met sluiting bedreigd Gemeente moet taken afstaan aan regiobestuur Jongerencentrum De Dijk Grote Clubactie weer begonnen DE HAVENLOODS Jongeren in regio Waterweg Noord drinken en roken meer 300.000 bezoekers op zondagsmarkt Raadsleden vallen over presentatie renovatieplan De Leede: „Het gaat niet om een incident" Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Kabinet wil samenwerking desnoods afdwingen EXTRA IN DEZE KRANT RADIO RIJNMOND REPORTEI B en W starten spreekuur voor Schiedammers SCHIEDAM Burgers met grieven en vragen richting plaatselijke overheid kun nen vanaf 23 oktober terecht bij burgemeester en wethou ders. Met ingang van die da tum houdt het college een wekelijks spreekuur. Elke inwoner van Schiedam kan dan zonder een afspraak te maken één van de bestuur ders te spreken vragen. Bur gemeester Scheeres en de wethouders Van Kleef en Zijdeveld hebben zitting op dinsdag van 9.30 tot 10.30 uur. De wethouders Wieg man, Reijnhout en De Leede houden elke vrijdag van 13.30 tot 14.30 uur spreek uur. Overigens kan het voor komen dat een collegelid niet aanwezig is op zijn spreekuur. Hij zal dan wor den vervangen door één van zijn collega's. Bezoekers van het spreekuur dienen zich te melden bij de receptie in de hal van het gebouw. SCHIEDAMDe gang van zaken rond de presentatie van het renovatieplan voor de om geving van de Van Hogen- dorpstraat in Nieuwland heeft de ergernis gewekt van de raadsleden Cor Huijken (PvdA) en Marcel Houtkamp (D66). Het tweetal verwijt het college de raadscommissie niet om advies te hebben ge raagd. Houtkamp en Huijken wisten van het plan af. Op 5 septem ber werd de commissie geïn formeerd over het voornemen van het college om mee te doen aan een door de provin cie uitgeschreven prijsvraag. Gemeenten werd gevraagd plannen in te dienen voor ver betering van na-oorlogse wij ken. Volgens de raadsleden was het pian echter nog geheel vrij blijvend en zou de politiek nog gelegenheid krijgen om zich nog verder over het plan uit te spreken. Dat zou onder andere gebeuren tijdens een werkbezoek' door de raads commissie aan het Gemeente lijk Woningbeheer, de ver huurder van de woningen in het gebied Van Hogendorp- straat. inmiddels was het re novatieplan echter al gepre senteerd aan de bewoners. In de buurt ontstond grote on rust, vooral ook omdat het plan voorziet in de sloop van twee flatgebouwen. Houtkamp en Huijken verba zen zich er over dat de raads commissie niet om verder ad vies is gevraagd 'oordat het plan naar buiten gebracht. Des te meer omdat nog niet helemaal duidelijk is Wat er elders in de wijk Nieuwland gaat gebeuren. Tevens wordt het college gevraagd welke stappen deze denkt te onder nemen om de gerezen onrust bij de bewoners van de omge ving van de Van Hogendorp- straat weg te nemen. AFSLANKEN? en gewoon mee-eten met het gezin? Dat kan bij 'LIJN MEE' in groepsverband Dagelijks te bereiken tussen 16.30-18.30 Voor info: Mevr. IJsselstein Tel. 4714597 A Dames HBSS af gedroogd A Dijkstra wint snookertoernooi Standwerkster troeft mannelijke concurrentie af 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 VLAARDINGEN Velen zullen het inmiddels hebben gemerkt: de Grote Clubactie is weer van start gegaan. Wie familieleden, buren of kennissen heeft die lid zijn van een vereniging zal de komende tijd ongetwijfeld meerdere keren de vraag krijgen voorgelegd: „Wil je nog loten kopen." Nog voordat afgelopen don derdag het officiële startsein was gegeven voor de Grote Clubactie, gingen vertegen woordigers van de clubs de straat al op. Voor het kan toor van de Havenloods- /Nieuwe