Fotografen anders belicht John de Pater wil blijven ontwikkelen DE HAVENLOODS f i Y HET ZUIDEN Spielman tot wanhoop gebracht door een 13-jarige •nTTTTTynr7^ ROTTERDAM— „Je moet interesse en motiva tie op blijven brengen", vergelijkt John de Pater fotografie met topsport. „Een voetballer moet al tijd gemotiveerd zijn, bij elke wedstrijd. Een foto graaf moet ook altijd ge motiveerd zijn, bij elk on derwerp. Het hart van de 37-jarige Rotterdammer ligt vooral bij de sportfotografie. „Je moet wel gek van sport zijn. An ders is het gauw niet leuk meer. Je moet altijd werken wanneer de meeste mensen vrij zijn", aldus John de Pa ter. Hij ziet veel overeenkomsten tussen fotografie en top sport. „Fotografie is net zo betrekkelijk als topsport. In de sport kan men niet altijd winnen. In de fotografie kan men niet altijd de beste fo to's maken. Daar moet je mee leren leven. Je mag niet stil blijven staan bij misluk te fotos, maar je moet ook niet teren op het geluk van een goede foto". John de Pater fotografeert al jarenlang voor Het Zuiden. Daarnaast werkt hij voor enkele dagbladen en tijd schriften. „Ik ben vroeger voor mijn hobby begonnen met fotograferen. Een oom inspireerde mij. Wat hij deed, boeide mij", zegt John. Nadag hij negen jaar bij een fotobureau in dienst was, begon De Pater onlangs voor zichzelf. John de Pater heeft de afgelopen jaren verschil lende prijzen in de wacht ge sleept. Bij de Zilveren Ca- John de Pater (foto: Rob Vos) mera won hij in 1984 de der de prijs in de categorie sport. In 1987 kreeg hij in de cate gorie portretten de eerste prijs. Ook een eerste prijs won hij in de categorie sport, in 1989. John de Pater vindt het winnen van prijzen niet belangrijk. „Het is geen maatstaf voor hoe goed je bent in de fotografie. Het is natuurlijk wèl een leuke er kenning". Een nieuwsfoto moet vol gens De Pater altijd de reali teit overbrengen. 'Je moet nooit proberen dingen te la ten zien die er niet zijn. Ik zal dan ook nooit iets in scè ne zetten.' Wel moet een fo tograaf volgens De Pater streven naar een beeld dat zoveel mogelijk van de ge beurtenissen vertelt. 'Dat lukt niet altijd. Zo werd bij Lubbers eens een brandbom naar binnen gegooid. Je zit dan te wachten op het mo ment dat Lubbers achter het kapotte raam verschijnt. Die kans krijg je dan niet. Ten slotte wordt het een recher cheur die naar sporen zoekt". Over de toekomst is John de Pater kort. „Ik wil blijven ontwikkelen. En dat bedoel ik dubbelzinnig". Voor de verschillende edities van weekblad Het Zuiden zijn over het algemeen free-lance foto grafen werkzaam, die door weer en wind voor de krant op pad gaan. Sommigen doen het deeis uit liefheb berij, de meesten verdienen er hun brood mee. Op deze pagina stellen wij één van onze fotografen in staat werk te publiceren dat doorgaans niet in deze krant verschijnt. Vakantie foto's, studio-werk, maar óók foto's die gemaakt zijn buiten het werkterrein voor Het Zuiden. DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 40-585 9 Zwemles voor viervoeters in Sportfondsenbad Zuid. 'Koud hè?' (1988). Zangeres Tatjuna. Silhouet van Andrévan der Louw. Piet Wijnberg baalt van geel tijdens Den Bosch-Sparta (1989). Gevreesd moment in de marathon: wandelen op de Brielselaan 11990). Even een 'shaggie' na een hasj-vangst. Plein'53 (Rotterdam-Zuid) in een herfst-zonnetje. Dochter Marijke (1988).

De Havenloods | 1990 | | pagina 7