t Rijnmond voor Durban Verandering kost tijd en geld KS Vr Hiervandaan vertrekken de schepen met kolen ientallen activiteiten vinden plaats in de actiemaand "Rijnmond voor een Vrij Zuid-Afrika". Er wordt geld inge zameld voor een van de veertien regionale kantoren van het ANC in Zuid-Afrika. Gekozen is voor de havenstad Durban in Natal. Vanuit dit gebied vertrekken de schepen met kolen naar Rotterdam, on danks alle discussies over een boycot van Zuidafrikaanse kolen. Durban ligt in een moeilijk gebied: de afgelopen vijf jaar vie len er vierduizend doden. De meesten door het geweld van de Inkatha-beweging van Chief Buthelezi. Honderdduizenden men sen zijn door het geweld van huis en haard verdreven. Het Zuidafrikaanse regime heeft ook in Natal een 'reservaat' aangewezen, waar heen de zwarte bevolking gedeporteerd moest worden. Buthelezi is door Zuid- Afrika benoemd als president van dit 'thuisland Kwazulu'. Dat verklaart de haat bij veel zwarte mensen tegen Buthelezi, die als een collaborateur van het apartheids- regime wordt gezien. Natal is ook een ge bied waar veel Indiërs wonen. Zij zijn ooit door de Britse kolonisten uit India gehaald om op de suikerplantages van Natal te werken. Voor het ANC is dat geen enkel probleem: het ANC aanvaardt allen die in Zuid-Afrika wonen als gelijkwaardige in woners van het land, ongeacht huidskleur. De voorzitter van het ANC in Durban is 'Terror' Lekota. Die naam 'Terror' (de Verschrikkelijke) dankt hij niet aan zijn verzetswerk, maar verwierf hij in de tijd dat hij een bekende en gevreesde top-rug- byspeler in Zuid-Afrika was. Sinds begin september heeft het ANC een eigen bureau in Durban. Het was een grote hal waarin ze de tussenmuren zelf moesten bouwen. Er zijn vier full-time 'organizers': mensen die het land intrekken om afdelingen op te zet ten. Ze hebben samen één auto ter beschik king. Dat is heel weinig want onder het regiokantoor Durban valt een gebied ter grootte van heel Nederland. Het ANC in Ehirban is druk bezig leden te werven en in de buurten en wijken afdelingen op te rich ten. Elk weekend komen er vijf plaatselijke afdelingen bij. Het voornaamste probleem is transport: men wil er graag een auto bij. Daarnaast heeft men behoefte aan radio verbindingen: op het platteland zijn geen telefoons. Een derde wens: een video. Een groot deel van de bevolking is ongeletterd en beschikt niet over een TV. Video's over het werk van het ANC en opnames van toespraken van de ANC-leiders zijn een goed middel om de bevolking te informe ren over de moeizame strijd voor het nieu we Zuid-Afrika. Het ANC in Durban moet afdelingen opbouwen met giften van de grotendeels doodarme bevolking. Eind september had men zo'n vijfduizend gul den ingezameld. Vanuit Rijnmond moeten we erin slagen Durban op weg te helpen. HET BEVRIJDINGSFONDS Om geld in te zamelen voor verzetsorganisaties in Zuid-Afrka als het ANC en het UDF, vakbonden als COSATU, heeft het Komitee Zuidelijk Afrika in 1977 een apart fonds opgericht: het Bevrijdingsfonds Komitee Zuidelijk Afrika. Zo'n 40.000 donateurs storten jaarlijks een bijdrage. Samen gaven zij het afgelopen jaar anderhalf miljoen gulden aan het fonds. Bovendien wist het Bevrijdingsfonds/nog geld van regeringen en particuliere organisaties te krijgen zodat er in 1989 totaal bijna 11 miljoen bij het Bevrijdingsfonds binnenkwam. Het bevrijdingsfonds garandeert dat meer dan 90% van uw gift bij het verzet terecht komt. Bureaukosten en uitgaven voor advertenties bedragen niet meer dan een tiende van de ingezamelde gelden. Allerlei projecten worden door het fonds gefinancierd, variërend van hulp aan vluchtelingen uit Zuid-Afrika, tot bijvoorbeeld de