Niet alleen arbiters zorgden voor matig WK' Agenda SELECTIE MSV HAALT 'STENEN' IN BERLIJN 'Schiedam': nog steeds amateurs Touwtrekken laat sporen achter 2 HALEN 1 BETALEN LAMOS DE -, WATERHTE6 'Vooral spelers schuldig' DE HAVENLOODS BIKINI'S en BADPAKKEN (Uitgezonderd wedstrijdkleding) De Bommeers lid J.W. Hillenius heeft in zijn eentje ("achteraf heb ik spijt, dat ik niet meer water sporters heb gemobiliseerd") be zwaar aangetekend tegen de aan leg van een vaste oeververbin ding tussen het gemaal Booner- vliet en de Bommeer. Daardoor zal een groot deel van de Booner- vliet niet langer bereikbaar zijn voor zeilboten. FIETSRECREANT De brug heeft overigens de zegen van de watersportverenigingen, maar, zo meent de heer Hillenius, "daarmee wordt een grote groep zeilers over het hoofd gezien ten gunste van de fietsrecreanten." Hij vindt, dat met de bouw van de brug minimaal gewacht moet wor den totdat de Foppenpias vanaf Boonervliet bereikt kan worden, "om zodoende nog enig vervan gend water te hebben." MINDER Inmiddels heeft het Maaslandse college hem laten weten, dat zijn verzoek niet gehonoreerd wordt. De brug wordt eind 1990 ge plaatst, terwijl de Foppenpias pas in 1992 bevaarbaar is. "De zeilers zullen het dus twee seizoenen met minder vaarwater moeten stel len", constateert hij teleurgesteld. ONZIN Excelsior kronikeur Sammy Lee is voor een korte vakantie Schiedam uit. In het clubblad leidt dat tot de volgende opmerking: "U merkt het: met Sammy Lee in het buiten land wordt de Zami-verhalen (red. het zaterdagmiddag-cricketteam) én korter én is de onzin eindelijk achterwege gelaten." SECRETARIS Jasper Quak wordt secretaris bij de voetbalverenigng Fortuna, waar hij Gerard Bastiaans op volgt. Hij is als pupil lid geworden, doorliep alle selectie-elftallen tot dat een knieblessure hem op non- actief zette. Daarna was hij be trokken bij de training en coa ching van de A-juniorenselectie. LOTERIJ De voetbalvereniging HBSS maakt de door Trudi Rademaker gewonnen prijzen in het RTLV- programma 'Prijzenslag' tot inzet van een loterij, die begin septem ber start. Een deel van de op brengst gaat naar de jeugdafde ling. Het andere deel is bestemd voor de aanleg van een kinder speelplaats. G-team HBSS speelt toernooi SCHIEDAM— Het gehandi captenteams van de voetbal vereniging HBSS neemt op zaterdag 25 augustus deel aan (promotie)toernooi bij het Rotterdamse Hillesluis. Naast het Schiedamse elftal en twee teams van de organi serende vereniging komen er ploegen uit Den Bosch, Gorin- chem, Den Hoorn, Almelo, Spijkenisse, Lichtenvoorde, Lisse, en Den Haag. Boven dien is er een optreden van de 'Amazing Stroopwafels' en een parachutistenshow van 'The Flying Dutchmen'. Sponsorloop voor tribune MAASSLUIS „Volgende keer komen we lopend uit Moskou". Twee jaar geleden deed MSV'71-trainer Aart Trees deze belofte, nadat hij en zijn voetballers te voet de afstand tussen Parijs en Maassluis hadden overbrugd. Zijn belofte hield het midden tussen een geintje, een serieus opgegooid balletje en groot spraak. Het wordt Berlijn, want in oktober zorgt de se lectie van de afdelingsclub opnieuw voor een stunt, die de aanzet moet vormen voor de bouw van een tribune. „Tot voor kort had MSV er één. Onoverdekt weliswaar, maar de mensen konden zitten", stelt de energieke trainer. „Dat ding is onlangs terecht door de gemeente afgekeurd en afgebroken. Ik vind echter, dat een ambitieuze vereniging als MSV een tribune ver diend". „We spelen op een prachtig sportpark. Niet voor niets