'Regentenmentaliteit behoort voor PvdA tot het verleden' Slotfeest Jeugdland was daverend succes ÜJ Informatie DE HAVENLOODS Fractievoorzitter Bakker over de kick, oude affaires en sociale vernieuwing DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 31-580 ^Ikerk - [diensten SCHIEDAM Diensten op 5 augustus HERV. KERK Grote Kerk: 10 u. ds. J. de Wuister, 17 uur ds. A.F. Kaarrs, Papendrecht. Opstandingskerk: 10 uur ds. G. de Lang, Heilig Avondmaal. Bethel-Kapel: 10 u. ds. A.J. Lamping, Rotterdam. Huize 'Thomas': 10 u. dhr. G.A. Bruin Rijswijk. HERV. GEMEENTE KETHEL: Dorpskerk: geen dienst. St. Martinuskerk: 9.30 u. ds. R.A. Bosch Ark: 9.30 uur ds. J. de Waard. NEDERLANDSE PROTESTANTENBOND: Westvest 92, 10.30 u. ds. H.J. Bos, Abbekerk. HERV. EVANGELISATIE OP GEREF. GRONDSLAG: 10.00 uur in Aula Scholengem. De Burcht, ds. D.A. Snijder, Abbenbroek. 17.00 uur in de Grote kerk, ds. A.F. Kaars, Papendrecht. Jubileum Blauwe Brug SCHIEDAM— Wijkcentrum De Blauwe Brug bestaat tien jaar. Ter ere van dit jubileum heeft de werkgroep 'tien jaar Blauwe Brug' een feestweek georganiseerd. Van 25 tot 31 augustus wordt een druk pro gramma afgewerkt. Zaterdag 25 augustus vindt een open dag plaats. Bezoe kers kunnen zich dan voor al lerlei cursussen inschrijven. De dag wordt opgeluisterd door optredens van Harpe Da vids, de clown Bobo, Los Ami- gos en Barbara Fleischmann. Op zondag 26 augustus begint om 11.00 uur een koffiecon cert door St. Radbout. Maandag 27 augustus is er om 13.00 uur een bridgedrive met leuke prijzen terwijl om 20.00 uur een dixielandavond met Funny House begint. Cabaret krijgt op dinsdag 28 augustus een beurt. Kamizool komt om 20.00 uur voor een optreden langs. Woensdag 29 augustus komt de jeugd aan zijn trekken. Er is een peuterochtend met clown Bobo (10.00 uur), een jeugdmiddag met clown Jopie (14.00 uur) en een jongerena vond met de band Garfield (20.00 uur). Om 13.30 uur begint op don derdag 30 augustus het prijs- klaverjassen voor ouderen. Alweer voor ouderen staat vanaf 20.00 uur een ouderena- vond met Euromusica op het programma. De feestweek wordt vrijdag 31 augustus afgesloten met een feestavond voor iedereen. Op tredens van de Brabants dans- orkest 'Scrabble', zanger Cor van Pelt, troubadoursgroep de Gendarmerie en de nieuwe Nederlandse ontdekking Mar co Vorsato moeten deze avond meer cachet geven. De kosten voor elk van deze evenementen bedragen f 1,- en de opbrengst komt ten goe de van de Harga Hoeve, de Paddenwerkgroep en het Vo gel-asiel. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar op de don derdagen 9 en 16 augustus van 09.00 tot 17.00 uur en vanaf maandag 20 augustus de ge hele week van 09.00 tot 23.00 uur aan het buffet van De Blauwe Brug. Tevens kunnen kaarten op de dag van de voorstelling aan de zaal wor den gekocht (23 augustus is gratis). Wijkcentrum De Blauwe Brug is te vinden aan het Bachplein 590 in Schiedam-Noord. Tele foon: 470149. tuegener l>jLs-aantiuLsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen. Telefoon: 010-4.352.911. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: H. Post. (tel.privé 010- 4735870) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: A.v. Meeteren (tel. privé 01831-2082) REDACTIE: Marianne Ames en Susan de Ligt. Correspondent SCHIEDAM: Eric Steenbergen. SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899-17787) DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doorn. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 P 9 De pluchen olifanten maakten onderdeel uit van het Schiedam Alarm ALARMNUMMER: 06-11 voor elke seconde die telt. SCHIEDAM— Hij is de man die ruim tien jaar ge leden kunstminnend Ne derland als een lawine over zich heen kreeg en die de afdeling Schiedam van de PvdA op haar grondvesten deed schudden. Nu leidt Hans Bakker de sociaal de mocratische fractie in de gemeenteraad. Zijn groot ste zorg op dit moment blijkt de bevolking weer betrokken te krijgen bij het politiek reilen en zeilen van de stad. „Anders drei gen we ook hier af te glij den naar Amerikaanse toe standen", zegt hij. „Som mige gekozen overheidsor ganen in de VS functione ren op basis van een opkomst van 10 procent. Dat mag bij ons nooit ge beuren". Bakker, 33 jaar, is als be stuurskundige werkzaam op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zijn politieke be langstelling werd ruim 15 jaar geleden gewekt door het be faamde Rapport van de Club van Rome in '74. „De wereld stond op springen, stelde men. De centrale thema's waren de grondstoffenproblematiek, de vervuiling en de armoede. In Nederland was in die tijd het kabinet Den Uyl aan het be wind. Zaken als spreiding van macht, kennis en inkomen en de verbeelding aan de macht, spraken mij enorm aan. Ter stond ben ik lid geworden van de partij van de Arbeid, waar bij ik serieus aan de slag ging. De eerste lokale partijverga dering die ik bezocht herinner ik me als de dag van gisteren. Op de agenda had ik gezien dat onder andere de gemeen tetarieven aan de orde kwa men. In de bibliotheek had ik me daarin terdege verdiept en zelfs een vraag geformuleerd. Toen ik die tijdens de bijeen komst stelde, keek iedereen alsof men water zag branden. Dat 'broekie' had toch niet de illusie dat men inhoudelijk over deze punten ging debat teren? Maar ik heb snel ge leerd hoor...". Conflicten Met vallen en opstaan blijkt uit de historie. Eind jaren ze ventig kwam Bakker tot twee maal toe hard in aanvaring met gevestigde machten. In het eerste conflict, waarin het Stedelijk Museum centraal stond, kreeg hij nagenoeg alle nationale kopstukken op het gebied van kunst en politiek over zich heen. „Ik zal eens precies uit de doeken doen hoe die affaire in elkaar stak", be gint de huidige fractieleider veelbelovend. „Hans Konings en ik, twee onbesuisde jonge ren binnen de toenmalige par tij, waren vastberaden de ge hele begroting eens kritisch door te nemen om de vinger op eventuele overbodige uitga ven te leggen. Het was de tijd van aankomende bezuinigin gen, vergeet dat niet. Zo we zen wij op de mogelijkheid om de bodes in het stadskantoor niet meer in dure uniformen te laten werken, maar in burger. Aardige besparing. Punt voor punt namen we door tot we stuitten op het hoofdstuk mu seumbeleid". „Wat is het doel van het Schiedamse museum, vroegen wij ons af. Echt wijzer werden we niet, want duidelijke doel stellingen bleken te ontbre ken. Er liep een man met een goedgevulde portemonmee rond, die zo nu en dan een kunststuk aankocht of een aardige expositie organiseer de. Dat vonden wij onzin. Wij wilden heldere afwegingen. Gaat het erom Schiedamse kunstenaars te promoten, moet de Cobra-collectie in stand gehouden worden, dient het museum een regionale trekpleister te worden? Nie mand kwam met eenduidige antwoorden. Daarop hebben Konings en ik de knuppel in het hoenderhok geworpen en ons publiekelijk afgevraagd of het geld op de kunstbegroting niet beter besteed kon wor den. En dat hebben we gewe ten. Het leek wel of iedereen zich op ons stortte. Pierre Janssen, Gerrit Komrij, Den Uyl, Blokker, ga maar door. We werden uitgemaakt voor cultuurbarbaren, men pro beerde ons hard te raken. Bo ven of onder de gordel, dat speelde blijkbaar geen rol. En dat louter vanwege het feit, dat wij ons hadden afgezet te gen het