Aladdin wijst Hafkamp aan als hoofdschuldige Tien voor twaalf voor Schiedamse monumenten r üjh 'Korenbeurs wordt geen partycentrum' Muzikanten nemen bezit van sportpark Schiedams Nieuwsblad Buurtbewoners blij met sluiting jongerencentrum Directeur van Wegener HAH naar Gelderland Open Monumentendag trekt honderden belangstellenden Stedelijke Museum toont Hugo Landheer Bijeenkomst PvdA-leden Wegens de grote belangstel ling voor de expositie over de Schiedamse monumenten in de Grote Kerk is besloten de tentoonstelling enige da gen te verlengen. De exposi tie is nog tot en met zaterdag gratis te bezoeken. Ook de Waag en de oude consistorie kamer zijn dan open voor het publiek. De openingstij den zijn dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. leien dakje. Behalve de Sin gelkerk en de Havenkerk zijn ook de voormalige distilleer derij De Lokomotief, waar een jenevermuseum is gepland, en het complex Lange Haven 37- 39 zorgenkindje van Van Vel- zen. Het laatste complex is al vijf keer van projectontwik kelaar gewisseld. Van Velzen hoopt dat de nieuwe eigenaar, de Hongaarse ondernemer Toth, vlug aan de slag gaat met de panden. Op de expositie in de Grote Kerk was ook een groot aantal voorwerpen te zien uit oude gebouwen uit de stad. De oude weegschaal uij de Waag, di verse gevelstenen en andere oude objecten waren door Van Velzen naar de Grote Kerk ge haald. De gemeente blijkt een grote collectie historische voorwerpen te hebben waar ze niet goed mee om weten te gaan, gezien de treurige staat waarin ze zich bevinden. Het is dan ook een wens van Van Velzen om de historische objecten eens te kunnen res taureren en te exposeren. „Misschien straks, als het je nevermuseum verhuisd is naar de Lokomotief. Dan komt er ruimte vrij in de kel der van het Stedelijk Mu seum", blikt Van Velzen al vooruit. Bang dat hij al vlug zonder werk zou komen te zitten, hoeft de gemeentelijk monu menten expert niet te zijn. „Straks krijgen we het Stad- serf en dan komen er veel mo numenten in de stad leeg. Daar moeten we dan ook een oplossing voor verzinnen. Wat ook binnenkort gaat spelen is de vraag wat we met het oude politiebureau aan de Lange Nieuwstraat gaan doen. Ik 6 SCHIEDAM Van heinde en verre was het zaterdagavond al te horen dat Amerikaanse gerichte muziekkorpsen bezit hadden genomen van het sportpark Kethel. Onder het toeziend oog van een team van juryleden streden de beste korpsen uit Nederland tegen elkaar in de voorronde van het nationale kampioenschap. Het muziek- en showspektakel werd beëindigd met een gezamenlijk optreden, De Olympic Retreat. SCHIEDAM De gevolgen van de Golfcrisis zijn ook in Schiedam merkbaar. Negen tien Schiedammers zijn hun werk kwijtgeraakt door de ontwikkelingen na de inval van Irak in Koeweit. De Schiedamse werknemers van de Amerikaanse rederij Crowly zijn op straat gezet omdat de Amerikaanse over heid twee schepen heeft ge charterd voor het vervoer van zwaar militair materieel naar de Perzische Golf. De twee schepen, eigendom van Crowly-dochter American Transport Lines, worden normaal gebruikt voor het transport van zwaar mate rieel naar de Amerikaanse troepen in Europa. Omdat de rederij geen andere verge lijkbare schepen heeft om de lijndienst naar Europa voort te zetten, komt het personeel op het kantoor in Schiedam zonder werk te zitten. Voor de werknemers wordt een af vloeiingsregeling gemaakt. Het Schiedamse kantoor van American Transport Lines zal nog een aantal maanden geopend blijven om de lo pende zaken af te ronden. DE HAVENLOODS DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 SCHIEDAM— De bewo ners van de wijk Nieuw- land, met name in de de Meesterstraat en op de Burgemeester Honnerlage