Woutershof viert 10- jarig jubileum met feestweek 'Stedelijk Museum moet niet van nationaal belang willen zijn' Visserijmuseum wil tij keren met ingrijpende reorganisatie Informatie DE HAVENLOODS 'Een busje is echt geen overbodige luxe' Boetevrij inleveren bij hoofdbibliotheek Mijnenveger in Voorhaven DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 SCHIEDAM— Wouters- hof, het enige Schiedamse dagverblijf voor volwassen verstandelijk gehandicap ten, viert in de eerste week van oktober het tienjarig jubileum en laat dat niet onopgemerkt voorbij gaan. De kop van het activitei tenprogramma is er echter al af, want twee weken ge leden werd reeds een spon sorloop gehouden. Leerlin gen en docenten van de na bijgelegen basisschool 'Prins Claus' liepen samen met de leiding van het dag verblijf geld bijeen. De op brengst van het evenement komt geheel ten goede aan de aanschaf van een nieuw autobusje. Wie woensdag 3 oktober het dagverblijf tijdens de open dag bezoekt, merkt al gauw dat de veertienhoofdige lei ding en de ruim zestig gehan dicapten alles hebben wat hun hartje begeert. Het twee eta ges tellende gebouw beschikt over een moderne keuken, een ruime recreatiezaal, een handvaardigheidlokaal, een gymzaal, en kapsalon en een zestal groepsruimten. On danks deze luxe zit Wouters hof dringend om geld verle gen. Het autobusje waarmee de dagverblijfbezoekers wor den opgehaald en thuisge bracht is aan de laatste kilo meters toe, en dient broodno dig te worden vervangen door een nieuw vervoermiddel. „De gemeente stelt geen nieuw busje beschikbaar", legt Yvonne uit. Zij is circa vijf jaar als groepsleidster aan Woutershof verbonden. „Toen we nog in Kethel zaten, vond men vervoer wel noodzakelijk maarnu het verblijf vrij cen traal is gelegen, vindt men dat niet meer nodig. Ergens kan ik dat wel begrijpen, maar we moeten toch iedere dag onze mensen vervoeren omdat er. nogal wat activiteiten elders worden georganiseerd". Geld inzamelen „Uiteraard", vult collega Anja haar aan", „zitten we geen hele dagen binnen. We doen boodschappen met de groe pen, gaan zwemmen en heb ben ook regelmatig paardrij den op het programma staan. Daarom is een busje echt geen overbodige luxe. Tijdens onze jubileumweek proberen we op verschillende manieren geld te verzamelen voor de aan schaf van het busje". De begeleiders verkopen niet alleen loten, maar hebben ook alle bedrijven in Schiedam aangeschreven met de vraag of zij een gift over hebben. Alles welbeschouwd bestaat er goede hoop dat het busje gauw voor de deur van de Woutershof staat. Het oude busje is dus aan ver vanging toe, het vijf jaar oude gebouw in de De Meester- straat ziet er daarentegen nog als nieuw uit. Doordat het vo rig onderkomen aan de Joppe- laan uit zijn voegen groeide, werd er gezocht naar een an dere, ruimere locatie. Na vele De zestig bewoners van de Woutershof kunnen beschikken over o.a. een recreatiezaal, handvaardigheidslo kaal, gymzaal en zes groepsruimten. Vlaardinger tegen vangrail SCHIEDAM Na een wilde achtervolging is een 23-jarige Vlaardinger zondagmorgen uiteindelijk tot stilstand ge komen tegen de vangrail op het Kethelplein. De man ne geerde op de Burgemeester Knappertlaan in Schiedam een stopteken van de politie. Tijdens de achtervolging door Schiedam en Vlaardingen reed de Vlaardinger een ver keersbord ondersteboven op de Schiedamsedijk. Op het Kethelplein miste de man wel de bocht maar niet de vangrail met als gevolg een compleet vernielde auto. De Vlaardin ger had volgens de politie een glaasje teveel op. onderhandelingen kreeg het dagverblijf een stuk grond aangewezen, maar omdat de overheid inmiddels was over gegaan tot een bouwstop, moest het nieuwe dagverblijf voorlopig nog even op zich la ten wachten. In december 1984 verdween dan eindelijk de eerste paal in de grond, en precies tien maanden later werd het nieu we pand in gebruik genomen door vijftig mannen en vrou wen tussen de vijftien en ze ventig jaar. Dat de begeleidingsgroep niet alleen voor tal van dagelijkse activiteiten borg staat, heb ben de gehandicapten de laat