'Wachtlijsten psychiatrie behoren tot het verleden' DE HAVENLOODS College vreest voor zwaardere status A4 Brandersfeesten in volle gang Aleidapenning voor Doop Wiegman CDA: meer architecten bij keuze betrekken Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Scheeres: kansen voor Schiedam in toerisme PC Joris vult witte vlek in Waterweg-gebied. EDITIE 9, DINSDAG 25 SEPTEMBER 1990, 39e JAARGANG, Nr. 39 uj Schiedams Nieuwsblad O/egener hms-aan- KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM De Bran dersfeesten zijn zaterdag in volle hevigheid losgebar sten. Ondanks het herfst weer zijn de activiteiten in het centrum druk bezocht. Hoogtepunt van het eerste weekeinde was de verlichte gondelvaart. Dit onderdeel werd door vele honderden belangstellenden langs de Lange Haven gevolgd. Op de Hoogstraat was het zaterdag aanzienlijk druk ker dan normaal. Op de Lan ge Haven die in het teken van de watersport stond was het zelfs op sommige mo menten dringen geblazen. Op de binnenpagina een foto-impressie van het eerste weekeinde Brandersfeesten door fotograaf Roel Dijk stra. De Brandersfeesten gaan de komende dagen onverdroten door. Elke dag is de kermis op het Emmaplein geopend. Woensdag is er om 13.00 uur een spektakelshow voor kin deren. Bovendien mogen alle kinderen van 4 tot 11 jaar gratis naar de kindervoor stelling 'Grote Griebels' door Theater Snater in het Passagetheater. De voorstel ling begint om 14.00 uur. Taptoe 's Avonds is er op het Hema- plein de traditionele Bran derstaptoe. Gastheer de Rijnmondband, Ahoy uit Rotterdam en Jubal uit Dor drecht brengen hier een aan tal muzikale shows van hoog niveau neer. De taptoe be gint om 19.30 uur. In het voorprogramma is de Jeugd Rijnmondband te beluiste ren. Donderdagavond wordt de koopavond op de Hoogstraat en het Broersveld opgeluis terd door een jazz-gezel- schap. In de Lange Kerkstraat en het Broersveld wordt vrijdag overdag het 40-jarig bestaan van de markt gevierd. Ook zullen hier standwerkers mooie praatjes verkopen tij dens het vijftiende stand werkersconcours. Op de Hoogstraat is er tevens een Country and Westernspek takel. De Lange Haven stond in het teken van de watersport. Vrijdagavond wordt boven dien op het parkeerterrein achter de Hema op een scherm van 7 bij 15 meter de filmklassieker Indiana Jones and the last Crusade ver toont. De voorstelling begint om 21.00 uur. SCHIEDAMBurgemeester Reinier Scheeres ziet goede mogelijkheden voor Schiedam in het toerisme. „Schiedam is daar best kansrijk in", stelt de burgervader in een interview in de informatiekrant van de Kamer van Koophandel. Volgens Scheeres heeft Schie dam een groot aantal elemen ten uit het verleden die een groot publiek kunnen trek ken. Tot die elementen beho ren de vier (straks vijf) mo lens, de Korenbeurs, het Ste delijk Museum. „Er moet al leen nog meer structuur in worden aangebracht, er moet meer eenheid in komen en een schaal aan worden gegeven om er een attractie voor dag- bezoek van te maken, zegt Scheeres. Een museum dat gewijd is aan de geschiedenis van de jenever zou een goede uitbreiding van het aanbod kunnen zijn. Vol gens Scheeres zit het museum, dat wordt gevestigd in de voormalige branderij De Lo- komotief aan de Lange Haven, er aan te komen. „Er is een rondje gemaakt om te onder zoeken of er voldoende be langstelling is om financieel aan de oprichting van zo'n museum bij te dragen. De be richten zijn heel positief. Zo wel landelijk als lokaal ziet 'de branche' er brood in", al dus Scheeres. BRAND Onbekende van dalen hebben zondagmorgen vroeg de deurklinker bij de ingang van het Passagetheater in brand gestoken. Dor de hit te die hierbij ontstond, ging een grote ruit aan diggelen. SCHIEDAM— Het psy chiatrische netwerk in het Waterweg Noord-gebied begint gestakte te krijgen. Vorige week is de kliniek van het psychiatrisch cen trum Joris in Schiedam uitgebreid naar 45 plaat sen. In 1992 wordt begon nen met nieuwbouw die vier jaar later klaar moet zijn. Dan voldoen de psy chiatrische voorzieningen in het Waterweggebied ook aan de landelijke normen. Het psychiatrisch centrum is nu nog gevestigd in het voor malige