DE HAVENLOODS Klachtentelefoon in '89 roodgloeiend bij DCMR Schiedams Nieuwsblad Aids Fonds vraagt aandacht Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Zijdeveld strijdt als hoofd van ODE door tegen nodeloos energiegebruik Buitenlandse fietsers gearriveerd Gisteren Back home Onverlicht Vrijwilligers Veel onderwijzers zonder baan Speelplein Dwarsstraat opgeknapt EDITIE P, DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990, 39e JAARGANG Nr. 31 Wegener huLS-aan+njLSbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Vooral de klachten over stank, olie, smog en lawaai v SCHIEDAM In een zon - overgoten Schiedam is algelo pen maandag een groep van veertien Oostduitse jongeren gearriveerd. De bezoekers, die onder leiding staan van predi kant Christian Knuth uit Hec- kelberg, zijn inmiddels met een uitgebreide fietstocht be gonnen Op de door spontaan door kerkgangers van de Ke- thelse Dorpskerk afgegeven tweewielers zullen; zij plaat sen als Kaatsheuvel, Middel burg en Ouddorp aandoen. Tijdens de fietstocht wordt overnacht op campings. Ook staan diverse kennismaking»- Spelen en discussie en bezin ning op het programma. Dins dag augustus zal de groep na haar omzwervingen terugke ren in Schiedam. Station Schiedam-Rotterdam West was afgelopen maandag het toneel voorde Oostduitsers. een hartelijke begroeting SCHIEDAM „Betalen we aids met ons geld of met ons leven?" Deze en andere slo gans zullen van 7 tot 27 augustus op diverse locaties in Schiedam te lezen zijn. Het Aids Fonds plaatst in die pe riode affiches waarin mensen worden opgeroepen de strijd tegen deze ziekte financieel te steunen. Tegelijkertijd zal in het bibliotheekfiliaal in Noord een expositie te zien zijn die als titel 'Mensen met aids' draagt. De tentoonstelling bestaat uit foto's van mensen uit New York die lijden aan Aids. De Amsterdamse fotograaf F. de Ridder heeft het werk voor deze expositie geleverd. De stichting Aids Fonds draagt er zorg voor dat de foto's in tal van steden te zien zijn. Gedurende de maand augus tus wordt Schiedam aange daan. Wethouder Bart de Lee- de (welzijn, sport, volksge zondheid en milieu) zal de ex positie vrijdag om 13.30 uur openen. Daarna kunnen de opnamen tijdens openingstij den van de bieb aan het Bach- plein 589 worden bekeken. Niet alleen in Noord maar verspreid door de stad vesti gen posters de aandacht op de problematiek. Het Aids Fonds, dat in 1985 werd opge richt, is een landelijke organi satie die veel geld nodig heeft om individuele aids-patiënten te helpen wanneer alle andere mogelijkheden zijn uitgeput. Daarnaast steunt het fonds het werk van de buddy's, de vrijwillig begeleiders van aids-patiënten. Honderd jaar Rotterdam, de Rotterdammers en hun geloof SCHIEDAM Bewoners aan de Dr. Zamenhofstraat had den vrijdag een weinig plezie rige thuiskomst na een kort stondige vakantie. Toen zij hun woning betraden zagen zij dat een reken-, een co- piëer- en een schrijfmachine waren ontvreemd. Ook ont braken een telefoontoestel en 1 via-foon. De totale waar de van de gestolen goederen wordt geschat op 4500 gulden. SCHIEDAM Zaterdag nacht moest de politie ingrij pen bij verzorgingstehuis Driemaasstede. Een groepje jongeliui maakte zich daar schuldig aan het vernielen van de buitenverlichting. Na een kort onderzoekje bleek de schade 600 gulden te bedra gen. Een 19-jarige Schiedam mer werd aangehouden. Hans Bakker: van opstandige jongere tot fractievoorzitter A Hartewens in v vulling A Schiedamse super wandelaar J. Collé (88) houdt niet van publiciteit. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Rotterdammers ingerekend SCHIEDAM Aan de Johan de Wittsingel zijn zaterdag avond om 20.00 uur twee Rot terdammers ingerekend we gens diefstal. Omwonenden meldden dat de twee mannen zich verdacht bij de auto's op hielden. Na een onderzoek werd het tweetal door de poli tie heengezonden. VVD vormt schaduwfractie SCHIEDAM Fractievoor- S zitter Will van Wijk van de WD heeft een schaduwfrac- tie opgericht. Het doel van deze actie is de werkdruk van de gekozen raadsleden te verlichten. Iedere volks- vertegenwoordiger wordt in de toekomst tijdens de com- missievergaderingen bijge- staan door een lid van de schaduwfractie, zodat per commissie twee WD-verte- genwoordigers aanwezig zijn. In de hulpgroep nemen de in volgende leden zitting: En- gelien van