ste jaren wel ondervonden. De hele week worden de aanwe zigen beziggehouden met te kenen, handwerken, koken, winkelen en meer ontspan nende evenementen. Een keer per jaar gaat de hele groep een week op vakantie, en het hoogtepunt van die uitstapjes werd in 1987 gevormd door een bezoek aan een dagver blijf in Wales, dat eerder al te gast was in Schiedam. Feestweek Maar ook aan de feestweek heeft de groep begeleiders heel wat aandacht besteed. Volgende week wordt behalve het open huis ook een sport dag georganiseerd op het ter rein van voetbalvereniging Schiedam. Het sportieve fes tijn krijgt met een gekostu meerde voetbalwedstrijd een ludiek einde. Ook de feestweek krijgt een waardig slot. Op 5 oktober staat het ontmoetingscentrum 'De Blauwe Brug' in het teken van de feestavond, waar niet alleen de gehandicapten en hun begeleiding maar ook de tehuismedewerkers en fami lieleden worden verwacht. Kortom, Woutershof bruist van aktiviteiten. Alfred Batenburg, één van de groepleiders wil dat maar al te graag benadrukken. „Niet al leen de 'dagverblijvers' bele ven ontzettend veel plezier aan de activiteiten, maar wij ook. En we zitten echt niet stil. Daar krijgen we niet eens de kans voor", vertelt hij tij dens het figuurzaaguurtje. Als een van de gehandicapten hem ploseling lachend te lijf gaat voor een stoeipartijtje wordt er begrepen wat hij be doelt. Zonne laakt plantte nplan' VLAARDINGENIn de ogen van WD-fractievoor- zitter Bram Zonne is het be leidsprogramma van het PvdA/CDA/D66-college al lesbehalve opvallend te noe men. "Afgezien van de wei nig originele naam kan ook de inhoud niet spectaculair genoemd worden. Op alle beleidsterreinen wordt ons vernieuwing beloofd, maar concretisering daarvan blijft vooralsnog in het duister. Henk Roijers merkte in de fractievergadering op, dat wie plannen aankondigt, voorlopig niet behoeft te denken, en daar lijkt het in derdaad op," merkt Zonne in het partijblad van de libe ralen op. Hij vervolgt: "Veel meer dan een 'plannenplan' is het be leidsprogramma dus nog niet. We zullen het voorlopig moeten doen met retoriek en losse kreten". En: "Het pro gramma zegt grote waarde te hechten aan inspraak en participatie van bewoners bij het bestuur van de stad. Wij herkennen hierin de hand van D66, die dit stok paardje al jaren berijdt. Dat zelfde D66, dat nauwelijks enige weken eerder net als PvdA en CDA de mening van de bewoners van de wijk rond de Anthony Knotten beltsingel volstrekt negeerde en tegen de bewonerswensen stemde voor afsluiting van de wijk. Je moet maar dur ven!". De verpaupering heeft al toegeslagen:„het vertrokken, zodat de gemeen te de woningen kan gaan ver bouwen en er binnenkort weer gezinnen in plaats van alleen staanden kan huisvesten. Navraag bij het gemeentelijk Wegener Ixls-aanhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus :220, 3130 AE Vlaardingen. Telefoon: 010-4.352.911. 'Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: H. Post. (tel.privé 010- 4735870) DISTRICTVERKOOPLEIDER -Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) REDACTIE: Marianne Ames en Susan de Ligt. Correspondent SCHIEDAM: Eric Steenbergen. SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899 -17787) DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en rn uitgave van Wegener huis-aan- DIRECTEUR: V. Doom Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 grote puinhoop". woningbeheer leert dat de vrouw het inderdaad bij het rechte eind heeft. „De zaak heeft wel degelijk onze aan dacht", bekent de heer Mey- boom, woordvoerder van het gemeentelijk woningbeheer. „Het kan zo echt niet langer, dat hebben ook wij ook inge zien. Momenteel proberen we de woningen leeg te krijgen zodat we met de opknapbeurt kunnen beginnen. Er wonen nog twee mensen en voor hen moeten we, uiteraard in goed overleg, een andere behuizing zien te vinden. Wanneer we met de renovatie van start gaan, is nog niet bekend. Te vens wil ik me niet vastleggen op een aantal maanden. We gaan er wat aan doen, en dat is het belangrijkste", aldus de ambtenaar. Die mededeling doet