JiïL 'CDA is verantwoordelijk voor sociale apartheid in ons land' Informatie Vliegen op tapijt bij Jeugdland DE HAVENLOODS Noordegraaf verontwaardigd over aanval op kerken Expressionist exposeert a - Poespasbus in Groenoord Titaniumsieraden en monotypes bij Alpha Een weekje van de zomervakantie werken in het Staelduinse Bos I DONDERDAG 5 JULI 1990 Diensten op 1 juli HERV. KERK Grote Kerk: 10 u. ds. P.H. Quartel, Gouda. 17 u.'ds. D.A. Schijder, Ab- benbroek. Opstandingskerk: 10 u. ds. G. de Lang. Bethel-Kapel: 10 u. dhr. G.A. Briun. Huize 'Thomas': 10 u. ds. S. den Blaauwen, Rotterdam. HERV. GEMEENTE KETHEL: Dorpskerk: 9.30 u. ds. Chr. Brakema. St. Martinuskerk: geen dienst. Ark: 9.30 u. ds. N.K. Mos. NEDERLANDSE PROTESTANTENBOND: Kerkgebouw Westvest 92, 10.30 u. Ds. H.J. Bos, Abbekerk. HERV. EVANGELISATIE OP GEREF. GRONDSLAG: 10.00 uur in Aula Scholengem. De Burcht, ds. J.J. Verhaar, Nieuwerkerk a/d IJssel. 17 u. in de Grote Kerk ds. D.A. Snij der, Abbenbroek. SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS: De populaire - schitterend verzorgde - uitgave van de catalogus van de manifes tatie STADSTIMMEREN. Normale prijs 23.50 Nu slechts 19.90 Alleen op ons hoofdkantoor Prins Hendrikkade 12-16 te Rotterdam en de bijkantoren Schiedamse Vest 47 of Dordtselaan 139 te Rotter dam. U kunt ook terecht op ons kantoor Vlaardingen, Hoogstraat 122. VLAARDINGEN Figura tieve schilderkunst siert tot half augustus de wanden bij de Zeeman, het theehuis aan de Hoogstraat 205. De werken zijn van de hand van Frans van der Heide. Deze Schiedammer voelde zich al op jonge leeftijd tot de schilderkunst aangetrokken. Nadat hij zijn studie en leer tijd bij verschillende schilders voltooid had, vestigde hij zich als zelfstandig beeldend kuns tenaar. Onder de naam Heifra verwierf zijn werk met name in het buitenland bekendheid, reden om Nederland te verla ten en achtereenvolgens in Noorwegen, Spanje, Portugal en Frankrijk te gaan werken. Zijn reizen komen tot uit drukking in zijn recente werk. Zijn stijl is expressionisti- scher, het kleurgebruik sterk en diep. Belangstellenden kunnen deze expositie tijdens winkeluren bekijken. SCHIEDAM Herman Noordegraaf is boos. De Schiedamse voorzitter vart de kerkelijke werkgroep 'De arme kant van Neder land' verwijt het CDA een 'uiterst tweeslachtige' hou ding ten opzichte van het armoedevraagstuk in ons land. Hij verwijst daarbij naar het CDA-rapport 'Ar moede en participatie' dat onlangs werd gepresen teerd. „Juist die partij is verantwoordelijk voor het de afgelopen jaren ge voerde beleid van de be groting van de inkomens verschillen. De zwaarste lasten werden gelegd op de ruggen van de minstdraag- krachtigen, mensen die daardoor in een isolement terecht kwamen. Wij heb ben daar doorlopend tegen gestreden en hanteerden niet voor niets een beladen term als apartheid. En dan publiceert het wetenschap pelijk bureau van het CDA plotseling een rapport dat bol stsjat van kritiek op onze werkwijze. Wij zou den teveel aan de overheid overgelaten hebben en zelf geen daadwerkelijke hulp hebben geboden. Dat gaat me echt te ver". De inmiddels 39-jarige Noor degraaf geniet in Schiedam vooral bekendheid als voor malig PPR-gemeenteraadslid en vanwege zijn vroegere be trokkenheid bij het lokale ac tiewezen. Tegenwoordig is hij lid van de PvdA ('omdat die partij toch sneller voor be langrijke verschuivingen kan zorgen') en bekleedt diverse functies in kerkelijke organi saties. De landelijke werk groep 'De arme kant van Ne derland' kreeg, onder auspi ciën van de Raad van Kerken, vorm in 1987. Noordegraaf werd voorzitter. Hardste klappen „Al vanaf '83 zijn wij binnen de kerken bezig met de pro blematiek die het armoede vraagstuk in Nederland met zich meebracht", verklaart hij. „Het