Cu Meerjarenbegroting gemeente is rond 1 et zn twee? DE HAVENLOODS Diefstalaangifte voor middenstand binnenkort vereenvoudigd Restaurant Al'vanaf 15.69 plaatst u In onze kranten een kleine advertentie. I Openbare Nutsbedrijven worden zelfstandig Zeldzame schildpadden in beslag genomen Lastige arrestant Schiedam meldt zich aan voor convenant met rijk NOG ÉÉN NACHTJE SLAPEN DE LOPER USï NOORDZEE O i -§«• EDITIE 9, DINSDAG 30 OKTOBER 1990, 39e JAARGANG, Nr. 44 Wegener huLs-aan-huLSbladen Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. £S§£8\ Snackbar overvallen SCHIEDAM De Openba re Nutsbedrijven Schiedam (ONS), die nu nog onder rechtstreeks beheer van de gemeente staan, worden zelfstandig. Het draaiboek voor de omzetting van de ONS in een zelfstandige N.V. was in grote lijnen al sinds september klaar. Afge lopen donderdag gaf de raadscommissie voor Finan ciën, Bedrijven, Personeel en Organisatie haar goedkeu ring aan de plannen. 'We hebben het groene licht ge kregen', aldus een woord voerster van de ONS. Bij de verzelfstandiging van de ONS zullen geen gedwongen ontslagen vallen. De ONS krijgen hun zelf standigheid niet cadeau. Met de gemeente is een afkoop som van 19,2 miljoen gulden overeengekomen. Bovendien moeten de ONS rente beta len over het door de gemeen te verstrekte kapitaal. De betaling van de afkoopsom en de rente vindt verspreid over tien jaar plaats. De ge meente weet zich zo de ko mende jaren verzekerd van een vast inkomen uit de Nutsbedrijven. Deze finan ciële zekerheid op middel lange termijn is een belang rijke reden voor de verzelfs tandiging van de ONS. Bij handhaving van de ONS als gemeentebedrijf zouden als gevolg van de nieuwe ta riefstellingen van de Rijkso verheid de winstuitkeringen blijvend op een lager niveau komen te liggen. De Medezeggenschapscom missie van de ONS is be zorgd over de afkooprege ling. Zij noemt de regeling De ONS zijn straks geen gemeentebedrijf meer. 'een negatieve bruidsschat die het bedrijf de eerstko mende tien jaar armlastig zal maken'. Toch staat zij volledig achter de verzelfs tandiging, omdat omzetting van de ONS in een NV de intensieve bestuurlijke be moeienis van de gemeente verkleint en zo de efficiency van het bedrijf ten goede komt. 'Een verzelfstandi ging, waardoor slagvaardi ger en sneller ingespeeld kan worden op veranderende marktsituaties, kan een mo gelijkheid zijn de bestaans zekerheid van het bedrijf op langere termijn te garande ren', zo meent de SCHIEDAM De politie heeft zondagmiddag rond 14.30 uur een inval gedaan in een woning aan het Schutters veld. Aangetroffen werden elf Moorse landschildpadden, een zeldzame en beschermde dier soort. De houder van de schildpadden, een 45-jarige Schiedammer, werd door de politie aangehouden en voor verhoor mee naar het bureau genomen. De dieren nam de politie in beslag om ze vervol gens naar het opvangcentrum voor uitheemse diersoorten in Vlissingen te vervoeren. De verdachte handelde vol gens de politie niet bepaald uit dierenliefde. Met het oog punt de schildpadden te ver kopen plaatste hij adverten ties in de krant. De diertjes, die een totale waarde van f. 1.500.- vertegenwoordigden, waren er bovendien niet al te best aan toe. De politie roept mensen die van de 45-jarige Schiedam mer schildpadden hebben ge kocht op binnen twee weken contact op te nemen met de Algemene Inspectie Dienst (AID), afd. Natuurbescher ming, tel. 01720 - 24044. Dit omdat mensen die de zeldza me schildpadden hebben ge kocht eigenlijk strafbaar zijn. f PERS. BEDRIJFSAUTO'S autoverhuur AchterC.S.: 465 64 00 Zuidplein: 423 20 22 SCHIEDAM Een lastige ar restant bezorgde de politie za terdagmorgen handenvol werk. Nadat de slingerende bromfietser in de Brpersveld net niet kon worden aange houden stuitte een nieuwe ar restatiepoging op het Nieuw- landplein op hevig verzet. De bromfietser, een 34-jarige Schiedammer, kon door agen ten met veel pijn en moeite in bedwang worden gehouden. Uiteindelijk kreeg de sterke arm de man in de auto, maar met zijn benen die nog buiten boord slingerden schopte de arrestant een van de agenten in het gezicht. Op het bureau beland deed de politie