één van de buurtbewoonsters zicht baar goed. „Ik ben zo blij dat het hier weer wordt, zoals het altijd is geweest. Ik woon hier vanaf 1951 en heb het altijd heel erg naar mijn zin gehad. Door de criminele toestanden was de sfeer flink verziekt, maar nu men de situatie gaat verbeteren, heb ik er alle ver trouwen in dat de woonomge ving weer lekker ouderwets wordt. Want wat is er nou leu ker dan spelende kinderen voor de deur"? Drs.P solo in de Teerstoof SCHIEDAM— De bekende dichter Drs.P treedt vrijdag 28 september op in theater de Teerstoof met een literair so loprogramma. Tijdens het programma komt een groot aantal verschillende thema's zoals fruit en groenten, leeste kens en lichaamsdelen aan de orde. De nummers van Drs.P moeten het hebben van de ori ginaliteit en vakmanschap. Ze komen niet uit de ziel van de dichter. Dat een aantal num mers plantaardige onderwer pen bevat, heeft te maken met de bemoeienis van Drs.P met een land- en tuinbouwkundig radioprogramma. Zieleroer- selen, cliches en actualiteit zijn ver te zoeken maar wel biedt Drs.P een afwisseling van tekst en muziek. Het lite raire caberet begint om 20.30 uur. Toegang kost vijftien gul den. Houders van CJP/Pas 65 krijgen een rijksdaalder kor ting. Theater de Teerstoof is te vinden in de Nieuwstraat 12. Open dag in Passagetheater SCHIEDAM —Traditiege trouw houdt het Passagethea ter tijdens de Brandersfeesten open dag. Ook dit jaar is dat weer het geval. Op zaterdag 29 september opent het thea ter de deuren voor belangstel lenden. Iedereen die een kijkje wil nemen aan de andere kant van het theater krijgt deze dag een kans. Regelmatig zijn er rondleidingen waarbij men op plaatsen komt die normaliter verboden gebied zijn voor on bevoegden: de kleedkamers, het toneel, de regiecabine. Een deel van het theater staat tij dens de open dag in het teken van de radio en de televisie. Op mediagebied is er van alles te beleven. Grote trekker is ongetwijfeld een stand van Phillips met, de televisie van de toekomst. De open dag duurt van 10.00 tot 16.30 uur. VLAARDINGEN— Het ko mend voorjaar wordt er een begin gemaakt met de drie fa sen tellende reorganisatie van het Visserijmuseum. De laat ste ingrijpende verandering die het museum onderging, stamt uit 1970. „Na twintig jaar Visserijmuseum nieuwe stijl waarin het zich een op vallende en geheel eigen plaats verwierf in zowel de VVV gewoon geopend SCHIEDAM— Normaal ge sproken staan de medewer kers van de VW iedere dag klaar om mensen een gezellig uitje te bezorgen maar vrijdag 28 en zaterdag 29 september gaan de medewerkers van de plaatselijke VW zelf eens op stap. Deze twee dagen viert namelijk de landelijke organi satie van VW's de ANW, haar 75-jarig bestaan. Alle medewerkers van de VW's in heel Nederland trekken dit weekeinde naar Groningen om dit feit samen te vieren. Veel VW-kantoren zullen dan ook geslotn zijn. In Schie dam is echter besloten een klein team achter te laten zo dat het kantoor aan de Bui tenhavenweg normaal ge opend kan zijn. visserij als de museumwereld, is het tijd voor verandering. De signalen zijn duidelijk", staat te lezen in het verleden week door waarnemend direc teur Frits Loomeijer gepre senteerde 'Plan Visserijmu seum'. De plannen gaan ruim f 360.000.- kosten. „Voor het welslagen van het reorganisatieplan is de rol van de gemeente essentieel. Zon der financiële injectie zal het museum niet in staat zijn op afzienbare termijn uit het dal te komen waar het langzaam in terecht is gekomen". Niet in dit gedeelte van de financiële raming opgenomen, is het idee om voor het Visse rijmuseum een museumkade te realiseren. Terwijl verbou wing en herinrichting van het monumentale 'Huis met den Lindeboom' grotendeels be kostigd kan worden met geld dat vrijkomt bij de personele inkrimping („Natuurlijk ver loop via VUT en pensioen") en subsidies, is hulp van buitenaf onmisbaar bij de totstandko ming van de historische kade. Om voor het museum een oud visserschip te laten afmeren, op de kade opvallende musea le zaken te tonen als bijvoor beeld de nog te bouwen repli ca van de houten stadskraan die van 1858 tot 1909 op de Westhavenplaats stond en 's zomers een terras uit te baten is bijna f 460.000.