campagnes in Zuid-Afrika tegen racistische verkiezingen. Het komend jaar zal het fonds vooral geld gaan inzamelen voor de opbouw van de organisatiestructuur van het ANC binnen Zuid-Afrika. U kunt het werk van het Bevrijdingsfonds steunen door een gift over te maken op Giro 26655 t.n.v. het Bevrijdingsfonds Komitee Zuidelijk Afrika, Amsterdam. Giften aan het Bevrijdingsfonds zijn aftrekbaar voor de belastingen. Lohui Het vraagt strijdbaarheid, geduld en discipline at in tientallen jaren is opge- I f bouwd aan onrecht, kan niet van Vr de ene op de andere dag verdwij nen. De rassen-tegenstellingen, die in Zuid- Afrika bewust zijn gecreëerd, laten diepe sporen na. Vrije politieke discussies waren verboden en geweld was het enige argu ment dat telde: zo'n samenleving kan maar heel moeilijk tot rust komen. Zuid-Afrika, een land vol angsten en frustraties, pro beert moeizaam overeind te krabbelen na de lange nachtmerrie van de apartheid. Zuid-Afrika was tot voor kort het land waar rassendiscriminatie tot hoogste wet was verheven. Vijf miljoen blanken heer sten genadeloos over 25 miljoen zwarten. Het land van de politieke gevangenen, van wie Nelson Mandela de bekendste was. Van de doodseskaders van de politie, die tegenstanders uit de weg ruimden. Maar ook het land van het ANC (African National Congress), de bevrijdings beweging die onvermoeid de strijd met het apartheidsregime aanbond om een demo cratisch Zuid-Afrika te stichten: een Zuid- Afrika waar blank en zwart als gelijken samen kunnen leven. SPANNINGEN De Zuidafrikaanse regering is nu bereid te praten met het ANC en zegt de apart heid af te willen schaffen. Maar het ideale Zuid-Afrika waar het ANC voor strijdt, lijkt nog ver weg. Een groot deel van de'bevoor rechte blanken wil niets weten van veranderingen. En zij beschikken bijna allemaal over wapens. Extreem-rechts heeft veel aanhang bij het leger en de politie in Zuid-Afrika. Zé sa boteren de veranderingen. Al jaren werven ze handlangers onder zwarten in de gevange nissen om het vuile werk op te knappen. Ook onder de zwarten leven enorme frustraties en spanningen. Het leven is hard en ar moedig. De zwarte bevolking, tientallen jaren gedeporteerd naar verre uithoeken van het land, komt met miljoenen tegelijk terug naar de steden. Ze hopen daar de grootste armoe de te ontvluchten. In de steden vormen zij een bedreiging voor de zwarte mensen die er al langer wonen: meer mensen zijn nu op zoek naar een baan en een woning. GEDULD De meeste Zuid-Afrikanen hebben hoge verwachtingen van Nelson Mandela en het ANC. Maar het is een moeizaam en langdurig karwei om Zuid-Afrika in een land met minder onrecht te veranderen. Het vereist van de mensen niet alleen strijdbaarheid, maar ook geduld en discipline. Het vraagt om een bevolking die inziet dat er nog enorme pro blemen opgelost moeten worden, en dat alles niet van de ene op de andere dag kan veran deren. Zuid-Afrika heeft politieke structuren nodig voor goed georganiseerde acties. Maar juist het politieke leven is door het apartheidsregime vernietigd. De leiders van het ANC keren nu terug uit het buitenland of uit de gevangenissen, waar ze tientallen jaren verble ven. Ze ontmoeten de jongere generatie activisten, die de strijd in Zuid Afrika onder gronds hebben voortgezet. Vanuit het niets moet nu een partij worden opgebouwd. Men moet kantoren huren en inrichten, medewerkers aanstellen en vervoersmiddelen aanschaffen. Hiervoor is enorm veel geld nodig. Geld dat er moet komen, want een sterk ANC is een voorwaarde voor de opbouw van een democratisch en vrij Zuid-Afrika. Daarom verdient het ANC onze steun. Sietse Bosgra

De Havenloods | 1990 | | pagina 15