Vlaardingen Cou rant aan de Hoogstraat ver zamelden de eersten zich al voor 14.00 uur. Oni de wachttijd enigzins aangenaam door te brengen hadden de vier Vlaardingse Echt Bakkers voor versna peringen gezorgd. In het ka der van de week van het brood die gisteren is begon nen, kreeg iedereen een spe ciale vruchten/krentenbol bij de koffie. Aan het einde van de middag hadden in totaal 125 afge vaardigden van clubs uit Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Hoek van Hol land de pakketjes loten afge haald. Tot november hebben Vertegenwoordigers van de clubs halen de loten op. de deelnemende verenigin gen gelegenheid de loten te verkopen. De trekkingslijst van de Grote Clubactie 1990 wordt in de week van 12 tot 16 november gepubliceerd. EDITIE 9, DINSDAG 2 OKTOBER 1990, 39e JAARGANG, Nr. 40 Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM Het voortbe staan van het jongerencen trum de Dijk in Schiedam- Zuid hangt aan een zijden draadje. Het bestuur van de stichting Sociaal en Kultureel Werk Schiedam-Zuid ziet het niet meer zitten na dat bekend is geworden dat een groepje criminelen het centrum aan de Westfrankelandsedijk als een soort uitvalsbasis gebruikten. De politie trof onlangs in het jongerencentrum aan de Westfrankelandsedijk onder meer een partij vuurwapens aan afkomstig van een in braak in het politiebureau van Steenbergen. Vrijdagavond is de commissie van wethouder Bart de Leede in spoedzitting bijeen gekomen om over de problemen rond de Dijk te praten. De Leede wil echter nog geen mededelingen doen over de resultaten van het spoedoverleg. „In verband met de veiligheid van sommi ge mensen is besloten om nog niet naar buiten te treden", aldus De Leede. Volgens de Groen Links-wet houder gaat het niet om een incident. „Het is geen gering probleem. De zaak die zich daar heeft afgespeeld is niet al te kosher en de veiligheid van de medewerkers was in het geding. Op zo'n moment moet je je afvragen of je nog wel verder moet", zegt De Leede. Volgens de stadsbestuurder wordt deze week nog de defi nitieve beslissing over het voortbestaan van de Dijk ge nomen. De problemen met de Dijk ko men de wethouder slecht uit. Onlangs al werd het jongeren centrum Aladdin in Nieuw land gesloten na aanhoudende klachten door omwonenden. Het jongerencentrum was een verzamelplaats geworden van randgroepjongeren. Nu wordt De Leede weer geconfron teerd met een ontspoord jon gerencentrum, net nu dè nieu we wethouder een nieuw jon gerenbeleid op poten wil zet ten. „Ik zit ook niet op de sluiting van de Dijk te wachten. Het was een jongerencentrum dat altijd aardig draaide", aldus De Leede. Op 25 oktober had de wethouder een discussie gepland in de raadscommissie voor welzijn, sport, volksge zondheid en milieu over het toekomstige jongerenbeleid. „Het is inderdaad pijnlijk als vooruitlopend op die discussie allerlei incidenten gebeuren", zegt De Leede. „Dat is geen florrisante start." De wethou der heeft als het gaat om het jongerenbeleid een bijna com plete failliete inboedel van zijn voorganger Luub Haf kamp overgenomen. Twee jongerencentra dicht door problemen met min of meer criminele jongeren, geen cen trum in het oosten en geen centrum in de binnenstad. Het bestuur van de stichting Sociaal en Kultureel Werk Schiedam-Zuid was gisteren niet voor commentaar bereik baar. Schiedam/Vlaardingen De gemeenten Schiedam en Vlaardingen zullen in de toe komst een aantal taken moe ten afstoten. Het kabinet vindt dat er in een aantal ste delijke gebieden een nieuwe regionale bestuursvorm moet komen. Een van de