PvdA en D66: extra geld voor stadsvernieuwing DE HAVENLOODS Twee flats in Nieuwland onder de slopershamer Kansen voor metrolijn tussen Schiedam en Spijkenisse stijgen Open dag Hargahoeve druk bezocht Gemeente gaat kruisingen en wegen veiliger maken Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Reijnhout onthult voornemen tijdens wijkbezoek aan Oost 'Zuinig stoken' weer van start Van der Scheur komt naar volkstuinders Tegenvaller voor SVDPW A Wederom discus- sie over Stedelijk Museum A Asvion draait moeizaam mee in de top 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week OPIUM De politie heeft za terdagavond 127 gram hasj en weed in beslag genomen. De zakjes werden bij toeval ge vonden tijdens het uitschrij ven van een parkeerbon. De wagen stond geparkeerd in de Madoerastraat terwijl de plastic zakjes op de achter bank lagen. De bestuurder, een 28-jarige Amsterdammer, verklaarde dat hij deze voor dealer 'Smoke Express' op verschillende adressen in Vlaardingen moest afleveren. De open dag van de Hargahoeve trok honderden belangstellenden SCHIEDAM— Naar schat ting hebben zaterdag zo'n 500 belangstellenden gebruik ge maakt van de mogelijkheid om de Hargahoeve te bezichti gen. Het dierentehuis wil met dergeüjke open dagen oude vooroordelen uit de wereld helpen. "Het gebeurt nog maar hoogst zelden dat een dier hier een spuitje krijgt en dan is het om medische rede nen. Het lukt ons gelukkig goed om bijna alle dieren te herplaatsen, ook de oude," vertelt plaatsvervangend be heerster Riena Valkhof. Bezoekers konden zaterdag zien dat het dieren tehuis bomvol zit. Zowel de hokken in het pensiongedeelte als de hokken in het asiel zitten vol met honden en katten. Ook deze zomer is het asiel weer overstelpt met afgedankte honden en katten. Meer dan honderd honden en een groot aantal katten werden opeens niet meer gewenst door hun eigenaar door hun eigenaar. Toch verlaten weinig dieren tijdens een open dag het asiel. "Op zo'n dag plaatsen we niets. We willen niet dat men sen op emotionele gronden een beslissing nemen. Als mensen echt geïnteresseerd zijn dan kunnen ze terugko men. Mensen denken er vaak te gemakkelijk over. We wil len de juiste hond bij de juiste baas zoeken," aldus Valkhof. Ze wil ook van af van het ima go dat oude honden geen kans meer maken. "We hebben zelfs honden van elf jaar bij mensen geplaatst. Dat in asiels dieren na een bepaalde termijn worden afgemaakt is ook niet waar. Het gebeurt maar hoogst zelden en dan al leen in overleg met de dieren arts", zegt Valkhof. Onder de honden die bij het asiel worden gebracht, zijn volgens haar veel dieren die als jong hondje bij dierenwin kels in de omgeving zijn ge kocht. Zo draait het asiel op voor een verkeerd verkoopbe leid in de dierenwinkels, vindt ze dan ook. "Mensen die een huisdier willen aanschaffen kunnen beter eerst bij de Har gahoeve komen kijken. We hebben veel dieren die zo ge plaatst kunnen worden", stelt Valkhof. EDITIE 9, DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990, 39e JAARGANG, Nr. 38 Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. politici verantwoordelijk achtten voor de problemen in de stadsvernieuwing in Oost, kregen echter ook de bal te ruggekaatst. Vooral de rom mel op straat had de commis sieleden verbaasd. „Ik zie de buurt met het jaar verder ach teruit gaan maar dat is na tuurlijk niet alleen de schuld van de gemeente. Het lijkt soms net alsof het huisvuil niet wordt opgehaald zoveel rommel ligt er op straat. Daar kunnen de bewoners zelf ook wat aan doen", stelde het CDA-raadslid Els Hellwig. SCHIEDAMZowel de PvdA als D66 willen extra geld uit trekken voor de stadsvernieuwing. De beide coalitiepartijen zijn van plan een deel van de som die volgens het collegeprogram vrij moet worden gemaakt voor nieuw beleid (zo'n 2,5 miljoen te gebruiken voor dit doel. Wethouder Adri Reijnhout onthulde dit zaterdag tijdens een werkbezoek aan de wijk Oost. Reijnhout wist nog niet met zekerheid te zeggen hoe