Echte Mannen eren de soap-opera Fréderique zingt Piaf 'Eenmaal Misty ben ik direct in de mood' f ZONDAGSMARKT AGENDA 1990 KUNST CULTUUR AMUSEMENT Bruun Kuyt en Rik Hoogendoom over kaalheid en andere mannenproblemen Tamla-Motownfeest als vonkend slot Nico van Geerenstein op Teatro met avondvullend gala Teatro kort DONDERDAG 7 JUNI 1990 Fréderique Spigt van de Bullets heeft de uitdaging om op Teatro eigen inter pretaties van Piafnum- mers te brengen opge- pakt.Kenners hebben geen enkele twijfel:'Dat kan ze' maar zijn wel nieuwsgierig. Zaterdag 16 juni om 21.00 uur be gint in De Danssalon on der de titel:'La vie en ro sé',een avondlange hom mage aan Piaf. pende West Side Story), Klaar Plattel, Astrid van Helden,Neel(ofwel Edna Ve- suvia) en Ischa Meier voor een zeskoppig orkest aan. Organsiatoren van de avond,Harry-Jan Bus en Pe tra Schrevelius,zijn er van overtuigd dat het een heel bijzonder evenement gaat worden. „Het zijn moeilijke nummers, er zit geen duide lijke melodielijn in en de chansons vragen om een al- les-of-niets-inzet. Het gaat zeer zeker niet om een vere delde sound-mix maar om even sterke, zeer uiteenlo pende interpretaties van een zangeres die, hoewel ze al 30 jaar dood is ook in 1990 nog een grote invloed op muzi kale ontwikkelingen heeft". De atmosfeer van De Dans salon -Belgisch aandoend- leent zich uitstekend voor een dergelijk programma. Ze geeft iets weer van de sfeer van Piaf's leven: een beetje volks, een beetje kitsch en een beetje frans. Een avond in de sfeer van Piaf:een groot zangeres die het leven van alle kanten gezien heeft en daardoor steeds vooral ook mens is gebleven. Piaf geven(foto: de Kievith) i Fréderique gaat haar interpretatie Het programma 'Haargrens' dat Rik Hoogendoom en Bruun Kuyt als het duo 'Echte Mannnen' op Teatro brengen, eindigt in een drama. Er gaan nogal wat mensen dood en er raakt ook nog iemand in coma. Maar verder is het toch heel vrolijk. „Ach", verzucht Hoogen doom, „het is een beetje zoals het gaat in het leven. Kleine mensen krijgen grote klappen. Dat is wel erg maar daar hoef je niet jarenlang verdriet van te hebben". Bruun Kuyt kijkt zijn partner aan met een ge zicht van:'Voel je je wel lek ker?'„Dat is er nu precies mis aan onze cultuur" spreekt hij dan ook tegen. „We worden opgevoed met een doodsge dachte maar we verdringen elke emotie. Daar wordt maar heel moeizaam mee omge gaan. Hoogendoom haalt enigszins denigrerend zijn schouders op.: „Och, hier wordt overal al moeilijk over gedaan. De problemen varië ren van een afwasfobie tot lif- tangst. Er is altijd wel wat". Het mag duidelijk zijn. Kuyt is net zo echt en een man als Hoogendoom. Maar dan an- Wie na tien dagen Fantas- tico de uitputting nabij is, kan zondag 17 juni om 23.00 uur nieuwe energie opdoen bij de uitsmijter van het festival: De Tamla- Motown Revue. Een gelegenheidsformatie, ontstaan op de Haagse tegen hanger van Teatro, van tien man zal met de doorzetters nog een laatste maal de Dans salon op stelten zetten. Van de Motown sound mag bekend geacht worden dat het tot swingen brengt. De be trokken muzikanten zit het geluid in het bloed.Ooit in de zestiger jaren-of desnoods la ter- opgedaan, om nooit meer kwijt te raken staat motown- liefde voor zaken als warm, swingend, herkenbaar maar van niveau. Lekker, vooral zo- mers.Bekende namen uit Rot terdam en omgeving zijn Inge Bonthond,Tijn Smit, Jan de Ligt en Kees Trappenburg. De formatie bestaat verder uit Haagse klassemuzikanten. ders. Op de opmerking dat ze elkaar toch leuk aanvullen re ageren