regio's die de regering noemt in de vorige week gepresenteerde nota Be stuur en stedelijke gebieden is de stedelijke agglomeratie Rotterdam. De nieuw tevor- men besturen moeten zich volgens minister Dales en staatssecretaris De Graaff- Nauta vooral gaan bezig hou den met het openbaar vervoer en verkeer, milieu, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Dit zou betekenen dat de ge meentebesturen van Schie dam en Vlaardingen minder te zeggen krijgen over deze be leidsterreinen. Overigens hou den de twee bewindslieden een slag om de arm. De regio's moeten zoveel mogelijk het exacte takenpakket van het nieuwe bestuur zelf vaststel len, zo stellen Dales en De Graaf f-Nauta. In het geval dat de regio's er zelf niet in slagen met concre te voorstellen te komen, kan samenwerking desnoods door het rijk worden afgedwongen. Het kabinet dient hiertoe vol gend jaar een interimwet in. In het verleden lagen plannen voor samenwerking tussen Rotterdam en de kleinere randgemeenten gevoelig. Ge meenten als Schiedam en Vlaardingen vreesden over vleugeld te worden door het veel grotere Rotterdam. Vol gens Dales is het nu echter tijd dat er iets gaat gebeuren. Het traditionele beeld van de gro te stad die in de clinch ligt met de omliggende kleinere ge meenten klopt niet meer, al dus de minister. Voor burgemeester Van Lier van Vlaardingen komt de nota niet als een verrassing. 'We zijn in het Overleg Orgaan Rijnmond al met een blauw druk bezig. In gesprekken met de staatssecretaris is afge sproken dat we voor 1 april van het volgend jaar met een eigen voorstel komen', aldus Van Lier. De komst van een nieuwe bestuursvorm die een deel van het gemeentebeleid overneemt, is volgens de bur gemeester onvermijdelijk.' Vroeg of laat zal het toch moe ten gebeuren'. De situatie die zal ontstaan is volgens de Vlaardingse be stuurder te vergelijken met de structuur van de deelgemeen ten in Amsterdam en Rotter dam. SCHIEDAM Het was dag weer dringen geblazen in het centrum. Op de laatste dag van de Brandersfeesten be zochten volgens schattingen van de politie tussen de 250.000 en 300.000 mensen de binnenstad. R. Pillard van de stichting Brandersfeesten kijkt dan ook tevreden terug. et was bomvol. Ik heb het idee dat het aantal bezoekers zich langzaam stabiliseert. Het kan ook haast niet vol ler". Op het parcours waren zon dag geen incidenten, volgeps Pillard. Alleen op de parkeer plaatsen was het soms een chaos. Tot ver in de omliggen de wijken moesten de bezoe kers van de zondagsmarkt. Parkeren De organisatoren hebben ook tijdens deze editie van de Brandersfeesten weer geluk gehad met het weer. Op een buitje hief en daar na zijn de belangrijkste evenementen droog gebleven. Alleen de jazz-night is min of meer in het water gevallen doordat vanaf half elf het hemelwater _a behoorlijk porties naar be neden kwam zetten. Ook zon dag begon het 's middags te motregenen maar het publiek liet zich hierdoor niet wegja gen. De stichting Brandersfeesten kan nu na alle gedane arbeid even uitrusten. Volgend jaar is er echter weer een nieuwe af levering van de feesten, waar bij op de oude voet wordt voortgegaan, verwacht Pil lard. „De formule blijft ge handhaafd. Wel zullen we kij ken of bepaalde activiteiten vergangen kunnen of moeten worden", aldus Pillard. SCHIEDAM-WATERWEG NOORD Het percentage ro kers en drinkers onder de schoolgaande jeugd van 15 tot en met 20 jaar ligt in Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis boven het landelijk ge middelde. Dat blijkt uit de re sultaten van een eerder dit jaar gehouden onderzoek op scholen