Bewoners volharden in verzet tegen bedrijf Miljoenentekort dreigt bij stadsvernieuwing DE HAVENLOODS Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I 1 Opmerking Reijnhout valt slecht bij CDA EDITIE 9, DINSDAG 39e JAARGANG, Nr. 25 UJ Schiedams Nieuwsblad Wegener huLS-aan-huLsbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. WF/Schiedam fa len aan slag Hoe nu verder met het museum? A Schielandzieken huis start met nieuwe sterilisatieme thode. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Tijdmachine in Beatrixpark SCHIEDAM— In het Bea trixpark is vorige week de tijd tweeduizend jaar terug gezet. In een afgesloten deel van het park is een heuse IJzertijdboerderij in gebruik genomen. De komende we ken zullen 835 leerlingen van Schiedamse basisscho len en het Stedelijk Gymna sium hier aan den lijve on dervinden hoe hun voor ouders zich rond het begin van de jaartelling in leven hielden. De scholieren van de Kameleon beten donder dag de spits af. Gehuld in juten zakken, als vervanging van berehuiden, gingen de scholiertjes onder leiding van schoolbioloog Roel van Raay op pad om in de natuur voedsel te vinden. Vrijdag zorgde een bruidspaar voor een verrassing. „De kinde ren liepen al rond in juten zakken alsof het tweedui zend jaar terug was toen het bruidspaar verscheen als vreemde indringers. We de den maar of het geestver schijnselen waren om het ef fect van de teletijdmachine niet te niet te doen", lacht Van Raay. Buitenhavenweg afgesloten SCHIEDAM De Buitenha venweg is tussen de Koemarkt en het Nieuwsticht tenminste twee weken afgesloten voor doorgaand verkeer. De afslui ting is nodig in verband met vernieuwingen van kabels, leidingen en riolering. De dienst Gemeentewerken en de Openbare Nutsbedrijven zijn al sinds april bezig. Een volledige afsluiting was tot dusver niet noodzakelijk. Doordat het werk zich nu ech ter verplaatst naar het midden van de weg, is een volledige stremming volgens de ge meente niet te voorkomen. De aan de Buitenhavenweg ge vestigde bedrijven blijven wel bereikbaar. Jonge dieven vangen bot SCHIEDAM De politie heeft vrijdagavond twee jeug dige inbrekers van 15 jaar be trapt bij het stelen van drie kratten met lege limonadef- lessen bij coca cola-fabrikant bv. in de Calandstraat. De Schiedammertjes zijn overge bracht naar het politiebureau. In het kader van het Halt-pro ject zullen de twee vervan gend werk moeten uitvoeren. 'Schiedam is al zwaar vervuild' SCHIEDAM De omwonenden van het Wilton Fije- noordterrein hebben hun verzet tegen de komst van het mineraaloverslagbedrijf Mineral Service nog niet opgege ven. Omdat de verschillende raadscommissies deze en volgende week over de invulling van het door Wilton Fijenoord afgestoten deel van de werf praten, zijn bewo nersorganisaties een actie begonnen om de raadsleden over te halen tegen de komst van het bedrijf te stemmen. Alle omwonenden zijn door soonlijk op te bellen of te ondermeer de Bewonersvere- schrijven. Daartoe hebben de niging Schiedam West opge- bewonersorganisaties in de roepen de raadsleden per- omgeving van het Wilton-ter- Experiment gescheiden ophalen GFT-afval start in oktober SCHIEDAM— De Openbare Nutsbedrijven gaan voorzich tig beginnen met het invoeren van het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinaf val. In een vorige week ver spreide brief aan de bewoners van een deel van Woudhoek- Noord wordt hen gevraagd mee te werken aan een experi ment. Na de vakantie wordt met de proef begonnen. Het experiment met het ge scheiden ophalen van het zo genaamde GFT-afval wordt uitgevoerd in de