UJ DE HAVENLOODS Geweld op Hoogstraat onderwerp overleg Pearle Schiedanis Nieuwsblad Schiedamse basisscholen als proeftuin voor computerproject Onzekere periode voor Instituut Sociaal Raadslieden voorbij Brilm heeft nueenwerei dnaam: Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I k Partnersteden op bezoek in Schiedam IN Van Hoff:Sam om spiraal te doorbreken' FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. Gisteren Woody Allen in tweestrijd Nico Hartman Ere-medaille locatiemanager 2styks25?] BESTOL R0BNIJS SWINGING SOUL MACHINE CAR0NNE AND THE FATBASS grR0tterdanOJ NOG ZES NACHTJES SLAPEN DE LOPEI Onderscheiden PRIMEUR 5.95 11.00 EDITIE P, DONDERDAG 25 OKTOBER 1990, 39e JAARGANG Nr. 43 Wegener huis-aan-huLsbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM Vrijdag 2 en zaterdag 3 november wordt in Schiedam de 32ste part- nerstedenconferentie gehou den. Vijftien jaar geleden werd de conferentie, waar mee 30.000 gulden is ge moeid, voor het laatst in de Brandersstad gehouden. Volgende week zullen afge vaardigden uit het Franse Vienne, het Duitse Esslin- gen, het Joegoslavische Ve- lenje, Neath (Wales) en Schiedamse vertegenwoor digers is de aula van het Ste delijk Museum de uitwisse lingen die in 1991 plaatsvin den, bespreken. Dat burgemeester Reinier Scheeres niet helemaal in zijn sas was met de manier waarop de voorgaande edi ties van de uitwisselingen werden georganiseerd, werd duidelijk tijdens de bijeen komst die enkele dagen gele den in het stadskantoor plaatsvond. Scheeres ziet het liefst dat een particuliere organisatie zich in de toe komst in gaat zetten voor de sportieve en culturele uit wisselingen met de vijf part nersteden. voor de internationale con tacten te vergroten", lichtte hij zijn zienswijze toe. „De uitwisselingen steunen te veel op de gemeente". De contacten die in de jaren zestig werden gelegd tussen het mannenkoor Orpheus en een koor uit het Duitse Ess- lingen, lagen ten grondslag aan het lidmaatschap, dat Schiedam nu al een kleine vijfentwintig jaar aan de groep partnersteden ver bindt. Regelmatig bezochten Schiedamse scholieren en voetbalclubs Esslingen en Vienne voor een sportieve uitwisseling, en met name de Duitse stad is zó populair dat bij diverse voetbaltoer nooien een Duitse afvaardi ging te gast wordt gevraagd. Nu Schiedam dan eindelijk weer een keer de organisatie in handen heeft, bewijst de jeneverstad op internatio naal niveau organisatorisch aardig voor de dag te kun nen komen. Wat men van de uitwisseling in Schiedam kan verwachten zal wellicht tijdens de partnerstedencon- ferentie bekend worden. SCHIEDAM— Het Instituut Sociaal Raadslieden Schie dam blijft voorlopig zelfstan dig voortbestaan. Het Insti tuut ziet af van een fusie tus sen haar organisatie en de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam. Ook heeft de landelijke organisatie van so ciaal raadsleden, de FIRA, on langs via een AROB-beroep de geplande subsidiestop voor haar organisatie uit kunnen stellen. Daarmee heeft de FIRA de gelegenheid gekregen de uitgebreide documentatie ergens anders onder te bren gen. Het Schiedamse Instituut is voor wat haar informatie pakket betreft afhankelijk van het landelijke documen tatiebestand. Het bestuur en de directie van de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam en het Insti tuut Sociaal Raadslieden Schiedam hebben, mede op verzoek van toenmalig wet houder Zijdeveld, een aantal gesprekken over de mogelijk heid van een fusie gevoerd. Deze gesprekken hebben ertoe geleid dat het Instituut, gelet op haar specifieke karakter, afziet van een fusie. Beide organisaties zijn even tueel wel bereid om, bijvoor beeld in de vorm van huisves ting, te bekijken of meer kan worden samengewerkt. De panden aan het Broersveld 140 en 142 zijn hard aan ver vanging toe. Een geschikte lo catie is vooralsnog niet gevon den. Het