Hl Kritiek VW-directeur op gemeente: ,Wij kunnen nog veel meer doen' DE HAVENLOODS Ouderen vaak te ruim behuisd Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Record aantal bezoekers zwembad Groenoord Straattegel in etalage Fiets van de koster Apatische passagiers Vreemde tengels aan set hengels Geweld op Hazepad Beleidsplan Foto's met boodschap Griezelen Vuist door ruit Nachtvlinders leveren fascinerend schouwspel Bach- concert Autoradio Promotie Schiedam van belang voor economie EDITIE 9, DINSDAG 7 AUGUSTUS 1990, 39e JAARGANG, Nr. 32 ipegener huLS-aan-huLsbladen SchiedamsNeuwsMad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. De foto-expositie 'Mensen met aids'. SCHIEDAMBij kapsalon Kosten in het Hof van Spa- land vloog zaterdagochtend om 2.00 uur een straattegel door de winkelruit. Onder zoek wees uit dat slechts wat kleingeld (totaal 100 gulden) uit de kassa was weggenomen. Printshop Schiedam Zie onze AANBIEDINGEN op de puzzelpagina SCHIEDAM De koster van de Nederlands-Hervormde Kerk aan de Westvest consta teerde zondagmiddag dat zijn rijwiel was gestolen. Op de plaats waar hij de fiets had achtergelaten bevond zich een andere tweewieler. De koster monsterde daarop de omge ving en meende op enige af stand zijn fiets te herkennen met daarop een vreemdeling. De achtervolging werd inge zet, zonder resultaat. De gealarmeerde politie slaagde er daarentegen wel in de dief aan te houden en stel de deze in verzekerde bewa ring. Ook de fiets die bij de kerk was achtergelaten bleek in een eerder stadium (uit een kelderbox in de Griffioen straat) gestolen. SCHIEDAM Zaterdag avond rond de klok van ach ten werd op de Burgemeester van Haarenlaan (halte Park weg) de bestuurder van tram lijn 1 gemolesteerd door een tweetal jongens. De trambe stuurder maakte opmerkingen over het gedrag van de tieners (een 16-jarige Schiedammer en een evenoude Rotterdam mer), die zich vervelend op stelden bij de deuren van de tram. Het duo naderde daarop de bestuurder en sloeg hem in het gelaat. Hoewel de tram goed gevuld was, stak niemand van de pas sagiers een vinger uit. De jon gens verlieten na de confron tatie de tram, maar werden na een korte achtervolging aan gehouden door de politie die proces-verbaal opmaakte. De trambestuurder klaagde na derhand over een pijnlijke A Schaatser Chris- toffers stelt ambi ties bij na tegenvallen de resultaten A Hermes DVS zet zegereeks voort A Alternatief verslag over heemtuin: tjiftjaf, dodaars en een moordenaar 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Zwembad Groenoord heeft in het laat ste seizoen van het bestaan een record aantal bezoekers in één week geboekt. Vorige week kwamen maar liefst 21000 zwemmers verkoeling zoeken in dit openluchtbad. Daarbij was zaterdag 4 augustus absoluut een top per: alleen op die dag no teerden de lokettisten bij de ingang vierduizend bezoe kers. De warmste dag vorige week zaterdagwas voor het zwembadpersoneel tevens een lange werkdag. Het jaar lijkse dauwzwemmen stond op het programma zodat de eerste zwemlustigen zich al om klokke zes 's ochtends bij de kassa vervoegden. Zevenentwintig mensen na men deel aan deze activiteit. 9 Deelnemers aan het dauwzwemmen, die dan nog het ontbijt en de wandeling in het vooruitzicht hebben Nadat de baantjes waren ge trokken, wachtte hen een uitgebreid ontbijt in het res taurant. Vervolgens konden de matineuze Schiedammers een flinke wandeling door het park maken. „Het is tevens een sociale aangelegenheid. Er zijn mensen die er speciaal naar vragen: het dauwzwemmen is vooral populair bij de wat ouderen, voor de jeugd is zes uur blijkbaar te vroeg", meent een medewerkster van Zwembad Groenoord, dat binnenkort moet wijken voor een prestigieus project van de gemeente. „De ge ruchten gaan trouwens", zo