'Ik ben voetbalgek, al draag ik dat niet uit in de krant' Gerard Verver voegt de daad bij het woord Van krantenbezorger tot sportredacteur Sportieve prestaties DE HAVENLOODS 2^,-lAAR Op naar de 50 jaar Oktober 1965-1990 Wederzijds vertrouwen Gerard S. Verver 25 jaar sportredacteur Jubilaris in het zonnetje Een begrip in de sportwereld 'Of ik even langs wilde komen voor een interview 'Een jongen naar mijn hart' Boeiende verhalen ROTTERDAMEen be-% richt op een feestelijke pagi- S na die in het teken staat van jij: het 25-jarige jubileum, van# Gerard S. Verver. Een man# van wie we gewend zijn dat j:j: hij wekelijks zorgt voor een x- pagina sportnieuws die bin- ijij nen onze filosofie als uitge- j:j: ver van De Havenloods pre- jij: cies dat is wat ons voor ogen :j:j staat, namelijk onafhanke- ijjj lijke locale en prettig leesba- j:j: re informatie over de sport# en de verenigingen in de ste- ijij den langs de Waterweg. j:j: Gerard verzorgt onze sport- jiji pagina op donderdag reeds :j:j 25 jaar en ons inziens met ijij 'verve' soms kritisch, altijd j:j: enthousiast en zeer zeker ob- jiji jectief. Kortom een man met xj een groot hart voor de sport, ijij Naast de berichtgeving is hij jiji ook de man van de klasse- jiji menten en standen en even- S tueel daaruit voortvloeiende S uitreikingen als de bal van de maand, het derby-klasse- ijij ment en jaarlijks voor de xj jeugd de penalty-bokaal. jiji Enkele jaren geleden mocht jiji ik persoonlijk de zeventien- ijij de Waterweg topscorer-bo- ijij kaal uitreiken aan de win- jij: naar van dat seizoen. Uit jij eigen waarneming heb ik iji toen kunnen vaststellen dat ijj Gerard niet alleen op het j:j journalistieke vlak z'n in- jjj breng heeft maar dat hij ook iji organisatorisch z'n manne- tje staat. Djt jaar is de bo- jij kaal voor de twintigste keer jjj uitgereikt en wij hopen dat ijij er nog veel zullen volgen. j:j: Daarom Gerard, het is geen Wegener-gewoonte om free- :jij lance journalisten in het 3 zonnetje te zetten, maar voor jiji jou maken we graag een uit- xj zondering. Ook op deze ijij plaats: hartelijk dank voor jx je geweldige inzet in de afge- jiji lopen 25 jaar en wat xj ons betreft op naar de 50 iji jaar. jjjj V.Doorn,directeur. DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 42-584 VLAARDINGEN 'In de herstructurering van het Vlaardings voetbal heeft Gerard Verver voor ons een belangrijke rol gespeeld'. Bram den Hamer, voorzit ter van VFC, is merkbaar te spreken over de sportjour nalist van deze krant. 'VFC zou aanvankelijk moe ten vertrekken van de plek aan de Sportlaan. Een uit het hart gegrepen stuk op zijn sportpagina zorgde ervoor dat de ogen van de beleidsmensen op het gemeentehuis open gin gen. Zijn uitspraken als 'Een rapport zonder hart' en 'Het Sportlaan-complex hoort net zo bij Vlaardingen als de Gro te Kerk bij de Markt' maakten veel indruk en ik heb ze na derhand nog vaak genoeg in discussies gebruikt om de be langen van VFC kracht bij te zetten. Uiteindelijk heb we gewonnen. We zitten nog steeds -en naar het zich laat aanzien voor goed- aan de Sportlaan'. Bram den Hamer leerde Ge rard Verver ruim tien jaar ge leden kennen toen hij bij VFC penningmeester werd. 