NI YON-bestuur is zuinig op stukje Vlaardings erfgoed Diergaarde Blijdorp verblijd met veel nieuwe aanwinsten kortingen KORTTEN Boorde Zestig-plussers moeten het dak op ïTï=» Sue wel in finale WK Zeekastelen aan de Coolsingel Olifant Ramon heeft de lente in het hoofd Vrouw en eigen bedrijf EN KOPEN Bil GAK0 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 5 JULI 1990 VLAARDINGEN Op een steenworp afstand van het industriegebied en te midden van nieuwbouw huizen, bevindt zich de historische boerderij 'De Hoogkamer', die vanaf 1962 verhuurd is als kam peerboerderij annex club gebouw van de Stichting Natuurvriendenhuizen en kampeerterreinen (NI- VON). Dit gebouw, waar van de fundamenten date ren van midden 17e eeuw, verkeert ondanks de op eigen kosten verrichte on derhoudswerkzaamheden, op belangrijke onderdelen in slechte staat, zodat de gemeente Vlaardingen een subsidie heeft toegezegd van f 29.500,- aan materi aalkosten voor reparatie aan het dak. de leden van de NIVON-oude- rengroep verzorgen zij elke maandag de onderhouds werkzaamheden aan de kam- peerinrichting, de boerderij en de tuinen. Met een capaci teit aan binnen-overnachtin- gen van circa 3000 personen per jaar, ongeveer 2500 kam peerders per jaar en een vaste groep met sta-caravans, kun nen ze het aanbod goed ver werken. Hoewel de NIVON hoopt op uitbreiding in de toekomst, is de renovatie op dit moment belangrijker. „Daarom zijn we ook erg blij met de finan ciële toezegging van de ge meente", zegt Piet Vrijenhoek, al vijftien jaar actief lid van de NTVON en de laatste jaren als voorzitter. „Wij doen alles zelf, maar het valt niet mee om de boel rendabel te hou den. Daarom is onderhoud zo belangrijk." De fundamenten van de NIVON-boerderij dateren van midden 17e eeuw. ling Vlaardingen en als lid van het algemeen bestuur spreekt, daar meteen aan toevoegt dat 'het wel een gereserveerde blijdschap is, want ik ben toch niet helemaal gelukkig met deze subsidie'. Vrijenhoek verklaart nader: „Wij zitten met een erfenis van het bestuur uit 1963. In het huurcontract staat name lijk: 'Het gehele onderhoud, van het gehuurde, niets uitge zonderd, komt voor rekening van de huurster'. Dat is voor deze generatie toch volstrekt onbegrijpelijk dat men daar toen mee akkoord is gegaan. Dit is een huurpand, en de gemeente is de huisbaas. Groot onderhoud zou dus voor rekening van de eigenaar moeten komen. Met die subsi die zullen we de materiaal kosten kunnen betalen, maar het karwei zullen wij zélf moeten klaren. In het verleden gebeurde dit ook altijd, maar toen waren we wel een stukje jonger", zegt Piet Vrijenhoek. „Alles wordt nog steeds door dezelfde leden gedaan, en die zijn de zestig al gepasseerd." De gemeente Vlaardingen kan dus binnenkort een gesprek tegemoet zien met de NTVON- leden, die graag zouden zien, dat dit onderdeel in het huur contract wordt gewijzigd. „Natuurlijk begrijpen wij ook wel, dat de gemeente moet be zuinigen", zegt Coos van IJpe- ren, die daarbij tevens stelt dat de gemeente De Hoogka mer een warm hart toedraagt, want het stukje Vlaardingse geschiedenis draagt ook bij aan het stadsbeeld, waar men zuinig op is. Beetje verkeken De NTVON-leden beginnen half september met de werk zaamheden om de boerderij voor de toekomst te behouden. Door een inspectie van Ge meentewerken is bijvoorbeeld gebleken dat de dakbedek king aan vernieuwing toe is. wij enthousiast dachten dat het met wat nieuwe latten en dakpannen wel geklaard zou zijn", lacht Piet Vrijenhoek, „maar er bleek heel meer aan de hand te zijn. Er moeten hele nieuwe balken en schot ten geplaatst worden, omdat de oude, na 90 jaar, aan het wegrotten zijn. Op alle andere terreinen staan wij ons man netje nog prima, maar dat wij als zestig-plussers nog met zware balken het dak op moe ten, is eigenlijk te gek! „We hopen op wat hulp van jongere krachten", zegt Coos van IJperen, die zelf al in de familiesfeer en kennissen kring op zoek is naar de juiste personen, die behalve enthou siasme, ook nog wat kennis van zaken in huis hebben. Maar ook hulp van buitenaf is welkom. „Het is heel belang rijk voor het de NIVON, bloed bij komt. I VLAARDINGËN De Ne derlandse driekleur wordt