Kunstenaarsgemeenschap ziet om in vriendschap Ui "Brilleglas: hoe dunne hoe mooier" hformatie Uitvinder heeft het moeilijk in Filmhuis DE HAVENLOODS Nicv opleidingsinstituut geojnd door wethouders Pakhuis in vlammen Dubbel en Dwars doet Passage aan "Je wilt toch met verwante zielen over kunst praten" DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 40-580 Ontmoeting, eikaars werk bekijken is het motto van de Schiedamse Kunstenaarsgemeenschap S 45 Jack Spijkerman (foto: André Beekman) 4e woensdag v.d. maand van 2-3 uur ■KLalulllHIHH van Swindensingel 40. Groenoord en Kethelelke 1 e en 3e donderdag v.d. Al arm maand van 2-3 uur wijkgebouw Bach- ALARMNUI: 06-11 plein voor elke sle die telt. IN VERWACHTING? Kraamcentrum Maassteden, Schie- MedlS dienst damseweg99,3134BEVIaarclingen, ARTSEN: nische boodschap- tel. 010-4342867, voor directe hulp pendienst, ïO.66.11. dag en nacht. KRUISWENIEUWE WATER- Vbor het bespreken van kraamhulp ot WEG-NOCXantoor: Van Swin- informatie kunt u terecht op een van densingel - nr. 4739900. Be- onze spreekuren, waarbi) u recht- reikbaar mivr. van 09.00-17.00 streeks van een kraamzorgverpleeg- uur Uitleereegartikelen: maga- kundige adviezen en informatie kunt zijn Van Snsingel 40, ma. t/m krijgen. Alle tijden zijn van 14.00- vr. van 13.00 uur; magazijn 15.00 uur. Bachplein 61 nr. 4706177, ma. Schiedam: Win Swindensingel 99: t/m vr. va00-13.00 uur. Ver- elke 2e en 4e woensdag v.d. maand; pleegkundiefonisch spreekuur Vlaardingen: Schiedamseweg 99: van ma. t/nan 12.00-13.00 uur: elke maandag. Schiedarrd: tel. nr. 4706177. Wilt u of kunt u van deze spreekuren Schiedart, Centrum en geen gebruik maken, dan kunt u tel. Nieuwland:r. 4739900. aanmelden elke maandag, dinsdag, Schiedaii: tel. nr. 4263129. woensdag en donderdag van 10.00 Schiedart: tel. nr. 4261915. tot 11.00 uur, tel.nr. 4358595 Weekenddiinformatie: tel. nr. Op dezelfde dagen is er van 11.00 tot 4002611 12 00 uur een zwangerschaps-en TANDARTeer 1 jan. tandarts- kraamzorginformatielijn voor al uw sooedaevaekuren voor in het vragen tel.nr. 4358595. weekend v< 17 uur tot ma.morg. HUISARTSENGROEP DE GORZEN/ 8.00 uur ee avonduren bereik- NIEUWLAND: Voor spoedgevallen, baar via foonnummer 010- tel. 426.78.31. 4748959 DIERENARTS: Dhr. De Kaper, Jan E.H.B.O. Eekenddienst Schie- Steenstr. 39, tel. 426.82.34, Dhr. Vt- land Zieke gebouw Stadhou- see, Schiedamseweg 41d tel derslaan 91 4733733. 470.40.22, Dhr. v. Eerd, Schoolstraat STICHTINC KRAAMCENTRUM 7/Warande 99, tel. 473.48.19. Dhr. J. MAASSTENTERKRUIS: 2e en Veltenaar, tel. 010-471.07.15. volhing blijft groeien SCHIEDA- Het bevol- kingsaanttan Schiedam groeit lanen maar zeker naar de 70. Als de huidi ge groei det gaat de Je- neverstad voor de jaar wisseling de magische grens. Vol de meest re cente cijfein de afdeling burgerzaken de gemeen te, die ovens al weer da teren van eind juli, telde de gemeente op dat tijdstip 69.804 inwoners. Begin dit jaar lag dit nog op 69.417. De groei is vooral te danken aan de nieuwbouw in Spa- land waardoor er zich nog steeds meer mensen van bui ten de stad in Schiedam ves tigen dan dat er Schiedam mers vertrekken. Hoe hoger de correctie qua sterkte, hoe dikker een glas in principe wordt. Gelukkig slaagt de huidige techniek er steeds beter in om -ook bij hogere correcties- een relatief dun en lichtgewicht glas te maken. Voorwaarde is daarbij wel dat de oogmeting èn de inter pretatie van die meting, verricht wordt door een vakkundige en ervaren opticien. Argus, voor wie dit laatste zeker op gaat, heeft er echter nog een schepje bovenop gedaan met een belangwekkende technische investering- Dunner, lichter, vlakker en eleganter: Speciaal glas Normaal glas Met de modernste technieken is het mogelijk om (ook voor sterke