Streetsisters vrouwen Cor Groenendijk "Blanke mannen opeens nieuwsgierig 0 naar zwarte Cor Groenendijk (foto: Kadir van Lohuizen) "Tegen witwassen van apartheids steenkool" or Groenendijk is Rotterdammer en anti-apartheidsactivist. Als voorzitter d van Kairos, de werkgroep Christenen tegen Apartheid, zet hij zich al jaren W in om tot een Nederlandse of Rotterdamse boycot van Zuid-Afrika te ko men. Een moeizame strijd, maar hij twijfelt niet aan het nut: "Door boycotmaat regelen gaan de profiteurs van apartheid zich afvragen of het wel zo profijtelijk is wat ze doen." Waarom dringen anti-apartheidsgroepen nog steeds aan op een verbod van de invoer van Zuidafrikaanse kolen? Het ANC en de Zuidafrikaanse regering zijn nu toch met elkaar in gesprek? "Het ANC, de zwarte vakbonden en de Zuidafrikaanse Raad van Kerken wil len dat de sancties in stand blijven, totdat het vast staat dat de apartheid afge schaft wordt. Mandela en de zijnen kunnen de sancties als drukmiddel in het onderhandelingsproces gebruiken. En De Klerk kan de rechtse blanke oppositie wijzen op het grote voordeel dat overeenstemming met de zwarte meederheid met zich meebrengt: dan worden de sancties afgeschaft. Wat de kolen betreft, in een aantal Westeuropese landen zijn boycots van Zuidafrikaanse kolen van kracht. Zo mogen Franse en -Ierse staatsbedrijven geen kolen uit Zuid-Afrika gebruiken. En in Engeland hebben electriciteitsbedrijven het besluit genomen om af te zien van kolen uit dat land. Nu blijkt dat sinds begin jaren tachtig de invoer in Nederland van Zuidafrikaanse kolen acht keer z"o groot is geworden; en dat de export naar juist Frankrijk, Ierland en Ertgeland in dezelfde tijd sterk is toegenomen. In Rotterdam worden Zuidafrikaanse kolen vaak ver mengd met kolen uit andere landen en onder de naam 'Dutch Blend (Hollandse menging) verkocht. Wij vinden dat ons land zich niét op deze manier moet laten gebruiken om de kolenboycot van anderen te ondergraven. En de Rotterdamse haven moet daarvan niet willen profiteren. Iets anders is dat de landen die boycotten, waaronder ook de Verenigde Staten en de Scandinavische landen, wel eens deugdelijke controlemaatregelen mogfen nemen." Is de invoer van Zuidafrikaanse kolen voor Nederland belangrijk? "In 1987 besloeg die invoer maar twaalf procent van de totale hoeveelheid ingevoerde kolen. Dus dat zouden we best kunnen missen. Met de doorvoer wordt echter veel geld verdiend. De doorvoer van Zuidafrikaanse kolen is de laatste tijd dramatisch gestegen. In 1982 werd er 2,2 miljoen ton doorgevoerd, in 1986 4,2 miljoen ton. Ook de doorvoer wordt gebruikt om de sancties te ontduiken. Een voorbeeld: Volgens het Centraal Bureau van de Statistiek werd in 1986 vanuit Nederland ruim een miljoen ton Zuidafrikaanse kolen naar Engeland geëxporteerd. Volgens opgaven van de Engelse statistiek werd er slechts 300.000 ton uit Zuid-Afrika geïmporteerd. Dat is een verschil van 700.000 ton. Waarschijnlijk wordt de herkomst van deze kolen vervalst bij de invoer in Engeland. De kwestie van de Zuidafrikaanse kolen stond in de gemeentelijke politiek in het brandpunt van de belangstelling. Hoe is dat zo gekomen? "In april 1988 liet de wethouder weten dat hij langzamerhand genoeg had van de dis cussies over sancties. Rotterdam had geprobeerd een overleg met andere havensteden over sancties tot stand te brengen. Dit was echter mislukt omdat andere grote havenste den, met name Antwerpen, niet wilden. Rotterdam kon volgens de wethouder in zijn een tje niets doen en in mei 1988 werd besloten dit punt voortaan te laten rusten. De rust was echter van korte duur. Op 5 juli 1988 adviseerde het College van Burgemeester en Wethouders aan de gemeenteraad om accoord te gaan met een krediet verlening van 123 miljoen aan het overslagbedrijf Frans Swarttouw (FSH) voor de bouw van een nieuwe kolenterminal op de Maasvlakte. Anti-apartheidsgroepen deden een be roep op de gemeenteraad om een aanvullende voorwaarde te stellen: dat er geen Zuidafrikaanse kolen overgeslagen mochten worden in de- LEES VERDER OP DE ACHTERPAGINA an, it was like Christmas". Monete Motseki (23) herin nert zich de vrijlating van Nelson Mandela, zo'n acht maanden gele den, als de dag van gisteren. Ze speelt in de Zuidafrikaanse musical Streetsisters', evenals Happy Tshoagong (23) en Zah Khanyile (20). De