Gretalaan, kijken reikhal zend uit naar maandag 17 september; de dag waarop de sloper het onderkomen van jongerensociëteit Aladdin met de grond ge lijk zal maken. De voort durende klachtenregen van omwonenden heeft het col lege van Burgemeester en wethouders doen besluiten een definitief einde te ma ken aan het bestaan van de jongerensoos. Om het af scheid niet zomaar voorbij te laten gaan heeft buurt huis Nieuwland, het over koepelende orgaan van Aladdin, een feest georga niseerd dat niet alleen voor de trouwe bezoekers, maar ook voor de buurtbewoners toegankelijk zal zijn. Of de omwonenden voor de af- scheidsborrel de gang naar de sociëteit zullen maken, valt te betwijfelen, want juist zij pleitten voor het opheffen van Aladdin. „Mij zien ze er niet", zegt een van de buurtbewoners uit de de Meesterstraat strijdvaar dig. „De laatste jaren ben ik ieder weekend bij familie en vrienden op bezoek geweest, om niet voortdurend gecon fronteerd te worden met de overlast. Nachten liggen mijn man en ik wakker. Wat zich hier 's nachts allemaal af speelt is gewoon niet normaal meer. Man, ik zou er een boek over kunnen schrijven. Een heel dik boek. Als ze lekker onder de alcohol of drugs zit ten, doen ze hun behoeften op daken van auto's en zetten ka pot geslagen flessen onder de banden. Ik heb meegemaakt dat ze elkaar schreeuwend met messen achterna zaten. Nee, de angst heeft er hier in de buurt altijd flink ingeze ten. In het begin trad de poli tie nog wel op, maar tegen woordig komen ze niet eens meer als je belt met de mede deling dat er gevochten of ver nield wordt". Bewaking Aanvankelijk leek er geen vuiltje aan de lucht, toen Aladdin zo'n zeven jaar gele den zijn intrek in de voormali ge Mastenbroekschool in de de Meesterstraat nam. Maar toen bleek dat er in het ge bouw weinig van het interieur overbleef, kraakte de gemeen te het pand en liet het 's nachts zelfs door een bewa kingsdienst beschermen. De plaatselijke overheid liet het gebouw opknappen en Alad din kreeg een klaslokaal toe gewezen. Van lieverlee eigen den de jongeren zich steeds meer ruimte toe, en al gauw was de situatie weer als voor heen. Een van de omwonen den: „Van een der medewerk sters hebben we een keer een brief ontvangen waarin zij de excuses aanbood voor de overlast, maar binnen korte tijd was het weer het oude liedje. Ondanks de openings tijden van Aladdin zaten we toch weer midden in de nacht met lawaai. Mijn man is op den duur met oordopjes in gaan slapen. Ikzelf werd over spannen en loop nog steeds bij een internist. Dat heb ik alle maal aan die lieve jongens te danken". Marcelle Jansen, coördinator van Buurthuis Nieuwland, kan zich de reakties van de omwonenden wel voorstellen, maar legt de schuld niet bij de jongeren, maar bij voormalig wethouder Luub Hafkamp. Aladdin heeft zo z'n goede en slechte eigenschappen", doet ze haar relaas. „We zijn al ze ven jaar bezig om voorzienin gen te treffen voor de rand groep-jongeren die in Aladdin komen. Als die jongens elkaar daar ontmoeten, kan je him problemen vaststellen en be geleiden in het zoeken naar een oplossing. Maar als je geen medewerking van de ge meente krijgt, valt er weinig te ondernemen. We wilden graag een beheerder en een maatschappelijk werker, maar doordat meneer Haf kamp van alles beloofde en niets deed, is Aladdin tenslot te ontspoord. En doordat Aladdin een slechte naam had, gingen er regelmatig heel wat andere groeperingen naar toe om die jongens daar te provoceren". Rotzooitje „Dat maak je mij niet wijs", verwerpt een van de buurtbe woners haar stelling. „Die gasten maakten er zelf een rotzooitje van. We hebben re gelmatig gezien hoe allerlei meubels uit het raam werden gegooid, en dat er hasj