vraagt de KNVB ons regelma tig of er met selectieteams bij ons gespeeld kan worden. Bo vendien ligt het complex pal naast een jong woonwijk en groeit de jeugdafdeling als kool", meldt Aart Trees. „Daarnaast hebben we ons voorgenomen een heel serieu ze poging te wagen om de vierde klas te bereiken. Komt bij dat de vereniging volgend jaar twintig jaar bestaat". En zo ontsond het idee om in navolging van de geslaagde loop üit Parijs, die een lichtin stallatie 'opleverde, opnieuw een sponsorloop te organise ren. De Franse hoofdstad is synoniem voor licht. Nu het om een tribune gaat, vonden de MSV-ers Berlijn de meest geschikte plaats om te starten. „Hoe zo'n plan ontstaat. Zo maar eigenlijk. We hadden het over het verdwijnen van de tribune. Onze shirtsponsor Jan Jongebreur en ik waren het er over eens, dat zoiets terug moest komen. Na het enorme succes van de Parijs loop, die 20.000 gulden op bracht, was er maar één ma nier om opnieuw in één klap een fors bedrag bi elkaar te garen: weer lopen dus. We gaan naar Berlijn, omdat ze daar na het afbreken van de muur stenen genoeg hebben" Binnen de MSV'71-selectie, bijna dertig man sterk, is het project met enthousiasme ont vangen. „Zelf waren ze teleur gesteld, dat ik mijn belofte om uit Moskou te lopen niet waar gemaakt heb", dolt Aart Trees. „Het is de bedoeling om halverwege oktober op een donderdag in alle vroegte in Berlijn te beginnen. Daarna lopen we bij Helmstedt Oost- Duitsland uit, koersen op 01- denzaal aan en hopen zater dag in de loop van de middag Maassluis te bereiken". Dan hebben de voetballers een kleine 900 km overbrugd. Dat is 'iets' meer dan vanuit Parijs. „Iets meer? Wat heet, het is bijna het dubbele. Met de auto is de afstand 750 km. Trainer Aart Trees (midden), gesteund door shirtsponsor Jan Jonge breur (tweede van links), en zfjn selectie hebben wel trek in een enkele (voet)reis Berlijn-Maassluis. We mogen niet langs de snel weg lopen, zodat ik ervan uit ga, dat er voor de omwegen nog een kleine 150 km bij komt. We doen het gewoon". Uiteraard beseft Trees, dat de monstertocht niet het volledi ge bedrag, dat voor de bouw nodig is, kan opleveren. „Het hoeft niét zo'n grote tribune te worden. We mikken op een netto-opbrengst van een kwart ton. De rest zal door kostenbesparing en zelfwerk zaamheid opgebracht moeten worden. Die tribune is eigen lijk nog de laatste grote wens. Ach, ik denk ook, dat we na Berlijn niet nog eens met zo iets moeten komen. Nu is het allemaal een opzienbarend nieuwtje. Dat houdt op wan neer je het blijft herhalen", beseft de Rotterdamse trainer, die er overigens op rekent', dat hij de eerste kilometer van de sponsorloop kan slijten aan burgemeester Van Es. „Na tuurlijk het is een stuk promo tie voor MSV'71, maar ander zijds komt ook Maassluis er behoorlijk door in beeld". WATERWEG „Heeft u zich geërgerd aan het optreden van sommige arbiters op het WK-voetbal. Of vond u hun optreden juist goed". Dat vroegen we onze lezers twee weken geleden in de kolom 'Sport langs de Waterweg'. De reacties bleven niet uit. Niet alleen een trainer reageerde, ook een scheidsrechter en een lid van de commissie opleidingen zetten hun visie op papier. Opmerkelijk was, dat ze gedrieën tot de slotsom kwamen, dat eigenlijk niet alleen de scheidsrechters debet waren aan het mislukken van de Mondiale'1990. Trainer Jan Kooiman, scheidsrechter Jan van Loenen en cursus-leider Henk Lakwijk hieven ook de vingertjes in de richting van de voetballers. „Het waren immers niet de