Touwtrekken is een faire sport zelfs vloeken wordt bestraft' Excelsior'20 ten einde raad Publieke belangstelling valt tegen op Spieringshoek Schiedams Nieuwsblad NweYlaardingse Oninant &TD(TJT$i f DINSDAG17 JULI 1990 Ondanks blessure toch medaille voor Scheffers Hermes DVS mist finale nationale beker Hoofdklasse Sportnieuws naar redactie Hermes DVS naar De Kuip Brons voor Karin Ronde van Maasland AUTOSHtVKt EIGBOAAM m Stefan Aartsen Nederlands kampioen 100m vrije slag DE HAVENLOODSDE HAVENLOODS sJ29-492 Een sport in opkomst VL AARDIN GEN/ SCHIE - DAM Touwtrekken is een echte sport, verzekert Kees van Oosten die er uren over kan verteilen. Behalve bestuurslid van de Maaslandse touwtrekclub Groene Oase is hij ook een enthousiast touwtrekker. Daarbij is hij thans met zijn ploeg in voorbereiding voor de wereldkampioen schappen die in september in Nederland worden ge houden. „Touwtrekken is nog een on bekende sport, maar die onbe kendheid zal naar mijn over tuiging niet lang meer duren", is de voorspelling van Kees van Oosten. Vorige week or ganiseerde zijn vereniging de derde en voorlaatste voorron de voor het Nederlands kam pioenschap touwtrekken. „Onderaan de Vlaardinger- dijk tussen Viaardingen en Maassluis kwamen niet min der dan vierhonderd manne lijke èn vrouwelijke touw trekkers in actie op een wed strijd met veertig ploegen. De strijd was fel, maar erg spor tief". Door Peter Spek Volgens Van Oosten gaat de ontwikkeling snel in het touwtrekken. „In 1954 is het allemaal in de Achterhoek be gonnen waarna de sport lan delijk gestalte kreeg in 1959, toen de Nationale Touwtrek Bond werd opgericht. Touw trekken is niet alleen een sport voor sterke jongens maar kracht en techniek moe ten nauw samengaan. De bo venbeen- en armspieren zijn daarin erg belangrijk". Het 36 meter lange en zes a acht centimeter dikke touw speelt natuurlijk een belang rijke rol in deze sport. „De ploeg bestaande uit acht man moet dit touw vanuit het mid den vier meter over het rode lint trekken om de tegenstan der te verslaan". „Ook de kwaliteit van het touw is van belang. Dat moet bestaan uit natuurvezel zoals hennep. Kunststof touw is niet zo geschikt", aldus Van Oosten. Het schoeisel bij het touw trekken op het veld speelt ook een voorname rol. De deelne mers dragen hoge gesloten schoenen, de zg. legerkistjes, waarvan de zool, hak en zij kant volledig vlak zijn. Er wordt in diverse gewichts klassen gespeeld. De klasse De Groene Oase is een regio nale touwtrekclub. „Wij heb ben leden uit Maassluis, Viaardingen en Schiedam. Pogingen om in Viaardingen of Schiedam een club op te richten zijn er zeker wel, maar voorlopig ontbreekt nog een juiste accommoda tie", stelt bestuurslid Kees van Oosten., Voor verdere informatie over het touwtrekken kan men te recht bij Kees van Oosten, tel. 4349735. wordt bepaald door het ge wicht van de acht ploegleden. Voor de wedstrijd vindt daar om een nauwkeurige weging plaats. De gewichtsklassen 640 kg, 680 kg en 720 kg zijn het meest populair. Opstelling ,Ook bij het touwtrekken kan de opstelling van de ploeg bij een wedstrijd van doorslagge vende aard zijn. „De stayer man, de eerste man van het team, zorgt er voor dat het team in balans blijft. De an kerman, de laatste man, zorgt er voor dat het team op de juiste hoogte blijft trekken". Een wedstrijd bestaat uit twee trekbeurten en elke tegen stander wordt derhalve twee keer bestreden. Bij gelijkspel in internationale wedstrijden volgt een derde trekbeurt. De langste trekbeurt vond plaats in een wedstrijd tussen Enge land en Ierland, van oudsher geduchte tegenstanders, tij dens de wereldkampioen schappen in 1988: 24 minuten en 45 seconden. Touwtrekken is een uiterst 'faire' sport waarbij alle mo gelijkheden van een 'harde' confrontatie met de