'Ik ga niet achter de geraniums zitten' Met SW lijkt droom van Van Wattum uit te komen Scholingsproject in groene sector Schiedams Nieuwsblad Expositie in Galerie Alpha Bas van Bochove neemt afscheid van gemeente 'Eerst moet ik basisplaats zien af te dwingen' ■HXH - jfl IR.' Triathlon successen Daling bemiddelingsbestand GAB stijging groep langdurig werklozen DE HAVENLOODS DINSDAG 5 JUNI 1990 23-497 Bedden weg in Holy ziekenhuis VLAARDINGEN De pro vincie Zuid-Holland heeft afgelopen dinsdag een ad vies naar buiten gebracht waarin gepleit wordt voor reductie van het aantal bed den in de provincie. Bij het Holyziekenhuis moeten dan dertig bedden verdwijnen. Door de reductie komen twintig miljoen gulden vrij, die volgens de provincie kan worden aangewend voor de zwakzinnigen- en bejaar denzorg. Overigens betreft het een ad vies en moet het ministerie van Volksgezondheid het plan nog goedkeuren. SCHIEDAM In Galerie Al pha aan de Broersvest 93 is tot 28 juni werk te zien van de kunstenaars Ada Hoogendam en Achille. De sieradèn van Ada Hoogen dam zijn opgebouwd uit hoe kige en driehoekige platen die tot vrije vormen worden sa mengevoegd. Hoogendam heeft aan de vakschool in Schoonhoven gestudeerd en heeft een eigen atelier in Voorburg. Van de in België geboren Achille zijn een aantal zeef drukken te zien. Achille volg de zijn opleiding aan de Aca demie voor Schone Kunsten te Antwerpen en de Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. De expositie is dinsdag tot en met zaterdag geopend van 9.30 tot 17.00 uur. SCHIEDAM— Bas van Bo chove heeft Schiedam zien groeien en het aantal kranten met lokale redacties zien da len. Vrijdag 29 juni neemt de voorlichter afscheid van de gemeente. Tijd om op de lau weren te gaan rusten is het echter nog niet, zo vindt de oud-journalist. „Het zal niet zo zijn dat Bas van Bochove achter de geraniums gaat zit ten en aan zijn vrouw vraagt welke dag het is", zegt Van Bochove. De geboren en getogen Schie dammer is voor velen geen on bekende. Voordat hij tien jaar geleden bij de gemeente in dienst kwam als voorlichter had hij er al een lange carrière als journalist opzitten. Van Bochove is op een vreem de wijze in de journalistiek terecht gekomen. „Het is een raar verhaal. Ik schreef in die tijd in mijn eentje het club blad van mijn voetbalvereni ging vol. De sportjournalist Jan Contaar gaf eens een le zing bij Roelants voor clüb- bladredacteuren. Iedereen moest van te voren een aantal bladen insturen. Contaar vroeg toen wie Bas van Bo chove was en heeft me bin nengehaald bij de NRC", ver telt Van Bochove. Niet veel later stapte de jonge journalist over naar Het Vrije Volk. „Dat was onze krant thuis. Bovendien was de ho norering beter", verklaart Van Bochove. Het plaatselijke medialandschap was in die tijd anders dan tegenwoordig. Lokale radio en huis-aan- huisbladen waren een nog on bekend fenomeen. Daarente gen had een aantal dag bladen zoals de Rotterdam mer, Trouw, Het Parool, de Nieuwe Schiedamsche Cou rant en het Vrije Volk lokale edities. Uitwisselen De verstandhouding tussen de journalisten was heel goed, herinnert de voorlichter zich nog. „Je kon niet overal zijn en dat kon nogal eens proble men geven als er bijvoorbeeld meer toneelvoorstellingen op één avond waren. Om toch al les in de krant te hebben wer den dan gewoon de doorsla gen uitgewisseld". Een journalist moest ook all round zijn. „Ik begon op de editieredactie en daar deed je echt alles. Tijdens de intocht van St. Nicolaas ging je even kijken om het sfeertje te proe ven en te luisteren naar wat de goedheiligman te zeggen had en dan moest je als een speer naar PPSC en HBSS om nog een stukje van de wedstrijd te kunnen zien". Later verhuisde Van Bochove naar de sportredactie om in 1977 terug te keren op de al gemene redactie van het Vrije Volk, de krant waar hij 25 jaar voor heeft gewerkt. Intussen was de lokale pers behoorlijk verarmd. Van dag bladen brachten alleen het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad nog lokaal nieuws. „Het fenomeen adver tentiebladen kwam om de hoek kijken en dat ging ten koste van de advertenties bij