LU DE HAVENLOODS ■"deze krant Literaire wandeling door 'hels park van de drank' Alexander Schiedams Nieuwsblad ff Slaapcomfort E BOXSPRINGS Schuttersveld-bewoner Van Zijl: 'Luchtcirculatie deugt niet' BWSTOL ORANJEBOOM STRAATFESTIVAL Schilderijenexpositie BOUMAN WOONNIEUWS ,urt 3 dolle dagen bij Bouman IkHimaniJi EDITIE P, DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990, 39e JAARGANG Nr. 33 ujegener huLsaan+iuusbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. vrijdag 17 aug.: zaterdag zondag 16-22 uur 12-23 uur en 12-16 uur PLEIN 1940, naast het Maritiem museum (bij Zadkine) SCHIEDAM Een foto-on derschrift uit De Haven loods van 2 augustus j.l. heeft bij John van Zijl, één van de bewoners van het nieuwbouwcomplex aan het Schuttersveld, kwaad bloed gezet. In het bij het onder schrift horende artikel wordt melding gemaakt van het door de Schiedamse wet houder Chris Zijdeveld ver worven voorzitterschap van de Organisatie voor Duurza me Energie (ODE)! Tijdens zijn eerste toespraak als voorzitter van de organi satie benadrukte Zijdeveld het belang van het terug dringen van de energiebe hoefte. Desgevraagd gaf de wethouder enige tijd later onder verre van ideale om standigheden (hij was door een virus geveld), de nieuw bouw aan het Schuttersveld „als voorbeeld voor vermin dering van de energiebe hoefte". Hoewel John van Zijl deze stelling als zodanig niet be strijdt, zet hij als bewoner wel grote vraagtekens bij de neveneffecten van het lucht- circulatiesysteem waarmee genoemde woningen zijn uitgerust. „Uit contacten met de buren en eigen erva ring is mij gebleken dat veel inwoners, met name in de hoogbouw, klagen over hoofdpijn en een droge keel. De luchtvochtigheid is dan ook onder niveau". Van Zijl, die zegt vanuit zijn dagelijks werk ook veel te maken te hebben met archi tecten die zijn twijfels delen, klaagt tevens over het filter systeem. „De lucht die we via de pijpen op het dak naar binnen krijgen is in het Rijn mondgebied nu niet bepaald brandschoon. De stoffilters die nu worden gebruikt zijn onvoldoende en bovendien staat de pijp die de schone lucht naar binnen moet zui gen te dicht op de pijp die de vuile lucht de huizen uit stoot". „Het is toch wel typisch dat ik direct na terugkomst van vakantie weer last kreeg van hoofdpijn en keelirritaties. Hoewel ik zeker sympathiek tegenover het streven van Zijdeveld te bezuinigen op energiegebruik sta, vraag ik me af of er aan de uitvoering van de plannen niet iets schort. Misschien kan er in de nieuwbouw in Schiedam beter worden overgestapt naar de ouderwetse C.V. of gaskachel. Nu vindt er teveel energiebezuinigingen ten koste van de bewoners plaats", besluit een ontevre den Van Zijl. „Misschien kunnen we beter overstappen op C.V. of een gaskachel" Oproepcentrale VLAARDINGEN— Om aan het toegenomen aantal aan vragen te kunnen voldoen, zoekt de Oproepcentrale vrij willigers die willen helpen bij de verzorging van thuiswo nende ouderen met psychische stoornissen. Vooraf krijgen de vrijwilligers een cursus en ook kunnen zij met vragen terecht bij professionals. De Oproepcentrale is eeh ini tiatief van de Stichting Ver pleeghuizen Nieuwe Water weg Noord. „Wij vinden het belangrijk dat mensen die hulp aanvragen (vaak na lan ge aarzeling en als ze het echt zelf moeilijk meer volhouden) ook snel hulp krijgen", zegt A. de Jong-van der Laan, coördi nator van het project. Het is de bedoeling dat de vrijwilligers een maal per week een vast adres gaap be zoeken, om degene die de ver zorging van de oudere op zich heeft genomen wat te ontlas ten. Nadere inlichtingen zijn te krijgen bij de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Wa terweg Noord, Voorberghlaan 35 in Schiedam, telefoon: 010- 4278199. A Cion voelt zich nu al thuis aan de Marathonweg Bij korfbalvereni ging ODI zorgt de jeugd voor victorie ék Schiedam: Bran- dersstad Hartewens van jonge voetballer in vervulling. