mm Mark-Paul Burgersdijk slaat zich naar A- status Agenda TRIBUNE HOLLANDIAAN NAAR HOEKSE BOYS Alsnog promotie voor Juventus Johan Kijne loopt nog steeds 1 DE HAVENLOODS LANGS WATEIWEG ODO naar noorden hoge Overdekt voor een 'prikkie' *mmm. DWS-dames nog zonder trainer MSV'71 opent tegen Excelsior 'Zijnwilskracht is enorm' Nieuwe naam: SBV Thomson Nu bij de veteranen DONDERDAG 19 JULI 1990 29-582 Sportredactie De Havenlood* Postbus 220 3130 AE Vlaardingen Interim-coach Henk van der Vaart filosofeert in het clubblad van de basketballvereniging Elementum- GE dria paginas over de degrada tie van het eerste herenteam. 'Een ramp of niet', staat erboven. 'Slik ken, schouders ophalen en ze er weer onder zetten', geeft hij te kennen. SCHULDVRAAG Van der Vaart gaat niet diep in op de schuldvraag. 'Feit is, dat het team het niet heeft kunnen red den. In de eerste fase van het seizoen is er teveel verloren en ontstond er een achterstand, die later onmogelijk nog in te lopen was'. Het vertrek van vier spelers had zijn sporen achtergelaten en 'het inpassen van nieuwe mensen wilde niet vlotten'. ZWARTE PIET Zwarte Pieten weigert hij uit te delen. Niet in de richting van de halverwege het seizoen vertrok ken coach Yannis loannidis ('het was niet zijn falen. Hij heeft er hard aan gewerkt om problemen te voorkomen en ze op te lossen) en evenmin naar de spelers toe ('ieder verwijt heeft zijn weer woord en dus weinig zin'). GENOEG TALENT Na het vertrek van weer enkele spelers is het volgens Henk van der Vaart duidelijk, dat er ge bouwd moet worden aan een nieuw team. 'Er is genoeg talent, zowel bij de senioren als de jeugd'. Inmiddels is hij rond met de vorming van een nieuwe selec- tiegroep, die hij een enthousiast stel spelers noemt. „Ik hoop", be sluit hij, „dat we geleerd hebben van de missers in het verleden en dat het in het komend seizoen gaat lukken om weer de aandacht van de vereniging en het publiek op te eisen vast te houden". CLUBHUIS Ooit had de Schiedamse turnvere niging Thor een verenigingsruim te in het Proveniershuis. Sinds de renovatie van het gebouw is de club dakloos en wacht men tever geefs op vervangende ruimte. In april is daarover opnieuw gepraat met de toenmalige wethouder Luub Hafkamp, die beloofde, dat hij de turners aan een clubhuis zou helpen. Inmiddels zit er echter een nieuw gemeentebestuur en is sportzaken overgenomen door Bart de Leede. „Alle hoop is nu op hem gericht", zegt de Thor-lei- ding. MAASLANDDe promotie van de korfbalvereniging ODO naar de overgangsklas bezorgt de Maaslanders een viertal verre reizen. ODO is namelijk ingedeeld bij de Friese clubs blauw Wit, Spar ta en Sios en het Groningse Nic. Andere tegenstanders zijn Ready (Den Haag), Luto en DTV (beiden Amsterdam „Een dergelijke indeling kan inherent zijn aan het spelen op hoog niveau", beseft voor zitter Kees van der Vaart. „Voor hetzelfde geld spelen we echter bij clubs uit de buurt. Nu hebben we pech en is Amsterdam in plaats van veraf dichtbij". Naast de hoge reiskosten noemt hij met een ploeg spe lers een hele dag op stap zijn een ander nadeel. „Dat bete kent, dat reserves op dezelfde dag niet inzetbaar zijn in een andere teams". HOEK VAN HOLLAND De tribune van de Vlaardingse voetbalvereniging De Hollan- diaan (gebouwd in 1952) be gint bij Hoekse Boys aan een tweede leven. De overdekte, die overcompleet werd na de fusie met zaterdagclub Satel liet, is onlangs vanuit park 't Nieuwelant overgebracht naar de Hoekse Rondgang. Een buitenkansje, want de derdeklasser, die in het najaar het veertigjarig bestaan viert, was helemaal niet van plan zich een 'overdekte' als jubi leumgeschenk cadeau te doen. „Via één van onze leden, die in Vlaardingen bekend is, begre pen we, dat men die tribune kwijt wilde", vertelt Jan Be nard. „Aanvankelijk deed men daar voorkomen, dat de zaak slooprijp was. Later zijn we zelf gaan kijken en bleek de conditie