de dagbladen. In het begin bo terde het niet goed. Ik weet nog dat een persconferentie van het slachthuis geboycot werd door de journalisten van de dagbladen omdat er een medewerkster van het Stads blad binnenkwam". Watergeld Voor Van Bochove is de invoe ring van het watergeld in Schiedam een van de leukere periodes geweest die hij als journalist heeft meegemaakt. Schiedammers hoefden lange tijd niets voor him drinkwater te betalen dankzij 'een eeuwig contract' met Rotterdam. „Toen dat afgeschaft werd, liepen de mensen te hoop. Dat zijn leuke weken geweest", zegt Van Bochove. Tien jaar geleden verruilde de journalist zijn baan bij de krant in voor een functie van voorlichter bij de gemeente. „Ik was bijna vijftig en dan merk je dat je moeite krijgt met het bijhouden van het tempo. Er was een vacature als voorlichter en er werd ge vraagd of dat niet iets voor mij was. Voor het salaris dat in de advertentie werd ge noemd wilde ik het echter niet doen. Burgemeester Te Loo zei dat daar wat aan te doen was en toen was het binnen tien dagen geregeld". Wennen In het begin was het wennen voor de journalist in hart en nieren. „Als journalist ben je een flierefluiter, niemand die zegt dat je om acht uur moet beginnen. Had je je krantje vol dan ging je in de zon lig- Bas van Bochove: de volgende dag zit de andijvie in de krant..." gen. Het is wel een verande ring als je plotseling een prik klok ziet staan", zegt Van Bo chove. Op het Stadskantoor hoorde hij vele nieuwtjes waar hij als journalist blij mee zou zijn geweest. „Het ge beurde weieens dat ik dacht: ik wou dat ik nog journalist was. Maar aan de andere kant, en dat besefte ik ook al toen ik nog journalist was, zit de vol gende dag de andijvie in de krant en zijn de mensen het al weer vergeten". Het hoogtepunt als voorlich ter is voor Van Bochove Ker- kepad van de NCRV. „Ik heb met verbazing 's morgens om tien uur staan te kijken hoe een deinende massa mensen uit het station kwam. Er zijn toen zeker op de twee zaterda gen twee keer 40.000 niet- Schiedammers in de stad ge weest. Als je dan hoort 'wat een leuk stadje is Schiedam' dan doet het je als geboren en getogen Schiedammer wel wat". Het bereiken van de Vut-ge- rechtigde leeftijd betekent niet dat de oud-journalist het kalmer aan gaat doen. „Ik werk met een aantal mensen aan een boek over Schiedam in de Tweede Wereldoorlog en het duurt nog wel even voor dat dat klaar is. Ik heb ook nog materiaal voor de reeks historische schetsen van Schiedam. Als ik daar trek in heb, bijvoorbeeld op een herfstige dag als de regen en de wind rond het huis klette ren zal ik achter de schrijfma chine kruipen. Zo blijven de vingers soepel en naar ik hoop de geest ook". ROTTERDAM - Het zijn de kleine dingen die het doen. Vreemd genoeg ook in het leven van een prof-voetballer. Warry van Wattum kan er als geen ander over meepra ten. Twee jaar geleden dwong hij op het aller laatste moment bij Ex celsior een contract af (nota bene ten koste van broer Michel) door in de laatste vriendschappe lijke wedstrijd tegen Hillegersberg de toen malige trainer Joop van Daele van zijn kunnen te overtuigen. Twee jaar wegener hUsasnbuLsbLsden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: W. Anderiesen (tel.privé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- REDACTIE: Marianne Ames en Su san de Ligt. CORRESPONDENT: Schiedam: Bram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V. Doom. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 later is wederom een de tail van groot belang. In zijn naïviteit laat de Rotterdammer het nieuws uitlekken dat hij voor Wageningen gaat tekenen. Dat bericht be reikt SW-voorzitter John van Dijk die ver volgens op de van hem bekende wijze Van Wat tum in een kwartier tijd voor drie jaar contrac teert. Het zijn dus de kleine dingen die het doen. Voor velen stond het al lang vast: Warry van Wattum zou Excelsior gaan verlaten. Im mers, de laatste maanden had hij al menigmaal te kennen gegeven nooit meer onder Joop van Daele te zullen trai nen. Het was ook mede aan deze middenvelder te danken dat de Kralingse club over ging tot