Walter Sisulu 'Het ANC wil zinloos geweld voorkomen" et ANC, onze verzetsbeweging, is W M niet meer verboden. Maar we kun- nen ons nog niet ongestoord wijden aan de opbouw van de organisatie. We hebben voortdurend andere zaken aan ons hoofd. En bovendien hebben we een schreeuwend gebrek aan geld." Dat zegt Walter Sisulu, Mandeia's oude kameraad en naaste medewerker. Sisulu speelt een grote rol bij het organiseren van de ANC- aanhang. Het ANC heeft Zuid-Afrika ver deeld in veertien regio's. Er zijn regioco- mité's benoemd om plaatselijke afdelin gen, met elk minstens honderd leden, op te zetten. Sisulu: "We hebben ook grote bij eenkomsten georganiseerd om onze ideeën bekend te maken. En we verspreiden Mayibuye, ons blad over de onderhande lingen met de regering. Er is niet één vaste manier om leden te werven. Ieder comité pakt het op zijn eigen manier aan. Ze orga niseren bijvoorbeeld bijeenkomsten bij mensen thuis. Of gaan van huis tot huis om leden te werven." De ledenwerf-cam pagne van het ANC is begonnen, maar de organisatie loopt nog niet op rolletjes. Hoe kan het ook anders met een organisatie die dertig jaar lang in het diepste geheim moest opereren. In een land waar de apart- Soweto: een ANC bijeenkomst (foto:Steve Miller Barber - Afraphix) MET BRUUT GEWELD Het leek zo goed te gaan In Zuid- Afrika. Het ANC schortte de gewapende strijd op. De regering beloofde de politieke gevangenen vrij te laten. Niets leek echte onderhandelingen nog In de weg te staart. Totdat in de zwarte woonwijken bloedige gevechten uitbraken tussen aanhangers van Inkatha en van het ANC. Volgens het ANC ligt de oorzaak van deze uitbarsting vooral bij Inkatha- leider Buthelezi. Jarenlang was hij het troetelkind van het apartheidsregime. Hij was de zwarte leider waar de regering zaken mee deed. Maar het blanke bewind heeft eindelijk toegegeven dat het ANC de beweging is die de zwarte meerderheid vertegenwoordigt. De macht van Buthelezi brokkelt af. Bij opiniepeilingen haalt hij buiten de provincie Natal slechts twee procent van de stemmen. Hij probeert nu een plaats aan de onderhandelingstafel af te dwingen. Met het middel dat hem het meest vertrouwd is: geweld. En met de actieve steun van de politie. heid nog steeds bestaat en het blanke minderheidsregime de touwtjes nog stevig in handen heeft. "We zijn pas een half jaar legaal. We moeten er allemaal aan wennen om ons met dit soort werk bezig te houden", legt Sisulu uit. "Soms geeft dit kleine problemen. Onze mensen zijn gewend aan democratisch gekozen vertegenwoordigers. Maar nu moet de top, om snel te kunnen werken, mensen aanwij zen. Dan zeggen ze: 'Héé, hoe kan het dat jij opeens hoofd van een afdeling bent?' Of mensen zijn wantrouwend omdat ze de campagneleider niet kennen. Dan willen ze precies weten wat zo iemand al die tijd heeft uitge spookt. Maar dat zijn kleine pro blemen die wel op te lossen zijn." Een veel groter probleem vormen de gevechten tussen aanhangers van Inkatha en ANC-ers in de zwarte woonwij ken. Sisulu: "Hoe kunnen we ons concentreren op de opbouw van het ANC, nu onze mensen vermoord worden? Het geweld wordt aangemoedigd door Buthelezi en door de politie die de Inkatha-aanhangers ophitst. Het ANC is geen gewelddadige organi satie. Maar als mensen aangevallen wor den, dan zullen ze zich verdedigen. Het ANC wil juist met alle macht voorkomen dat de frustraties van de bevolking zich vertalen in zinloos geweld." Daarom vindt Sisulu het belangrijk om de mensen te or ganiseren en bij de onderhandelingen te betrekken. "Zodat we met gedisciplineerde acties druk kunnen uitoefenen op de rege ring, wanneer de onderhandelingen vastlo pen." Is het in deze situatie voor het ANC niet verstandiger om ondergronds te blijven? Sisulu: "Nee. Dat is niet meer nodig, nu het ANC niet meer verboden is. De politie wil daar overigens niet aan wennen. Ik was pas nog op een bijeenkomst waar de politie foto's nam en onze kentekens no teerde. En ANC-bannelingen in het buiten land mogen nog steeds niet terugkomen. We kunnen ons dus nog niet ongestoord wijden aan de opbouw van de organisatie. We hebben voortdurend andere dingen aan ons hoofd. En bovendien hebben we een schreeuwend gebrek aan geld." Hoeveel geld heeft het ANC de komende tijd nodig? Sisulu: "Dat is eigenlijk onbeperkt. Ga maar na: Veertien kantoren die ingericht moeten worden, apparatuur, transport, personeel. Daarnaast keren