Politie vraagt (nog) geen DE HAVENLOODS Stijging waterverbruik verontrust Nutsbedrijven Ouderen trainen geheugen met cursus Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Dodelijke aanrijding God is groen NIEUWS VAN UW KRANT Schiedams Nieuwsblad EDITIE 9, DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990, 39e JAARGANG, Nr. 33 oiegener huLS-aan-huLSblacJen Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. 3W*i juli een aanzienlijke stijging Schiedams gezin gebruikt 10 tot 20 procent meer water SCHIEDAM— Het wa tergebruik is in de maand juli met tien tot twintig procent gestegen. In die maand passeerde circa 380.000 kubieke meter drinkwater het meetpunt in het pompstation aan de Rotterdamsedijk. Dat is 80.000 kubieke meter meer dan in de maand juli in 1989. Met deze cijfers wijzen de Openbare Nutsbedrijven de Schie dammers op nodeloze verspilling van het drink water. „Want hoewel we in de regio niet direct met een tekort kampen, is onze drinkwaterbron niet onuitputtelijk". De vraag naar drinkwater is in de warme maand juli aan zienlijk gestegen. Er werd in die dagen extra gedoucht en tuinen gesproeid. Maar de gemiddelde dagtemperatuur op vrijdag 27 juli bijvoor beeld was dan ook 22,6 gra den celsius. Kabeltelevisie Door de warmte traden ook storingen op in de verster- kerkasten van de kabeltele visie. Eind juli kwamen bij het Cai-bedrijf regelmatig klachten binnen over versto ringen van radio- en televi siesignalen. In sommige kas ten werden temperaturen gemeten van boven de zestig graden, hetgeen voor elec- tronica een te hoge tempera tuur is om goed te kunnen functioneren. De storingen bleken over het algemeen van korte duur: de klacht verdween soms al na het openen van de kast of wanneer de zon niet meer rechtstreeks op de kast scheen. Daarnaast melden de Open bare Nutsbedrijven een Omdat er in juli extra gedoucht en gesproeid werd ii het waterverbruik aanzienlijk gestegen. overlast vanwege de warmte bij verkeersverlichting. In de stalen kasten werden teme- praturen gemeten van meer dan zestig graden celsius, waardoor de apparatuur van slag raakte. Storingsmon teurs hebben de kasten een tijdje opengezet om de in stallatie te laten afkoelen. Het verkeer heeft geen hin der van deze verstoringen ondervonden. Overigens verwacht het Vrom-bedrijf in augustus een reactie op het warme weer. Zo wordt een toename verwacht van vlooienklach- ten. Ook wespen kunnen overlast veroorzaken. Baart is voorzitter CDA-fractie f SCHIEDAM— Het CDA ziet het belang in van het toerisme voor de Schiedam- Sji se economie, zo tekende het S Schiedams Nieuwsblad vori- ge week op uit de mond van S.J. Rosman. De voormalig frafievoorzit- ter reageerde daarmee op de kritiek van het VW-bestuur richting plaatselijke politiek die weinig initiatieven zou ontplooien om de stad te promoten. In het verhaal was evenwel het woord voormalig wegge- vallen. Rosman was fractie- g; voorzitter op het moment dat het CDA de nota 'Schie- dam van harte aanbevolen' presenteerde. Inmiddels is gj D. Baart Rosman opgevolgd. Churchillweg geasfalteerd SCHIEDAM Autoverkeer in Schiedam-Noord moet tot begin september rekening houden met omleidingen. Ge meentewerken is bij de Chur chillweg begonnen met werk zaamheden aan de weg. Het gedeelte tussen de Laan van Bol'es en de Zwaluwlaan krijgt.een nieuwre asfaltlaag. Voordat het asfalt ftp de weg kan worden aangebracht, zijn er wel enkele weken verstre ken. Er- moet namelijk eerst voorbereidend werk worden verricht. Overigens worden de rijbanen zo lang mogelijk voor het ver keer opengehouden. Bij af sluitingen worden automobi- listenb omgeleid via de Schie- damseweg (richting noord) en de Van Beethovenlaan (rich ting zuid). Toename nodeloze alarmering brengt korpsen in beroering SCHIEDAM Hebben politiekorpsen het recht een financiële bijdrage te vragen van overvalgevoeli- ge instellingen? Deze vraag staat momenteel in ver schillende gemeenten ter discussie. Mede vanwege het gemak waarmee men sen tegenwoordig alarm- apparatuur aanschaffen en de daaruit voortvloeiende technische- en gebruikers- fouten, wordt de politie ge confronteerd met talloze nodeloze alarmeringen. In Schiedam bijvoorbeeld re ageerde de Hermandad vo rig jaar 1362 keer op een signaal, waarvan het 1312 keer om een loos alarm ging. „Dit vergt enorme in vesteringen, maar binnen ons korps staat het terug vorderen van de kosten op de eigenaars van een alarm dat nodeloos afgaat, nog niet ter discussie. Wij kij ken het dit jaar nog aan", aldus D.P. Drop, adviseur criminele preventie van de Schiedamse politie. Hij op een uitspraak van de Amster damse politiewoordvoerder, Klaas Wilting, die vindt dat