Actievoerders vinden gehoor bij gemeente Historisch onderzoek naar asbestvervuiling in Zuid DE HAVENLOODS 'Winkeliers Hoogstraat werken doorgang trouwstoet niet tegen' Al vanaf 15.69 plaatst) u in onze kranten een kleine advertentie. I BsüSI Stadhuis in de steigers Gemeentezand Aanlegsteigers maken eind aan fdedobberen Veiligheid woonerven nog dit jaar verbeterd Dertien keer proces-verbaal GWB: garages alleen voor stallen auto's Autodieven over de kop EDITIE 9, DINSDAG 10 JULI 1990, 39e JAARGANG, Nr. 28 Ui Schiedams Nieuwsblad Uiegenec huLS-aart-hutsbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. 'i llli Het oude stadhuis. SCHIEDAM Het oude Stadhuis op de Grote Markt staat in de steigers. Tijdens de werkzaamheden die in ieder geval tot eind september du ren wordt een deel van het dak opnieuw voorzien van een laag leien. Vorige week is begonnen met de opbouw van de steigers. Eerst zullen de twee schoor stenen op het dak onder han den worden genomen. De schoorstenen zullen worden voorzien van een nieuwe voe- glaag. Ook Vrouwe Justitia die de gevel van het eeuwen oude gebouw siert, krijgt een opknapbeurt. De zogenaamde trekstangen waarmee het beeld is verankerd zijn drin gend aan vervanging toe. Een ander probleem waar restau rateurs mee geconfronteerd zullen worden, is de hout worm in eiken binten. Het grootste deel van het werk bestaat echter uit het leggen van nieuwe leien op de linker dakhelft. Een ambachtlijke leiendekker zal dit karwei in augustus voor zijn rekening nemen. Het opknappen van het Stad huis kost de gemeente 175.000 gulden. Eind september moe ten de bouwsteigers weer af gebroken worden. Tot die tijd moeten trouwlustige stelletjes uitwijken naar de aula van het Stedelijk Museum op de Hoogstraat. SCHIEDAM De winkeliers op de Hoogstraat zullen zo veel mogelijk meewerken aan het bereikbaar maken van het Stedelijk Museum voor trouwwagens en bussen. Dat zegt Ton Leusen van de win keliersvereniging Hoogstraat. Hij reageert hiermee op uitla tingen van RET-chauffeuse Margreet Vilijn. Vilijn moet morgen met een bus genodig den over de winkelstraat en zegt sterk het gevoel te heb ben dat de winkeliers geen re kening met het trouwverkeer willen houden. Omdat het oude stadhuis mo menteel verbouwd wordt, vin den de huwelijksvoltrekkin gen in de gerestaureerde aula van het museum plaats. Dit geeft problemen omdat het museum zeker voor grotere voertuigen alleen via de Hoogstraat bereikbaar is. Vilijn is zich vorige week en kele keren gaan oriënteren in de winkelstraat. Uit het ge drag van de winkeliers meeiit Vilijn te kunnen opmaken dat ze niet gecharmeerd zijn van het verkeer over de Hoog straat. „Ik heb het idee dat ze opzet- i lossen buiten de telijk uitstallingen zo neerzet ten dat er niemand meer door kan", zegt Vilijn. Ook uit het persoonlijk contact met de winkeliers zou dit volgens haar nog eens blijken. „Ik ben een zaak binnen gelopen om te zeggen dat ik 11 juli met een bus over de Hoogstraat komt. De reactie was van 'dat moet je zelf maar uitzoeken' en 'wij kunnen er ook niets aan doen dat het stadhuis verbouwd wordt'", stelt Vilijn. Ton Leusen van de winke liersvereniging ontkent dat winkeleigenaars de doorgang van trouwstoeten tegenwer ken. „We zijn coulant genoeg om mee te werken. Bovendien gaat het om een tijdelijk iets. Ik heb ook nog geen klacht of wanklank gehoord. Persoon lijk juich ik het zelfs toe", zegt Leusen. Winkeleigenaren die klagen, vinden in zijn ogen geen gena de. „Als een botte winkelier het te lastig vindt om even