vluchtelingen en ex-gevangenen terug die wij op moeten vangen. We zijn in Zuid-Afrika bezig om geld in te zamelen. Maar voorlopig blijven we ook aangewezen op de giften van onze vrienden in het buitenland." Wat kunnen wij in Nederland doen? Sisulu: "Het belangrijkste is: zorg ervoor dat de steun doorgaat. Tot nu toe is de steun van het Nederlandse volk een van onze sterkste psychologische winstpunten geweest. Het merendeel van de blanke be volking ziet Nederland nog altijd als een soort tweede moederland. De steun voor het ANC was dan ook een klap in het ge zicht van onze tegenstander. We hebben jullie nog steeds nodig. Juist nu we alles op alles moeten zetten om voorgoed een einde te maken aan de apartheid." ze diepwaterterminal. In een brief werd nog verwezen naar een passage in het PvdA-ver- kiezingsprogramma van het gewest Rotterdam. Daar stond onder andere, ik lees het even voor: 'De Rotterdamse haven mag niet worden misbruikt voor de invoer van produkten uit Zuid-Afrika. De gemeente wendt al hadr middelen aan zulks ook buiten haar directe zeggenschap te bevorderen.' De PvdA-fractie in de gemeenteraad ging echter - zonder dat er voorwaarden werden gesteld - accoord met de kredietverstrekking aan FSH. Een paar dagen later werd de ge westvergadering van de PvdA scherpe kritiek geleverd. Een tweede vergadering was no dig. Een motie aangenomen waarin teleurstelling werd geuit over de handelswijze en de fractie werd opgedragen initiatieven te nemen om te komen tot een Europese boycot." Welke stappen werden gezet om tot zo'n boycot te komen? "Aanvankelijk leek het goed te gaan met de organisatie van een internationale havenste den conferentie. De Antwerpse burgemeester zegde toe te komen en vertegenwoordigers van vijf sociaal-democratische partijen uit vijf Westeuropese havensteden verklaarden dat ze voorstander waren van zo'n conferentie. Toch ontving de gemeente in november 1989 bijna geen positieve antwoorden toen de uitnodigingen verstuurd werden. Besloten werd de conferentie uit te stellen. In opdracht van de gemeente Rotterdam deed het bureau SOMO een onderzoek naar al le mogelijke boycot-varianten. De gemeenteraad concludeerde in mei 1989 dat een boycot door Nederland, België en West-Duitsland voldoende effectief zou zijn. Hierover werd een positief advies aan de Nederlandse regering uitgebracht. Uit hetzelfde onderzoek bleek ook dat een boycot van Zuidafrikaanse kolen bijna geen arbeidsplaatsen in de Rotterdamse haven zou kosten. Dit was reden voor de Vervoersbond FNV om haar stand punt te wijzigen. En deze bond ging ook pleiten voor een Nederlandse boycot als het in Europees verband niet zou lukken. Aan de betrokken werknemers moeten dan wel banen en inkomens gegarandeerd worden. Ze zeiden terecht: boycot is een verantwoordelijkheid voor de gehele gemeenschap, waarvan de gevolgen niet op de individuele werknemers mogen worden afgewenteld'." Je hebt de moeizame pogingen weergegeven om Rotterdam te betrekken bij een kolen- boycot. Vind je zo'n strijd zinvol? "Het spreekt natuurlijk meer aan als we ijveren voor vrijlating van gevangenen, tegen martelingen en tegen gedwongen deportaties van vrouwen, en kinderen naar troosteloze 'thuislanden'. Dat moet zeker gebeuren en we zullen altijd actief blijven op het gebied van de mensenrechten. Maar de realiteit is dat een geraffineerd en militair machtig onderdruk kingssysteem als de apartheid beslist ook op economisch terrein bestreden moet worden. Door boycotmaatregelen gaan de profiteurs van apartheid zich afvragen of het wel zo pro fijtelijk is wat ze doen. Eén van de motieven van de Zuidafrikaanse regering om met het ANC te gaan onderhandelen, is dat men beslist van de sancties af wil. De strijd voor sanc ties is daarom heel zinvol." Maar het gaat allemaal wel heel erg langzaam hé, je bent jaren bezig om een stad als Rotterdam op het goede spoor te krijgen. "Ja, en dan lukt dat ook nog niet. Dat komt omdat de weerstand tegen het nemen van boycotmaatregelen' vaak groot is. Men is bang dat de 'concurent' ervan profiteert. Rotterdam is bang dat bijvoorbeeld Antwerpen van een Rotterdamse boycot voordeel heeft. Maar ondertussen is de Rotterdamse haven uitgegroeid tot de 'draaischijf voor West-Europa' voor kolen uit het land van de apartheid. Daarom pleiten Wij voor maatregelen tegen het 'witwassen' van Zuidafrikaanse kolen in Rotterdam." 8

De Havenloods | 1990 | | pagina 20