Onrust bij personeel dienst Gemeentewerken Triathlon in de Broekpolder was een echte slijtageslag Boycot brengt personeel Shell in gewetensnood Meisjes gezocht DE HAVENLOODS Medewerkers vrezen verlies arbeidsplaatsen 10 t/m 15 juli 1990 de Doelen, Rotterdam Kees Zonruiter verrassende winnaar Landelijke pupillendag Opening clubhuis Oproep kerk beantwoorden of loyaal blijven aan baas? OPHEFFINGSUITVERKOOP DONDERDAG 28 JUNI 1990 26-584 SCHIEDAM Bij de dienst Gemeentewerken is onrust ontstaan door de voorgenomen afschaffing van de 'gedwongen winkel nering' door de gemeente. Tot nu toe is het gebruike lijk dat de dienst het on derhoud verricht aan de schoolgebouwen van de ge meente. Als het college haar zin krijgt zal de dienst echter vanaf 1992 moeten gaan concurreren met pa- riculiere aannemers. Dat deze werkwijze kostenbe sparend werkt, zoals het college van B en W be weert, wordt door voorzit ter P. Koppenhagen van de medezeggenschapscom missie van de dienst Ge meentewerken met klem betreden. In een notitie aan onder meer de raadsleden spreekt Kop penhagen zijn verontrusting uit over het voornemen van het college. B en W willen het beheer van de schoolgebou wen overhevelen naar de af deling onderwijs waar een klein technisch bureau de zaak zou moeten gaan coördi neren. Volgens Koppenhagen kan dit een eerste stap zijn om ook andere gemeentelijke ob jecten volgens deze methode te gaan beheren. De weg wordt dan vrijgemaakt voor een versplinterd geheel van kleine technische bureaus binnen de gemeente, vreest Koppenhagen. „Het heeft dan veel weg van prijsschieten op de dienst Gemeentewerken", vindt de voorzitter van de me dezeggenschapscommissie. In de ogen van Koppenhagen wordt er een verkeerde afwe ging gemaakt. „Als bewijs voering wordt wel verwezen naar soortgelijke ontwikke lingen in Amsterdam en Delft, maar verzuimd wordt melding te maken van het feit dat ook in Rotterdam hetzelfde wordt gespeeld doch dat men daar na enige jaren ervaring op dat besluit is teruggekomen". Consequenties De onrust bij Gemeentewer ken datëert al vanaf vorig jaar maart toen het vorige college het voornemen uitsprak om tot de organisatiewijziging over te gaan. De onrust bij de medewerkers is vooral ont staan omdat niet bekend is wat de consequenties zijn voor het personeelsbestand. Uit een bestuurlijke notitie zou volgens Koppenhagen echter blijken dat als er werk verloren zou gaan bij Ge meentewerken, door werk uit te besteden aan particulieren, de formatie te groot is. Het zou gaan om zes arbeidsplaat sen. Wordt de nieuwe werk wijze ook bij andere onderde len van Gemeentewerken toe gepast, dan zou dat er toe lei den dat daar ook zogenaamde boventallige plaatsen ont staan, zo vreest de medezeg genschapscommissie. Onjuist Het argument van het college dat de nieuwe manier van werken kostenbesparend is, wordt door Koppenhagen be streden. Het besluit van het college is volgens hem op on juiste uitgangspunten geba seerd. Het verschil tussen de uitgaven van onderhoud aan scholen en de vergoeding die het Rijk hier voor geeft, is vol gens hem in de praktijk min der dan de ruim 2,5 ton waar het college van uit gaat. „Dat betekent dat van de te verwachten kostenbesparing een veel te rooskleurig beeld was geschetst", aldus Kop penhagen. Sterker nog: vol gens Koppenhagen kan wor den aangetoond dat de ge meente met de nieuwe werk wijze per saldo duurder uit is. Veeg In de notitie krijgt ook de af deling onderwijs die in de ge hele operatie een belangrijke rol speelt, een veeg uit de pan. „De medewerkers van de af deling Onderhoud Gebouwen hebben zich er zelf de laatste jaren over beklaagd dat het hun met name in de onder wijssector zo moeilijk werd gemaakt om een karwei snel en goed aan te pakken", stelt Koppenhagen. Hij illustreert dit met enkele voorbeelden. „Om bijvoor beeld een deur in een school, bij openstaan, te kunnen vast zetten was een kleine techni sche voorziening nodig. Alvo rens dit te mogen uitvoeren moest echter toestemming van de afdeling Onderwijs worden verkregen. Gemeentewerken heeft eerst een opgave van de in B en W om vanaf1992 het onderhoud aan