meldt het personeelslid „dat het bad volgend jaar ook nog geopend zal zijn". Of het record aantal bezoe kers daaraan ten grondslag ligt of louter een politiek be sluit, laat zij in het midden. SCHIEDAM Toen een 30- jarige Schiedammer dit week einde een wandeling door het Beatrixpark maakte, kwam een set hengels waarmee hij een jongen zag vissen hem zeer bekend voor. Hij herken de er zijn eigendom in, dat in de loop van juli uit zijn kelder was gestolen. De wandelaar greep de jongeman in de kraag en nam hem mee naar het po litiebureau. Daar bekende de jongen de diefstal. SCHIEDAMVrijdagavond vond omstreeks elf uur een diefstal met geweldpleging plaats op het Hazepad in het Beatrixpark. Op het moment dat een 20-jarige Rotterdam mer op de fiets een wandelaar passeerde, werd hij van zijn rijwiel geslagen. De wande laar dwong zijn slachtoffer op de grond te gaan liggen en tot tien te tellen. Het slachtoffer meende daarbij 'iets in zijn nek te voelen, wellicht een pi stool'. De fiets, een videoca mera plus banden en een tas met kledingstukken wisselden van eigenaar, waarna de dief verdween. slecht imago had. De raad veranderde in 1985 toch open lijk van mening en de VW pakte dit snel op. „Nu duide lijk wordt dat het met het toe risme in Schiedam zo goed gaat, geeft dat ons toch een beetje gelijk. De historie is ge woon het belangrijkste van de stad want overal is daar nog iets van terug te vinden". Pillard vindt het niet alleen belangrijk dat mensen van buiten Schiedam de weg naar de stad weten te vinden maar dat er ook van de inwoners van de jeneverstad zelf en mensen in de regio belangstel ling is. „We krijgen steeds meer toeristen, dat merkten we zelf al en daar zijn nu ook rapporten over. En de Schie dammers verbazen zich er ook over dat mensen hun stad be langrijk vinden. Voor hen heeft de VW ook meer moge lijkheden gekregen doordat we en een bespreekburo zijn geworden en een i-kantoor. Dat betekent dat wij ook lan delijke informatie verstrek ken. En de Schiedammers ko men vaak, ook met vragen waarvoor je eigenlijk niet bij een VW moet zijn maar die we wel kunnen antwoorden". De Schiedamse VW blijft ac tief in het promoten van de De heer R.A.J. Vredebregt, chef van de afdeling econo mische aangelegenheden van de gemeente, verklaart het uitblijven van het be leidsplan voor toerisme uit de drukte op zijn afdeling: „Ik wil niet zeggen dat het niet belangrijker is maar voor zoiets heb je flink wat tijd nodig. Andere zaken hadden op dat moment voor rang". De verwachting van Vrede bregt is dat het geen jaren meer gaat duren voordat het beleidsplan na twee jaar als nog op tafel komt: „Er wordt op het ogenblik aan gewerkt. Pc kan niet precies zeggen wanneer, maar denk wel dat het dit jaar nog zal gebeu- stad. Niet alleen zijn er veel ideeën maar Pillard is tevens actief in de Provinciale VW Zuid-Holland. „Daarmee gaan we naar beurzen, onder meer in Utrecht, Parijs en Stuttgart. Het gaat daar na tuurlijk om de provincie maar als mensen daar eenmaal zijn, kunnen ze ook Schiedam aan doen". SCHIEDAM— Het is geen vrolijk onderwerp dat deze maand tijdens een expositie in het bibliotheekfiliaal in Noord centraal staat, maar elke dag komt er ergens in Nederland tenminste één aids-patiënt bij. Reden te meer voor de Stichting Aids Fonds om met een reizende foto-tentoonstelling onder an dere Schiedam aan te doen. Door de bevolking te informe ren over aids, de gevolgen en de manier waarop het te voor komen is, levert deze organi satie een belangrijke bijdrage aan het gevecht tegen deze ziekte. Het belang van deze expositie werd onderstreept door een officiële opening afgelopen vrijdag. De wethouder voor welzijn, sport en volksgezond heid, Bart de Leede, wa£ één van de eersten die de foto's van de Amsterdammer Frits de Ridder