Noletziekenhuis in Schiedam. Het centrum heeft momenteel een capaciteit van 100. In het zelfde gebouw is ook de Schiedamse dagkliniek ge huisvest. In 1992 wordt be gonnen met de fasegewijze af braak en nieuwbouw op de zelfde lokatie. Tegelijkertijd met de groei van het centrum in Schiedam zal de vestiging van Joris in Delft moeten in krimpen. Beleid WVC Dit vloeit voort uit het beleid van het ministerie van WVC. Dat bepaalde in 1987 dat de psychiatrische voorzieningen beter gespreid moeten wor den. „De regio Nieuwe Water weg Noord was een behoorlij ke witte vlek", zegt dr. P. Vla- minck, eerste geneeskundige in het nieuwe centrum. Vanaf november vorig jaar voert het PC Joris het bewind over de voormalige psychia trische afdeling van het Schielandziekenhuis. De PC Joris NWN beheert ook een polikliniek in Schiedam en Vlaardingen. Dankzij deze structuur kan het PC Joris volgens Vlaminck betere hulpverlening garanderen. Doordat zowel de polikliniek als de dagbehandeling en de kliniek in dezelfde handen zijn, worden wachtlijsten voortaan voorkomen, aldus de psychiater. „De voorzieningen zijn beter op elkaar afge stemd", stelt Vlaminck. Multifunctioneel De belangrijkste verschillen met het verleden zijn dat het ziekenhuis een multifunctio neel centrum wordt waarin de kliniek, dagbehandeling en polikliniek zijn geïntegreerd. Dit centrum is verantwoorde lijk voor de totale psychiatri sche zorg in het Waterwegge bied. Het voordeel hiervan is dat de beslissing tot opname van een patiënt en het beheer over de beddencapaciteit in één hand is.. Volgens Vlaminck wordt het bureaucratische principe van 'wie het eerste komt, het eerste maalt' ver vangen door het criterium 'wie het meest zorg nodig heeft, krijgt dit'. Dankzij de nieuwe organisatie kan de patiënt in de verschil lende stadia van zijn behan deling worden geholpen door dezelfde behandelaar. Voor de patiënt heeft dit als voordeel dat hij niet iedere keer op nieuw zijn verhaal hoeft te Efficiënter Een bijkomend effect is dat er Coördinator F. Zegerseerste geneeskundige P. Vlaminck en algemeen directeur IJ. (v.l.n.r.) van het nieuwe psychiatrisch centrum Joris efficiënter gebruik gamaakt de 180.001? inwoners jaarlijks wordt van de beschikbare zo'n vierhonderd opnamen beddencapaciteit. In 1996 zijn. moeten de psychiatrische voorzieningen voor de ge- Na voltooiing van de nieuw- meenten Schiedam, Vlaardin- bouw zullen er in totaal 150 gen en Maassluis werken vol- personeelsleden bij het PC Jo- gens de landelijke normen, ris werken. Vlaminck ver- Vlaminck verwacht dat er op wacht geen moeilijkheden met het vinden véin personeel, on danks de krapte op de perso- neelsmarkt. „Begin dit jaar zijn we gegroeid van 50 naar 80 man en dat ging zonder problemen. Omdat het iets nieuws is komen de mensen uit het hele land, tot uit Gro ningen toe", aldus Vlaminck. Aanrijdingen met gewonden SCHIEDAM Een 16-jarige bromfietser uit Vlaardingen is vrijdagmorgen aangereden door een 47-jarige plaatsge noot. Het ongeluk vond plaats op de kruising Laan van Bo- l'Es en de Churchilllaan. De automobilist kon de bromfiet ser niet meer ontwijken nadat deze door het rode licht was gereden. De bromfietser is met gebroken pols naar het Holyziekenhuis overgebracht. Een 16-jarige Schiedamse is vrijdag geschept en het slachtoffer geworden van een door rood licht gereden auto mobilist. Het slachtoffer stak op de bromfiets de Van Haar- enlaan over. Ze is met onbe kend letsel naar het Schie landziekenhuis vervoerd. SCHIEDAMMinister Ien Dales van Binnenlandse Zaken heeft woensdag in het bijzijn van een groot aantal hoogwaardigheidsbekleders het nieuwe politiebureau aan het Bijdorpplein geopend. Het Schiedamse bureau is de eerste in een bouwstroom van vijf. Zaterdag was het de beurt aan het Schiedamse publiek om een kijkje te nemen in het nieuwe bureau. In grote getale werd hiervan gebruik gemaakt. SCHIEDAM De Schiedamse kunstenaar Theo (Doop) Wiegman heeft vrijdagavond uit handen van burgemeester Scheeres de Aleidapenning ontvangen. Wiegman kreeg de erepenning van de gemeente Schiedam uit erkentelijkheid voor zijn waardevolle bijdrage aan de beeldvorming van