PvdA neemt initiatief tot legalisering homohuwelijk tu DE HAVENLOODS Presentatie servicewagen schiet Bakker in verkeerde keelgat Schiedams Nieuwsblad 'NELLY' Eerste gesprek positief Vismaaltijd voor ouderen Spirit puzzelt Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Zetduiveltje Het Spectrum: rustpunt in Schiedam-West Opknapbeurt Nieuwland Siljee (inzet) is deze Schiedamse stadhuis binnenkort decor A Verhelderend ge sprek zet Holy- honkballers weer op goede spoor A Rennbersclub De Coureur pas in 1991 naar Maassluis Hartewens in ver vulling Wethouder De Leede: „Ik heb na tuurlijk ook niet het ei van Columbus" 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week WÊW CO-SHOP 10% KORTING Di. t/m vr. van 10.00-18.00 uur Za. van 10.00-17.00 uur Do.avond koopavond Recht tegenover het stadskantoor Maandag gesloten Scouts leggen kort bezoek af SCHIEDAM Gisteren heb ben 50 Joegoslavische scouts een kortstondig bezoek aan Schiedam gebracht. Nadat zij in Hoek van Holland met de boot uit Engeland, waar zij op kamp waren, arriveerden kon een rondleiding door de Bran- dersstad beginnen. De scouts, in leeftijd varië rend van 12 tot 25 jaar en afkomstig uit de Schiedamse zusterstad Titovo Velenje, voltooiden hiermee een tegen bezoek. Vorig jaar was name lijk een aantal Schiedamse scouts van de Franciscus-Lo- dewijk Groep op bezoek in Ti tovo Velenje. De Joegoslavische scouts wer den rondgeleid in molen De Vrijheid en maakten 's mid dags een rondvaart vanuit de Voorhaven over de Nieuwe Waterweg. Aan het eind van de middag aten de jongeren in het stadskantoor. Vandaag is de groep vertrokken. Raadslid Siljee: Links college moet nu de doorslag geven VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Door het stellen van een aantal vragen aan het college van Burgemees ter en Wethouders heeft het PvdA-gemeenteraads- lid Siljee de aanzet gege ven tot een discussie over de mogelijkheid van een homohuwelijk binnen de stadsgrenzen van Schie dam. Dit initiatief is een reactie op het feit dat het Vlaardingse college on langs (ondanks eerdere be loften aan het vrienden paar Stello en Kuipers) be kend maakte definitief van verdere stappen in deze zaak af te zien. Siljee: „En wij vinden deze kwestie te belangrijk om te laten lig gen. We willen de discussie van onderaf opnieuw aan zwengelen. Uiteraard is er vooraf overleg gevoerd met SCHIEDAM - Inmiddels heeft ook de eerste ontmoe ting tussen een afvaardi ging van de gemeente Schiedam (bestaande uit wethouder Van Kleef, ge meenteraadslid Siljee en enige vertegenwoordigers van overleggroepen) en het Vlaardingse vriendenpaar Frans Stello en Gerard Kuipers (bijgestaan door een vertegenwoordiger van de Gay-krant) plaatsge vonden. Dinsdagavond troffen beide partijen el- de betrokken bestuurders, Scheeres en Van Kleef. Beiden staan positief te genover dit initiatief". Al enige jaren tracht het Vlaardingse vriendenstel Frans Stello en Gerard Kui pers daadwerkelijk een eind maken aan de discriminatie van homoseksuelen binnen de Nederlandse huwelijkswetge ving. Zij wonen al geruime tijd samen en dienden op een gegeven ogenblik een samen levingscontract te overleggen. Na een korte studie bleek dat een wettelijke huwelijksver bintenis de beste oplossing was. Intellectueel en finan cieel gesteund door de stich ting Vrienden van de Gay krant startten Stello en Kui pers hun kruistocht. Snel bleek dat de Nederlandse hu welijksregelgeving allesbe halve eenduidig was. Het wordt twee mannen (of vrou wen) niet expliciet verboden kaar in de fractiekamer van de PvdA onder de trouwzaal in het oude stad huis. Kuiper en Stello kwa lificeren dat gesprek als 'vrij positief. 