groot de financiële injectie zal uit vallen. In oktober, tijdens de behandeling van de begroting voor het komend jaar en de meerjarenbegroting, zal het bedrag worden vastgesteld door de raad. „Maar ik denk dat het om minimaal een mil joen gulden gaat", aldus Reijnhout. Zoals békend kampt de nieu we wethouder met stadsver nieuwing in zijn pakket met behoorlijke financiële moei lijkheden. In de begroting voor de stadsvernieuwing zit een gat van maar liefst tien miljoen. „Er is in het verleden te veel uitgekeken", verklaart Reijnhout. Dat geld is onder meer opgegaan aan dure bo demsaneringen, verwervingen van panden en extra ningen bij nieuwbouwprojec ten. Ook de PvdA is voorstander van extra geld voor de stads vernieuwing. Het PvdA- raadslid Cor Huiken: „De stadsvemieuwingstrein moet doorgaan". Volgens Huijken moet in de fractie echter nog gediscussieerd worden ovèr de hoogte van het bedrag. Gespannen De mededeling van Reijnhout werd positief ontvangen bij de Bewonersvereniging Schie dam Oost (BVSO). Reijnhout was zaterdag met zijn com missie bij de BVSO te gast voor een werkbezoek. De ont moeting verliep in een enigs zins gespannen sfeer na be richten in de media. De BVSO zou het beleid van Reijnhout al spuugzat zijn. Hoewel de bewonersvereniging bij aan vang van het bezoek haar ex cuses aanbood, was Reijnhout 2ichtbaar behoorlijk in zijn wiek geschoten. In de ogen van de BVSO wordt de wijk Oost achtergesteld bij de andere stadsvernieuwings gebieden. Dit wordt door Reijnhout bestreden. Wel moest de D66-wethouder toegeven dat er in de wijk een aantal rotte plekken zitten. „Ik ben geschrokken van de situatie hier en daar. De in richting van het Van 't Hoff- plein is bijvoorbeeld een mis lukking en daar moet iets aan gebeuren. Ik kan echter niet toezeggen dat er op korte ter mijn iets zal gebeuren want er zijn nog meer wijken met pro blemen", stelt Reijnhout. De wethouder was wel van mening dat een braak liggend stuk grond op de hoek van het plein en de Boerhaavelaan snel opgeknapt inoet worden. Niet hoopvol Over een snelle oplossing in het probleemgebied Galileï- straat is Reijnhout niet hoop vol. De straat biedt een ver pauperde aanblik met dicht getimmerde huizen en veel vuil op straat. „Mijn persoon lijke inschatting is dat één bouwstroom niet mogelijk is. De nieuwbouw zal waar schijnlijk gefaseerd worden uitgevoerd", aldus Reijnhout. „Ik ga daar geen doekjes om winden". De wethouder beloofde de be woners uit Oost wel twee pro blemen die niet direct tot zijn taakgebied behoren door te spelen aan zijn college-wet houders. Hoog op het verlang lijstje van de BVSO staat het opknappen van het leegstaan de gymlokaal in de Franklin- straat. Namens de BVSO overhandigde Aad de Wolf een handtekeningenlijst. Een van de opities die de BVSO voorstelt is van het gebouw een ouderenvoorziening te maken. Een andere wens van de BVSO is het opknappen van het buurthuis. Ook dit zal Reijnhout door geven aan een van zijn collega's. Teruggekaatst De bewoners die de aanwezige SCHIEDAM Er wordt se rieus over gedacht om na-oor- logse flatgebouwen in Nieuw land te slopen om zo plaats te maken voor nieuwbouw. Vol gens het door het architecten bureau Hoogstand en Van Til burg opgestelde schetsplan 'Van Hogendorpstraat en om geving' moeten in dit gebied twee flats worden gesloopt, Op de zo vrijgekomen ruimte kunnen dan eengezinswonin gen worden gebouwd. Met het plan dat Schiedam eind september bij de provin cie wil indienen, doet de ge meente een gooi naar een fi nanciële bijdrage van maxi maal vijf ton. De provincie heeft een prijsvraag uitge schreven waarmee gemeenten worden opgeroepen met voor beeldprojecten te komen hoe ze de problemen in de na-oor- logse wijken denken op te los sen. Het ingediende plan past vol gens de gemeente goed binnen de uitgangspunten van het be heersplan Nieuwland dat door het projectteam is ontwik keld. Het beheersplan komt in oktoberaan de orde in de raadscommissie door stads vernieuwing. Met de