de stad Schiedam en zijn artistieke inzet. Het is de tweede keer dat de Aleidapenning is uitgereikt. De eerste keer viel de eer te beurt aan het WD- raadslid Gerard Verhulsdonk voor zijn 25-jarig lidmaatschap van de Schiedamse gemeenteraad. Steekpartij op Broersveld SCHIEDAM Bij een vecht partij op het Broersveld is za terdagavond een 19-jarige Schiedammer in zijn arm ge stoken. Het slachtoffer werd na een korte woordenwisse ling met een 19-jarige en een 15-jarige Schiedammer door een van de daders beetgepakt. De andere ruziezoeker stak daarop met een nagelvijl. Het resultaat was een drie centi meter diepe wond in de bo- Open huisshow bij KEUKENTECHNIEK SCHIEDAM B.V. 27 - 28 - 29 september - demonstratie magnetrons - koken in het jaar 2000 - etc. etc. Zie onze advertentie a.s. donderdag. Couwenhovenstraat 9-11 Schiedam 010-4264310 SCHIEDAMDe gemeente Schiedam heeft op de valreep nog gereageerd op het deel van het Structuurschema Ver keer en Vervoer. In een brief aan de Tweede Kamercom missie voor Verkeer en Water staat spreken B en W hun ver heuging uit over het feit dat de regeringsbeslissing op een aantal punten is aangepast aan de veranderde meningen over de ontwikkeling van het autoverkeer. Aan de andere kant constateert het college echter ook dat de beleidswen ding voor Schiedam weinig oplevert. Het college is met name te leurgesteld over het feit dat de aanleg van de omstreden A4 door de woongebieden van Schiedam en Vlaardingen en het recreatiegebied Midden Delfland. Een deel van het tracé, dat voorheen de naam A24 droeg en nu Al 6 is ge noemd, is geschrapt. Het col lege betreurt het dat dit ook niet is gebeurd met het ge deelte door het groengebied van Midden Delfland. B en W verbazen zich er ook over dat de A4 niet meer wordt genoemd in de rege ringsbeslissing over het SW. „Wij betreuren dit zeer, dat op deze wijze ieder zicht op het gebeuren wordt ontnomen en geen handvat tot mogelijke Verzwaard status Volgens het college heeft de A4 een nog meer verzwaarde status gekregen in het rege ringsvoorstel. In de reactie aan de Tweede Kamer wijze B en W op de gevolgen die dit volgens hen heeft; een hogere verkeersprognose, grotere kans op uitbreiding van vier naar zes rijstroken en een ho gere milieubelasting voor de omwonenden en het natuur gebied Midden Delfland. „Kortom alle bezwaren die wij voorheen tegen aanleg van dit tracé hebben geuit, zien wij vanwege het door de rege ring voorgestane beleid en in samenwerking met de huidige ontwikkeling van het autover keer slechts worden ver sterkt", aldus het Schiedamse college. Tegenstrijdig De aanleg van de A4 is ook tegenstrijdig met andere ont wikkelingen in Schiedam, stellen B en W. „Terwijl wij, met rijkssubsidie, binnen de gemeentegrenzen bezig zijn met de ontwikkeling van een verkeersmilieukaart ten einde mogelijke beluids- en lucht verontreiniging in het stede lijk gebied te beperken, wordt het effect teniet gedaan door de grote verkeerradar die straks langs onze woongebie den zal lopen. Daarnaast zal deze verbinding een extra bron van risico vormen van wege het vervoer van gevaar lijke stoffen dat erop zal kun nen plaatsvinden". Openbaar vervoer Volgens het college kan beter voor uitbreiding van het openbaar vervoer worden ge kozen als alternatief voor het aanleggen van nieuwe wegen. Vooral het stadsgewestelijk openbaar vervoer verdient volgens B en W meer aan dacht. „Dit zal als voor- en natransportmiddel onont beerlijk zijn, indien wordt verlangs dat frequenter van de trein gebruik wordt ge maakt". Als het aan de gemeente Schiedam ligt wordt een deel van het budget dat nu aan het NS-vervoer wordt besteed be ter op zijn plaats zijn bij het stadsgewestelijk openbaar vervoer omdat dit sneller en goedkoper te realiseren zou zijn. Gewezen wordt ten slotte op het feit dat er plannen zijn om het openbaar vervoer in het Rijnmondgebied te verbete ren. „Het is toch betreurens waardig als nu aan deze plan nen bij gebrek aan financiële middelen geen of onvoldoende uitvoering zou kunnen wor den gegeven", besluiten bur gemeester en wethouders hun reactie aan de Tweede Kamer. Politie zoekt slachtoffers SCHIEDAM De