correcties) een uiterst dun glas te fabriceren. De nieuwe Argus computer haalt daarbij het onderste uit de kan... Computergestuurd glas advies Kortgeleden is er bij deze klasse-opticien een speciaal computersysteem aangeschaft. Expositie over analfabetisme SCHIEDAM De Verenigde Naties hebben dit jaar uitge roepen tot het jaar van de al fabetisering. Dit omdat over de gehele wereld meer dan 900 miljoen volwassenen niet kunnen lezen en schrijven en 100 miljoen kinderen niet naar school kunnen om dit te leren. Ook in Schiedam is nog een aantal mensen het lezen en schrijven niet machtig. De Openbare Bibliotheek en het Educatief Centrum besteden samen aandacht aan het anal fabetisme op een tentoonstel ling. Op 16 panelen wordt aan de hand van foto's en teksten het probleem thematisch belicht. De expositie is tot en met 8 oktober opgesteld in de kanti ne van het MCM de Groothuis aan de Stadhouderslaan 30. Daarna verhuizen de panelen naar het filiaal Nieuwland van de bibliotheek. Hier is de tentoonstelling van 9 tot en met 31 oktober te bezoeken. W.F. Harmonie maakt minireis SCHIEDAMVanwege het 65-jarige bestaan van de Har monie Wilton-Fijenoord heeft de werf Wilton in samenwer king met de Stena Line de harmonie een mini-concert- reis naar Engeland aangebo den. Zaterdag 27 oktober ver trekt de harmonie met de 'Ko ningin Beatrix' van Hoek van Holland naar Harwich om daar 's avonds een concert te verzorgen. De terugreis vindt eveneens met het zelfde schip plaats op zondag 28 oktober. Voor belangstellenden is er de mogelijkheid deze reis tegen een sterk gereduceerd tarief mee te maken. Daarvoor kan contact worden opgenomen met de heer W.C. Wouters, tel. 4748562. Praatgroep alleenstaande ouders SCHIEDAM Alleenstaande ouders kunnen met andere al leenstaande ouders in contact SCHIEDALAARDIN- GEN Dededamse Rijn- mond-MTSe Katholieke MTS in Rotam en techni sche afdeen van het KMBO Wareg-Noord be staan niet r. Sinds don derdag zijnpgegaan in het Regionaal ïiische College Rijnmond. De Schiedamse wethouder Hans van Kleef en zijn Vlaar- dingse collega Arij Maarle- veld openden elk in hun eigen gemeente de plaatselijke ves tigingen van het nieuwe oplei dingsinstituut. Het Regionaal Technische College Rijnmond verzorgt technische opleidin gen op middelbaar niveau voor bijna 1200 leerlingen. SCHIEDAM— In het Film huis draait morgenavond de Amerikaanse film 'Tucker' van regisseur Francis Ford Coppola met Jeff Bridges in de hoofdrol. Preston Tucker, een man die iedere dag nieuwe ideeën heeft, kan moeilijk geldschie ters vinden. Dit geldt ook voor zijn plan een nieuwe, revolu tionaire auto op de markt te brengen. Gesteund door vrienden slaagt hij er echter toch in een prototype te bou wen. Als deze uitvinding suc ces heeft en Tucker een loods huurt om serieproductie te be ginnen, gaat de concurrentie tegenmaatregelen organise ren. Vanaf dat moment is te genslag Tucker's deel. Uit een korte cyclus science fiction klassiekers wordt za- ujegener huls-aanhulsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefaxdirektie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010 - 4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010-4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N.Heynen. (tel.privé 010-4101215) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: A.v.Meeteren (tel. privé 01831-2082) REDACTIE: Marianne Ames en Su san de Ligt. CORRESPONDENTEN: Schiedam: Ronanld vanOudheusdenenBram Wesdorp (sport). SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V. Doorn. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 terdag 'Starwars' van George Lucas gedraaid. Dit epos geldt als een van de eerste 'space- operas' die een belangrijke ontwikkeling voor het genre in gang heeft gezet. In deze film is de heldin prin ses Leia, lid van een opstandi ge beweging, die gevangen wordt genomen door troepen van het Rijk. Haar twee robots SCHIEDAM— Het theater- weekeinde in Schiedam gaat na met programma van vrij dagavond zatermiddag verder met een kindervoorstelling. Het poppentheater Erica Bur- gerjon verzorgt dan om 14.00 uur in De Teerstoof het stuk Letse schilder exposeert SCHIEDAMIn de galerie in de Polikliniek van het Schielandziekenhuis (B.K.- laan) exposeert van 1 oktober tot en met 14 november Ralf Janson een deel van zijn schil derijencollectie. Janson werd geboren in 1946 in Riga, Letland en is een be kend kunstenaar. In Letland is hij verbonden aan de kunst academie. Zijn stijl is orgineel en veelzijdig: van figuratief tot abstract. Typerend voor zijn werk zijn gedurfde kleu rencombinaties. Sinds de perestrojka heeft Janson de gelegenheid gekre gen ook buiten de Sovjet Unie te exposeren. Zijn eerste bui tenlandse expositie was in Stockholm in de galerie voor Letse kunst en kunsthand werk. Zijn werk werd daar met succes ontvangen. Inlichtingen of reserveringen kunnen via de heer C.J. Hol laar worden verkregen, tel. 4268669. weten te ontkomen en komen in contact met een zekere Luke Skywalker. De robots sporen Luke aan op zoek te gaan naar Ben Kenobi, die be schikt over de 'Kracht'. Luke weet Ben te vinden en geza menlijk gaan zij op zoek naar Leia. Na veel omzwervingen en spectaculaire gevechten weten zij prinses Leia te be- 'Ik ben ééh, jij bent twee'. Een oud lammetje heeft van een oude knotwilg leren tel len. Alles wil hij nu tellen: zijn poten, zijn oren, de dieren en de wei. De dieren die niet kunnen tellen zijn er bang voor. Ze worden boos en gaan vrijden en de vijand te vernie tigen. Beide films beginnen om 21.30 uur, terwijl de zaal vanaf 20.30 uur open is. Toegang voor donateurs f. 5,-. Dona teur worden kost eveneens f. 5,- per seizoen inclusief eer ste film. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat op nummer twaalf. hem achterna. Het lammetje verstopt zich op een schip. Of ze hem willen vinden? Leeftijd 4-6 jaar, toegang f. 5,-. Zaterdag staat in de grote zaal van het Passage Theater het cabaret Dubbel en Dwars op de planken. Het rond Jack Spijkerman verzamelde gezel schap brengt dan de productie 'Er staat een gek om de hoek'. Dit is het verhaal van een man die tot de ontdekking komt dat de liefde die hij voor een vrouw heeft, van een kant komt. De vrouw houdt slechts van de lolbroek in hem, van de grappenmaker, van het man netje. Als hem dit duidelijk wordt, neemt hij rigoreuze maatregelen. De voorstelling begint om 20.15 uur, toegang f. 17,50 (met CJP/Pas 65 f. 15,-.) Zondag om 11.30 uur geeft de Harmonie Wilton-Fijenoord een koffieconcert in de grote zaal. Toegang gratis. SCHIEDAM Vermoedelijk tijdens reparatiewerkzaamheden aan het dak is donderdagmiddag brand uitgebroken in een pakhuis aan dt Westfrankelandsestraat. De brandweer die met een ladderwagen en twee blusauto's uitrukte, was het vuur al na een half uur meester. De brand trok een groot aantal toeschouwers. De schade is nog niet bekend. Soul in Podium SCHIEDAM In Muziekcafé Podium kent de fantasie geen grenzen. Donderdagavond is er weer een jamsessie waar voor de toegang gratis is. Aan vang 22.00 uur. Zaterdagavond speelt de band Solid Soul. Him repertoire be staat uit de voor alle leeftijden herkenbare soul uit de jaren zestig. Aanvang 22.30 uur, toegang gratis. Muziekcafé Podium is te vinden aan de Lange Haven 28. komen om met elkaar te pra ten over ervaringen, leuke en nare gebeurtenissen, en aller lei andere zaken die het geza menlijk bepraten waard zijn. De Stichting Maatschappij Werk Schiedam start name lijk met ingang van 24 oktober een praatgroep voor alleen staande ouders. De bijeenkomsten, die worden begeleid door twee maat schappelijk werkers, zijn elke woensdagochtend van 9.30 tot 11.00 uur. De kosten bedragen f. 35,-. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Wilna Terwindt of Marja van den Broek, tel. 4731033. Wethouder Kleef opende donderdagmiddag de Schiedamse vesti ging van het 'onaal Technische College Rijnmond SCHIEDAM - Op een herfstachtige avond in 1945 werd in de schildersschool van Gerrit Wiegman de Schiedamse kunstenaarsgemeenschap S 45 opgericht. Dankzij een naoorlogse verbroedering kwamen zeventien kunstenaars al ras een reglement overeen. Het waren vogels van divers pluimage, constateert waarnemend secretaris Albert Slot nu en daarom werd besloten dat S 45 geen culturele dwangbuis mocht zijn. De bedoeling was met elkaar één front te vormen, elkaar te stimuleren alsmede het verdie pen van het Schiedamse culturele leven door het houden van exposities en lezingen. Immers, menig inmiddels vermaard kunstenaar als Jaap de Raat, Gerard Batelaan, Herman Seij, Piet van Stuivenberg, Frits Hendrickx en Rien Poortvliet werden anno '45 gebrandmerkt als ama teurs. Batelaan: "Bijna ieder lid had destijds een burger baantje; er waren weinig kunstenaars pur sang. Voor je brood moest je er iets bij doen als tekenleraar, huisschil der. Naderhand is die scheldnaam wel weggeëbd". In het atelier van Hendrickx stonden kunstenaars onlangs stil bij 45 jaar gemeenschapszin. Een terugblik. Op de eerste vergadering van S45 kunnen de leden het on derkomen warmstoken dank zij toegewezen kolenbonnen. Ook wordt surrogaat- koffie en -thee geschonken dat bij gebrek aan kopjes in blikjes wordt geschonken. Heden ten dage is er thee met cake en appelsap van biologische teelt op de bijeenkomsten van S 45. De circa tien kunstenaars die nog steeds lid zijn, vertonen ook weinig overeenkomsten met de gezichten op foto's uit de beginjaren. De gedreven heid is in al die jaren evenwel gebleven. Meer lezingen Volgens Albert Slot, die het voortouw voor de jubileum bijeenkomst heeft genomen, is het ook de opzet in de toe komst meer lezingen te orga niseren. Hij wil het niet met zoveel woorden zeggen, maar het is duidelijk dat S 45 de circa veertig jongere kunste naars die Schiedam momen teel telt, als leden wil verwel komen. Slot: "Als er op zo'n bijeenkomst een resonance ontstaat, is het goed". Gerard Batelaan omschrijft S 45 als een vriendschapsclub. "Waar doe je het voor?" ver wijst hij naar de lezingen en exposities die de kunstenaars gemeenschap nog steeds met regelmaat organiseert. "Om bij elkaar op bezoek te komen, werk te zien, kritiek te leve ren. Soort zoekt soort tenslot te: je wilt over je werk praten, je zoekt verwante zielen. In ben nu 83 jaar, maar kan het schilderen niet laten. Een dag is niet goed besteed als ik niet ♦ets geschilderd heb". Ook hij zegt open te staan voor nieu we leden. "Mensen die zich bij ons willen voegen, behoeven geen bepaalde stijl aan te han gen. Te modern Nog steeds staat het uitdruk king geven aan gevarieerde schoonheid hoog in het vaan del. De jubileum-bijeenkomst blijkt daarvan een goed voor beeld. Vanwege het 45 jarig bestaan wordt door middel van een diaserie teruggeblikt op het werk van leden door de jaren heen. Het wordt duide lijk waarom S 45 destijds slechts met moeite kon expo seren in het Stedelijk Mu seum. Het beleid van conser vator H. Schwagermann dan nog is gericht op 'oude' kunst. "Wij waren te modern. Het is nooit zo geweest dat S 45 werd geweerd uit het mu seum, maar het was mondjes maat, wat van ons werd geëx poseerd. Over Schiedam wordt wel eens gezegd dat het kustarm is. Die rel onlangs met die 48 emmertjes is een extreem voorbeeld dat moder ne kunst hier nog steeds op barrières stuit. En