tegen stander uitgesloten is. „Zelfs het vloeken tijdeiïs een wed strijd wordt bestraft", zegt Kees van Oosten. De ploeg van Van Oosten hoopt zich via de Open Neder landse kampioenschappen voor ploegen te plaatsen voor de Wereldkampioenschappen die al voor de derde keer door de Nederlandse Touwtrek Bond worden georganiseerd van 12 tot en met 16 septem ber in het recreatiecentrum De Bonte WeVer in Slagharen. Touwtrekkers van twintig na tionaliteiten zullen daar de sportieve strijd aanbinden. Er worden zo'n 1500 deelnemers verwacht uit Australië, Cana da, de Verenigde Staten, Ja pan en vele Europese landen. „Of wij een kans maken om ons te plaatsen is yooraf moei lijk te zeggen. De tegenstand zal groot zijn, maar we zullen alles doen om dit doel te be reiken", aldus de Vlaardinger. Touwtrekken is een sport waar kracht en techniek erg belangrijk zijn. Riel Oele sterk op de marathon SCHIEDAM Op een moor dend heet tennispark Spie ringshoek viel zondag de be slissing in het één ster A-toer- nooi. De Schiedamse editie van het Groot-Rijnmond- toernooi kende in de A-klasse terechte winnaars in de 17- jarige Raymond Shot uit Ro- ckanje en de 23-jarige Inge Dolman uit Zwijndrecht. De publieke belangstelling viel tegen hetgeen volgens organi sator Jan van der Torre te wij ten was aan het uitgesproken strandweer. „Desondanks kijk ik toch terug op een ge slaagd evenement, met een sterk deelnemersveld", analy seert Van der Torre. Het toernooi leek een veredeld B-toemooi door het ontbre ken van Al spelers. Ook regio nale toppers als Enrico de Boer en Karlijn Bokkers ont braken; zij namen gisteren deel aan een toernooi in Maas sluis. Marianne van der Torre en Edward van der Torre ble ven geblesseerd aan de kant zodat een jonge lichting talent kon aantreden. VLAARDINGEN Stefan Aartscn haalde op de Neder landse zwemkampioenschap- pen, die het afgelopen week einde in Amersfoort werden afgesloten, voor VZC een na tionale titel binnen. De Vlaar dinger won in de leeftijdklas se van de vijftienjarige de 100 meter vrije slag in de goede tijd van 55,4 sec. De Vlaardingse zwemvereni ging moet ver in het verleden teruggaan, voordat weer zo'n prestatie kon worden gevon- In de A-klasse stonden Albert Baan en Raymond Schot te genover elkaar in de finale. Baan, als eerste geplaatst door de wedstrijdleiding, versloeg op weg naar de finale U. Ru- dolphy en vervolgens D.J. Schouten. Schot wist zich te plaatsen ten koste van A. Of ferman en M. Marron. In de eindstrijd was Schot opper machtig en stond hij slechts vijf games af. Met de set-stan den 6-3 en 6-2 streek hij de hoofdprijs van 662,50 gulden op. Schot, nog B-speler, laat over zijn plannen geen twijfel bestaan: „Ik wil eerst bij de nationale top tien komen, daarna misschien wel prof". In de dames A-finale won de als eerste geplaatste Inge Dol man van de verrassende Patri cia Dallinga met de set-stan den 6-2 en 6-1. De enveloppe met 405 gulden belandde zo in handen van de Zwijndrechtse. Bij de heren BI wist Mark Paul Burgersdijk zijn status waar te maken. De als eerste geplaatste tennisser versloeg in de finale T. Thomas in twee sets. Datzelfde presteerde an- den. De tijd van Stefan Aart- sen betekende ook een nieuw clubrecord. Hij zwom het sto koude record van Rogier van Hamburg van 1969 uit de re cordboeken. Stefan Aartsen maakt bij VZC een snelle ontwikkeling door. De zwemmer is afkomstig van Viking. Samen met zijn vader, sinds kort trainer bij VZC, maakte hij de overstap en dat lijkt zijn ontwikkeling goed gedaan te hebben. Bij zijn succes bleef het niet voor de Vlaardingse zwemver- dermaal Inge Dolman, zij ver sloeg M. Schouten. In de B2- klasse won bij de heren R. Klijn met 7-6 en 6-4 van J. Verbeek, bij de dames M. Rooneij door opgave van S. Schot. B. Atsma won de