zijn reclamebord weg te halen dan moet hij maar geen winkelier worden". De winkeliers hebben meer moeite met gewone (vracht- jauto's die buiten de officiële laad- en lostijden over de Hoogstraat rijden. De winke liers zijn hier al jaren over in gesprek met de gemeente. „Maar het lijkt wel alsof je tegen een muur praat", zegt Maarten Luchtenburg namens de winkeliersvereniging. A Eerste nederlaag voor cricketers Excelsior '20 en Her mes DVS. Altijd feest bij de Kromme Keu. A Jonge winkeldie ven krijgen alter natieve straffen. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Een 19-jarige Schiedammer is vrijdag tegen de lamp gelopen. De bewoner van de Kerkweg in Kethel was met een auto met laadklep in Schiedam-Noord op stroop tocht geweest. Op een aantal plaatsen had de man zand in geladen om dit vervolgens in zijn tuin te storten. Het zand is volgens de politie echter ei gendom van de gemeente. De zandverzamelaar is aange houden. SCHIEDAM— Het filedob beren' bij de Huis ter Riviere- brug in de Schie behoort tot het verleden. Moesten in het verleden watersporters soms in een lange rij op het water wachten totdat de brug werd geopend; vanaf nu kan er bij speciale ligplaatsen op een aangenamere manier worden gerwacht. De twee aanlegsteigers zijn op initiatief van wethouder Aad Wiegman en de watersport verenigingen De Schie en De Vrije Liggers bij de brug ge plaatst. Met de bouw van de steigers is de serviceverlening aan watersporters die wach ten op het open gaan van de brug verbeterd. De aanleg steigers zijn echter niet be doeld voor een lang verblijf. Door middel van gebodsbor den wordt aangegeven dat niet langer mag worden afge meerd dan noodzakelijk. SCHIEDAM— Een dronken Duitse vrachtwagenchauffeur heeft vrijdagavond omstreeks 19.00 uur grote schade toege bracht aan de gevel van uit zendbureau Content op de Hoogstraat. De 27-jarige Duitser nam de bocht van de Hoogstraat naar het Broers- veld iets te krap. Het gevolg: een gesprongen ruit, een ver nielde lichtreclame en bescha digde raamstijlen. Ook de Duitse vrachtauto liep schade op. De beschonken chauffeur weigerde medewerking. In overleg met de Officier van Justitie is de man een boete van 750 gulden opgelegd. SCHIEDAM— De actie voerende bewoners van Schiedam-Zuid krijgen hun zin. De gemeente heeft donderdag toegezegd de verkeerssituatie in de stra ten te gaan verbeteren. Het eerst komt de omgeving van de Pendrechtsestraat aan de beurt. Woordvoer der F.M. Bogerd van de ge meente denkt dat de woon erven hier nog voor het eind van het jaar veiliger gemaakt zijn. Later wordt de rest van de Gorzen on der handen genomen. De bewoners gingen tot een actie over omdat er volgens hen regelematig levensge vaarlijke situaties ontstaan door automobilisten die te hard rijden. Vooral ouderen en kinderen worden zo nu en dan op een haar na gemist. In de tot woonerf verklaarde straten halen automobilisten soms snelheden van 60 kilo meter per uur. De actievoerders zijn tevreden met het behaalde resultaat. „Ik ben hier erg blij mee", al dus initiatiefneemster Co Bar- voets. In een gesprek met enkele be woners hebben medewerkers van de gemeente vorige week duidelijk gemaakt welke maatregelen hen voor ogen staan. Ten eerste wil de ge meente na de zomervakantie inventariseren welke wensen er leven bij de bewoners van de Pendrechtsestraat en om geving. Nog voor het eind van het jaar kunnen de eerste maatregelen dan volgens de gemeente wor den genomen. „Het hoeft geen maanden te duren", verwacht Van de Bogert. Volgens