voorge stelde aanpak wil de gemeente de positie van Nieuwland op de woningmarkt versterken door de bestaande woningen te verbeteren en het aanbod van verschillende woningen te vergroten. In het gebied dat het schets plan Van Hogendorpstraat en omgeving omvat, staan tien flatgebouwen met in totaal 228 woningen. Er komen maar drieverschillende woningty pen voor. Na de opknapbeurt moeten dit er negen zijn. De gemeente wil dit bereiken door de woningen ingrijpend te renoveren. Twee blokken zullen zelfs volgens het plan onder de slopershamer ko men. Volgens gemeentewoordvoer der Peter Langstraat wordt te veel nadruk gelegd op de sloop van de twee flats. „Wat we willen benadrukken is dat er een groter aanbod aan wo ningtypen komt". Wat er met de huidige bewoners zal ge beuren, is volgens hem nog niet bekend. „Maar als het plan doorgaat, en dan moeten er nog de nodige financiële hobbels genomen worden, dan worden uiteraard de bewo ners bij het overleg betrokken. Net als in de andere stadsver nieuwingsgebieden zullen er ook regelingen worden getrof fen zoals een verhuiskosten vergoeding. Maar voorlopig is dit nog niet aan de orde", al dus Langstraat. De financiering van het plan is de grootste zorg van de ge meente. Omdat de sloop van na-oorlogse woningen in het kader van stadsvernieuwing iets geheel nieuws is, dringt Schiedam er bij de provincie en het rijk op aan een nieuwe subsidie in het leven te roe pen. Deze nieuwe vorm van subsidie zou een tussenvorm moeten zijn van de subsidie die het rijk geeft voor nieuw bouw en de subsidie die het rijk geeft voor het verbeteren van woningen in de voor-oor- logse wijken. Zonder extra fi nanciële steun is het plan vol gens de gemeente gedoemd te mislukken. Volgens het plan van architectenbureau Hoogland e moeten twee flats wijken voor nieuwbouw. Van Tilburg SCHIEDAM Met de herfst in zicht beginnen de gezamen lijke energiebedrijven in Zuid-Holland binnenkort weer met de actie zuinig sto ken. De Openbare Nutsbedrij ven organiseert de actie in Schiedam. Meewerken aan de actie is be trekkelijk eenvoudig. In de eerste week van oktober wor den huis aan huis meterstand- kaarten gratis verspreid. Vanaf 7 oktober kunnen dan elke week de standen van de gas- en electriciteitsmeter worden bijgehouden. De ener giebedrijven hopen dat de verbruikers op deze manier beter inzicht krijgen in hun verbruik. Bij vorige acties werden vaak besparingen van vijf tot tien procent bereikt. SCHIEDAM— In het kader van de verkeersactie -25 pro cent worden de komende we ken werkzaamheden uitge voerd aan verschillende kruis punten en wegen in Schiedam. Door het veiliger maken van de kruisingen hoopt de ge meente het aantal verkeerss lachtoffers te verlagen. Achter dit voornemen zit echter een financiële drijfveer: gemeen ten die het aantal verkeerss lachtoffers weten terug te dringen, worden hiervoor door het rijk beloond met een premie. De afgelopen drie jaar kreeg Schiedam voor haar inspan ningen meer dan twee ton. De rijksoverheid wil met de actie -25 procent bereiken dat het aantal verkeersslachtoffers in Nederland in het jaar 2000 met een kwart verminderen. De gemeente heeft de smaak te pakken want vanaf woens dag wordt weer een aantal ge vaarlijke verkeerssituaties onder handen genomen. Zo zal de 's Gravelandseweg ter hoogte van de op- en afritten worden aangepast door het duidelijker aangeven van de opstel- en invoegstroken. In het verleden gebeurde hier menig ongeluk. Ook het beruchte kruispunt Nieuwe Damlaan/Mgr. No- lenslaan zal overzichtelijk worden gemaakt. Op de Koe markt wordt ter hoogte van de Buitenhavenweg een ribbel markering aangebracht die automobilisten er voor moet waarschuwen als ze niet in hun rijbaan blijven. Een an der hekelpunt in Schiedam is de hoek Honnerlage Grete- laan/'s Gravelandseweg. De gemeente gaat ook hier de markering verbeteren zodat automobilisten niet meer de verkeerde baan kiezen. Ande re kruisingen die de komende weken onder handen zullen worden genomen