yj DE HAVENLOODS Strijd om personeel op verhitte arbeidsmarkt Schiedams Nieuwsblad Iternatief tuincomplex draait goed Fietsweek voor Oostduitse jeugd Eind in zicht voor Jeugdland Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Inbraakschade Vervanging olietank Zomeractie Hoogstraat Eerste lening 'Anticipatie is remedie' Dauwzwemmen 'Gestolen komkommers en gemeente enige minpunten' Duitse fietsers brengen groeten over Lezers reageren: „Niet alleen scheidsrechters zorg- den voor matig WK" Zusjes helpen mee op kinderboerderij 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1,300.000 per week EDITIE P, DONDERDAG 26 JULI 1990, 39e JAARGANG Nr. 30 uiegener huis-aaahutsbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM Joop van Broekhoven was afgelopen zaterdag even ongerust. Vlak voor het optreden van Kun stenmakerstheater Jan Rauh op het Hemaplein waren er nog maar enkele kinderen met ouders te bekennen. „Zouden het goede weer en de diverse vakanties dan toch roet in het eten gooien?", vroeg Van Broekhoven zich af. Even later kon hij opgelucht adem halen. Het plein stroom de alsnog .vol met kinderen. „Waar ze vandaan kwamen mag Joost weten", zegt de Jeugdlandorganisator opge lucht. „Maar het zijn natuur lijk wel juist deze kinderen die we met ons programms willen bereiken". Vrijdag 27 juli vindt op het parkeerterrein bij Excel- sior'20 in Sportpark Thurlede het slotfeest (met olifant) plaats. Het programma ver meldt dat dit festijn van 11.00 uur tot 15.00 uur duurt. SCHIEDAM Dat het slechten van de Berlijnse Muur en alles wat daarmee te maken heeft grote gevol gen voor de wereldpolitiek heeft, weet iedereen. Ook op kleinschalig niveau echter zijn de veranderingen merk baar. Zo kunnen volgende week voor het eerst Oost duitse jongeren onder lei ding van predikant Christi an Knuth uit Heckelberg naar Schiedam komen. De jongeren brengen een te genbezoek aan de jongeren groep van de Dorpskerk in Kethel, die vorig jaar bij ge zinnen in Heckelberg moch ten verblijven. Het contact tussen de beide gemeen schappen kwam tien jaar ge leden via een vriendschap van dominee Kees Mos met Christian Knuth tot stand. „Ikwas daar op een dien streis en kwam toen Knuth tegen. Het klikte gewoon meteen en vanaf dat punt hielden we contact", zegt Mos. „Het contact was in die tij den niet altijd gemakkelijk te onderhouden. Brieven kwamen af en toe gewoon niet aan en Knuth was ruim anderhalf jaar telefonisch onbereikbaar. Ook is mij wel eens een visum geweigerd", zo somt Mos de herinngerin- gen uit de moeilijke jaren van de DDR op. „Jongeren werden in het belijden van hun geloof ook sterk gehin derd. Als zij him overtuiging uitspraken, kwamen ze al snel in een geïsoleerde posi tie terecht". De nieuwe situatie baart predikant Knuth volgens Kees Mos echter ook zorgen. „Mijn vriend en collega vindt dat de Oostduitse bur gers als een blind paard ach ter West-Duitsland aanhol len. De problemen moeten nog komen. Zo is de prijs van brood van 93 pfennig tot 3 mark 90 gestegen bij een gelijkblijvend salaris", be sluit Mos. Maandag 30 juli komen de veertien Oostduitse jongeren en predikant om 10.24 uur op station Schiedam-Rotter dam West aan. In een geheel door Schiedamse jongeren en predikant Mos georgani seerde fietsweek wordt uit gebreid kennisgemaakt, ge discussieerd en vergeleken. Het vertrek van de oosterbu ren in spé staat op woensdag 8 augustus gepland. Predikant Mos met drie van de organiserende jongeren. SCHIEDAM De Gemeente lijke Openbare Bibliotheek mag van