UJ Schiedanis Nieuwsblad Steunpunt Hayat signaleert misstanden in gezondheidszorg VW teleurgesteld over ontbreken politieke visie DE HAVENLOODS Zwembad geen concurrent voor 14e editie Jeugdland Drank maakt meer kapot Al vanaf 15.69 plaatst j u in onze kranten een kleine advertentie. I 'Schieland ziekenhuis erkent problematic niet' Boei weg Voet vat vlam EDITIE 9, DINSDAG 31 JULI 1990, 39e JAARGANG, Nr. 31 KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. je gewoon constant naar het Wibautplein, da's onze opzet echter niet. Wij doen alle wijken aan en al komen er 'maar' veertig kinderen dan hebben we die in ieder geval bereikt. Je merkt echter wel dat bepaalde wijken aan het vergrijzen zijn". Gedurende drie weken deed de Jeugdlandkaravaan tal van locaties in Schiedam aan. Volgend jaar zal waar schijnlijk ook Spaland wor den bezocht. Het program ma werd vrijdag afgesloten met een daverend feest, op het Excelsior 20-terrein. Ditmaal had globetrotter Joop van Broekhoven Thai land als centraal thema uit gekozen, zodat de spelen een exotisch karakter kregen. Nadat de kinderen het spel- circuit hadden voltooid, konden zij gratis op de foto in Thaise klederdracht waarna eveneens een rit op een olifant kon worden ge maakt. Uiteindelijk kon de organi satie vrijdagmiddag de ba lans opmaken van drie we ken hard werken: doodmoe maar tevreden. SCHIEDAM De veertien de editie van Jeugdland is op een groot succes uitge draaid. Alleen op de ope ningsdag, maandag 9 juli, zijn misschien vijf druppels regen gevallen maar daarna waren de weergoden op onze hand, stelt Riet Immerzeel die samen met Joop van medewerkers de ruim zeven tig activiteiten in de Schie- damse wijken heeft georga niseerd. „Het is echt fantastisch ge weest. Het vreemde was dat het soms echt zwembadweer werd maar dat de kinderen het desondanks niet lieten afweten. Ongelooflijk hoe druk het dan ook was". Als hoogtepunten van de zo- meractiviteiten van Jeugd land noemt Riet Immerzeel de wandeltocht, fietspuzzel- rit en het vissen. „De ope ningsdag was natuurlijk een gigant: toen bezochten al 1100 kinderen Jeugdland". Volgens haar is de animo in de wijken West en Zuid wat minder dan in Noord of Nieuwland. „Als je zoveel mogelijk deelnemers wil, ga Jeugdlandbezoekers konden na afloop van het spelcircuit plaatsnemen op de rug van een olifant. Menig Schiedams kind liep vrijdag met een kaartje om de nek de diverse spelletjes af. positieve ontwikkeling te kunnen melden. Behalve deze kanttekeningen worden vele positieve punten opgesomd. De VVV hielp in '89 meer bezoekers aan infor matie (41.750 hetgeen een stij ging is van 3.540 personen) en zag de omzet in geschenkbon nen met ruim achttien procent toenemen. De stijgende popu lariteit van de landelijke ge schenkbon is aan deze stijging debet. In 1989 reserveerde de Sehie- damse VW voor 5.211 mensen een plaatsbewijs voor een theatervoorstelling, concert of ander evenement. Ten opzicht van '88 is dit ook weer een stijging (met 584 personen), waardoor de totale omzet van het bespreekbureau ruim tienduizend gulden boven die van '88 uitkwam. Tenslotte toont het bestuur zich zeker niet ontevreden over de respons van het Schie- damse bedrijfsleven. Vanwege de verzelfstandiging van de WV per 1 januari 1987, moe ten de inkomsten van de VW voldoende zijn om de activi teiten te financieren. Mede daarom werd vorig jaar voor het eerst een beroep ge daan op bet bedrijfsleven. Een groot aantal begunstigers maakte de rekening van de WV kloppend door ruim 24.000 gulden over te maken. SCHIEDAM Het bestuur van de Stichting VW Schie dam kijkt met voldoening te rug op 1989. Het aantal bezoe kers van bet pandje aan de Buitenhavenweg is in dat jaar toegenomen, evenals het ge