kabinet Lubbers 1, bestaande uit CDA en WD, kondigde enkele plannen aan, die met name slecht uitpakten voor mensen met een uitke ring of het minimumloon. De economische recessie werd als alibi gebruikt om een herver deling van inkomens te reali seren, waarbij de sociaal zwakkeren de hardste klap pen kregen. Zij moesten gro tendeels de bezuinigingen op vangen. Dat vonden wij on rechtvaardig". „Met een groot aantal groepe ringen, onder meer WAO'ers, migranten en de vakbewe ging, kwamen wij in het ge weer tegen het gevoerde be leid. Zo werd er een open brief geschreven waarin bezwaar gemaakt werd tegen de stel selherziening van de sociale zekerheid. In totaal 172, voor een groot deel vooraanstaande en bekende burgers van vrij wel alle politieke richtingen (alleen de WD weigerde me dewerking) leverden daarin kritiek op het selectief aan pakken van uitkeringsgerech tigden". Noordegraaf vervolgt: „Pre mier Lubbers schoot daarop behoorlijk uit z'n slof toen hij die zogenaamde '172 promi nenten' asociaal noemde. Hij vond de kritiek te kortzichtig en schermde met het belang van economisch herstel en het behoud van het uitkerings stelsel. Dat zijn overigens voortdurend de argumenten geweest van het CDA en de, WD. Het is dan zeer opmer kelijk dat onze werkgroep nimmer de aanpak van econo mische problemen bestreed maar dat wij slechts bezwaar maakten tegen de eenzijdige afwenteling van de lasten op de minstdraagkrachtigen in de samenleving". Revolutie Ondans een grote manifestatie (met onder andere een groep speciale deskundigen) in het Haagse Hotel Corona ging de stelselherziening door. Zo ook de strijd van Noordegraaf en consorten. „Wij moesten constateren dat de Nederlandse maatschappij langzaam afgleed naar een tweedeling. Aan de ene kant de welgestelde mensen die in de loop van de tachtiger jaren steeds meer konden consume ren en aan de andere zijde een onderklasse van langdurig werklozen, WAO'ers, bij standmoeders en AOW'ers zonder pensioenaanvulling, die financieel volkomen vast kwamen te zitten. We schat ten dat die tweede groep uit 800.000 mensen bestaat. Tel daar gemiddeld één huisge noot bij op en je komt globaal op 10% van onze bevolking. Een behoorlijke minderheid die het allengs moeilijker kreeg". „Deze mensen zijn op vier ma nieren geconfronteerd met de harde werkelijkheid. Doordat ze minder in him portemon nees kregen, zijn ze in een so ciaal isolement geraakt. In onze moderne samenleving moet, in tegenstelling tot de vroegere dorpsgemeenschap, voor alle communicatie- en mobiliteitsmiddelen worden .4- w PU*! gr 'Er ontstond een overtollige onderklasse tijdens de kabinetten Lubbers' Alarm ALARMNUMMER: 06-11 voor elke seconde die telt. Medische dienst ARTSEN: Telefonische boodschap pendienst, tel. 420.66.11. KRUISWERK NIEUWE WATER WEG-NOORD: Kantoor: Van Swin- densingel 40, tel. nr. 4739900. Be reikbaar ma. t/m vr. van 09.00-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn Van Swindensingel 40, ma. t/m vr. van 15.00-18.00 uur; magazijn Bachplein 588, tel. nr. 4706177, ma. t/m vr. van 09.00-13.00 uur. Ver pleegkundig telefonisch spreekuur van ma. t/m vr. van 12.00-13.00 uur: Schiedam-Noord: tel. nr. 4706177. Schiedam-Oost, Centrum en Nieuwland: tel. nr. 4739900. Schiedam-Zuid: tel. nr. 4263129. Schiedam-West: tel. nr. 4261915. Weekenddienst informatie: tel. nr. 4602611 TANDARTSEN: Per 1 jan. tandarts spoedgeval spreekuren voor in het weekend van vrij. 17uurtotma.morg. 8.00 uur en in de avonduren bereik baar via telefoonnummer 010- 4748959. E.H.B.O. Elk weekenddienst Schie- land Ziekenhuis, gebouw Stadhou derslaan 98, tel.: 4733733. STICHTING KRAAMCENTRUM MAASSTEDEN INTERKRUIS: 2e en 4e woensdag v.d. maand van 2-3 uur van Swindensingel 40. Groenoord en Kethel: elke 1e en 3e