mn Is Poetry aan een face- ÜftJoe? Plu 'Ik leg mijn gevoel in de geest van de luisteraar' Kanttekeningen vanaf de zijlijn Drijvende Miss Kaapverdië Verkiezing Vakgroep mode presenteert collectie Noordindiase traditie in Delfshavense galerie Persoonlijk vind ik Poetry nog steeds veel te eli- fai£ Poëzie moet vanuit de gewone mensen komen. Zo was het vroeger overal. Dat elitaire tintje zit er nog niet zo lang aan. Het is een ma nier van communiceren die je niet in driedelig grijs moet gieten. Het mag meer leven, dynamischer en speelser zijn." „International klinkt op zich al wél heel dynamisch en het heeft zijn charme een Chinese dichter te horen die niemand verstaat. Natuurlijk kan klank op zich supermooi zijn en een hele zaal die met inge houden adem naar een Rus zit te kijken indrukwekkend maar op mij maakte het hele gebeuren die zes zeven keer dat ik het meemaakte een matte indruk. Maar, mis schien wil de organisatie dat juist". Aan het woord de Rotterdam se dichter Paul Middellijn. Zijn persoonlijkheid, zijn werk èn zijn voordracht daar van onderstrepen de mening over Poetry die hij hierboven heel summier samengevat ventileerde. Dat bleek toen hij afgelopen zondag volkomen onafhankelijk zijn nieuwste bundel ,Jazz Rapsodie', in Jazzcentrum Thelonious voor een groot gezelschap geestver wanten, vrienden en anders zins geboeiden presenteerde. Een deel van de opgekomen broeders en zusters in de kunst uitten hun liefde en res pect voor Middellijn en zijn werk door aan hem opgedra gen werk van eigen 'hand' te brengen of door een muzikale bijdrage aan het feest te ge ven. Want, feest was het en le vend ook. Middellijn: „Een nieuwe bundel uitbrengen is als een kind krijgen". Emotio neel dus. En duidelijk aange daan was hij dan ook door, bij voorbeeld, de indrukwekken de bijdragen van 'sterke' vrouwen als Astrid Roemer en Célestine Raalte. Liefde Tijdens zijn performance maakte Middellijn nog eens extra duidelijk waar hij staat- :in Rotterdam (en dat al 20 jaar), dicht bij de dagelijkse werkelijkeid van iedereen en zeer betrokken bij kunstuitin gen die daarop aansluiten. Mét veel betrokkenheid bij jonge aankomende kunste naars en met veel liefde voor mensen.Daarnaast heeft Mid dellijn humor waarover- evenmin als over smaak- niet te twisten valt. In zijn 20-mi- nuten durende voordracht van 'Walking the Blues' kwam ook dat aspect nadrukkelijk naar voren.Hij wandelt van de Kruiskade naar Thelonious met' een brede smile op mijn zwarte smoel, een herrliches gevoel, ja, ja'.Onderweg ont gaat hem niets van wat er aan kunst- ,- verwante en mense lijke zaken zijn pad kruist. De route blijkt een aanzienlijk aantal ontmoetingen met iets van kunst of menselijk gevoel op te leveren. Als hij op de Westersingel met. milde spot de Kunststichting bekriti seert, klinkt het alsof de n en de s uit het woord weggeval len zijn. Maar, dat mag een Freudiaanse interpretatie van de toehoorder zijn geweest. Ook het hele Rotterdamse ho- recawezen passeert in diezelf de 20 minuten de revue. Mid dellijn is dan ook een verstok te Rotterdammer die maar niet uit de stad weg kan ko men. „Ik houd van Rotterdam maar Rotterdam geloof ik niet van mij. Is van Rotterdam houden dan echt onbegonnen werk?" Onder het toeziend oog van een deskundige jury zullen op zaterdag 16 juni tien uit verkoren schonen aantreden voor de finale van de verkie zing Miss Kapverdië.De da mes zullen respectievelijk in vrijetijdskleding, exotische kleding, badpak en avond jurk laten zien hoe fraai en aantrekkelijk ze zijn. Alle fi nalisten zijn woonachtig in Rotterdan maar of met een Kaapverdische achtergrond of op een van de eilanden gebaren.In de toekomst zal een dergelijke verkiezing waarschijnlijk ook in Bene- luxverband gaan plaatsvin den. De winnares van 16 juni krijgt een ticket voor de Kaapverdische Eilanden, zakgeld, een camera, een gouden ring en een sjerp die bij haar titel past. Drijvend restaurant Ocean Paradise bij de Euromast zal het toepasselijk decor vor men voor het kiezen van deze exotische Miss. HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 