beiden dan ook en thousiast bevestigend. Het lijkt een beetje op een goed huwelijk? Bruun:„Na ja ren hebben we een vorm ge vonden om met de verschillen om te gaan. Het is meer een werkverband dat we hebben al komt er ook wel vriend schap bij. We leiden geschei den levens, zijn geen hele dik ke vrienden. De angst om el kaar te verliezen hebben we achter de rug. Daar zijn we vanaf. Bovendien doen we er - naast ons gezamenlijk werk- allebei andere dingen bij. Dat werkt uitstekend". Na de opmerking van Rik:'We hebben het gewoon nergens over dan zijn er ook geen pro blemen' lijkt het soort contact nog het meest met een zeer vrije LAT-relatie overeen te komen. Beide heren doorliepen de kleinkunstacademie. „We de den toen al dingen samen" herinnert Rik zich. „Een blok- fluitact bij voorbeeld. Daar bliezen we dan met onze neus op. Daarna, in '83-'84 hebben we met gehuurd licht een aan tal korte programma' s in kraakpanden gedaan. Daarin jammerden we dat we geen vriendin hadden. Vrouwenza ken stonden in die tijd zo in de schijnwerper dat wij vonden dat er eens een programma over mannenproblemen ge maakt moest worden. Zoals over kaalheid, wat we nu doen.". Breekbaar Bruun vult opnieuw de emo tionele gaten met de aanvul ling: „Wat mij vooral in die tijd bezig hield was hoe breekbaar je je als moderne Schiedamsedijk - Rotterdam 10 juni GRATIS BALLONNEN VOOR DE KINDEREN en DIVERSE STRAATTONEELARTIESTEN 24 juni MINSTREELGROEP SPEELGOED o.l.v. Maarten Pieters. 15 juli L00P0RKEST JAZZ-PR00F oude stijl jazz in dixielandjasje 29 juli Muziektrio OP 'T RANDJE looporkestje. GRIMEUSE MARITT v.d. B00GERD grimeert kinderen. FOTOGRAAF AANWEZIG. man tegenover vrouwen moest opstellen. De gevoelige macho scoorde geloof ik nog het best- .Die problematiek is heel wat jaren blijven spelen. Toen zijn we in '86 met iets anders ge komen. Een stuk over keizer Nero: de kunstenaar die kei zer was maar eigenlijk kuns tenaar wilde zijn.Dat gevoel kennen wij ook. Wij moeten ook gewoon boodschappen doen terwijl we liever 24 uur per dag belangrijk willen zit ten zijn". Afmaken Echte Mannen', een komisch duo dat zingt, acteert, cabare tachtige acts brengt en tv- werk doet. Dat laatste voor namelijk bij de VPRO. „We hangen eigenlijk overal tus sen", vindt Rik.„En we wisse len aangeven en afmaken ook af. De ene keer doe ik iets, de volgende Bruun. In 'Haar grens' doe ik deze keer de zangpartijen.Dat gebeurt bij een verhaal over een populai re liedjeszanger. Alle liedjes gaan over relaties. Ik ben daarin een een soort kruising tussen Herman van Veen en Andre Hazes. Eigenlijk ben ik op de middelbare school in Spijkenisse al begonnen als zanger van protestliederen. Ja, daar heb ik gewoond. Ik ben in Spijkenisse gebore- n".Op Bruun's vraag of daar niet boeren vandaan komen antwoordt hij zeer ad-rem- :„Nee, daar komen de Shell- mensen vandaan.Als we vroe ger terug kwamen van vakan tie snoven we altijd even heel diep en zeiden dan:'Hè, we zijn weer thuis'. Horecakill Na eindeloze ruzies over re gie-aangelegenheden zijn bei de heren zo verstandig ge weest daarvoor een beroep te De Echte Mannen Hoogen doom en Kuyt brengen 'Haargrens' op 14 en 15 juni in De Luxe op Fantastico. Het optreden bestaat uit een mengelmoes van vier ver schillende soap-opera-ach- tige verhalen die door elkaar lopen. Zo vinden twee Dok- kumse boeren de schedel van Bonifacius, krijgt een popu laire liedjeszanger een zware depressie van zijn oprukken de kaalheid en leidt een ont moeting tussen genoemde personen tot een hilarische toestand bij een