reuze mee te val len". De tribune is destijds na de verkoop van de opstallen ge meentelijk eigendom gewor den. Na de fusie van De Hol- landiaan en Satelliet is door het bestuur van het daaruit voortgekomen HSC nog wel overwogen om de tribune over te plaatsen, maar het ontbrak aan ruimte. Secretaris Her man Berkhout: „De strook tussen het eerste en tweede veld was te smal. Zelfs is over wogen om de tribune in het verlengde van de catine te plaatsen, maar ook dat bleek niet haalbaar". De interesse van de Hoekse Boys verraste Berkhout. „We schatten in, dat de afbraak, het transport en de opbouw een verschrik kelijke klus zou worden en dat maar weinigen er echt trek in zouden hebben". Daarbij re kende hij buiten Jan Benard, die voor Hoekse Boys al meni ge karwei heeft opgeknapt. mijn kracht. Ik heb er ook echt plezier in om het onmo gelijke mogelijk te maken. Zo ging ik op 1 maart in de VUT. Ik heb nu zoveel om handen, dat ik het werk nog geen mo ment gemist heb". Wetende, dat de gemeente Vlaardingen een potje had voor de sloop van het gevaar te, ontwikkelde hij plannen om de ontmanteling zelf ter hand te nemen. Bovendien vond hij een sloop- en trans portbedrijf bereid om voor een 'prikkie' het vervoer te re gelen. Met liefst 27 man ("be stuursleden, selectie-spelers en de trainer") streek hij eind mei neer op het voormalige Hollandiaan-veld. „Het was onderling gemoedelijk, gezel lig en en er werd bovendien hard gewerkt", schetst hij. „En passant laadden we ook zeshonderd tegels in. Die wor den dadelijk gebruikt om het pad voor de tribune te plavei en". Jan Benard schat, dat de nieuwprijs van een dergelijke De betonnen basisdelen van de voormalige Hollandiaan-tribune keu rig gerangschikt langs het hoofdveld bij Hoekse Boys, wachtend op het gereed komen van de fundatie. tribune zeker een ton is. „Nu geven wij niet meer dan één vijfde uit en die kosten zijn volkomen gedekt door extra inkomsten. Het kost de pen ningmeester niets". Zelfs luk te het hem om vanuit dat be perkt budget de stalen con structie te vervangen. Ook de banken worden vernieuws („van de oude maken we ban ken langs de lange zijde"), ter wijl het dak en de achterzijde worden afgedekt met dam- wand-materiaal. „Dat is min der kwetsbaar dan hout". Maar niet alles gaat volgens de dienstregeling. „We hoop ten de tribune op 28 juli, wan neer het eerste tegen SW speelt, in gebruik te kunnen nemen", zegt Benard. „De ge meente wil echter, dat er een fundering wordt gelegd. Daarmee zijn we nu bezig. We gaan er nu maar vanuit, dat we het werk voor het begin van de competitie zitklaar kunnen opleveren". SCHIEDAM— DWS zoekt nog steeds naar een trainer voor de damesselectie. Na het vertrek van Nol Verhoeff staan de candidaten bepaald niet in de rij. Voorzitter Huib Zandwijk heeft al vele malen nul-op- rekest gekregen. Dat komt mede door een leegloop van de selectie, waar Diane Nie mandsverdriet, Kristel van der Velde, Miranda Broere, Martine van Hassel en Wendy van der Gaag om uiteenlopen de redenen afhaakten. Omdat er zich van buitenaf geen nieuwkomers meldden, houdt de selectie nog zes vaste speel sters over en zal er half augus tus, wanneer de training be gint, ongetwijfeld een beroep gedaan worden op reserves en junioren. De DWS-dames zijn inge deeld in een afdeling van twaalf clubs. Op donderdag 30 september wordt geopend met een uitwedstrijd tegen Animo. Andere tegenstanders zijn Westlandia, Hermes, Bevo, Wings, Loreal, Iason, Sittardia, SVM, Holbox en Noav. voor donderdag 19 t/m woensdag 25 juli TENNIS: vanaf maandag Maassluis TV Evergreen jeugdtoernooi 10 t/m 17 jaar, Schiedam Los Bigotes toernooi C1, D1 CRICKET: zaterdag Schiedam Thurle- de 11 uur Excelsior'20-VRA; zondag Quick-Excelsior '20, Schiedam Harga 11 uur Hermes DVS-Quick/2. TOERFIETSEN: dinsdag Schiedam Harga wielerbaan 18.30 uur Rijnmond- MAASSLUIS MSV'71 be gint zijn oefencampagne op dinsdag 24 