ScWedamslSsS ^aillgLüüuJ Vervuilende bedrijven niet welkom op Wilton-terrein r Spanningen tussen directie en personeel de Harg door acties Sanering Rijnstraat dure operatie voor gemeente Vervuild havenslib nog tien jaar opgeslagen aan Schiekade Bewoners krijgen steun van meerderheid van raad Gouden medaille voor voorlichter Gemeente spoort 1500 illegale honden op D66: meer oortjes bij A4 De bewoners van de Harg werden vrijdag met bussen naar Frankeland gebracht Vorige week is een begin gemaakt met het verwijderen van de ?v bij de A4 bij de Heneluxtunnel moet uitgebreid 066 raadslid Van den Akker. de Schiekade. DINSDAG 3 JULI 1990 27-496 SCHIEDAM— De bewo ners uit de omgeving van de werf Wilton-Fijenoord die actie voeren tegen de komst van het mineraalo verslagbedrijf Mineral Service kunnen rekenen op een brede steun in de ge meenteraad. Zowel Groen Links, D66, WD en CDA wijzen de vestiging van een bedrijf uit de categorie vier (matig vervuilend) op het bedrijvenpark Vijfsluizen af. Hiermee maken de par tijen de komst van Mineral Service onmogelijk. Het is echter de vraag of de raad zich over de notitie bedrij venpark Vijfsluizen mag uitspreken. Het college is dit eigenlijk niet van plan. In B&W is er een meerder heid die voor het mogelijk maken van vestiging door categorie vier-bedrijven is. De PvdA: wil vervuilende be drijven niet uitsluiten op het nieuwe bedrijvenpark. „De discussie moet losgekoppeld worden van de discussie over Mineral Service. We delen de bezorgdheid van de bewoners maar willen toch nuancering aanbrengen. De overlast die bedrijven uit de categorie vier geven is sterk verschillend en hangt af van de aard van het bedrijf. Het ene bedrijf geeft geluidsoverlast en een ander weer stankoverlast of overlast door een grote aan- en af voer", zegt de PvdA-raadslid Peter Stadhouders. Het raadslid wil de mogelijk heid van categorie vier-be drijven in het bedrijvenpark nadrukkelijk open laten. Het bedrijvenpark is volgens hem goed geschikt om bedrijven te herhuisvesten die elders in de stad, met name in het cen trum, voor overlast zorgen. Overlast De raadsleden van de overige partijen delen deze mening niet. „Op het bedrijvenpark mogen geen bedrijven in de categorie vier komen", stelt het D66-raadslid Van den Ak ker. Volgens de politica zullen dergelijke bedrijven niet al leen voor overlast zorgen in de woonwijken maar zullen an dere bedrijven die zich willen vestigen er door worden afge schrokken. Wil van Wijk (WD) voert tevens aan dat een bedrijf uit de categorie vier maar een beperkt aantal mensen werk kan bieden. Vol gens Van Wijk kan dan ook beter worden gekozen voor minder vervuilende bedrijven die tevens meer werk zullen opleveren. Ook Bea Oomens van Groen Links spreekt zich uit tegen de vestiging van bedrijven uit de categorie vier. „De overlast is in Schiedam zo groot dat niet het risico mag worden ge nomen dat daar nog wat aan toegevoegd wordt", aldus Oo mens. De raadsleden kregen bijval van verontruste bewoners. Volgens woordvoerdster Hen- nie Hagen is het plan voor het bedrijvenpark Vijfsluizen op zich goed maar dreigt er een verkeerde invulling. De bewo ners zijn geschrokken van het voornemen van het bedrijf Mineral Service om zich op het terrein te vestigen. De overlast die het bedrijf volgens de bewoners zal ople veren, komt nog eens bovenop de al bestaande vervuiling. Gevaar „Er komt van buiten de stad al veel op Schiedam af. Daar moet je niets meer bij doen", stelt Hennie Hagen. Ze vreest voor een toename van cara- patiënten in de omliggende wijken. Maar ook de geestelij ke gezondheid komt volgens haar in het gevaar door de toename van het verkeer in de wijk. Hagen kreeg bijval van een volkstuinder. Deze vroeg zich af of de groenten die worden gekweekt door de volkstuin ders in het park Vijfsluizen straks nog wel eetbaar zijn. SCHIEDAM Met een busje van de Mobiele Eenheid is voorlichter Bas van Bochove vrijdagmiddag naar