werd gerookt en verhandeld". En zichzelf zichtbaar opwindend: „Met de regelmaat van de klok hoorden we glasgerinkel. Dan hadden een paar jongens weer eens ruzie. Een van mijn kinderen heeft ze zelfs naakt achter elkaar aan zien rennen. Je kan ze wel verbieden daar naar toe te gaan, maar dan moet je ze ook uitleggen waar om. En dan kom je er pas ach ter wat er van de buurt gewor den is. We wonen hier al drie ëntwintig jaar, maar denken er hard over naar een ander huis uit te kijken". „Voor de overlast wil ik mijn ogen niet sluiten", reageert Marcelle Jansen. „In verschil lende situaties gebeurde het zelfs dat men mij erbij haalde, omdat de politie niet naar binnen durfde. Dat is natuur lijk geen goede zaak. Daarom Huiswerkklassen weer van start SCHIEDAM De scholen zijn weer begonnen en dat be tekent voor veel kinderen dat er weer huiswerk gemaakt moet worden. Niet iedereen gaat dat echter even gemak kelijk af. Voor scholieren die niet goed weten hoe ze huis werk moeten maken, organi seren het Onderwijs Voor- rangs Gebied Schiedam (OVG) en enkele club- en buurthuizen al vijf jaar huis werkklassen. De begeleiding in deze vorm is bedoeld voor de leerlingen van de laatste twee groepen van het basisonderwijs en de leerlingen van het voortgezet onderwijs. Meer informatie is te verkrijgen bij: Clubhuis Zuid, telefoon 4267297, wijk centrum De Erker, telefoon 4267767, Clubhuis Oost, tele foon 4735435, Trefpunt Oost, telefoon 4621089 en bij de leerkrachten. Bij de huiswerkklassen kun nen nog vrijwilligers geplaatst worden. Mensen die met groe pen kunnen werken, leerlin gen individueel kunnen bege leiden, affiniteit hebben met het onderwijs en bereid zijn twee keer per week als vrij williger mee te helpen kunnen zich bij een van de boven staande telefoonnummers melden. Wegener huls-sanhulsbLaclen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010 - 4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010-4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N.Heynen. (tel.privé 010-4101215) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: A.v.Meeteren (tel. privé 01831-2082) REDACTIE: Marianne Ames en Su san de Ligt. CORRESPONDENTEN: Schiedam: Ronanld vanOudheusdenenBram Wesdorp (sport). SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 SCHIEDAM Het college is niet van plan in de Koren beurs een partycentrum te vestigen. Dit antwoorden B en W op schriftelijke vragen van het PvdA-raadslid Herman Posthoorn. Dat een Drank- en Horecawe- taanvraag is ingediend, heeft volgens het college te maken met activiteiten die nu ook al in het monumentale pand aan de Lange Haven plaatsvinden, zoals de Nieuwjaarsreceptie van de gemeente, de Kerst markt, het Molenfestival en festiviteiten tijdens de Bran der sf eesten. Wel heeft het college plannen om de Korenbeurs incidenteel j te verhuren of in gebruik te geven aan derden. „Voor enige van deze activiteiten is een vergunning noodzakelijk", schrijven B en W in hun ant woord. Om welke activiteiten het gaat, wordt niet vermeld. Het college houdt een slag om de arm wat betreft de toe komstplannen voor de Koren beurs. „Aangezien thans niet bezien kan worden wie en voor welke doeleinden men de Korenbeurs wil huren, is de Drank- en Horecawetaan- vraag ruim opgesteld", aldus j B en W. Het kan dus alle kan- j ten op. Voormalig wethouder Hafkamp heeft er volgens Marcello Jansen van buurthuis Nieuwland met zijn beleid toe bijgedragen dat de situatie rond jongerencentrum Aladdin uit de hand is gelopen. zijn we met het college over een gekomen Aladdin te slui ten. We willen met een schone lei beginnen, en zullen daar om dan ook een jongerenwer ker aantrekken om in korte te inventariseren welke groepen