juli tegen de se lectie van de Rotterdamse eerste divisieclub Excelsior. Omdat het eigen veld nog niet speelklaar is, wijkt de afdelingshoofdklasser, die opnieuw wordt geleid door trainer Aart Trees, uit naar het complex van de hockey- vereniging Evergreen (Al- bert Schweitzerdreef nabij de tennishal). Het duel be gint om half acht. MSV, hoewel van huis en haard verdreven, zorgt zelf voor een passende entourage en plaatst kramen voor de distributie van de 'natjes en de droogjes'. SCHIEDAM In de Rotterdamse editie van het Groot Rijnmond-toernooi haalde Mark-Paul Burgersdijk (bin nenkort 19) de finale niet. Dat is heel ongebruikelijk. Noem het een samenloop van (weers)omstandigheden. Het door Frits Don (de leidsman van wereldtopper Koe vermans) getrainde Hoekse talent werd in Overschie ge dwarsboomd door de regen en moest voor een inhaalpartij al om tien uur het gravel op. „Dat is niet bepaald mijn favoriete tijdstip", gromt hij. Een week later haalt hij in het Schiedamse Spieringshoek zijn gram. Slechts in de kwartfinale moest hij even op de tanden bijten, maar de overige partijen waren als van ouds. Derhalve heerste hij opnieuw in BI. Nog meer plezier beleefde hij echter aan zijn optreden in de A-klas, nadat parkdirecteur Jan van der Torre hem een 'wild card' gunde. Dat leverde hem namelijk de eerste punten op voor een toe komstig optreden op A-ni veau. „Dat bereik je nu een maal niet door continue B- toernooien te winnen. Op de nationale ranking ben ik nu nummer duizend-en-één. Zonder punten en met een nul achter je naam kan je een A- invitatie wel vergeten". riek nog 'slungelachtig'. „Ik ben duidelijk niet de lenigste. Anticiperen kan ik goed en dat vormt ook mijn kracht". Amerika? Nee.. Hij spiegelt zich vooralsnog niet aan leeftijdsgenoten, die profstatus ambiëren. zorgde voor opschudding. Burgersdijk gewipt. Ik viel in mijn eigen woonplaats haast van mijn voetstuk. Verliezen paste niet bij me, vond men". Vervelend Hard slaan en serveren was zijn handelsmerk, maar, zo re- „Och, ik hoef niet zo nodig aliseerde hij zich gaandeweg, naar Amerika om daar mijn daarmee breek je niet door. techniek bij te spijkeren tegen grote jongens te spelen. Ik wil eerst de MEAO (red. Beneden-Maas in Vlaardin gen) afmaken en wat daarna gebeurt zien we wel. Voorlo pig gaat mijn voorkeur uit naar de toernooien in het Rot- „Met meppen alleen kom je er in de A-klas niet. Daar heerst snelheid en balvastheid. En het voorkomen van fouten en wachten tot de overkant in de fout gaat. Dat leidt soms tot vervelend, passief tennis. Dat is mijn stijl niet. Ik neem Keerpunt Vandaar, dat hij in Schiedam zijn 'wild-card' meteen verzil verde en daarmee die nare nul wegwiste. Het meeste opzien baarde hij met zijn zege op de als nummer één geplaatste Gijs Verheijen. Burgersdijk had de eerste set ingeleverd (6-2) en hield de Limburger in de tweede bij tot 5-5. „Vervol gens verloor hij zijn service. Op zo'n moment moet je er gewoon staan en toeslaan: ik won mij opslag". Het vormde het keerpunt in de partij. „Hé, kanjer", reageert een passant zaterdag op het zono vergoten Spieringshoek-ter- ras, waar Mark-Paul Burgers door GERARD S. VERVER dijk de tijd uitzit tot het begin van de halve finale. „De Hoekse clan", verontschuldigt hij zich voor de uitbundige begroeting. Zijn succes heeft zijn leven niet veranderd. „Voor hem is dat tennis pure ontspanning", schetst zijn mentor Wim Verheij. „Soms zelfs te ontspannen. Het ge beurt net in de kwarfinale nog. Ziet hij een bekende en steekt even de hand op. Dan denk ik: man, doe dat niet. Dat kost concentratie. Maar hij gaat gewoon door. Niets aan de hand. Hetzelfde geldt voor de voorbereiding. Het heeft geen zin om de avond tevoren vroeg naar bed te gaan. Dan kan hij toch niet slapen". Ooit gaf een gymnastiekleraar hem een zes. „Niet, omdat het er allemaal zo aardig uitzag, maar vooral omdat hij er zo zijn best