Ambachten- buurt in de Woudhoek. Vanaf oktober komt de vuil nisman in deze omgeving op maandag het gewone huisvuil ophalen en op donderdag het GFT-afval. De bewoners krij gen van de gemeente een mi- nicontainer of een emmer in bruikleen om het GFT-afval in op te slaan. Ook krijgen de huishoudens die aan het expe riment meewerken een keu kenemmertje waarmee in de keuken het afval kan worden gescheiden. De ervaringen die in de Woudhoek worden opgedaan, zullen worden gebruikt bij verdere invoering van het ge scheiden ophalen van afval in de rest van de gemeente. De gemeente hoopt met het apart ophalen van GFT-afval het hergebruik van huisvuil te be vorderen. Momenteel bestaat bijna de helft van het huisvuil uit GFT-afval. Door dit apart in te zamelen kan hier com post van worden gemaakt die gebruikt kan worden in tui nen en in de landbouw. rein een lijst met telefoon nummers en adressen van alle raadsleden verspreid. In een gezamenlijke brief aan de raadsleden laten de bewo ners bovendien nog eens we ten het niet eens te zijn met de vestiging van het mineraal verwerkingsbedrijf. De raads leden bespreken deze week en de volgende week de ambtelij ke notitie Randvoorwaarden Bedrijvenpark Vijfsluizen. Cumulatie „De notitie geeft aan dat op het meest zuidelijke deel van het bedrijvenpark van catego rie vier (matig vervuilende in dustrie, red.) toegestaan kun nen worden. Wij achten dat zeer onwenselijk omdat der gelijke bedrijven een nieuwe bijdrage zullen leveren aan de cumulatie van verontreinigin gen en lawaaioverlast waar aan Schiedam in toenemende mate bloot staat", schrijven de bewonersorganisaties aan de raadsleden. Volgens de 'omwonenden is het extra schepje vervuiling dat Miniral Service zal ople veren te veel: het is volgens hen toch al niet al te best in Schiedam. „Het jaarverslag van de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond geeft wat dat betreft een zeer ver ontrustend beeld; Schiedam neemt in vrijwel elke statis tiek of grafiek een hoge of hoogste plaats in". Vooral de luchtverontreini ging is volgens de bewoners in Schiedam hoger dan elders in Zuid-Holland en overschrijdt meermalen de gestelde grens waarden. De bewonersorganisaties be treuren het dat de verontrei niging met stofdeeltjes of me talen niet in Schiedam wordt gemeten. De dichtsbijzijnde meetpunten zijn in Rotterdam en tussen Vlaardingen en Maassluis. In de brief wordt ook geconcludeerd dat het aantal klachten over lawaai in Schiedam het hoogst is per in- Onderzoek De bewoners willen dan ook een onderzoek naar de gevol gen voor het milieu voordat het bedrijf toestemming krijgt zich op het terrein te vestigen. „Gezien het nu al zwaar be laste leefmilieu in Schiedam zouden we er voor willen plei ten om elke beslissing over de randvoorwaarden voor vesti ging op het bedrijvenpark vooraf te laten gaan van een onderzoek naar de huidige milieusituatie van de directe omgeving van het toekomstige bedrijvenpark, met name een onderzoek door de DCMR naar de huidige stofbelasting en het geluidsniveau lijkt no dig om vast te kunnen stellen of het toelaten van een catego rie vier-bedrijf verantwoord is", stellen de bewoners. De organisaties hebben de be woners opgeroepen om de raadscommissies waarin over het bedrijvenpark wordt ge sproken massaal bij te wonen. Een dergelijke oproep had on langs bij een hoorzitting over de komst van het ertsmaalbe- drijf groot succes. Op dit in onbruik geraakte deel van de Wilton-werf moet de vestiging van Mineral Service komen. Ritzen geeft twee ton extra SCHIEDAM De gemeente Schiedam heeft van minister