'Aantal tweelingen in Schiedam wijkt niet af Gemeentewerken wil met alternatief plan komen DE HAVENLOODS Verbod op tropisch hardhout in bouwverordening Al vanaf 15.69 plaatst] u in onze kranten een kleine advertentie. I Onderzoek wijst dit volgens gemeente uit Politiek wordt gevraagd besluit uit te stellen ti r TArisfÏMVfSHl'fM Wm I Medewerkers van Gemeentewerken vrezen een uitholling van de dienst. 8 Aangifte geboorte huw8ii,ik overlijden Utttfoksgt registers Surgeflijke stand Loket hwiSteS»^ J.ttKKT EDITIE 9, DINSDAG17 JULI 1990, 39e JAARGANG, Nr. 29 Schiedams Nieuwsblad ujegener huis-aan-huisbLaden i, KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. 49 Dierenleed in Hargahoeve A Spieringshoek veredeld B-toer- 49 Fotograaf kiekt Jeugdland 30 EDITIES in Zuid-tiolland met een totale oplage van 1.300.000 per week geleefd. „We kunnen onmoge lijk bij elke woning een in specteur neerzetten. Het is een kwestie van vertrouwen als je een opdracht verstrekt". Geisertarieven zijn verhoogd SCHIEDAM De tarieven voor de huur en het onder houd van keukengeisers zijn omhoog gegaan. Het college heeft hiertoe besloten in ver band met de toegenomen on derhoudskosten. Het huurta- rief stijgt van f 6,27 naar f 6,65 per maand. Het abonne mentstarief voor het onder houd van geisers gaat van f 3,77 naar f 4,00. Deze tarie ven zijn exclusief BTW. Man zaagt in hand SCHIEDAMEen werkne mer van het bedrijf HCG aan de Westfrankelandsedijk is zaterdagmorgen per ambu lance naar het Dijkzigtzieken- huis overgebracht nadat hij zich in zijn hand had gezaagd. De inwoner van Etten-Leur was metalen voorwerpen aan het zagen op een zaagbank toen zijn handschoen in het zaagblad werd getrokken. Bijtwonden door vrouw en hond SCHIEDAM Een 66-jarige Schiedammer en een agent hebben vrijdag beten opgelo pen. De Schiedammer moest zich 's ochtends bij de EHBO laten behandelen nadat hij op de Julianalaan door een zwar te bastaard was gebeten in het rechter onderbeen. Dankzij getuigen kwam de politie er achter dat de eige nares van de hond in de Alei- dastraat woonde. Daar werd ook de hond aangetroffen. De vrouw weigerde echter alle medewerking en bood hevig verzet toen ze werd aangehou den voor het overtreden van de Algemene Politie Verorde ning. Een agent liep hierbij bijtwonden op van de vrouw. Ook zijn overhemd begaf het in de strijd. De vrouw is over gebracht naar het hoofdbu reau en na verhoor vrijgela ten. Tasjesroof SCHIEDAMEen 26-jarige inwoonster van Capelle aan den IJssel is zaterdag om 14.00 uur het slachtoffer ge worden van een tasjesrover. De vrouw fietste op de Van Beethovenlaan toen ze werd ingehaald door een ongeveer 17-jafige bromfietser. Deze griste een schoudertas van de bagagedrager. De tas is later teruggevonden op de Smeta- nalaan. Vermist worden een paspoort, geld en cheques. Aanrijding met gewonde SCHIEDAM Een 16-jarige Rotterdammer is zondaga vond na een aanrijding met onbekend letsel naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. Het ongeval vond plaats op de kruising Burgemeester Van Haarenlaan/Parkweg. Het slachtoffer werd op de brom fiets aangereden door een 20- jarige Schiedammer. GEBROKEN HEUP Een 74-ja- rige Schiedamse is zaterdag met een gebroken heup naar het Schielandziekenhuis overge bracht. De vrouw was op de Mgr. Nolenslaan met een zware bood schappentas gevallen. SCHIEDAM Het aantal tweelingen dat in Schie dam geboren wordt, is niet verontrustend. Dat stelt al thans de gemeente. Men komt tot deze conclusie na een onderzoekje naar het aantal tweelingen dat in de jaren 