Instituut Sociaal Raadsle den geeft gratis informatie en advies bij problemen op juri disch en maatschappelijk ter rein. Het landelijke documen tatiebestand zorgt ervoor dat de raadslieden op de hoogte zijn van de nieuwste ontwik kelingen op sociaal-juridisch gebied. Op die manier kunnen de vragen en problemen die tijdens het spreekuur of tele fonisch worden voorgelegd zo volledig mogelijk worden be antwoord. Het Schiedamse Instituut heeft te weinig geld om de do cumentatie zelf te regelen. Schiedams raadsvrouwe J. Dekkers: „Wij worden be taald door de gemeente. He laas is ond budget te klein om door te kunnen gaan zonder het documentatiebestand van de FIRA. Wij zijn dan ook heel blij dat de subsidiestop van de FIRA voorlopig is uitgesteld". Volgens de raadsvrouw neemt het Instituut in Schiedam een geheel eigen plaats in. „Ieder jaar weten steeds meer men sen de weg naar het Instituut Sociaal Raadslieden Schie dam te vinden. Het afgelopen jaar 1989 hadden we 1587 contacten waarin 1920 vragen en problemen werden voorge legd. Als zodanig kan het In stituut niet gemist worden". A ODO en Vlaardin- gen handhaven zich uitstekend in de overgangsklasse A Door sponsorloop W kan MSV'71 een tribune bouwen 35 jaar toneelvere niging Othello Discussie over be zoektijden Schie- landziekenhuis 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Het was afge lopen weekeinde rustig op en rond de Hoogstraat. Op de knokpartij in lijn 1 na, bleef het in de kleine uurtjes rela tief rustig. Toch komt het steeds vaker voor dat op of rond de Hoogstraat mensen na een avondje stappen worden lastig gevallen. Een enquete de bevolking van Schiedam begin dit jaar wees de Hoog straat aan als het meest geme den stukje Schiedam in de avonduren. De incidenten van de laatste weken, met als triest dieptepunt de massale vechtpartij vorige week, waarbij de politie zich ge noodzaakt zag zich terug te trekken, bezorgen de Hoog straat geen beter imago. Vol gens politiewoordvoerder Jan van Hoff is het een complex probleem en dienen de handen ineen geslagen te worden: ge meente, politie, horeca-onder- nemers, winkeliers en het pu bliek moeten nauwer samen werken. Deze week vinden er gesprek ken plaats tussen de indivi duele horeca-ondernemers en de politie. Volgens Van Hoff moet het besef groeien dat iedereen zich mede-verant woordelijk gaat voelen voor de veiligheid in het centrum. „Van opze kant zeggen we niet het moet zus of zo, we willen niet dirigerend overko men, maar we moeten onze gedachten uitwisselen met als één uitgangspunt: het voorko men van rotzooi", zegt de po litie-woordvoerder. „De poli tie zal in ieder geval alerter aanwezig zijn in de binnen- n burger", zegt Van stad, ook ii Hoff. Horeca-uitbater Jan Leerma- kers heeft wel bepaalde con structieve ideeën over hoe het beter en veiliger zou kunnen. „Er heerst onder de diverse ondernemers niet zo gek veel animo om samen te werken", zegt hij. „Je zou wel bepaalde groepen kunnen maken van café's die dan twee mensen in overkoepelend bestuur zetten, zo vergroot je de sociale con trole onderling". Als voor beeld ziet Leermakers de pri ma samenwerking tussen het viertal café's aan het einde van de Hoogstraat: Dirty Henry, Klein Thalia, 't Koet siertje en De Dam. „Die ken nen eikaars publiek en seinen eventuele lastposten aan el kaar door", aldus Leerma kers. Ook is hij voorstander van een flexibeler sluitings tijd. „Je spreidt dan het mo ment dat het publiek de straat opzoekt, want over het alge meen begint dan pas de hei bel", vervolgt Leermakers. In Rotterdam is momenteel een dergelijk experiment gaande en met succes. Politie- woorvoerder Van Hoff loopt niet zo warm voor dit scena rio: „De kans bestaat dat je de risico's over een langere pe riode uitspreidt, en ook buurt bewoners zullen niet zonder slag of stoot accoord gaan". Kil Een andere voor de hand lig gende manier