voor voortgezet on derwijs in de drie gemeenten. De opzienbarende gegevens zijn donderdag bekend ge maakt bij het begin van een project om kinderen en jonge ren te stimuleren tot gezonde gewoonten. Het projekt "t is maar wat je gewend bent' is een initiatief van de GGD Nieuwe Water weg Noord in samenwerking met de werkgroep preventie van het regionaal samenwer kingsverband Jeugdhulpver lening en de werkgroep Drugs en Alkohol Vlaardingen. Dat het project geen overbo dige luxe is, bewijst de uit komst van het onderzoek. Een stagiare van de Rijksuniversi teit Limburg enqueteerde in opdracht een groot aantal leerlingen op scholen voor het voortgezet onderwijs. Drinken Van de 268 jongens die de vra genlijst hebben ingevuld, be kende 85,1 procent wel eens alcohol te drinken, van de 248 meisjes die aan het onderzoek meewerkten, gaf 77,4 procent toe alkohol te consumeren. Landelijk ligt dit percentage lager, namelijk respectievelijk 74,7 en 71,4 procent. Ook rookt de Schiedamse, Vlaardingse en Maassluise jeugd meer dan het landelijk gemiddelde. Regionaal is het percentage rokers bij de jon gens 33,2 procent en bij de meisjes 31,9 procent. Lande lijk is dit respectievelijk 17 en 20 procent. Andere opvallende uitkom sten van het onderzoek zijn dat Havo en VWO leerlingen beduidend minder drinken dan scholieren uit het LBO en MBO-onderwijs. Er is echter nauwelijks verschil in drink gedrag tussen schoolgaande jongeren in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. Softdrugs Uit het onderzoek blijkt ook dat er een duidelijke relatie is tussen het drinken van alco hol en het gebruik van soft drugs. Jongens (12,7 procent van de ondervraagden) en meisjes (4,2 procent) die soft drugs gebruiken drinken meer alcohol dan jongeren die geen hasj roken. Ook scholieren die roken drinken meer alcoholi sche dranken dan hun leef tijdgenoten die sigaretten links laten liggen. Zoals te verwachten komt overmatig drankgebruik meer bij jongens voor dan bij meis jes. Maar liefst 12,7 procent van de jongens zei in de afge lopen week 22 glazen of nog meer te hebben gedronken. Bij de meisjes is dit 2 procent. Jongeren die veel drinken doen dit vooral in het café of in de disco. Bij vrienden thuis drinken komt op de derde plaats. Omdat het leren van gezonde gewoonten op jonge leeftijd gezondheidsproblemen op la tere leeftijd kan voorkomen, is een groot aantal activiteiten gericht op jongeren op stapel gezet. Alle werkers met kinde ren en jeugdigen tot 19 jaar worden tijdens het project ge motiveerd aandacht te beste den aan de gezonden en onge zonde gewoonten. D66 vergadert SCHIEDAMDe plaatselij ke afdeling van D66 vergadert donderdagavond in het zalen centrum aan de Lange Haven 73. Op het programma staat ondermeer de kennismaking met de nieuwe leden van de partij. Ook zal de fractie ver slag doen van de activiteiten die tot nu toe zijn ontplooid. Een ander programmapunt is de samenstelling van het be stuur en de steunfractie. De ledenvergadering begint om 20.00 uur. totale oplage 476.281 De Amsterdamse formatie Drukwerk gaf op de Zondagsmarkt een van haar laatste concerten. y s* per week Arbeidsbureau eerder dicht WATERWEG NOORD Het Arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg Noord is vrijdag 5 ok tober vanaf 12 uur gesloten in verband met een manifestatie van het personeel van de ar beidsvoorzieningenorganisa ties in de regio Rijnmond en Drechtsteden. De bijeenkomst staat in het teken van de sa menwerking die door de nieu we bestuursvorm intensiever zal worden.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1