wat zeggen en we zijn pas gestopt wanneer ik dat zeg! Camera's klaar? Opgelet! Geluid? „Loopt" roept de NAGRA. „Zo- veeltachtig take 1... AKTIE!" Het zweet loopt van mijn gezicht. Waar blijft nü het zeempje van de set dres ser? Ik heb mijn Sony voor de zeker heid op twintig decibel gezet. Dat is de stand die je doorgaans alleen ge bruikt als je een interview opneemt midden in een drumband. Om te horen of de knal straks echt op de band komt, doe ik mijn koptelefoon alias oordopje in mijn oor. „Niet kijken," fluistert de geluidsman, „anders krijg je glas in je gezicht." Ik duik weg achter de kapstok. Wat is dit spannend. Daar komt de jeep. Een enorme klap. Zo hard dat mijn koptelefoon van de luchtdruk uit mijn oor floept. Of kan dat helemaal niet en schrok ik gewoon? Ik kijk naar de geluidsman naast me. Zijn koptelefoon zit nog stevig om zijn oren. „Staat het op je band?" vraagt hij. „Ja." „Bij mij ook," zegt hij tevreden. De klap is de volgende ochtend nog luid en duidelijk te ho ren op Radio Rijnmond. Voor die zelfde knaller in de film, moet u nog even tot Kerstmis wachten. Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam Tel. 010 - 4699911 in samenwerking met Radio Rijnmond Postbus 1515 3000 BM Rotterdam Tel. 010 - 4334433 Aan dit nummer werkten mee: ANNELOEK SOLLART HELENE SCHILDERS WILLIJ SALCO OCCHIPINTO NICO HAASBROEK MIEKE VAN DER LINDEN KET VAN DER BRUGE ROB CORNELDER ARI DEELDER Met dank aan: BARIS WALBURG KROKUS KLEDING HET ITALIAANS TREF CENTRUM TE ROTTERDAM Advertentie exploitatie Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. Inlichtingen A. van Meteren Tel. 010 - 4699324 «wmm^^w.v.v.v.v.'.w.VAVW»! Om te beginnen heb ik een schat van een man die thuis veel aan zijn bu reau zit te werken. De kinderen gaan 3 dagen in de week naar de crèche en op die dagen regel ik dingen als de Gast v/d Week en dergelijke. Ik heb natuurlijk wel makkelijk lullen hoor, want ik werk natuurlijk niet van 9 tot 5. Wil je dit echt allemaal weten? ja Stel ik ga om half vier weg bij Rijn mond na het programma, dan ben ik op de fiets om een uur of vier thuis. Dan ga ik eerst de kamer stofzuigen. Om een uur of vijf zet ik de potten op het vuur en dan draai ik een wasje. De kinderen worden gehaald door Pap. Als ze thuis komen gaan we gezellig gelijk aan tafel want dan zijn ze moe. Na het eten in bad en dan spelen we nog even met ze of ze kijken naar Sesamstraat. Om een uur of acht ben ik dan klaar. De andere dagen zijn ze thuis en dan ga ik ook eerder naar huis. Die twee dagen zijn mijn ouders er om op de kinderen te passen en we hebben ook een oppas. Ben je dingen nou anders gaan zien We vergaderen 's morgens met de redaktie om half tien. Dan bepalen we welke activiteiten interessant zijn om achterheen te gaan. Sommige dingen worden door verslaggevers gedaan, andere dingen worden aan het bureau voorbereid, dus gesprek ken in de studio en telefoongesprek ken. Je wordt geacht de kranten door te nemen en bijbehorende stuk ken te lezen. Je hebt duidelijk in vloed op wat er in het programma komt. Gesprekken worden voorbe reid met suggesties voor vragen en dat weet je ook al een beetje wat voor antwoorden ie kunt verwach ten. Maar ja, mensen geven nooit het antwoord dat op papier staat, dus je moet zelf zorgen dat je wel het verhaal krijgt. Bovendien kan hij iets onverwachts zeggen dus uitein delijk voer je het gesprek wel zelf. Veel meer dan bij andere omroepen omdat er bij ons geen strakke regie is. Het gaat heel af en toe wel eens mis maar dat heeft in principe dan ook helemaal met jezelf te maken. Is nieuws