Ritzen (onderwijs) twee ton extra gekregen om het anal fabetisme te bestrijden. Rit zen kondigde in april bij de opening van het Jaar van de Alfabetisering aan volgend jaar 25 miljoen extra uit te trekken om het analfabetis- lan te pakken. De gemeente heeft te horen gekregen dat twee ton hier van naar Schiedam gaat. Het bedrag oet worden gebruikt om het aantal analfabeten mensen die niet kunnen schrijven en lezen) en semi- analfabeten te verminderen. Het educatief centrum ECV zal van het extra geld een aantal activiteiten opzetten. SCHIEDAM De opmerking van D66-wethouder Adri Reijnhout dat het nieuwe op- positiebeleid van het CDA wordt ingeschreven door fru stratiegedrag is bij de chris ten-democraten in het ver keerde keelgat geschoten. „Nogal overtrokken", vindt CDA-fractievoorzitter Daan Baart. „Het lijkt er eerder op dat Reijnhout een beetje schichtig is geworden van onze nieuwe vorm van opposi- tievoeren". Het CDA heeft volgens Baart bewust gekozen voor een an dere oppositiestijl. „Bij het begin van de vorige periode, toen we wederom buiten het college stonden, zijn we toch constructief oppositie blijven voeren. Dat doen we nog steeds maar alleen de opstel ling richting college is anders. De nieuwe manier van opposi- tievoeren is constructief rich ting burgerij en assertief rich ting college", zegt Baart. Esso-station overvallen SCHIEDAM Een nog onbe kende man van* ongeveer twintig jaar heeft zaterdag middag het Esso-benzinesta- tion aan de Rotterdamsedijk overvallen. De overvaller dreigde met een pistool en dwong de 18-jarige pompbe diende geld af te geven. Ver mist wordt een bedrag van en kele duizenden guldens. De dader was gekleed in een don ker trainingspak en droeg een sjaal voor het gelaat. Voor dit jaar is er een gat van 5,9 miljoen in de financiering, van de stadsvernieuwing SCHIEDAMEr dreigt een miljoenentekort bij de stads vernieuwing. Dit jaar is er bij na zes miljoen gulden te wei nig in het stadsvernieuwings fonds. Wethouder Adri Reijn hout spreekt van een zorgelij ke situatie. „Het is een fors probleem", aldus Reijnhout. De behandeling van het Meer jarenplan Stadsvernieuwing 1990-'94 (MPS) is in verband met het financieringstekort uitgesteld. In het concept MPS liep het tekort voor 1990 op tot 11.2 miljoen. Dankzij een extra bezuinigingsronde op ambtelijk niveau is het te kort teruggebracht tot circa 5.9 niljoen. In dit bedrag zijn de kosten voor bodemsanering voor dit jaar nog niet ver werkt. Wordt dit bij het tekort opgeteld dan loopt het bedrag op tot 8,8 miljoen. Reijnhout zegt nog in het duister te tasten over hoe het tekort kan worden opgelost. „Daar heb ik nog geen ant woord op. Er moet eerst geïn- vetariseerd worden hoe groot het tekort is. Ik schat dat het totaal zo rond de tien mil joen is maar ik hou een slag om de arm. Er wordt een noti tie voorbereid die alles in kaart brengt". Het tekort is volgens de wet houder mede ontstaan door dat er de afgelopen jaren 'on eigenlijk' gebruik is gemaakt van het stadsvernieuwings fonds. „In het verleden zat het fonds in een ruim jasje en dan ontstaat de neiging om alles ten laste van het fonds te doen", aldus Reijnhout. Zo behoren volgens de wethouder kosten voor bodemsanering en bovenbudgettaire bouwkos ten (extra kosten in verband met de moeilijkheidsgraad van de locatie of extra voor zieningen) als strikt wordt uitgegaan van de wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing niet ten laste van het stads vernieuwingsfonds te worden gebracht. Reijnhout wil dan ook dat hierover een politieke discus sie wordt gevoerd. „Zolang