dan wel niet tijdens het WK voetbal in Rome verdedigd, in Brno (Tsjechoslowakije) zal Holland op 6, 7 en 8 juli wel in een finale vertegenwoordigd zijn. En niet door de minste: de tweevoudige wereldkam pioene Sue neemt deel aan de wereldkampioenschappen voor honden. se titels gewonnen en de ver wachtingen zijn derhalve hoog gespannen. In totaal doen er circa acht tienduizend honden mee aan de wereldkampioenschappen, waaronder zich overigens vele teckels zullen bevinden. De concurrentie is groot, zo weet Vink die tevens wijst op de onbekendheid met de conditie van honden uit Oostbloklan den. Behalve Sue vaardigt Vink ook haar zoon 'Bandiet van de Rode Rebel' uit, die inmiddels Nederlands, Belgisch, Duits en Luxemburgs kampioen is. Hij komt uit in de kampioens klasse reuen. Daarnaast zal 'Calla van de Rode Rebel' (jeugdkampioen van België) in de jeugdklasse uitkomen. De Vlaardingers, die al in Tsjechoslowakije verblijven, zien de wedstrijden met ver trouwen tegemoet: "De hon den zien er prima uit en zijn er klaar voor." ROTTERDAM In de Rot- terdamse Archiefwinkel aan de Coolsingel is nog tot en met 18 augustus de tentoon- stelling 'Rotterdamse Zee- i kastelen' te zien. De ten- toonstelling bestaat uit gro- te, fraaie foto's van de nog altijd tot de verbeelding 5 sprekende zeeschepen. Generaties Rotterdammers 5 zijn getuige geweest van 'de j stoet uit alle streken' die we- kelijks in Rotterdam aan- 5 meerden. De grote, statige zeeschepen, temidden van de drukte en het vertier van v stoom- en motorbootjes, 'i zorgden altijd voor fascine- rende beelden in het Rotter damse havengebied. Vanaf het einde van de jaren vijftig veranderde er iets fundamenteels in de scheep vaart: de grote passagiers schepen waaraan velen een boterham verdienden en waarop alle Rotterdammers heimelijk trots waren, ver dwenen langzamerhand ge heel uit het Rotterdamse ha venbeeld. De verbroken re latie met Indonesië en het snel populair geworden .luchtverkeer hadden de scheepvaartlijndiensten overbodig gemaakt. De in de Archiefwinkel inge richte fototentoonstelling 'Rotterdamse Zeekastelen' van de grote passagiers-lijn schepen laat de ontwikke ling zien van stoomboot- met-hulpzeilvermogen tot drijvend recreatiepaleis. Het 'Rotterdamse' van deze reu zen slaat niet zozeer op de bouwwerf maar het betreft de thuishaven van het zee schip en de vestigingsplaats van de rederijen. De tentoonstelling met vide oprogramma is van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur in de Ar- chiefwinkel aan de Coolsin- gel 89 te zien. De toegang voor deze ten toonstelling is gratis. in verband met de pas uitgebroken o h opvallend groot aangegeven TV 1 TM 1 1 1 1 ROTTERDAM Waar schijnlijk zijn alle vruchtbare olifanten koeien in de kudde van diergaarde Blijdorp zwanger. Van Irma, de moeder van Bernhardi- ne is dat zo goed als ze ker. Dierenarts Schafte- naar heeft dat uit bloed en urinemonsters kun nen afleiden. Krijgt Ber- nhardine er een broertje of zusje bij, dat is de vraag. Op het antwoord zal men nog een klein jaartje moeten wachten want de draagtijd bij een olifant bedraagt twet jaar en Irma is pas op te helft. De overige twe» vrouwtjes uit Rhe- nen, die als sinds mei 1985 aan de kudde zijn toegevoegd zijn vermoe delijk ook gedekt door Ramon. Dat zou een op vallende prestatie zijn voor de olifantenbul die immens een tijdlang ge sukkeld heeft met een slagtandontsteking. Verder wordt de levende have uitgebreid met enkele speci fieke liersoorten uit China. De diërgaardedirectie is er in geslaagd enkele dieren op ruilbass te krijgen van een dierenbin in Sjanghai. Stren ge qiarantainevoorschriften bepalei dat het nog maanden kan diren voordat deze dieren in de dergaarde te zien zullen zijn. Het gait om een takinvrouw- tje of undergems. De takins zijn uistekende klimmers, die in de Himalaya thuishoren. Blij dop heeft al een takin- manneje en men verwacht binnerkort nog een jong ta- kinvrciwtje uit Oost-Berlijn. Verwant aan de takins zijn de rode g>rals. Deze gems is ner- gen aiders buiten China te bewonderen. Blijdorp ont vangt een paartje. Van deze gorals is bekend dat zij duize- lingswekkend steile hellingen zonder problemen beklimmen