tv-show.Alle betrokkenen wacht een noodlottige afloop. doen op Helmert Wouden berg. Hoewel zowel Rik als Bruun daar zeer over te spre ken zijn:'Het is goed om je te laten helpen door iemand die professioneel verder is', blijkt ook Woudenberg's aanpak to taal verschillend te worden geïnterpreteerd. „Hij vindt dat je een soort 'horecakill' toe moet passen",zegt Rik. „De echte man zit in de keu ken te schelden maar de ober brengt lachend de koffie. Dat doen wij nu ook. We suggere ren dat het echte werk achter de coulissen gebeurd. Als alles echt echt moet zijn houd je het nooit vol. Het is uiteindelijk gewoon werk, meer niet! „Wel nee",reageert Bruun on middellijk, „dat is de beoeling helemaal niet. Waar het om gaat is dat je je emoties in die mate weet in te houden dat het publiek zelf ook iets gaat doen. Je hoeft iets als verdriet niet expliciet te spelen.Ver- drietig gaan staan doen werkt lang niet zo goed als laten zien dat je je probeert in te hou den". Waaruit opnieuw blijkt dat de aanpakker en de aangepakte, de aangever en de afmaker, Hoogendoom en Kuyt elkaar aanvullen tot een geheel dat vrijwel alle mogelijke tegen strijdigheden in zich bergt. Els Neijts 0 'Er moest eens een programma over mannenproblemen komen' (foto's:Peter de Kievith) s de schijnwerpers voel ik Lme helemaal Mis ty", vertelt Nico van Geeren stein, die zich voor zijn optre den in drie uur tijd transfor- 0 „Misty bestaat uit mijn eigen interpretatie van bepaalde corifeeën in de Jazz. Beslist geen klakkeloze imitaties. Misty is op de bühne niet één persoon, maar een type, waarmee ik nog alle kanten op kan" (foto: Archief Misty). meert van man tot aantrekke lijke vamp. Veel Rotterdam mers kennen Nico van zijn live-optredens als Misty, de Jazz-zangeres en chansonniè- re, die zich altijd laat begelei den door levende muziek. In kleine ruimtes of cafeetjes bestaat de muzikale begelei ding vaak uit slechts één gita rist of pianist. Maar op Teatro Fantastico wordt Misty bijge staan door een gelegenheids formatie van plusminus tien man 'The Sunday Evening Or chestra'. Op dinsdagavond 12 juni is 'De Danssalon', één van de mooiste tenten op het Fan- tastico-terrein voor Misty en haar band. „De repertoire keuze is rond en de repetities zijn gestart", vertelt Nico van Geerenstein enigszins opgelucht. Dat laat ste omdat hij pas anderhalve maand geleden van de Teatro- leiding te horen kreeg dat hij een avondvullend optreden mocht verzorgen in de Dans salon. Notabene een galavoor stelling rondom zijn eigen cre atie Misty. „Dat is voor zo'n evenement maar een betrek kelijk korte tijd van voorbe reiding. Maar desondanks wordt het straks fantastisch. Het publiek kan rekenen op een serie onvervalste blues- jazz- en shownummers van onder andere Billy Holiday, Eartha Kitt en Edith Piaf. Daarnaast staan nog vertol kingen van Marlène Dietrich en anderen op het program- ma". Tijdens de voorstelling moet Misty zich meerdere ma len verkleden. Deze pauzes worden opgevuld met intermezzo's door ver schillende solisten. „Bijvoor beeld de Amerikaanse saxofo nist Mark Lewis of de gitaris- t/accordeonnist Pierre van Düyl, oftewel Cor Witjes", zegt Nico van Geerenstein en vervolgt: „En niet te vergeten de klassieke gitarist, arran geur en componist Ton Huijs- man, die de muzikale leiding en de arrangementen verzorg de. Jammer dat de Berini's niet konden komen, want die hadden we gepolst voor een entre-act, maar zij hadden he laas elders verplichtingen. Dat is het nadeel als alles zo snel geregeld moet worden. Toch krijgt het publiek