er geen principiële discussie is geweest over wat er nu wel en wat er nu niet onder het stads vernieuwingsfonds valt, blijft het een schimmig geheel", stelt Reijnhout. Bezuinigingen door nieuw bouw- en renovatieprojecten soberder uit te voeren, ziet de D66-wethouder niet zo zitten. „Ik schat in dat we hoe dan ook de broekriem iets moeten aanhalen want het geld is schaarser. Een mogelijkheid is bezuinigen op projecten, maar of dat het geval zal zijn, is nog maar de vraag. Als je de toe ters en bellen er af haalt bij nieuwbouw en renovatie val je terug op het absolute mini mum en ik denk dat een min dere kwaliteit zich op langer termijn wreekt". Woensdag 20 juni spreekt de raadscommissie voor wonen, wijk- en buurtbeheer en voor lichting over de problemen bij de stadsvernieuwing. Weg vernoemd naar NS-topman SCHIEDAM De weg tussen de Overschiesseweg en de Pa rallelweg zal in de toekomst worden vernoemd naar ir. F.Q. den Hollander, oud-pre- sident-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen. Het college is het eens met de com missie voor het geven van straatnamen dat deze naam goed aansluit bij de naamge ving van het bestaande deel van de Spaansepolder. De straten in het Schiedamse gedeelte dragen de namen van personen die zich hebben in gezet voor de scheepvaart en de spoorwegen. De gemeente raad moet zich nog over het voorstel uitspreken. De straatnaamgeving is nodig in verband met de bouw van drie kantoorflats op de locatie. Receptie Hafkamp SCHIEDAM— Doordat de WD niet in het nieuwe colle ge terugkeerde, is wethouder Luub Hafkamp werkloos ge raakt. Op 26 juni wordt de WD-politicus ironisch ge noeg een receptie aangeboden in de aula van het Stedelijk Museum: hetzelfde museum waarmee de wethouder de af gelopen periode regelmatig mee negatief in het nieuws kwam. De afscheidsreceptie duurt van 17.00 tot 19.00 uur. Appelmarkt afgesloten SCHIEDAM De Appel markt, de verbinding tussen de Lange Haven en de Hog- straat ter hoogte van het mu seum, is tot en met september verboden gebied voor het ver keer. De gemeente heeft deze maat regel genomen om te waarbor gen dat trouwauto's en auto's van genodigden ongestoord het Stedelijk Museum kunnen bereiken. In verband ,met werkzaamheden in het oude Stadhuis wordt de aula van het museum de gehele zomer gebruikt voor het sluiten van huwelijken. De maatregel houdt ook in dat de algemene invalideparkeer plaats op de Appelmarkt voorlopig komt te vervallen. De afsluiting geldt voor dag en nacht. Alleen voetgangers en de eerder genoemde trouw auto's mogen zich in de straat begeven. Schiedam groeit SCHIEDAMDe bevol king van Schiedam blijft toe nemen. Dat blijkt uit de meest recente cijfers van de afdeling Burgerzaken van de gemeente. Uit het overzicht wordt duidelijk dat in april het inwonertal is vermeer derd mei 53. De toename is vooral te dan ken aan het feit dat er zich in april meer mensen in Schie dam vestigden dan er de ge meente verlieten. Tegenover 176 Schiedammers die el ders hun heil gingen zoeken, staan 238 nieuwkomers. In april werden er in Schie dam 35 huwelijken gesloten. In 13 gevallen werd het hu welijk beëindigd. In dezelfde maand werden er 68 Schie dammertjes geboren en over leden 68 Afscheid Van Bochove SCHIEDAM Voorlichter Bas van Bochove verlaat in verband met het bereiken van de Vut-gerechtigde leeftijd per 1 augustus de gemeente. Op vrijdag 29 juni krijg de oud-journalist een receptie aangeboden in de recreatie zaal van het Stadskantoor. De receptie vindt plaats van 16.30 tot 18 00 uur.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1