voor deed". Juist die man zal het bevreemden, dat Mark-Paul Burgersdijk op de tennisbaan zo'n hoogvlieger is. Zelf noemt hij zijn moto- terdamse en het Westland. De graag het initiatief. Oké, dat is niet zonder risico, maar ik meen, dat ik daarin het meeste tot mijn recht kom". Niettemin mikt hij toch op promotie naar de A-klas. Daarmee wil hij zich niet bo ven het locale tennisgebeuren plaatsen. „Zo moet je het ook niet zien. Nu word je regelma tig geconfronteerd met dezelf de spelers. Je kent hun kwali teiten en tekorten. Doorstro men naar A betekent niet al leen, dat je andere gezichten tegenkomt. Het is tevens een uitdaging. Het peilen hoever je staat". In de B-sector is zijn status duidelijk. Hij leidt de dans in het rond Rotterdam toonaan gevende RN-klassement. Nipt overigens, omdat hij regelma tig een uitstapje maakt naar Haagse kringen. In de hofstad is hij de nummer twee op de lijst. „Dan gaan ze op je let ten", beschrijft hij de plotse linge aandacht van de pers en locale radio. Hij geniet ervan. „Leuk toch. Daarmee bouw je eveneens een imago op. Het laat me koud. Want natuurlijk kan ook ik verliezen, zoals laatst bij de Hoekse TC. Dat Sinds hij in de wintermaan den viermaal per week bij Frits Don traint is hij het ten nis vanuit een andere optiek gaan benaderen. „Don is een klasse-trainer. Niet alleen voor de techniek. Ook verbaal. Hij praat veel op me in. Nee, niet als een Ted Troost. Hij praat vanuit de praktijk. Ana lyseert mijn spel en weet hoe ik denk. Vanuit die benade ring tracht hij mijn tennis bij te schaven". De zwakke kanten dus. Welke geeft hij niet prijs. „Laten mijn tegenstanders die maar zoeken", klinkt het uitdagend. „Trouwens mijn kwetsbare plekken zijn stukken minder dan vorig jaar. Dat geeft zelf vertrouwen. Ik weet, dat ik een bal goed kan slaan". Fluitend „Zijn wilskracht is enorm", weet Wim Verheij. „Hij kan als een tijger op de baan staan. Daarvoor hoeft hij zich Optimaal geconcentreerd wacht hij op de service. In Spieringshoek liet Mark-Paul Burgersdijk zich •niet verrassen en won het Groot Rijnmond-toernooi. En-passant bereikte hij de tweede ronde van het A -toernooi en vergaarde zo de eerste punten voor het nationale voor een wedstrijd niet op te peppen en zich een half uur af te zonderen. Hij kan fluitend de baan opgaan, terwijl ande ren stijf staan van de zenu wen". Intussen neemt Mark-Paul Burgersdijk ('laat Frits Don het maar niet horen, maar ik heb inmiddels al een oproep voor de selectietraining bij Hoek van Holland op zak en dat voetbal laat ik echt niet schieten') op een respectabele manier verschrikkelijk revan che op de tennisbond, die hem als junior nooit heeft zien staan. „Ik tenniste bijna dag en nacht tegen een hok, maar niemand nam me serieus. Zelfs de fase-training bereikte ik niet. Men vond mijn tech niek niet voldoende. Uit de reacties begrijp ik nu, dat het iedereen hogelijk verbaast, dat ik zover gekomen ben". SCHIEDAM Het vrouwen team van de basketballvereni ging Juventus is alsnog gepro moveerd naar de le klas ray on. Dit buitenkansje deed zich voor, nadat opnieuw een vere niging de bond had gemeld, dat het zijn plaats in de eerste klas wilde prijsgeven. De door Peter Snel gecoachte dames eindigden in de compe- WATERWEG Johan Kijne loopt nog steeds. Lange af standen uiteraard. Net als een jaar of zeventien geleden, toen hij piekte met de Nederlandse marathontiteL Intussen is hij toegetreden tot de rangen van de veteranen, waar hij min of meer, tot zijn eigen verbazing nog steeds in de kopgroep te vinden is. „Maar", lanceert hij voorzichtig, „de jaren zijn wel gaan tellen. Daarom aarzel ik of ik dadelijk nog wel zal in schrijven voor het Nederlands kampioenschap. Ik heb al in Rotterdam gelopen en twee maal die dikke 42 km binnen een half jaar is net iets teveel van het goede. Het zal ervan afhangen hoe ik me voel". De voormalige Vlaardinger In het najaar is