bekeek. De fotograaf was betrokken bij de aids-bestrijding in New York. Het Bailey House, een voormalig hotel, biedt onder dak aan 44 aids-patiënten. Wanneer dit tehuis niet zou bestaan, moeten de 44 daklo zen op straat sterven. Nu krij gen ze een goede verzorging en kunnen ze op een waardige wijze ziek zijn en sterven. Elk jaar overlijden ongeveer twin tig bewoners aan de gevolgen van aids. Frits de Ridder werkte in het Bailey House in 1988 en 1989 als vrijwilliger. Zijn foto's laten gewone man nen en vrouwen met aids zien, geen open wonden of afschu welijke aandoeningen, waar door de kijker erop gewezen wordt dat aids iedereen kan treffen. De foto-expositie is tot en met 27 augustus te bekijken in de bieb aan het Bachplein (Blau we Brug). Openingstijden: dinsdag van 9-12, 13-17 en 18.30-21 uur, woensdag 14-17 uur, donderdag 18.30-21 uur, vrijdag 13-17 uur en zaterdag 10-13 uur. SCHIEDAM Wie van grie zelen houdt kan op 10, 11 en 12 augustus terecht in Bier- tapparij 't Koetsiertje. Uitba ter Roos organiseert dan een griezelweekeinde met bloed stollende verrassingen. Toegang tot het etablissement aan de Hoogstraat 192 is gra tis. SCHIEDAM Ruzie met een buurtbewoner wond een 19- jarige Schiedammer dermate op, dat hij zaterdagnacht met blote handen een ruit insloeg van de Erasmusschool in de Huijsmansstraat. Het resul teerde in zes hechtingen. Ook de schade heeft hij inmiddels vergoed. SCHIEDAMNa zonson dergang zal op zaterdag 11 augustus een fascinerend schouwspel in de heemtuin plaatsvinden. Althans dat vermoedt vlinder deskundige Ronald Jacobs die vanaf 22 r belangstellenden door het park zal gidsen. In de heemtuin zal een helder ver licht scherm worden opge steld waardoor nachtvlin ders goed kunnen worden In Nederland komen meer soorten nachtvlinders voor dan dagvlinders. Deze insec ten kennen verder een grote variatie in kleur en vorm. Gids Jacobs zal de aanwezi gen zaterdag in de heemtuin attent maken op de veschil- lende soorten nachtvlinders. Door een goede maanstand zullen de vlinders op het licht van het scherm afko men dat in het park wordt neergezet, hetgeen een fraai gezicht zal leveren. Belangstellenden kunnen aan deze nachtexcursie door de heemtuin deelnemen. Vanaf 22 uur is men welkom bij de ingang van de tuin die in het verlengde van het Duivenpad ligt (Kethel- oost). Bus 53 - halte Koe koekslaan - komt er langs. SCHIEDAM De organist yan de Jacobikerk te Utrecht verzorgt dinsdag 28 augustus een concert in de Schiedamse Grote Kerk. Theo Theunissen speelt vanaf 20.15 uur uitslui tend werken van Johann Se bastian Bach. Teunissen studeerde aan het Utrechts Conservatorium, maar ook na het behalen van zijn diploma volgde hij cur sussen kerkmuziek en inter pretatie barok- en eigentijdse muziek. Momenteel werkt hij als docent in de domstad. De bezoekers van de Grote Kerk kunnen op 28 augustus luisteren naar koraalbewer kingen, de le Trio-sonate en Preludium en Fuga in C. Toe gangsprijs is 6,50 waarvoor men tevens een programma blad ontvangt. Houders van een pas 65 of CJP krijgen twee gulden korting. SCHIEDAM Oplettende buurtbewoners lichtten zon dagavond de politie in toen zij twee mannen verdacht zagen rondscharrelen op de parkeer plaats aan de Jozef Oreliosin- gel. Op het moment dat de politie arriveerde zat een van de mannen reeds met een au toradio in hun wagen. De au toradio bleek gestolen. Het tweetal, Roemenen op vakan tie in Nederland, is overge dragen aan de Vreemdelin gendienst. SCHIEDAM Hoewel WV-directeur R.H. Pillard tevreden is over de ontwik keling van het toerisme in Schiedam is hij enigszins teleurgesteld in de ge meente. In 1988 bracht het CDA de nota 'Schiedam, van harte aanbevolen' uit waarin plannen voor de bevordering van het toeris me werden ontvouwd. Na dat deze