1987-1989 in Schie dam geboren is. De uit komst van het onderzoekje geeft volgens de gemeente aan dat het aantal Schie damse tweelingen rond het landelijk gemiddelde ligt. Tot het onderzoek is besloten na verontrustende berichten uit buurgemeente Vlaardin- gen dat daar in bepaalde wij ken het percentage tweelingen beduidend hoger is dan in de rest van het land. Geopperd is dat de luchtverontreiniging hieraan debet zou kunnen zijn. Uit een onderzoek in Schotland is immers gebleken dat in de omgeving van vuil verbrandingsovens meer tweelingen worden geboren. De door deze installaties uit gestoten meervoudig gechlo reerde koolwaterstoffen (PCH's) zouden de boosdoener zijn volgens de Britse weten schapper O.L. Lloyd. De Vereniging tegen Milieu bederf (VIM), die het hoge aantal tweelingen in Vlaar- dingen aankaartte en een ver band legde met de verbran dingsinstallatie van de AVR aan de overkant van de Nieu we Waterweg, ving vorig jaar bot in Schiedam toen in deze gemeente om het percentage tweelingen werd gevraagd. Summier Voorzitter Boerma van de VIM was in de Havenloods van vorige week niet goed te spreken over de medewerking van de gemeente. „We ontvin gen zeer summiere gegevens. Daaruit bleek dat de gemeen te uit financiële overwegingen geen cijfers bijhield over de exacte aantallen. De indruk bestond dat er per jaar 4 tot 5 meerlingengeboorten plaats vinden op een totaal van 800. Men vond niet dat die cijfers afweken van het landelijk ge middelde. Dat is pure onzin. Ik heb het sterke vermoeden dat de gemeente Schiedam zich er bijzonder gemakkelijk van af heeft gemaakt, want op 800 geboorten zouden volgens het landelijke beeld 20 meer lingen moeten zitten. Schie dam zegt dat het er 4 tot 5 zijn. Als die cijfers kloppen, is dat juist een gigantische en onver klaarbare afwijking naar be neden toe", zegt Boerma. Voor de gemeente Schiedam was dit aanleiding om het aantal tweelingen van de af gelopen drie jaar te turven. Ambtenaren die vorige week 2500 akten van geboorte heb ben doorgenomen, hebben geen verontrustende afwijkin gen aangetroffen, aldus een persbericht van de gemeente. In 1987 is elf keer aangifte gedaan van de geboorte van een tweeling, in 1988 was dat 21 keer en in 1989 negen keer. Volgens de gemeente, die in formatie heeft ingewonnen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, is op ongeveer achthonderd geboorten per jaar een aantal van twaalf meerlingen het gemiddelde. Niet alle aangiften van twee lingen betreft kinderen van in Schiedam wonende ouders. In 1987 waren dit er maar vijf van de elf. De overige woon plaatsen waren in dat jaar Vlaardingen (5) en Maassluis (1). In 1988 waren de woon plaatsen Schiedam (9), Vlaar dingen (10), Maassluis (1) en Rotterdam (1). In 1989 kwa men de ouders van de in Schiedam geboren tweelingen uit Schiedam (8) en Vlaardin gen (1). In het onderzoek zijn Schiedamse meerlingen die buiten de gemeentegrenzen zijn geboren niet meegeno men. Volgens de gemeente zijn dit er waarschijnlijk zeer wei nig. Geen zorgen De uitkomst van dit onder zoek baart de gemeente geen zorgen. „Het Schiedamse cij fer zweeft rond het landelijk gemiddelde en de afwijking die erin zou kunnen zitten, kan door tal van factoren ver oorzaakt zijn. In de eerste plaats speelt toeval een erg grote rol: met in één jaar een paar tweelingen meer of min der lijkt de afwijking meteen heel groot. Daarnaast spelen zaken als het toenemende aantal hormonale behandelin gen van vrouwen een rol, als ook een eventuele stijgende leeftijd van zwangere vrou wen (hoe ouder hoe groter