openbare basisscholen ook uit te besteden ai s heeft het personeel van gemeentewerken verontrust. kosten (f 75,-) moeten doen en kreeg daarna het fiat. Alleen al aan heen en weer schrijven is er voor meer dan het dubbe le aan tijd in gaan zitten", zegt Koppenhagen. In een an der geval bleef een klacht over een klemmende vensterruit zo lang bij de afdeling onderwijs liggen dat medewerkers van Gemeentewerken drie keer te hulp werd geroepen, consta teerden dat het nog steeds de zelfde klacht was en onver- richterzake weer naar huis Deze week vergaderen de ver schillende raadscommissies over het voorstel van B en W. Het vertrouwen in de politiek is bij de medewerkers van de dienst Gemeentewerken ech ter tot een dieptepunt ge daald. „Zij vragen zich af waarom er nog nooit een wet houder of (leden van) een raadscommissie met hen heeft gesproken over dit probleem", aldus Koppenhagen. F ORIGINELE CA Voorverkoop: de Doelen, tel. 010 4132490 v: en alle V.V.V. -TBB. Rotterdam Rij VLAARDINGEN— De korf balvereniging Oranje Nassau is op zoek naar meisjes in de leeftijd van elf en twaalf jaar. Doordat er in de afgelopen weken een aardige ledengroei heeft plaatsgevonden wat be treft jongens in deze leeftijds groep, komt de Vlaardingse korfbalclub meisjes tekort om een team te formeren. Belangstellenden kunhen vrij blijvend met de korfbalsport kennismaken op het complex van Oranje Nassau aan de Claudius Civilislaan. VLAARDINGEN De ze vende wedstrijd-triathlon in de Broekpolder was zo wel voor de deelnemers als voor de organisatie een slijtageslag. Nadat Ruud Muuren zes keer dit zwem- fiets- en loopevenement organiseerde, tekende dit jaar de triathlonvereniging Rijnmond voor de organi satie. „Het is een hele klus De nummers één, twee en drie bespreken na afloop nog e door de Broekpolder met van l.n.r. Rob Mouthaan (3e plaats), Michel Rutten (tweede plaatsen winnaar Kees Zonruiter. geworden, maar we hebben het gered", zegt Jako Kwant van de organisatie commissie in de Broekpol der. „Natuurlijk is er wel wat mis gegaan, maar daar hebben de deelnemers niet veel van gemerkt, uitge zonderd dan het feit dat alle fietsers bij het verlaten van het complex van wa tersportvereniging De Bommeer aan de Vlaar dingse Vaart het verkeerde pad hebben genomen", al dus Kwant. Door Peter Spek De deelnemers hadden vooral te maken met een stevige te genwind bij het fietsen en lo pen. Veel atleten verspeelden veel kracht bij het fietsen en het lopen werd daarom een afvalrace. „Bijna tweehon derd deelnemers vertrokken voor het zwemmen, uiteinde lijk kwamen er na het lopen 146 triatleten binnen. Vijfen twintig procent uitvallers is toch wel erg hoog yoor een triathlon", zegt Jako" Kwant. Toch kijkt de organisatie commissie tevreden terug. „Plannen voor het volgend jaar liggen al klaar", zegt Jako Kwant. „We willen dan naastdeze kwart-triathlon ook een halve triathlon op het programma zetten". Voor een halve triathlon is erg veel be langstelling. In Nederland zijn maar drie k vier triath- lons. Na de 1750 meter zwemmen, 71,3 kilometer fietsen en 16,4 kilometer hardlopen kwam heel verrassend Kees Zonrui ter als eerste over de finish, maar hij voelde de adem van Michel Rutten in zijn nek. „Op mijn sterkste onderdeel het fietsen heb ik uiteindelijk ge noeg voorsprong opgebouwd om Michel Rutten van me af te houden", zegt de winnaar van deze triathlon. Met ruim vier minuten voorsprong begon Kees Zonruiter aan het lopen en bij de finish bedroeg deze voorsprong nog slechts een kleine minuut. „Ik kreeg Kees Zonruiter net niet in het zicht, anders had ik hem nog ge pakt", aldus de nummer twee in de Broekpolder. De beste Vlaardinger was heel verrassend Hans Lems. Alle aandacht was gericht op Jan Lamers en Ron van de Have, maar Jan Lamers moest na een val bij het fietsen de strijd staken en Ron van de Have kon Hans Lems bij het lopen niet voor blijven. „Ik heb mijn race heel voorzichtig opge bouwd en dat is uiteindelijk met die sterke wind tegen een goede keuze geweest. Nu kon ik bij het lopen nog voldoende tempo maken", was het relaas van Hans Lems. Uitslag De tien atleten die het