altijd interessant? Nou ja, altijd... De redaktie komt met items en jij bent altijd geinteresseerd? Of voer je af en toe wel eens een toneelstukje op? Ik prijs mezelf gelukkig met een on gehoord brede belangstelling. Ik vind bijna alles interessant. Ik ben iemand die alles opslaat, die nergens veel van af weet maar overal over mee kan lullen. Dat is heel handig als je zo'n programma doet. Natuur lijk zitten er wel eens dingen in waar van je achteraf zegt joh, was dat niet wat lang voor zo'n lullig onderwerp je? Soms praat je langer door over een onderwerp omdat het volgende onderwerp nog niet af is. Dan rek je een gesprek op. Dat komt gelukkig niet vaak voor. Ik merk toch wel dat je anders wordt. Ik was als 13 jarig scholiertje al actief in de milieubeweging en in die tijd had ik zoiets van 'kinderen zal ik nooit nemen, in een wereld die gedoemd is ten onder te gaan'. Op een gegeven moment word je wat pragmatischer, dan loop je tegen de 30 en dan gaat die kindervraag toch wel spelen. Dan wil je geen cultuur pessimist meer zijn, maar juist met zijn allen die wereld leefbaar hou den. Zo zijn we tot kinderen geko men. Maar dat kind was er nog niet uit of die vreselijke angst slaat op je neer. Daar had ik veel last van. Ik kon daar heel zwaarmoedig van wor den. Ik ontdekte van de week een nestje in onze tuin van een merel. Ik zag die merel erop neerstrijken en naar zoiets kijk ik nu toch heel an ders sinds de kinderen. Hoe reageren mensen in je omgeving Ik praat daar nooit over. Ik heb een hekel aan mensen die als je vraagt hoe het met ze is over hun kinderen beginnen. Daar houd ik niet*van. Natuurlijk zijn mijn kinderen leuk. De leukste van Rotterdam, toch? Natuurlijk! Maar anderen vinden ge sprekken over kinderen al heel gauw vervelend, dus ik praat er niet zo veel over. Ik las onlangs in The Sunday Times een artikel over carrièrevrouwen die niet toe kunnen geven dat het ze alle maal een beetje boven het hoofd groeit. Die hebben èn een huishou den, èn een carrière. Die willen alles zó goéd doen. Heb jij daar ook last Nou, ik heb graag mijn huis netjes en dat kan gewoon niet altijd. Je kan niet de godganse dag vuile vingers van de deuren halen. Op een gege ven moment zeg ik tegen mezelf nou, dan is het maar effe een zooitje in huis, maar nou ga ik lekker zitten, of slapen of lekker naar een film kijken. Je bent gewoon niet perfect. Eigenlijk wil ik perfect zijn en dat ben ik niet.... Is radio het leukste medium? Bij al die omwentelingen van de af gelopen tijd vind ik TV beter. Je wilt het allemaal zien. De BBC en CNN hebben overal correspondenten zit ten, mensen als die Kate Adie. Maar radio is natuurlijk wel het snelste medium. Dat past goed bij mij. Ik wil altijd snel resultaat zien, daarom ben ik waarschijnlijk ook niet afge studeerd. Ik vind haar ontzettend goed maar ik vind haar ook echt tuttig. Ik denk wel eens mens, doe toch wat vinni ger! Zoals bij dat Gerard Reve inter view, toen zei ze iets over zijn haar en aaide het ook. Die man heeft echte vieze boeken geschreven.. Maar ze is wel heel goed. Ik lees graag thrillers van Len Deigh- ton, John le Carré, James Clavel... Ik lees ze in het Engels om de taal bij te houden. Verder speel ik sinds een half jaar piano. Dat is een meisjes droom. Ik heb dat altijd willen doen en nu doe ik het. Ik kan met twee handen nu hele eenvoudige dingetjes De winnaars van de Get-More-Fun radio's zijn: Jannie van Dijk, Grondmolen 20, Papendrecht; Nancy van Wel, Stee- goversloot 125, Dordrecht; Ray Blij den, Zwederstraat 408, Rotterdam.

De Havenloods | 1990 | | pagina 11