Nieuw bad Groenoord open in voorjaar "93 in DE HAVENLOODS Al vanaf 15.69 plaatst) u in onze kranten een kleine advertentie. Boerderij brandt uit Buitenbad ontbreekt in uitgekozen ontwerp Crimineel idee goed naar Parijs voor Schillen niet opgehaald in vakantieperiode OPHEFFINGSUITVERKOOP EXTRA IN DEZE KRANT: RADIO RIJNMOND REPORTER A Regen grote spel breker bij cricket en softbal Ook politiek tegen vestiging vervui lende bedrijven op WF-terrein 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAMEen 11-jari- ge leerling van het Startblok heeft vrijdagmiddag even op het politiebureau mogen lo geren. De jongeman was na een ruzie met een leeftijdsge nootje naar huis gegaan en had daar een luchtdrukpis tool opgehaald. Met' dit wa pen, dat ongeladen was, be dreigde hij zijn opponent. De jongei schutter in spé is overgedragen aan zijn vader. EDITIE 9. DINSDAG 3 JULI 1990, 39e JAARGANG, Nr. 27 Schiedams Nieuwsblad Wegener hukS-aar^TutsblBcten KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Schiedam sluit zich aan bij riviergemeenten SCHIEDAM— De gemeente Schiedam heeft zich aangeslo ten bij de Vereniging van Ne derlandse Riviergemeenten. Deze vereniging is in 1989 op gericht en komt voort uit een stuurgroep en komt voort uit een stuurgroep die het jaar daarvoor na een congres in Arnhem het licht zag. Onder andere Arnhem, De venter, Venlo en Rotterdam hebben zich al bij de vereni ging aangesloten. Het doel van de samenwerking is het terugdringen van de vervui ling van de rivieren in het Maas- en Rijnstroomgebied. Schiedam kan zich goed vin den in de doelstelling. Vorig jaar is het beleid van de lozin gen op het oppervlaktewater nog eens aangescherpt. De ge meente ondervindt zelf veel schade van het vervuilde ri vierwater omdat de verwijde ring van het verontreinigde slib in de havens met grote kosten gepaard gaan. Het lidmaatschap van de ver eniging kost de gemeente drie cent per inwoner. Voor 1990 komt dat neer op een totaal bedrag f 2.082,42. SCHIEDAM Wederom gaat er in Schiedam een ge bouw tegen de vlakte dat nog herinnert aan het jene ververleden van de stad. Slo pers zijn begonnen met het voorbereiden van de afbraak van de voormalige alcoholfa- briek Hollandia II achter de 's-Gravelandseweg. Eerder dit jaar werd al een deel van het interieur uit de fabriek gehaald. Het Delftse bedrijf Gist Brocades schonk dit aan de stichting De Ge kroonde Brandersketel. Deze stichting wil een jene- vermuseum> inrichten in een pude branderij aan de Lange Haven. In de toekomst zal daar dus te zien zijn hoe er vroeger in het Hollandia-ge- bouw alcohol werd gestookt. Het karakteristieke pand zelf dat dateert uit het begin van deze eeuw zal aan de slopershamer ten prooi val len. Wat er met de vrij te komen grond gaat gebeuren, is nog niet bekend. Zowel de gemeente als enkele projec tontwikkelaars hebben er een oogje op laten vallen. Hollandia II tegen de vlakte Ft a d i R I J /V M O M D Auto SCHIEDAMEen 25-jarige inwoner uit Voorburg is zon dagmorgen in alle vroegte met zijn auto op het Kethelplein over de kop geslagen. De man reed met een vaart van tussen de 120 en 130 kilometer per uur vanuit de Beneluxtunnel het verkeersplein op en wilde de A20 op. Tijdens deze ma- nouvre verloor de onfortuin lijke automobilist echter de macht over het stuur. De auto belandde uiteindelijk op de kop tegen een vangrail. Zowel auto als vangrail liepen forse schade op. De bestuurder bleef ongedeerd. SCHIEDAM Een oude boerderij aan de Polderweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag volledig uitgebrand. Het pand is eigendom van de Hongaarse ondernemer George Toth en werd gebruikt door een autosloper. De brand woedde in het woongedeelte. Een onderzoek van de brandweer en de technische recherche heeft uitgewezen dat er sprake is van brandstichting. Experts constateerden verschillende brandhaarden. Schiedam op Britse TV SCHIEDAM De Britse te levisiekijkers hebben gister avond kennis kunnen maken met de energieprojecten in Schiedam. Op de televisie zender BBC 2 was in het programma 'Where on earth are we goingV was onder meer een interview met wet houder Zijdeveld te zien. De opnamen voor het