Collenburg, Mar- tin Loch, Ans van Soest en Alex Wolsleger. Zij zullen ook bij de maandelijkse fractievergaderingen aan- wezig zijn en mede bepalen welke standpunten de WD tijdens de vergaderingen van de gemeenteraad zal inne- Molens centraal in documentaire SCHIEDAM— De Stadsom- roep Schiedam besteedt in augustus via twee documen taires aandacht aan de Stich ting Schiedamse Molens. Op 5 en 12 augustus wordt in afle veringen van een uur de wer king en exploitatie van vijf molens uit de doeken gedaan. Ook zijn er interviews, in de nok van de molens afgeno men, met de diverse mole naars te horen. De uitzendin gen vinden van 14.00 tot 15.00 uur plaats. Volgens Micha In- genkamp van de SOMS, ver antwoordelijk voor de monta ge, gaat de omroep in de toe komst meer themaprogram ma's de ether in sturen. SCHIEDAMDienstencen trum de Woudhoek zoekt vooral voor de vakantieperio de enkele mensen die willen helpen bij het rondbrengen van maaltijden in d ewijk. Iedere dag worden er tussen 12.00 en 13.00 uur warme maaltijden bezorgd bij ouderen. Zowel personen met als zonder auto kunnen zich aanmelden. Het bezorgen van maaltijden is vrijwilligers werk, maar chauffeurs ont vangen een vergoeding voor het gebruik van de eigen wa gen. Aanmelden, tel. 4709555 (Sies Meuwese) SCHIEDAM Wethouder Zijdeveld berijdt zijn stok paardje met succes. De ge dreven Schiedammer die energiebesparing hoog in het vaandel heeft staan, is on langs tot voorzitter van de Organisatie voor Duurzame Energie (ODE) gekozen. Zijn ervaring als wethouder, ver antwoordelijk voor energie en milieu, gaf voor deze ver kiezing de doorslag. 'Vereni ging ODE gaat ervan uit dat zijn ervaringen een extra impuls zullen geven aan het toegroeien naar een vereni ging die de duurzame-ener- giebelangen van de konsu- Wethouder Zijdeveld (inzet): 'de nieuwbouw aan het Schutterveld ment behartigt', vermeldt als voorbeeld voor vermindering van de energiebehoefte'. het blad van de organisatie. In zijn inaugurele toespraak probeerde Zijdeveld de ba kens van de vereniging enigszins te verzetten. Naast het benadrukken van de noodzaak van energiebespa ring, onder andere via wind en zonne-energie, moet de ODE consumenten er vol gens Zijdeveld vooral van doordringen dat de energie behoefte drastisch dient te worden teruggeschroefd. Als concrete voorbeelden noemt hij ondermeer het ontwerpen van huizen. "Het is leuk om door middel van spaarlampen, of eigenlijk nog beter TL-verlichting, het electriciteitsverbruik te rug te dringen. Wie echter door de handige plaatsing van namen en spiegelende vlakken en door de juiste kleurkeuzen meer zonlicht gebruikt voor verlichting, bespaart toch anders." Ook het digitale horloge krijgt er van langs. "Omdat de industrie ons heeft wijs gemaakt dat we ruimtevaar ders nauwkeurigheid nodig hebben, drijven we onze horloges aan met batterijen (en de fabricage van een bat terij kost een veelvoud van het miezerige beetje energie dat die bevat). Opwinden met spierkracht geeft toch ook een aanvaardbare loop aan het uurwerk," zo vraagt Zijdeveld zich retorisch af. hinder' van burgers aan de orde. Resultaten Ondanks het feit dat Schie dam niet tot het viertal gese lecteerde lokaties (Hoek van Holland, Hoogvliet-Noord, Spijkenisse-Noord en Vlaar- dingen-Zuid) behoorde, mo gen aan de onderzoeksresulta ten algemene conclusies wor ded! verbonden. Op de eerste plaats blijkt dat de klachten stijging niet kan worden ver klaard door een grotere be kendheid van de DCMR- klachtentelefoon bij het pu bliek. Circa 5 procent van de inwoners van het Rijnmond gebied blijkt al enige jaren op de hoogte van het bestaan er van. Ook het vertrouwen in de overheid en het verwachte ef fect van een telefonische mel ding is nauwelijks gewijzigd. Daarentegen is de betrokken heid bij de milieuproblema tiek in 1989 sterk gestegen. Door de lage correlaties tus sen algemene milieuhouding S CHIEDAM/ VLAARDIN GEN/MAASSLUIS De dalende lijn die het Arbeids bureau al eerder signaleerde, heeft zich ook in de maand juni voortgezet. Bij de laat ste meting stonden 7099 per sonen ingeschreven, hetgeen een daling is van 93 perso nen in een maand tijd. Overigens is deze ontwikke ling toe te schrijven aan het mannelijke bestand; het aantal vrouwelijke werklo zen is vrijwel gelijk geble- De daling doet zich voor in verschillende sectoren, al