'Wij hebben de hele kwestie ,van vrij ingewikkelde juri- met elkaar in het huwelijk te treden. Frans Stello en Gerard Kui pers roken him kans en togen naar Amsterdam. Zij veron derstelden dat daar een 'meer progressief' klimaat zou heer sen. Desalniettemin werd hun huwelijksaangifte geweigerd door het hoofd van de burger lijke stand, dat daarbij ver wees naar de strekking van de wet. De zaak werd voor de rechtbank uitgevochten, maar ook daar trok het Vlaardingse koppel aan het kortste eind. Inmiddels was het college van B W van Vlaardingen op de hoogte gesteld van deze kwestie en PvdA-wethouder Maarleveld, met emancipatie beleid in zijn portefeuille, no digde Stello en Kuipers uit voor een 'inventariserend ge sprek'. Dat verliep voorspoe dig. Volgens Maarleveld moest deze zaak van 'latente discriminatie' zo snel moge lijk de wereld uit en hij stelde het tweetal zelfs een proef- homohuwelijk in Vlaardingen in het vooruitzicht. dische aard, uit de doeken gedaan. Daar werd zeer be langstellend naar geluis terd en men zei ons toe dat de gemeente Schiedsm zich in rechtskundig opzicht gaat beraden op stappen om een homohuwelijk mo gelijk te maken. Na de te leurstellende afloop in Vlaardingen zijn wij wat voorzichtig geworden, maar de voortekenen in Na de gemeenteraadsverkie zingen veranderde er echter het een en ander. Emancipa tiebeleid kwam terecht op het bureau van PvdA-wethouder Ranshuijsen en hij bleek be duidend minder enthousiast over een Vlaardings homohu welijk. Op de achtergrond speelde plotseling ook burge meester Van Lier (eveneens PvdA) een rol. Tijdens een kort (en volgens Stello en Kui pers zeer onplezierig) onder houd maakte Ranshuijsen duidelijk dat het vrienden paar de zaak maar uit het hoofd moest zetten. Vlaardin gen weigerde verdere mede werking. Schiedam Frans Stello en Gerard Kui pers schreven daarop op per soonlijke titel alle gemeenten in Nederland aan met het ver zoek initiatieven te ontplooien om de discriminatie van ho moseksuelen in de huwelijks wetgeving op te heffen. „Maar nog voordat wij die bewuste brief ontvingen, hadden wij al besloten om vragen te stellen aan het college", aldus Siljee. „Daarbij is het feit dat we hier in Schiedam een links college hebben zeker van belang. Met name het CDA wil in dit soort zaken van gelijke behandeling nog wel eens roet in het eten gooien". Bij het opstellen van de vra gen (over de gelijkwaardig heid van een homo- en hetero seksuele relatie, legalisering van het homohuwelijk en de mogelijkheden hiertoe 'ten stadhuize' in Schiedam) heeft Siljee overlegd met Peter Groeneweg namens de over- Schillenboer EDITIE P, DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990, 39e JAARGANG Nr. 32 Wegener huLs-aan-huisbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM— Dienstencen trum De Woudhoek organi seert op donderdag 23 augus tus a.s. de jaarlijkse vismaal- tijd voor ouderen. Deze maal tijd bestaat uit brood met twee visjes naar keuze, koffie of thee en ijs toe. De kosten voor deelname aan deze maaltijd bedragen 5 gul den. Deelnemers kunnen zich vanaf heden van 9.00 tot 12.00 uur aanmelden aan de balie van het dienstencentrum. De sluitingsdatum voor inschrij ving is maandag 20 augustus. De maaltijd begint op 23 augustus om 13.00 uur. Deel nemers kunnen vanaf 12.45 uur terecht in de recreatie ruimte waar de vismaaltijd plaatsvindt. VLAARDINGEN— Korfbal club Spirit organiseert op za terdag 18 augustus een fiets- puzzeltocht onder de naam 'de afkorting'. Na afloop vindt een barbecue plaata. SCHIEDAM— In het ope ningsartikel in De Havenloods van de vorige week, 'Klach tentelefoon in '89 roodgloei end bij DCMR', is een foutje geslopen. In het artikel stond vermeld dat 5 procent van de Rijnmondbewoners op de hoogte was van het bestaan van de klachtentelefoon. Dat percentage ligt echter veel hoger. Circa 57 procent van de Rijnmonders is bekend met dit fenomeen. Diefstal uit kelders VLAARDINGEN Door het slot van een kelderbox aan de Van der Palmstraat open te knippen, verschaften onbe voegden zich toegang tot een kelder. Ontvreemd