- nodig. „Het omgevingsplan zal gefi- nancieerd moeten worden door de stad Vlaardingen in combinatie met sponsors", is het uitgangspunt. WAnt: „Eén van de manco's van het Visserijmuseum en in zekere zin ook van Vlaardin gen als stad, is de vrijwel tota le afwezigheid van een zicht bare binding met het verleden op straat en in de havens. Het unieke 'Huis met den Linde boom' staat aan de oude vis sershaven, maar voor de deur vindt men slechts geparkeerde auto's en schepen met weinig of geen historisch karakter. Op een mooie gevel na is het museum als zodanig nauwe lijks herkenbaar. Er zal alles aan gedaan moeten worden om mensen naar de locatie er van te leiden". Alarm ALARMNUMMER: 06-11 voor elke seconde die telt. Medische dienst ARTSEN: Telefonische boodschap pendienst, tel. 420.66.11. KRUISWERK NIEUWE WATER WEG-NOORD: Kantoor: Van Swin- densingel 40, tel. nr. 4739900. Be reikbaar ma. t/m vr. van 09.00-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn Van Swindensingel 40, ma. t/m nf»- 7 Ver- 12.00-13.00 ui Schiedam-Noord: tel. nr. 4706177. Schiedam-Oost, Centrum en Nieuwland: tel. nr. 4739900. Schiedam-Zuid: tel. nr. 4263129. Schiedam-West: tel. nr. 4261915. Weekenddienst informatie: tel. nr. 4602611. TANDARTSEN: Per 1 jan. tandarts- spoedgeval spreekuren voor in het weekend van vrij. 17 uur tot ma.morg. 8.00 uur en in de avonduren bereik- derslaan 98, t STICHTING KRAAMCENTRUM MAASSTEDEN INTERKRUIS: 2e en 4e woensdag v.d. maand van 2-3 uur van Swindensingel 40. Groenoord en Kethel: elke 1e en 3e donderdag v.d. maand van 2-3 uur wijkgebouw Bach- plein. IN VERWACHTING? Kraamcentrum Maassteden, Schie- damseweg 99, 3134 BE Vlaardingen, tel. 010-4342867, voor directe hulp dag en nacht. Voor het bespreken van kraamhulp of informatie kupt u terecht op een van onze spreekuren, waarbij u recht streeks van een kraamzorgverpleeg- kundige adviezèn en informatie kunt krijgen. Alle tijderf zijn van 14.00- 15.00 uur. Schiedam: Van Swindensingel 99: elke 2e en 4e woensdag v.d. maand; Vlaardingen: Schiedamseweg 99: elke maandag. Wilt u of kunt u van deze spreekuren geen gebruik maken, dan kunt u tel. aanmelden elke maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 11.00 uur, tel.nr. 4358595. Op dezelfde dagen is er van 11.00 tot 12.00 uur een zwangerschaps-en kraamzorginformatielijn voor al uw vragen tel.nr. 4358595 HUISARTSENGROEP DE GORZEN/ NIEUWLAND: Voor spoedgevallen, tel. 426.78.31 DIERENARTS: Dhr. De Kaper, Jan Steenstr. 39, tel. 426.82.34, Dhr. Vi- see, Schiedamseweg 41d, tel. 470.40.22, Dhr. v. Eerd, Schoolstraat 7/Warande 99, tel. 473.48.19. Dhr. J. Veltenaar, tel. 010-471.07.15. SCHIEDAM Vanaf 1 okto ber worden ook in het hoofd- filiaal van de Openbare Bi bliotheek Schiedam de boe ken geautomatiseerd uitge leend. Doordat de computer het werk van het personeel ver licht, kan er meer tijd en aan dacht worden besteed aan het verstrekken van inlichtingen, helpen bij het zoeken naar in formatie en het geven van voorlichting over bibliotheek gebruik. De gebruikers van de biblio theek, die inmiddels al over een voor het automatiserings systeem geschikte lenerspas beschikken, kunnen bij het in gebruik nemen van de compu ter met een schone lei begin nen. Op vrijdag 28 en zaterdag 29 september kan iedereen die 'e'en of meerdere boeken te lang in het bezit heeft, die boetevrij inleveren. De hoofd bibliotheek is niet de eerste Schiedamse vestiging die tot automatisering is overgegaan, want het filiaal Noord beet vorig jaar al de spits af. Na de hoofdbibliotheek aan de Lan ge Haven, volgen filiaal Oost in de Lorentzlaan op 15 okto ber en de cehtrale jeugdbi bliotheek aan de Korte Haven een week later. SCHIEDAM SCHIEDAM— In het kader van de Brandersfeesten die vorige week van start zijn ge gaan, brengt de mijnenveger Hr.Ms. Haarlem een bezoek aan Schiedam. De Haarlem behoort tot hetzelfde flottielje als de naar de Brandersstad genoemde Hr.Ms. Schiedam. Dit schip is echter momenteel