om de gewelds spiraal proberen te doorbre ken is de sociale veiligheid vergroten door meer bewo- OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) c/?b d' De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuür van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. de gratis bril komt uit de kollektie mo het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse ning en verlichting op de Hoogstraat. Flip Bohré, ge meente-ambtenaar belast met de stedenbouwkundige afde ling ziet grotere mogelijkhe den in de 's avonds verlaten en kil aandoende Hoogstraat. „Wij stimuleren al jaren het bewoonbaar maken van ruim te boven winkels", meent hij. „Er is een groeiend aantal particuliere initiatieven hier voor. Bovendien zijn wij een half jaar geleden begonnen met winkeliers te stimuleren naar boven te kijken en naar hun gevel; het kan gezelliger", aldus Bohré. „De Hoogstraat moet mee gaan in het proces om de ko mende jaren vijf- zeshon derd nieuwe inwoners in de binnenstad te krijgen", zegt de ambtenaar. „Om de duis ternis 's avonds op de Hoog straat tegen te gaan ben ik bereid met de winkeliers om de tafel te gaan zitten zodat zij het licht aanlaten", verze kert Bohré. Leermakers stelt voor een subsidie in het leven te roepen zodat horeca-, c.q. winkeleigenaars een achterin gang of galerij kunnen maken om bewoning in de boveripan- den mogelijk te maken: „Als je nu zou willen verhuren moeten bewoners dus door je café of winkel heen, dat moet anders kunnen". Vandalisme Omdat de geweldadigheden vooral de laatste weken weer de kop opsteken kwam de ge ruchtmachine op gang dat de sluiting van jongerencentra De Dijk en Aladdin mede de bet waren aan de kwestie. Ed Kok, betrokken bij de begelei ding van De Dijk-jeugd er kent dat er 'gasten tussen lie pen met agressieve ideeën'. „Maar volgens mij reageren zijn hun protesten af met van dalisme in eigen buurt", zegt Kok. „Feit is wel dat de mees te van hen zoeken naar nieu we uitgaansmogelijkheden, dus ook in het centrum", ver volgt hij. Vandaag voerde de gemeente overigens overleg met de di verse jongeren-instanties om tot een definitieve oplossing te komen voor het probleem. Volgens Van Hoff is het onbe kend of steeds de zelfde groepjes betrokken zijn bij baldadigheden. „Vooralsnog sluiten we niets uit", besluit hij. Meer dan 100 kramen Openingstijden 10.00 - 17.00 uur. Bel voor inl. 010 - 4950308 Honderd jaar Rotterdam, de Rotterdammers en hun inkopen en uitgaven SCHIEDAM De meest re cente film van niemand min der dan Woody Allen wordt morgen in het Filmhuis ge draaid. In Crimes and Misdemeanors is Judah Rosenthal een ge slaagd oogspecialist. Minder geslaagd vindt hij zijn nu al twee jaar durende verhouding met Dolores Paley, een ste wardess. Dolores is echter niet van plan zich zo maar aan de kant te laten zetten en dreigt naar Judah's vrouw Miriam te gaan. Ten einde raad belt Judah zijn broer Jack, die een 'simpele' oplossing biedt: Dolores uit de weg ruimen. Dat vindt Judah toch iets te gortig, maar gaan deweg lijken zijn morele be zwaren het af te leggen tegen de praktische voordelen van deze oplossing. Een van Judah's patiënten, de rabbijn Ben die een goede vriend van hem is geworden, vindt echter dat hij alles op moet biechten aan Mirjam en hopen op vergeving. Judah vreest dat Miriam hieraan ka pot zal gaan. Wat zal hij doen? Aanvang 21.30 uur, zaal open vanaf 20.30 uur. Toegang voor donateurs f 5,-. Donateur worden kost eveneens f 5,- per seizoen, inclusief een eerste film. Het Filmhuis bevindt zich in de Nieuwstraat op nummer twaalf. SCHIEDAM De uit Leiden afkomstige Nico Hartman zal vanavond bij de spirituele vereniging Harmonia met hel derziende waarnemingen en psychometrie de avond ver zorgen. De avond vindt plaats in het wijkcentrum Nieuwland, Wi- boutplein 165. Aanvang 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. De