nog een goed tussen-optreden te zien. Wie? Dat blijft nog een verrassing". Nico verwacht veel van de gala-voorstelling, want optre den in Rotterdam waar hij zestien jaar geleden begon met zijn 'Misty and the Sun day Evening Orchestra' in het ter ziele gegane theatercafé In den Twijfelaar, heeft voor hem altijd een speciaal tintje. Tape Artiestennaam Misty, ont stond toen Nico voor het eerst het omfloerste nummer 'Mis ty' gezongen door Sarah Vaughan op de langspeelplaat hoorde. De song Misty is ge componeerd door Errol Gar ner. Nico raakte zo geboeid door deze muziek dat hij be sloot als artiestennaam de ti tel van deze song te gebrui ken. Voor zover hij zich dat kan herinneren deed hij al aan tra vestie. Op schoolfeestjes van de lagere school verkleedde hij zich als vrouw en zong liedjes. Dat werd bijzonder gewaardeerd, even als later op de Ambachtsschool. Nico wilde niet echt een vak leren op de Ambachtsschool (hij verfde liever zichzelf dan een muur). Hij ging werken in de horeca, maar bleef verlan gen naar het theaterwereldje. Soms zong hij mee met een Jazz-pianist in een of ander café en later vaak in Chez Plu in de Witte de Withstraat. Dat was in het begin van de zesti ger jaren. Door de jazz-pianist Charles van Rees werd hij ei genlijk ontdekt. Die stimu leerde Nico om naast jazz nummers ook Franse chan sons en werken van Brecht in zijn repertoire op te nemen. Nico nam die raad serieus en dat werd uiteindelijk herkend door de bekende Rotterdamse dirigent/gitarist Jaap Schal- lenberg. Door zijn invloed ontstond Misty and the Sun day Evening Band, waarmee Misty niet alleen direct scoor de, maar ook jarenlang daar na nog optrad in theaters en zalen van Groningen tot Brus sel en van Amsterdam (Melk weg, Paradiso, Shaffy) tot En schede. Uiteindelijk werd het reizen met de Misty-show waarbij elf man betrokken waren een te dure activiteit, die niet meer op te brengen was voor de theaterdirecties. De band kromp in, maar Mis ty bleef overeind. Metamorfose Nog altijd laat Misty zich be geleiden door een pianist of gitarist. Nico: „Met een tape ga ik echt niet optreden, nooit van mijn leven". Nico geeft zich helemaal in de vamperige zangeres Misty. Over zijn lied jes wil hij wel kwijt: „Het zijn allemaal liedjes waarin vrou welijke elementen een hoofd rol spelen. Daar steek ik op mijn manier de draak mee. Dat begint al in de kleedka mer bij het schminken. Nor maal gesproken duurt de me tamorfose van Nico tot Misty zo'n drie uur. En die tijd heb ik echt nodig, ik word dan ook gek van de zenuwen als we in een file terechtkomen en de tijd gaat dringen". Maar een- Nico wil nog wel kwijt dat hij voor Misty graag in con tact wil komen met iemand die voor hem als manager wil optreden. „Geïnteresseerden kunnen voor informatie bellen naar interim-manager Eddy Els- dijk op nummer 436.54.82. Misty treedt op dinsdag 12 juni tussen 23.00 en 02.00 uur op in de Danssalon op Teatro. Op zondag 10 juni eerst nog in café Van Kam pen en de Wit om plusminus 18.00 uur en daarvoor weer op vrijdag 8 juni in een tent op de Schoterbosstraat in de Agniese Buurt met een Rot terdams programma: „Ik ben in de Zandstraat gebo ren"; Liedjes over de vroege re rosse buurten van Rotter dam. Aartjan Pronk Grandioos vuurwerk aan de Boompjes op 9 juni vanaf 22.30 uur DAAR BELEEF JE WAT! Speciale Spido vuurwerktocht - Euromast langer open! Li Helmert Woudenberg speelt solo 'Zwarte Kunst',een voor stelling waarbij hij iedereen en alles zelf speelt.De verhaallijn van het stuk is sprookjesachtig maar slechts