hem kan worden volstaan met een simpele ingreep. „Het is niet de bedoeling dat we de straat van gevel tot gevel open gaan breken. We zullen proberen met beperkte werkzaamheden zoals het plaatsen van een paaltje of een drempel probe ren de knelpunten weg te wer ken". Zodra de problemen in de om geving van de Pendrechtse straat zijn opgelost is het de SCHIEDAMDe politie omdat de remmen niet in orde heeft vrijdagmorgen tijdens waren. Ook vier automobüis- een verkeerscontrole op de ten die illegaal gebruik maak- Vlaardingerdijk dertien keer ten van de afrit van de A20 een proces-verbaal opge- vanaf de Beneluxtunnel. Deze maakt. Vier bromfietsers kon- afrit mag alleen door het den hun voertuig inleveren openbaar vervoer en Rljkswa- omdat er aan de motor gesleu- terstaat worden gebruikt. Te- teld was. De opgevoerde vens kregen twee vraehtwa- bromfietsen zijn naar het bu- genbestuurders vrijdagmor- reau overgebracht. gen een proces-verbaal aar hun broek. Beiden zaten lan- Twee andere bromfietsers ger achter het stuur dan dat en een proces-verbaal de Rijtijdenwet toestaat. beurt aan de rest van Schie dam-Zuid. De bewoners van de straten tussen de Nieuwe Maasstraat en de Havendijk zullen nog even moeten wach ten. In 1992 wordt het gehele wegdek in dit gebied ver nieuwd. De straten zullen dan volgens Van de Bogert zo vei lig mogelijk worden ingericht. Dat geldt ook voor de omge ving van de Ridderkerkse- straat waar nieuwe woningen worden gebouwd. Wat de ingrepen gaan kosten, is nog niet duidelijk. „Dat is nog even afwachten. Het hangt mede af van de maatre gelen die worden voorge steld", aldus Van de Bogert. Dat de bewoners him wensen ingewilligd zien worden, heeft volgens Van de Bogert onder meer te maken met de omvang woonwijk hebben bewoners vorige week van de protesten. Vooral de die zijn opgehaald, hebben ii honderden handtekeningen druk gemaakt. SCHIEDAMHet Gemeen telijk Woningbeheer gaat strenger optreden tegen on juist gebruik van garages. Ook heeft het GWB de veiligheid van haar garages laten onder zoeken. Tot het onderzoek werd beslo ten na een incident in Tilburg. Deze stad werd enige tijd ge leden opgeschrikt door een ontploffing in een garage on der een flatgebouw. De oor zaak was in dit geval een de fect aan de LPG-tank van een geparkeerde aüto. Direct na het incident heeft het GWB de veiligheid van haar garages laten onderzoe ken. Waar nodig zijn maatre gelen genomen, zoals het op nieuw aanbrengen van venti- latieroosters. Volgens het GWB voldoen alle garages nu aan de geldende veiligheidsei- Een ander probleem waar het GWB mee kampt is het onjuis te gebruik van de garages. Het GWB heeft geconstateerd dat er mensen een garage huren met andere doeleinden dan het stallen van een auto. Ga rages worden soms gebruikt als opslagruimte en zelfs zijn er complete sloopwerkplaat sen in garages aangetroffen. Volgens het huurcontract is dit echter verboden. Omdat omwonenden vaak last heb ben van het onjuiste gebruik van garages en om gevaarlijke situaties te voorkomen gaat het GWB strenger optreden. SCHIEDAMDe gemeente heeft het milieuonderzoeks bureau Ramil uit Vlaardingen opdracht gegeven uit te zoe ken waar er nog meer asbest in de grond zit in Schiedam- Zuid. Tot het onderzoek is be sloten nadat voor de tweede keer in korte tijd in Zuid as best in de bodem is aangetrof fen. De eerste vondst was na sloopwerkzaamheden in de Rijnstraat. Vorige week is op het bouwterrein op de hoek Den Bommelsestraat, Nieuwe Maasstraat en Ridderkerkse- straat opnieuw asbesthou