denkbeeld van 'l'art pour l'art'". Generatie De tweede kwestie had veel weg van een generatieconflict. Bakker, destijds via de positie van secretaris opgeklommen tot afdelingsvoorzitter, werd één van de woordvoerders van een nieuwe lichting lokale po litici (met o.a. De Vos, Ko nings, Tielemans). Zij wilden een meer progressieve koers varen en kwamen tegenover doorgewinterde bestuurders als Zijdeveld, de Jong en Brouwer te staan. „Het ging hard tegen hard", aldus Bak ker. „Niemand bracht het op om de verschillen te overbrug gen. De zaak explodeerde tij dens een kandidaatstellings vergadering voor de gemeen teraad. Normaal werd zo'n bijeenkomst behoorlijk be zocht, maar niet meer dan dat. Toen stroomden de mensen echter binnen. Busladingen tegelijk, werd er gezegd. Bij de stemmingen werd veel dui delijk. Op mijn netvlies staat nog altijd het beeld gegrift van een heel oud vrouwtje voorin de zaal. Ze zat te knik kebollen met diverse, reeds ingevulde, stembriefjes in haar hand. Alle krachten wa ren blijkbaar gemobiliseerd en de oude garde van bestuur ders won dan ook. De jonge ren trokken hun conclusies en het bestuur, onder mijn lei ding, ging onderuit". Toch bleek Bakker na deze weinig plezierige periode niet uitgekeken op het fenomeen politiek. Hij bleek actief bin nen de partij en kwam na ver loop van tijd in de gemeente raad terecht. Begin mei van dit jaar werd hij zelfs gekozen tot fractievoorzitter. „Politiek blijft mij boeien", zegt hij. „Daarbij speelt een reeks van factoren een rol, zowel con crete als meer gevoelsmatige. Het omgaan met macht en in vloed vind ik spannend, dat geeft een kick. De mogelijk heid om je omgeving daad werkelijk te wijzigen, vorm te geven aan de stad is een ander belangrijk punt. Daarnaast wil ik niet verhullen dat ook status, wellicht onbewust van belang is. Toch geeft voor mij persoonlijk het feit de door slag, dat je via politiek met gelijkgestemden inhoudelijke veranderingen kan aanbren gen in de maatschappij". „Daarom ook is het zo belang rijk dat burgers zich betrok ken voelen bij hun omgeving, de gemeente, de politiek. Dat ze zich medeverantwoordelijk voelen voor de stad als geheel. De toetssteen hierbij is de op komst bij verkiezingen. En dan zit er momenteel iets goed fout, dat valt niet te ontken nen. Bij de laatste gemeente raadsverkiezingen een op komst van net 50 procent in Schiedam,daar ben ik van ge schrokken. Stel je voor dat we afglijden naar Amerikaanse situaties, waarin sommige ge kozen overheidsorganen func tioneren op basis van een op komst van 10 procent. Voor die tanende burgerzin zijn we, de politici, deels zelf verant woordelijk. Ook binnen de PvdA hebben we het boetek leed aangetrokken. Onze be stuurders zijn te regentesk ge weest in het recente verleden daar bestaat geen twijfel over. Er ontstond een 'cultuurtje' van bewindslieden, een geslo ten systeem, een ivoren toren mentaliteit. Op die manier raakten veel mensen ver vreemd van het politieke be drijf. Daar is in de afgelopen tijd in krachtige bewoordin gen over gesproken, zowel binnen de fractie als in de partijgelederen. Conclusie was dat bestuurders, en dan met name wethouders, zich opener moeten opstellen. We eisen meer flexibiliteit van ze. Die mentaliteitsverandering hebben al onze wethouders toegezegd". Helder Met sociale vernieuwing treedt volgens Bakker een nieuw tijdperk in. Met de in vulling van dat hoofdthema van beleid heeft de PvdA- fractieleider geen probleem. „Voor mij is het volstrekt hel der wat met sociale vernieu wing bedoeld wordt", zegt hij. „Het betekent dat een tweetal vraagstukken op elkaar wordt afgestemd. Aan de ene kant