B en W een maxi mum bedrag van f 15.503,25 besteden om gestolen goede ren te vervangen. Dit bedrag zal hoofdzakelijk besteed worden aan de vervanging van twee van de financiéel- economische af deling gestolen computers. Deze werden tot grote ergernis van het perso neel met printers, bestanden en back-ups ontvreemd. Naar verluidt kostte het opvangen van dit kostbare verlies een grote inspanning. SCHIEDAMIn de eerste vergadering na het zomerre ces wordt de raad voorgesteld een krediet beschikbaar te stellen van f 24.000.- voor de vervanging van de olie ge stookte c.v.-installatie in het gemeenschapshuis van het woonwagencentrum aan de Schiekade. Tevens is het college voorne mens een bedrag van f 50.- uit te geven voor het saneren van verontreinigde bodem. Deze bodem raakte vervuild door olielekkage uit de bestaande tank die nu vervangen moet gaan worden. 0 In Driemaasstede werden nieuwe initiatieven ontplooid SCHIEDAM De winke liersvereniging Hoogstraat heeft de periode van vakantie en uitverkoop aangegrepen om een gebaar te maken naar haar klanten. In het kader van een Zome ractie ontvangt het winkelend BABBELTRUC Vlaardingen en omstreken wordt weer bezocht door personen die door middel van een aardige babbel bij men sen over de vloer komen, waarna zij kostbaarheden meenemen. Zo kreeg een inwoonster van de Cho- pinstraat bezoek van twee vrou wen die zich voordeden als de nieuwe buren. Op hup voorstel werd het gesprek gevoerd op het balkon hetgeen een derde persoon waarschijnlijk de gelegenheid gaf de woning te doorzoeken. Nader hand miste de vrouw namelijk een geldkist met inhoud. De politie- raadt een ieder aan geen personen binnen te laten die men niet kent. publiek op de Hoogstraat bij aankoop op donderdagavond of zaterdag een deelnamefor mulier. Door het afmaken van een slagzin dingt men dan mee naar een van de mini-cruises naar Engeland of een arrange ment naar Londen. VLAARDINGEN- Het ge meentebestuur heeft voor de eerste keer geld geleend via het Commercial Paperpro gramma. Met het programma kan de gemeente goedkoop kortlopende leningen afslui ten. De gemeente hoopt zo jaarlijks ongeveer vijftigdui zend gulden besparen. Bij de Bank voor Nederland- sche Gemeenten is een lening van tien miljoen gulden afge sloten. SCHIEDAM Het be drijfsleven produceert,, het publiek consumeert en de arbeidsmarkt explodeert. Dat is globaal van het beeld van de huidige eco nomische hoogconjunc tuur. Ook in het Water weg-gebied dreigen pro blemen te ontstaan bij de afstemming van vraag en aanbod op de arbeids markt. „Het aantal werk zoekenden is bij ons in het afgelopen jaar gedaald van 10.000 naar 7.000", zegt GAB-directeur Van Lent. „Het aantal vacatures steeg daarentegen. Mo menteel staan er circa 450 open betrekkingen geregis treerd, waarvan 30 procent moeilijk vervulbaar blijkt". In de sector kleinmetaal krij gen leerling-metaalbewerkers die hun tweejarige opleiding afronden een premie van 2000 gulden, het Rotterdamse Del ta-ziekenhuis betaalt nieuwe leerlingen (verspreid) 4000 gulden en foto- en filmfabri kant Fuji MTS'ers via de STER op Radio 3. Het zijn signalen van een verhitte ar beidsmarkt. Dat onderschrijft ook directeur Van Lent van het Arbeidsbureau. „Deze deels demografische ontwik keling tekent zich de laatste jaren langzaam maar gestaag af", constateert hij. „Het aan tal vacatures neemt toe, ter wijl er steeds minder werklo zen zijn. Het betreft vooral de metaal, de praktische auto matisering en de gezondheids zorg. Mensen in het bezit