mi lieuprogramma zijn in maart gemaakt. Regisseur Paul Si mons filmde met een came raploeg van zeven personen bij het renovatieproject rond de Dr. de Visserlaan in Schiedam/Nieuwland, het nieuwbouwproject aan het Schuttersveld en de wind molen op het terrein van Wilton-Feyenoord. Bootdieven aangehouden SCHIEDAM Twee 21-jari- ge Schiedammers zijn vrij dagavond aangehouden in Delft. De twee voeren rond met een in Schiedam gestolen speedboot. De Schiedammers zijn overgebracht naar het po litiebureau in Schiedam. Vrij dagnacht is een derde ver dachte van zijn bed gelicht. De gestolen speedboot lag in cfe Schie en behoort toe aan een Rotterdammer. Bouwstelling waait om SCHIEDAM Een omge waaide bouwstelling heeft zondag voor veel overlast ge zorgd in de Loeffstraat, bij het Nieuwlandplein. Door de har de wind viel de tegen het hotel Rijnmond geplaatste stelling midden op de rijbaan. Mede werkers van de aannemer die de gevel van het hotel op knapt, hebben de ravage op geruimd. SCHIEDAM Het archi tectenbureau Koppert en Koenis heeft de opdracht gekregen om een definitief ontwerp voor een nieuw zwembad in Groenoord te maken. In het ontwerp dat zowel door ambtelijke als politieke als sportverte- genwoordigers als meest geschikt wordt geacht, ontbreekt een buitenbad. Het nieuwe bad gaat 11,3 miljoen gulden kosten. Na het zomerseizoen 1991 wordt begonnen met de sloop van het huidige bad Groenoord. Het nieuwe overdekte bad moet dan in het voorjaar van 1993 ge reed zijn. en Milieu heeft vorige week het voorstel van het college overgenomen om te kiezen voor het ontwerp van de ar chitecten Koppert en Koenis. Ook vanuit de ambtelijke en sportieve hoek is de voorkeur voor het ontwerp van deze ar chitecten uitgesproken, alhoe wel het het duurste is van de twee ontwerpen die zijn inge diend. Koppert en Koenis hebben in hun ontwerp opgenomen een binnenbad van 15x25 meter dat geschikt is voor sportwed strijden en instructie, een re- creatiebad met ondermeer glijbanen en een ligweide van ruim 3000 vierkante meter. In de exploitatie zal het bad per jaar ruim vierhonderdduizend gulden duurder zijn dan waarvan tot nu toe werd uit- 9 De poster SCHIEDAM - Martha Wage naar kan een weekeinde lang naar Brussel, Parijs of een an dere stad. De Schiedamse heeft namelijk de eerste prijs gewonnen in de gemeentelijke prijsvraag 'n crimineel idee? Schiedamse burgers en in stanties werden opgeroepen ideeën aan te leveren om de kleine criminitaliteit terug te dringen. De suggestie van Wagenaar is door de stuurgroep criminali teitspreventie als beste beoor deeld van de ruim twintig in zendingen. Wagenaar stelde voor om als inbraakbeveili ging bij winkels een koppeling aan te brengen tussen het ope nen van de deur en het ontste ken van de verlichting. De ge dachte er achter: een inbreker die in het licht komt te staan maakt zijn werk niet af. „Een origineel en goed uit voerbaar idee", vindt coördi nator criminaliteitspreventie Wil Boonstra. „Dit is zonder al te grote kosten te realise ren. De gemeente zal het dan ook zeker de winkeliers aan raden". Niet alle inzendingen waren even origineel. „Er waren nogal wat suggesties die op zich goed zijn, maar die wel toepassen. Zo belde iemand met het idee om kinderen die vernielingen aanrichten als Straf de schade zelf te laten opknappen. Dat gebeurt al lang want daar hebben wé het bureau Halt voor", zegt Boon stra. Ook het idee van de Schie dammer H.Hendriks was niet helemaal nieuw. Hij stelde vöor om de grindlaag die tus sen de tramrails wordt gestort op de een of andere manier vast te kitten zodat jongeren niet meer zo gemakkelijk aan projectielen om te gooien ko men. Dit probleem speelt met name in de omgeving van de Van Haarlenaan waar school-, gaande jongeren in afwach ting van de tram met kiezel stenen werpen. Dat dit uit de hand kan lópen bleek enkele maanden geleden toen een steen een passerende taxi trof en de Vlaardingse passagier naar het ziekenhuis moest vanwege een glassplin ter in zijn oog. „Het idee is niet helemaal ori gineel want de RET heeft deze methode al eens toegepast op het Hofplein. Theoretisch is het makkelijk uitvoerbaar, maar in de praktijk