politiekorpsen een vergoeding moeten krijgen voor hulp bij beveiligingen. Vorige week liet de Nederlandse Bankiers vereniging immers weten een betaling principeel te weige ren voor hulp die zij be schouwt als een politietaak. Toch hebben al tien gemeen ten in hun verordening opge nomen dat het politiekorps het recht heeft de kosten terug te winnen die gemaakt wor den voor het beveiligen van panden. Het aantal keren dat de politie nodeloos reageert op een alarm is namelijk der mate hoog dat actie geboden Een landelijke werkgroep heeft zich in 1988 al gebogen over deze problematiek. In haar uiteindelijke rapportage genaamd 'Niet te veel om niet' doet deze commissie onder andere ,de aanbeveling om de kosten te verhalen op de ge bruiker om zodoende het aan tal nodeloze alarmeringen te rug te brengen. En ondanks dat de politie Schiedam even eens met deze problemen kampt, is een dergelijke maat regel nog niet aan de orde. Verzekerings maatschappij Adviseur Drop: „Puur per soonlijk ben ik het niet eens met de stelling dat betaald Adviseur Drop vermoedt dat vele particulieren gelijk een alarminstal latie aanschaffen. „Je kunt ook eerst bouwkundige maatregelen treffen". moet worden voor hulp bij alarmeringen. Het reageren op signalen is tenslotte een taak van de politie. In de meeste gevallen zal het ook gaan om bedrijfjes waar een installatie wordt aangeschaft op aandringen van de verze keringsmaatschappij. Die mensen moeten behoorlijke investeringen doen. Moet de politie op hen dan de kosten verhalen omdat de appara tuur niet deugt of niet werkt? Bij multinationals is dat mis schien een ander verhaal". Daarnaast vraagt Drop zich af of een dergelijk beleid inder daad een daling van het aan tal alarmeringen teweeg zal brengen. „Als betaald wordt voor het uitrukken en de poli tie klaagt over een loos alarm, dan vragen ze waar wij ons druk over maken omdat de kosten toch worden vergoed. En dat kan ook de opzet niet zijn". De Schiedamse politieman er kent node dat het hoge aantal nodeloze alarmeringen een forse aanslag op de bedrijfs voering van het korps bete kent. „Het is zonde van de tijd en de mankracht. Wanneer we een signaal ontvangen gaat er in ieder geval één auto naar toe met twee mensen, het ge bied wordt daarna misschien afgezet en dan iedereen maar wachten tot de sleutelhouder van het bewuste pand arri veert". En slechts eenmaal op de 26 keer rukt de politie niet tevergeefs uit, zo wijzen de Schiedamse cijfers uit. Commercie Drop wijt dit aan installatie- fouten en onwetendheid van de gebruiker. „Ik krijg de in druk dat de commercie op de beveiliging van panden is ge sprongen. In elke winkel kun je immers electronica kopen om je huis of bedrijf mee te beveiligen. Er bestaan echter nog geen landelijke normen waaraan de installaties moe ten voldoen. En behalve dat sommige systemen niet ge schikt zijn, weten mensen vaak niet hoe ze ermee moeten omgaan. Weet je wat het hele gevaar van deze materie is", waarna Drop zelf het ant woord geeft „Mensen denken dat alles voor elkaar is als ze toeters, bellen en allerlei elec tronica in huis halen. Maar dit is voor ons de dérde fase van criminele preventie". De eerste fase behelst de orga nisatorische maatregelen zo als het noteren van het aantal sleutels, het merken en inven tariseren van de goederen. Vervolgens komen bouwkun dige maatregelen aan de orde, zoals goed hang- en sluitwerk aanbrengen. En daarna moet men pas denken aan electro nica, zo meent de adviseur cri minele preventie. Desondanks schaffen steeds meer mensen direct een alarminstallatie aan. De ministers HirschBalIin en Dales van respectievelijk Jus titie en Binnenlandse Zaken komen overigens dit najaar met een standpunt over de vraag of de politie geld mag vragen voor bepaalde diens ten. Totdat er een landelijke regeling van kracht is, denkt de politie in Schiedam hier- nog niet aan. Door middel van advisering tracht het korps het probleem van de nodeloze alarmeringen het hoofd te bie den. Drop treedt regelmatig in contact met geldinstellingen en particulieren om deze voor te lichten over het adequaat beveiligen van panden. „De burger kan het niet alleen, de politie evenmin, maar wel sa men". SCHIEDAM Zaterdag nacht om 4.55 uur kreeg de politie een melding van een ernstige aanrijding binnen. Toen de politie op de Chur chillweg (hoek Hargalaan) ar riveerde trof zij daar een wa gen total-loss aan en drie uit de auto geslingerde personen in de middenberm. Een 20- jarige Schiedamse bleek bij aankomst in het ziekenhuis overleden, de twee overige in zittenden (23-jarige Schie dammers) moesten met ernsti ge verwondingen (shock, inge klapte longen, gebroken rib ben, hoofdletsel