het Stadskantoor gebracht voor zijn afscheidsreceptie. De oud-journalist viel deze eer ten deel vanwege zijn interesse voor het politiegebeuren. Op het Stadskantoor had burgemeester Reinier Scheeres nog een andere verrassing in petto voor de Vut- gerechtigde Van Bochove. De voormalig verslaggever van onder meer Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad, die tien jaar geleden het jachtige krantenleven verruilde voor een rustiger bestaan als ambtenaar, kreeg bij zijn afscheid een koninklijke onderscheiding opgespeld door de burgervader. Van Bochove heeft de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau ontvangen. Wethouder Bart de Leede deelde de zorgen van de raadsleden en omwonenden van het voormalige Wilton- Fijenoordterrein niet. „Elk bedrijf dat zich vestigt op het bedrijvenpark moet voldoen aan randvoorwaarden die we hebben opgesteld. Volgens die randvoorwaarden mag de hui dige milieubelasting voor de omliggende wijken niet wor den vergroot", aldus De Lee de. Hoewel een meerderheid in de raad tegen de vestiging van bedrijven in de categorie vier is, is het toch niet uitgesloten dat er dergelijke bedrijven op het voormalige werfterrein komen. Het college was niet van plan om de notitie over het bedrijvenpark in de raad te brengen voor stemming. B&W willen de notitie zelf vaststellen. Er is echter een kans dat de notitie toch in de raad behandeld zal worden dankzij Groen Links en D66. De partijen hopen dat op deze manier de vestiging van cate gorie vier-bedrijven kan wor den voorkomen. SCHIEDAMDe gemeente vervuiling zich niet beperkt best kan worden begonnen, tast nog in het duister wat de tot de grond van'drie gesloop- „Maar het tempo wordt nu be- sanering van de grond in de te panden naast de Heilig paald door de provincie", al- Rijnstraat in Schiedam-Zuid Hartkerk. dus De Leede. gaat kosten. De verwijdering „Het is nog moeilijk te zeggen Een dergelijke sanering kan van de eternit-plaatjes met hoeveel het uiteindelijk zal vrij kostbaar zijn. „De ver asbest komt de gemeente gaan kosten", zegt wethouder wachting is dat sanering bij voorlopig op een onverwachte Bart de Leede. „De 60.000 de bestaande huizen een be- uitgave van ruim 60.000 gul- gulden die de sanering nu hoorlijke ingrijpende operatie den te staan. Dit bedrag kan kost, wordt betaald door de zal worden. Je hebt het dan al nog veel hoger worden als de gemeente omdat, er in de Inte- snel over een miljoenenbe- rimwet Bodemsanering wordt drag". uitgegaan van een drempelbe- De gemeente zal een deel hier- drag van een ton. Nu er signa- van voor haar rekening moe ien zijn dat ook elders in de ten nemen. Allereerst betaalt Rijnstraat asbest in de grond Schiedam het drempelbedrag zit, wordt een sanering van van een ton en vervolgens nog dusdanige schaal dat we de eens tien procent van de ove- zaak hebben aangemeld bij de rige kosten, provincie. Dit is vrijdagmid dag gedaan". Waar dit geld vandaan mpet Volgens De Leede heeft de komen, weet De Leede nog provincie toegezegd de zaak niet. „Dit hakt er goed in. Er met voorrang te behandelen. is een potje incidentele sane- De wethouder hoopt dat in het ringen maar dat volstaat voor geval dat de verontreiniging geen meter voor deze sane- zich in een groter deel van de ring. Het zal dan ook uit de Rijnstraat bevindt nog dit jaar algemene middelen moeten met de opruiming van het as- komen". Luegener huLs-aarnhuLsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010-4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N.Heynen. (tel.privé 010-4101215) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: A.v.Meeteren (tel. privé 01831-2082) REDACTIE: Marianne Ames en Su san de Ligt. CORRESPONDENTEN: Schiedam: Ronanld vanOudheusdenenBram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 SCHIEDAM— Het verzor gend personeel en het keuken- personeel van de Harg hebben vrijdagochtend, voorlopig voor het laatst, het werk neer gelegd