donderdag v.d. maand van 2-3 uur wijkgebouw Bach plein. IN VERWACHTING? Kraamcentrum Maassteden, Schie- damseweg 99, 3134 BE Vlaardingen, tel. 010-4342867, voor directe hulp dag en nacht. Voor het bespreken van kraamhulp of informatie kunt u terecht op een van onze spreakurèn, waarbij u recht streeks van een kraamzorgverpleeg- kundige adviezen en informatie kunt krijgen. Alle tijden zijn van 14.00- 15.00 uur. Schiedam: Van Swindensingel 99: elke 2e en 4e woensdag v.d. maand; Vlaardingen: Schiedamseweg 99: elke maandag. Wilt u of kunt u van deze spreekuren geen gebruik maken, dan kunt u tel. aanmelden elke maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 11.00 uur, tel,nr. 4358595. Op dezelfde dagen is er van 11.00 tot 12.00 uur een zwangerschaps-en kraamzorginformatielijn voor al uw vragen tel.nr. 4358595. HUISARTSENGROEP DE GORZEN/ NIEUWLAND: Voor spoedgevallen, tel. 426.78.31. DIERENARTS: Dhr. De Kaper, Jan Steenstr. 39, tel. 426.82.34, Dhr. Vi- see, Schiedamseweg 41d, tel. 470.40.22, Dhr. v. Eerd, Schoolstraat betaald. Van de telefoon, via de radio en tv tot het open baar vervoer. Geld is min of meereen voorwaarde voor om gang met mensen geworden. Wil je even telefoneren met je moeder, een achternicht in het oosten des lands bezoeken of gewoon met vrienden naar een café, het kost allemaal geld. Voor veel uitkeringsgerech tigden ontbreken de financië le middelen, waardoor zij in een sociaal isolement belanden. Daarbij wordt elke dag een martelgang om rond te ko men. Mensen maken schulden en raken nog dieper in de put". Overtollig „Op de derde plaats ontstaat er een grote mate van afhan kelijkheid, een éénzijdig rela tienetwerk van een aantal overheidsirfctanties. Hoewel de overheid op veel terreinen is teruggetreden, is de inmen ging ervan in het leven van veel mensen met een uitkering ongekeerd evenredig. Bij standsmoeders waar het aan tal tandenborstels wordt ge teld e.d. Tenslotte is het toe komstperspectief van een gro te groep burgers slecht. Er heeft een technologische revo lutie plaats gevonden, waar door veel mensen (met name ouderen en lager geschoolden) nagenoeg definitief overtollig zijn geworden in onze huidige maatschappij. Als we niets ondernemen in de vorm van scholingsafspraken met een garantie op werk of door mid del van overheidsprojecten (bv. op milieugebied) zijn die personen afgeschreven. Een hardnekkige onderklasse waar de kabinetten van CDA en WD vrijwel niets kan ge daan hebben. De banen die werden gecreëerd, zijn voor het overgrote deel in de dienstverlenende sector en op basis van uiterst flexibele contracten. Maar vergeet niet dat zelfs nu, dus midden in de economische hoogconjunc tuur, Nederland nog altijd zo'n 500.000 werklozen telt en slechts 60.000 vacatures". Moreel Het argument dat de achter eenvolgende coalities van CDA en WD toch een parle mentaire meerderheid hebben gehaald spreekt Noordegraaf nauwelijks aan. „Maar een simpele meerderheid geeft toch niemand het recht om een grote minderheid op deze wijze uit te rangeren. De es sentie van de democratie is juist de manier waarop de meerderheid met minderhe den omgaat. Onder de voor gaande kabinetten Lubbers hebben we juist gezien dat er een behoorlijke vervreemding is opgetreden tussen grote groepen burgers. Enerzijds zie je mensen die twee of drie keer per jaar op vakantie gaan, een mooie leasewagen hebben en een vrijstaand huis. Aan de andere kant kom je in gezinnen waar één keer in de week vlees gegeten wordt. Die verschillen zijn in een wel vaartsmaatschappij als de onze te groot. Daar hamert 'De arme kant van Nederland' al jaren op.". „Wij vonden het beleid van CDA en WD moreel onver antwoord. Ik hoop van harte dat met het toetreden van de PvdA in de regering een defi nitieve ommekeer wordt