de kans op een meerling). Al met al geen reden voor Schiedam mers om zich zorgen te ma ken", aldus de gemeente. de geboorte 9 In Schiedam werd in 1987 elf keer aangifte gedaan va van een tweeling, in '88 21 keer en in '89 negen keer. Van paard gevallen SCHIEDAM Een 17-jarige Rotterdamse is zaterdagmid dag met spoed naar het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam gebracht nadat ze van haar paard was gevallen. Het onge val vond plaats in de buiten- bak van manege 't Einde aan de Groeneweg. Het paard dat werd bereden door de Rotter damse schrok van een soort genoot. Het meisje viel op de grond. Het paard kwam bo venop de ongelukkige ruiter terecht. Fietser valt SCHIEDAM Een 80-jarige fietser is zaterdagmiddag ten val gekomen op de hoek van de Burgemeester Van Haaren- laan en de Piersonstraat. De man verleende geen voorrang aan een tegemoetkomende au tomobilist. De onfortuinlijke fietser is overgebracht naar het Schielandziekenhuis. SCHIEDAMDe gemeente gaat opnieuw bekijken of een verbod op het gebruik van tropisch hardhout kan wor den opgenomen in de gemeen telijke bouwverordening. Deze stap is nu mogelijk om dat Gedeputeerde Staten een dergelijk initiatief van Dor drecht heeft goedgekeurd. De vorige gemeenteraad had zich in principe voor een ver bod op het gebruik van tro pisch hardhout in de bouw verordening uitgesproken. Besloten werd echter nog even met de uitvoer te wachten tot dat bekend was wat de pro vincie van het Dordtse voor stel vindt. Deze gemeente had het verbod op tropisch hard hout al opgenomen in de bouwverordening maar dit stuitte op hevige kritiek. Het zag er ook naar uit dat GS het besluit van de gemeente Dor drecht zou vernietigen. Nu GS echter goedkeuring hebben gegeven aan het Dordtse initiatief kan Schie dam dit voorbeeld volgen. Wethouder Bart de Leede zeg de onlangs na een vraag van het PvdA-raadslid Peter Stadhouders toe te bekijken of Schiedam ook een verbod kan opnemen in de bouwver ordening. De gemeente beperkt al het gebruik van tropisch hard hout bij nieuwbouwprojecten. Aannemers moeten hier afzien van het gebruik van het uit de tropische oerwouden afkom stige hout. „Een redelijk ef fectieve manier van werken", vindt De Leede. Toch wordt er bij de gemeente nog met het tropisch hardhout gewerkt. Onlangs is er bij een grootscheeps renovatieproject in Nieuwland nog tropisch hardhout gebruikt. „Een slip pertje", zegt wethouder Adri Reijnhout. „Er is een aanne mer die een foutje heeft ge maakt. Iedereen is duidelijk gemaakt dat er geen tropisch hardhout gebruikt mag wor den. Dat is een vaste procedu re bij het verstrekken van op drachten". Volgens Reijnhout is het echter moeilijk te con troleren of dit ook wordt na- SCHIEDAMDe beslis sing om het onderhoud van schoolgebouwen in de toe komst uit te besteden aan particuliere bedrijven moet worden uitgesteld. Dat vindt de medezegge- schapscommissie van de dienst Gemeentewerken. De medewerkers van de dienst willen van de op schorting gebruik maken om een alternatief plan uit te werken. „We hopen dat de raadsleden willen wachten met het nemen van een besluit maar we zijn bang dat met name de PvdA de zaak wil door drukken", zegt Rob Wark van de medezeggeschaps- commissie. Bij Gemeentewerken is onrust ontstaan omdat de afdeling Onderwijs het onderhoud van de gemeentelijke schoolge bouwen in eigen hand wil gaan nemen. Door een deel van het werk uit te besteden aan particuliere aannemers denkt deze afdeling fo,rs te kunnen bezuinigen. Medëwer- kers van Gemeentewerken vrezen dat de operatie uitein