levert het problemen op met het onder houd. Toen de RET op het Hofplein na werkzaamheden de laag wilde afvoeren naar de AVR werd het daar gewei gerd: het is chemisch bocht", vertelt Boonstra. Dat het idee toch met een etentje in een Schiedams res taurant werd beloond, heeft Hendriks te danken aan de RET. Het vervoersbedrijf was blij met het probleem gecon fronteerd te worden. Volgens Boonstra zullen de gemeente en de RET dan ook binnenkort samen bekijken hoe er wat aan het losliggende grind ter hoogte van de abri's kan wor den gedaan. De actie 'n crimineel idee' krijgt zo goed als zeker een vevolg. „Ik ben best tevreden. Behalve de ideën hebben we nog veel andere reactie's ge had. Er belden bijvoorbeeld mensen op die het een leuk initiatief vonden en toezegden zelf in de toekomst beter op de kleine criminaliteit te letten. Aan dit soort bijeffecten heb ben we vooral wat op de lan gere termijn, denk ik", aldus Boonstra. „Het zou dan ook aardig zijn als we hiermee doorgaan. Alleen hoe en wan neer is nog niet bekend". Koenis. Het college wil haast zetten achter de nieuwbouw- plannen omdat bij verder uit stel het huidige bad gesloten moet worden omdat het niet meer aan de wettelijke eisen voldoet, of dat er een miljoe nenbedrag moet worden uit gegeven om het bad op te knappen. Mocht het huidige schema van het college gehaald worden dan wordt na het volgende zo merseizoen begonnen met de sloop van het huidige open- luchtbad. Het gehele seizoen 1992 zal het bad dan gesloten zijn. Pas het jaar daarop, in 1993, kunnen de Schiedam mers in Groenoord weer in het water spartelen. Buitenbad Gisteren heeft de gemeente raad beslist om 170.000 gul den beschikbaar te stellen voor de verdere uitwerking van het plan van Koppert en In het nieuwe ontwerp ont breekt een buitenbad. Wet- Haast houder Bart de Leede, die voor de verkiezingen in zijn rol als oppositievoerder, een warm pleidooi voor een bui tenbad hield, verdedigde dit door te verwijzen naar de fi nanciële consequenties. Zowel SCHIEDAM In de vakan tieperiode zullen er in Schie- dam-Zuid en een deel van Schiedam-Oost geen schillen worden opgehaald. De Open bare Nutsbedrijven verwacht ten in de zomertijd een te ge ringe opbrengst. In de Gorzen en een aangren zend deel van Oost worden al sinds 19 februari schillen op gehaald. In totaal is er tot nu toe al 25 ton opgehaald. „Een heel goed resultaat", vindt de ONS. Aanvankelijk werden de schillen door werkloze open gehaald dankzij een project van de Gemeentelijke Sociale Dienst en de Openbare Nuts bedrijven. De man heeft zich echter te ruggetrokken. „Het was hem boven zijn macht gegroeid", geeft een woordvoerder van de ONS als reden. De ONS hebben voorlopig de taak overgenomen. „Er was zoveel respons dat we besloten heb ben door te gaan. Het is wel de bedoeling dat er snel een nieu we kracht wordt aangetrok ken", aldus de woordvoerder. zijn naar eei risch bedrijf gebracht o te dienen als v REISGIDSEN REISVERHALEN WEGENKAARTEN FOTOBOEKEN ENZ. VANAF WOENSDAG 40 Na 1991 heeft Schiedam geen openluchtzwembad meer. Cobie de la Rie (D66) als Bea Oomens (Groen Links) be treuren het schrappen van het buitenland. Hotel Het nieuwe bad is gesitueerd in de zuidwesthoek van de lig weide van het huidige bad. Wat er met de rest van het terrein gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Volgens het be stemmingsplan zijn er op het terrein echter alleen maar re creatieve voorzieningen toe gestaan. Enkele van de moge lijkheden die genoemd wor den zijn een hotel en een soort kuuroord. De gemeente hoopt vurig op een dergelijke vesti ging omdat in dat geval de opbrengst van de grond in de bouw van het nieuwe bad ge stoken kan worden. Binnenkort zal de politiek ook moeten besluiten welke be- totale oplage 476.281 Met de oplevering van het nieuwe bad in 1993 valt defi nitief het doek voor het Sport - fondsenbad. Het verouderde bad gaat dicht zodra het zwembad in Groenoord de poort opent. heersvorm het nieuwe zwem bad krijgt. Een mogelijkheid is dat de gemeente het bad in eigen beheer houdt. Ook kan het beheer worden onderge bracht bij een stichting.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1