politie is op zoek naar drie jonge Schiedammertjes die zon dagmiddag omstreeks 15.00 uur het slachtoffer zijn ge worden van afpersing. Sur veillerende agenten zagen op de Singel hoe de drie in de leeftijd van ongeveer 13, 14 jaar werden bedreigd door twee vijftienjarige jongens. Na een achtervolging wisten de politie agenten een van de afpersers te pakken te krij gen. Ook de andere dader zal niet aan de sterke arm der wet ontsnappen want zijn naam is bekend. De politie zoekt echter de drie slachtof fertjes. De jongens worden verzocht zich te melden bij de politie. Branderstriathlon verloop chaotisch. Peter van Velzen breekt het ijs bij SW. i Foto-impressie Brandersfeesten. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Gemeente overtreedt mediawet SCHIEDAM De gemeente Schiedam heeft een boete van het commissariaat voor de media geriskeerd door het doorgeven van de Turkse zender TRT en de Italiaanse zender Rai Uno op één ka naal. Volgens de door de ge meente gekozen constructie maakt Rai Uno plaats voor TRT op het moment dat deze zender in de lucht komt. Deze formule staat echter op gespannen voet met de medi awet. Om problemen te voorkomen heeft Schiedam bij het ministerie van WVC ontheffing aangevraagd. Mocht de gevraagde onthef fing niet worden verkregen dan zal Rai Uno waarschijn lijk van het Schiedamse ka belnet verdwijnen. Standwerkers op weekmarkt SCHIEDAM Een bezoek aan de Schiedamse week markt krijgt vrijdag een extra dimensie. Gevierd wordt dat de markt in de huidige vorm al veertig jaar bestaat. Ook vindt die dag het vijftiende Schiedamse Standwerkers Concours plaats. Ongeveer 25 standwerkers ko men uit het hele land om hun waren met een vlotte babbel te slijten. De van de tongriem gesneden kooplieden zullen dit elk op hun eigen wijze doen. Een jury zal de standwerkers beoordelen op originaliteit, spreekvaardigheid en overtui gingskracht. Ondermeer ge meentesecretaris Gorissen, het raadslid De la Rie en de echtgenote van burgemeester Scheeres maken deel uit van de juiy. COLLECTE De jaarlijkse col lecte voor het koningin Wilhelmi- nafonds voor de kankerbestrij ding heeft dit jaar f 66.067,50 op gebracht. Dankzij een legertje collectanten is de opbrengst hoger uitgevallen dan in het vorig jaar. In 1989 bracht de collecte voor het koningin Wilhelminafonds 50.820 gulden op. SCHIEDAM—Het CDA is niet tevreden met de manier waarop vorige week de archi tectuurexcursie van de com missie voor stadsontwikke ling is verlopen. In een brief aan wethouder Chris Zijde veld (PvdA) doen de christen democraten hun beklag. Het CDA vreest dat Zijdeveld af stevent op een enkele kandi daatstelling voor de architec tenkeuze voor het Stadserf. De excursie is voor de CDA'ers anders uitgepakt dan was verwacht. De CDA- raadsleden hadden gedacht een aantal projecten van ver schillende architecten te gan bezoeken. Tijdens de excursie kwamen de CDA'ers er echter achter dat de te bezoeken pro jecten in Ouder-Amstel, Am sterdam, Almere en Apel doorn ontworpen zijn door le den van de Architectengroep Amsterdam. Bij de dienst Gemeentewer ken bleek ook en duidelijke voorkeur te zijn voor de twee architecten Reinboutt en Ruissnaars. Op een voorstel dat deze week wordt ver wacht, kunnen de raadsleden dan ook alleen ja of nee zeg gen. Het CDA is het niet eens met deze gang van zaken. 'De door u gevolgde procedure vertoont een ernstig hiaat', schrijft het CDA aan Zijde veld. 'Aan de excursie is op geen enkele manier een uit eenzetting voorafgegaan waarom slechts objecten van een architectenbureau zouden moeten worden bezocht. Ons verwachtingspatroon was dat er een presentatie zou zijn van het werk van meer architecten met verschillende architecto nische oplossingen passend in het beeld dat in de commissie tijdens een diapresentatie was opgeroepen. Het tegendeel was het geval'. De CDA-raadsleden eisen nu van Zijdeveld da,t hij op korte termijn een nieuwe presenta tie inlast zodat de politici als nog kennis kunnen maken met het werk van andere architec ten die in aanmerking komen voor het ontwerpen van de be bouwing op het Stadserf.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1