toegangsprijs bedraagt f 7,50. SCHIEDAMDe computer dringt in alle geledingen van het onderwijs door. Is de auto matisering in het voortgezet onderwijs al bijna ingebur gerd, nu is het de beurt aan het basisonderwijs om met SCHIEDAM Het veertig ja rig bedrijfsjubileum bij In- terpharm BV kreeg gisteren voor de heer P.D. de Langen een extra feestelijk karakter. Dit omdat hem door burge meester Scheeres de ere-me daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd opgespeld. Bij de Pharmaceutische Groothandel vervult de heer De Langen de functie van lo catie-manager. pol./katoenen streepshirt Diverse dessins en kleuren Mt. S t/m XL per stuk geldig t/m zaterdag 27 oktober In het kader van een nationaal programma waarmee in totaal 27.000 computers en 9250 printers zijn gemoeid, zijn in Schiedam twee basisscholen aangewezen om als proeftuin voor de introductie van de computer te dienen. De OBS Groenoord en de OBS De Gorzen gaan in de Bran dersstad de pioniersrol ver vullen. Directeur Brinkman van de OBS Groenoord is er zeer verheugd over. „Het lijkt natuurlijk wat tegenstrijdig. Ik kan best begrijpen dat vrijdag 2 nov. MINI CONCERT Ook deze avond disco en een Miss-verkiezing. I Rotterdam Binnenwegplein 20 I I Westzeedijk 475 J (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 IA fH ft 4 77000n M I Rotterdam op het Zuiderterras I U I U"41 GOOif M mensen onze rol als proefko nijn en onze blijdschap hier over niet helemaal met elkaar kunnen rijmen". „Het grote voordeel voor ons is dat we nu als een van dg twee scholen die de proef in Schiedam ondergaan, een veel intensievere begeleiding krij gen van de experts die op het stadskantoor ons project on dersteunen. Als over een of meerdere jaren iedereen com puters heeft zal de begeleiding van de experts natuurlijk veel minder intensief zijn". Over het doel van de proef is Brinkman duidelijk: „Wij moeten uit de diverse pro gramma's waarmee de kinde ren van onze school werken de fouten halen en suggesties doen over hoe het beter kan. Met de opmars van de compu ter in het onderwijs bestoken alle uitgeverijen de scholen namelijk met allerlei verschil lende soorten programma's. Van onze ervaringen met die programma's kunnen andere „Ook voor de peuters op onze school zijn er al programma's in omloop. Zo kunnen ze on der anderen met behulp van de computer clowntjes inkleu ren. Voor de oudere kinderen is er programmatuur voor handen op het gebied van re kenen, tekenen en tekstver werken". Overigens geeft Brinkman toe dat er nog veel leerkrachten rondlopen die 'computer-an alfabeet' zijn. „Daarom vol gen onze onderwijzers ook een cursus over het onderwijs met behulp van de computer. Als die cursussen zijn afgelopen verwachten we echt met de integratie van de computer in het basisonderwijs te kunnen beginnen", aldus Brinkman die nadrukkelijk te kennen geeft dat de opmars van de automatisering in het onder wijs niet te ver mag gaan. „Als ik naar Amerika kijk dan krijg ik sterk het idee dat de computer daar in het onder wijs veel te centraal staat. Een hoop chips en electronica kan nooit de persoonlijke begelei ding van een docent van vlees en bloed vervangen. In Neder land moeten we de computer als een hulpmiddel blijven zien, niet als een doel op zich". winkelcentrum SCHIEDAM Gisteren is door burgemeester Scheeres de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer Christiaan van Sprang. Dit ter gelegenheid van het feit dat de heer Van Sprang na een diensttijd van ruim 37 jaar vervroegd afscheid heeft genomen als chef van de post kamer van Radio Modern BV. Morgen in onze winkeltjes De Catalan Een heerlijke jonge wijn uit het uiterste zuiden van Frankrijk. per fles 2 flessen en natuurlijk eerst proeven! Vlaardingen Hoogstraat 151 Vlaardingen 'De Loper' 65 Maassluis Nieuwstraat 14 Maassluis Koopcentrum Koningshoek

De Havenloods | 1990 | | pagina 1