jeugd in de buurt vertoeven. Het vrijgeven van een vakatu- re voor een jongerenwerker is tekenend voor het beleid dat de huidige wethouder (Bart de Leede; red.) voert. Er zit in ieder geval weer schot in de zaak. Onze wens is om op de plaats waar Aladdin nu nog staat, een kleinschaliger pro ject met voldoende begelei ding te starten". Maar of de buurtbewoners, die denken eindelijk van het ongerief verlost te worden, daar net zo positief over den ken is niet aannemelijk. Ster ker nog, met angst en beven volgen ze de recente ontwik kelingen. „Als er weer zo'n bende komt, ga ik er onder door", jammert een huisvrouw. „Ik begrijp trouwens niet hoe ze ons voor dat feest uit durven te nodi gen, want nu al gaan de ge ruchten dat de sloper er niet aar, te pas hoeft te komen om dat d,e lui het zakie zelf wel in de fik steken". „Daar hoeft die mevrouw zich absoluut geen zorgen over te maken", zegt Marcelle Jansen voor een geruststellende gedachte. „We zijn nu zover dat de jongeren het ér mee eens zijn dat Alad din tegen de vlakte gaat. La ten ze dan alsjeblieft op de laatste dag hun negatieve ge dachten voor zich houden". ROTTERDAM —Directeur Victor Doorn van Wegener Huis-aan-huisbladen BV Rot terdam is per I oktober aan staande benoemd tot direc teur van Wegener Uitgeverij Gelderland BV. De heer Doorn (45), die al twintig jaar werkzaam is bij Wegener-Tijl, volgt in Gelder- land de heer J.P. Eillebrecht op. De heer Eillebrecht is in- middels benoemd tot direc teur bij BV Utrechts Nieuws blad. Pro Rege in de Ark SCHIEDAM In samenwer king met de activiteitencom missie van de Gereformeerde Kerk houdt de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege een ontmoetings avond op dinsdag 18 septem ber in de Ark in Schiedam. Pro Rege exploiteert meer dan dertig protestantse militaire tehuizen in Nederland en Duitsland. De tehuizen bieden de jongeren in de krijgsmacht breed scala van mogelijheden voor ontspanning en een ver antwoorde besteding van de vrije tijd. Deze manier van jeugdwerk wordt gesubsideerd door het ministerie van Defensie maar een groot deel van de inkom sten wordt echter ingebracht door de bezoekers, zo'n 1,5 miljoen per jaar, en leden en begunstigers. Op de bijeen komst in de Ark wordt uit de doeken gedaan hoe Pro Rege precies te werk gaat. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Het Vlaardingse ensemble Insu- linde verleent muzikale mede werking. De Ark is te vinden aan het Hargplein 101. SCHIEDAMDe organisa toren van de Open Monumen tendag konden zaterdag te vreden zijn. Ondanks het slechte weer maakten vele honderden Schiedammers van de gelegenheid gebruik om Schiedamse monumenten eens van binnen te bekijken en zo te ontdekken dat ook de Branderstad het een en ander heeft te bieden op het gebied van oude gebouwen. „Ik ga vaak in het buitenland kerken bezoeken maar ik ben Schie damse en deze kerk heb ik nog nooit van binnen gezien. Ik wist niet dat het zo mooi hier van binnen was", zei een be zoekster van de Singelkerk. Jarenlang heeft ze zich ver gaapt aan de pracht en praal in de kerken in het buitenland zonder te weten dat het ook dichter bij huis te vinden is. Parochiaan Van Baarle die als gids in de Singelkerk present was om bezoekers tekts en uitleg te geven, hoorde wel meer lofuitingen. „De mensen zeggen dat het een schitterend bouwwerk is dat ook voor de nieuwe generaties bewaard moet blijven", vertelt Van Baarle. Maar juist dat bewaren voor latere generaties is moeilijk, blijkt uit zijn verhaal. De kerk, die op 18 juni tot basi liek is uitgeroepen door de paus, verzakt en de gevolgen zijn duidelijke merkbaar. In de muren en plafonds zitten scheuren, schilderingen zijn aangetast door regenwater en een