Schiedams straatleven in nieuw boek Kiela 'Love, peace and understanding' bracht Carla in New York Circus Renz-Berlin komt naar Schiedam Gratis kaarten Schiedams Nieuwsblad Vlaardingse op 'wereldtop voor kinderen' NOG ACHT NACHTJES SLAPEN -Reductie- Reductiebon a 5 gulden DE HAVENLOODS DINSDAG 23 OKTOBER 1990 43-495 'Ik wil laten zien hoe de mensen woondenleefden en werkten SCHIEDAM— Voor wie geïnteresseerd is in het re cente verleden van Schie dam, is Hendrik Kiela geen onbekende. Kiela schreef de boeken 'Weerzien met Oud-Schiedam' en 'Schie dams straatleven'. Op vrij dag 26 oktober verschijnt zijn derde boek: 'Schie dams oude binnenstad'. Dit boek gaat over de pe riode 1905-195' en geeft in woord en beeld een indruk van het dagelijks leven in het oude hart van Schie dam. Het bevat 110 tot dusver ongepubliceerde fo to's van straten, steegjes en hofjes die in de loop der jaren dikwijls verdwenen of grondig veranderd zijn. Kiela over zijn boeken: „Ik wil voorkomen dat het ver leden in het niets ver dwijnt. De tijd gaat im mers snel voorbij. Het aan tal mensen die over het oude Schiedam kunnen vertellen wordt steeds klei ner. En stel je eens voor dat het gemeentearchief af brandt. Dan heb je niets Aan 'Schiedams oude binnen stad' heeft Kiela ruim twee en een half jaar gewerkt. Omdat hij van beroep accountant is, kan hij alleen in de avonduren en de weekeinden aan zijn boeken wijden. Hij legt er de nadruk op dat hij niet èlle vrije tijd aan zijn hobby opof fert. Want dan, zo zegt hij, zou het een obsessie worden. Kiela is vol lof over zijn vrouw. „Zonder haar geduld en be grip zou ik geen boeken kun nen schrijven. Voor hetzelfde geld zegt zij: wat is dat voor een vervelende vent die zo vaak in zijn werkkamer zit". Voordat Kiela boeken over het oude Schiedam schreef was hij een intensief verzamelaar van eerst postzegels en later munten. Omdat het bijhouden van een muntenverzameling te duur werd, begon hij oude ansichtkaarten van Schiedam te Verzamelen. Deze hobby breidde hij uit met het verza melen van foto's uit tijdschrif ten en particuliere collecties. Op den duur had hij zoveel foto's, dat zijn vrouw hem voorstelde een boek te schrij ven. Zo ontstond zijn eerste boek 'Weerzien met Oud Schiedam'. Kiela heeft nu drie boeken geschreven en een vierde is in de maak. Dat boek zal over de Gorzen gaan. Dagelijks leven Kiela heeft vooral belangstel ling voor het dagelijks leven in het oude Schiedam. Foto's van monumenten interesseren hem minder. ten zijn doodgefotografeerd. Van de Korenbeurs bijvoor beeld heb ik talloze foto's", zegt hij. Wat Kiela wil laten zien, is hoe de Schiedammers vroeger woonden, leefden en werkten. Hij geeft toe dat het vrijwel onmogelijk is een complete in ventaris van het straatleven op te maken. „Probeer maar eens een foto van een mars kramer te vinden. Of neem het circusleven. Vroeger traden in de stad artiesten op met een gemuilkorfde beer. Hoe kom je aan een plaatje daarvan? Als je zo'n foto vindt is dat een toevalstreffer", aldus Kiela. Kiela haalt zijn foto's voor een deel uit oude tijdschriften. Een tweede belangrijke bron vormen de particuliere foto collecties van Schiedammers. Bij elke foto probeert Kiela uit te vinden wie of wat er wordt afgebeeld. Voor die ge gevens bezoekt hij niet alleen het gemeentearchief, maar in terviewt hij ook regelmatig (oud)Schiedammers. Hun ver halen verwerkt hij in de teks ten die bij de foto's in zijn boeken staan. Verhalen Kiela: „Ik krijg schitterende verhalen te horen. Zo hebben verschillende mensen mij ver teld over de 'zwemlessen' bij het Zakkendragershuisje. De kinderen kregen een touw om him middel en werden gewoon de Lange Haven ingeduwd. En een vrouw vertelde hoe zij H. Kiela: „Ik krijg schitterende verhalen te horen". een keer met het juk op de schouders heet water ging ha len bij een branderij. Toen zij terug naar huis liep merkte zij dat van één van de emmers geen damp af kwam. Die em mer bleek gevuld te zijn met onversneden jenever". Om bekendheid aan zijn boe ken te geven verspreidt Kiela onder andere folders. Tijdens de afgelopen Brandersfeesten stond hij met een