zie je de verloedering en ver paupering van steden aan de andere kant een contingent langdurig werklozen. Door middel van een sociaal-econo misch plan, genaamd sociale vernieuwing, worden beide problemen over elkaar heen geschoven. Het is alleen vrese lijk jammer en onterecht dat Schiedam niet bij de hoofd groep van 37 gemeenten zit, die voorkeur krijgt binnen deze opzet. Zaak is nu zo snel mogelijk aansluiting te krij gen bij deze koplopers". Andere hoofdpunten van be leid zijn volgens Bakker de realisatie van het Stadserf en het ABC-complex ('dit najaar worden er knopen doorge hakt'), de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat ('met name de Dienst Kunst en Cultuur') en de invulling van het wijk- en buurtbeheer ('wellicht gekoppeld aan een Mileubeleidsplan'). Allemaal zaken die geld, veel geld zul len kosten", zegt hij. „Binnen kort ga ik dan ook de hele begroting weer eens punt voor punt doornemen om te kijken of er nergens overbodige uit gaven zijn. Met zo'n excercitie heb ik in het verleden wat er varing opgedaan". Keuken Café Baumann verbouwd SCHIEDAM— De woonka mer van de familie Baumann moest onlangs wijken voor een grote verbouwing van de keuken van het bijbehorende café, maar het lijkt er op dat de opoffering de moeite waard is geweest. ^^akeÜj^ekeke^^ Om aan de toenemende vraag naar dagschotels te kunnen voldoen, diende de keuken grondig te worden verbouwd. „Grondig is het juiste woord. Voor ons doen is het een gi gantische verbouwing. We zijn begonnen met een keu kentje dat zo klein was als vroeger bij m'n oma: er stond eigenlijk alleen een vierpitter en als je met meerdere mensen iets uit de keuken wilde halen, moest in ieder geval één ie mand zich tegen de muur drukken om ruimbaan te ma ken", herinnert John Bau mann zich nog goed. Dat is nu verleden tijd. „Door onze vroegere woonkamer in de keuken te laten opgaan, is dit probleem opgelost. Zelf le ven we nu een etage lager. Be langrijker is nog dat we elkaar in de keuken niet meer in de weg staan en dat we meer ruimte hebben om technische apparatuur neer te zetten. Dat het karwei niet voor niets is geweest, blijkt uit de grote vraag naar de dagschotels" 9 Het Excelsior '2 0-terrein stond afgelopen vrijdag weer in het teken van Jeugdland. 9 De kinderen konden zich met alle mogelijke spelletjes vermaken. aan het slotfeest een Schiedams lunchpakket. SCHIEDAM Dodelijk ver- I stralende Joop van Broekho- I sücces. Fotograaf Roek Dijk- moeide vrijwilligers, een ven. Ook de afsluiting van stra bezocht het slotfeest en zwaar beladen olifant en een Jeugdland was een daverend maakte de volgende impressie. Medische dienst ARTSEN: Telefonische boodschap pendienst, tel. 420.66.11. KRUISWERK NIEUWE WATER WEG-NOORD: Kantoor: Van Swin- densingel 40, tel. nr. 4739900. Be reikbaar ma. t/m vr. van 09.00-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn Van Swindensingel 40, ma. t/m vr. van 15.00-18.00 uur; magaziji Bachplein 588, tel. nr. 4706177, ma. t/m vr. van 09.00-13.00 uur. Ver pleegkundig telefonisch spreekuur van ma. t/m vr. van 12.00-13.00 uur: Schiedam-Noord: tel. nr. 4706177. Schiedam-Oost, Centrum en Nieuwland: tel. nr. 4739900. Schiedam-Zuid: tel. nr. 4263129. Schiedam-West: tel. nr. 4261915. Weekenddienst informatie: tel. nr. 4602611 TANDARTSEN: Per 1 jan. tandarts spoedgeval spreekuren voor in het weekend van vrij. 17 uur tot ma.morg. 8.00 uur en in de avonduren bereik baar via telefoonnummer 010- 4748959. E.H.B.O. Elk weekenddienst Schie- land Ziekenhuis, gebouw Stadhou derslaan 98, tel.: 4733733. STICHTING KRAAMCENTRUM MAASSTEDEN INTERKRUIS: 2e en

De Havenloods | 1990 | | pagina 3