groot glas-in-loodraam is voorlopig elders opgeslagen in verband met instortingsge vaar. „We wachten op groen licht van Monumentenzorg om te beginnen met de restauratie die acht miljoen kost. Als pa rochie moeten we zelf 1,6 mil joen bijdragen. We hebben een restauratiecomite in het leven geroepen maar we kun nen niets doen zolang het licht niet op groen staat", zegt Van Baarle. Tien voor twaalf Peter van Velzen, motor ach ter het gemeentelijke monu mentenbeleid beaamt dat de Singelkerk een zorgenkindje SCHIEDAM De nieuwe wethouder voor cultuur, Chris Zijdeveld, zal zondag een overzichts-tentoonstelling van het werk van Hugo Land heer in het stedelijk Museum openen. Hugo Landheer, geboren te Schiedam op 9 december 1896, is nog een van de weini ge levende kunstenaars die him artistieke wortels in het begin van deze eeuw hebben. Net als veel kunstenaars van zijn generatie is ook Landheer in de jaren twintig en dertig, toen het kunstklimaat hevig aan verandering onderhevig was, beïnvloed door de nieu we stijlrichtingen. Later ontwikkelde Landheer echter een eigen stijl. Hij ver vaardigt dan vrijwel alleen nog olieverfschilderijen. Zijn stijl wordt gekenmerkt door het componeren van het beeldvlak door middel van kleur. Een andere tentoonstelling die in het Stedelijk Museum is te zien, is samengesteld uit werk van de kunstenares Ans Hey die afwisselend in Am sterdam en Lacoste, in Zuid Frankrijk, woont. In Lacoste heeft Hey zelf een atelier ge- bouwd met uitzicht op het Lu- i berongebergte. Dit gebergte heeft haar geïn- spireert tot een bijzondere cy- 1 clus beelden die nu in het Ste delijk te zien is. Ruwe delen steen, die onbewerkt lijken maar dat niet altijd zijn, wor- j den afgewisseld met gladde en gepolijste stukken. Hey doet alles met de hand, zonder ma chines, ook het polijsten. De tentoonstelling van beel den en tekeningen van Hey en de expositie van het werk van Landheer zijn nog tot en met 21 oktober te zien in het Ste delijk Museum aan de Hoog straat. is. Maar met de rest van het - Schiedamse monumentenbe stand gaat het weer iets beter. „We zijn de achterstand aan het inlopen", aldus Van Vel zen. Wethouder Adri Reijn- hout benadrukte dit nog eens bij de opening van de Monu mentendag in de Grote Kerk door de wijzer van een uit 1789 daterende zonnewijzer terug te zetten van vijf voor twaalf tot tien voor twaalf. Schiedammers konden zich zelf komen overtuigen in de Grote Kerk dat het iets beter gaat met het Schiedamse erf goed. Op een grote fototen toonstelling waren voorbeel den te zien van Schiedamse monumenten die de laatste ja ren zijn opgeknapt. „De res tauratie van de monumenten gaat gestaag door", vertelt Van Velzen. „Alleen zitten we nu met het luxeprobleem dat de subsidiepot ontoereikend is, zoveel wordt er gedaan. Dat betekent dat we creatie ver en zuiniger met de midde len moeten omgaan." Zorgenkindje Niet alles gaat echter van een Blauwe Molens van Hugo Landheer (foto: Tom Haartsen) SCHIEDAM Het oud-PPR- raadslid Herman Noordegraaf is zaterdag 29 september de spreker op een bijeenkomst van leden van de Partij van de Arbeid. Waar Noordegraaf zijn lezing over zal houden, vermeldt het persbericht niet maar waarschijnlijk is het on derwerp de armoede in Ne derland. Voor de muzikale noot zorgt de groep Klabats. Ook zal er een lichte maaltijd worden verzorgd. De bijeen komst begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 18.00 uur. Aanmelden kan bij Mar Olys- lager, telefoon 4711554. De toegang is gratis. In de Grote Kerk was het de gehele dag een komen en gaan van bezoekers heb ook gehoord dat er mis- men maar een plan heb ik nog schien appartementen in ko- nooit gezien."

De Havenloods | 1990 | | pagina 3