kraam in de stad. Hij had zijn boeken mee genomen en borden met foto's. Over belangstellenden had hij niet te klagen. De mensen, zo zegt hij, gingen dikwijls ge hurkt voor de borden zitten. „Dan zei de een: kijk, daar staat Piet op die foto. En dan zei de ander: nee joh, dat is Piet niet. Zo ontstonden soms hele discussies". Volgens Kiela spreken veel oudere Schiedammers met weemoed over het verleden. Zij missen, zo zegt hij, het so ciale contact van vroeger. Toch zouden zij niet naar die tijd terug willen, omdat zij nu rianter leven. Kiela zelf maakt zich wat dat betreft ook geen illusie over het verleden: „On geveer 70% van de Schiedam- se bevolking leefde in armoe de. Van een menswaardig be staan was vaak nauwelijks sprake". Dat veel oude plekjes zijn verdwenen, vindt Kiela dan ook niet zo'n ramp. Alleen het oude station en het hofje van Belois aan de Noordmo lenstraat hadden volgens hem niet gesloopt hoeven te wor den. 'Schiedams oude binnenstad' ver schijnt, in tegenstelling tot Kiela's vorige boeken, niet in de boek handel. Belangstellenden kunnen het boek alleen bij de schrijver bestellen. Kiela heeft opzettelijk voor deze wijze van verspreiding gekozen. Zo staat hij namelijk in dit-ect contact met zijn lezers. Wie 'Schiedams oude binnenstad' wil bestellen, kan Hendrik Kiela tele fonisch bereiken op het nummer 010-4746510. Het boek kost f 35,-. ROTTERDAM In een wo ning aan de Adriaan Kluit straat is afgelopen vrijdaga vond brand ontstaan door vermoedelijk een imploderend televisietoestel. De woning brandde geheel uit. De 83-ja- rige bewoner die daarbij zeer ernstig gewond raakte, over leed zaterdag in het brand wondencentrum van het Zui derziekenhuis aan zijn ver wondingen. Zijn echtgenote ligt nog in het Dijkzigtzieken- huis. VLAARDINGEN Hoewel het nooit de bedoeling van de organisatoren kan zijn geweest ze op te zadelen met alle leed van de wereld, zijn de kinderen die onlangs in New York tijdens de 'Wereldtop over Kinderen' hun land vertegenwoordigen, doordrongen van hun belangrijke boodschap aan alle regeringsleiders: „Zorg goed voor alle kinderen". „Ik was me voorheen niet bewust van zoveel ellende", bekent Carla Hodge uit Vlaardingen eerlijk. „Het is echt onvoorstelbaar wat ik daar heb gehoord. Ik hoop dat er snel verandering in komt". De vijftienjarige scholiere maakte deel uit van de ruim vijfduizend kinde ren uit honderdtwintig landen die samen een verklaring hebben opgesteld ten gunste van kinderen, die hun stem niet kunnen laten horen tijdens de eerste conferentie waarbij kinderen en regeringsleiders uit de hele wereld bijeen waren. Door Maya Geerst Het begon met een opstelwed strijd, georganiseerd door het ministerie van ontwikkelings wegen®- huts-aarhhulsbLziden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010-4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: A.v.Meeteren (tel. privé 01831 - 2082) REDACTIE: Susan de Ligt en Robert SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V. Doom. schijnen in Zuid-Holland wekelijks ii een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010-4.699.201/4.352.911 samenwerking. Nadat Carla een opstel in de Engelse taal had geschreven (die ze de titel 'Love, peace and understan ding') meegaf, werd ze diverse malen in het Engels geïnter viewd door ambtenaren van het ministerie. Het Engels spreken gaat Carla gemakke lijk af. „Mijn grootmoeder is Amerkaanse, en mijn grootva der komt van de Bovenwindse Eilanden. In het Arubaanse deel waar mijn moeder op groeide, San Nicolas, is de voertaal Engels. Mijn moeder heeft altijd Engels met mij ge sproken, pas toen ik naar school moest, is ze in het Ne derlands overgegaan", vertelt Carla, die in Vlaardingen ge boren is. Toch kwam voor haar totaal onverwacht de mededeling dat ze haar koffer mocht pak ken om naar Amerika té gaan. Eerst nog wat beduusd, maar al gauw dolenthousaist ver trok ze in gezelschap van Juli van Nieuwenhuyzen uit Zeist en Jeroen Westerbeek uit De Bilt die ook tot de gelukkigen behoorden. Eenmaal in New York werd de Nederlandse delegatie in een hotel ondergebracht. De week die hierop volgde walste als een