een stemming. Van Wattum, al negen jaar lid van Excelsior, durfde als één van de weinigen openlijk kri tiek te uiten op de bebrilde oefenmeester. Samen met Gaston Taumet (de huurling van Feyenoord) en André Wa- siman werd de benadering van Van Daele ter discussie gesteld. Onpersoonlijk "Joop van Daele was best wel een trainer met een goede oe fenstof, maar zijn persoonlij ke benadering was verre van optimaal. Hij sprak altijd te gen de gehele groep. Terwijl veel spelers ook op z'n tijd een duwtje in de rug nodig heb ben. Als een trainer je kan motiveren door middel van een gesprek, bereikt hij mijns inziens meer dan door de hele groep een straftraining te ge ven na een wat mindere pres tatie. Die man nam Ernst Happel als voorbeeld. En dat werkt met onze generatie niet meer. Kijk maar naar Rinus Israël, ook een volgeling van de man die Feyenoord ooit aan de wereldcup hielp. Alle drie gaan uit van een harde aanpak. En die is voor mij te onpersoonlijk. Daar ga ik al leen maar slechter van preste ren." "Zijn vervanger bij Excelsior was Martin van der Kooy. Die man wist ons prima te motive ren. Dat heb je ook kunnen zien aan de prestaties van de laatste periode. We scoorden erop los, wat vóór de winter stop totaal niet lukte.Dat heeft alleen maar met de mensvriendelijke aanpak van Van der Kooy te maken. Het is jammer voor Excelsior dat die man geen diploma voor de A- selectie bezit." "Voor de rest heb ik het prima naar mijn zin gehad in die ne gen jaar dat ik er gespeeld heb. Ik werkte voor de hoofd sponsor en bijna iedereen had dan ook het beste met je voor. Wat dat betreft is Excelsior een fantastische club. Alleen die voorzitter, Simon Kelder, die hoort eigenlijk niet echt bij het imago van de vriende lijke vereniging. Natuurlijk weet hij wel hoe je geld bin nen moet krijgen, maar zake lijkheid is ook niet alles," al dus Warry van Wattum, die zijn zaakjes tot nu toe wel goed regelt. Razendsnel "Toch heb ik de laatste weken nig wel getwijfeld om te blij ven op Woudestein. Excelsior had mij een verbeterde aan bieding gedaan en de geruch ten deden de ronde dat San- dor Popovics de nieuwe trai ner zou worden. Totdat Wa geningen contact met mij zocht. Ik zou daar maandag 21 mei 's avonds mijn contract gaan signeren, maar dat kwam er uiteindelijk niet van." "In een voorcontract hadden we de overeenkomst op laten nemen dat ik die bewuste dag voor drie uur 's middags zou laten weten of ik al of niet die avond zou komen tekenen. Dat bericht is bij John van Dijk terecht gekomen en die belde mij persoonlijk op. De voorzitter van SW vroeg of ik interesse had in zijn club. Daar was al eerder sprake van geweest, want Advocaat en Steenbergen (elftalleider) za ten regelmatig op de tribune voor mij. Maar van een aan bieding was het tot nu toe nooit gekomen." "Ik moest die dag dus razend snel een beslissing nemen. Vandaar dat ik deze dag nooit meer zal vergeten. Ik denk dat zo'n transfer maar zelden op die manier tot stand komt. Maar ik weet 100 procent ze ker dat ik geen spijt zal krij gen van deze snelle beslissing. SW speelt eredivisie, in de Kuip, en is een club, die ra zendsnel omhoog is geschoten. Excelsior heb ik altijd gezien als een springplank en mis schien wordt SW dat ook nog wel. Voorlopig moet ik eerst een plaats in de basis zien af te dwingen en dan zien we over drie jaar wel weer verder. In ieder geval ziet mijn toe komst er nu heel wat roos- Warry van Wattum: "Toekomst ziet rooskleuriger uit." kleuriger uit dan een tijdje ge- in het verleden heb ik nooit zal daar in ieder geval alles leden onder Joop van Daele.geweten wat ik nu precies wil- voor doen. Mijn doel is bij de worden. Mijn droom was SW te laten zien dat het mij "Ik kan mijn baan opzeggen, altijd profvoetballer. En het niet ten onrechte heeft aange- zodat ik wat meer tijd zal krij- ziet ernaar uit dat die droom trokken," aldus Warry van gen om wat te studeren. Want nu waarheid gaat worden. Ik Wattum. Drie of vier dagen per week werken de cursisten buiten; één dag per week gaan ze naar school. WATERWEG-NOORD Werken en leren in de groene sector. Belangstellenden kun nen zich opgeven