werd een grote hoeveelheid gereed schap. Dieven bezochten eveneens de Chopinstraat waar uit een kelder wederom gereedschap en twee fietsen werden gestolen. weer op straat van de afdeling onderhoud ge bouwen volledig onafhanke lijk hun werk doen. „De effi ciency van de afdeling wordt hiermee nog verder verbe terd", aldus het persbericht. Altijd gemakkelijk als de Dienst Gemeentewerken in de toekomst eventueel op de vrije markt moet gaan concurreren, is wellicht een van de diepere gedachten achter deze aan koop geweest. Het is deze gevoelige verbin ding tussen de presentatie van de efficiënte servicewagen en de lopende discussie rond de privatisering van gemeenteta- ken die PvdA-fractieleider Hans Bakker in het verkeerde keelgat is geschoten. In enkele vragen aan het college van B W formuleert hij zijn be zwaren tegen de perspresen tatie. Zo herinnert hij het col lege aan de „door verschillen de leden van de raadscommis sie voor Gemeentewerken etc. op 16 juli'j.l. geuite kritiek, dat het college de discussies over het preventief onderhoud aan schoolgebouwen op on aanvaardbare wijze heeft la ten escaleren tot de proporties van een straatgevecht". Bovendien vraagt Bakker zich af of „de perspresentatie (ook als zou kunnen worden volge houden dat die los staat van de discussie over het gewenste preventief onderhoud) zich slecht verdraagt met het her stel van een zakelijk klimaat en een streven naar beëindi ging van de stammenstrijd, hieromtrent?" In het antwoord op de vragen van Bakker benadrukt het college zeer zorgvuldig te heb ben gehandeld. Omdat Zijde veld eerder een verzoek van dezelfde dienst aanwezig te zijn bij de presentatie van een ander apparaat had afgewe zen, reageerde bij nu wel posi tief op het verzoek de service wagen in gebruik te stellen. „Op geen enkele wijze lag het in de bedoeling een verwijzing te maken naar de lopende dis cussie die vragensteller me moreert. Daarover waren in de voorbereidende sfeer juist duidelijke afspraken gemaakt en de voorgenomen inge bruikstelling was ook qua ge dachte actie zorgvuldig buiten elke gevoeligheid gehouden", zo pareert het College de kri tiek van Bakker. B W heeft de bedoeling „het gehele betrokken terrein te beschouwen als een porcelein- kast, die de bij een dergelijke omgeving behorende voor zichtigheid vraagt". Nu vol gens het hoogste Schiedamse bestuurscollege blijkt dat deze zaken (de presentatie en de discussie over een even wichtig beleid inzake het pre ventief onderhoud aan school gebouwen) „op een andere dan beoogde manier met el kaar in verband kunnen wor den gebracht, lijkt het ver standiger deze presentatie af te gelasten". Op 2 augustus werd derhalve het persbericht dat een dag eerder was uitgevaardigd al weer ingetrokken. De combinatie van kunst en hapjes. SCHIEDAM— Sinds half juli heeft Schiedam-West een eigen rustpunt in de vorm van galerie/konditorei Het Spectrum. Aan de voor zijde de drukke Liduina- straat, binnen kunst, drank jes en broodjes en aan de achterkant een tuin met muskuseenden. De unieke combinatie van galerie en konditorei is een initiatief van twee Rotter dammers, Arthur van Steen en John Lathcjuwers. Van Steen over de opzet: „Wij zochten al geruime tijd naar een geschikte lokatie voor een zaak als deze. Na enig buurtonderzoek in de omge ving van de Liduinastraat besloten we de gok te wagen. Tot nu toe bevalt het prima. Het is onze bedoeling een enigszins nostalgische sfeer te laten samensmelten met meer moderne kunstvor men". Om dé zes weken wisselen de kunstwerken in de zaak. De eerste periode wordt werk tentoongesteld van beel dend-kunstenaar (en mede eigenaar) John Lathouwers. Het betreft teken- en schil derwerk met onder meer bloemen, aardewerk en fruit als onderwerp. Van Steen: „We hopen dat een wissel werking ontstaat met kuns tenaars die him werkstuk ken aanbieden om hier te ex poseren