caroussel over de kinde ren heen: er stond heel wat op het programma. President Bush „We ontmoetten daar natuur lijk heel veel regeringsleiders in het echt, waaronder de Amerikaanse president Bush. ('Hij ziet er net zo uit als op televisie') en ik heb mevrouw Tatcher uit Engeland per soonlijk ontmoet". Jammer vond Carla het, dat onze mi nister-president verstek moest laten gaan. „Wat kan nu belangrijker zijn dan een kind?" „Eigenlijk is er best al veel bereikt, die eerste keer al", meent Carla, die,ook deelnam aan de 'Kids meeting Kids- 'bijeenkomst, waar alle kinde ren na afloop gezamenlijk een verklaring opstelden die de daaropvolgende zondag werd voorgelezen met een aanbeve ling voor alle regeringen in de wereld, beter voor de kinde ren te zorgen. „We hebben ook nog een boom geplant voor het 'onbekende kind', samen met Herman van Veen", vervolgt Chinatown Hoewel er een gigantisch aan tal kinderen bij elkaar waren bleek er toch weinig tijd voor een persoonlijk kontakt. Dat kwam onder meer omdat elk land afzonderlijk voor eigen accomodatie en afleiding zorgde. Ook de Nederlandse kinderen hadden momenten van ontspanning. Zo werd er. een bezoek gebracht aan een Italiaanse opera en een musi cal. Ook een excursie door Chinatown en naar het Vrij heidsbeeld stonden op het programma. Trots toont Carla de souvenirs die ze heeft meegebracht. Sinds Carla terug is heeft ze nog weinig rust gekend. Na dat ze het tijdsverschil ver werkt had ging ze na twee da gen weer naar school, waar ze als een 'VIP' werd ingehaald. Haar moeder, Gloria Hodge, heeft naast haar kantoorbaan bij 'Plataforma di Organisas- honnan Antiano I Arubano' thuis ook bijna een dagtaak aan het organiseren en het aannemen van telefoontjes voor haar dochter. Vorig weekeinde werd ze ontvangen in het Antillenhuis, stond ze een telefonisch interview af aan de Utrechtse migrante- nomroep, Radio Tilburg no digde haar uit en ook in het radioprogramma van de NOS van Antillianen, Tambu, was Carla te beluisteren. Zaterdag was ze tijdens de kinderboe kenweek-manifestatie in Utrecht aanwezig en beant woordde ze veel vragen van kinderen. Al die belangstel ling begint al te wennen. Tijdens haar verblijf in New York werd het drietal even eens overspoeld door telefoni sche interviews met Radio Rijnmond, het Jeugdjournaal en veel dagbladen. „Ik werd ook geïnterviewd door de cor respondenten die al in Ameri ka waren", legt ze voor de Theater voor kinderen SCHIEDAM Poppenthea ter Welles-Nietus verzorgt za terdag, 27 oktober een kinder programma waarin op speelse wijze discriminatie is ver werkt. Het meisje Floortje die er niet uitziet zoals de ande ren om haar heen, is het on derwerp van plagerijen. Zij vindt dat niet eerlijk, maar zit niet bij de pakken neer en probeert de situatie te veran deren. De voorstelling begint om 2 uur en kost f 5,-. Expositie galerie Alpha SCHIEDAM Twee kunste naars exposeren vanaf 20 ok tober hun werk in galerie All- pha, aan de Broersvest 93. Greet Harinck is edelsmid en volgde een opleiding aan de Kunstacademie in Enschede en een cursus edelsmeden in Amsterdam. In haar werk maakt zij voornamelijk ge bruik vangeometrische vor men. door verschillende mate rialen in haar sieraden te ver werken, tracht zij te komen tot meerdere kleurnuances. Henny van Leeuwen reisde in 1984 door de Verenigde Sta ten en Canada. De indrukken en ervaringen die hij toen op deed zette hij om in beelden. Zijn etsen evenals het werk van Greet Harinck zijn vrij blijvend te bezichtigen tot 22 november, van dinsdag tot en met zaterdag van 9.30 tot 17 uur. I Trots laat Carla Hodge haar souvenirs zien duidelijkheid uit. Gedurende de reis en tijdens het verblijf in het hotel was ook een vaste televisieploeg aanwezig en vertelden de kinderen schijn baar onvermoeid steeds weer him verhaal. Ook op buitenlandse televisie zenders traden de ambassa- deurtjes op. „Julie en Jeroen kwamen op de Duitse televi sie", zegt de Vlaardingse, „terwijl ikzelf geïnterviewd werd door een journaliste van een bekend Amerikaans tijd schrift. Haar naam weet ik niet mee', maar ik krijg het oktobernummer thuisge stuurd". Op de