aanleiding tot het behandelen van eeuwig aan de orde zijnde thema's als macht- kunst,religie en erotiek. Wou denberg staat op 11,12 en 13 juni in De Luxe. Aanvang van de voorstellingen is 21.00uur. Wie bekend is met het thea ter van Jim van der Woude en met het eigenzinnige slagwerk van Han Bennink, weet van zelfsprekend ook dat een com binatie van deze beide heren wel tot iets unieks moet leiden. Voor Teatro draagt hun co productie de titel Bukshag- '.Deze staat voor een melange van dwingende ritmiek, melo dische intervallen en spontane erupties.Vanuit de verte klin kende kerktorens worden on derbroken door free-jazzsche- ma's en geluidsgolven,anker kettingen weerklinken en een jazzdichter staat op.Het duo is te aanschouwen en beluisteren op zaterdag 16 en zondag 17 juni in De Rups om 21.00 uur. Bert Visscher brengt op het festival zijn' Tango aan de Dnjepr'. Het is zijn derde thea terprogramma, opnieuw vol kolder totale chaos en geraffi neerde ontroering. Visscher begon zijn loopbaan in '84 met Desnoods geblinddoekt en op een been', gevolgd door Bij Parijs linksaf' dat in 1986 in premiere ging.Bert Visscher is in De Box te vinden op vrijdag 8 en zaterdag 9 juni om 23.30 •Jaap Mulder speelt 'Groene Vingers'.Daarbij speelt fanta sie een centrale rol.Vreemde situaties uit een wel buitenge woon familieleven, een uiteen zetting over het reept voor een Indische rijsttafel, een uit de hand gelopen dansles, het mis lukken van een bloemenzaak- :het is maar een greep uit alles wat er in 'Groene Vingers' de revue passeert.Ook in De Box maar dan op zondag 10 en maandag 11 juni om 23.00 uur. Tataboulou is de titel van de samenwerking tussen Edna Vesuvia en Jan Vos.Het woord staat voor een aaneenschake ling van liedjes en muziek en sketches en muziek waarin Neel en Clous zichzelf spelen maar ook een aantal uiteenlo pende en bostende karakters neerzetten. Ondermeer door de persoon van de zingende ober Teun Balk die zijn hart uit stort bij een niets vermoedend verloofd stelletje en een over sex orerende professor die het aan de stok krijgt met een zich uit haar keurslijf zingende huismoeder.Tataboulou:als je wil weten wat en hoe het is moet je zien dat je de kans grijpt om het mee te maken.De Box,13 en 14 juni om 23.00 Flaco Jimenez uit Texas speelt snelle polka's en walsen op zijn accordeon.Daarbij ge bruikt hij uitsluitend de vin gers van zijn rechterhand. Zijn muziek is vloeiend en razend snel en in eerste instantie be doeld om op te dansen.Hij maakte zelf platen maar ook speelde hij mee bij mensen als Ry Cooder, Ruben Valle, Fred Ojeda en Van Dyke Parks. Bij eerdere concerten in Neder land raakte het publiek bijna buiten zinnen.De Box, 15 juni om 23.00 uur. Nog nooit zag iemand Sha kespeare zo gespeeld als Thea ter Te Water 'De Dames -Mac beth' brengt.De eerste vier da gen van Fantastico ligt de klipperaak 'De Verwondering' in het haventje naast Hal 4. Aan boord wordt deze vrolijke voorstelling gespeeld.Theater Te Water draagt de bijnaam van 'Het leukste gezelschap van Noord Nederland'.Wie dat wil checken moet er snel bij zijn. Per voorstelling kunnen maar 40 toeschouwers worden toegelaten.Op vrijdag Boon dag 10 en maandag 11 juni be gint de voorstelling om 21.00 uur.Op de zaterdag daartussen om 20.30 uur. Wie de voorstelling 'Kata- loog' van Peter Bulcaen heeft moeten missen, kan dit gemis tijdens Teatro goedmaken. Op vrijdag 8,zaterdag 9 en zondag 10 danst dit Rotterdamse ge zelschap deze voorstelling nog eens drie maal in De 0 Lekker maar wel

De Havenloods | 1990 | | pagina 14