om de eis voor meer loon en betere arbeidsomstan digheden te ondersteunen. De directie voelde zich genood zaakt om familieleden op te roepen een handje te helpen. „De vorige vier acties hebben we het nog zonder de hulp van familieleden kunnen redden maar nu ging dat echt niet meer", klaagt directeur M.D. Bol. Hoewel er een oplossing voor het conflict in de lucht hangt, is de actip van het personeel toch doorgezet. Bol betreurt dit. „De vakbonden stellen zich hard op tegenover de werkgevers van de instellin gen in de gezondheidszorg en blijven voortdurend die in stellingen en zo ook de Harg met acties confronteren. Het bestuur en de directie zijn van mening dat bejaardencentrum de Harg te zwaar getroffen wordt en te zwaar te lijden heeft van deze acties. Daar door dreigt de zorgverlening aan onze bewoners in de knel te komen", zegt Bol. Tijdens de vorige acties slaag de het bejaardencentrum er nog in om vervangend perso neel te krijgen via uitzendbu reaus maar voor vrijdag lukte dat niet meer vanwege de va kantie. Om er voor te zorgen dat de béwoners toch een warme maaltijd kregen, heeft de di rectie een unieke operatie op gezet. Met twee bussen zijn ruim 65 bewoners naar Huize Frankeland gebracht waar ze een maaltijd ontvingen aan de openmaaltijd voorziening. Een dertigtal bewoners die niet meer vervoerd konden worden, kregen een maaltijd bezorgd. De acties hebben volgens Bol veel geld gekost. Het bestuur en de directie van de Harg beraden zich op stappen om dit op het personeel te verha len. Voorlopig is het salaris van de laatste stakingsdag in gehouden. Tineke de Jager van het actie comité van het personeel be treurt de houding van de di rectie. Het is heel jammer. Ik denk dat het voor het alge meen belang is dat deze acties worden gehouden. Er is nu immers geld beschikbaar ge komen", aldus De Jager. Volgens haar is er inderdaad een spanningsveld tussen de directie en het personeel maar daarin staat de Harg niet al leen. „Er zijn zelfs geruchten dat directies van andere te huizen steekpenningen heb ben betaald om het personeel te weerhouden actie te voe ren", zegt De Jager. „Dat is ook geen beste zaak". Nu er een akkoord op komst lijkt tussen de overheid, de werkgevers en de werknemers in de gezondheidszorg worden de acties voorlopig opge schort. De Jager is blij met de rustperiode. „Het is helemaal niet leuk om actie te voeren", aldus De Jager. SCHIEDAM Controleurs van de gemeente hebben de afgelopen weken tijdens een huis-aan-huiscontrole enkele honderden illegale honden opgespoord. In totaal heeft de actie om honden waarvoor geen belasting voor wordt be taald op te sporen minsten 1500 nieuwe aanmeldingen opgeleverd. De gemeente besloot tot de ac tie over te gaan omdat de op brengsten uit de hondenbelas ting beduidend lager waren dan in vergelijkbare steden. In verschillende fasen werden hondenbezitters opgeroepen alsnog aangifte te doen van hun huisdier. De huis-aan- huiscontrole was hierin de laatste stap. Acht controleurs hebben de afgelopen weken meer dan 31.000 adressen in Schiedam bezocht. Een deel van de hondenbezitters meld den zich zelf bij de gemeente nadat er een folder was ver spreid. De overige illegale hondenbezitters zijn door de controleurs opgespoord. Volgens wethouder Aad Wieg man heeft de gemeente met de actie financieel quitte ge speeld, ondank de hoge kos ten. „De extra belastingin komsten komen ieder jaar te rug terwijl de kosten van de operatie maar eenmalig zijn", aldus Wiegman. De actie is volgens hem soepel verlopen. „Er zijn nagenoeg geen conflicten geweest tus sen controleurs en bewoners. Wat bleek was ook dat de ille gale hondenbezitter in de meeste gevallen niet te kwa der trouw heeft gehandeld. Men wist soms niet eens van de hondenbelasting af". De gemeente zal dan ook in de meeste gevallen niet overgaan tot het geven van geldboetes. Alleen hondenbezitters die blijven weigeren belasting te betalen voor hun