14 JUNI 1990 De Zuidhollandse popunie organiseert vanaf donderdag 14 juni workshops manage ment in vijf opeenvolgende weken. Tijdens deze work shops worden zaken behan deld die belangrijk zijn voor de publiciteit van popgroepen. De docenten zijn Robin Groenveld, bekend van Rot terdamse Akoorden en voor 1990 organisator van de Grote Prijs en Serge Lubbe, voorma lig manager van Many More en publiciteitsman van Poppark en de Centrale Discotheeek. De kosten zijn maar vijftig gulden inclusief lesmateriaal. Met de Wk is in het lesschema rekening gehouden. Wie nog mee wil doen moet heel snel zijn want vanavond om 20.00 uur start de eerste bijeenkomst aan de Witte de Withstraat 45a,tel.010-4123455. In Thelonious vindt op 16 juni een mini-jazzworkshop festi val plaats. Drie bekende jazz- workshops uit Nijmegen, Am sterdam en Rotterdam staan vanaf 21.00 uur garant voor een zinderende avond. Toe gang f7,50.Thelonious zit aan de Lijnbaan 120 in de zogehe ten Berenkuil. Muzikantenstichting Kampoe roept dringend jonge rappers, scratchers, soundmixers en electricboogiedansers op voor een optreden in de openlucht op het Schouwburgplein. Dit optreden zal plaats vinden op 30 juni vanaf 10.00 tot 12.00 en van 19.00 tot 20.00 uur. Voor ieder optreden wordt 20 tot 45 minuten uitgetrokken. Voor de geluidsinstallatie en een groot podium wordt gezorgd. Wie interesse heeft, kan contact opnemen met Kampoe op tel.010-4790852. Studio's Onafhankelijk To neel brengt de studio-produc tie Solden.Solden is een studio waarin deelnemers uit diverse disciplines met elkaar samen- werken.Het onderwerp van de voorstelling wordt door de spelers zelf aangedragen. De regie zal respectievelijk in handen zijn van Gerrit Tim- mers, Ton Lutgerink en Mare Warning op de data 5,6 én 7 juli. Voor reserveringen en in formatie kan men contact op nemen met tel.010-4780281 mee heeft dat er aan de for mule- dichter achter het ka theder, mensen rustig op stoe len- maar weinig verandert- .Moet dat zo blijven of kan het ook anders? Middellijn: „Men sen moeten doen wat ze lekker vinden, daar is niets op tegen. Maar, een poëziefestival dat uitsluitend heel overwogen en zwaar fliosofisch is, daar' houd ik niet van. Poëzie komt oorspronkelijk uit het volk- welk volk dan ook- en hoort daar ook thuis. Geen ivoren torens zoals de Kunststichting voor mij. Zo onbereikbaar en speciaal willen zijn is voor mij heel onspeciaal. Je moet iets wat gewoon bij de mensen hoort niet willen cultiveren tot iets dat van boven naar beneden kijkt.Op datgene neerkijkt waar het eigenlijk allemaal vandaan komt. Mis schien ben ik veel te simpel maar daar heb ik voor geko zen. Net als die anderen voor hun manier hebben gekozen. Maar wanneer was dat? Ik houd er niet van te vertellen hoe het moet maar zou het misschien zo kunnen zijn dat de leiding zelf ook moe is van dit inmiddels toch uitgesleten concept?" Is de Rotterdamse kunstenaar, dus ook de dichter te tam? Paul Middellijn vindt van wel. „Er is nog nooit een protestac tie tegen het beleid geweest. Ook nu niet nu Woutertje Pie- terse (de poëziewinkel-red.) door het stopzetten van de subsidie dreigt te verdwijnen. De kunstenaars hier uit de re gio zijn als makke lammetjes. Protest kan prikkelen tot nieuwe initiatieven maar nie mand onderneemt iets tegen de arrogantie van een beleid dat zich gesteund weet door de overheid". Paul Middellijn doet overi gens zelf ook iets op Poetry maar dan wel onder de noe- Vit zijn nieuwste bundel'Jazz Rapsodie' mer'Poetry Vooraf', in het voorprogramma of aan de zij lijn dus.Op 14 juni wanneer om 21.00 uur de onthulling van een neonobject bij het Na tionaal Onderwijscentrum aan de Nieuwe Markt 1 plaats zal vinden. Daarnaast zal Middellijn achter zijn stand met 'poëzie van de andere kant'in De Doelen te vinden zijn. Zijn aanraders' uit het naar zijn zeggen 'grijze' dich- tersaanbod betreffen Neeltje Maria Min:'Lief en vertede rend,, heel mooi' en de Roe meense dichter Marin Sores- cu:'Ik kan hem niet verstaan maar hij heeft een bundel uit gebracht onder de titel'De dood leest de krant'. Gewel