zijn de hoek Van Haarenlaan/Parkweg en de hoek Knappertlaan/Alei- dastraat. De raadsleden werden tijdens hun bezoek aan Oost geconfronteerd met een aantal 'rotte kiezen'. SCHIEDAMDe kersverse voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuinders- verenigingen in Nederland, Jaap van der Scheur, komt woensdag 26 september de Schiedamse volkstuinders toespreken. In het gebouw van de volkstuindersvereniging Vijfsluizen zal Van der Scheur het onder andere gaan hebben over de stategische doelen die het AVVN zich de komende vijf jaar heeft gesteld. Ook zal de ex-vakbondleider zijn mening kenbaar maken over de mogelijke vestiging van het ertsoverslagbedrijf Mineral Services Rotterdam in de nabijheid van het volk stuinencomplex Vijfsluizen. De AVVN is zeer verontrust door de komst van het bedrijf. In het tweede deel van de avond kunnen vragen worden gesteld. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Rijnmond pleit in een brief aan minister May-Weggen van verkeer en waterstaat voor deze route omdat dan op timaal gebruik kan worden gemaakt van de belangrijkste TGV-eigenschap, de snelheid, en zo de waardevolle Hoekse Waard gespaard kan blijven. Positief Het idee is door de Schiedam se wethouder positief ontvan gen. "Een ontzettend leuke gedachte. Het zou uitstekend samengaan met de door ons voorgestelde metrolijn", zegt Zijdeveld. Samen met de TGV-lijn zou de metroverbin ding tussen Spijkenisse en Schiedam een goede combina tie opleveren in de ogen van de wethouder. "Veel beter dan het domme Zestienhoven". Zijdeveld maakt er geen ge heim van fel tegenstander te zijn van het regionale vlieg veld. In een brief aan de raadscommissie van verkeer laat Zijdeveld dit goed blij ken. "De gegevens die ik u toestuur, sterken mij in mijn overtuiging dat de huidige Rotterdamse luchthaven moet verdwijnen, zonder aanleg van een nieuwe", schrijft Zij develd. Waanzin De wethouder is een tegen stander van het gebruik van vliegtuigen voor korte afstan den. "Het is waanzin om in het Europa van de toekomst regionale luchthavens open te houden terwijl er goede snelle treinverbindingen zijn." De vliegtuigen belasten het mi lieu zwaar, zo blijkt uit gege vens die Zijdeveld zijn com missie toestuurt. Niet alleen veroorzaken ze veel geluidso verlast, ook geven recente on derzoeksresultaten aan dat de vliegtuigen bijdragen tot het broeikaseffect en op grote hoogte luchtvervuiling ver oorzaken. Een van de belang rijkste conclusies is echter dat een vliegtuig vijf keer meer energie verbruikt dan de trein. Dat Zestienhoven, zoals door voorstanders van de luchtha ven wordt beweerd, belang rijk is voor de economie in het Rijnmondgebied, wil er bij de wethouder niet in. "Wat ik iedere keer weer merk is dat veel milieudiscussies doodge slagen dreigen te worden met economische schijnmotieven. Luchtvaartverhalen zijn mooie toeterverhalen. Het wordt tijd dat we leren dat zogenaamde economische be schouwingen wel leuk klin ken, maar voorbijgaap aan het feit dat we wel schone lucht en een goed klimaat nodig hebben om verder te kunnen leven," aldus Zijdeveld. SCHIEDAMDe metrolijn tussen Spijkenisse, Schiedam en Rotterdam zit er aan te ko men. Dat maakt Wethouder Chris Zijdeveld (Verkeer en Vervoer) op uit geluiden uit de ambtelijke sfeer. "We zijn eerst uitgelachen door onze Rotterdamse collega's toen we het idee lanceerden maar ik heb begrepen dat ambtenaren met een zacht potlood al aan het tekenen zijn geslagen. Het gaat de goede kant op," zegt Zijdeveld. De metrolijn door de nieuw aan te leggen tweede Benelux- tunnel sluit volgens de PvdA- bestuurder ook goed aan bij het plan van de Milieufedera tie Rijnmond om de super snelle TGV-trein door de tweede Beneluxtunnel en het tracé van rijksweg 19 te laten rijden. De milieufederatie De TGV is in combinatie met een nieuwe metrolijn van Spijkenisse via Schiedam naar Rotterdam een goede tegenvoeter van Zestienhoven, vindt wethouder Zijdeveld (PvdA).

De Havenloods | 1990 | | pagina 1