Cl- finale vah D. Voormolen bij de heren, J. Esseveld van I. Ko lenbrander bij de dames. Heren C2-finalist M. Verbeet won in drie sets van M. den Ouden. J. Esseveld legde be slag op de titel bij de dames Dl door K. Verbeek te ver slaan in twee sets. In dezelfde klasse won bij de heren M. Bakker met 6-3 en 6-2 van E. Eerenberg. Bij de heren D2 won J. van Vliet van G. Fok- kes bij de dames B. van Halem van A. Dewald. De dubbel spel-uitslagen: heren C, R. v/d Pluym en M. den Ouden winst over R. Koning en W. Meyer met 6-1 en 6-2, dames D, J. de Gunst en M. van Zeijst winst over T. Paulussen en R. Sig- mond met 6-1, 2-6 en 6-1, ge mengd D, A. de Waal en A. Brons winst over M. en P. Heys met 6-1 en 6-2. 0 De nieuwe trainer van VZC, Chris Aartsen mocht niet ontevre den zijn over de resultaten van zijn pupillen op de Nederlandse kam pioenschappen. eniging. Leda Bitanc behaalde een bronzen medaille op de 100 meter rugslag. Zij kwam tot een tijd van 1 min. 11,3 sec. en verbeterde hiermee ook haar beste tijd op dit onder deel. Leda Bitanc kwam niet alleen op dit onderdeel uit op deze Nederlandse kampioenschap pen. Zij verwerkte naast dat succes op de 100 meter rug slag ook nog de 200 meter wis-» selslag, (een twaalfde plaats), de 100 meter vlinderslag (ze vende) en zij sloot de nationa le titelstrijd af op de 100 me ter schoolslag met een achtste plaats. Bij de Speedo-finales, de Ne derlandse kampioenschappen voor junioren, kwam alleen Haryati van Lankeren in ac tie. De Vlaardingse was enke le dageij ziek geweest en daar door niet in goede vorm. Met een tijd van 1 min. 21.1 sec. op de 100 meter vlinderslag be haalde zij een veertiende plaats. VLAARDINGEN— De drie Vlaardingse zaterdagclubs CION, TSB en HSC zijn naar verwachting ingedeeld in de hoofdklasse. De clubs moeten het in het nieuwe seizoen op nemen tegen SC Botlek, DOTO, GSS, GTB, Herman dad, Rockanje, SVDPW, Uni cum, WFB en Zuidland. VLAARDINGEN Op de laatste dag van de Europese atletiekkampioenschappen voor veteranen in Boedapest behaalde Fortuna-atleet Rien Oele nog een uitstekende prestatie. Op de marathon veroverde hij in zijn leeftijds klasse een zesde plaats (2 uur 41 minuten). Oele benaderde hiermee op bijna twee minu ten zijn beste tijd, die hij in 1983 realiseerde. In deze krant werd vorige week al melding gemaakt van de prestatie van Hans Schef fers op het hoogspringen: De Fortuna-atleet behaalde met zijn sprong van 1,80 meter op deze Europese kampioen schappen een derde plaats. Scheffers laat nu uit Boeda pest weten dat hij ondanks een blessure met deze presta tie erg tevreden was. „Ik had een blessure aan mijn achil lespees, gelukkig niet mijn af- zetbeen, maar tijdens het inlo pen kon ik slechts op mijn hie len lopen, een steigerun ma ken kon ik niet", aldus Schef fers. Zijn eerste poging was over de 1,65 meter. „Maar ik ging als een oude man over de lat. Ge lukkig kreeg ik wat ijs aange reikt, zodat ik de rest van de wedstrijd de enkel en de pees kon koelen. De pees werd daardoor verdoofd en het ging gelijk veel beter", aldus Hans Scheffers van uit een heet Boedapest. De Vlaardinger sprong daarna over de 1,70, 1,75 en 1,80 me- VL AARDIN GEN De Vlaardingse paardesportvere- niging Die Flardingha Ruiters behaalde afgelopen weekéin- de wisselend succes op het tweedaagse Concours hippi- que van Bergschenhoek. Vrij dag was het de beurt aan de ponyruiters op de diciplines dressuur en springen. Het kwartet pony-ruiters onder leiding van M. Brons behaalde met 128 punten een eerste prijs. Bianca Pijnacker be haalde hetzelfde aantal in de individuele klasse en kon daardoor één winst-punt aan haar totaal toevoegen. Bij het springen reden Alice van Duf felen en Ilse Huihoven een foutloos parcours hetgeen hen respectievelijk een eerste en derde