scheidsrechters, die met tien man achter de bal speelden, bezig waren met tijd rekken, eindeloos terug speelden op hun doelman en probeerden collega's een gele, dan wel rode kaart aan te smeren", lanceert Kooiman. Toeten en blazen Kooiman (oud-betaald voet baller bij Fortuna, trainer van amateurelftallen en nu jeugd trainer bij Hermes DVS) stelt, dat hij zich meer heeft geër gerd aan de spelers, dan aan de scheidsrechters. „Ik meen, dat het WK meer om zeep ge holpen is door bestuurders, trainers, spelers en dat de scheidsrechters zich daarbij moeiteloos, onder de druk van hun bazen, die wel van 'toe ten' weten, maar gezien hun instructies niet van 'blazen', hebben aangesloten". door GERARD S. VERVER „Zij, de scheidsrechters, wer den tevens met wedstrijden opgescheept, die weinig met sport en helemaal niets met voetbal te maken hadden. Probeer in zo'n gefrusteerde situatie, met spelers, die geen enkel middel schuwen of die zoals Maradonna bij ieder duel, aangeraakt of niet, thea traal onderuit gaan, maar eens normaal te blijven func tioneren". Voor Jan Kooiman is het zon neklaar, dat de arbitrage mede het slachtoffer is van „de al jaren durende mentali teitscrisis in het topvoetbal, waarbij het verval duidelijk doorwerkt naar de amateurs, jeugd en scheidsrechters. Ik heb nog nooit, in tegenstelling tot vele spelers, een scheids rechter gezien, die met een verkeerde instelling aan een westrijd begon. Wel één, die fouten maakt. Van mij mag hij dat". De moraal van Kooimans ver haal: 'Wanneer er iemand in de hoèk gezet moet worden, dan liever dat stelletje voet ballers'. Emile Vervloet: Lekker sfeertje' SCHIEDAM Tussen toen (april 1976) en nu is nauwe lijks verschil. „We zijn ama teurs, maar dan op alle ge bied" stond er als kop boven het gesprek met Schiedam- catcher Emile Vervloet. Veel is er in Harga niet veranderd. Jawel, het hoogste honkbal team heeft behoorlijk terrein prijs moeten geven. Tuimelde vanuit de eerste klas naar de rayonklas. Dat heeft pijn ge daan, maar Vervloet - nog steeds een regelmatige bezoe ker - heet er vrede mee. „We zijn amateurs gebleven. De club vindt het leuk, wanneer iemand zich aanmeldt als lid, maar een tenue of honkbal schoenen dan wel andere emolumenten zijn er niet bij. Kijk, wil je honkballers-met- enige-klasse in huis halen, dan wordt er door die knapen wel eerst gekeken wat er ge schoven wordt". Vervloet maakte als catcher deel uit van het negental, dat via twee spannende beslis singswedstrijden tegen PSV de eerste klas bereikte. „Die partijen zijn de hoogtepunten van mijn sporttijd geweest. Maar", voegt hij er terstond aan toe, „de basis voor die promotie is niet gelegd door dat team. Dat hebben de man nen voor ons gedaan. Namen? In het najaar is het vijfen twintig jaar geleden, dat De Havenloods voor het eetst langs de Waterweg huis-aan- huis in de brievenbussen gleed. De komende maanden kijkt de sportredactie terug in de tijd en praat met sportmen sen en bestuurders, die toen in het nieuws stonden en nu vanaf de zijlijn toekijken. Ditmaal spraken we met Emile Vervloet. Hij maakte halverwege de zeventiger ja ren als catcher deel uit van het toen succesvolle honk balteam van 'Schiedam'. „Het team mag nu enkele treetjes lager spelen: de sfeer bij Schiedam is niet veran derd en nog even gezellig". Emile Vervloet is zeker in de zomermaanden het Schiedam-complex in Harga. ?