'Ik vind hem een objectief journalist die in pakkende zinnen je me ning kan ventileren in de krant'. Goede locale bericht geving is erg belangrijk voor een sportclub. Er moet een wederzijds vertrouwen zijn. Gelukkig hebben we dat met Gerard altijd gehad'. VLAARDINGEN Deze maand werkt Gerard S. Verver 25 jaar als sport redacteur voor de edities Schiedam- Vlaardingen- Maassluis van onze uitga ve De Havenloods. In va riërende lettergrootte en wisselend gebruik van hoofd- en kleine letters liet V.Doorn van Wegener huis-aan-huisbladen BV me weten dat er vandaag een feestje wordt gevierd op het Noordereiland in Rotterdam. 'De jubilaris stelt het op prijs u dan te kunnen begroeten', las ik verder in weer een kleine re letter. Juist die kleinste lettertjes bepaalden, zo als vaak ook in andere ge vallen, m'n beslissing. Als mijn leerling Gerard in het zonnetje wordt gezet, wil ik daar natuurlijk graag bij zijn. Zoals ik uiteraard ook gaargne voldoe aan het ver zoek van mijn collega's Ma rianne en Susan van de re dactie De Havenloods om een tekstbijdrage te leveren voor deze jubileumpagina. Het geeft me tevens de kans om geschiedvervalsing te voorkomen. Om maar gelijk met de deur in huis te vallen: de tekst in grote letters op de uitnodi gingskaart klopt helemaal niet.Het is, geheel in tegen stelling tot de vaste tekst bij het vignet voor de serie 25 jaar De Havenloods Sport die de afgelopen maanden in dit blad verscheen, duidelijk een product van niet-jour- nalistén. De commerciële jongens hebben hier onge twijfeld hun reclame-fanta sie de vrije loop gelaten. Het is juist, dat dit najaar (exacte datum 16 september 1990) het 25 jaar geleden was dat De Havenloods uit breidde langs de Waterweg. In Rotterdam bloeide het door de Stichting Jeugdha- ven niet met commerciële bedoelingen gestarte 'week blad' toen al vele jaren en bewees hoe een huis-aan- huisblad ook een goed jour nalistiek product kan zijn. Het is ook juist, dat toen een sportpagina z'n intrede deed bij De Havenloods en na eni ge tijd ook stukjes van Ge rard Verver onder Vlaar dingse ogen kwamen. De Schiedammers kregen ech ter jaren later, toen De Ha venloods met een dinsda- guitgave uitbreidde, pas iets van hem te lezen. Zij werden aanvankelijk op sportgebied geïnformeerd door Piet Bul. Vaste sportmedewerker Ben van Haren terug op de stoep van z'n eerste woning a van De Havenloods begon. n de Dirk Schaferstraat waar de sportredactie werd GSV half 1970 (nadat ik algemeen redacteur was geworden bij De Haven loods) en sportredacteur pas in 1975, bij mijn vertrek naar Het Vrije Volk. Tot die tijd was hij wel één van mijn enthousiaste medewerkers, die overigens niet in de boe ken van De Havenloods voorkwamen, omdat -in te genstelling tot de uitgever van Het Nieuwe Dagblad bij wie mijn ploeg aan ver nieuwde sportjournalistiek begon- De Havenloods mij met de honorering opzadel de. Zijn eerste sportstukje schreef hij waarschijnlijk in 1963. Gerard is eind 1965 voor de eerste maal door mij beloond voor bijdragen aan De Havenloods met een postcheque van vijftig gul den, die ik hem moest geven omdat hij nog geep giroreke ning had. In de jaren 1968 en 1969 droeg Gerard vermoe delijk als dienstplichtige het marechausseepak.in ieder geval heeft hij toen nauwe lijks iets geschreven. Ik meen dat een interview met zwemtrainer Jaap Ploeg, dat op 7 oktober 1965 verscheen op de sportpagina van De Havenloods, week blad voor Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Hol land en randgemeenten, de eerste grote bijdrage was die Gerard bij mij thuis kwam bezorgen in de Dirk Scha- ferstraat 18. Inspecteur Wil van de Boom van Het Nieu we Dagblad had hem zo'n twee jaar eerder naar me toegstuurd:'Het is een goede krantenbezorger, die graag stukkies wil schrijven'.Ik lees ze nog vaak. Door Ben van