bruik dat van de VW werd gemaakt Het gemiddeld aan tal klanten steeg met twaalf per dag, tot 134 personen. Op merkelijk is de toenemende vraag naar suggesties om bin nen een straal van circa zestig kilometer 'iets leuks' te gaan doen, vermeldt het jaarver slag. Omdat Schiedam zich niet zo als Gouda, Delft en Leiden kan profileren als een typi sche oud-Hollandse stad, heeft de VW een variant daarop bedacht. De gemeente wordt sindsdien onder de aan dacht gebracht als 'oer-Hol- lands'. Het VW-bestuur zegt verder teleurgesteld te zijn over het ontbreken van een gemeente lijk toeristisch/recreatief be leid. Het CDA heeft destijds het voortouw hiertoe genomen en even ieek het erop dat Schiedam één van de weinige steden zou worden waar het economische belang van een toeristische ontwikkeling door de politieke partijen SCHIEDAM Migranten vrouwen moeten meer i voorlichting krijgen over I gezondheid en opvoeding. Hiervoor is per gemeente een coördinatiepunt ver eist alsmede geld om de voorlichtsters te betalen. Deze wens uiten de staats secretarissen Simons (volksgezondheid) en Ter Veld (sociale zaken) in een brief aan verschillende in stanties. In de regio Water weg Noord is reeds twee jaar het Steunpunt Hayat actief. Coördinatrice Mo nique Werlich toont zich verheugd over de brief van de bewinslieden. „Er zou meer zekerheid over ons voortbestaan moeten ko men. Nu komt het toch tel kens neer op korte termijn planning. We weten om streeks de zomervakantie of we weer voor één jaar kunnen doorgaan. Mis schien gaat die opzet bin nenkort wel veranderen". Het Steunpunt Hayat is een initiatief van het Plaatselijk Educatief Centrum in Vlaar- dingen en staat derhalve los SCHIEDAM— Zaterdagoch tend om 4.00 uur heeft de po litie twee Schiedammers aan gehouden die worden ver dacht van diefstal en vernie ling. De twee mannen hadden aan de Oranjestraat en de Lange Nieuwstraat lantaren palen beschadigd en op de Oranjebrug een glazen deurtje verwijderd waarna zij een reddingsboei ontvreemdden. Volgens de politie was er drank in het spel. De Schie dammers, van 22 en 25 jaar, zijn inmiddels voorgeleid. Subsidie jeugd- en jongerenwerk SCHIEDAM— Het college van Burgemeester en Wet houders heeft de subsidies vastgesteld die in 1989 aan het jeugd- en jongerenwerk werden toegekend. In totaal gaat het om een bedrag van f56.436,-. De diverse verenigingen hebben al een voorschot ge kregen op hun subsidies. Al leen de Burgemeester van Haarengroep (scouting) en het Zeekadetkorps Jacob van Heemskerck hebben iets meer geld ontvangen dan waar zij uiteindelijk volgens het college recht op hebben. Deze instellingen moeten respectievelijk rekening houden met een teruggave van respectievelijk f2.930,- en f204,- Overigens wordt dit bedrag in mindering ge bracht van de subsidies die beide groepen voor 1990 zul len ontvangen. De gemeente zal het jeugd- en jongerenwerk dit jaar met f44.346,- steunen. SCHIEDAM Op de Grote Markt is zondagmorgen om 2.45 uur een 26-jarige Schie dammer aangehouden door de politie. De man had met blote vuisten enige ruitjes van een café stuk geslagen. Drank bleek de oorzaak. Overigens verwondde de man zich dusdanig dat hij behan deld moest worden door de GGD en later zelfs in het Schieland-Ziekenhuis diende te worden verbonden. SCHIEDAM— In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een binnenbrandje gewoed aan de Valeriusstraat. Twee politiemensen, die waren gea larmeerd, forceerden de toen- gangsdeur van een woning op de tweede etage en troffen de slapemde bewoner op de bank aan. In vérband m< rookontwikkelir gedwongen de b woning te begeleiden. De 37- jarige man verklaarde de laat ste dagen hard gewerkt te hebben en na het nuttigen van enige glazen bier in