een ademanalyse. Bij het in be dwang krijgen van de lastpost heeft de politie enige tikken met de wapenstok moeten uit delen. De in het gezicht ge schopte agent mankeerde, op enkele blauwe plekken na, niets. Bloedende man in vak gevonden SCHIEDAMNa een mel ding dat iemand dooi> een tweetal personen in elkaar ge slagen zou zijn, trof de politie zaterdagmorgen in de Snelli- ussingel een hevig bloedende man aan. Nadat het slachtof fer amper reageerde werd hij snel naar het Schieland Zie kenhuis vervoerd. Daar bleek de 21 jarige Schiedammer niet in staat te vertellèn wat er precies was gebeurd. Volgens de politie is de toe dracht van de verwondingen nog steeds niet duidelijk. Een nader gesprek met het slacht offer zal onder andere moeten verhelderen waarom de man naast een personenauto in een parkeervak lag. SCHIEDAM De meerja renbegroting 1991-1995 heeft na enige vertraging zijn beslag gekregen. Het college van burgemeester en wethouders is het eens over de invulling van de voorgenomen investerin gen. De belangrijkste, in het oog springende, punten zijn de grote aandacht die de wijk- en buurtaccom- modatie krijgen en het be drag dat is uitgetrokken voor bouw rond en op het Stadserf. Wethouder Adri Reijnhout (wonen, wijk- en buurtbeheer) komt voor alsnog als winnaar uit de onderhandelingsstrijd te voorschijn. Voor de huisvesting en voor ziening van club- en buurt huizen heeft de gemeente een niet onaanzienlijk bedrag ge reserveerd. Een groot deel hiervan is bestemd voor club huis Nieuwlant. Voor de soci ale nieuwbouw heeft het Rijk een bijdrage in het vooruit zicht gesteld van 2,2 miljoen. In de sector milieubeleid is voor de gemeentelijke gebou wen een bedrag van 1,4 mil joen uitgetrokken. Dit bedrag zal in de komende vijf jaar nodig zijn om energiebespa rende maatregelen te treffen. kruising met de spoorlijn Schiedam-Delft. Burgemeesters en wethouders zullen Schiedam voor 15 no vember aanmelden bij het Rijk voor het convenant (over eenkomst) Sociale Vernieu wing. Dat houdt in dat voor zieningen, vernieuwingen en dergelijke ten behoeve van de burgerij genomen, gedeelte lijk voor rekening van de overheid zullen komen. Kinderopvang Door een stimuleringsmaatre gel van het ministerie van WVC zal de kinderopvang in de Schiedamse kinderdagver blijven op een grote capaci teitsvermeerdering kunnen rekenen. In de praktijk zal het op een toename van 166 op vangplaatsen neerkomen. Aangezien de huidige accom modaties niet voldoende zijn, zal het nog geruime tijd duren voordat het maximale aantal van circa 500 opvangplaatsen gerealiseerd is. In het niet onbelangrijke be drag van 40 miljoen dat voor bebouwing van het Stadserf is uitgetrokken, is een post op genomen voor de bouw van een hoofdbibliotheek en de de meerjarenbegroting een thea- totstandkoming ter. De behandeling van de begro ting en het collegewerkpro gram vormen een punt van discussie. Vorige week al liet de fractie van het CDA in een brief aan het college weten niet akkoord te gaan met de korte tijdsruimte van 5 dagen die resteert voor bestudering van de begroting. Het college beraadt zich nog over de datum van de behan deling van het meerjaren- en het collegewerkprogram. Vol gens wethouder Wiegman „zal de begroting 1991 in ieder ge val vóór 15 november in be handeling worden genomen". 'Neem maar een warme douche' SCHIEDAM Een in verre gaande staat van dronken schap verkerende man liep de afgelopen zaterdagnacht rond 01.00 uur de Lange Haven in. Nog voordat de politie op de plek des onheils arriveerde hadden omstanders het klets natte slachtoffer al uit het wa ter gehaald. De politie nam het vervolgens op zich de man thuis af te leveren en gaf hem het advies mee een warme douche te ne- Inbraken SCHIEDAM Het inbre kersgilde lijkt van geen wij ken te weten. Ook in het afge lopen weekeinde kregen een aantal woningen ongevraagd en heimelijk bezoek. In een pand van het installa tiebedrijf Rijnmond in de Van 's-Gravezandestraat is afgelo pen vrijdag ingebroken. Via een trottoirtegel die door de ruit werd gegooid verschaften de inbrekers zich toegang tot het bedrijf. Vermist wordt een fax-apparaat ter waarde van f3000.