inge zet, het herstel van de koppe ling is daarbij een gunstig te ken, maar vergeet niet dat de uitkeringen in de afgelopen jaren zo'n 15% zijn achterge bleven bij de gemiddelde loonontwikkeling. Dat is niet niets hoor. Dat hebben wij on langs, tijdens een grote bij eenkomst op het Malieveld, nog eens benadrukt in het bij zijn van diverse bewindslie den zoals minister De Vries". Echt pijnlijk vond Noorde graaf de opmerkingen die voorzitter Weitenberg ('inder daad de topman van het Christelijk Werkgeversver bond') recent maakte bij de presentatie van het CDA-rap port 'Armoede en participa tie'. Hij stelde dat de kerken vroeger veel actiever waren en nu wat gemakzuchtig leken. Beslist onwaar", aldus Noor degraaf. „Onze werkgroep, die dwars door alle kerkelijke gezindten heenloopt, is al jaren bezig het armoedeproces onder de aan dacht te brengen en staat mensen met raad en daad bij. Dat is nou precies een geheel andere houding, dan die van het CDA. Het CDA heeft ge zorgd voor een grote mate van isolement van veel mensen, is verantwoordelijk voor sociale apartheid in Nederland. Dat het CDA daar met dit rapport aan voorbij gaat en de pijlen richt op de kerken, zegt in mijn oren meer over het CDA dan over de kerkelijke organi saties in ons land". SCHIEDAM Waarschijn lijk voor het laatste jaar zal de opening van Jeugdland plaatsvinden in de schaduw van het Stadskantoor. Op het Stadserfwaar nieuwbouw zal verrijzen, kan de jeugd maan dag 9 juli nog terecht voor de talloze attracties die Joop van Broekhoven met zijn team daar heeft georganiseerd. De openingsdag van Jeugdland wordt gehouden vanaf 11 uur (tot 15 uur). Kinderen kunnen deelnemen aan bijvoorbeeld een ezelrace, plaatsnemen op een hobbelgi- raffe, zweefhoepelbaan en de zenuwen testen met het spel de toren van Pisa. Voor de al lerkleinsten is er een zweef- en draaimolen en rijdt het Miss Piggy-treintje. Verder verzorgt Fratelli Fiasco een optreden, geeft Theater Mang twee voorstellingen en is een poppenkastvertelling bij te wonen. De succesformule van Jeugd land schuilt waarschijnlijk in het feit dat er op een Oosters vliegend tapijt gevlogen kan leen de toegang tot de theater voorstelling kost één gulden. Meer informatie over Jeugd land staat dinsdag in het Schiedams Nieuwsblad, worden en dat een koe uit haar uiers limonade geeft in plaats van melk. Deelname aan deze activiteiten is gratis. De Jeugdlandkaravaan trekt vervolgens van 10 tót en met 27 juli de Schiedamse wijken in. Het programma voor dins dag aanstaande is als volgt: om 10 uur creativiteit voor de jeugd in Noord. Plaats van handeling is Hof van Spaland. In Nieuwland kan vanaf 10.15 uur op het dr. Wibautplein aan een spelcircuit worden deelgenomen. Het middagprogramma gaat om 14 uur van start in Noord (Blauwe Brug) met het Kin dertheater Ton Laros en tege lijkertijd in Nieuwland (dr. Wibautplein) waar de jeugd creatief bezig kan zijn. Ook in West (Frans Halsplein)begint om 14.15 uur een Jeugdlan dactiviteit, namelijk een spel circuit. Deelname is gratis, al- Voor de jeugd van 4 tot en met 13 jaar begint volgende week Jeugdland. Luegener huLManbuLsblsderi Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen. Telefoon: 010-4.352.911. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: H. Post. (tel.privé 010- 4735870) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- REDACTIE: Marianne Ames en Susan de Ligt. Correspondent SCHIEDAM: Eric Steenbergen. SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899-17787) Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doorn. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 SCHIEDAM De Groe- noordschool heeft dinsdag be zoek gehad van de Poespasbus van de Dierenbescherming. Deze bus (een omgebouwde stadsbus van 12 meter) rijdt op initiatief van de landelijke NVBD dwars door Nederland en doet daarbij een groot aan tal basisscholen aan waar in formatie over dieren wordt In Schiedam werd de Groe- noordschool uitgekozen in het kader van dit voorlichtings project. Frank Zanderink na mens de Dierenbescherming: „We stemmen die informatie af op de leeftijd van de diverse groepen. Onderwerpen die we aansnijden zijn onder andere de omgang met huisdieren, de misstanden in de bio-indus- trie, het couperen van oren en staarten en de bonthandel. Er wordt in de Poespasbus, ge noemd naar ons gelijknamige jeugdblad, een videofilm ver- 9 De beschilderde bus met een lengte van 12 meter. toond en we verschaffen kin deren spelenderwijs inlichtin gen. Verder wordt de school voorzien van aanvullend les- material". De eerste twee maanden toer de de bus door Utrecht en Zuid-Holland, hierna staat Gelderland op het program- SCHIEDAM - In Galerie Al pha loopt tot en met 2 augus tus a.s. een tweetal exposities. Wim Kok en Sigrid Boot stel len titaniumsieraden ten toon. Deze sieraden ontstaan veelal uit geometrische vormen of door observatie van organi sche vormen uit de natuur. In de sieraden worden de meta len titanium, zilver en goud verwerkt. Vooral de kleuring van titanium is optimaal ge bruikt. Gwénaele Diascorn (afkomstig uit Bretagne) ex poseert monotypes, min of meer abstracte portretten die tot lijnenspel en kleurenvlak ken zijn gereduceerd. De meest recente serie (1990) heeft als uitgangspunt muur schilderingen in de kerken van de Koptische gemeen schap in Egypte. Galerie Alpha, Broersvest 93, is van dinsdag tot en met za terdag geopend van 9.30 tot 17.00 uur. WATERWEGGEBIED Het Staelduinse Bos bij 's Gravenzande is een van de locaties waar de Stichting Natuur- en Landschapsbe heer in samenwerking met vrijwilligersgroepen een korte natuurwerkvakantie Het zomerkamp duurt zes dagen van 13 tot 18 augus tus. Vier dagen wordt in het natuurgebied gewerkt. De deelnemers helpen de natuur een handje door boomsoor ten als de esdoorn en bospest te verwijderen. Deze bomen nemen veel licht weg, waar door de onderbegroeiing weinig kans krijgt. Dankzij de kampdeelnemers wordt het bos afwisselender. Er wordt alleen van handge reedschap gebruik gemaakt. Deskundige begeleiding komt van de IVN-Werk- groep van Kampbegeleiders. Zij organiseren ook andere activiteiten zoals excursies, zwemmen of een kampvuur, want naast het werken is voldoende tijd ingeruimd voor ontspanning en gezel ligheid. Soortgelijke kam pen worden eveneens geor ganiseerd op Den Donk in de Alblasserwaard, waar het accent ligt op hooien. Ma chinaal hooien is op de kwetsbare, vaak drassige terreintjes onmogelijk. Het afvoeren van het maaisel is nodig voor een gevarieerde begroeiing. In de Alblasserwaard zijn twee kampen: van 16 tot 21 juli en van 5 tot 11 augustus. Het tweede is een thema kamp, waar het werken in de natuur wordt gecombineerd mnet activiteiten rond de persoon en het denken van Franciscus van Assisi. Ge zinnen kunnen van 30 juli tot 4 augustus terecht op Voorne en van 5 tot 11 augustus in de Krimpener- waard (Ouderkerk). De deelnemers aan de zo merkampen overnachten in een eenvoudige accommoda tie of in eigen tenten. Er wordt gezamenlijk gekookt en gegeten. In elk kamp is plaats voor dertig personen. De kosten variren van 35 tot 55 gulden, inclusief eten. Dat is weinig geld voor een actieve vacantie in een rusti ge omgeving met werk en ontspanning in een goede sfeer. Een uitgebreide folder met inschrijfformulier is verkrijgbaar bij de Stichting Natuur- en Landschapsbe heer Zuid-Holland, Postbus 558, 2800 AN Gouda, tele foon 01820-24500. :;vi. lilpi M ,,V "mSsÊSÊÈÊÊÊÈÊÊm BBJji' ,-v". Het Staelduinse Bos van boven af gezien

De Havenloods | 1990 | | pagina 3