buiten bedrijf in verband met het ministerie van Defensie. Omdat de commandant van de Hr.Ms. Schiedam evenals een groot aantal officieren en be manningsleden is overge plaatst naar de Hr.Ms. Haar lem zal dit schip nu de ho- neurs waarnemen. Het mari neschip ligt vanaf vandaag tot zondagmorgen in de Voorha ven en zal voor het publiek toegankelijk zijn. Voor een bezoekje aan boord kan men op zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17,.00 uur terecht op de mij nenveger. Zondagmorgen om 10.00 uur kiest de Hr.Ms. Haarlem weer ruim sop. SCHIEDAM In de discussie over de toekomst van het Ste delijk Museum heeft zich nu ook de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum ge mengd. Het bestuur van de vereniging heeft de eigen wensen op schrift gesteld voor het college. Belangrijkste eis: het museum moet weer wor den bestuurd door een com missie van burgerleden in plaats van door politici. De Vrienden van het Stedelijk Museum, volgens eigen zeggen een bundeling van een deel van het publiek, vindt dat het museum zich in de toekomst meer moet bezig houden met Schiedam. "Wij gaan er van uit dat alleen de gemeente Schiedam het museum finan cieel in stand houdt. Het geld dat aan het museum wordt be steed kan niet op andere wijze dan ten bate van de Schie dammers worden uitgegeven. Wij vinden dan ook dat het museum zich in eerste plaats moet richten op de Schiedam mers. Het moet als klein mu seum niet van nationaal be lang willen zijn", zo stellen de Vrienden. Om een museum te zijn dat leeft in de gemeenschap zal het expositiebeleid afwisse lend moeten zijn, vindt de ver eniging ook. Voor de tentoon stellingen kan de eigen collec tie als uitgangspunt worden gekozen. Dat betekent volgens de vereniging wel dat de ver zameling goed toegankelijk moet zijn. Stukken die niet goed in de collectie zijn te plaatsen kunnen volgens de Vrienden beter afgestoten worden dan ze onbenut in het depot te laten. Historie Moderne kunst is echter niet het enige dat volgens de Vrienden in het museum te zien zou moeten zijn. In de ogen van de vereniging heeft het museum twee kanten: his torie en moderne kunst. "De historische voorwerpen die nen in afwisselende exposities te worden getoond. Daarbij komt ons een nauwe samen werking met het Schiedamse archief gewenst voor", aldus het bestuur van de Vrienden. Wat betreft het aankoopbe leid pleiten de Vrienden er voor 'die werken aan te kopen die als signalement van een stroming of kunstenaar kun nen dienen', dat wil zeggen voort te bouwen op het beleid van de gewezen directeur Hans Paalman. Voor een optimaal gebruik van het museum is het nodig dat de ruimten in het gebouw beter benut worden, stellen de Vrienden. De gemeente moet daarom de ruimte in de kel ders waarin nu een horecage legenheid zit niet opnieuw verhuren. Ook de kunstklas- sen kunnen volgens de vereni ging beter elders onderge bracht worden. Tevens zou den de Vrienden het toejui chen als de regentenkamer Directeur Om het een en ander in goede banen te leiden is naar de me ning van de vereniging goed gekwalificeerd personeel no dig. Het is een publiekelijk ge heim dat het niet goed boterde tussen de Vrienden en de naar huis gestuurde museumdirec teur Hans Paalman. Volgens Het museum moet de historische de Vrienden dient de opvolger voorwerpen uü de collectie regelma van Paalman goed leiding te tonen< vindt de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum, (archieffoto Havenloods "Uitingen van quasie-artistie- ke minachting voor organisa torische en administratieve zaken, duiden eerdei op dom heid dan op respect voor kunst", schrijft het bestuur, daarmee Paalman een veeg uit de pan gevend. Een nieuwe directeur moet volgens de Vrienden dan ook iemand met museologie of museumkunde zijn. Als het aan de Vrienden ligt, krijgt de politiek echter ook minder invloed op het mu seum. De wens wordt uitge sproken dat in de toekomst niet meer de raadscommissie voor cultuur bepaalt wat er in het museum moet gebeuren maar een commissie van ge'in- teresserde burgers.

De Havenloods | 1990 | | pagina 3