voor een nieuw scholingsproject dat in september in Zuid-Holland van start gaat. Het project is opgezet door de Stichting Na tuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland, in samenwer kingsverband met o.a. enkele arbeidsbureaus, gemeenten. In de groene sector is op dit moment veel werk voor men sen met een opleiding en wer kervaring in die richting. Het gaat bijvoorbeeld om het on derhouden van houtkaden en bosjes of recreatieterreinen, maar ook werk in het stedelijk groen. Het scholingsproject biedt ook mensen zonder op leiding of werkervaring de mogelijkheid aan betaald werk te komen. Het project kent twee varian ten: de opleiding tot assitent- vakkracht die één jaar duurt en de opleiding tot vakkracht die totaal twee jaar duurt. Voor de eerst genoemde oplei ding moeten de deelnemers tenminste vijf klassen van de lagere school hebben doorlo pen; vakkrachten- in spé moe ten minimaal een LBO-B, Mavo of gelijkwaardig diplo ma op zak hebben. Aan de opleiding zijn voor de deelne mers geen kosten verbonden. In dit project worden werken en leren gecombineerd. Drie of vier dagen per week werken de cursisten mee aan het on derhoud van bomen, het maaien van graslanden en an der buitenwerk en één dag per week gaan zij naar school waar praktische onderdelen worden bijgebracht, zoals ge- reedschapsonderhoud, be plantingen, bodemkunde. Het buitenwerk vindt plaats op een locatie in Zuid-Hol land. Na een jaar worden de cursisten geplaatst bij een werkgever. Voor meer informatie: Stich ting Natuur- en Landschaps beheer Zuid-Holland tel. 01820-24500. VLAARDINGEN/SCHIE- DAMDe triathlon-vereni- ging Rijnmond boekte op een kwart triathlon in Dordrecht, met de afstanden één kilome ter zwemmen, 47 kilometer fietsen en 10,5 kilometer hardlopen een groot succes. De Rijnmond-leden kwamen binnen de drie uur over de finisch. De uitslagen: Ron van de Have (2.11.04), Henk De- dert (2.12.11), Peter Mestrini (2.12.32), Rob Visser (2.15.44), Alex de Wilt (2.18.17), Peter van Klaveren (2.21.05), Jako Kwant (2.21.05), Marco de Graaf (2.23.50), Rob Buyten- dijk (2.23.53), Peter Lierop (2.36.22), Aad Jetten (2.36.22), Marian Duffels (2.39.46), Sjaak Sjouw (2.55.14) en Els van Lopik (2.59.30). VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Het Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord meldt een sterke daling van het aantal ingeschreven per sonen zonder baan. Dit be middelingsbestand bedroeg in maart nog 7450, tegen 7229 in april. Wanneer het aantal werklozen in deze regio wordt vergeleken met dat van een jaar geleden, is de daling aan zienlijk te noemen: 14,3 pro cent. De afname van het aantal in geschreven personen geldt ook enigszins voor de mensen met een niet-afgeronde oplei ding. Precies twee jaar gele den bedroeg dit aantal nog 4429, terwijl in april 3654 mensen met een lager oplei dingsniveau stonden inge schreven, hetgeen een daling is van ruim zeventien procent. Directeur Van Lent van het GAB waakt voor een al te groot optimisme. „Ruim de helft van deze groep bestaat uit personen met slechts een basisopleiding, waarvan het grootste deel zeer moeilijk aan de slag komt." Zo was de gemiddelde in schrijvingsduur voor deze ca tegorie in '88 ruim 34 maan den, in '89 26 en thans gemid deld 31 maanden. Deze cijfers geven aan dat de periode waarin deze personen naar een nieuwe betrekking zoe ken, sterk is gestegen, name lijk met 16,5 procent. Gecon cludeerd kan dan ook worden dat het aantal langdurig werklozen onder deze groep I momenteel weer sterk toe neemt. In de gemeente Vlaardingen is dit cijfer nog hoger dan in de gehele regio. Daar staan men sen met een laag opleidingsni veau 32,1 maanden ingeschre ven als werkloos. Het Ar beidsbureau meldt verder dat onder de werkloze Schiedam mers 1 op de 3 slechts een basisopleiding heeft genoten. Tenslotte is in april het aantal vacatures, door werkgevers APRIll 1983 OKTÓBER MA4N0EN 0 Sinds april '89 daalt het bemiddelingsbestand zonder baan gestaag. ingediend, met 26 gedaald, nijverheid, gezondheidszorg is Vooral in de sectoren bouw- de teruggang opvallend.

De Havenloods | 1990 | | pagina 5