en verkopen. Het galeriedeel van Het Spec trum moet een volwaardige functie krijgen naast de eet- en drinkgelegenheid". SCHIEDAM— De schillen boer van de Openbare Nuts bedrijven gaat op 13 augustus weer van start met het inza melen van schillen in Schie- dam-Zuid en een gedeelte van Schiedam-Oost. De bewoners van deze wijken kunnen dan wederom op 'de gebruikelijke dagen hun schillen aan de in zamelaar aanbieden. Deze draagt zorg voor een milieu vriendelijke wijze van ver werking van dit huishoudelijk afval. De schillen dienen als veevoeder. Verder vangen de ONS in sep tember aan met het geschei den inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) in een gedeelte van Woudhoek- Noord. Dit afval zal worden verwerkt tot compost ep dient daama als bodemverbéteraar in de land- en tuinbouw. In het voorjaar van '91 zal het gescheiden inzamelen van GFT-afval ook in De Gorzen worden opgestart. De schille- nophaaldienst komt dan niet meer langs. leggroep homo-emancipatie Schiedam. Groeneweg: „Dit initiatief omvat eigenlijk drie stappen. Op de eerste plaats willen wij door middel van een gesprek met Stello en Kuipers goed geïnformeerd worden. Daar naast moet een meerderheid in de gemeenteraad een even- SCHIEDAM Om distribu tie-technische redenen gaan de Openbare Nutsbedrijven Schiedam vanaf 20 augustus de hoofdleidingen en aanslui tingen van het gas- en water leidingnet in een deel van Nieuwland (begrensd door Van Haarenlaan, Parkweg, Polakstraat en Pastoorstraat) gedeeltelijk vervangen of re noveren. Tijdens deze werk zaamheden kan de levering tueel voorstel tot een burger lijke huwelijksvoltrekking steunen. Tenslotte moeten we ons voorbereiden op mogelij ke stappen van het ministerie van Binnenlandse Zaken of van Justitie, die een huwelijk nietig zouden kunnen verkla ren. Dat zijn consequenties die aan zo'n initiatief vastzit ten". van gas en water overdag stagneren. Verder kunnen er door het werken aan de waterleiding roestdeeltjes in het water voorkomen. Deze deeltjes hebben geen schadelijke ge volgen voor mens en dier. De ONS adviseren wel om in deze periode het drinkwater te controleren voor het gebruik van wasmachine (eventueel andere apparaten) en bij con sumptie. Drijfvuilvlet in binnenwater SCHIEDAM Openbare Nutsbedrijven hebben on langs een nieuw drijfvuilvlet in gebruik genomen. Het werd 'Pierre' gedoopt. Het vaartuig, 9.45 meter lang en 2.85 meter breed, zal 1 2 dagen per week de Schiedam se binnenhavens van drijvend vuil ontdoen. De nu vervan gen 35 jaar oude vlet voldeed niet meer aan de moderne eisen. Schipper Gerrit Vrees wijk (medewerker van de VROM) zal met behulp van een hydraulisch bediend vangnet en een kraan (voor het zware vuil) de Schiedamse binnenwateren een schone aanblik geven. Doordat het kajuitdak op het dek kan wor den gezet is de hoogte van het scheepje slechts 1.3 meter. Hierdoor kan onder de laagste bruggen worden doorgevaren. SCHIEDAMDe inmiddels als 'kwestie Gemeentewerken' gebrandmerkte affaire rond de privatisering van het pre ventieve onderhoud aan schoolgebouwen blijft de poli tieke gemoederen bezighou den. Net nu de discussie rond de gezamenlijke notitie van de wethouders Van Kleef en Zij develd over het schrappen van de 'gedwongen winkelnering' (het verplicht gebruik maken van de Dienst Gemeentewer ken door overheidsinstellin gen) was verstomd, gooit een pers-presentatie van een ser vicewagen roet in het eten. Het leek allemaal zo onschul dig. Volgens een persbericht van 1 augustus zou wethouder Zijdeveld 6 augustus een ser vicewagen van de Dienst Ge meentewerken officieel in ge bruik stellen. De wagen, die inmiddels in vol bedrijf is, ontleent zijn bijzonderheid aan de uitrusting als complete werkplaats en magazijn. Hier door kunnen de medewerkers 'Zaak te belangrijk om te laten liggen'.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1