Haren, chef regio-redactie Het Vrije Volk VLAARDINGEN Hij is de initiator van de Waterweg Topscorer, het voetbalklassement dat alweer de 21ste editie beleeft. Namens de pers zit hij in de commissie Vlaardings voetbalkampioenschap en sinds kort werkt hij mee aan de vier sportuitzendingen van Omroep Vlaardin gen. Sinds 1965 is er in deze regio bovendien geen Haven loods verschenen waarvoor Gerard Verver geen bijdrage heeft geleverd. Gerard S. Verver ('die S zet ik erbij om te onderscheiden van mijn vader die ook Gerard heet') werkt 25 jaar als sportredacteur voor deze krant.'En weet je wat ik het aardige vind: velen weten niet dat ik dit naast mijn gewone baan doe. Die Havenloods-pet heb ik altijd op'. Verver heeft dus aan de wieg gestaan van de sportpagina die wekelijks in de edities Schiedam, Vlaardingen en Maassluis van deze krant ver schijnt. 'Als jongen van 15, 16 jaar heb ik eens met veel bra nie sportberichtjes gemaakt voor het Nieuwe Dagblad. Die hebbqn overigens nooit de krant gehaald maar daardoor kwam journalist Ben van Ha ren mij wel op 't spoor. Toen De Havenloods eind '65 in Vlaardingen uitkwam, vroeg Ben mij voor het sportnieuws. In die tijd werkte ik ook wel eens voor het Parool en het Vrije Volk: welgeteld ƒ7,50 kreeg ik voor een verhaal waarvoor ik een dag in touw was geweest'. Stempel drukken Bij De Havenloods heeft Ge rard Verver circa vijf jaar aan de hand van Ben van Haren 'meegelopen' om de sportpa gina daarna op eigen initiatief de sportpagina, maar bepaalt tevens de lay-out ervan en heeft ook jarenlang het op- maakmes gehanteerd totdat de automatisering hem op de technische afdeling overbodig maakte.'Wat ik bij deze krant altijd gewaardeerd heb, is dat je je stempel kan drukken op de uitgave. Alle medewerkers worden in hun waarde gela ten, of ze in vaste dienst zijn of niet'. Verver hanteert nog steeds een uitgangspunt van een voormalig hoofdredacteur 'Die man vond dat een ver haal moest 'koppen' en zo compact moest zijn dat de le zer het verhaal uit had voor dat 'ie er erg in had. Dat is waar, al ben ik zelf nooit zo kort en bondig van stof'. Sportverhalen moet je volgens hem maken voor de lezers, voor een gróte groep lezers. De eerlijkheid gebiedt hem te zeggen dat hij niet alle regels en technieken kent van de di verse sporten, maar zelfs als dat wel het geval zou zijn, zou hij niet schrijven over strate gie of het wedstrijdverloop. 'Dat heeft geen zin. De men sen willen gewoon een lekker verhaal lezen over hetgeen in een vereniging leeft. Ik poog onderwerpen te zoeken waar in mensen geïnteresseerd zijn. Daarbij schrijf ik de ene week een Schiedams hoofdverhaal en de andere week een Vlaar dings; Maassluis vliegt er tus sendoor. En van nature ben ik een voetbalgek, wat ik overi gens niet uitdraag in de krant. Alle sporten moeten aan bod komen'. Al op jonge leeftijd ging ju nior met zijn vader mee naar voetbalwedstrijden. 'Op mijn tiende ging ik zelf voetballen. Bij Fortuna. Dat heb ik tot m'n 27e gedaan, op een zeer laag niveau mag ik wel zeg gen. Ik vind de voetbalsport heel leuk, maar ik kan er zelf geen hout van', stelt hij la chend vast. Blijven sporten De man die allengs in de re gionale sportwereld bekend heid verwierf ('Oh, u bent Ge rard S. Verver?') is tot voor een jaar of zeven nauwelijks actief geweest.'Ik tennis nu, maar verwijt mezelf zolang niets gedaan te hebben. Ik vind namelijk dat mensen moeten blijven sporten. Als ik de cijfertjes zie van de Neder landse Sport Federatie word ik triest. Er zijn zoveel men sen die helemaal niet bewegen terwijl het zo belangrijk voor je gezondheid is. Je ziet wel steeds meer dat in parken wordt gehold en gedraafd. Voor die mensen heb ik be wondering; het is gemakkelijk om achter de televisie te dui ken'. Blijkbaar niet voor Gerard Verver. 