vraag, of nu de 'kous' voor Carla 'af' is, zegt ze: „Nee, hoor. Aanstaande vrij dag worden we weer op het ministerie ontvangen en kun nen we tijdens een gezellige bijeenkomst wat bijpraten. Het is de bedoeling dat er elk jaar een dergelijke kindercon ferentie wordt gehouden, er gens ter wereld. En er is ons beloofd dat wij op de hoogte zullen blijven van de ontwik kelingen en aktiviteiten in ons land". Cursus tegen slapeloosheid SCHIEDAM Tot diep in de nacht schapen tellen kan wel licht tot het verleden behoren na het volgen van de cursus tegen slapeloosheid. Tijdens acht bijeenkomsten leren cur sisten wat zij zelf kunnen doen om het probleem van het nachtwaken op. te lossen. De cursus start 25 oktober a.s. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij het Kruisge- bouw Van Swindensingel 40, Schiedam, telefoon 4739900 tussen 9.00 en 13.00 uur. De kosten bedragen f 35,-. Een cursusboek en een kopje koffie zijn hierbij in begrepen. Bijeenkomst Harmonia SCHIEDAM Liefhebbers van bovennatuurlijke ver schijnselen, kunnen donder dagavond 25 oktober terecht in wijkcentrum Nieuwland. Op uitnodiging van Spirituele Vereniging 'Harmonia' geeft Nico Hartman uit Leiden vanaf 20.00 uur een demon stratie van helderziende waarnemingen en psychome trie. De toegangsprijs voor deze paranormale avond be draagt f 7,50. Het adres is Wi- bautplein 165. TALENFESTIVAL In het ka der van het eerste lustrum houdt de volksuniversiteit Vlaardingen op vrijdag 26 oktober een talen festival. De plaats van handeling is gebouw de Harmonie. De aan vang is om 20.00 uur. SCHIEDAM Voor de eerste maal in zijn meer dan 150- jarig bestaan komt het Duitse Circus Renz naar Nederland en zal ook de Brandersstad met een bezoek vereren. Het grote circusbedrijf, geleid door de zesde en zevende ge neratie Renz, dat met een veertigtal wagens in de maan den oktober en november door ons land reist, zal vrijdag 26 oktober voor het verblijf van drie dagen, het kamp opslaan op het Bachplein in Groe noord. Die dag zijn er twee voorstel lingen en ook op zaterdag is er een middag- en avondpro gramma. Zondag besluit Cir cus Renz het weekeinde in Schiedam met een middag voorstelling. Liefhebbers van nostalgie zullen hun hart op kunnen halen bij het zien van de enorme geel-blauw ge baande viermasttent die ruim 1500 bezoekèrs kan herber gen. Moderne caravans vallen niet aan te treffen, want de familie reist tijdens het tour nee met echte ouderwetse bontgekleurde circuswagens. Dat het paard nog steeds een ereplaats inneemt, blijkt wel uit het programma waarin maar liefst vijf paardennum- mers zijn opgenomen. Het plein achter de Blauwe Brug zal gedurende die drie dagen een ondefinieerbare stukje ro- •t ondermeer twaalf leeuwen mantiek uitademen, want niet alleen de gekooide leeuwen, tijgers en Indische olifanten zullen te bewonderen zijn. Ongetwijfeld zullen de stal- tent en circuswagens, waar onder echte museumstukken, tussen de hoge flats voor een idyllisch beeld zorgen. Lezers van het Schiedams Nieuwsblad kunnen woens dagochtend vanaf negen uur vrijkaarten afhalen bij het kantoor van het Schiedams Nieuwsblad/Havenloods aan de Hoogstraat 122 te Vlaardingen. Er zijn hon derd kaarten te vergeven. Per persoon zijn er maxi maal vier kaarten. De vrij kaarten zijn geldig voor de voorstelling van 19.30 uur op vrijdag 26 oktober. Met het Schiedams Nieuwsblad naar circus Renz Tegen inlevering van deze bon ontvangen de lezers van hei Schiedams Nieuwsblad vijf gulden korting op een toegangsbe wijs voor de rangen Loge of Stalles (Sperrsitz). Maximaal vier personen per reductiebon. Deze bon is uitsluitend inwisselbaar aan de kassa van hei Het Schiedams Nieuwsblad biedt in samenwerking met het Duitse circus Renz een schitterend voordeel van vijf gulden. Tegen inlevering van deze bon krijgen lezers van het Schie dams Nieuwsblad een reductie van vijf gulden op de rangen Loge en Stalles (Sperrsitz). Circus Renz staat op het Bachplein in Schiedam-Noord. Voor stellingen: Vrijdag 27 oktober om 16.15 en 19.30 uur. Zaterdag 27 oktober om 15.00 en 19.30 uur. Zondag 28 oktober om 14.00

De Havenloods | 1990 | | pagina 3