-. Uit een woning aan de Rotter- damsedijk worden sinds 25 oktober vermist een dames- portemonnaie met een inhoud van ongeveer f 500.—, een gouden herenhorloge, een sla- venarmband en een heren armband. Vermoedelijk zijn de daders via het Griekse res taurant met een valse sleutel de woning binnen gedrongen. Een boot in de haven aan de Jachthavenlaan was zondag ochtend rond 4.00 uur het doelwit van een inbraak. Uit de 'Easny Maid' wordt een 27 MC-installatie vermist. Bij slijterij 'Groenoord' werd het weekeinde een straattegel door een zijruit gegooid. Ver volgens namen onverlaten de duurdere sterke drank uit de vitrine weg. Raadsleden bezoeken Nieuwlant SCHIEDAM De commissie Reynhout (wonen, wijk- en buurtbeheer en voorlichting) zal zaterdag 3 november een bezoek aan de wijk Nieuwlant brengen. Het ligt in de bedoeling de volgende projecten te .bezoe ken: Roellstraat, alsmede het Wibautplein en de Mgr. No- lenslaan. Na de rondleiding zal rond 11.30 uur in de vergaderruim te van Wonen en Leven aan de Nieuwe Damlaan mogelijk heid zijn tot napraten. SCHIEDAM— In het volk stuinencomplex Vijfsluizen zijn in de nacht van zaterdag op zondag aan enkele tuin huisjes ernstige vernielingen aangericht. Onbekenden heb ben interieuren vernield, kas ten van de wanden gerukt, drank en voedsel rond gesme ten en ruiten ingegooid. Fietspaden Wat betreft de verkeersveilig heid zal het fietspadennet in de eerste twee jaar op uitbrei ding kunnen rekenen. Het ligt in de bedoeling een pad aan te leggen tussen het Giessen- plein en de 's-Gravenlandse- weg. In de meerjarenbegro ting is ook de bouw opgeno men van de ongelijkvloerse w i n k e c e a.s. woensdag t grandioze u m opening van het winkelcentrum Zie de speciale feestelijke bijlage bij deze krant SCHIEDAM Winkeldief stal is een al zo'n ingeburgerd fenomeen, dat niemand meer verbaasd opkijkt als hij er van hoort. Dat het mogelijk was toch iets tegen dat 'winkelen zonder te betalen' te onderne men, ontdekte Ruud Aret ge durende een vakgerichte cur sus diefstal preventie. Aret is bedrijfsleider van boekhandel Mercurius en se- cretais van de winkeliersvere niging Hof van Spaland. Hij nam het initiatief om voor de leden van de vereniging een dergelijke cursus te organise ren. Een en ander gebeurde in samenwerking met de politie. Inmiddels zijn de lessen be ëindigd en de deelnemende winkeliers zijn enthousiast over de verhelderende infor matie. „Wij hebben geleerd om een potentiële dief te her kennen," zegt Ruud Aret. „In de cursus was een professio nele acteur ingezet. De man speelde de dief en creëerde si tuaties die zeer wezenlijk wa ren. Eigenlijk werden we met de neus op voor ons bekende feiten gedrukt. Voorvallen die we wekelijks, zo niet dagelijks in de winkel tegen komen werden nu in een andere con text geplaatst. Plotseling zie je hoe je preventiever te werk kimt gaan. Aret legt uit dat ook de inrich ting van de winkel aan de be veiliging kan toedragen. Ver koop die uitsluitend van ach ter de toonbank plaatsvindt, de zogenaamde confessioneel indeling, werkt veel preven tiever dan zaken met een vrije opstelling. Aangifte Hij ondersteunt het voorstel van de politie om als winke lier meer aangifte-bereidheid te tonen. Binnenkort zal de gehele Schiedamse midden stand van de politie aangifte formulieren ontvangen. De tot nu toe gevolgde procedure zal hierdoor aanzienlijk vereen voudigen. Voor een op heter daad betrapte dief schrijft de winkelier dan een aangifte formulier uit, belt de politie en de overtreder zal in de kortste keren in de surveillan cewagen belanden. Straatje vegen Ronduit sceptisch staat Ruud Aret tegenover de nieuwe aangekondigde aanpak die het bureau HALT voorstaat. Jonge dieven tussen de 12 - 18 jaar krijgen na de le of 2e aanhouding (dat ligt aan de ernst van het vergrijp) een al ternatieve straf. Tenminste als Ruud Aret: „...geleerd potentiële dief te herkennen..." dit plan doorgang vindt. Een voorbeeld werd kortgeleden op een voorlichtingsavond van de politie gegeven. Een aantal op heterdaad be trapte dieven zal dan als op dracht krijgen gezamenlijk het pleintje in het winkelcen trum Hof van Spaland, schoon