'Zodra ik de laatste letter voor de sportpagina heb getikt, begint de molen alweer te draaien. Wat ga je volgende week aanpakken? Ik probeer daarbij zo lokaal mogelijk te werken. In de loop der jaren heb ik weliswaar veel natio nale talenten meegemaakt, zodra ze echter landelijk in de aandacht komen, laat ik ze VLAARDINGEN— Hoe toevallig het mag zijn. Op het moment dat Gerard Verver zijn zilveren ver bintenis met De Haven loods viert, is kort daar voor een nog hechtere sa menwerking tussen Ge rard en mij ontstaan. Wij zijn collega's geworden bij Omroep Vlaardingen waar we zitting hebben genomen in het redactie en presentatieteam. We zijn nog meer op elkaar aangewezen dan voor heen. Voor mij is het be sluit om bij de Omroep te gaan werken mede geba seerd op het 'ja'-zeggen van Gerard. menwerking m-twaalf jaar alweer- in de commissie Vlaardings Voetbal Kampi oenschap. Gerard was voor mij al eerder een bekende. In de jaren dat ik bezig was in de journalistiek ontmoette ik hem regelmatig. De afge lopen tien jaar heb ik veel met hem in contact gestaan als voorzitter van voetbal vereniging 'Vlaardingen'. Ik heb hem leren kennen als een man van het woord. Maak je met hem een af spraak met een bepaalde strekking, dan ging hij ook niet verder dan dat. Een man die je kan vertrouwen en een man die een afspraak niet ander uitlegt. Zeker in de journalistiek is dat van be lang. De andere kant van de me daille is dat Gerard ook dwars kan zijn, taai en vast houdend en dat hij jé soms een mening wil opdringen. Toch is het mogelijk om na goed overleg een compromis te sluiten. Gerard houdt van honderd procent werk. Kwaliteit staat bij hem hoog in het vaandel en wanneer hij er gens aan begint dan doet hij dat met volle overgave. Hij tracht een eigen gezicht naar voren te brengen en hij laat zich niet gemakkelijk mees lepen als hij een uitgespro ken mening heeft. Zijn uit gangspunt is: zorg dat wat je maakt op werkelijkheid be rust, wees fair, probeer in formatief te zien. Verder houdt hij niet van gebazel. Verstrengeling Er is in de Vlaardingse sportwereld al eens een pa rallel getrokken tussen zijn Verver en Maat werken al jaren s werk bij de krant en zijn ac tiviteiten voor de commissie Vlaardings Voetbal Kampi oenschap. Belangenver strengeling zal hij te allen tijde uitsluiten. Hij be schouwt beide terreinen als aparte gebieden die afzon derlijk en met zoveel moge lijk visie moeten worden be keken. Na een kwart eeuw arbeid voor zijn zo geliefde krant te hebben verricht, feliciteer ik hem hartelijk met deze mijl paal. Ik ben van mening dat er maar weinigen zijn die zich in dit wereldje zo'n tijd op één locatie staande kun nen houden. Voorwaar geen sinecure. Gerard nogmaals gefelici teerd. Voor mij mag je nog heel lang doorgaan en wij zullen nog lang samenwer ken. Door Sjaak Maat los. De Havenloods is dan niet meer het medium dat nieuws over de professionele sporters kan brengen. De hele pers heeft zich dan immers op der gelijke figuren gestort. Het nadeel is dat die sporters niet meer in de krant aan de orde komen, terwijl ook professio nals het leuk vinden in de ei gen,lokale krant te staan'. Vertrouwen Behalve de formule 'As local as possible' huldigt de Haven loods-sportverslaggever te vens het principe dat mensen iets in vertrouwen tegen hem moeten kunnen zeggen. 