viervoeter zullen worden beboet. De opgespoorde illegale hon denbezitters kunnen een dezer dagen een acceptgirokaart in de bus verwachten met een aanslag. In Schiedam is dit voor de eerste hond afhanke lijk van het inkomen en va rieert van 15 tot 150 gulden. Voor een tweede hond betaalt iedereen 200 gulden. Winkeldief aangehouden SCHIEDAM Een 30-jarige Vlaardinger die een greep wil de doen in een kassa van een winkel op de Dam zag zijn poging mislukken. De dief be trad een gereedschapswinkel met de vraag of er een sleutel bijgemaakt kon worden. Op het moment dat de bediende de winkel even verliet, opende de winkeldief de kassa. De be diende werd echter gewaar schuwd door de kassabei en wist de man te overmeesteren. De Vlaardinger is overgedra gen aan dé politie. D66, Groen Links, CDA en WD zijn tegen de vestiging van vervuilende bedrijven op het wuton-tei SCHIEDAM - Een pleidooi van het D66-raadslid Van den Akker om er bij Rijkswater staat op aan te dringen het aantal op- en afritten van de A4 naar de Vlaardingerdijk uit te breiden van twee naar vie is niet in goede aarde ge vallen bij voorzitter A.Bons van de Bewonersvereniging Schiedam Zuid.„Er mag geen rondweg Zuid ontstaan" vindt Bons. Van den Akker deed het voor-, stel tijdens de commissie voor Welzijn, Sport, Volksgezond heid en Milieu. De democrate wil dat de gemeente haar in vloed aanwendt om Rijkswa terstaat op andere gedachten te brengen. Rijkswaterstaat ligt al jaren dwars. Volgens de organisatie is er niet genoeg ruimte voor een afrit voor het verkeer dat vanuit de Beneluxtunnel naar Schiedam gaat en ook niet voor een oprit voor automobi listen die richting tunnel wil len. Van den Akker bepleit toch de aanleg van de 'oortjes'. „Zeker nu we spreken over de komst van een bedrijvenpark op een deel van het Wilton-Feijen- oord terrein is de aanleg nodig om overbelasting van de om liggende wijken door verkeer te voorkomen", aldus Van den Akker. Bons van de BVSZ is minder gelukkig met het pleidooi van het D66-raadslid. Hij vreest dat na aanleg veel verkeer van en naar Rotterdam via Schie dam-Zuid zal gaan. „De ver keerslast op de Havendijk zal te groot worden" vreest Bons. Overigens verwacht wethou der De Leede dat de aanleg van de oortjes nogal wat voe ten in de aarde zal hebben. „Het stuit op veel verzet bij Rijkswaterstaat", voorspelt De Leede. SCHIEDAM Het vervuilde slib uit de Schiedamse havens dat is opgeslagen in een spe ciaal depot aan de Schiekade zal daar minstens tien jaar blijven liggen. Die verwach ting spreekt milieuwethouder Bart de Leede uit. Momenteel zijn er geen geschikte technie ken om het verontreinigde slib te reinigen en transport naar de Maasvlakte waar tegen woordig vervuild slib naar toe wordt gebracht, is niet moge lijk. Het terrein wordt nu ge reed gemaakt voor een lang durige opslag. In totaal gaat het om achtdui zend kubieke meter slib af komstig uit de Schiedamse havens. Het slib is vervuild met onder meer zware meta len, olie en andere chemische verbindingen. Om te voorko men dat de milieu-gevaarlijke stoffen buiten het depot be landen, worden speciale maatregelen genomen. De inmiddels opgedroogde specie wordt afgedekt met een laag folie die geen water door laat. Hier komt dan weer een laag aarde op met beplanting zodat het depot als het ware wordt weggewerkt. De ge meenteraad heeft hiervoor gisteren een bedrag van ruim drie ton beschikbaar gesteld. Als het aan de gemeente ligt, gaat het om een voorlopige opslag. „Totdat er een metho de is om de grond te reinigen", stelt De Leede. „Op het mo ment zijn hier echter nog geen mogelijkheden voor". Overi gens is het slib op de locatie aan de Schiekade al enkele jaren geleden daar gedumpt. Sinds twee jaar voert de ge meente slib uit de binnenha vens dat verontreinigd is, af naar de speciaal aangelegde Slufter op de Maasvlakte. 0 Het aantal oortjes bij de A4 worden, vindt het D66 raadslid

De Havenloods | 1990 | | pagina 5