dend materiaal gevonden. De gemeente tast nog in het duister over de herkomst van de vervuiling. Ramil zal hier door middel van een histo risch onderzoek proberen achter te komen. „We weten wel dat zich begin deze <eeuw één of meer asbestverwerken- de fabrieken in het gebied be vonden. Of deze de verontrei niging hebben veroorzaakt is echter nog niet duidelijk", zegt gemeentewoordvoerder Jang Langstraat. Asbest is jarenlang een gewild product geweest. Toen men echter ontdekte dat de asbest vezels gevaarlijk zijn voor de gezondheid, is het materiaal verbannen. Volgens Lang straat is er geen reden voor paniek. „Men moet natuurlijk niet het terrein waar gesloopt wordt betreden of in de tuin gaan wroeten maar zolang het materiaal onder de grond ligt, Ook in de Ridderkerksestraat in de bodem aangetroffen. is er geen gevaar". Het asbest op het bouwterrein aan de Ridderkerksestraat be vindt zich op een diepte van twee tot drie meter. Het ter rein is inmiddels hermetisch afgesloten. De omwonenden zijn schriftelijk op de hoogte gesteld. In een brief worden ouders verzocht hun kinderen niet op het bouwterrein te la ten spelen. Ook wordt de be woners dringend verzocht niet in de eigen tuin te gaan gra- Wat er met het asbesthoudend materiaal in de Ridderkerkse straat moet gebeuren, is nog niet bekend. In de Rijnstraat hebben medewerkers van het bedrijf Booy Clean een deel van de met asbest verontrei nigde eternietplaatjes opge ruimd. „Het is nog niet duide lijk of het asbest in de Ridder kerksestraat en omgeving ook weg 'moeten halen", stelt Langstraat. Volgens hem moet het onderzoek door Ramil dit verder uitwijzen. Begin augustus wordt het re sultaat van het onderzoek van Ramil verwacht. Dan pas kan er volgens Langstraat over de mogelijkheid van saneren worden gesproken. Er zijn verschillende mogelijkheden denkbaar. Besloten kan wor den het asbestmateriaal te la ten liggen omdat er geen ge vaar dreigt voor de volksge zondheid. Ook kan worden overgegaan tot het verwijderen van het materiaal bij de routine mati ge bodemsanering die gebrui kelijk is op dit soort bouwter reinen. Een derde mogelijk heid is een uitgebreide sane ring. Omdat alle mogelijkhe den nog open zijn, is ook niet duidelijk of de bouw van 140 huurwoningen die in januari 1991 van start zou gaan, ver traging oploopt. De gemeente heeft besloten het onderzoek naar de veront reiniging in de omgeving van de Ridderkerksestraat voorlo pig in ejgen hand te houden door het zelf uit te besteden aan het bureau Ramil. Dit in tegenstelling tot de vervuiling in de Rijnstraat die is aange meld bij de provincie. Volgens het GWB zijn de door haar verhuurde garages veilig. SCHIEDAM Drie mannen zijn zaterdagnacht om 2.00 uur met een gestolen Volvo op Gravelandseweg over de Een getuige had de autodieven op de Scholten- straat op een verdachte wijze bij de auto zien staan. De man vertrouwde het zaakje niet en zette de achtervolging in. De drie mannen reden in volle vaart weg en probeerden via de middenberm van de 's Gra velandseweg te keren. Dit mislukte door de hoge snel heid en de auto ging over de kop. De drie autodieven ontkwa men lopend. Een uur later troffen politieagenten echter in de 's Gravelandsepolder een 32-jarige Schiedammer aan met een nat pak. De man kon geen verklaring geven voor zijn aanwezigheid. Bo vendien was de man in het bezit van een paar autosleu tels van een Volvo. De gesto len auto behoorde toe aan een 70-jarige inwoner van Hoek van Holland.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1