plaats opleverde. Zaterdag kwamen de paarden in actie. Het Vlaardingse spring-achttal legde beslag op de eerste plaats met 265 pun ten. Monica Kersten réed in de individuele klasse B met Ultra ter. „Een Joegoslaaf, twee maal eerder wereldkampioen, haalde ook 1,80 meter, maar had één foutsprong meer, zo dat ik beslag kon leggen op die derde plaats". Een atleet uit Rusland won het onderdeel hoogspringen met een sprong van 1,96 meter en verbeterde hiermee gelijk het wereldrecord. Hans Scheffers kijkt terug op een geslaagd toernooi in Boe dapest. Er waren ruim 3400 deelnemers uit 26 landen waaronder een sterke afvaar diging uit de Oostbloklanden. Nederland was vertegenwoor digd met honderd atleten. 0 Ondanks een achillespees-bles sure behaalde Fortuna-atleet Hans Scheffers toch een bronzen medaille op de Europese atletiek kampioenschappen in Boedapest. Fox een foutloos parcours, goed voor een achtste prijs en twee winstpunten. Yolanda de Hoop presteerde goed en pak te eveneens twee winstpunten. Bij de dressuur promoveerde Ineke Reniers naar de Ml- klasse door haar derde plaats met 126 punten. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Clubbladen, week brieven en berichten voor deze sportpagina kunt u stu ren naar de sportredactie van het Schiedams Nieuwsblad/ Nieuwe Vlaardingse Courant, Hoogstraat 122, 3131 BP Viaardingen. Het is ook moge lijk berichten telefonisch door te geven. Voor Viaardingen tel. 4352615, voor Schiedam tel. 4352911. SCHIEDAM Het vertrek van André van Troost krijgt voor Excelsior'20 langzamerhand desastreu ze gevolgen. Driemaal werd er tot op heden aan getreden £orfder de Enge- land-vaarder, driemaal werd er verloren Het afge lopen weekeinde ging Ex celsior'20 op zaterdag on deruit tegen HCC en delfde op zondag het onderspit te gen Kampong. De fiere lei derspositie in de hoofdkla- se is inmiddels ingeruild voor een relatief anonieme plaats in de middenmoot. Tegen HCC in Den Haag ging Excelsior'20 eerst batten. Na 56 overs stond er een eindto- taal van 211 runs op het score bord. Voornaamste bijdragen kwamen van Trotman (517 en Zoehrer (35). HCC, de laatste jaren niet bijster succesvol te gen de Schiedammers, had ditmaal opvallend weinig moeite het Excelsior-totaal te overtreffen. Aan Schiedamse kant werd fast-bowler André van Troost node gemist. Zonder de naar Somerset (waar hij verluidt reeds kennis heeft gemaakt met John Cleese) vertrokken Troost werd Excelsior'20 door HCC voor slechts 4 wickets gepasseerd. Zondag scoorde regerend landskampioen SCHIEDAMHet naar de tweede klasse gedegradeerde voetbalteam van Hermes DVS start de voorbereiding op het komende seizoen tegen Feye- noord. Hermes treedt zater dag 4 augustus in De Kuip aan tegen de Rotterdammers, die op deze dag hun traditionele open dag houden. Aanvang van de wedstrijd is 14.30 uur. Het oefenprogramma van Hermes ziet er verder als volgt uit: dinsdag 7 augustus Her- mes-Wilhelmus, donderdag 9 augustus Hermes-SW C, zon dag 12 augustus Oliveo-Her- mes, woensdag 15 augustus Hermes-Olympia en 23 - 25 augustus toernooi SSS Klaas waal. Kampdng er lystig op los te gen de Schiedammers. De Utrechters kwamen na 60 overs tot 266 runs. Len Can- trell, de meest constante ope- nings-batsman van Neder land, brak met een traditie. Hij scoorde tégen de zwakke aanval van Excelsior ditmaal geen century en strandde op 96 runs (caught behind). De thuisploeg verloor aan bat al snel de gedreven speler- coach Tim Zoehrer, die na een dubieuze LBW-beslissing on der luid protest van het pu bliek de dug-out moest opzoe ken. De Schiedammers kwa men deze klap, hoewel de middenmoot via Luuk van Troost en Zulfiquar nog goed werk leverde, niet meer te bo ven (238 all out). Hermes DVS Hermes DVS is er niet in ge slaagd de finale, om de natio nale