dig! Daar verwacht ik bijzon dere dingen van". Els Neijts In de Doelen wordt op maandag 18 juni Poetry Inter national, de 21ste aflevering van de poëzieweek, door de minister van WVC, Hedy d'Ancona, om 20.00 uur ge opend. Dat wil niet zeggen dat dan pas de 'eerste dichters in de stad te signaleren zijn, want op zaterdag 16 juni wordt 'Le bal du festival' op de Binnen hof gehouden, een geprolon geerd succes van vorig jaar. Op deze feestelijke avond stel len organisator Martin Mooij en Manuel Kneepkens een aantal van de dichters die op het eigenlijke festival uit hun werk voorlezen, aan het pu bliek voor. Eerder op de dag, om 15.00 uur, is er bij Donner op de Lijnbaan een poëziepro gramma en een representatie van de bloemlezing 'Woorden in vrijheid'. Nog weer eerder, op donder dag 14 juni, vindt op 21.00 uur de onthulling plaats van neon object bij het Nationaal On derwijscentrum, Nieuwfe Markt 1. De gebeurtenissen op 14 en 16 juni worden gebracht als Poe try Vooraf. De internationale leesavonden beginnen van maandag tot en met vrijdag om 20.00 uur. Op woensdagavond wordt de toe kenning van de Poetry Inter national Award bekendge maakt. Een ander hoogtepunt vormt de uitreiking van de C. Bud- dingh'-prijs aan een nieuwe Nederlandse dichter op zater dag 23 juni. Op dezelfde avond gaat de Nacht van de Jalouzie van start, een als feestelijk aangekondigd slotprogramma met meer dan veertig dichters, gevolgd floor het slotbal. Programma-informatie is te verkrijgen bij Poetry Interna tional, de Doelen, Kruisstraat 2, 3012 CT Rotterdam, tele foon 4134330/4142911. Reserveringen bij de kassa van de Doelen, telefoon 4132490. Ik zou je een bandje mee naar huis kun nen geven, en als je een getalenteerde zanger bent, kun je de muziek misschien leren naboot sen. Maar daar blijft het dan bij. Je zult niet in staat zijn om je eigen ge voelens uit te drukken in de muziek. Het is een re- produktie van de gevoe lens van een ander. In Indiase muziek gaat het er juist om, dat je je eigen emoties over brengt, dat je laat horen wat jij voelt." Zanger Mohammed Sayeed Khan woont nu vijf jaar in Nederland. Hij geeft concer ten en lessen, en brengt zo de tradities van de Noord-india- se klassieke muziek onder de aandacht van het Westerse publiek. Het komt in die tra ditie, zo legt hij uit, vooral aan op persoonlijke expressie. „Indiase muziek is voor een groot deel improvisatie. De muzikant moet zijn emoties overbrengen op de luisteraar, de emoties die bij het verhaal horen dat hij vertelt. Er is een oppervlakkige betekenis, bij voorbeeld het verhaal over de eenzaamheid van de vrouw die op haar geliefde wacht. Er is ook een diepere betekenis aan zo'n tekst, vaak een reli gieuze ondertoon. Dat gevoel moet je weten te leggen in de geest van de luisteraar. In de improvisatie ontwikkeld dat gevoel zich van een kleine vonk tot een vlam en tot een brandend fornuis." Levensritme Wat in de Westerse muziek Onsp^ciaal Al twintig jaar trekt Poetry International een vast publiek dat er blijkbaar weinig moeite De eindexamenkandidaten van de vakgroep mode van de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten presenteren van 14 tot en met 29 juni de collectie waarmee men afstudeert. Meer nog dan andere stu denten in de kunsten worden mode-ontwerpers gecon fronteerd met de stormach tige ontwikkelingen van deze tijd. Dat mag uit him verschillende ontwerpen dan ook blijken. melodie en ritme heet, noemt de Indiër raga en tala. Ieder lied heeft zijn eigen raga, een melodieus patroon, dat dienst doet als basis voor de impro visatie. Die beperking is heel streng, maar daarbinnen heeft de muzikant alle vrijheid. De tala is de ritmische cyclus waarop de muziek steunt. Muziek is in India, veel meer dan in de Westerse wereld, sterk verweven met de dage lijkse dingen. Het is geen kunstvorm die naast of boven het gewone leven staat. Het levensritme is er in terug te vinden. Dat betekent dat een traditionele raga niet zo maar overal en altijd gespeeld kan worden. Muziek is gebon den aan tijd en gelegenheid. Khan: „In de ochtend voel je