delijk banen zal gaan kosten. De cijfers die de werkgroep Preventief Onderhoud Gebou wen (in de wandelgangen de werkgroep Van Kleef ge ven zijn hetzelfde". Het zijn vooral de zogenaamde overhe adkosten die de dienst duur der maken. Zo worden ook de kosten voor het Stadskantoor gedeeltelijk aan de dienst doorberekend. Absurd „We hebben met cijfers aan getoond dat de hele operatie absurd is", zegt Wark. „Het is denkbaar dat het onderhoud van schoolgebouwen goedko per kan maat dan moet daar eerst op gestudeerd worden. Als het besluit nu wordt door gezet, de prijzen worden ver geleken en de buitenafdelin gen geen eerlijke kans krijgen dan gaat het werk naar een particuliere aannemer. Maar dat wil niet zeggen dat een besparing op onderhoudskos ten ook voor de gemeente goedkoper is". Wark vreest dat het besluit wordt doorgezet als gevolg van een 'bestuurlijk automa tisme'. „Het lijkt een prestige zaak te zijn geworden", stelt Wark. De medewerkers van de dienst Gemeentewerken vrezen dat de operatie niet tot het onder houd van schoolgebouwen be perkt zal blijven. „Als dit doorgaat bij Onderwijs dan kan je later niet aan de Dienst Cultuur verkopen dat het daar niet mogelijk is. Zo wordt de hele dienst Gemeentewerken uitgehold. En dat knaagt". Wark vindt ook dat wethou der Van Kleef zijn afspraken niet nakomt. „Hij heeft op een bijeenkomst gezegd dat er eerst een principebesluit zou worden genomen en dat hier na overleg zou plaatsvinden. Dat besluit is nu genomen maar van overleg is nog geen sprake geweest". Bloednerveus De werknemers zijn volgens hem 'bloednerveus' van de op stapel staande veranderingen. Het ziekteverzuim is de laat ste maanden dan ook fors ge stegen. dit wordt beaamt door gemeentevoorlichter Jan Langstraat. „Vooral het korte ziekteverzuim is toegenomen. Dat wijst op een verminderde motivatie van de werkne mers", aldus Langstraat. De medewerkers van Ge meentewerken hebben nu hun hoop gevestigd op de raadsle den. Een delegatie van de raad is onlangs op bezoek geweest in de werkplaats van Gemeen tewerken en heeft daar met medewerkers gesproken. „Ik ben benieuwd of de politiek wil luisteren naar onze argu menten", zegt Wark. „Tot nu toe is om de hoofdzaken heen gefietst. Ik heb het idee dat ook andere zaken een rol spe len maar daar is moeilijk vat op te krijgen". noemd) geeft als onderbou- uitbesteding aan aannemers zegt Wark. De dienst Gemeen- even duur werken als een par- wing voor haar hypothese dat goedkoper is, kloppen niet tewerken kan volgens hem ticulier bedrijf. „De uurtarie- Eindelijk zomer SCHIEDAM - Eindelijk was het dan zo ver. Onder een stralende zon en een strakke blauwe hemel is het kwik het afgelopen weekeinde op gelopen tot zomerse waar den. Zwembad Groenoord mocht zich voor het eerst sinds weken verheugen op een enorme drukte. Het was echt dringen bij het verkoe lende water. Ook op de terrassen in de binnenstad was het te mer ken dat het zonnetje na een periode van afwezigheid zich weer eens liet zien. De café's deden goede zaken. Ook op de Koemarkt werd druk gebruik gemaakt van de daar aanwezige terrassen. En nu maar hopen dat het niet bij een paar zomerse da gen blijft. SCHIEDAM Het Hollandia II is niet meer. Wederom is een bouwwerk dat herinnert aan het jeneververleden van Schiedam ten prooi gevallen aan de slopershamer. Wat er met het terrein aan de Schie gaat gebeurten is nog niet duidelijk. Zowel enkele projectontwikkelaars als de gemeente hebben een oogje op 'het gebied laten vallen. Hollandiagebouw tegen de vlakte

De Havenloods | 1990 | | pagina 1