eerste de finishlijn passeerden zijn: Senioren 1. Kees Zonruiter (Spijkenisse) 3 uur 25 min. 21.0 sec. 2. Michel Rutten (Bleiswijk) 3 uur 26 min. 17.0 sec. 3. Rob Mouthaan (Spijke nisse) 3 uur 26 min. 43,0 sec. 4. Mart Moraal (Oegstgeest) 3 uur 28 min. 32.0 sec. 5. Frans Kersebeek (Capelle op de Bos, België) 3 uur 30 min. 53.0 sec. 6. Willy Boogers (Leiden) 3 uur 30 min. 59.0 sec. 7. Hans Lems (Vlaardingen) 3 uur 31 min. 19 sec. 8. Martin Lansink (Den Haag) 3 uur 31 min. 24 sec. 9. Rob Schilperoord (Zoe- termeer) 3 uur 33 min. 25 sec. 10. Ron van de Have (Vlaar dingen) 3 uur 37 min. 06 sec. Junioren: 1. Dennis Lamers (Vlaardingen) 3 uur 41 min. 33 sec. VLAARDINGEN De korf balclubs uit de regio Water weg Noord hebben het plan opgevat om, net als in 1982, een landelijke pupillendag te organiseren. De voorlopige datum voor dit groots opge zette evenement is 8 juni 1991. Behalve het toernooi, waar aan tweehonderd teams kun nen deelnemen, zullen er ook voor diverse nevenactiviteiten gezorgd worden zoals een spandoekenwedstrijd, ballon nenwedstrijd en een strafwor- pentoernooi. Ook is het de bedoeling van de organisatie om het landelijk pupillen-kampioenschap te verwerken. Het toernooi zal gespeeld worden op de terrei nen van de zeven verenigingen uit de regio Vlaardingen, Maassluis en Schiedam. De organisatie verwacht van het toernooi dat daarvan een gro te promotionale waarde uit zal gaan. VLAARDINGEN De voet balvereniging CION zal de nieuwe accommodatie op het complex van Fortuna aan de Marathonweg op vrijdag 24 augustus officieel in gebruik nemen. Op zaterdag 25 augus tus zal dit feit gevierd worden met een openingswedstrijd te gen een aansprekelijke tegen stander. VLAARDINGEN - Over één ding zijn ze het eens: ieder gezond denkend mens verwerpt de apart heid. Wanneer echter de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika ter sprake komt, staan de bedrijfspas- tor en de Shell-technoloog lijnrecht tegenover elkaar. De discussie tussen dit tweetal in aanwezigheid van De Havenloods-ver slaggever wordt niet voor het eerst aangevoerd. Dick Pranger en Freek Zuid- meer maken namelijk deel uit van de gespreksgroep van Shell-werknemers die in 1989 op initiatief van De Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken (Disk) tot stand kwam. Onlangs publiceer de deze werkgroep een boekwerk dat als leidraad kan dienen voor gesprek ken die na de zomervakan tie in onder andere Vlaar dingen en Hoogvliet van start gaan. „Freek en ik zijn het niet met elkaar eens over de rol van Shell in Zuid-Afrika, maar we veroordelen elkaar daarom niet. Eén van de belangrijkste dingen is dat je met elkaar in gesprek blijft, respect krijgt voor eikaars standpunt". Dick Pranger is als bedrijfspastor beroepshalve betrokken bij de gespreksgroep; het wordt snel duidelijk dat de materie hem ook raakt. Dubbele loyaliteit Sinds de Wereldraad van Ker ken in de zomer van 1988 een oproep deed voor een boycot van Shell-produkten, werd Pranger in zijn werkgebied Europoort/Botlek geconfron teerd met de uitwerking van deze oproep. De 5500 Shell werknemers in deze-fegio blij ken grote moeite te hebben met het negatieve beeld dat sindsdien van him werkgever wordt geschetst. „Voor de mensen die zich kerkelijk be trokken voelen, is er boven dien het probleem van de dub bele loyaliteit", zo weet Pran ger, enerzijds is er de kerk die een dringende oproep doet en anderzijds de werkgever Shell. Omdat het bedrijfspastoraat tot taak heeft mensen die om welke reden dan ook in gewe tensnood komen terzijde te staan, werden gesprekken voor het Shell-personeel geor ganiseerd. Volgens Dick Pran ger bracht het dikwijls emo tionele taferelen teweeg. „Sommigen vonden dat de kerk zich hiermee niet mocht bemoeien en zegden hun lid maatschap van de kerk op. Ik heb ook afschriften van giften gezien waarop geschreven stond 'Dit is óók Shell-geld'. Dat geeft aan hoeveel proble men sommigen met de boycot hebben." De negatieve publiciteit om trent Shell irriteert Freek Zuidmeer steeds weer. „De actie is veel meer gericht te gen Shell zelf dan tegen de apartheid, het is een prestige strijd. Ik