van vakdiploma's kunnen in deze sectoren zo aan de slag". Inventiviteit Consequentie is dat, volgens Van Lent, ondernemers inven tiever worden bij het aantrek ken van personeel. „Er wor den acties gestart", zegt hij, „zoals bijvoorbeeld 'Metaal moe, nee toch zeker'". Je moet anticiperen op die krappe ar beidsmarkt. Jezelf als bedrijf presenteren of premies uitlo ven, zoals sommige firma's doen. Het werven van perso neel is weer een concurrentie strijd geworden. En dat is toch gezonder dan de situatie van zo'n vijf jaar geleden. Toen hadden we 14.000 werk zoekenden en slechts 50 vaca tures. „Ook verpleeghuis Driemaas stede is op die recente ontwik kelingen ingesprongen. Dhr. Metaalbedrijf De Jong blijkt nog niet voorzien. Bedrijfslei der De Haas legt uit: „We zijn al een week of zes bezig twee vacatures te bezetten. We zochten een plaatwerker en een machine-bankwerker. Daarop krijg je dan twee solli citaties. Via, via is inmiddels één vacature vervult, maar die andere niet hoor. Jongeren gaan blijkbaar liever eerst een aantal jaren bij onderaanne mers werken, in de petro-che- mische industrie e.d.. De risi co's zijn groter, maar het ver dient beter. En de spoeling is natuurlijk al dun". Voor een deel lijken met name de metaalgevers deels zelf verantwoordelijk voor het te kort aan vakmensen te zijn, want in het afgelopen deccen- nium werden talloze bedrijf- scholen opgeheven. GAB-di recteur Van Lent: „Maar ook dat was een afgel"ide van de markt. Als er gei n geld is, moet je snijden. Achteraf kun je gemakkelijk ste len dat er verkeerde keuzes zijn ge maakt, maar als een firma echt in de problemen zit is goede raad duur. Daarbij komt dat de arbeidsmarkt echt wel een stootje kan heb ben, vooral als we de actuele situatie vergelijken met die van een jaar of twintig gele den. Ik herinner me dat we toen 700 werkzoekenden had den op 4500 vacatures". SCHIEDAM Voor vroege en vooral sportieve mensen is er dit jaar weer dauwzwem- men in Bad Groenoord. Op za terdag 4 augustus vindt dit evenement plaats. Iedere deel nemer ontvangt na afloop een aandenken in de vorm van een dauwdruppel. De kosten zijn f 6,- per per soon. Om 6.00 uur wordt met zwemmen begonnen. Het ont bijt staat van 6.45 uur tot 7.40 uur op het programma waar na van 7.30 uur tot 8.00 uur wordt gewandeld. Inlichtingen zijn tot 3 augus tus te verkrijgen bij de kassa van zwembad Groenoord aan de Schiedamseweg 138. Tele fonisch kunnen geïnteresseer den terecht via nummer 4706971. saint ook enkele negatieve punten aan. „Het complex is eigenlijk te toegankelijk. Zo worden er wel eens producten ontvreemd. Laatst nog ver dwenen enkele komkommers op raadselachtige wijze uit de tuinen". Onzeker Verder maakt de tuinder zich nogal ongerust over de hou ding van de gemeente. „Iedere tuinder heeft een persoonlijk contract met de gemeente. De looptijd van dat contract be draagt echter maar een jaar, waarna het natuurlijk weer moet worden verlengd. Daar de gemeente het gehele pro ject volgens mij als een proef ziet is onze toekomst uiterst onzeker. Als straks het nieuwe SW-stadion in het Harga- park staat, waar moeten de bëzoekers van de wedstrijden him auto dan kwijt? Wie weet moeten onze tuinen daarvoor wijken. We weten doodge woon niet waar we aan toe zijn", zegt een boze Toussaint die een lans voor het alterna tieve tuincomplex breekt. „In een gesprek met enkele andere tuinders is zelfs al een zaaiplan ter sprake gekomen. Door samen te werken kunnen we dan tot een leuke oogst met allerlei verschillende