je anders dan in de middag of in de avond. In de oogsttijd heb je andere emoties dan in de droge tijd. Omdat de muziek een uitdrukking is van dat ge voel, hoort er ook verschillen de muziek bij verschillende gelegenheden. Tradities zijn niet alleen ge bonden aan tijd en omstan digheden, ook aan plaats. „Iedere streek heeft zijn eigen muziek. De oogstmuziek uit Pundjab bijvoorbeeld is veel extraverter dan die uit Benga len. Ik speel de muziek uit mijn geboortestreek, Haryana bij Delhi. De muziek uit Zuid- India is heel anders." Mohammad Sayeed Khan komt uit een muzikale familie. Zijn ouders genoten beiden veel aanzien als musicus. „Ik heb alles van mijn vader ge leerd," vertelt hij. „Hij was een groot musicus. Ik heb het geluk gehad dat hij tot op zeer hoge leeftijd -hij werd 00 jaar- zijn kunst op mij heeft overgedragen. Hij kende alle raga's uit de klassieke Noord indiase muziek. Of hij had ze gehoord, öf hij had ze ge speeld, öf hij had ze ooit ge leerd. Wij leren de muziek niet uit boeken, niet op school, maar van generatie op genera tie." De groep waarmee Khan op treedt, is een voortzetting van het werk van zijn vader, ver telt hij met gepaste trots. „Ook mijn oom, de sarangis- peler Masit Khan, is een leer ling van mijn vader. De tabla speler is ook familie: Rafiud- din Khan is mijn neef." Invloed Zelf zet Khan die traditie voort. Onder zijn leerlingen heeft zich ook weer zijn zoon geschaard, die de Oosterse traditie combineert met een Westerse muzikale opleiding: hij speelt ook piano en gitaar. Dat hoeft geen bezwaar te zijn vindt Khan. „Die invloed kun je niet ontkennen. Culturen moeten elkaar beïnvloeden. Zonder je eigen oorspronke lijkheid te verliezen, kun je het goede uit een vreemde cul tuur meenemen in je eigen traditie." Mohammed Sayeed Khan kiyam na een verblijf van drie jaar in Suriname, waar hij via het Indiase consulaat les gaf in een cultureel uitwisselings programma, naar Nederland. „Ik verwachtte dat er genoeg Surinaamse mensen geïnte resseerd zouden zijn in mijn muziek. Er blijken ook veel Nederlanders klassieke India se muziek te willen studeren. De Nederlandse studenten zijn over het algemeen zelfs veel serieuzer in hun studie. De Surinamers hebben meer interesse in de filmmuziek, de populaire Indiase muziek." Reflex Een van de Nederlandse stu- Mohammad Sayeed Khan:„Muziek als persoonlijke expressie." (foto: Robert Vos). denten van Khan is de acteur Henri van Zanten. Voordat hij zich bezighield met de Indiase muziek, had hij les op het con servatorium. Van Zanten- :„Het is een wereld van ver schil. Je leert een lied, je wordt gewezen op je fouten en je probeert die te verbeteren door erover na te denken. De Indiase methode gaat er van uit dat je eerst moet leren je stem te gebruiken. Eerst oe fen je eindeloos veel, zodat je je stembanden net zo kan ge bruiken als de spieren waar mee je ook zich instelt op ver- weg en dichtbij. Als in een reflex, zonder nadenken. Je leert door te doen." Khan:„Voordat je je gevoel kan uitdrukken, moet je je in strument leren gebruiken. Niet door nadoen, maar door je eigen expressiemogelijkhe den te leren kennen." Mohammad Sayeed Khan treedt op met een groep be staande uit vijf muzikanten in Galerie Paradise Regained aan de Aelbrechtskolk 35a in Delfshaven in Rotterdam op zondag 17 juni om 15.00 uur. Kaarten kosten f 10,-. Reser veren via tel. 010-4776138 of 020-907455. Paul Middelijn.-„Dynamischer, speelser en levendiger"(foto' s:Peter de Kievith Het betreft ontwerpen van Christa Bakker, Steve Cheung, Lianne Dirven, Ca roline van der Linde, Inge borg Roelands, Willemijn Rothuizen en Haidy Schols- berg. De expositie is van maandag tot en met vrijdag van 9.30 uur tot en met 21.00 uur te zien in het gebouw aan de Blaak 10, lokaal 24 en 25. Een voorbeeld dat geenszins de indruk wil wekken dat het andere werk minder de moeite zou zijn is de collec tie van Christa Bakker. Zij noemt haar geesteskind de Chiaveri collectie, modern, mondain, nostalgisch, voor jonge bon-vivants met een knipoog naar de deftigheid.

De Havenloods | 1990 | | pagina 15