besproken was in de commissie van economi sche zaken zou er een be leidsplan op tafel komen dat echter nog steeds niet is verschenen. Ook CDA- fractievoorzitter S.J. Ros- man is teleurgesteld over het uitblijven hiervan: „We kregen toen de nadrukke lijke verzekering dat er een beleidsplan zou komen. We SCHIEDAM Het gemeente lijk woonruimtebeleid zou be ter op wensen van ouderen moeten inspelen. Ouderen wo nen veelal te lang in de wo ning waarin kinderen zijn grootgebracht, waardoor de doorstroming van woningzoe kenden stagneert. Daarnaast zouden eigenlijk alle ouderen op de begane grond moeten worden gehuisvest. Voorzitter Arie van Loenen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) te Schiedam geeft in het maand blad zijn visie op het Schie damse woonruimtebeleid ten aanzien van 55-plussers. Door bepaalde voorzieningen te treffeh zou een veel groter deel van de bestaande en van de nieuwbouw ook gebruikt kunnen worden door de ouderen. Van Loenen denkt daarbij aan liften, trappen die niet te steil en voorzien zijn van stevige leuningen. Daarnaaast concludeert de ANBO-voorzitter in het maandblad dat een aantal ouderen te ruim behuisd is. „Men blijft omdat men van beschikbare alternatieven niets afweet of deze niet g schikt vindt. Het relatief te grote huis kan naarmate men ouder wordt een steeds grote re belasting worden. Dit is niet alleen tragisch voor de oudere zelf doch is ook uit het oogpunt van een algemeen volkshuisvestingsbelang niet Volgens Van Loenen zou der halve het doorstromingsbeleid moeten worden bevorderd op dat de oudere die vindt dat hij/zij te groot woont, sneller naar een kleinere woning kan verhuizen. hebben er nog verscheide ne keren naar gevraagd en hopen dat het toch dit jaar zal komen." WV-directeur wil een samen werking tussen de VW, het bedrijfsleven en het gemeen tebestuur: „Het promoten van een stad heeft tenslotte maar één doel: het economische draagvlak van de stad te ver stevigen. Door goede promotie ontstaat een kettingreactie want dat trekt weer goede on dernemers aan". Hij denkt daarbij ook aan wat meer kleinschalige ambachtelijke zaken zoals glasblazen en het maken van kurk. Werkgelegenheid Ook het CDA ziet het belang van het toerisme voor de eco nomie. Fractievoorzitter Ros- man: „Wij zeggen, laten we vijf jaar lang één ton extra uittrekken voor het toerisme en de recreatie. Dat brengt namelijk ook een stuk werk gelegenheid mee. Vooral voor minder opgeleiden en onder die groep zijn veel werklo- De VW in Schiedam krijgt op het ogenblik al drie ton subsi die. Pillard: „Daar zijn wij ook heel tevreden mee, vooral wanneer dit bedrag wordt vergeleken met dat in andere gemeenten. Delft krijgt bij voorbeeld ongeveer hetzelfde bedrag maar heeft toch iets meer voor toeristen te bieden dan wij. Wij werken in Schie dam dan ook heel professio neel waarbij dus ook de mid delen die de gemeente ons ver strekt een grote rol spelen. Maar wij kunnen veel meer doen". De WV-directeur zit vol met plannen: „Neem nu de ruïne, 'Huis te Riviere', die staat daar met een groot hek erom- WV-directeur Pillard op de Lange Haven: „De historie van Schiedam is overal in de stad terug te vinden". heen en er gebeurt niets mee. Die zou juist dienst moeten doen als beginpunt van een stadswandeling want daar be gon ook de Schiedamse ge schiedenis. Bij de ruïne zou een maquette en een overzicht moeten zijn zodat de mensen dat kunnen bekijken en daar na een stadswandeling kun nen maken. Een soort stadserf dus". Slecht imago In Schiedam is de historische achtergrond van de stad de belangrijkste bestaansbron van het toerisme. De VW wil de het brandersverleden der halve gebruiken voor het toe risme maar de gemeenteraad was er eerst tegen omdat de jeneverindustrie ook een

De Havenloods | 1990 | | pagina 1