het vijfen twintig jaar geleden, dat De Havenloods langs de Water weg voor het eerst hui^-aan- huis in de brievenbussen De komende maanden kijkt de sportredactie terug in de tijd en praat met sportmen sen en bestuursleden, die toen in het nieuws stonden en nu (veelal) vanaf de zijlijn toekijken. In februari 1972 spraken we met Johan Kijne toen 24). „Een laatbloeier op de lange afstand", zoals hij toen al noemde. De tegenwoordig in Heenvliet wonende ex- Vlaardinger loopt nog steeds. Nu bij de veteranen „en ik geniet nu meer dan vroeger". (hij woont nu in het landelijke Heenvliet) was destijds juist de 'professionalisering' van het lange afstandlopen voor. „Er verschenen steeds nieuwe talenten. Zoals Cor Vriend. Dat was een generatie, die leefde voor het hardlopen. Had ik dat gedaan, dan had ik er best meer uitgehaald, maar dat was het me niet waard". Kijne realiseert zich daar naast u, dat hij vanuit zijn huidige kennis zijn training anders aangepakt zou hebben. „Ik ben door schade en schan de wijzer geworden', stelt hij. „Mensen, die me bezig zagen en er behoorlijk kijk op had den, schudden toen het hoofd al. Toonden onbegrip over de manier waarop ik mijn trai ning inrichtte. Achteraf moet ik toegeven, dat ze gelijk had den. De interval-afstanden en tempolopen voerde ik te snel op. Ik had het accent nadruk kelijker op de duurloop moe ten leggen. Nee, ik had geen begeleiding. Ik hechtte er geen waarde aan. Uiteindelijk moet je het toch zelf ervaren". Anderzijds botste bij Johan Kijne het maatschappelijke en sportieve belang. „Ik ben le raar op een school met moei lijk lerende kinderen. Dat le verde soms een behoorlijke werkdruk en indrukken op, die je mee naar huis nam. Die je tijdens de training trachtte te verwerken. Meestal voer den die emoties van een dagje onderwijs oorlogje met de spreekwoordelijke pijn van het hardlopen. Slechts spora disch vormde het lopen de ontspanning, waardoor je de dagelijkse sores van je af kon zetten". Nog steeds is Johan Kijne goed voor een opmerkelijke maróthontijd. „In 1973 liep ik de marathon in 2 uur 23. Nu is mijn tijd niet meer dan drie minuten langzamer". Toch staat presteren niet meer voorop. Veteraan Johan Kij ne: „Het is een fijne bezigheid. Zeker, omdat de druk van het presteren is weggevallen, valt het me op, dat ik nu meer geniet dan vroeger". Niettemin blijft de strijd hem boeien. Zoals die met zijn jon gere broer Steef. „Die werd onlangs op het Europees kam pioenschap voor veteranen nog tweede op de steeple-cha se, maar", zegt hij trots, „in Chaam bleef ik hem zondag op een halve marathon wel voor". „Omdat de druk van het presteren is weggevallen, geniet ik nu meer in dat hardlopen, dan vroeger", contateert Johan Kijne. titie als vijfde en kwamen vanuit die positie niet in aan merking voor promotie. Later trokken diverse teams zich uit de eeste klas terwijl anderen weigerden de overstap vanuit de tweede naar de eerste klas te maken. Dankzij die ontwik keling ontstond voor Juventus de kans om via een beslis singswedstrijd alsnog de klim naar een hogere klas te ma ken. De barrage tegen Dun- kinn werd echter nipt (een verschil van twee punten) ver loren. Dat de teleurstelling na de verloren beslissingswedstrijd groot was laat zich raden. Door nieuwe ontwikkelingen is die deceptie nu omgezet in vreugde en verschijnen Snel en zijn meiden volgend sei zoen alsnog op eerste klas-ni veau. Juventus zal dan onder de naam van zijn sponsor aan de competitie deelnemen. Met de unanieme zegen van de leden werd onlangs een driejarige sponsorovereenkomst afge sloten met de Franse electro- nica-gigant Thomson, waar- Peter Snel: blij met promotie. door de basketballers na een kwart eeuw afstand doen van hun naam en gedurende de looptijd van het contract als SBV Thomson door het leven BIKINI'S en BADPAKKEN (Uitgezonderd wedstrijdkleding) s|M»rtlmis HKII

De Havenloods | 1990 | | pagina 9