slaap ge vallen te zijn. Ondertussen was de glazen voet, waarin een kaars geplaatst was, ge sprongen en had het vloer kleed vlam gevat. De GGD verleende eerste hulp, waarna de bewoner (wegens gebrek aan onderdak) werd onderge bracht in het politiebureau. Een dag later kon hij huis waarts keren. Selectie SW pre senteert zich A Invalide sporters terug in Schiedam 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week van instellingen op het gebied van de gezondheidszorg. Be halve de coördinatrice werken een tweetal Arabische en een Turkse voorlichtster, een Turks administratief mede werkster en negen oproep krachten bij Hayat. Zij geven migrantenvrouwen in Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis voorlichting in de eigen taal over zaken die de gezond heid en opvoeding betreffen. Daarnaast willen zij instellin gen 'wakker schudden'. Niet erkennen Werlich: „De reguliere ge zondheidszorg wil niet altijd erkennen dat er een proble matiek met betrekking tot mi grantenvrouwen bestaat, ter wijl wij weten dat een en an der nog niet zo goed geregeld is". Als voorbeeld noemt zij de kraamafdeling in het Holy Ziekenhuis. Vaders kunnen erbij zijn wanneer baby's worden gevoed. Een buiten landse vrouw mag veelal nooit haar borsten aan andere man nen laten zien. „Zeker dit soort intieme zaken kunnen voor die vrouwen een pro heid over Hayats bestaan. Misschien dat de brief van het ministerie daarin verandering brengt". Wethouder Bart de Leede (Volksgezondheid) heeft de brief van Simons en Ter Veld nog niet onder ogen gekregen. Wel stelt hij dat het in plaats van een coördinatiepunt per gemeente 'aardiger is de voor lichting regionaal te organise ren'. Hij kent de werkwijze van Hayat en ziet geen reden daarin verandering aan te brengen. „Juist door een re gionale samenwerking kun je effectiever werken. Er is im mers meer geld beschikbaar. Bovendien hebben allerlei in stellingen, zoals de GG GD, al een regionale functie. Dat betekent niet dat de gemeente Schiedam geen activiteiten op plaatselijk niveau kan stimu leren". De Leede denkt daarbij aan het bevorderen van voorlich ting aan bijvoorbeeld huisart sen, die daarna initiatieven kunnen ontplooien. „De ge meente kan zelfstandige in stellingen niet dwingen tot een bepaalde houding. Dat geldt ook voor het Schieland Ziekenhuis. Ik vind het heel jammer dat het Steunpunt Hayat daar geen voet aan de grond krijgt. Weliswaar be noemt de gemeente een aantal leden voor het ziekenhuisbe stuur maar de zeggenschap is natuurlijk betrekkelijk. Het is daarom goed dit soort signa len via Hayat te krijgen: we kunnen dit punt bij het zie kenhuisbestuur aankaarten". duidelijkheid bestaan over een dieet. Door aan dat soort zaken aandacht te besteden, kun je een hoop misverstan den voorkomen. Maar er is in het tweejarig bestaan van Hayat al veel verbeterd. Het Steunpunt is vertegenwoor digd in verschillende overleg groepen, zoals bij de GG GD, het Holy Ziekenhuis. Wij worden nu geaccepteerd. Hayat heeft laten zien wat het waard is". Schieland Ziekenhuis Monique Werlich is coördinatrice van het Steunpunt Hayat bleem zijn. Maar ook kunnen problemen ontstaan met het eten in ziekenhuizen, kan on- Minder te spreken is Monique Werlich over de contacten met het Schieland Ziekenhuis. „Daar vinden ze de problemen niet dusdanig dat er iets aan moet worden gedaan. Wij krijgen echter veel reacties uit Schiedam waaruit blijkt dat er weldegelijk zaken zijn die kunnen worden verbeterd". „Ook daarom zou er voor het Steunpunt meer zekerheid moeten komen. Als we projec ten aangaan met instellingen is het nu nog altijd voor een korte termijn. We kunnen im mers niet voor langere tijd plannen vanwege de onzeker-

De Havenloods | 1990 | | pagina 1