\dri Vermeulen, Jack Leurs, Wiebe Pannekoek, Wim Fa- lentijn, Ton Ebben. Zij heb ben de kolen uit het vuur ge haald en wij hebben het afge maakt". Schiedams verblijf in de op één na hoogste honkbalklas duurde slechts een jaar. Later kreeg de door Wout van der Have geleide formatie nog maals de kans op hoog niveau te 'ballen'. De meerderheid van de spelers koos toen voor de tweede klas, omdat men er geen trek in had om op zater dag én zondag te spelen. „Hoewel er een tekort aan werpers was, had het team ze ker de potentie om die eerste klas aan te kunnen. Gok bij de jeugd zat voldoende talent. Alleen waren er toen al - hoe wel in mindere mate dan nu - verenigen, die goede spelers lonkten door het verstrekken van kleding. Schiedam deed daar niet aan mee. Dan was je die knapen kwijt". Vervloet noemt ook de concurrentie van het softbal en tennis. „Vooral dat laatste haalt spe lers weg. Het heeft allemaal zijn invloed". Niettemin heeft Schiedam charmes, die zeker voor Vervloet aanleiding zijn om Harga te blijven frequen teren. „Dat amateurisme heeft er voor gezorgd, dat' de men sen, die bleven, wild enthousi ast zijn en het bijzonder leuk bleef". Vervloet (40) is twee jaar gele den met honkbal gestopt. „Nee, ik heb nooit, zoals zo veel van mijn leeftijdgenoten, de overstap naar het softbal willen maken. Honkbal is me mateloos blijven boeien, tot dat mijn gezondheid me dwong er een punt achter te zetten. Niets döen zint me echter niet. Vandaar, dat ik er onlangs over gedacht heb om toch maar te gaan softballen". „De WK is niet beslist door foutjes van de leiding, maar door het niet benutten van de opgelegde kansen", stelt scheidsrechter Jan van Loe nen. Nochtans heeft ook hij opgemerkt, dat er een duide lijk kwaliteitsverschil was tussen de 'mannen in het zwart'. „Maar dat is niet al leen in Italië het geval. Ni veauverschil is ook terug te vinden op onze vaderlandse voetbalvelden". „Allemaal hanteren ze dezelf de spelregels, maar geven daar op eigen inzicht gevolg aan. De scheidsrechter, die vriendelijk, doch consequent leidde, kreeg een goede beoor deling en mocht meer wed strijden leidden". Van Loenen wijst er daarbij op, dat de fluitisten steunden op twee scheidsrechters-van-naam, die slechte grensrechters ble ken te zijn. „Dat laatste kwam het meest navrant tot uiting in de wed strijd Italië-Engeland om de derde en vierde plaats. Dat leidde tot twe<? buitenspeltref fers en een afgekeurd, het mooiste nóta bene, doelpunt. Anderzijds ook de spelers misten voor open doel. Ik denk, dat zowel het één (de steekjes, die de leiding liet vallen) als het ander inherent zijn aan sport''. Twijfelen Henk Lakwijk steekt niet on der stoelen of tribune-banken, dat hij zich heeft geërgerd. Niet aan de scheidsrechters, niet aan de voetballers, maar aan de vele instructies waar mee de scheidsrechters-com- missie van de FIFA de gese lecteerde arbiters opzadelden. „Daardoor raakten die men sen zo uit hun evenwicht, dat ze gingen twijfelen aan hun eigen kwaliteiten". Hij vindt, dat de topscheids- rechters zich moeten organi seren in een internationale be langenvereniging. „Zodat ze collectief tegengas kunnen ge ven, indien men van hoger hand met onredelijke voor stellen komt. Nu moeten ze hun mond houden en reageert men - individueel - wel, dan komen ze niet meer aan de bak". Het voetbal wordt geregeerd door zeventien spelregels. „Natuurlijk is er niets op te gen, dat er enkele instructies of opmerkingen worden mee gegeven. Maar scheidsrech ters zijnop dit WK echter vastgezet met regeltjes en ei gengemaakte straffen. Wan neer iemand een uitnodiging krijgt voor het WK, dan heeft die man tevoren bewezen, dat