te vegen, zo liet de politie we ten. „Nou ja," zegt Aret ter wijl hij zijn schouders op haalt, „als je dat straf noemt. Dat is voor die gasten toch alleen maar lol! Dat is naar mijn mening geen beleid. Het is té gemakkelijk en té alter natief. Dan hoeft het voor mij niet." A Thomson-dames nog puntloos ^2 TC Rijnmond uit I harde kritiek op f organisatie triathlon A Schiedam kapt kappen 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week f MEER DAN 1000 AUTO's] ooi 22) ACHILLES autoverhuur AchterC-S.: 465 64 00 I Zuidplein: 423 20 22J Cadeau voor jarige harmonie SCHIEDAM Harmonie Wilton Fijenoord heeft het druk. Kortgeleden verzorgden de muzikanten, op uitnodi ging, een gastoptreden in Aar- landerveen. De uitvoering werd met enthousiasme door de toehoorders begroet. Afgelopen zaterdag, 27 okto ber vertrok de Harmonie met een schare supporters richting Engeland. In Harwich begaf het gezelschap zich naar een zaal alwaar een optreden plaatsvond. Deze tweedaagse trip was een cadeautje van de werf Wilton-Fijenoord, in sa menwerking met de Stenalijn, aan de jubilerende Harmonie die haar 65ste verjaardag viert. SCHIEDAMSnackbar 'In de Woudhoek' kreeg afgelo pen zaterdagavond rond 22.001 uur bezoek van twee mannen met blauwe kleding en bivak mutsen op. Een van de over vallers hield iets in de hand wat op een vuurwapen leek terwijl de ander met een mes 6 zwaaide. Een fikse greep in de kassa leverde de overvallers onge veer f 200,- op. Hierna maak ten zij zich snel uit de voeten. Beide mannen worden geschat in de leeftijd van 20 tot 25 jaar. Signalement tramvechters SCHIEDAM Naar aanlei ding van het verhoor van de trambestuurder en enige passagiers van de tram waarin verleden week een achttienjarige Capellenaar door een groep jongens in elkaar werd geslagen, heeft de politie een summier sig nalement van drie van de daders weten te achterhalen. Een van de agressieve tram- gangers was een kleurling met een paarse trui, een zwarte joggingbroek en een oorbel. De andere twee wa ren blank, een met rood haar en de ander met zwart haar lang in de nek en een snor. Alle drie worden ze zo rond de achttien jaar geschat. Kunst uit partnersteden SCHIEDAMSero Hepic is 11 jaar en woont in Velenje in Joegoslavië. Zijn tekening is het die de aankondiging siert van twee exposities. Op de tentoonstellingen, geor ganiseerd ter gelegenheid van de partnerstedenconferentie is werk te zien van kunste naars uit verschillende lan den. Kunstwerken uit de ste den Esslingen, Neath, Schie dam, Velenje en Vienne zijn te bezichtigen in de zalen van het Stedelijk Museum. In het kader van een onder wijsproject hangen in dezelf de periode tekeningen van schoolkinderen uit deze ste den in de educatieve zaal. De tentoonstellingen zijn te bezichtigen van 3 november tot en met 2 december 1990. f 't LAAGST IN PRIJS Achteras.: 465 64 00 Zuidplein: 423 20 22 Bijna 70.000 Schiedammers SCHIEDAM— Het ziet er naar uit dat de gemeente Schiedam binnenkort haar 70.000e inwoner kan begroe ten. Volgens de bevolkingscij fers van de afdeling Burgerza ken nam het aantal inwoners in augustus met 149 toe tot 69.953. Hoewel de bevolking de laatste weken weer licht daalt, is het zeer waarschijn-' lijk dat nog voor het einde van dit jaar de 70.000 wordt ge passeerd, aldus een woord voerder van de afdeling Bur gerzaken. De belangrijkste oorzaak van de bevolkings groei is het vestigingsover schot. De bouw van nieuwe woningen lokt steeds meer mensen van buiten de stad aan. Vooral de wijk Spaland blijkt een trekpleister. EITJE - PREITJE gemaakt van verse gekookte eieren en knappend verse prei 200 gram >56 2.95 EEN WEEK LANG Vtaardiugen Hoogstraat 151 Vlaardingen 'De Loper' 65 Maasslais Nieuwstraat 14 Maassluis 2x dit menu voor Krokant gebakken kabeljauwfilet met remouladesaus plus Franse frietjes. Lever deze bon in bij de kassa. En ga lekker sa men smullen voor een heel gezellig prijsje. Geopend van 9.30 tot 19.00 uur. Koopavond tot 21.30 uur. Zaterdag tot 18.00 uur Geldig t/m 15 december 1990 in ons restaurant aan de Lijnbaan 81 Rotterdam, ('s zondags geopend van 12.00 tot 19.00 uur)

De Havenloods | 1990 | | pagina 1