beker te bereiken. Zater dag werd de ploeg van captain John Verweij, op het neutrale terrein van het Goudse Olym- pia gewipt door Kampong. Twee factoren bleken door slaggevend. Aan bat toonde Kampong-ster Cantrell zijn kwaliteiten en scoorde ruim 70 runs (11 keer 4 en 1 keer 6), terwijl Hermes DVS alle kan sen vergooide door in de eer ste over twee batsmen te ver liezen. Jos Zuidgeest en Roger Bradley werden beiden 'cle- an-bowled', zodat er een vrij unieke tussenstand van 0 voor 2 op het scorebord verscheen. Kampong finishte op 183 voor 9, Hermes DVS moest genoe gen nemen met 112 all-out (waarvan Verweij 31). Zondag stond in de eerste klasse de derby tussen Hermes DVS en het tweede team van Excelsior'20 op het program ma. Een partij waarin volgens captain Verweij geen eer te behalen viel voor zijn ploeg. „Want win je, dan zegt ieder een natuurlijk dat het niet meer dan logisch is. Verlies je echter, dat" ligt iedereen krom van het lachen". Excelsior'20 2 won de toss en verkoos op Harga te gaan batten. Om er een aantrekkelijke krachtme ting van te maken, werd er door de thuisclub bijzonder aanvallend gefield. Buckers scoorde 37 runs, De heer 22. Rob ter Braak pakte 4 wickets voor 28 runs (in 14 overs). Na 40 overs was het met 140 all out voorbij voor Excelsior'20. Hermes DVS passeerde dat totaal vrij soepel. Openings- batsman Lou Borrarii tekende voor 67 not out en de ditmaal vroeg ingebrachte Henk Kor net kwam uit op 28 not out (2 keer 4 en 1 keer 6). Met 141 voor 2 was de derby ten einde, door deze zege blijft Hermes DVS in de top van de eerste klasse meedraaien. VLAARDINGEN VZC- zwemster Karin Stein behaal de vorige week op de Neder landse langebaan kampioen schappen een derde plaats. De Vlaardingse kwam uit op de 5 kilometer en realiseerde een tijd van .1 uur 27 minuten en 50 sec. „Die derde plaats was voor mij zelf ook wel een verras sing", zegt de VZC-zwemster. „Meestal worden er wedstrij den gezwommen over twee of drie kilometer: deze vijf kilo meter was voor mij ook nieuw, maar het is uitstekend ge gaan". VOETBAL Wim Tijl, de succes volle trainer van de voetbalvere niging VFC is geslaagd voor zijn trainersdiploma 'Oefenmeester 2'. Tijl, die VFC in het afgelopen sei zoen via het behalen van een pe riodekampioenschap liet promo veren naar de derde klasse is nu gerechtigd om standaardteams tot en met de tweede klasse te leiden. 0 Leda Bitanc behaal de op de Nederlandse kampioenschappen zwem men in Amersfoort een derde plaats op de 100 meter rugslag. WATERWEG-NOORD Wielerliefhebbers kunnen morgen, woendag 18 juli, de dertiende ronde van Maas land bijwonen. De organisa tie is er, ondanks concurren tie van andere wielerevene- menten op die avond, in ge slaagd de nationale ama- teurtop naar Maasland te halen. Aan de start komen 75 ama teur-wielrenners onder wie de nationaal kampioen Toi- ne Bok en de winnaar van Olympia's Ronde Wilco Zui- derwijk. Er staat een race van 100 kilometerop het programma, die om 19.00 van start zal gaan op de Hpfsingel. m het programma is ook een skeeler-koers voor mara thonschaatsers opgenomen. Zij vertrekken om 17.00 uur voor een race over 45 minu ten en vijf ronden. De rit telt mee voor het Wehkamp- trophy-klassement. Verder komen nog de lief hebbers aan de start (13.30 uur) en de junioren (15.30 uur). Waarom met minder doen, als u nü in Viaardingen zeker slaagt voor een Peugeot 205 occasion. - Ruime keus uit gunstig geprijsde 3 en 5-drs. uitvoering. - Inruil van uw huidige auto - Tijdelijk gunstige financieringsmogelijkheden - Perfekte Leeuwekeur Garantie. Wacht niet, wordt ook bezitter van zo'n 'Sterk Nummer'. van Beethovensingel 124 - Viaardingen - telefoon 010 - 435 79 00 Ecü Leda Bitanc derde Eerste prijs Flardingha-teams

De Havenloods | 1990 | | pagina 3