leen was er een lichte stij ging te zien bij het personeel in kantoor- en onderwijzen de diensten. De inschrij vingsduur van werklozen neemt met het stijgen van de opleiding af, maar neemt bo ven het MB O-niveau weer toe. Een groot deel van de HBO'ers zonder baan is af komstig uit het onderwijs: zij maken liefst 39 procent van het ingeschreven be stand HBO'ers zonder baan uit. Daarbij staat circa vijf tig procent langer dan een jaar bij het Arbeidsbureau ingeschreven. Als gekeken wordt naar het bestand per gemeente dan onderscheidt Schiedam zich in gunstige zin. In deze stad daalde het aantal werklozen in juni met 67 personen. Wat betreft het aantal jonge ren meldt het Arbeidsbureau eveneens een lichte daling van het bemiddelingsbe stand. Sinds 1 januari heb ben 444 schoolverlaters zich als werkzoekend laten in schrijven. In totaal staan 2005 personen geregistreerd, oftewel ruim 28 procent van het aantal werklozen in deze regio is jonger dan 25 jaar. Ook in Schiedam forse stijging van aantal milieumeldingen SCHIEDAM Het afgelo pen jaar is het aantal klachten bij de Centrale Meld- en Regelkamer van de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond fors ge stegen. Kwamen er in 1988 in totaal 8066 meldingen binnen, vorig jaar grepen bewoners van het Rijn mondgebied 14416 maal naar de telefoon om zich te beklagen over hun omge ving. Schiedam vormde daarop geen uitzondering. In '88 werd door Schie dammers 680 keer melding gemaakt van overlast, in '89 gebeurde dat 1360 maal. Vooral de klachten over stank, olie, smog en lawaai namen explosief toe. Hoewel het milieu steeds meer aandacht krijgt in het beleid van de diverse overheden blijkt uit cijfers van de DCMR dat de milieuoverlast voor bur^rs nog altijd toeneemt. De grote stijging van het aan tal klachten in het afgelopen jaar was voor de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond zelfs aanleiding om specifiek onderzoek te verrichten. In dit 'belevingsonderzoek' waar- voof een mondelinge (aan huis) en een telefonische en quête werden gehouden, kwam zowel de 'milieuhou ding' als de 'ervaren milieu- enerzijds en milieubeoorde ling en klachtmelding ander zijds moet de invloed van deze factor echter niet hoog wor den ingeschat. Duidelijk is ook dat de klachtenstijging geen afspiegeling is van toege nomen milieuhinder in het ge hele Rijnmondgebied, maar vooral van een sterke achter uitgang op een beperkt aantal lokaties. Dat Schiedam tot dit beperkt aantal lokaties behoort blijkt ondubbelzinnig uit cijfers van de DCMR. In 1989 werden 1360 Schiedamse klachten over het milieu genoteerd, het hoogste aantal in de laatste tien jaar. Ter vergelijking: in 1988 kwamen slechts 680 mel dingen binnen. Belangrijkste bijdragen werden geleverd door meldingen van stank (699), olie (247), smog (50) en lawaai (229). Bij splitsing naar wijken blijken veruit de meeste klachten afkomstig uit Nieuwland (in totaal 565), waarbij stank (270) en olie (69) de hoofdmoot vormen. Opmerkelijk is tevens het gro te aantal lawaaiklachten (127) uit Groenoord. Behalve structurele oorzaken wijst de DCMR op incidentele voorvallen in 1989 om de klachtenstijging te verklaren. Bij incidenten moet gedacht worden aan de problemen rond de waterzuiverngsinstal- latie van Shell (die in totaal 500 klachten opleverde), smogperioden en meteorologi sche omstandigheden (als windrichting en gemiddelde temperatuur). Welhaast eufemistisch con cludeert de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond dan ook dat 'ondanks de getroffen maatregelen zeker niet van een verbetering van de situa tie met betrekking tot stank- hinder sprake is'. SCHIEDAM Gemeentewerken zal het speelterrein aan de Dwarsstraat onder handen nemen. Het college heeft hiertoe besloten naar aanleiding van klachten van bewoners in Zuid. Het hekwerk van het plein zal worden vernieuwd, waarbij het gedeelte waar de jongste Gorzenezen spelen wordt afgescheiden van de rest van het plein. Daarnaast zal de verkeerssluis dusdanig worden verhoogd dat auto's niet meer op het fietspad kunnen rijden. Tenslotte wordt het graffiti op het trottoir verwijderd. Er worden overigens geen banken tussen het speelplein en de woningen geplaatst. De werkzaam heden worden zo spoedig mogelijk uitgevoerd en in overleg met de bewoners.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1