hij een goede is. De vele, extra opdrachten hadden een ave rechtse uitwerking. Ze had den die mannen gewoon naar eigen inzicht de zeventien re gels moeten laten hanteren. Gaat het dan mis, dan is er tijd voldoende om alsnog in te grijpèn". Tweemaal half uur Daarnaast lanceert Henk Lakwijk nog enkele denkbeel den, die het voetbal aantrek kelijker en zeker spectaculair der kunnen maken. Wat te denken van tweemaal een half uur werkelijke speeltijd. „Dan heeft tijdrekken geen zin meer". Hij pleit ook voor het veranderen van de punten waardering: „Nul bij verlies en een gelijkspel en hooguit een punt bonus toekennen voor positief spel. Dat is mak kelijk af te meten aan de cor nerverhouding, schoten op doel en balbezit. Wanneer winst drie punten oplevert, is het nagenoeg onmogelijk, dat drie of vier ploegen gelijk ein digen". Ook doet hij de beslissende strafschoppen in de ban ('doorgaan met spelen, totdat er een doelpunt valt'), wil dat directe vrije schoppen veroor zaakt op de eigen speelhelft direct naar de strafschopstip verhuizen, vindt dat de lei ding van de wedstrijd in han den moet komen van vijf scheidsrechters ('één bij een TV-monitor, zodat bij twijfel meteen de herhaling geraad pleegd kan worden'), meent dat de grensrechtersvlag door daarin geschoolde mensen ge hanteerd moet worden, dat er een strafbankje moeten ko men en dat de inworp plaats moet maken voor een inschop. Lakwijk: „Het lijkt mij, dat het internationale voetbal daarmee weer de plaats kan veroveren, die het verdiend en dat de verantwoordelijkheid niet alleen op de schouders van de man in het zwart ligt. Ook zal het kijkplezier van de toeschouwers duidelijk toene men. Het is toch veel attrac tiever, wanneer een wedstrijd in 4-4 of 5-5 eindigt". Matigste Met zijn „dit WK is in alle opzichten de matigste ge weest, die ik ooit gezien heb" deelt Henk Lakwijk de me ning van de andere brief schrijvers. „In iedere wed strijd werd gewikt en gewo gen". „Het waren niet alleen de scheidsrechters, die him werk niet goed uitvoerden, maar ook vele anderen. Waar waren bijvoorbeeld onze vedetten? Ik vind het te makkelijk om de arbiters de Zwarte Piet toe spelen. Wij zien de herhalin gen. De scheidsrechter moet in tienden van seconden be slissen". DONDERDAG 26 JULI 1990 30-582 Voor donderdag 26 juli t/m woensdag 1 augustus HONKBAL: zondag B. Stars - Schie- SOFTBAL: zaterdag (dubbel) HCAW- WF/Schiedam (d); maandag Schiedam Harga 19.30 uur WF/Schiedam-Eurostars (h); dinsdag Schiedam Harga 19.15 uur; 19 15 uur WF Schiedam-Bloemendaal (d>. CRICKET: zaterdag PW - Excelsior'20 (d); zondag VVV- Hermes DVS, Schie dam Thurlede 11 uur Excelsior '20-WC. TENNIS: t/m zondag Maassluis TV Evergreen jeugdtoernooi, Schiedam Los Bigotes toernooi C1D1vanaf maandag Vlaardingen Soenda toernooi C1/2, D1/2. TOERFIETSEN: dinsdag Schiedam Harga wielerbaan 18.30 uur Rijnmond Shirtsponsor voor Deltasport VLAARDINGEN Het door oud-DSS-doelman Herman Willebrands en selectiespeler Jan Groeneveld geleide To day's Fashion wordt de shirt sponsor van zaterdagclub Deltasport. Ook" de Vleesshop, die hoofd sponsor was van DSS, blijft de fusieclub financieel steu nen. Die donatie komt niet al leen ten goede aan de selectie, maar steunt de gehele vereni ging en met name de jeugd. Daarmee heeft Deltasport twee vliegen in één klap kun nen slaan. Andere klappen - van een heiblok - blijven ech ter nog even achterwege. Ei genlijk zou de eerste paal voor de nieuwe kleedruimten en tribune begin juli geslagen worden. Dat is nu - mede voor de bouwvakvakantie - uitge steld tot maandag 20 augus tus. Touwtrekken liet zijn sporen achter. Sportveld verminkt Van der Voort naar NK springen WATERWEG— Tijdens se lectiewedstrijden op de mane ge Middenhof werd Rob van der Voort met het paard Con- do kampioen van het district West-Zuid in de klasse L. Van der Voort en Simon de Exter eindigden met een ge lijk aantal punten op de eerste plaats, waarna een barrage de beslissing moest'bfengen. Den Exter reed snel, maar niet foutloos. Van der Voort liet alle balken op zijn plaats. De andere districtkampioenen zijn: klasse M John Fakkel (met Tachmo), klasse Z Djan- go Manssen (met Avance Z); klasse Z-2 Bert van Leeuwen (met Kees L). De districts- kampioenen rijden op 25 en 26 augustus in Lunteren om het nationaal kampioenschap. In manege Middenhof werden de andere wedstrijden gewon nen door Kérin ten Hope (oe fenparkoers), André Akker mans (klasse B), James Passy (klasse M), Rob van der Voort (klasse Z-2), Bart Bons (klasse Z). Rob van der Voort op Condo op weg naar de districtstitel. MAASSLUIS De toUw- trek-wedstrijden, die begin juli in het kader van het Ne derlands kampioenschap wer den gehouden op het voetbal veld vn de stichting Sportacti viteiten Lickebaert, hebben letterlijk hun sporen achter gelaten. In één van de doelge bieden maken repen grasloze grond duidelijk waar de deel nemers zich schrap en de hak ken in de grond gezet hebben. touwtrekken duidelijk ge maakt, dat de stichting open staat voor allerlei activiteiten. We hebben de opdracht ons multifunctioneel te manifes teren. Dat is gebeurd". Alleen verloor de stichting daarmee de klandizie van MSV'71, dat (omdat het eigen veld nog niet beschikbaar was) aan de Maassluisedijk een wedstrijd had gepland te gen de betaalde voetballers, van Excelsior. De Wit: Zoals gezegd, het veld is normaal bespeelbaar. Alleen kan het een betaalde clubniet aan doen om ze op een dergelijk veld te ontvangen. Vandaar, dat we MSV'71 hebben aange raden om naar een andere ac commodatie om te zien". Dat lukte. MSV'71 speelde zijn partij tegen Excelsior afgelo pen dinsdag, dankzij bemid deling van de gemeente, bij de hockeyvereniging Evergreen. Dat hoeft, vertelt voorzitter Arie de Wit, geen beletsel te zijn voor de verplichtingen, die de stichting heeft tegen over voetbalclubs en bedrijfs- elftallen. „Het lijkt van af stand erger, dan het is. Op de betreffende plekken staat in derdaad geen gras, maar de grond is egaal en inmiddels weer ingezaaid. Over enkele weken ziet niemand meer, dat er touwtrekkers bezig geweest zijn". De Wit heeft er geen spijt van, dat hij het touwtrekken, dat was georganiseerd door de Maaslandse vereniging 'Groe ne Óase' in huis gehaald heeft. „We wisten wat ons te wach ten stond. Vandaar, dat we de wedstrijdbanen vooral had den uitgezet in de driehoek achter het verste doel. Die ruimte bleek echter te klein, waardoor we moesten uitwij ken naar het voetbalveld met als nadeel, dat de gestaag neervallende regen het gras erg kwetsbaar maakte. An derzijds hebben we met dat Schiedam vroege (zwemmende) vogels kunnen op zaterdag 4 augustus al om 6 uur terecht in bad Groe- noord. Daar begint rond dat tijdstip dan het dauwzwemmen. Ver volgens wordt er om kwart voor zeven een ontbijt geser veerd en om half acht volgt een korte wandeling in de mooie omgeving van het bad. Het inschrijfgeld is zes, gul den. Tot 3 augustus kan voor informatie terecht bij de kassa van het zwembad (tel. 010- 4760971).

De Havenloods | 1990 | | pagina 11