musical over het leven van zwarte prostituées oogstte onlangs veel succes in de Rotterdamse schouw burg, tijdens de tournee door West-Europa. Een interview met drie bevlogen actrices tussen hoop en vrees. "Wij hadden Nelson Mandela nog nooit gezien, want hij mocht niet op de TV ko men. En het was verboden om zijn foto in een krant te publiceren", vertelt Monete. "Maar daar kwam hij opeens de gevange nis uitlopen, 'live on television'. Het was onze grootste dag." Meer dan honderdduizend mensen verzamelden zich in het stadion van Soweto. Een uitzinnige menigte. Happy: "Wij konden hem eindelijk in levende lijve zien. Iedereen ging uit zijn dak." Sindsdien lijkt niets meer hetzelfde in Zuid-Afrika. Zah: "Alles verandert stukje bij beetje." Monete: "Je voelt de verande ring. Vroeger begon je al te beven als je po litie zag, ook al had je niets gedaan. Je wist dat de politie je elk moment kon doden. Daar zijn we nu "minder bang voor." Toch staat de apartheid in Zuid-Afrika nog recht overeind. Dat ondervonden de spelers van Streetsisters onlangs nog. Monete: "We hadden een ruimte in Johannesburg waar we oefenden en nood gedwongen ook wel eens sliepen. De huis baas gooide ons eruit omdat het gebouw in een gebied staat waar alleen blanken mo gen wonen." Monete is een priester in de musical. Happy en Zah spelen allebei de rol van prostituée. De één is ver slaafd aan drugs, de ander aan alcohol. Streetsisters gaat over het leven van zwarte prostituées in het centrum van Johannes burg. Hun klanten zijn voorna melijk blanke mannen. "Blanke mannen zijn opeens nieuwsgierig naar zwarte vrou wen", vertellen de drie. "Sex met zwarte vrouwen bevredigt de door apartheid opgewekte - nieuwsgierigheid naar het 'ande re ras'. Vroeger was het verbo den, maar nu staan de blanke mannen in de rij." De miserabele omstandig heden waaronder deze vrouwen leven, leiden vaak tot verslaving aan alcohol en drugs. Happy: "Mensen denken vaak dat prostituées slechte vrouwen zijn, maar ze kennen de om standigheden niet. waardoor ie mand in de prostitutie terecht komt. Bittere armoede, regel matig is er niets te eten. Vader drinkt zijn problemen weg en slaat zijn kinderen. Veel jongeren lopen dan weg naar de stad. Ze zoeken een baantje, maar er is grote werkloosheid. Om te over leven gaan veel meisjes dan de prostitutie in." Voor de jonge toneelspelers van Streetsisters is dit geen 'ver van mijn bed show'. Ze komen zelf uit de arme town ships: de krottenwijken rond de grote blan ke steden in Zuid-Afrika. Monete: "In het centrum van Johannes burg zijn veel zwerfjongeren. Je vraagt je af waar ze slapen en wat ze eten. Soms heb- The Mamu Players (foto: Ruphin Coudyzer) ben ze een baantje bij een supermarkt. Dan mogen ze boodschappen voor de blanken sjouwen. Maar meestal moeten ze stelen om te overleven. Ze drinken sterke drank, snuiven lijm. Laatst zag ik een neefje van me bij zo'n groep rondlopen. Je wordt er helemaal ziek van." Zah: "Wij hebben allemaal wel neefjes of nichtjes in de familie die zwerfjongeren zijn geworden." Toch is Streetsisters geen droevige musical. Spectaculaire dans en swingende muziek zorgen voor een geweldige sfeer. De Westeuropese theater zalen worden op hun kop ge zet. Ook de voeten van het Rotterdamse publiek gingen van de vloer. Streetsisters is dan ook een 'musical of hope'. Hoop op een nieuw Zuid-Afrika, waar apartheid afgeschaft is en ook de streetsisters een mens waardig leven hebben. De spelers van Streetsisters belichamen zelf die hoop op een nieuw Zuid-Afrika. Ze hebben geen van allen een to neelopleiding achter de rug. Tien maanden intensief oefenen onder leiding van re gisseur John Ledwaba heeft van de 'township boys and girls' goede acteurs gemaakt. "Ik had er nooit van ge: droomd om een actrice te worden", vertelt Zah, "maar nu ik in Streetsisters speel, wil ik ermee doorgaan." Happy, Zah en Monete zijn hoopvol gestemd over de toe komst van Zuid-Afrika. Soms bekruipt ze echter een angstig gevoel. Er kan nog zoveel mis gaan. Maar uiteinde lijk, zo menen ze, zal de zwarte meerder heid overwinnen. Monete: "Onze leiders, Mandela, Sisulu, Mbeki en anderen, kwa men één voor één uit de gevangenis. En uiteindelijk, dat is de dag waarop we ho pen, zal iedereen vrij zijn. Die dag zullen we allemaal zingen van vreugde." 7

De Havenloods | 1990 | | pagina 19