'Ik ken vaak de achtergronden van een verhaal maar moet soms mensen in bescherming nemen. Ik ben niet iemand die een ander bewust naar bene den zal halen of mensen tegen elkaar zal uitspelen. Als jour nalist kost het wel eens moeite een verhaal voor me te hou den, dat wel. Ik heb dan ver schrikkelijk de pest erin als ik dat verhaal drie dagen later in het Rotterdams Nieuwsblad lees. De Havenloods had daar eerder mee kunnen komen- ,maaruit respect publiceer je niet. Da's jammer'. Het stemt hem tot tevreden heid, zo stelt Verver, wanneer hij hoort een interview rede lijk te hebben weergegeven. 'Tot mijn verbazing krijg ik ook zelden een ingezonden brief. Maar of dat een positief feit is, weet ik niet'. Wel zegt hij er zonder schroom bij dat hij veel mensen kent die direct het tweede katern van De Ha venloods gaan lezen dat nor maliter begint met Ververs sportpagina. 'Of ik de lezers nog wat wil meedelen? Die vraag stel ik na mijn interviews zelf ook, maar meestal zegt men nee. Maak er maar wat moois van.Dat hoor ik ook altijd'. VLAARDINGENHet is deze maand 25-jaar geleden dat Gerard Verver zijn eerste bijdrage voor deze krant le verde. Een niet-alledaags ju bileum dat niet ongemerkt passeert. Het reguliere sport nieuws is elders in deze krant terug te vinden. Op de plaats waar doorgaans de pagina van Gerard Verver' is te vinden, ligt voor deze ene keer een pagina over Gerard Verver. Collega's en vrienden schetsen een beeld van de jubilaris die vanmiddag reeds vele beken den de hand schudde tijdens de receptie die hij kreeg aan geboden in gebouw 'De Maas poort' aan de Prins Hendrik straat. VLAARDINGEN— In de ogen van Gerard van Leeu wen, waarnemend secreta ris van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recre atie, is Gerard Verver een bekwaam journalist. 'Hij is een begrip in de Vlaarding se sportwereld en weet al les duidelijk te verwoorden in de krant'. Van Leeuwen vindt het van groot belang dat er tussen me dewerkers op het stadhuis en de pers een goede verstand houding bestaat. 'Voor ons als ambtenaren is het van groot belang, zeker in de sportsec tor, om goede contacten te on derhouden met de sportjour nalisten en daar mogen wij in Vlaardingen niet over klagen. Veel onderwerpen verdienen het om bij een breed publiek onder de aandacht gebracht te worden. Gerard moet zijn on derwerpen verdelen over de steden Maassluis, Schiedam en Vlaardingen waardoor sommige zaken weieens niet aan bod komen. Dat is jam mer, maar hij weet voor Vlaardingen gelukkig altijd wel een plekje te vinden'. VLAARDINGEN Het moet in 1967 zijn geweest. Het eer ste contact met Gerard Ver ver. Als atleet bij Fortuna was ik opgevallen met een snelle 400 meter en of ik even langs wilde komen voor een inter view. Daarover hoefde ik na tuurlijk niet lang na te den ken. Wel over het feit dat ik bij hem langs moest komen aan het Messchaertplein. In het kleine voorkamertje van een benedenwoning met uit zicht op het pleintje werd al snel duidelijk waarom zijn komst naar de atletiekbaan problematisch was: met een brok gips om z'n been stelde hij de vragen. Het was het eerste contact met sportjournalist Verver. Op dat moment wist ik nog niet dat hij bijna 25 jaar later een zeer gewaardeerde collega zou zijn. Ik heb nog geprobeerd het in terview terug te vinden, maar het zal zitten in de stapel plakboeken uit die tijd die er gens ver weg op de zolder