om naar plantaardig voedsel te zoeken. Takins en gorals behoren tot de familie van de bokken, waartoe ook de schapen en geiten gerekend worden. Maar de twee blauwschapen, die Blijdorp ontvangt zijn meer verwant aan de geiten dan de schapen. Het eerste gedeelte van hun naam danken de die ren aan hun blauwgrijze win tervacht. Blauwschapen leven in ontoe gankelijke rotsgebieden in Ti bet. Witlipherten, kuifherten, langoer-apen en mandarijns langen (in China vormen deze slangen een lekkernij) Verge- zeilen hun lotgenoten over enige tijd naar Blijdorp. Uilskuiken De drie jonge oehoes in het uilenverblijf zijn intussen bij na net zo groot als hun ouders. Met de rug naar het publiek toe zitten de vijf uilen op een tak. Moeiteloos draaien de oe hoes hun nek 180 graden om, zonder een poot te verzetten, Radio Rijnmond op campingtoej* ROTTERDAM Radio Rijn mond gaat van 6 juli tot en met 24 augustus acht vrijda gochtenden op de Camping- Tour. Het presentatieduo Hans van Vliet en Pieter Leen maakt vrijdag 6 juli van 10.00 tot 12.00 uur een programma vanuit Port Zélande in Oud dorp. In het eerste uur van dit zo merse programma geven zij informatie over de locatie. Het V tweede uur wordt gevuld met optredens van diverse arties ten. Vrijdag zijn dat The Ama zing Stroopwafels, G'race, Jack Jersey, Selena, Wim Koopmans en Lee Towers. I het donzige briluilkuiken. de bezoeker te volgen tot deze uit beeld is verdwenen. Het uilskuiken van de brilui- len ligt er echter als een vod bij in de opfokruimte of inten sive care afdeling in de Rivie- rahal. Komt de dierverzorg- ster in beeld dan veert de jon ge vogel plotseling op. Ver zorgster Mary Vriens voert de witte briluil jonge muizen en dat bevalt het kuiken prima. Over enige tijd mag de uil te rug naar het verblijf. In de tijgerkooi kregen de drie tijgerwelpjes een injectie te gen de katteziekte. Meer be nauwd dan nieuwsgierig ke ken de acht weken oude tij gertjes in de camera's. De wel pen blijken aandoenlijke die ren te zijn in de handen van verzorgers Kees Dekker en Martin van Wees. De beide ouders Pepper en Boris (12 jaar oud) ijsbeerden zenuw achtig in de kooien. Over en kele weken zijn de jonge tij gers op het terras te bewonde ren. Ook de jonge panda's laten zich nog niet zien. Momenteel zijn er vier panda's geboren. De dieren zijn nog blind en helemaal overgelaten aan de verzorging van hun moeders. Het pandaverblijf is uit voor zorg afgezet met linten tegen al te opdringerige belangstel lenden. WATERWEG NOORD Vrouwen kunnen zich reeds opgeven voor een cursus die na de zomervakantie van start gaat. De oriëntatiecursus 'Eigen bedrijf' begint op 3 september in Schiedam en wordt georganiseerd door Vrouw en Werkwinkel. De cursus is bestemd voor vrouwen die een bedrijf willen starten. Tijdens de bijeen komsten wordt o.a. aandacht besteed aan vragen Welke kwaliteiten heb je nodig om een eigen bedrijf te starten? en Wat heb je nodig om een be drijf te starten. Zo worden bijvoorbeeld diploma's, vesti gingseisen besproken, maar ook de financiën en het onder nemingsplan. De cursisten komen tweemaal per week bijeen op maandag en donderdagavond. De cur sus is bestemd voor vrouwen uit de regio Nieuwe Waterweg Noord. Opgave en informatie via Vrouw en Werkwinkel tel. 01880-14252. Overigens is dit kantoor tus sen 9 en 12 augustus gesloten in verband met vakantie. Kostuums Alle kleuren, maten en kwali- J/ teitsstoffen van 298.- Rokken Een enorme kollektie, ook in klassieke kleuren en stijlvolle kwali teiten. Van 89.- Damesjacks Alle kleuren maten en dessins. Nergens voordeliger. v.a. Pantalons Alle kleuren en maten, ook 1/4 maten. Ook in zomerlicht katoen v.a. Blouses Bijna 50.- voor deel. Keus uit alle maten en kleuren Van 59.- voor i\ assen in perfekte uren en kwaliteiten Voor dames van 129.- voor Kolberts Prachtige kwali teiten, ook katoen en alle maten en <rjjfy kleuren v.a. Blazers Sportieve en klas sieke blazers in heel veel kleuren en dessins. Van 99.- voor Herenjacks Te kust en te keur. Nergens voordeliger van 99.- voor Pantalons Kom vlug. Nu zijn alle maten er nog Al vanaf ROTTERDAM MARCONIPLEIN 1-3-5, stigingen in Nederland

De Havenloods | 1990 | | pagina 7