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Ï//JM Weer muziek bij Harpe Davids SCHIEDAM Na een korte van vakantieperiode gaat de christelijke muziekvereniging Harpe Davids weer beginnen met repeteren. Het B-orkest oefent op maandagavond van 18.30 tot 19.15 uur, het har monie-orkest op maandag avond van 19.30 tot 21.30 uur, de miniretten op woensdag avond van 18.30 tot 19.30 uur, de majoretten op woensdag avond van 19.30 tot 21.00 urn en de drumfanfare op vrijdag avond van 19.30 tot 21.30 uur. Belangstellenden om lid te worden kunnen de repetities bijwonen. Het verenigingsge bouw De Tamboerijn staat aan het Faassenplein 203. Op zaterdag 25 augustus zul len de drumfanfare, majoret ten en miniretten van Harpe Davids te zien en horen zijn bij het jubileum van de Blau we Brug. In 1991 staat het de viering van het 70-jarig be staan van de muziekvereni ging centraal. Ruud AretBand tussen veel schrijvers en Schiedam SCHIEDAM—Wordt Schiedam een tweede Dub lin? In navolging van de Ierse hoofdstad, waar een op Ulysses van James Joy ce gebaseerde wandeling is uitgezet, krijgt Schiedam in ieder geval een literaire route. Het initiatief hiertoe werd eind vorig jaar geno men door directeur Van Helden van de Gemeente lijke Bibliotheek. Momen teel zijn Ellen Frank (even eens werkzaam bij de bi bliotheek) en boekverko per Ruud Aret druk bezig met een inventarisatie, die tijdens de Boekenweek 1991 (in maart) moet leiden tot een literaire wandel tocht. Aan materie geen gebrek, want was F. Bor- dewijk niet enige tijd in Schiedam gevestigd, zag J.M.A. Biesheuvel er niet het eerste levenslicht en hing Francois Haver- Schmidt (alias Piet Paalt- jens) zich niet op in een pand aan de Lange Ha- het kleinste prijskaartje I nylon met suèdine versterkt. Kleuren lichtgrijs/zilver en blauw/zilver. nu 48 filialen in het hele Ié w.o. 2 x in ROTTERDAM in VLAARDINGEN ■in 20 (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 R-TERRAS van winkelce at 219 tel. 010-4353730 Het project ging in november van het afgelopen jaar van start, nadat bibliotheekdirec teur Van Helden kennis had genomen van een soortgelijk initiatief in Breda. Ellen Frank en Ruud Aret werden belast met het verzamelen van boekfragmenten, wetens waardigheden en literaire cu riosa die betrekking hadden op Schiedam. Ruud Aret, be drijfsleider van boekhandel Mercurius, was razend en thousiast. „Al voor die tijd borrelde het namelijk in mijn hoofd. Regelmatig stuitte ik in boeken op beschrijvingen die met Schiedam te maken had den, daarmee wilde ik iets doen. Deze opzet van een lite raire wandelroute door de stad op basis van literaire fragmenten en schrijversle vens vond ik een schot in de roos" zegt hij. „Op korte afstand van Rotter dam ziet men reeds de stad Schiedam, omringd door he melhoge windmolens, die er het voorkomen aan geven van een vesting met torens ge kroond. In de verte verrijzen de torens van het dorp Vlaar- dingen, dat één van de voor naamste stations voor de ha ringvisserij is". (Edmondo de Amicis - Nederland en zijn be woners). Er volgden oproepen via Ra dio Rijnmond en in de plaat selijke kranten. Luisteraars en lezers werden verzocht li teraire fragmenten over Schiedam(mers) op te geven bij Ruud Aret of Ellen Frank. Bij de oudere tips, uit de eer ste helft van deze eeuw, kwa men thema's als drank, hon ger en armoede veelvuldig aan bod. Zo schreef F. Bordewijk, die in Schiedam jarenlang op verschillende adressen (Tuin- laan en Lange Nieuwstraat) zijn advocatenpraktijk uitoe fende, over de stad met zijn jeneverstokerijen als 'Zwart Onduidelijkheid over boekwerkje SCHIEDAM Over de tot standkoming van het boek werkje blijkt enig misver stand te zijn gerezen. Ruud Aret: „Tijdens een lezing, die ik enige tijd geleden op de Rotary-club gaf, bood di recteur Jaeger van drukkerij Mercator spontaan aan een deel van de drukkerskosten voor zijn rekening te nemen. Later heb ik veelvuldig ge probeerd deze toezegging in waterdichte afspraken om te zettend, maar dat lukte mij niet. Mercator hield voort durend de boot af leek het wel". Directeur Jaeger ontkent dit. „Door de grote drukte op onze drukkerij zijn wij nog niet aan concrete afspra ken toegekomen. Daarnaast bestond er onduidelijkheid over de omvang van het boekje en het aantal foto's dat gedrukt moest worden. Maar ik heb inderdaad toe zeggingen gedaan aan de heer Aret en die zal ik nako- „Ik wacht in spanning op de intitiatieven van drukkerij Mercator", zegt Aret tot slot. Tevens benadrukt de samen steller dat fragmenten en li teraire wetenswaardigheden over Schiedam nog altijd welkom zijn op tel. 471Z313. 