en inwendige kneuzingen) worden opgeno men. De politie vermoedt dat het een eenzijdig ongeval betreft, waarbij de betrokken wagen door de te hoge snelheid uit de bocht is gevlogen en een twee tal bomen heeft geramd. SCHIEDAM Bij het Heilig Hart-beeld (aan de Singel) is zaterdagavond om 21.00 uur een man aangehouden die leu zen kalkte met groene verf. De man, een 32-jarige Rotter dammer, zei te handelen in opdracht van God. De teksten hadden dan ook een religieuze inslag. De bekladder bleek een oude bekende van de politie, want reeds op 28 juli had hij ook het Beatrixpark van enige kleu ren voorzien. De Rotterdam mer is. na overleg met het RI AGG, onder toezicht van zijn ouders gesteld. Hij blijft am bulant patiënt bij het RIAGG. CONCERT In de Grote- of Sint Janskerk wordt dinsdag 28 augustus een concert verzorgd door Theo Teunissen. Deze orga nist van de Jacobikerk in Utrecht speelt vanaf 20.15 uur. Het pro gramma bevat uitsluitend compo- ^k Enerverend duel W Hermes DVS- ^k TSN doet baan brekend werk voor invalide tennissers. A Directie verpleeg- huizen maakt zich zorgen over imago ge zondheidszorg. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Teckel doet bodemonderzoek SCHIEDAM— De Schie damse speurhond Carlo moest er zondagochtend aan te pas komen om een Vlaar- dingse teckel uit benarde po sitie te bevrijden. De teckel was in het Lickebaertbos in een konijnehol gekropen en wist daaruit niet meer los te komen. De begeleiders van de teckel vroegen daarop assistentie van de politie. Na twee uur en inzet van speurhond Car lo, werd de teckel bevrijd. Op dinsdag 21 aug. a.s. verschijnt de sportbijlage in deze krant. Adverteerders kunnen kontakt opnemen met de 5 afdeling verkoop: telefoon 010-4.346.711 SCHIEDAM Schiedam mers van 55 jaar en ouder die wel eens last hebben van ver geetachtigheid kunnen zich opgeven voor een cursus ge heugentraining. Er worden vier cursussen op verschillen de locaties in de stad gegeven. De organisatie is in handen van de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk Schiedam SCHIEDAM— In de nacht van zaterdag op zondag (om 4.40 uur) is een 24-jarige Schiedammer aangehouden. Hij had een valse melding doorgegeven van een aanrij ding met letsel op het Gusto- terrein. Toen de politie arriveerde bleek van een ongeval geen sprake. Wel signaleerden de agenten een groepje jongelui in de directe omgeving. De be wuste Schiedammer werd herkend aan zijn stem. Bedrijfsongeval met chloorgas SCHIEDAM Zwembad Zuid is vrijdg noodgedwongen de gehele dag gesloten geweest. Een personeelslid vulde de voorraad zoutzuur aan maar gebruikte helaas een vat dat chloorbleekloog bevatte. Hierdoor kwamen hoeveelheden schadelijk chloorgas en zoutzuurdampen vrij, ondanks het snelle ingrijpen van de medewerksters die direct de pompen in werking stelde. Op dat moment waren nog geen zwemliefhebbers aanwezig. Wel zijn de twee personeelsleden voor onderzoek naar het hospitaal gebracht. In opdracht van de brandweer werd het bad voor die dag gesloten, zodat een schoonmaakbedrijf 's middags het vat zoutzuur kon legen. Zwembad Zuid was zaterdag weer toegankelijk voor het publiek. De directie overweegt nu enkele bouwtechnische voorzieningen aan de opslagruimte te treffen, waardoor dergelijke bedrijfsongevallen worden vermeden. Sommige ouderen merken dat het geheugen enigszins ach teruit gaat. Dit hoeft geen voorbode van dementie te zijn, zodat de cursus ook niet bedoeld is voor mensen die ernstige geheugenproblemen hebben of die aan het demen teren zijn. Dor middel van training kunnen ouderen hun geheugen evenwel intensiever gaan gebruiken. De cursus bestaat uit een in troductiebijeenkomst, tien lessen van vijf kwartier en een slotbijeenkomst. Kosten zijn/ veergig gulden alsmede tien gulden voor het cursusboek. Omdat de Gezamenlijke Com missie Ouderenbelangen het cursusgeld zal betalen, behoe ven de deelnemers uitsluitend het boek te kopen. De lessen vinden plaats in: dienstencentrum de Woud- hoek op maandagmorgen van 17 september tot en met 3 de cember; in clubhuis Zuid op maandagmiddag van 17 sep tember tot en met 3 december; in dienstencentrum de Vier Molens op donderdagmorgen (twee groepen) van 20 septem ber tot en met 6 december. Aanmelden kan alleen door het aanmeldingsformulier uit de folder op te sturen, diemo- menteel bij dienstencentra en wijkposten, bibliotheek ver krijgbaar is. Leden van een ouderenbond kunnen zich tot het bestuur wenden. Bij aan melding geldt de volgorde van binnenkomst. Per cursus kun nen twaalf personen deelne men. Eventuele informatie ver strekt Marieke van den Bosch via tel. 4731976.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1