de waarde van een kunstwerk wordt be paald door de intensiteit waarmee het gemaakt is. Er wordt daarentegen ook wel aangekocht door het Stede lijk, waarbij leden van S 45 de wenkbrauwen fronsen. De weinig positieve houding die de Schiedamse bestuur ders de afgelopen decennia ten opzichte van S 45 aan de dag stelde, heeft Goof Smit leren relativeren. "Ze zeggen wel eens dat het een kunst is om in het museum te mogen hangen, maar is het kunst als het daar aan de wand hangt?" Heterogeen gezelschap Gemeentelijke tegenwerking of onderlinge concurrentie heeft Smit blijkbaar nooit ge deerd. "S 45 is een heterogeen gezelschap maar homogeen van opvattingen. De moeilijk heid is eigenlijk altijd geweest ons werk, dat zo uiteenlopend is, harmonieus op te hangen. En hoe ze mij noemen, maakt me niet uit: je bent schilder of je nou op zondag werkt, in de nacht of op de doordeweekse dag. De aanduiding kunste naar vind ik net zo gek als dat je zegt man of vrouw. Met de omschrijving amateur ben ik overigens meer vereerd, die schildert tenminste uit lief de", stelt een nog immer be vlogen Smit vast. De Schiedamse kunstenaars gemeenschap blijkt na 45 jaar nog springlevend, ondanks de toenemende vergrijzing van de leden. Goof Smit stelt dat S 45 moeite heeft gedaan jonge ren erbij te krijgen. "Maar die leven in een andere wereld, joh; iedereen vecht voor z'n eigen hachie. En wij zijn in hun ogen misschien oude mensen, maar wat is oud? Hoe ouder je wordt, hoe kritischer je op jezelf wordt." Wie meer wil weten over de activiteiten van de Schiedam se kunstenaarsgemeenschap kan contact opnemen met Al- bert Slot via telefoonnummer 474 33 02. - Argus doet belangwekkende, klantgchte investering - SCHIEDAM - Het bepalen van het beste brilleglas voor een individuele klant is niet eenvoudig. Een goed glas moet aan verschillende eisen voldoen. Enerzijds zal de best haalbare gezichtsscherpte gerealiseerd moeten worden terwijl ander zijds de klant gesteld is op een zo dun en licht mogelijk glas. Immers 'het oog wil ook wat' en bovendien draagt een zwaar glas nu niet bepaald comfortabel. het gewicht uw brilleglazen wordt. Vocook bij multi- focale glazéichtbij en veraf zien' onzicar in één glas verenigd) profiteert men van dit voordeel. De computer rekent het snel uit! Hiermee kan absoluut het onderste uit de kan gehaald worden wat betreft de kwaliteit en de dikte van benodigde brilleglazen. Gezien het enorme scala aan beschikbare glas mogelijkheden is deze inves tering een perfecte aanvulling op de kundigheid van Optiek Argus. Het biedt totale zekerheid dat de klant het beste èn het mooiste glas (al of niet in kunststof) geadviseerd krijgt. Direct uitsluitsel Met het nieuwe systeem kan Argus u bovendien meteen precies zeggen wat de dikte en speciale 'aftaster' geplaatst. Het resultaat de ingevoerde gegevens van de oogmeting overgeseind luttele seconden exact de levertijd van mplete bril bekend is... Een Argus medewerkster in actie' achter de nieuwe com/ De klant -die slechts eventjes hoeft te wachten- hoort meteen hoe dun en zijn of haar nieuwe glazen zullen worden. 'On line' Het computersysteem is 'on line' verbonden met de fabrikant van de glazen. Dit wil zeggen dat alle gegevens die Argus bij de computer in de winkel invoert, direct zichtbaar worden bij de fabrikant. Samen met het advies is daarom ook direct de exacte levertijd van het gewenste glas bekend. Argus hoeft dus geen slag meer om de arm te houden; u weet ter plekke precies wan neer uw nieuwe bril klaar is.Wilt u verzekerd zijn van het juiste advies voor de keuze van uw brilleglazen dan kunt het met eigen ogen gaan zien èn er uw voordeel mee doen bij: Optiek Argus (Oranjestraat 19, Schiedam, tel. 010 - 473 87 00).

De Havenloods | 1990 | | pagina 3