'hels park van de Volksprediker „De stokerijen komen in veel fragmenten voor", zegt Aret. „Evenals stukken van J.M.A. Biesheuvel en Maarten 't Hart uit een latere periode. Om een goed overzicht te krijgen zijn wij chronologisch gaan orde nen. Het begon allemaal in de middeleeuwen met Marnix van St.Aldegonde, de prinse lijk commandant die Schie dam werd toegewezen. TévenS was hij echte auteur van het Wilhelmus. Nog voor die tijd was er de Heilige Liduina, die religieuze visioenen kreeg na een ongelukkige val op het ijs van de Schie. Thomas a Kern- pis en de volksprediker Jo hannes Brugman hebben deze beschreven. Later kwamen we namen als Prins, Hartog en Zoetmulder tegen. Daarnaast stuitten we op auteurs die een bezoek aan Schiedam hadden afgelegd en daarover schre ven. Voorbeelden van enige bekende schrijvers zijn Mul- tatuli, Annie M.G.Schmidt (die een tijdje in de biblio theek heeft gewerkt) en Koos van Zomeren. Zaterdag de domper. Literaire avond in Schiedam. Kil zaal tje met pakweg vijftien men sen, van wie niemand ooit iets van me gelezen heeft, zelfs niet in de krant. Belangstel lend kun je ze nauwelijks noe men. Op zich is dat nog wel te verwerken. Je bent er en je honorarium is verzekerd, dus probeer je er het beste van te maken. Je trekt een aandoen lijk gezicht en je leest je tekst alsof je in ieder geval zelf ge looft dat zelden iets beters ge schreven werd. Maar onder tussen besef je donders goed dat dit geen ambiance is voor een groot schrijver. Dit is evi dent tweederangs". (Koos van Zomeren - Jaar in scherven). „Het is onze bedoeling dat er in de Boekenweek een mooi, gebonden boekwerkje uit komt, waarin al deze frag menten en wetenswaardighe den worden vermeld. We heb ben daarvoor gemeentelijke steun gekregen en zijn op dit ogenblik druk op zoek naar 9 SCHIEDAM n het Rijnmond-hotel wordt zaterdag 18 augustus een grote schilderijentèntoonstelling gehouden. Het betreft een keur van olieverfschilderijen, vervaardigd door binnen- en buitenlandse kunstenaars aangesloten bij een kunstcollectief. De verzameling omvat diverse stijlen, als realisme, klassiek, abstract, airbrush en modern. De schilderijen zijn te bezichtigen (en te koop) van 10.00 tot 18.00 uur. De expositie is vrij toegankelijk. Ruud Aret en Ellen Frank voor het pand aan de Lange Haven waar Piet Paaltjens zich ophing. sponsors. Het boekje mag vooral niet te duur worden. Ook scholieren moeten het zonder al te veel problemen kunnen aanschaffen. Het to tale budget zal enige tiendui zenden guldens belopen, want naast het uitbrengen van dat boekje een soort Schiedamse literaire wandelgids, zijn we van plan een aantal schrijvers daadwerkelijk naar de stad te halen. We denken dan aan Maarten Biesheuvel, Jan de Zanger (o.a. vertaler en kin derboekenschrijver) en Levi Weemoedt. Die zouden een malig op sprekende plaatsen in de stad de wandelaars een stukje tekst kunnen voordra gen." Boekenweek „Misschien dat we daarnaast, wellicht in overleg met de VVV, een route kunnen be schrijven die mensen op eigen houtje kunnen afleggen. Daar zijn we nog niet uit. Maar dat de Boekenweek 1991 voor Schiedam een bijzonder eve nement wordt, staat vast", be sluit Ruud Aret. Ter afsluiting van de vakanties en de opruimingsperiode Garantie: elke klant valt in de prijzen heeft 't sowieso maandag 13-17.30 uur, dinsdag tfai donderdag 9.30-17.30 uur, vnjdag 9.30-21 uur, zaterdag 9.30-17 mi AUPING PULLMAN ZEVENSLAPER LATTOFLEX CINDERELLA BEDDINGHOUSE voor het betere slapen U wilt duurzaam, prettig en gezond slapen? En u wilt een slaapkamer die door zijn eenvoud een lust voor het oog is? Houdt u niet van modegrillen maar van funktioneel mooi? Jaar na jaar? Dan zijn de nieuwe generatie verstelbare boxsprings voor u gemaakt! Komfortabel te bedienen met een drukveer of motorisch. Met praktisch onverslijtbare bekleding. In allerlei stoffen en dessins. Van klassiek tot modern. Maak samen met Alexander Slaapkomfort een verantwoorde keuze uit vele kombinaties. ROTTERDAM: (Alexanderpolder) OUD-BEIJERLAND: Henk Speksnijderstraat 8. Nobelstraat 72. Tel. 010-4564425. Tel. 01860-16610. Hoek Berlagestraat, naast Burchthuys Interieur. Voor winkelcentrum "Het Lage Land" SCHIEDAM: 's-Gravelandseweg 604. Tel. 010-4733387. Naast Burchthuys Interieur RIDDERKERK: Noordenweg 87. Tel. 01804- 30472.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1