produc ten komen. De onderlinge sfeer wordt nog eens verbe terd doordat we allerlei pro ducten uitwisselen. Dat kan dan overigens sterk variëren. Er worden hier namelijk naast de gewone groenten als sla, andijvie en boontjes ook wat meer uitheemse producten als courgettes, mint en pompoe nen verbouwd". Geruststelling In een reactie zegt de gemeen te de geruchten met klem te kunnen tegenspreken. „Er zijn voor de tuinen geen alter natieve plannen. Als er voor de grond ooit een andere be stemming komt, laten we dit de tuinders lang vantevoren weten", aldus woordvoerder Langstraat die ook de drei ging van het toekomstige SW-complex bezweert. „De tuinen liggen te ver van het Hargapark af om ongerust te zijn over eventuele gevolgen. Het is overigens gewoonte om in het geval van proeven met alternatief tuinieren met jaar lijkse contracten te werken. Op zich is ook dat geen reden tot ongerustheid". 0 Van Lent: Arbeidsmarkt kan stootje hebben" SCHIEDAM Vier jonge sporters uit de Duitse part- nerstad Esslingen zijn giste ren om 8.00 uur de tocht van Schiedam naar Esslingen be gonnen. Vertrekpunt was het Stadskantoor aan de Emma- straat. De groep fietsers zal na een oponthoud van ongeveer een uur in Esslingen doorfietsen naar de Italiaanse partnerstad Udine. Burgèmèester Scheer- es heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt en de fiet sers een schriftelijke groet voor zijn collega's in de stad Esslingen en Udine meegege ven. Tas, namens de directie: „We hebben een bijscholingspro ject, een schakelcursus, opge zet en presenteren ons doelge richt op open dagen van LHNO-scholen. Dat zijn nieu we initiatieven, die vroeger niet nodig waren. „Met acties la Delta-ziekenhuis is hij niet blij. „Ik vind premiebeta lingen vrij kortzichtig. We vissen als verzorgingssector in dezelfde vijver, op deze ma nier schaad je louter het ge meenschappelijk belang. Ove rigens hadden wij een derge lijke actie ook niet nodig, want de 20 leerlingplaatsen voor komend jaar zijn reeds bezet. We hebben er meer voor moeten doen ditmaal, dat wel..." SCHIEDAM In de schaduw van het grote volkstuinders- complex Vijfsluizen floreren nu al vanaf april 1989 38 al ternatieve tuinen. Op het ge dempte stuk van de Polder vaart, nabij Scholengemeen schap Spieringshoek, wordt met groot enthousiasme de grond op een natuurlijke ma nier bewerkt. Kunstmest en andere chemische hulpmidde len zijn uit den boze. Dhr. Toussaint, één van de tuinders, was onmiddellijk geïnteresseerd toen de ge meente met de plannen voor het alternatief tuinieren naar buiten kwam. „Tuinieren is mijn grootste hobby, en de lo catie aan de Poldervaart is prima. Het is hier lekker rus tig en vooral 's avonds kan ik echt genieten", aldus Tous saint, die zichzelf niet als een echte 'milieufreak' omschrijft. „Ik zie het alternatief tuinie ren vooral als een vrijblijven de bezigheid. De grond is hier van uitermate goede kwali teit. Öat komt omdat het pure klei uit de Poldervaart is. Ik kam me met behulp van de oogsten niet bedruipen, maar dat is ook niet mijn bedoeling. Om een indicatie te geven van de economische nadelen die aan het ecologisch tuinieren zijn verbonden: mijn chrysan ten staan een keer per jaar in volle bloei terwijl bij kwekers, die natuurlijk allerlei chemi sche hulpmiddelen gebruiken, de cyclus van de chrysant slechts zes weken beslaat". Ondanks zijn begeestering voor de tuinen snijdt Tous- De jonge sporters die via Esslingen naar Udine fietsen.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1