mis ook de flexibili teit in benadering. In de scha duw van dit ene bedrijf bevin den zich immers zoveel andere die daar ook vestigingen heb ben. BP, Texaco en KLM kun nen gewoon hun gang gaan." „Let wel, alles wat meehelpt om de apartheid af te schaffen moet je aangrijpen, maar een boycot moet je aan de politiek overlaten. Ik vind ook dat je als christen niet mag weglo pen voor problemen. Ter plek ke kan Shell op bescheiden wijze wat doen aan de apart heid. Een boycot is een kwes tie van de overheid, zeker niet van de kerken, laat staan van het bedrijfsleven." doet ook veel aan scholing van plaatselijke krachten bij ves tigingen elders in de wereld. Het is niet speciaal in Zuid- Afrika opgezet om de apart heid tegen te gaan. Je kunt wel stellen dat een boycot een politieke kwestie is, maar in hoeverre hebben grote bedrij ven een maatschappelijke ver antwoordelijkheid?" De huidige ontwikkelingen in Zuid-Afrika (legalisering van het ANC, vrijlating van Nel son Mandela, opheffing van de noodtoestand) rechtvaardi gen volgens de technoloog momenteel echter geen boy cot. „Geef Zuid-Afrika het voordeel van de twijfel. Wij zijn in Nederland zo ongedul dig, willen alles graag van daag." Extreem rechts Bedrijfspastor Dick Pranger (links) en Shell-technoloog Freek Zuidmeer discussiëren over de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika. „Van die werkgever heb ik wel die bos bloemen gekregen". Als mogelijkheden die de mul tinational in Zuid-Afrika heeft noemt hij o.a. scholing van zwarte werknemers als voorbeeld. Opleidingen in het buitenland om zwarten voor te bereiden op hogere posities. „Alles wat je ter plaatse bij draagt, helpt. Met vertrekken toon je juist geen verantwoor delijkheid, dan staan alleen de 4000 zwarten die bij Shell werken, op straat." „Moet je voor die 4000 werk nemers 23 miljoen andere zwarten opofferen?" ripos teert Pranger. Hij wijst erop dat het beleid van Shell in Zuid-Afrika niet speciaal geënt is op dat land. „Shell Scholing Ook in dit opzicht verschilt Dick Pranger mét hem van mening. „We gaan niet af op wat De Klerk zegt of in de kranten staat. In de eerste plaats laat de Wereldraad van kerken zich leiden door zwar te Zuiddafrikaanse kerkelijke leiders. Zolang we van hen geen ander signaal krijgen, wordt dit beleid voortgezet. De Klerk kan wel worden aangemoedigd. Als je nu de druk van de ketel af zou ha len, kan dat de regering in Zuid-Afrika doen toegeven aan extreem rechts. Je moet je niet vergissen: ondanks alle positieve berichten lijken de tegenkrachten van het huidige beleid tóe te nemen." De kennis van zaken omtrent de situatie in Zuid-Afrika en over de reden van de boycot is bij velen gering, zo weet Pran ger uit ervaring. „Tijdens die gespreksronden werden door zowel voor- als tegenstanders van de boycot ongenuanceer de kreten geslaakt. Door het uitgeven van de brochure 'Shell-werknemers tussen zwart wit' probeert Disk dat manco op te heffen. In dit boekje wordt de situatie van verschillende kanten belicht, zodat het een leidraad bij de discussies kan zijn." Freek Zuidmeer vindt de bro chure 'één van de beste publi caties' over dit onderwerp. „Er staan dingen in waarmee ik het niet eens ben maar met het resultaat kan ik vrede hebben. Binnen de gespreks groep heerst de ijdele hoop dat het boekje als praatstuk kan dienen. Ik heb niet de il lusie dat we het probleem kunnen oplossen, wèl dat we elkaar dadelijk recht in de ogen kunnen kijken. Laat de boycot niet leiden tot een breuk tussen kerk en men- De uitgave van Disk 'Shell- werknemers tussen zwart wit: een handreiking voor gesprek over Shell en Zuid- Afrika in kerk en bedrijf is verschenen in een oplage van 2500 exemplaren. Het boekje is onder meer verkrijgbaar bij Freek Zuid meer, Hofsingel 45 te Vlaar dingen of te bestellen bij Disk via tel. 020-228505. De exacte data van de gesprek ken die in september 'in Vlaardingen en Hoogvliet over dit onderwerp plaats vinden, worden nog in deze krant vermeld. 5? CD O E CJ "O co co (T3 O 2. "O -g <5 REISGIDSEN /O REISVERHALEN WEGENKAARTEN FOTOBOEKEN ENZ DEZE WEEK

De Havenloods | 1990 | | pagina 7