ligt. Wat ik me wel weet te herin neren, is het feit dat alles pre cies zo in de krant kwam als ik had gezegd en dat vond ik heel knap daar hij alleen pen en papier gebruikte. Later ben ik Gerard Verver tegengekomen als collega en we werkten nauw samen bij diverse sportevenementen. Hij weet bij de sporters altijd de juiste snaar te raken om ze uitspraken te ontlokken. Hij is een bekwaam sportjournalist die de belangen van de vrij williger in de sport niet uit het oog zal verliezen en die op zijn eigen wijze in de krant weet te zetten. Inmiddels is Gerard ook te ho ren bij de wekelijkse sport programma's van Omroep Vlaardingen. Hij heeft daar mijn plaats achter de micro foon overgenomen. Nog zit hij daar wat onwennig en met de nodige spanning in zijn stem, maar zijn vakbekwaamheid straalt hij ook daar reeds uit. Het medium radio is een nieu we uitdaging voor Gerard, dat weet ik zeker. Door Peter Spek VLAARDINGEN De liefde voor de sport en met name de voetbalsport uitte zich bij Ge rard Verver al vrij vroeg. Als 5-jarige ging hij aan de hand van z'n vader mee naar Fortu na, de club waar hij zich later ook op de ledenlijst zou laten bijschrijven. Geconstateerd mag worden dat de overstap van voetbal len naar een andere sport niet geheel vlekkeloos is verlopen, want nadat hij met de actieve voetballerij stopte, heeft hij jaren niet meer gesport. De keren dat hij wel zijn plaats aan de lijn verruilde voor één binnen de lijnen was tijdens optredens van 'Het Persteam'. Verschillende takken van sport heeft hij zo geprobeerd voordat hij er definitief voor koos om te gaan tennissen. Gerard S. Verver was ook al jong actief op het organisato rische vlak. Omstreeks 1955 stond hij aan de basis van een straatvoetbalelftal dat in de jaren daarna het Messchaert plein vertegenwoordigde. De ploeg heeft verschillende ja ren bestaan en won menig wedstrijdje. Het straatvoetbalelftal van weleer. VLAARDINGEN 'Gerard Verver neemt bij ons een bij zondere plaats in', zegt oud voorzitter Jan Remmerswaal van RKWIK. 'Ook in de perio-' de dat RKWIK een moeilijke tijd doormaakte, konden wij altijd een beroep op hem doen. Een eerlijk mens, een jongen naar mijn hart', zegt de nog altijd bij de Nieuwlant-ploeg betrokken Jan Remmerswaal. 'Het eerste contact met Ge rard Verver had ik al in 1967 de contacten zijn uitge groeid tot een echte vriend schap. Hij staat open voor iedereen en is een sportjour nalist zonder dubbele bodem'. Remmerswaal vervolgt: 'Ge rard Verver voelde zich thuis bij RKWIK en dat liet hij ook merken. Bij de viering van een jublieum deden wij nooit ver geefs een beroep op hem om de tekst te maken voor een jublieumboek'. MAASSLUIS Schaatser Yep Kramer werkt op het Maassluise stadhuis en hij heeft in de achterliggende jaren als ambtenaar van sportzaken 'prettig kunnen samenwerken met Gerard Verver. 'Hij weet waar hij over schrijft', zegt Kramer. Zelf werkt Yep Kramer in middels op een andere afde ling op het stadhuis. Hij is van sportzaken overgestapt naar bureau voorlichting. 'In deze functie hebben we wat minder vaak contact, maar we treffen elkaar op de jaarlijkse spor tieve bijeenkomsten die door de sportraad worden georga niseerd. Gerard is altijd van de partij'. Kramer weet als geen ander dat de berichtgeving over de locale sport erg belangrijk is. 'Gerard weet dit nieuws op zijn heel eigen wijze te bren gen, hij schrijft vanuit de sporter zelf. Bovendien zijn ook zijn achtergrondverhalen heel boeiend'.

De Havenloods | 1990 | | pagina 13